Trump “Brunson” dedi, rahip Brunson da “Olacakları rüyamda görmüştüm” diye elinde kitabıyla ortaya atıldı…

15
Reklam

“Yapmıştım, yine yaparım” diyor gerinerek ABD başkanı Donald Trump

O yaparsa biz de diplomasideki mütekabiliyet ilkesini uygulayarak Amerika’ya aynısını yapacakmışız; dışişleri bakanlığı sözcüsü biraz önce bu yolda açıklama yaptı.

Eğer ABD, Kongre’den önümüzdeki hafta çıkması beklenen, bu arada Trump’ın da  önalmak için aynısını başkanlık kararnamesi olarak hazırlatıp altına imzasını da attığı ama şimdilik bekletmeyi tercih ettiği mali yaptırımlar hayata geçerse, bizim buna karşı ilan edeceğimiz yaptırımların etkisi bakalım ne olacak?

Amerikan Kongre’sine sunmak üzere hazırlanmış, Trump’ın da imzasını atıp beklettiği yaptırım listesinde neler olduğunu eminim çoğunuz biliyorsunuzdur. Karar tasarısı aynen geçerse, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 13 Kasım günü Beyaz Saray’da Trump’la buluşma randevusu bile yaptırımlar yüzünden tehlikeye girebilir.

Gözü dönmüş bu adamların…

Trump’ın “Geçmişte de yapmıştım” dediği ilan edilmemiş yaptırımlar döneminde TL karşısında doların değeri başını alıp gitmişti…

Ne zaman olmuştu bu?

Zamanını açıklayan, “Rahip Brunson’u cezaevinde tutuyorlardı, onun serbest bırakılmasını sağlamak için yapmıştım” bilgisini veren de yine Trump

Reklam

O günlerde, “Doları ısıtan ve TL’nin değerini kaybedip paramızın pula dönmesini sağlayan bir parmak var” deniliyor ve ‘dış güçler’ suçlanıyordu ya; neredeyse iki yıl aradan sonra o tespitin doğru olduğunu Trump’ın kendi ağzından çıkan itirafı ile öğreniyoruz… Trump, “Kendilerine aktardığım kırmızı çizgiyi çiğnerlerse şimdi de Türk ekonomisini yok ederim” de diyor.

Biraz önce CNN izliyordum, baktım, dışişleri bakanları Mike Pompeo da “Yaparız, ederiz, ekonomilerini bitiririz” deyip duruyor.

[Bana kalırsa Trump’ın bu böbürlenmesi fazla abartılı; TL’nin değerinin düşmesinde Trump’ın o zamanki Twitlerinin etkisi ihmal edilebilecek kadar az.]

Umarım, adamların bu gözü dönmüşlüğünü hesaba katmışızdır; “Biz de ABD’ye karşı yaptırım uygulayacağız” açıklamasının akla getirdiği türden tedbirler dışında da hazırlıklarımız vardır…

Brunson “Gördüğüm rüya gerçekleşti” diyor

ABD başkanının Suriye’ye ‘Barış Pınarı operasyonu’ başladığı sırada tehdit olarak ismini sıkça kullandığı rahip Andrew Brunson da boş durmuyor, o da kendisine mikrofon uzatan televizyon kanallarına “Ben bugünlerde gerçekleşen gelişmeyi cezaevinde yatarken rüyamda görmüştüm” açıklamasını yapıyor.

Rüyayı 2016 yılının Aralık ayında görmüş…

“Gece rüyamda Türkiye, İran ve Rusya’nın karanlık bir ittifakta buluştuklarını görmüştüm” diye anlatıyor rüyasını… Sırılsıklam terlemiş ve nefes alamaz hale geldiğini fark etmiş uyandığında. İlk görüşmelerinde eşi Norine’e “Rüyam gerçekleşmeden önce beni buradan kurtarmalısın” demiş. 

Reklam

Anlattığı kişiler rüyasının gerçek olabileceğine inanmamışlar. Türkiye ile İran’ın ve Türkiye ile Rusya’nın pek çok konuda birbirlerine ters konuşlandığını, politikaları arasında çelişkiler bulunduğunu söylemişler. Rüyayı aktardığı kişilerden iki Amerikalı diplomat da, “Türkiye’nin çıkarı Batı ittifakı içerisinde bulunmasında, bu olamaz” tepkisini vermişler.

O şimdi “Rüyam gerçek çıktı” demekte…

Yakında Trump ile Brunson’un aynı kare içerisinde dünya medyasına fotoğraf verdiklerini görebiliriz gibime geliyor.

Rahip Andrew Brunson’un 15 Ekim’de satışa sunulacak kitabının kapağı..

Beklentimin sebebi, Brunson’un, 20 yıla yakın bir süre bulunduğu ve son iki yılını hapiste geçirdiği ülkemizde yaşadıklarını, ‘Tanrı’nın Rehini: Çile, Hapis ve Sabır Merkezli Gerçek Bir Hikaye’ (God’s Hostage: A True Story of Persecution, Imprisonment and Perseverance) adı verilen bir kitapta anlatıyor olması.

Kitap tam şu günlerde piyasaya çıkmakta.

Yayınevi kitabın kapağında rahip Brunson’un elinde küçük bir ıstavroz bulunan fotoğrafını kullanmış…

Yeni kitap çıkınca yazarları çok satışını sağlamak için televizyon kanalları arasında dolaşırlar. Brunson’un kitabının tanıtımı için şimdikinden uygun bir zaman herhalde olamazdı. Rüyayı da zaten bu yüzden şimdi herkesle paylaşıyor. 

Daha ötesini de.

Rahibin başka bir rüyası daha var

Trump‘ın en sevdiği TV kanalı olan Fox-TV’ye çıkıp kitabını tanıtan rahip Brunson’a göre, şu sıralarda meydana gelenler ülkede daha önce hiç yaşanmamış bir kendini sorgulamaya yol açacak ve insanları hıristiyanlaştırmak için misyonerlerin işi kolaylaşacak. “Görüyorsunuz bu olacak” diyor Brunson

Türkiye, sınırının karşısında yer alan terör unsurlarını temizleme amaçlı bir askeri operasyon yürütüyor, ama görüyorsunuz, ülkenin karşısına, rahip Brunson gibi, kendisiyle hesabı olan kim varsa hepsi diziliyor.

Vaktiyle Haluk Şahin “Türk olmak kolay değil” adını taşıyan bir kitap yazmıştı; gerçekten de öyle…

Gerçi işimizi çoğu kere kendimiz zorlaştırıyoruz.

ΩΩΩΩ 

Reklam

15 YORUMLAR

 1. Rahibe bak rüya gördüm ayağına politik mesajlar veriyor vermiş.ben bu adami boşuna hamaset olsun diye tuyuyor zannediuordum ama altı doluymuş

 2. Sermaye’nin Planı
  Sermaye iki cephe oluşturuyor. Bir tarafta Arapların iş birliği yaptığı ABD ve AB, diğer tarafta Acemlerin (Arap olmayanların) oluşturduğu Rusya ve Çin. Rahip rüyayı şimdi anlatıyor. Daha önce yazmalı idi. Trump ikili oynamaya devam ediyor. Çözemediğim bir çelişki var. Sermaye Çin’le anlaşmaya çalışıyor. İpekyolu’nu ABD’ye karşı kullanmaya çalışıyor. Kraliçe, Devletler ile beraber. Çin, Rusya, Acemler birleşecek burası aklıma yatıyor da, Sermaye yenilecek bu durumda bizim cephe yenilmiş olacak. Biz ABD ve Avrupa Birliği’nin yanında olursak, Araplar nerede olacak? Şimdilik belli değil.
  Bundan sonra ne olacak?
  Aile gerçekleri görür ve Kur’an’a teslim olursa, İsrail Devleti silahtan arındırılır. Tevrat’ta gösterilen yerler onlara verilir. Sermaye de orada yerleşir. Üçüncü bin yıl İslam uygarlığını birlikte oluşturur. ABD de kendi kıtasında 500 sene daha hakim güç olmaya devam eder.
  Aile akıllanmazsa, biz ABD’nin yanında yer alırız, Rusya da bizimle olur. Çin de ses çıkarmaz. Sermaye yok edilir. Sermayesiyle belki savaş çıkarır ama kısa sürer.

 3. kimse fazladan, boş hayallere kapılmasın sonra hüsrana uğrar.
  daha 5 km gider gitmez yay garaya başlarlar..
  biz yöneticilerimizin arkasında durmaya devam edelim..
  gölgemizin düştüğü yere kadar tüm suriye sınırında teror sıkıntısını bertarf edelim yeter.
  etnik yada inanç üzerine boş söylemlerle, hele hele galon galon petrol hayali kurup düşmanları haklı çıkarmayalım.
  şunu unutmayalım: karşımızda iki süpergüç, nerdeyse tüm avrupa, hatta arabı topuyla tüfeğiyle, ekonomik enstrmanlarıyla, yetmemiş kendine it satın almış bir de onları üzerimize salıyor..
  benim insanımı birbirine düşürmeye birbirini vurdurmaya çalışıyor.
  suriye hareketi afrin, idlib, fıratın dğusu bir bütün olarak beka sorununun ta kendisidir!
  siyasetçilerin yada etnikçi partilerin kısa süreli siyasi hesaplarına hatta silah tüccarlarının küçük hesaplarına kurban edilecek kadar basit bir iş değildir!
  dış güçler yerlerini sağlamlaştırmak için,
  inanç ticaretine devam etmek için,
  yarın bana döner belki diye çocuğu olmuş gelinin arkasından aşk rüyaları kuran zalağa yatıyorlar..
  bu saatten sonra bu ülkede kimse vatan bölücülüğü, hainliği, namussuzluğu, başka ülkelerin ajanlığı, laf ebeliği yapamaz.
  ne bu ülke geçenki ülke, ne de bu insanlar dünkü çocuk değil artık.
  etnik yada inanç üzerinden bu ülke insanını birbirine kimse düşman edemez! heleki bu ülkeyi bölmeye bu saatten sonra kimsenin gücü yetmez.
  dün dünde kaldı cancazım.. diye başlayan bir cümle vardı,
  sonuna ne yazılır altına kim imza atar onuda bekleyip göreceğiz..

  • Ordumuzun arkasındayız tabi ki. Fakat Suriye sorununu Türkiye’nin başına bela eden Erdoğan’ın neden arkasında olalım ki ? Karşısındayız.

 4. Dışişleri açıklama yapmasa neden yapmadı diye eleştirirsiniz.Demesi gerekeni diyor.yoksa siz akıllı herkes aptal değil.bizim yaptırım uygulamamızın etkisi olmayacağını herkes biliyor.trump daha öncede yaptım derken attığı 3-5 tweeti değil finans operasyonunu kastediyor.o dönemki yazılarınıza bakarsanız siz bunu reddediyordunuz.sürekli yanılıyorsunuz ama yazdıklarınız doğru çıkmış gibi hareket ediyorsunuz hayretler içinde kalıyorum

  • Bahsıni Ettiğiniz yazilar hangi tariihte yazilmiş?
   Tarihlerini verinde bizde okuyalım…!!!!

 5. Erdoğan TL/Dolar kurunu ekonomi kurallarına aykırı olarak düşük tuttu ki fiyatlar artmasın. Fakat tabi ki bunu yeni borçlar alarak yapabildi, yani gittiği yol çıkmaz sokaktı. Teorisi zayıf olduğu için bunu ancak yaşayarak anlayabiliyor. Rahip Brunson olayı doları artırmak için elverişli bir kaldıraç oldu, “biz yapmadık Brunson (ABD) yaptı” dediler. Şimdi de Trump’ın ekonomik yaptırımda bulunmasını bekliyorlar. Bu durumda dolar 8 TL’yi geçer ve Türkiye’nin cari açık sorunu kalmaz. Tabi ki dışa bağımlı Türkiye ekonomisinde maliyetler ve dolayısıyla fiyatlar da artar, maaşlara ise bu artışların ençok yarısı kadar zam yapılır. Bu şartlarda ekonomi yönetilebilir hale gelir ve tabi ki vatandaş fakirleşir ama “biz yapmadık Trump (ABD/Küffar) yaptı” denilecektir.

  Bu arada Suriye’de ABD izinli operasyonda kaçınılmaz şehitlerimiz olacak, şu kadar köy-kasaba fethedildi denilecek, iç politikada Suriye’nin bir kısmının fetih edildiği kanaati uyandırılacak, havuz medyası olanları Osmanlı’nın dirilişi diye pazarlayacak …Bütün bunların sonunda yapılacak bir erken seçimi kazanmayı umuyorlar. Muhalefeti de sözde derin devletin temsilcisi Bahçeli ile tehdit ederek korkutmaya çalışacaklar.

  Muhalefeti ve kurulacak A.Babacan partisini neden sesinizi yeterince çıkartmıyorsunuz diye eleştirmeye gerek yok. Suriye sorununu başımıza bela eden ve daha nice büyük hatalar yapan Erdoğan’a yakın zamana kadar yüksek oy veren bir millet var. Türk milleti dincilik-dinbazlık ile aldatıldı fakat aldananın hiç mi suçu yok? Millet gerçekleri ancak yaşayarak görebilecek, zaten görenler safını değiştiriyor ve siyasi dengeler değişiyor. Fakat tuzak kurmakta usta olan Erdoğan’ın oyununa gelmemek de gerekir. Bunun için yapılması gereken beklemek, biraz daha çile çekeceğiz. Bütün bunların sonunda yapılacak erken seçimde hezimete uğrayacaklar.

  Not : Dinciler sadece Türkiye’de bulunmuyor, ABD’de de var, fakat orada sonucu belirleyemezler.

 6. Arabayı kullanmasını bilmiyen birisini jet pilotu yaparsaniz, sonuclarınada katlanmak zorunda kalirsiniz.
  Kadim ve Çakma dostlarımiz, en Sonunda bizi Suriye tuzağina da düşürdüler.

 7. Trump bunları bilinçli olarakmı yapıyor bilmiyorum ama olup bitenleri gören pekçok insan “vay be Erdoğan nelerle uğraşıyormuş” diyordur.Baş aşağı giden akp yi amerika ayağa kaldırıyor.Ambargolar başlarsa sadece akp nin oyu 60’lara kadar yolu var.Gelecek günler kontrollü kaos olmaktan çok uzak görünüyor..

  • Türk halkının milliyetçi hamaset ve gösteriler karşısında su götürmez bir zaafiyete sahip olduğu açık, sayın Altun. Ama, yaşadığımız milliyetçi kabarma da dahil olmak üzere, AK Parti ve liderini tekrar ayağa kaldıracak günler gelmeyecek ve bu parti -giderek kısalan yolunda- kendisini bekleyen nihai yazgısına doğru yol almaya devam edecek.

   Üzücü olan şehit düşen insanlarımız ve ülkenin iki yakasını bir araya getirmekte çok zorlanacağı yıkımının giderek daha çok derinleşiyor olması.

   • Bizim rüya görmemize gerek yok .Peygamberin hadislerini yorumlayarak komplo teorileri üretmek mümkün.Amerika çini ve iranı dizginliyim derken altta kalırsa biyolojik silah kullanmakta terettüd etmez.Bu noktada yecüc mecüc olayını düşünmek gerek.
    Bana göre normalde suud-iran savaşı başladıktan sonra Türkiyenin suriyeye girmesi gerekiyordu.Artık ne olduysa girmek zorunda bıraktılar.1-2 hafta içinde çok ama çok büyük şeyler olacak.
    Menderes’ten sonra kendi iradesi,kültürü ve fikriyle ülkeyi yöneten tek adam Özaldı.Kendi kaantim Sn Erdoğanın sadece aktör olduğudur..Yoksa islami kesimde herkes bilirki milli görüşcülerle fetocular birbirlerini günahı kadar sevmez.Erdoğanın kendi stratejisi falan yok.Yerli üst akıl ne derse onu yapmak zorunda.Özellikle 15 temmuzdan sonra.
    İnsanların çoğu alternatif göremediğinden kerhen akp ye oy veriyor.Ben bile 12 yıl destekledim.Son seçimde Meral hanım sayesinde Erdoğanın arkasındaki gücü gördük.
    Ambargolar vatandaşın etine kemiğine dokunmaya başladığında doğal olarak Erdoğanın yanında olacaklar.Erdoğanı sevdiklerinden değil…

  • Abd nin onu bunu ayaga kaldirmayi birakin ruslar da olmasa kendilerine baskan secmekten bile acizler; az oy alani kazandirmis olsalar da o bile is goruyor yani… Siz de tutmussunuz akpartiyi ayaga mi kaldiriyorlarmis bilmem ne..? Sn.bernarin itirazindaki tek haklilik payi: turkiyede iktidari artik karahalk seciyor, onun bunun borusu eski turkiyede kaldi cancagizim..!

Yoruma kapalı.