AK Partili yazarlar da seçim yenilgisinin sebeplerini arıyor.. Okumalarını arzuladığım bir değerlendirme var…

27
Reklam

AK Parti’nin ve özellikle de genel başkanı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın her daim yanında duran yazar ve yorumcuların, Pazar günkü ‘yenilgi’ sonrası yazdıklarını okudukça seviniyorum. Seçim onların zihinlerini açtı, kalemlerini kıvraklaştırdı, daha düzgün konuşmaya başladılar.

Kalemleri ve dilleri sanki çözüldü.

İlk gece, yorumculardan biri, “Ağzımızı kapattınız, söyleyeceklerimizi engellediniz” serzenişinde bulunmuştu. 

Ağızlar biraz olsun daha rahat şimdilerde.

Dün, bir gazetede, kendisini “Benim Recep Tayyip Erdoğan’dan başka bir ajandam yok. Olmadı. Allah’ın izniyle olmayacak da. Çünkü Türkiye’nin ‘en doğru ortalaması’nı Erdoğan’ın temsil ettiğini düşünüyorum” cümleleriyle tanımlayan bir yazar, yazısına ‘Bunu da mı konuşmayalım, bu sefer de mi konuşmayalım’ başlığını uygun görmüş.

Herhalde bu yazarımız da şimdiye kadar konuşma konusunda kendisini tutanlardan…

Seçim yenilgisini belli konumlarda bulunan AK Partili zevatın görevlerini yerine getirmemesi, bazılarının da seçmene ters gelen açıklamalarda bulunmasına bağlıyor yazar. İsimler de veriyor.

Pazar günü sandık başına gitmeyen veya gitse de bu defa AK Parti’den başka partilere oy kullananların, bu davranışlarının sebeplerini ararken, kendisini onlar yerine koyup şu cümleyi kuruyor:

Reklam

“Çeteleşme temayülü gösteren, kendi ikbali dışında ikbal tanımama itiyadı geliştirmeye çabalayan bir insan kaynağının AK Parti’ye çöreklendiğini düşünüyoruz.”

Hedefinde öndegiden isimleri var AK Parti’nin: İki genel başkan yardımcısı Ali İhsan Yavuz ile Yusuf Ziya Yılmaz… AK Parti genel başkan vekili Efkan Ala

Bir de, adı vermediği seçim kampanyasını yürüten ajans…

“Rahmetli Erol Olçok’un kampanyaları nere, ‘Türkiye’nin her beldesinin kampanyasını bizim ajans yapacak’ yaklaşımıyla işi sadece ‘finans’ olarak gören anlayış nere?” diye soruyor yazar…

Seçimden önce aynı soruyu ben de sorup cevabını şöyle vermiştim: “Erol Olçok’un kaybı telafi edilebilecek gibi görünmüyor.”

Yukarıda aktardığım isimleri ‘kabahatli’ gören bir tek bu yazar değil; AK Parti’ye yakın gazetelerde ve TV kanallarında benzer ifadelerle aynı kişileri -bu arada iki kadın parti görevlisini de- suçlayan başka yazar ve yorumcular da var.

Herhalde suçladıkları kişileri ve görevlerini yapıp yapmadıklarını bilebilecek kadar yakın duran insanlar bunlar…

Kelleler alınırken onların yazıp söylediklerine de değer verilecektir sanırım.

Reklam

Oysa hiçbirini yakından tanımadığım suçlananların 2023 Mayıs ayında yapılan genel seçimde de aynı görevlerde oldukları anlaşılıyor. O zaman başarılı bulundukları halde şimdi neden hedef seçiliyorlar, anlamakta zorlanıyorum.

Son seçimde ne olduğu konusunun en kestirme cevabını hem burada yazdım, hem de ekranlarda söyledim. Bir kez daha ve bu defa daha kestirmeden tekrarlayayım:

Olayın özetinin özeti şu: “AK Parti değiştiği için kaybetti, CHP ise değiştiği için kazandı.”

AK Parti kuruluşta benimsediği ilkelerden çok uzak bir noktada bugün. Değişti. Değişirken kuruluş ilkelerine samimiyetle bağlı kadrosunu da değiştirdi, tasfiye etti. Bu değişiklikler sonucu olarak oyları azaldı ve kendisine bir siyasi ortak almak zorunda kaldı: MHP. 

Yüzde 50’lik bir parti -AK Parti-, kendisine hiç benzemeyen yüzde 10’luk bir partinin -MHP’nin- arkasına takıldı; kendisini ve ilkelerini onun gözetimi altında elden geçirdi, değiştirdi. O günden beri de oyları azalıyor.

Değişim AK Parti’ye yaramadı.

Buna karşılık, CHP, en son 28 Şubat süreci -1997- sırasında kendini belli eden, millete ve değerlerine yabancı siyasi parti görüntüsünden vazgeçilmesini amaçlayan bir değişim süreci yaşadı. Yaşamaya da devam ediyor. Kemal Kılıçdaroğlu’nun CHP’nin başındaki son dönemi ile kurultayda onu deviren Özgür Özel’in başkanlığı sırasında değişime uğramaya başlayan CHP, kendini millete yaklaştırdı.

CHP’ye değişim yaradı.

Değişen iki partinin bu durumları sandığa nasıl yansımış olabilir?

Sorunun rakamsal cevabını Türkiye Raporu direktörü Can Selçuki’nin seçimi değerlendirdiği Yetkin Report yazısında buldum. 

Okuyalım:

“2023 seçimleriyle 2024 seçimlerini sandık bazlı kıyasladığımızda Mayıs 2023’te AK Parti’ye oy veren seçmenin yaklaşık yüzde 30’unun bu seçimde AK Parti’ye oy vermediğini görüyoruz. Bu yüzde 30’luk kitlenin dağıldığı 3 temel blok var. Yaklaşık 2 milyon AK Parti seçmeni sandığa gitmezken, 1.5 milyonu CHP’ye ve 1.4 milyonu da Yeniden Refah Partisi’ne oy vermiş. Dolayısıyla 2023’te AK Parti’ye oy veren ancak bu seçimde vermeyen yaklaşık 5 milyon seçmenin 3 milyonu başka iki partiyi tercih etmiş.”

Bu kadar basit.

Umarım, AK Parti’ye yakınlık duyan, liderine gönülden bağlı yazarlar ve yorumcular da bu tür değerlendirmeleri okuma fırsatı bulurlar.

ΩΩΩΩ

Reklam

27 YORUMLAR

 1. 2019 İstanbul Belediye seçimlerini hatırlayın. Seçim niye iptal edilmişti. Adalet bakanlığı denetimindeki yasaklı mahkumlar oy kullanmış, MSB bağlı er erbaş oy kullanmış, Sağlık Bakanlığı denetimindeki yasaklı akıl hastaları oy kullanmış, İçişleri Bakanlığına bağlı Nüfus idareleride Bunları seçmen olarak belirleyip YSK’ya bildirmiş. AKP seçimde Chp hile yaptı diye YSK’ya başvurdu ve seçimi iptal ettirmişti. Ettirdi ama bir zarftan çıkan 4 pusuladan birini iptal etti. Sakıncalı oy kullananların sanki diğer 3 pusulası için oy hakkımı vardı. YSK Tarihe geçti. Dünyada üniversitelerde anlatılacak bir yargı kararıydı bu. Tabi umurlarındamı.
  AKP her yerde binbir şey çeviriyor. Hatayda binlerce depremde ölen vatandaş YSK’ya bildirilmemiş ve oy kullanmış. Güvenlik güçleri sandık başkanı olamayacağı halde olmuş. CHP bu sebeplerden seçimin iptalini istiyor. Ama zor. YSK nın kulağı sanki muhalefete kapalı. Eğer tam tersi olup CHP Hatay’ı kazanmış olsaydı AKP’de kendi kurduğu bu gerekçelerle seçimin iptalini isteyecek ve iptal olacaktı.
  AKP hem kendisine kazandıracak şeyler yapıyor, kazanamazsa da bu şeyleri kullanarak seçimi iptal ettiriyor. Oy oranları iktidar için kritik iller bu konuda oyun sahası.
  AKP için demokrasi bu.

  • Karr lı demokrat arkadaş,
   Bu seçim sistemini de bu uyduruk düzenide CeHaPe eski başganları denizler karr alar havalar sular seller bilmiyor mu idi ki de,
   Hapishaneden çıkmış muhtar bile olamaz denilen kişilere yol açmışken…
   neyi doğru yaptık ki diyerek günah çıkarmıyor hiç kimse?
   Hatay da tüm ilçeler hangi partiye vermiş/ veriyormuş (geçmiş seçimler de dahil)?
   Hadi bunu annamadın!
   Bir başgan adayını aday gösterdim! göstermedim! hayır öyle olmadı böyle olsun karr arını bile son dakika da veren bir parti adayının kazanması mucize olmaz mıydı?
   Cennet köşesi rezalatini o seçmene bir sorun derim yinede:(
   (X kişi/partiye oyunu niye verdin/vermedin diye!!).
   Hem siz aydınlanırsınız hemde muhalefet cenahı, belki! (Umudum yok ama).

 2. Gelecek pazar cb seçimi olsaydı,
  kimlerin aday olmasını istersiniz?
  a) İmamoğlu
  b) Ö. Özel
  c) M. Yavaş
  d) Ali koç
  e) Hepsi

 3. “CHP’ye değişim yaradı.”

  evet palavralar havalarda ucuyor, normaldir umutlari yillardir gun isigi vurmayan magralarda idi..az bir isik sizdi aya ciktilar falan saniyolar 🙂

  Soru Şu ; genel secimlerde niye yaramadi o degisiklik peki?
  kk vardi o yuzden degisemedi mi ?
  yazarin cevabini hayal edemiyorum, ama ben devam edim

  chp degismedi elbette (asla degisme, mayasi piz) ama bilesenleri artti PKK VE FETO gibi ..

  hepsi o kadar!
  istanbuldaki adayı neredeyse ayni oyu aldi ..e hani degisim vardi, dip dalga vardi ?

  🙂

  • Şansal Büyüka: -iyi akşamlar sayin seyirciler! kıran kirana geçen bir lig maratonunun ardından bir akşam daha beraberiz ve bir lig haftasının daha sonuna gelmiş bulunuyoruz …..

   Erman Toroğlu:- öhö öhhöö
   Şansal Büyüka:- bi’şey mi oldu hocam?
   Toroğlu:- bi’şey soracaaam
   şansal:- buyur hocam!
   Toroğlu:- bu komünist Mehmet Uçumu siyasal İslamcı bir cumhurbaşkanına baş danışman olarak atayan kim argadaş?
   Şansal;- hocam ne diyorsun?
   Toroğlu: soruyorum argadaşşş, soruyorum. derin devletin ideologlarindan veli Küçük’ün yetiştirip devlete armağan ettigiyle övündüğü jöleli namlı yiğit bulutu saraya atayan kim argadaşşş, hayır, soruyorum ya, soruyorum argadaşşş!
   biri cevap versin argadaşşş.

   • “Baran
    7 Nisan 2024 De 15:09
    bu anlattıklarınızın hiç biri beni hiç ilgilendirmiyor. ilgilendiğim tek şey acaba reyiz partisinin seçim maglubiyetiyle başlayan kavga gürültüsünü neyle bastıracak?”
    Elcevap: Yükselen bir uzay mekiği gibi,
    işlevsizleşen parçaları aşağı atarak, ok?

  • Aynı oy değil. Bunlar ittifakın değil, safi CHP oyları. Meclisteki CHP çoğunluğunu da unutma.

 4. Aslında Reis çok akıllı zeki iş bilir ferasetli adil birisi. Ama şu etrafına çöreklenmiş zevahir yok mu? İşte hep onlar Reisimizi şaşırtıp yanıltıyorlar! Onları oralara kim atadıysa artık! Kesin dış güçlerin işidir!

 5. Pazar günü KIZIL lı pempeli goncalı yoncalı hatta üstüne şerbet içmeli bir yorum planlamıştım☹️.
  -siyaset ve siyasetçi bırakmıyor yakamızı bir türlü. Gaste manşetleri ilişti gözüme. Herkes gidermiş verirmiş cumhura Seçimi yenilerse Akp😳.
  SEÇİM BİTTİ ATI ALAN TRAPSONA GELDİ BİLE TREN,
  BU SON İSTASYON😡😡😡.
  (Sen sür bindiğin eşeği …)
  Binaaleyh, goncalarda bir devir bitti yeni ve güzel bir dönem başladı:
  -YANLIŞ EĞİTİM! ve YANLIŞIN VARDIĞI NOKTA!!!!
  -Din inanç adı altında ne hatalar yapılıyormuş meğer, biz sanıyorduk sorun “sakız orucu bozarmı sorusunda!”!
  Çocukları inançlı vatanına milletine faideli birer birey olarak yetiştirmek isterken (birileri kurşun asker ister tabii😡),
  Anasını babasını ayakta uyuttuğunu düşünen zavallı birer gureba yetişirmiş meğer☹️😡😡😡.
  -Bu konuları işlediğini fark ettim bu hafta.
  Lakin!…
  DOĞRUSU, OLMASI GEREKEN DOĞRU EĞİTİMİ DİZİLERDEN Mİ ÖĞRENECEK ÇOCUKLAR ŞİMDİ?
  “MUHTEŞEM YÜZYIL DAN TARİH ÖĞRENMEYE ÇALIŞAN NESİL GİBİ🤔”

 6. Akpartiye çöreklenmiş kurtların nasıl hem partiyi hemde koskoca devleti kemirdiğini taa en başından beri söylüyoruz burda medyada kahvede sokakta camide cemevinde hatta g.müslümlere bile!.
  -T.C mensupları hiçbir zaman hiçbir kimseye
  HEMŞERİ KONTENJANI
  İNANÇ SİMSARLIĞI
  VATAN HAİNLİĞİ, BÖLÜCÜLÜK
  AYRIMCILIK, ÖTEKİLEŞTİRME
  DAVACILIK DAVALILIK DEVLET İSTERİM BENDE!.. BENDE!.. cilik
  “YAP DEMEDİ HİÇKİMSEYE!”
  -Kim kime verir, kim kime ne sunar ben bilemem de karışamam da:)
  -Ama fakat Bahçeli yiğidini bir öldürseler kahrından, ben vereceğim talkımı burdan:
  *Bahçeli bu hırs ihtirası gördü (ilk gören👀) taa en baştan;
  Davulu tuttuğu gibi ilgilisinin omzuna zımbaladı icabında😊
  Eeeeee!!! N’oldu sonunda?
  Muhalefet bişey annadımı? Ülkenin nereye gittiğini çakozladımı? O gün borç 150 idi 90’a düştü mü? HAYIR!😡
  N’etsin daha bahçeli?
  Bahçeye bostan ekip inekten yapılan yoğurtla al cacık mı yapın kendinize deseydi😡😡😡????

 7. Günlerdir siyasetle yatipsiyaset le kalkiyoruz artık biraz da başka konulara değinelim.Ornegin Futbolun içine dusutuldugu durum.
  Bir başkan çıkıyor aylar öncesinde bir toplantı yapıyor ve tüm hakemleri ve federasyona saldurilari azmettiriyir,AVM lerde her yerde onları takip edin diyor ve öğünden sonra Futbol dikiş tutmuyor.Hakem dövmesi mi , tdkimin sahadan çekilmesi mi herşey yaşanıyor.Uc dört hakemin bile sonradan izleyerek ortak karar veremedikleri pozisyonlar için bile hakemlere yukleniliyor.Sanki tek hata yapmayan kendileri ,5 seneden beri onlarca futbolcu ve antronor getiriyor ama şampiyon olamıyor suçlu hakemler ,federasyon ve fener dışındaki herkes.Oysa ilk defa bu yıl isabetli ve doğru tranfer yapıyor ama anlıyor ki bu sene rakip ondan daha güçlü vur abaliya ligden çekilirim diyerek herkesi tehdit ediyor.Ortami kaosa sürüklüyor kimse de hesap sormuyor neden atıp tuttun cekilirm dedin sonra kuvurdin.Buyuk lokma yut büyük laf etme demişler ama garibim aldırmadan kabahatlerini gizlemek için saldırıyor ve mafyaliga özenerek rakip takip ve federasyonu tehdit ediyor.
  Yıllar önce Fener Cumhuriyeti ile nefret tohumu sacxnlar şimdi bu ülkenin insanlarını kışkırtıyor.Dun bir rakip taraftar ve kızı darp ediliyor yarın ne olur bilinmez.
  Birileri bu zengin hadsize haddini bildirmesi lazım yoksa gidişat hiç hayırlı değil.

  • bu anlattıklarınızın hiç biri beni hiç ilgilendirmiyor. ilgilendiğim tek şey acaba reyiz partisinin seçim maglubiyetiyle başlayan kavga gürültüsünü neyle bastıracak?

 8. Ak parti MHP nin kontrolü altına girdikten sonra değişen kadrolara örnek ;İlahiyat mezunu tüm il milli eğitim müdürleri değiştirilerek MHP ye yakın isimler getirildi .Bunun en canlı örneğini en yakınlarımda yaşadım.
  Yine İçişleri bakanliginda cetelerin nasıl korunup ,buyutuldugunu ,dokunulamadigini onlara ortak olunduğunu gördük bu da çok ciddi oy kaybına sebep oldu.
  Öte yandan milletvekilleri bile Muhterem Erdoğan’a ulasamadiklarindan dert yanar oldular, onlar ulaşamaz ise halk nasıl ulaşsın derdini anlatsın.Faunusun kırılması gerekiyordu ve kırıldı
  Bundan sonra ne olur Ya akıllarını başlarına alıp önce tasarruf sonra adalet sistemini düzelterek işe başlarlar.Sonrasi otomatik olarak gelir zaten.

  • …….
   Tasarruf gerekli bir şey ama yetmez,
   Üç beş TeLe parayla bu çile bitmez!

   Adalet de elzem bir şey ama yetmez,
   Yanlışlar öyle çok ki saymakla bitmez!

   İki ana parti var ki evrim lazım,
   Zıttır bunlar zaman yetmez, devrim lazım!

   “Nasıl” diyebilir, “bütün bunlar fantazi…”,
   O an öne çıkar “Akıl*İman Sentezi!”
   …..

 9. “Biri değiştiği için kaybetti , biri de değiştiği için kazandı!”
  Enteresan bir görüş ve enteresan bir durum ?
  Velhasıl ” Ama montaj , ama şu ama bu ” AKP.
  çuvalladı ya !
  O yeter !

  • İnanıyorum ki yaşanan bu hezimet, AK Parti’nin eskisinden daha güçlü olmasına sebebiyet verecektir.
   Çünkü AK Parti’nin kökü sağlam. Kurucu ilkeleri ve ruhu yeni dönemde milletimizin istediği doğrultuda yeni bir siyasete büründürülürse AK Parti’nin eskisinden çok daha güçlü hale geleceğine yürekten inanıyorum.
   Herkes bilsin ki AK Parti yeni bir bahar için sadece yaprak döktü.

 10. HERKES YALAN OLDUĞUNU BİLİYOR
  2023 seçimlerinin Kapalı Zarf Usulü toplumsal değil siyasi muhalefet tarafından “satıldığını” herkes biliyor.
  Demokrasi tiyatrosuna gerek yok.
  AKP’de şu olmuş, CHP’de bu olmuş da 2024 seçim sonuçları farklı olmuş.
  La Fontaine’den masalllar.
  Toplum daha fazlasını yemiyor.
  Muhalefet yönünden bakarsak kesinlikle başarı siyasi muhalefetin değil, sosyal ve toplumsal muhalefetin başarısıdır.
  Yani kesinlikle muhalif siyasi parti yöneticilerinin değildir.
  Hangi muhalif siyasi parti yöneticisi 2024 seçimlerinde 2023’ten farklı söylem ve eylem ortaya koymuştur?
  Şimdi de ortaya kesinlikle farklı bir şey koyamayacaklardır.
  Belki kendi foyalarını kurtarmak için farklı davranabilirler.
  Yani “zevahiri kurtarmak için” hamasî nutuk atıp geçebilirler.
  Suya-sabuna dokunmama tek ilkeleri.

  • CeHaPe zihniyetinin kendi o haliyle değişmeyeceğini pinokyo bile biliyor du da burnuyla işaret ediyordu😶.
   Ama lakin, CeHaPe nin üst katlarına sığınaklara kamp kurmuş gibi ikametgah taşıyanlar taşınmıyordu bırakıp birtürlü😳.
   Ne etsek ne yapsak derken…
   Biz bu satırlardan (yandaş yalama olmayan bir mecradan🤗) ha bire yazdık uyardık bedava danışmanlık verdik (parayı birileri aldı biz almadık😡);
   -kadın kotası varda erkek kotası olsa mesela!!!… dedik🤔
   -X tarikat cemaati ile başka inançların peşinden koşmakla nereye varılabilmiş ki siz varacaksınız bundan sonra diye sorduk☹️
   -arkana bakıp, seni desteklemesi gereken icabında işbirliği yapabileceğin (dsp millet vatan zafer kominist sosyalist vb) legal oluşumlar dururken;
   gidip rakibini böl parçala taktiği aklını kim verdi size mesela??😡 dedik
   -genç ve yeni adaylar (çok riskli idi fakat, başarıldı işte🤗) niye olmuyor diye gözlerinin içine👀 soktuk.
   SONUÇ:
   Kurdukları hayali masayı ecinniler geldi bir tekmeyle devirdi BİTTİİİİİİ!!!!!

  • Sayı yk “Demokrasi tiyatrosuna gerek yok.” demişsiniz de,
   yahu darbeye tiyaro, demokrasiye tiyatro diye diye insanı tiyatrodan da tiksindirdiniz be kardeşim!
   “Muhalefet yönünden bakarsak kesinlikle başarı siyasi muhalefetindir…
   Yani kesinlikle muhalif siyasi parti yöneticilerinindir.”
   Bal gibi de öyledir, bu seçimin galibi chpdir, yıldızları da manisa tarzanı, imamınoğlu ve yavaş başkandır…
   Peki ya bu ne demektir:
   (sosyal ve toplumsal muhalefetin başarısıdır.)

   • Sayın ataman!
    Binali Yıldırım 5 Temmuz 2018 tarihinde “Hoşuma gitmeyen proje 15 Temmuz projesi” dedi mi, demedi mi?
    En yüksek perdeden TBMM çatısı altında 15 Temmuz için;
    “Akıllılar kaçtı, diğerleri tuzağımıza düştü”
    denmedi mi?
    Daha dün bu sitede adı zikrediler AKPnin propaganda danışmanı E.O.’un
    10 Temmuz 2016 tarihli 13 adet twiti neyi
    resmediyordu?
    Bu geçen seçim için iktidar varını-yoğunu 5’li çeteye verdiği için emekliye bir şey verememenin mahçubiyeti içinde emekliye ucuz tiyatro bileti vaat edince buradan ne yazdım?
    “Biz zaten tiyatroyu bedava seyrediyoruz ilav indirim adı altında niye ekstra para verelim?” dedim.

    • Sn Y.K. hoşa gitmeyen o projede dış bağlantı yok mu, yoksa iç ve dış ortaklaşa bir proje miydi?

     ….
     Olan oldu, ölen oldü, ibret alan var mıdır?
     Kayıp vermek bu ülkede ilelebet kar mıdır?
     …..

    • Bu arada başörtüsü sorularıma hâlâ cevap vermediniz.
     Sorular neydi?
     1–Başörtüsü hijyen kurallarına uygun mu?
     2–Başörtüsü cinsiyet ayrımcılığına neden
     olur mu?
     Dikkatli cevap verin de, AİHM’deki hükümet savunması ile ters köşe olmayın.

   • İmamoğlu’nun masasındaki Nutuk ve Kuran ile Financial Tims’da haber olması da bu toplumsal başarının bir neticesi herhalde:)

 11. seçim sonuçlandıktan sonra hissiyatımda hiç bir değişiklik olmadı, seçim öncesi günlerde ne hissediyorsam benzer duygular içindeydim. ama seçim sonrası değerlendirme yorumlarını okuyup dinlerken nereden geldiğini, iç ses mi yoksa dış ses mi olduğunu tam bilemedigim hemen her gün ara ara şöyle bir ses duyuyorum: ın ının ın ının ınının, diri diri dip di di diri dop diri dom…

  melodi çok tanıdık gelince düşünmeye başladım, bir süre hatirlayamadim.lakin çok sonra zoraki hatırladımki bu mehter marşının melodisi:))))

  • Bula bula Mehteri mi buldun şimdi, Baran? Tarihi itibariyle ve özgün tasavvur ve tasarımıyla önemli bir müzik çeşididir Mehter. Çocukluk yıllarımdan akraba büyüklerimin katılımıyla bu kültürün canlı örneklerini rengarenk hatırlarım. Uzunca yolculuklarımda bu melodileri de zaman zaman hala dinlerim.

   Kuru fasulyeyi fazla kaçırırsan o ayrıntısıyla verdiğin gürültüleri “bir iç ses mi yoksa dış ses mi” olduğunu daha iyi anlarsın..

Yoruma kapalı.