Bayramınız mübarek olsun

5
Reklam

Bugün bayramın ilk günü. Çoğumuz 30 günlük bir ibadet ikliminden çıkmanın o rahatlatıcı ruh halinin etkisi altındayız.

Güzel bir atmosfer bu.

Neşeli olmamız ve geleceğe umutla bakıyor olmamız gereken zaman dilimindeyiz.

Öyleyiz de.

Sabahın çok erken saatlerinde kalktık, bayram namazı için yollara düştük.

Camiler yine dolu doluydu.

Defalarca tekbirler getirildi.

Omuz omuza yan yana durdu inançlı insanlar.

Reklam

Yüzlere baktım, ışıl ışıldı.

Klasik kavramları tekrarlamaktan öteye gitmeyen vaaz dinlendi, içinde birlikte getirilen bol tekbirle değer kazanmış hutbeye kulak verildi.

Cemaatin dinin resmi temsilcilerinden bir adım önde olduğunu hissettim bugün.

Bu da ayrı bir umut vesilesi.

Bir günlüğüne.. İslâm Dünyası’nın perişan halini.. ülkemiz siyasetinin dağdağasını.., çok sayıda insanın paylaştığı olumsuzlukları.. anne veya babalardan veya her ikisinden mahrum çocukların çilesini.. unutmaya çalıştım. Nafile bir çaba olsa da…

Hepinizin bayramını kutluyorum.

Reklam

5 YORUMLAR

 1. Selam,
  Yıllık bütçe yapılır. Yapılan bütçe bir yıl uygulanır. Eskiden yılbaşında bütçe yapılır, Mart ayında uygulama yapılırdı. İslamiyet’in iki bayramı vardır. Bayram bir yıllık bütçenin yapıldığı ve uygulanmaya başlandığı gündür. Yalnız devletin değil bütün vatandaşların ve kuruluşların yıllık bütçelerini yaptıkları gündür.
  Ramazan Bayramı’nda herkes gerekli beyanları yapar. Taleplerde bulunur. Kararlar alır. Teklifler arz olunur. Kurban bayramına kadar teklifler ve kararlar görüşülür. İtirazlar varsa hakemlere gidilir. Kurban bayramında kesinleşen bütçe ilan edilir ve Muharrem ayının başında yanı kameri yıl başında uygulanmaya başlanır, bir yıl içinde uygulanır.
  Öncelikle Kuran’ın her yıl yeni yorumu yapılır. Cereyan eden olaylar Kuran’a göre yapılır ve Ramazan boyunca Kuran’ın yeni yorumu ilan edilir, sonuçta herkes kendi görüşünü ortaya koyar. Örnek olarak Başkanlık sistemi mi yoksa başbakanlık sistemi mi Kuran’a uygundur? Alimler içtihatlarını delilleri ile ortaya koyarlar. Suriye’ye girmemiz meşru mudur, değil midir? Tartışırlar. Herkes önerisini ve teklifini otaya koyar.
  Herkes içtihatlarındaki değişiklikleri ilan ederek muhalifleri varsa hakemlere gitme imkanı verilir. İçtihatlar arasında çelişki varsa, doğanın kanunlarına aykırı ise, ülke, il veya bucak icmalarına aykırı ise hakemler kararı ile iptal edilecektir. Yoksa artık ülkenin mevzuatı yeni içtihatla olacaktır.
  Yine Ramazan ayında alimler o yıl ortaya çıkan icmaları ortaya koyup halka arz ederler. Muhalefet olmazsa sükuti icma olur. Açık beyanda bulunulursa kavli icma olur. Demek ki Ramazan Bayramı içtihat ve icmaların ilan edilip tekliflerin yapıldığı bir bayramdır.
  Her yıl vatandaşların ilmi, mesleki ve siyasi dereceleri tespit edilerek dayanışma ortaklıkları tarafından Ramazan ayında ilan edilir. Yanlışlığın yapıldığına kanaat getiren herkes hakemlere giderek Kurban Bayramı’na kadar düzeltir. O halde Ramazan Bayramı ehliyet derecelerinin tespit ve ilan günüdür.
  Ramazan Bayramı’ndan önce herkes vergi beyanında bulunur. Herkesin vergiden alacağı paylar belirtilir. Herkesin ve her kuruluşun yıllık bütçesi yapılır ve ilan edilir. Bu bütçe aynı zamanda halka ve çalışana faizsiz kredi istihkaklarını da içermiş olur. İşletmelerin ödedikleri vergilere göre kredileri de belirtilmiş olur. Haksızlık yapıldığını iddia eden herkes hakemlere gidebilir.
  Ayrıca kamu tarafından 500 yıllık, 50 yıllık, 5 yıllık ve yıllık planlar revize edilip ilan edilir. Kurban Bayramı’na kadar itirazlar yapılır ve ocakların, bucakların, illerin, devletin ve insanlığın planlaması kesinleşmiş olarak ilan edilir. Yıl içinde faaliyet gösterecekler bu plana göre faaliyet göstereceklerdir. Makroda planlama yapılır ama mikroda plan yapılmaz, vatandaş istediği işi yapar ama plana göre yapar.
  Demek ki aslında bayramlar yıllık kongrelerdir. Yıl içindeki çalışmalar orda ilan edilmeden yürürlüğe girer. Parmak usulü karar alınmaz. Uzlaşma ve hakem kararı ile kararlar kesinleştirilir. Yıllık imtihanlar bu günlerde yapılır. Atamalar bugünlerde yapılır. Bugün kutlanan bayram, bayramın karikatürü bile değildir. Kendi gitmiş adı kalmış yadigar. Adil Düzen geldiği zaman tüm düzenlemeleri bucaklar yapacaktır. Kuran’a inanan bucaklar Adil Düzen’e göre yaşayacaklar.
  Kurmak istediğimiz semt kooperatifleri bunları yapmayı amaçlamaktadır.

 2. Bayraminiz kutlu olsun.

  Genel bir takim elestirilerimi bayram sonrasi iletmek uzere simdilik dile getirmiyorum.

 3. Bayramımız Kutlu Olsun. Öyle bir kutlu olsun ki, bütün dünya da “o mutluluktan” nasiptar olsun…

Yoruma kapalı.