Alavera dalavera ve sonunda olan hep Türkiye’ye oluyor…

5
Reklam

BBC’nin şu yaptığına bakar mısınız?

Suriye Demokratik Güçleri (SDG) tarafından teslim alınan Rakka’daki IŞİD militanlarının, aileleri ve silâhlarıyla birlikte, kenti terk etmesine göz yumulduğunu, dünya, iki gün önce, BBC’nin ‘Rakka’nın kirli sırrı’ haberinden öğrendi.

ABD ve İngiltere iki gündür “Ya ne yapacaktık?” havasında…

Benzer bir durum aslında Lübnan-Suriye sınırından 308 militanın aileleriyle birlikte tahliyesi sırasında da yaşanmıştı. Ruslar, Deyrizor’da da, Amerikalıların IŞİD komutanlarını helikopterle tahliye ettikleri iddialarını şu yakınlarda tekrarlayıp durdular.

Daha önceki tahliyeler sessizlikle karşılanmışken, BBC haberi yüzünden, bu defa etraftan tepkiler yükseliyor.

SDG denilen ittifak güçlerinin belkemiğini PYD/YPG örgütü militanları teşkil ettiği için Türkiye –haklı olarak– infial halinde.

Rusya daha da sert çıkışlar yapıyor.

Türkiye’nin rahatsızlığı, Suriye’de ve Irak’ta barınamaz hale gelen militanların, oralarda edindikleri savaş deneyimini, hedef seçtikleri başka ülkelerde ve ülkemizde terör eylemlerine dönüştürme ihtimalinden kaynaklanıyor.

Reklam

Ciddi bir ihtimal bu.

IŞİD (buna DEAŞ veya DAEŞ diyenler de var) Suriye ve Irak’ta faal iken de, onunla arasında irtibat kuran birileri, Avrupa’nın çeşitli kentleriyle en son ABD’de terör eylemleri sergilemişti.

İstanbul’daki REİNA saldırısı da IŞİD irtibatlıydı.

Kuşkular büyüyor

PYD/YPG’nin ağırlık taşıdığı SDG neden böyle bir tavır belirlemiş olsun?

Aynı soruyu biraz daha açayım: Acaba IŞİD militanlarını serbest bırakmak, YPG ağırlıklı SDG’nin fikri midir, yoksa onlara bu yönde bir talimat destekçilerinden (ABD ve İngiltere’den) mi gelmiştir?

Bu sorunun önemi şuradan: IŞİD’in birdenbire ortaya çıkışı, Musul’u neredeyse hiç silâh kullanmadan pek az militanıyla ele geçirmesi, bu katiller sürüsünün menşei ile ilgili kuşkular doğurmuştu.

Donald Trump, henüz başkan adayı olduğu günlerde, “IŞİD’i Obama kurdurdu, kuruluşta yardımcısı da Hillary Clinton’dur” iddiasını sıkça dillendirmişti.

Reklam

O zaman, bu sözleri, IŞİD’i doğuran uğursuz zemini önce Irak ve sonra da Suriye’de izlenilen Amerikan politikalarının oluşturduğu biçiminde yorumlamıştım.

Şimdi de aynı görüşteyim.

ABD ve o hangi yönü gösterirse oraya savlet eden müttefikleri IŞİD’ten dolaylı olarak sorumludurlar.

Acaba doğrudan da sorumlulukları var mıdır?

Ne demek istediğimi biraz açayım.

IŞİD’in varlığından Irak ve Suriye’de ele geçirdikleri toprak parçaları genişlediğinde haberdar hale geldik, ancak esas dikkatimizi çekmeleri sergiledikleri vahşi infazlar yoluyla olmuştu.

Turuncu formalar giydirdikleri Batılı rehineleri, –gazeteciler ile yardım kuruluşları mensuplarını– kafa kesme gibi vahşi bir ritüelle infaz ettiler.

İnfaz öncesindeki konuşmalarından, yüzleri maskeli simsiyah giysiler içerisindeki infazcıların, İngilizceyi mükemmel konuşan kişiler olduğu anlaşılıyordu.

Kimdi o kişiler?

Bugün neredeler?

Sonradan “Öldü” haberi gelenleri oldu, ancak yüzleri maskeli tek tip giyinmiş, hal ve tavırlarından özel eğitilmiş tipler olduğu anlaşılan militanların kimliği hep kuşku doğurmuştur.

Yaptığını bir ‘dava’ uğruna yapan, o yolda öldürürken ölmeyi de göze alması beklenen kişilerin yüzlerini gizlemeleri tuhaftı; kendilerini gizlemek yerine, yaptıklarıyla iftihar ettiklerini dünya âleme göstermek için kimliklerini fâş etmeleri gerekmez miydi?

Evet, kuşkuların üzerinde odaklandığı o karanlık tipleri kurtarmak gerekmiş ise, bu ancak, sona kalmış bütün IŞİD militanlarının, şimdi olduğu gibi, burunları kanamadan bulundukları yerden tahliye edilmeleriyle sağlanabilirdi.

Galiba esas üzerinde durulması gereken, tahliye edilenlerin kimlikleridir.

Amerikalılar tahliye edilenlerin sayısının 300 kadar olduğunu ve hepsinin kimlik tespiti sonrasında araçlara bindirildiğini söylemekteler.

Fazla gerilim filmi izliyorum, belki ondandır, ama nedense o kişilerin kimliklerini merak ediyorum.

Türkiye tepki verirken iki kez düşünmeli

Madem kuşkulardan söz ediyorum ve madem artık çoğu kalem erbabı ‘komplocu’ ithamına maruz kalmayı göze alarak bu alanda öne atılabiliyor, ben onlardan geri mi kalacağım?

Kalmam, kalamam. Bir başka kuşkumu daha sizlerle paylaşacağım:

Acaba bu defaki tahliye işlemi neden herkesin duyacağı biçimde haberlere konu oldu?

Öyle ya, bu defa da sessiz sedasız bir biçimde gerçekleşebilecekken, BBC’ye haber olacak ve Türkiye’den tepkilere yol açacak bir hale büründürülmesinin bir sebebi bulunmalı.

Cümlenin içinde cevap da yer alıyor olabilir mi; özellikle “Türkiye’den tepkiler” bölümü?

Türkiye’nin hep tepkide kalan bir ülke görüntüsünde olması beni rahatsız ediyor. Türkiye’ye karşı üretilen politikaların ana eksenini bizden tepki çekmek niyeti oluşturduğunu düşünmeden edemiyorum.

Dün burada ‘gizli-aleni diplomasi’ konusuna girdiğimde, ABD ve İngiltere’nin de içinde yer aldığı ülkelerin, birbirleriyle veya üçüncü ülkelerle el altından anlaşma yolunu tercih ettiklerini, Türkiye’nin ise hemen her konuyu aleniyete dökme eğiliminde olduğunu kayda geçirmiştim.

Bugün yazdıklarımla o yazımdaki tezi birlikte düşünmenizi isterim.

ΩΩΩΩ

Reklam

5 YORUMLAR

 1. Ben sizin yerinizde olsam “evet beyler sıradaki alengirli örgüt ismi tahminlerinizi alayım” demeye başlarım.

 2. SU UYUR DÜŞMAN UYUMAZ,

  Evet, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) tarafından teslim alınan Rakka’daki IŞİD militanlarının, aileleri ve silâhlarıyla birlikte, kenti terk etmesine PYD/YPG militanlarınca göz yumulduğunu BBC kanalıyla duyurdular.

  (1) inci Cihan Harbindeki, Osmanlı Devleti’nin – KURT – düşmanları, “dümanlı hava”yı
  çok sevdi ve iştahları kabardı ki, eski DÜŞMANLIKlarını, ayağa kalkmakta olan Yeni TÜRKİYE üzerinde odaklaştırmış görünüyorlar.
  Koru’nun,”Türkiye’nin rahatsızlığı, Suriye’de ve Irak’ta barınamaz hale gelen militanların, savaş deneyimini, hedef seçtikleri başka ülkelerde ve ülkemizde terör eylemlerine dönüştürme
  ihtimalidir” tesbiti yerinde ve tehlikeli bir gelişmedir.
  Ve “Donald Trump, henüz başkan adayı olduğu günlerde, “IŞİD’i Obama kurdurdu, kuruluşta yardımcısı da Hillary Clinton’dur” iddiasını sıkça dillendirmişti”.
  DEAŞ’lılar, ilk çıkışta, Sünni İslam palavrası altında, – Batılı ! rehineleri (gazeteciler ile yardım kuruluş mensuplarını), kafa kesme gibi vahşi eylemlerle infaz ederek, halkları İslama
  karşı infiale sevk etmişlerdi.
  B u olayı büyük bir hadise olarak gösteren ard niyetli dostlar, görülüyor ki,
  himayelerinde kolayca salıvermişler. Bu ne perhiz, ne lahana turşusu !
  Evet, Suriye Demokratik Güçleri (SDG) tarafından teslim alınan Rakka’daki IŞİD militanlarının, aileleri ve silâhlarıyla birlikte, kenti terk etmesine PYD/YPG militanlarınca göz yumulduğunu BBC kanalıyla duyurdular.
  Burada,Üzerinde durulması gereken, Rakka’dan tahliye edilenlerin kimliği, kim olduğu
  ve nereden yönetildiğidir, Koru’nun dediği gibi.
  Türkiye, görebildiğimiz kadarı ile “kart”ını açık oynuyor. Dost ve müttefik görünen
  aşağılık herifler ise, bu dürüstüğü istismar ederek, planlarına alet ediyor. İÇten Pazarlıklı,
  sinsi, BÜYÜK Şeytan ABD, bu suretle, bu iyi niyeti istismar ederek, Milletimizle alay ediyor, matrak geçiyor.
  Bu namert ve Kalleş ABD’ye karşı, bizden ! yetişen bu teröristlerle arayı düzeltip, Onların üzerine salmamız en iyi çare ve tedbir olacaktır. Dinsizin hakkından, imansız gelir, demişler. TERÖRÜN ABD ve AB’ye yayılmasını sağlamalıyız. Nitekim, ABD, Vietnam’da çete harbi sebebiyle kaybetmişti. Afganistanda da bu yüzden oyalanıp, duruyor. Hakiki ve insancıl, mert yeni bir DEAŞ’ı İSLAM aleminden biz çıkarmalıyız, çok fedai toplıyacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın
  Kart’ı açık oynamayı bırakıp, KORU’nun hatırlattığı gibi, gizli diplomasi yürütmeliyiz. Başbakan’ın ifadesine bakılırsa – neler oluyor, neler – diyorsak, HARİCİYE’yi tecrübeli, meslekten diplomatlarla takviye etmeli, MİT’i de yeniden dizayn etmeliyiz. Dostu-düşmanı da yeniden tanımlamalıyız. Demirel, ” politikada 24 saat uzun bir zaman” derdi, herhalde, dış politikada da bu söz geçerlidır. ÇAĞINI (ve dostunu) TANIYAN İŞİNDE YANLIŞA DÜŞMEZ (İmam Cafer).
  Milletlerarası münasebetlerde, dostluk değil, Milletinin menfaati önemlidir, denilir, dostu ! iyi tanımalıyız.

 3. Yok edilemez!
  Canlılarda yapıcılar var, yıkıcılar var. Bunlar arasında sürekli çatışma vardır. Yıkıcıların görevi yapıcılardan işe yaramayanları ayıklayıp yok etmektir. Böylece yapıcılar daima sağlıklı ve dinç kalırlar. Mikroplar olmasaydı yaşlılar varlıklarını sürdürür yeni neslin yetişmesine imkan kalmazdı. Bu çatışma canlılar var oldukça sürecektir.
  İnsanlardan yapıcılar vardır, yıkıcılar vardır. Benzer çatışma sürüp gitmektedir. Sağlıklı topluluklarda bunlar etkisiz kalır. Sağlığı bozulan topluluklarda faaliyete geçerler. Yapıcı hücreler galip gelirlerse topluluk varlığını sürdürür. Gelmezlerse varlığını kaybeder başka topluluklara yem olur. Osmanlı İmparatorluğu varlığını bu nedenle yitirdi. Cumhuriyet bir asıdır yaşamaktadır. Dışarıda olanlar bizi fazla ilgilendirmemelidir. Biz kendi içimize bakmalıyız.
  a) Ordumuz güçlü olmalıdır. Biat usulü ile yeniden örgütlenmelidir.
  b) Halkımız güven içinde olmalıdır. Bağımsız iller şeklinde yerinden yönetim sistemi getirilmeli ve iç güvenlik illerin zaptiye teşkilatına bırakılmadır.
  c) Çıkan nizalar hakimler tarafından değil, hakemler tarafından çözülmelidir. Yargı tarafsız, bağımsız, etkin ve saygın olmalıdır.
  d) Faiz karşılığı para yerine, emek karşılığı para çıkarılmalı ve işsiz insan bırakılmamalıdır. Yurdumuza gelip çalışmak isteyenlere seve seve iş verebilmeliyiz. Sıtma ile mücadele bataklıkları kurutma ile olmuştur. Terörle mücadele de işsizliği ortadan kaldırmakla olur. Çalışana verilen faizsiz kredi sayesinde herkes iş bulabilir. Yurt dışından gelenler de iş bulabilir. Hem ülkemiz zengin olur hem de komşularımızdaki terör bataklığını kurutmuş oluruz.
  Bunun dışında alınacak tedbirler hiçbir işe yaramaz. Sadece terörü güçlendirir.

 4. iki tür silah olduğu aşikar. bir malum diğeri fikir silahı. düşmanlarımız her ikisinde de önde. Hala oturup kafa yormadan veye tezgahın başına geçip silah üretmeden kapı kapı gezip para dileniyor, yüz sene önce yaşamış ölüden medet bekliyoruz. Düşmanlarımızın tuzaklarını çok iyi tahlil ettiğimiz halde kendimiz düşmanlarımıza bir tuzak kurmadan çok uzaktayız. Yazıda yine aldatıldığımızın detayları verilmiş vatandaşın bilmesinden çok idarecilerin bilmesi lazım gelen yazılar……tuzak kurmadan geçtik tuzağa düşmeme için tedbir de yok …işimiz kalmış Lemyezele…

Yoruma kapalı.