Başkanlık sistemli ülkede de sorunlar çıkabiliyor

14
Reklam

Amerika’yı anlamak uzaktan bakanlar için imkânsız olmaya başladı.

Haftalardır Amerikan kamuoyunda tartışılan bir konu nihayet dün geç saatlerde açıklığa kavuştu; o andan itibaren Amerikan medyasını yakın takibe aldım, onlarca makale okudum, birkaç habere kulak verdim, konunun neden bu denli önemsendiğini bir türlü anlayamadım.

Konu özetle şu: Temsilciler Meclisi’nin İstihbarat Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi Devin Nunes 4 sayfalık bir not yazıp Donald Trump ve kadrosunun Rusya ile yakın ilişki halinde oldukları yönündeki iddialarla ilgili o ana kadar neler biliyorsa hepsini komite üyeleriyle paylaşmış.

Cumhuriyetçi Partililer Nunes’in sunduğu bilgilerde Adalet Bakanlığı bürokratları ile FBI yöneticilerinin taraf tuttuklarına, bilerek ve isteyerek Trump’ı halkın gözünden düşürmek için dümenler çevirdiklerine ışık tutacak ip uçları bulunduğu gerekçesiyle, notun açıklanmasını istemişler.

Trump’ın kendisi de notun açıklanmasından yanaymış; “Açıklandığında ‘derin devlet’in benim peşimde olduğunu herkes anlayacak” demekteymiş.

Allah, Allah…

Kumpas ise kumpası kendisine Trump mı kurdu?

Benim aklım olup biteni anlamaya yetmedi.

ABD’de adet olduğu üzere Beyaz Saray’a yerleşen her yeni başkan sadece bakanlarını seçmekle kalmaz, önemli makamlarda da bürokrat değişikliği yapar. Hedefe konulan ve ‘derin devlet’ ile ilişkili oldukları iddia edilen bürokratların hepsi işbaşına geldikten sonra Trump tarafından atandı.

Reklam

Hatta, Trump’ın Rusya ile ilişkilerini soruşturmakta olan bu tartışmaların merkezindeki özel temsilciyi atayan da bizzat Trump.

FBI’da 10 yıl direktörlük yapmış itibarlı biri özel temsilci; Trump’ın eleştiri oklarının hedefindeki şimdiki FBI direktörü de yeni başkanın tercihiyle o koltuğa oturdu.

Size de garip ve anlaşılmaz gelmiyor mu bu durum?

Orada olanla bizdeki sistemi mukayese etmeye kalkınca konu daha da anlaşılmaz hale geliyor.

FBI direktörü bizdeki MİT müsteşarına veya Emniyet genel müdürüne tekabül ediyor. Adalet Bakanlığı müsteşarı bizde de bulunan bir makam. Başkan bunlardan rahatsızsa neden bir kalemde kendisine karşı ‘kumpas’ kurduğuna inandığı kişileri görevden almıyor, neden böylesine haince işler yapan devlet görevlilerini hapislerde çürütmenin yolunu açmıyor?

Not konusu da öyle…

Sonuçta 4 sayfalık bir metinden söz ediyoruz. Komisyon başkanının kanaatlerini paylaştığı not şimdiye kadar neden kamuoyuyla paylaşılmamış da önce ‘mahrem’ damgası yemiş ve ancak Trump’ın başkan olarak üzerindeki gizliliği kaldırmasıyla kamuoyunun dikkatine sunulacak gizemli bir hale büründürülmüş?

Hadi, öyle bir gizeme büründürüldü diyelim, notun müellifi, içinde yer alan bilgileri el altından herkese duyurma işini becerememiş mi?

Reklam

Nasıl bir memleket bu ABD?

Dün bizde gece saatlerinde ‘gizliliği’ kaldırılan notta bir şeyler olsa bari…

İstihbarat dünyasının sınırı yok

Açıklanmasını Trump’ın üzerindeki Rusya gölgesini kaldıracak bir bomba olarak gören ve bekleyenler büyük bir hayal kırıklığına uğradılar. Nunes’in notu bunun tam tersi bir etki yapacağa benziyor.

Evet, Trump’ın seçim kampanyasında görev yapmış birini henüz seçim yapılmadan aylar önce takibe almış FBI… Ancak, takibe alınması, birkaç kaynaktan FBI’ya ulaşan “Bu adam ve başkaları Trump adına Ruslar ile görüşüyorlar” istihbaratı geldiği için olmuş.

Yerli kaynaklara ek olarak Avustralya istihbaratı bile FBI’ya bu yolda ihbarda bulunmuş.

Bu arada, Trump’ı başkan adayı gösteren Cumhuriyetçi Parti’nin rakibi Demokrat Parti de, Trump kadrosunun Rusya ilişkileri konusu kulaklarına ulaşınca, Rusya’yı iyi tanıyan eski bir istihbarat ajanını –Amerikalı değil, İngiliz MI6’dan birini– konuyu araştırmak üzere görevlendirmiş.

Hepsi bu istihbaratın, FBI’da toplanmış.

Evet, dünya böyle bir dünya.

Gizlilik bir yere kadar korunabiliyor. Bir ipucu elde edildi mi, ya da biri istihbarat radarına yakalandı mı, ardına düşülüyor ve sonuca ulaşılması için her yerden yardım alınıyor.

Başkanlık sistemi bir yere kadar…

ABD’deki başkanlık sistemi sanıldığı gibi başkana astığı astık kestiği kestik bir güç veremiyor. İstese rahatlıkla koltuğundan edebileceği kendisi tarafından atanmış bürokratların bile, “Kamuoyu ne der?” endişesiyle, üzerine gidilemiyor.

“Derin devletin başkana kumpas kurduğu” iddiası bizzat Trump tarafından gündeme getiriliyor, ancak kimsenin kılı bile kıpırdamıyor.

Belli ki, Trump, üzerinden ‘gizli’ ibaresini kaldırarak kamuoyuyla paylaşılır hale getirdiği notu, başını ağrıtan bürokratlardan kurtulmak için kullanmayı düşünmekteydi; basının notu ‘fiyasko’ olarak nitelendirmesinden sonra bakalım bu planını uygulamaya koyabilecek mi?

Neden ABD’ye ait bir konuyu –hem de tam anlamadığımı da itiraf ettiğim halde– dikkatinize sunuyorum?

Referandumla başkanlık sistemine geçmeyi kabul ettik ya.. işte ondan…

ΩΩΩΩ

Reklam

14 YORUMLAR

 1. “Benim aklım olup biteni anlamaya yetmedi.” demişsiniz ya Sn. Koru bunu size yakıştıramadım.
  “Amarikan nuru”ndan yapılma danışmanınıza niye sormadınız ki?

  Neyse ! O sizi bu müşkil durumdan kurtarmak için gerekli açıklamaları yaparak sadakatini göstermiş…

  • Sayin Koru’nun kimseden akıl almaya ihtiyacı yok. Eğer siz onun ne yazdığını anlayamayacak kadar bilginiz yoksa! Sizi ve sizler gibi trolleri bu sitelere salıverenlere danışın….
   Şimdiye kadar günde bir yorum yapıyordum, bundan böyle 3/4 tane yorum yazacağım. Çünkü benim yorumlar sayesinde sizin gibi “TROLLER”in ne kadar korkak, bir o kadar da bilgiden noksan cahiller olduğunuzu Dúnyaya zaten kendiniz gösteriyorsunuz. Buradakiler de benim sayemde öğrenmiş olur.
   Çünku bu sitede küfürler yayınlanmadığı için kimse sizi tam olarak tanımaz.
   Zavallılar kadın ve sahte isimler kullanarak kendinizi ne hallere sokuyorsunuz. Muhatabınızı, kendiniz gibilerden bulun.
   Benim sizin gibi trollere verecek cevabim zavallılar.

 2. Hadislerin tevili
  Kuran’da Yusuf suresinde “hadiselerin tevilini öğretti” diyor. Yusuf’u kuyuya atan kardeşlerini Yusuf affetmekle kalmadı onları Mısır’a getirtip yerleştirdi. Çünkü Yusuf’u kuyuya atan kardeşleri değil Allah’ın takdiri idi. Yusuf’u Mısır’a götürmeleri için kuyuya atmıştı.
  Bizim de bir olay duyduğumuz zaman onu yorumlamamız gerekir. Dün gece bir not yayınlandı. Başkanın izniyle FBI’nın bürokratları, Adalet Bakanı’nın bürokratları derin devlet tarafından yanlış yönlendirmiş ve başkanı yıpratmayı hedef aldıklarını söylüyorlar.
  Acaba bu neden yapılıyor?
  1- Trump Sermaye ile anlaştı. Yerinde oturacaktır. Savaş sona ermiştir. Bu beyanla anlaşmayı gizliyor. Güya deşifre ederek yenilmiş oluyor. Güya karşı imiş gibi gösteriyor. Bu büyük ihtimaldir.
  2- Trump’un sonu gelmektedir. Son barutunu kullanıyor. Biraz sonra gidecektir. Bu şimdilik doğru değildir diyorum.
  3- Sermaye’yi yenmiştir. Onu deşifre ederek son darbeyi vuruyor.
  4- Bürokratları değiştirmek istiyor. Bunu bahane yapıyor. Hatta bu değiştirmede Sermaye ile anlaşmıştır. Çünkü iki tarafın da planı vardır. Bunlar gidecek çünkü bunlar verilen görevleri yerine getirmiştir. İki taraf da kendi kadrosunu getireceğini sanıyor.
  Aslında bunların hepsi bir arada etki etmiştir. Bir şey anlaşılmamıştır ki Sermaye istediği raporu alamamıştır.

 3. Biz baskanlik sistemine gecmedik, Tek Adam sistemine gectik. ABDde baskanlik var ama parlemento da var, Kurumlar da var, koklu bir gelenek de var. Bir sey yok, Dini siyaste alet etmek.

 4. konuyu anlamak için belki derin devlet meselesini anlamak gerekir. derin devlet, kurumsal yapısı olmayan gizli yapılanmalardır ama devlet kurumlarına mensup olanlar bünyede barındırılır. düşünce ve strateji kuruluşları, dernekler, basın yayın kuruluşları, stk lar, ticari faaliyetler ardına yuvalanır. hak hukuk tanımadan şiddet ya da propaganda ile baskılayarak hükümetleri kontrol etmek isteyen yapılanmalardır. güçlü ve köklü oldukları için hemen her devlette varolmuş ve güçlü kalmışlardır.
  şimdi işaret ettiğiniz trump tarafında seçilmiş kişiler için şaşkınlığa mahal yok zira kim kimin adamı çok zaman acı tecrübelerle öğrenilebiliyor , biz seçilmiş yaver meselelerinden konuya ne kadar aşinayız değil mi…bu kişilerin görevde alınmalarının deşifre olmalarının ne denli zor işler olduğunu ardındaki güçlü yapı nedeniyle söylemeye gerek yoktur, inceleme grubunda bir mı6 ajanı olması herhalde tesadüf olmasa gerek. derin yapılar hakkında fikir sahibi olanlar ingiliz klasiklerini iyi bilirler…
  başkanlık sisteminin astığı astık kestiği kestik olması bunu böyle anlamak isteyenlerin anlaması ile sınırlı zaten. iktidara gelenler uzun yıllar şayet kalabilirlerse muktedir olmaya uğraşıyorlar halihazırda. hele bizim gibi pek çok kolu olan derin devlet yapılanmalarının olduğu, üstelik dış müdahalelerin hiç eksik olmadığı ülkelerde muktedir olmak çok uzun yıllar sürecek büyük kavgalar büyük bedeller gerektirir. mısır da olduğu gibi acele de etmemek gerekir. bir zaman birlikte yürümek, köprüyü geçene kadar ayıya dayı demek gerekir…umarım çoğu gitmiş azı kalmıştır…biraz iyimserlikten zarar gelmez değil mi…

 5. Trumpa gõre FBİ güya Hillary Clinton ın seçimi kazanması için yabancı ajanlarala iş birliği yapip ona iftıra attıklarına dair halki ikna edebileceğini umut ederek o notu yayınladı.
  Fakat onun umduğunun tersi oldu.
  Trump Amerklılarla kolay kolay başa çıkamaz.
  Rusyanın sayesinde “Dünyanın” başına büyük bir bela getırıldı. Allahtan halk onu desdeklemiyor. Adam Göçmenle yatip göçmenle kalkiyor 24 saat yanından hiç ayırmadığı Amerkanın first ladiesi.
  Göçmen.
  Kimsede kalkıp ona “sen önce koynuna aldığın göçmeni bu ülkeden dışarı at sonra diğer göçmenlerle uğraş diyemiyor yalnış anlaşılmasın! Turumtan kortukları için değil ülke göçmenler ülkesi olduğu için kimse kimseye göçmenlik konusunda (Trump gibilerin haricinde) laf söyliyemiyor.(
  Tanıdığım kadarı ile ABD nin başına çılgın,yalancı,saldırgan ve kinci biriside gelse Obama gibi biriside gelse hiç birisi istediğini yapamaz.
  Õrnek.Obama Guatamala yi kapatma kararını Senetodan o kadar uğraşmasına rağmen geçirtemedi red ettiler.
  Şimdide Trump ile birlikte Putini de harciya bilirler(tabii seçimlerden önce Putinin õbúr rakiplerini zehirliyerek öldúrdúğú gibi şimdikine ikinci bir atağının zeminini hazırlama fırsatı bulup da öldúremesse).
  Sn Koru Trump Dünyada herkes tarafından eleştiriliyor, şimdiye kadar ona oy verenlerden hıç biri çıkıp eleştiri yapanlara küfür etmek şöyle dursun en ufak bir incitici yaziya ne rastladım nede duydum.
  Siz bizim le mukayese ediyorsunuz! Sizin bu siteyi kurduğunuzdan bu tarafa troller tarafından kaç kez çökertildı.
  Değil size sizin yazılarınıza yorum yapanlarín bu sitede yorum yapmalarına dahi tahamúl etmemeleri şöyle dursun size dahi iftira atmakdan çekinmiyen ve herkesi kendileri gibi sahte isimlerle yazı yazdıklarını zanedecek kadar gözü dönmüşlerin sayíları az olmasına rağmen maalesef kendileri ile birlikte Türkiye ve Tük halkının imajını sarsanlar varken bizdeki başkanlar 3500 kişilik koruma ordusu ile birlikte ölünceye kadar saltanatlarını sürdürürler.
  Esenlikle kalın

 6. Koru’nun, ABD’ye ait bir konuyu, hem de tam anlamadığını da itiraf ettiği halde, referandumla başkanlık sistemine geçmemiz konusuyla ilişkilendirerek, dikkatimize sunmasını da doğrusu ben anlayamadım.

  ”Dün bizde gece saatlerinde ‘gizliliği’ kaldırılan notta…” ne ise; kısa süreli bir araştırmayla onun da ne olduğuna ulaşamadım.

  Demek bu ”istihbari” konuyu Fehmi bey işlemeye devam edecek..izleyelim, görelim…

  • Bizde gece ABD’de gündüz oluyor. Benim anladığım kadar Fehmi bey ABD’nin notundan bahsediyor.

   • Evet bu doğru..şimdi ABD’de bu olanın bizim referandumla ilişkisi ne? onu anlamaya odaklanmalıyım.

 7. İnsanın olduğu yerde sorun da vardır, sorunsuz bir yer ancak ütopyadan ibaret. Hele işin içine yönet(tirme)me mücadelesi girince durum daha da çetrefilli oluyor.

Yoruma kapalı.