Alt tarafı bir futbol maçı.. Beceriksizlik yüzünden yaşanan skandal bir diplomatik soruna yol açabilir…

21
Reklam

Eskiden böyle sıradan sorunlar Suudi Arabistan tarafından başka ülkelerde çıkarılır, o ülkenin vatandaşları ile olayı izleyen başkaları, onların tavırlarını dudak bükerek hafife alırlardı.

Ülkemize Suud’tan heyetler geldi, veliahtlar geldi, hatta krallar geldi ve protokol gereği olarak hiç değilse bir kere uğramaları beklenen Anıtkabir’e hiçbiri gitmedi.

Bizler her seferinde bu hafifliğe bakarak dudak büktük.

Dün ise yine garip bir olay Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’ta yaşandı.

Yaşananın özeti şu:

Lig şampiyonu ile Türkiye kupasını kazanan takım –Galatasaray ile Fenerbahçe– arasında oynanacak süper kupa finali için, artık kimin aklına nereden geldiyse, Riyad’taki bir stadyum seçilmiş… 

İki takımın oyuncuları ile yöneticileri ve tabii sıkı taraftarları, maç için Riyad’a kadar seyahat etmişler…

Ancak, yayımlayacak TV kanalının karşısına maç vakti geldiğinde oturanlar, ekrandan, bir sorunun varlığını fark ettiler.

Reklam

Meğer, Suud yetkilileri, takımların sahaya pankartla çıkma ve formalarında Atatürk fotoğrafı bulundurma isteğini kabul etmemişler; bunu öğrenen oyuncular da maça çıkmama kararı almış…

Olayın özeti bu.

Günler öncesinden sosyal medyada başlayan tepkiler, dün gün boyu artarak devam etmişti; maçın oynanmayacağı anlaşılınca, sosyal medya, suçlu taraf olarak gördüğü Suudi Arabistan’a ver yansına girişti.

Suudi Arabistan’a verilecek tepkilere üzülecek biri değilim; ancak yine de bu konuda eleştirilecek tarafın o ülke yetkilileri olduğundan emin olmakta da zorlanıyorum.

Yukarıda kaydettim; bu adamların bize ters gelen bazı alışkanlıkları var. Ülkemize gelen her Suudlu yetkilinin Anıtkabir’e uğramaması üzerine kamuoyumuzda tepkiler oluştuğu biliniyor.

Bilinmesine rağmen, süper kupa final maçı için, Türk seyircilerin ilgi duyabileceği onlarca başka ülke varken Suudi Arabistan’ın seçilmesi, bana gerçekten hayli tuhaf geliyor. 

“Neden Suudi Arabistan?” sorusuna cevap bulmakta zorlanıyorum.

Aklıma gelen terk makul sebep şu: Bir süredir aramızın pek iyi olmadığı bu ülkeyle yakınlaşma arzusu duyulmaktaydı, böyle bir maçın orada oynanması bunu sağlayacak bir adım olarak planlanmış olabilir…

Reklam

Eğer o düşünceyle böyle bir tercihte bulunulmuşsa, olayın aldığı bu şekille, amaçlananın tam tersi başarılmış oldu.

Aferin bize.

Daha doğrusu, “Aferin, sıradan bir maçı ülkeler arası bir kriz haline dönüştüren yetkililere” demek gerekiyor.

Cehalet mi? Suudluların bize ters gelen yönleri daha önce bir dizi olayla bilinir hale gelmişken, süper kupa final maçı için Riyad’ı tercih eden yetkililer, bunu ancak herkesin bilebileceği bir gerçekten habersiz iseler yapmış olabilirler…

Peki de, olayın böyle bir hal alabileceğini hiç kimse öngörmemiş olabilir mi? Devletin böyle konularda bilgi birikimi olması beklenebilecek kurumları vardır; onlardan hiçbiri bu kararı alanları uyarmamışlar mıdır?

Uyardılarsa, neden dinlenmemiş?

Konunun bu yönünü bir tarafa bırakalım. Suudluların bize ters gelen tavırları bilinmesin, bilenler tarafından yetkiler uyarılmamış olsun; yine de böyle organizasyonlarda taraflar arasında çok önceden karşılıklı görüşmeler yapılmış, nelere müsaade edilip nelere izin verilmeyeceği belirlenmiş olması gerekmez mi?

Oyuncuların sonunda maça çıkmama kararı almalarını getiren kısıtlamalar önceden konuşulmamış olamaz herhalde. Konuşulmuş ve belirlenen çerçeve beğenilmediyse, takımların Riyad’a kadar gelmelerinin önüne geçilmeliydi.

Müzakereler sonucu mutabık kalınan şartlara sonradan yeni ekler mi yapıldı da, her şey olup bittikten, takımlar sahaya kadar geldikten sonra bu tepki verildi?

Neyse. Soruları bir tarafa bırakarak bu rahatsız edici olayın müsebbipleri üzerinde duralım.

İki ülke arasındaki zaten şekerrenk ilişkileri daha da kötüleştirme ihtimalini içinde barındıran bu garip olayın sorumlusu sahaya çıkmama kararı alan oyuncular olamaz. Çoğu yabancı olan oyuncular yaşananları anlamakta zorlanmış bile olabilir. 

Takımların yöneticileri günler öncesinden maç yeriyle ilgili hoşnutsuzluklarını taraftarlarıyla paylaşıyorlardı.

İyi de, madem sonunda böyle bir keskin tavır alınacaktı, neden son ana kadar beklediler?

Federasyon? Futbol Federasyonu?

Spordan sorumlu bakan?

Ya en baştan böyle bir organizasyona karşı çıkmaları ya da Riyad’a gidilmeden olacağı görüp maç yerini değiştirmeleri gerekirdi. Oraya kadar gidildikten sonra bu maçın oynanmasını sağlayamamaları akıl kârı değil.

Vaktiyle ‘Cumhurbaşkanlığı kupası’ adını taşıyan bir organizasyon olduğu için, konunun Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı da ilgilendirmesi doğal. Herhalde bu olayın müsebbiplerini en iyi o biliyordur.

Görelim bakalım, sorumluluğu kim/ler üstlenecek?

ΩΩΩΩ 

Reklam

21 YORUMLAR

 1. Galatasaray-Fenerbahçe Süper Kupa Finali’ndeki kriz için söyleyeceğim tek bir cümle var. “Üstünden nemalanmayı ve Atatürk’ü rahat bırakın”…

  • Nemalanmayı bilmem de CeHAPe’yi kurup çok sevdiği Türkiye’yi bu partiye emanet ettiğinde ondan nemalanmama, geçmişin güzelliklerinden de faydalanma konusunda bir vasiyeti mi varmış acaba? Aynı cümlende geçen “Rahat bırakın” ifadesi ona teslimiyetçi, biatçı, konformist bir ayaklaşım, siyaseteni ucuzca bir klişe değil mi? Yani hayatının ikinci ve son yarısında hiç hata yapmadı değil mi? Yasalarla sabit %100 dokunulmazlığı üzerinden hiçbir şekilde eleştirilemez öyle mi? Hiç değilse Kurtuluş Savaşından önceki “Paşamız” ve sonraki “Rahmetli” devrimci devlet adamımız şeklinde sapla samanı ayırarak yapın bu işi ey Muzaffer Sever (Muzaffer Asker!).

   …..
   Paralı devrin, bir başka askeri,
   gonuş bakalım ileri geri!
   siyaseten ak ve kara değil, daima “Gri”!)….
   ….

 2. futbol maçı skandalı diplomatik krize sebep olmaz, akparti asla uluslararası bir kriz çıkarmaz yani. içiniz rahat olsun.

 3. Bu olay sayesinde tüm karanlık noktalar, görüş açısı dışında kalanlar ortayaçıkıp görünür👀 olacak gibime geliyor.
  O kadar büyük paralar dönüyor ki anlaşılan,
  Ye ye bitmiyor, boşa koysan dolmuyor doluya koysan almıyor🤗.
  Bankacı bile asli işinin yanında ek iş yapıyor (eskiden oazarda limon satarlardı şimdi fazla! paraları alıp satıyorlar; “seyyar”.
  (Pazarda kdv fiş fatura yok nasılsa)
  Amatör genç takımlar, futbol dışında bir sürü spor dalları, hentbol voleybol yüzme yarış koşu bir sürü spor dalları nal toplarken adeta..!!!
  Futbolda kaçan kurtulurum diyor!☹️
  Katiller cesedi de gramına kadar yok ederekten ortadan toz oluyor😯
  Arabayla çarpan çarptığıyla kalıp elini kolunu sallaya sallaya!😡..
  Hele ki bu günlerde adam bozması kocalarla (saçından sürükleyip sokakta) evde 4 çocuğu bırakıp başka kocaya kaçanlar!!! yok! görünmüyor ortalıkta!

 4. Evet aynen öyledir, Sn. Fehmi bey!
  Çok haklısınız elbette!..
  Bu emri kimin verdiğini Sayın Cumhurbaşkanımız bilir, bir de emri uygulayan TFF. Başkanı!..

 5. Zafiyetlerimiz çok! Türkiye/AnıtKabir ziyaretlerinden birinde yaşlıca İngiliz kraliçesinin M. Kemal Atatürk Paşamız’ın mezarını ziyaret ve hatıra not defterine birşeyler yazması için sıcak bir günde epeyce yürütüp adeta terletmişlerdi. Bunu bir zamanlar video klipinden gördüğümü hatırlıyorum. Kadıncağız sanırım bunun gereksizliğini ifade eden birşeyler de söylemişti. Ne luzum var? Yabancılara uygulanan mahalle baskısı türü kurallara. İçinden gelen, gidip ziyaret etmek isteyen gider. Uzun yıllardır devlet başı olan Suudi kralı da sanırım yaşlıydı. Ancak, prensip olarak kabir ziyaret etmek istemeyişinin başka sebepleri de olabilir. Onlarda kabristanlara bizimki gibi ziyaret adetleri yok sanırım. Mezarlarının yerleri bile belli belirsiz. Bizimkiler gibi nostaljik olmalarını bekleyemeyiz. Her kültürün farklı özellikleri var. Bunlarınki mezhebi değişikliklerle de ilgili olmalı. Dini bilgilere göre Hz. Peygamber kabristan ziyareti yapar ve tüm ölmüşler için dua edermiş. Okuduklarımdan şahsi çıkarımlarım şöyle; Allah’a kulluğun en önemli belirtisi O’nu anma/dua’dır. Ölenler için sevenlerince/çoluk-çocuk dua kapısının açık olmasının hikmeti beni çok düşündürmüştür. Dua’nın en makbulü namazda okunan duadır.

  Futbol konusuna geri dönmek gerekirse, F.B. vs G.S arasındaki böyle bir maçın S. Arabistanda oynatılmağa çalışılması zafiyetten çok ortalığı karıştırma adına kasti bir tasarım olmuş olabilir. Böyle olup olmadığı araştırmağa değer bir konu. Diğer bir konu da “Paşa”mızın resimlerini formalara yansıtılarak sahaya çıkılması konusu ki bu bir şekilcilik, ruhuna bir katkısı yok. O’dan izin mi aldılar? O’na saygıdan çok bir saygısızlık olmadığı ne malum? 100 yılda çok mu ilerledik! O bambaşka bir alemde. O’nun bu tür bir şövenistliğe, ulusal kutsallaştırılmağa/kullanılmışlığa ihtiyacından çok DUA’ya ihtiyacı var. Bilenle bilmeyen hiç bir olur mu diyor ayetler. Herkes çalışıp her konuda, Bilim-Teknik öncelikli olmak kaydıyla bilgisini arttırsın. Yahu koca bir yüzyıl geçti aradan. Yerimizde saydık durmadan. Bakın bir Japonya’ya, bir Güney Kore’ye. Onlar disiplinle ileriye, ya bizler nereye…

 6. Bu olayın!…,
  Teneke sözde barınma barakalarının!..,
  Bir adı kendinden menkul bulunmaz hint kumaşı ihraç kategorisine sokulup gözden Iraaakkk olan gönüldende!..
  Misali aeropalara kapış kapiş gönderilmesinin! Hiçte enayi kandırmacası olmadığını iddia etmek..
  (Herkesi enayi yerine koymak demiyom bak)
  Sonuç: kazanan kimse yok!
  Kaybedenler:Türkiye ve enayi yerine konulmaktan hiç miş gibi davranılmaktan bezmeyen bıkmayan hiç ama hiç gocunmayan güzel yurdumun güzel insanları 😡😡😡.

 7. AYM kararlarının bile uygulanmadığı bir devlet olduk. Başta kendi mafyamıza özel yasalarla saldıklarımızı gören dünyanın nerdeyse bütün yasadışı aktörleri Türkiye’yi mesken tutmuşlar, belli ki görmezden gelmişiz. Artık hiç bir işlevi olmayan bir meclisimiz, parti başkanlarının kulu olmaktan başka hiç bir ağırlığı olmayan milletvekillerimiz var. YSK’nın insanların içine sinmeyen kararları ile seçimler ve referandum yaşadık. En acısı tüm bunlara karşı çıkacak sandığımız muhalefetin iktidardan farksız çapsızlar gurubu olduğunu gördük. Liyakatsizlik hemen her kurumumuzu ele geçirdi. Üniversitelerimiz lise değil ortaokul düzeyine indi. Şeriat, halifelik isteyen parti mecliste açık açık özerklik talebinde bulundu. Ekonomiyi söylemeye gerek yok zaten battık, farkında değiliz. Emeklilere bayram harçlığı değil yatırdıkları prim miktarına, prim ödedikleri gün sayısına göre oransal artış yapmak yerine, bazılarına verip bazılarına vermeme öngörüsüzlüğünü, toplanıp toplanıp bir sonuca ulaşamayan asgari ücret zırvasını CB çözdü deniliyor. Zaten hiç bir kimse ve hiç bir kurum CB buyurmadan adım atmıyor. Süper kupa olayı ta en başından sonuna kadar bilgisi dışında olabilir mi? Yoksulluğa dayanabiliriz, adaletsizliğe ve tek adam yönetimine dayanmakta zorlanıyoruz. 100.yılda inatla Arabistan’da oynanacak dayatmaları ile ben yaptım oldu anlayışı pekiştirilmek istendi. Atatürk ve arkadaşlarının yoktan var ettiği bir devleti, kurumlarını ve halkını yok sayamazsınız, birbirine düşüremezsiniz.

 8. Neden yurt dışı?

  Suudi Arabistan’ın bu tavrı sadece bize özel veya Atatürk’e karşı bir tavır mı yoksa daha önce belirlenmiş kurallar çerçevesinde takımlarımızın isteklerinin kabul edilmemiş olması mı?

  Tersi bir durum söz konusu olsaydı bizim yetkililer buna izin verir miydi?

 9. Bulgaristan’da uluslararası büyük bir askeri manevra düzenlenir, bizden de haliyle Mareşal Çakmak katılır.
  Tatbikat sonunda yemek verilecektir, Mareşal Çakmak Fransa Gn.Kur.Bsk.nin arkasına planlanmıştır, tabii itiraz edilir , ama sorun çözülemez .Durum Atatürk’e bildirilir , Atatürk ‘Kesinlikle kabul etmeyin , gerekirse terk edip dönün ‘ diye talimat verir.
  Ancak yemek son anda ayakta kokteyle çevrilir ve
  mesele de bu şekilde halledilmiş olur .

 10. Ahmet Çakar sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile gündeme oturdu. Maçın iptal olmasının ardından bir paylaşım yapan Ahmet Çakar şu ifadelere yer verdi;

  “Şimdi beyler benden daha Atatürkçünüz yok. Ancak bir de gerçekler var futbolun kuralları var. Maçlarda giyinilecek formalarla alakalı FIFA’nın kuralları net. En az 15 gün önceden hangi takımın ne giyeceği bildirilmek zorunda. Maçta ne giyinilip ne giyinilmeyeceğine Suud-i Arabistan değil FIFA karar veriyor. Son gün “ben bunu değil şunu giyineceğim” diyemezsin FIFA bunu kabul etmez. Maçtan önce Atatürk neden bu arkadaşların aklına gelmemiş? En önemli kural: Oyun sırasında kural değiştirilmez.”
  🙂 mesele ağaç değil…..anlasanıza artık..

  • GS FB Maçı üzerinden İslama ve müslümanlara hakareti fırsat zannedenler Atatürk ile müslümanları arabı din kardeşimizi kötüleyenler….😂🇹🇷CHP zihniyeti …boşuna ugraşıyorsunuz….bu zihniyetin ne kadar saf beceriksiz olduğunu anlayın ki durmadan atatürk ile islamı dini tarikatı cemaati. carpıştıryor .. Atatürkçülük hedefi olarak bunlarla mücadeleyi gösteriyor…ama mesela bu zihniyet kuran yakılınca bir tepkileri yoktu…azarbaycan türkiye MAALESEF yardım ediyor deyince bunu Atatürkçülük açından karşı çıkıp meydanlara inmediler..veya sen nasıl apo heykelcisi ne selam çakarsın diye atatürkçülük diyerek tepki göstermezler😂😂😂😂😂😂bunlara 3 harflillerfen DİN kelimesini kullan yeter..mesela ABD binlerce tır PKK ya cephane verir..ABD ye tık yok…ama bu kadar basit hataları yapa yapa kendilerini milliyetçi devletçi bayrak 😂😂😂😂 gösterir .
   şimdi bunu yazıncada iktidar muhalefet ikisi anlaşmıs tiyatro oynuyorlar..o ona yardım ediyor oda ona diye zihninlerden geçiyor…..halbuki bu zihniyetin gerçegi bu….hala bu muhalefeti aklama paklama….😂

   • Sayın M.Kaya. 1950 den bu yana deyip konuyu uzatmayayım nerdeyse çeyrek yüzyıldır sizin anlayışınızda bir iktidar tarafından yönetiliyoruz. Olay artık particilik oynamayı geçti. Hiç birinin birbirinden farkı yok. Hatta adeta HÜDAPAR ve DEM e şapka çıkarılabilir; hiç değilse ne istediklerini fırsat buldukça açıkça söylüyorlar. Onun dışındakilerde bu bile yok. Bunu derken genellikle yaptığınız gibi adını andığım parti taraftarı olduğunu sanmanızı istemem. Karşı olmak bir yana bu kadar cüreti bile onlara vermemeliyiz diyenlerdenim. Geleyim sadede; durmadan CHP zihniyeti diye suçladıklarınızın meclisteki sayısı kaç, hangi isteklerinizi karşı çıksalar bile yerine getirmenize engel oldular. Buna şimdilerde yakındığınız tek adam düzenine geçmek dahil. Hangi yasayı çıkarmanıza engel oldular? İktidar hangi sorusuna yanıt veriyor, hangi mecliste görüşelim talebine olumlu yanıt veriyor? Adeta dikensiz gül bahçesinde her istediğini yapabilen bir iktidarımız varken, her gün bir yenisi ortaya çıkan olumsuzluklardan dış güçler bahanesi gibi CHP zihniyetini bahane en hafifinden ayıptır.

 11. EN YANLIŞA MECBUR VE MAHKÛMLAR
  Artık en yanlışı yapmak bir opsiyon ve seçenek değil, bir mecburiyet.
  Doğruyu dile getirenlerden ve gerçeklerden nefret edenlerin doğru yapma ihtimali nedir?
  “–Sadece ve sadece sıfır(0)”
  Sayın KORU’nun iktidarın uygulamaları için “uzunca bir süredir yanlış yaptığı” tespitine itirazen şunu yazmıştım:
  “–Tespitiniz doğru. Ancak eksik.Yanlış değil,
  en yanlış.Zira en yanlış olanı yapmaya mecbur ve mahkûmlar”
  Tahminime göre sayın KORU nezaketen bu üslupla dile getirmişti.
  Evet;
  –Her konuda en yanlışı yapacaklar.
  –Her aşamada;
  – Düşünce;
  – Karar ve
  – Uygulama aşamalarında en yanlışı yapmaya köleler gibi mecbur ve mahkûmlar.
  Artık “tesadüfen bile” doğru yapamazlar.
  Artık gerçeklikle bağları tamamen koptu.
  Uzay boşluğunda savrulan astronot gibiler.
  Sizlere soruyorum:
  Kupa final sürecini bundan daha kötü yönetmek mümkün mü?
  Olanlara anlam veremeyenlere bir film tavsiyem var:
  “–Çöküş”

 12. Demekki neymiş? Sarı öküz yerine dana besliyecek mişsin😊.
  Ya Anıtkabir ziyareti istiklal marşı her sabah ezanı gündoğmadan kalk çocuk uyku neyine haydi okulda uyu birazda!!😡😡😡
  Demiycek mişsin!!!🤔
  Yada, bu kaşık çataldan ayrılmaz bir ikilidir!! Ya bunun ikisini de getirirsin masama
  BİRİ TABAĞIN SAĞINA, öbürü soluna!!
  Yoksa!….
  (Yoksa! Dan sonrası ya yoksa?☹️)
  İşte bütün mesele bu 🤔🤔🤔🤔

 13. ülkenin ortak değerlerinin böylesi bölünmeye, ayrışmaya, kutuplaşmaya neden olması “cehalet mi?”sorusunun yanıtı değilse nedir?
  seçim öncesi bütün sinir uçlarına basılması da ayrı bir yorum konusu. sefalet endekslerinde boşuna tırmanmıyoruz.
  atatürkçüler varsa karşısında bir abdülhamitçiler sıralanıyor, oysa ikisi de doğruları ve yanlışları, günahları ve sevapları olan insanlar sadece. hepsine sahip çıkmalı doğrularını takdir etmeli, yanlışlarını eleştirebilmeliyiz. yönetim kademesinde olan herkes çok büyük veballer omuzlamış insanlar sonuçta. ülkemizde uzak doğuda olan buda heykelinden çok atatürk heykeli var öte yandan abdülhamitin evliya(velinin çoğuludur ama böyle kullanılıyor) olduğunu sananlar var. ne güzel bir kurgu değil mi bir milleti çatıştırmak için???
  ortadoğuya bakalım bunca yoksulluk ve sefalet ve yolsuzluk gelişmek gönenmek için çalışmak yerine birbirini yemekten çıkıyor. karanlık bir cehaletin içinde debelenmekten. sonra zulüm altında inleyen milyonlar olması kader mi? Yüce Allah bu zalimlere ne yaptıklarının hesabını soracak ta mazluma ne yapmadığının hesabını sormayacak mı ki? bakmayın siz hesap görmekte acele etmez diyenlere, insanların algılarında olan tanrı(ilahı mu’tekad) dediğimiz acele etmeyebilir ama Allah seriülhisabtır. herkesin hesabı daha niyet halinde iken görülür. bir zalimin zulüm yapması/yapabilmesi, bir hırsızın bir yolsuzun çalması/çalabilmesi hesap görmek değil midir? (aksi halde yapamaz, korunurdu) kazandıklarımız ellerimizle yaptıklarımız değil mi öyleyse?

  ne demek istiyorum?
  dış güçler kutuplaşmamız için ne gerekiyorsa yapıyor işte. bir ulusta firaset olacak ki tuzaklara düşmesin. halimize bakarsak firaset nerede biz neredeyiz? bir yandan her geçen gün daha derin kutuplaşırken bir yandan her geçen gün daha yoksullasıp, her konuda geriye gidiyoruz. birbirine sahip çıkmayan halkların durumu ortada…
  coğrafyanın hali ortada…

 14. Suudların diğer ülkelerin simgesel anıtlarına nasıl davrandıklarına baktınız mı?
  Bildiğin kadarı ile onların mezheplerinde ölüyü ziyaret, suret resmi yasak, olayın gerçek analizi için bu konunun araştırılması gerek. Sadece bize yapılmıyorsa , kabahat gene bizde demektir ki, ehil yönetici oranının yerle bir olduğu canım ülkemizde genel durumda budur.

 15. Yaşanan skandal diplomatik bir soruna yol açabilir.
  Zaten esas bakmamız gereken perspektif bu…ısınmaya Atatürk resmi olan tişörtleri çıkılmasına izin verilmemiş te 😁yurtta sulh cihanda sulh pankartı ile çıkacaklar mış da,😀 lafontenden masallar…
  Daha öncede yurtdışında kupa maçları oynandı..mesela Almanyada…bizim Atatürk hassasiyeti olan takımlarımız Almanyaya tepki verdimi? PKK ya Almanya destek vermiyor mu.?PKK Atatürk cumhuriyetini yıkmaya çalışmıyor mu? Niye orda sahaya çıkıyoruz..? Tabi Arabistan olunca …en komiği altı üstü bir maçı sanki Arabistan dünyaya karşı sanki bir diplomatik zafer kazandık..olağanüstü bir sanki zafer kazanıldı..bizim muhalif medya hemen atladı olaya😁😁😁iste Atatürk cumhuriyeti de şuda zaferde …bizim burasının deyimi ile şoşart Allah şoşart..yalnız şunu bilmiyorlar Türk milleti zekidir..herşeyi çoook güzel süzüyor ve feraseti ile olaylara bakıyor..yalnız bursa Arabistan yetkilillerede çok aptalca bir davranış yaptıklarını demek istiyorum…sana ne futbol takımı ısınmaya hangi forma ile çıkarsa çıksın.üstelik Türkiye gibi bir devletin kurucusunun resmini tişörtüne basması doğal bir şey.niye izin vermiyor.aptallık..
  Bunların hepsi bahane .maçın iptal olmasına çok sevindim..kaderi ilahi müsaade etmedi..fillistin de onca kardeşimiz şehit edilirken bizim yine Müslüman bir ülkede bu maçı yapmamız bence utanç sebebi olurdu.Allah bu utancı milletimize yaşatmadı.hadi kendi ülkemizde oynansın falan da .Arabistan da oynanması olumsuz etki açından daha kötü olurdu.elhamdülillah ki oynanmadı. Filistin de 300 km ötede kardeşlerimiz top atışı ile bombalanırken bizim top peşinde koşmamız iyi olmazdı.iyiki de oynanmadı.kaderin üstünde bir kader vardır…bazan şer zannettiğimiz şey hayırdır…Çok sevindim oynanmamasına .
  Onlar neyi amaçlıyorlardıı..sonuç ne oldu..güzel oldu.

 16. Günlerden beri , bu maçın orada oynanmasına kimlerin ve niçin karar verdiğini merak edip duruyor ama bir türlü de cevap bulamıyordum, hic bir köşe yazarı bu konuya değinmedi , çok şükür krizden donra da olsa Fehmi Bey bize açıklama yaptı , teşekkür ederiz .
  Olayın neresinden bakarsanız bakın tam ve diz boyu bir rezalet ve kepazelik var , yahu hangi aklıevvel bu icatta bulundu , bu kararı alanlarda hiç mi akıl fikir yok , bula bula yalelliyi mi buldunuz , dedim ya tam bir rezalet !
  Yahu sizin hiç mi onurunuz, haysiyetiniz , gururunuz yok !
  Peki bu milletin ne günahı vardı!
  Kim bu milleti yallelinin elinde oyuncak ettiyse hesabını versin arkadaş!
  Yeter yahu !

 17. Rezillik diz boyu.Bu ise neden Atatürk u alet ediyorsunuz.Beceriksizler.Madem bu tepkiyi verecektiniz neden bir ülkeyi alet ediyorsunuz.Bastan beri bir sıkıntının çıkacağı belliydi Atatürk veya pankart bahane bence.Her işi 100.yila yakışır yaptınız bir bu eksik kaldı.Okula camiye kışlaya ve sahalara siyaseti sokmayacaksiniz.Sokarsaniz böyle tüm dünya ya rezil oluruz.

Yoruma kapalı.