Haritayla yeni devlet mi kuruluyor? Yoksa Barzani kullanılıyor mu?

12
asker harita
Reklam

Acaba referandum işi Irak Kürt Bölgesi Yönetimi (IKBY) başkanı Mesut Barzani’nin kendi iradesinin sonucu mu, yoksa daha büyük bir projenin parçası mı?

Bugün Taha Akyol’un gazetedeki yazısına göz atanlar daha girişte Barzani’nin şu sözleriyle karşılaşacaklar:

“Lozan’dan beri devlet hayali kuruyoruz. (..) Ortadoğu’ya baktığınızda eski sınırlar sadece kâğıt üzerinde kalmış; bölgedeki yeni gerçekler Ortadoğu haritasını yeniden çiziyor.”

Ne zaman ve nerede sarf etmiş bu görüşü Barzani?

Yazıda o ayrıntı da var: Geçen yıl (14 Mart 2016’da), ABD’de…

Acaba o ziyaretinde kendisine ‘yeni harita’ mı gösterildi?

Harita ve iki gazeteci tanık

“Hangi harita?” diye mi sordunuz?

“Güneri Cıvaoğlu’na 1991 yılında Suudi Arabistan’da, Serdar Turgut’a 1993’te ABD başkentinde gösterilen harita” desem…

Reklam

Birkaç yazıma konuk ettiğim yarbay Ralph Peters ile Pentagon’dan Harold Rhode’un haritaları…

İsterseniz önce Güneri Cıvaoğlu’nun tanıklığına başvurayım.

Okuyalım:

Zihnimde lego parçaları gibi uçuşan eylemler, söylemler, tavırlar…
Bunları bir araya getirerek büyük fotoğrafa varmaya çalışıyorum.
İşte onlardan ikisi…

Zihnimde lego parçaları gibi uçuşan eylemler, söylemler, tavırlar…
Bunları bir araya getirerek büyük fotoğrafa varmaya çalışıyorum. (..)

Birinci Körfez Savaşı sırasında Suudi Arabistan’dayım. ABD kumanda merkezi olarak kullanılan otelin bir odasında dinlediklerim dehşet verici.
Amerikalı yarbay duvardaki harita üzerinde Türkiye’nin Güneydoğusu’nu ve Kuzey Irak’ı işaret ediyor.
Avucunu o coğrafyada dolaştırırken şöyle diyor:
‘Savaş bitecek. Amerika Irak’tan çıkacak. Giderken silahlarının büyük bölümünü bırakacak.
Bunlar içinde ağır silahlar, roketler de olacak.
Yöredeki Kürtler bu silahları alacaklar ve Türkiye’ye karşı kullanacaklar.
Toprak isteyecekler.
Türkiye, ya istedikleri toprağı verecek ya da vermeyecek ve savaşacak.’
Yarbay iyi derecede Türkçe konuşarak anlatıyor bunları.
Kulaklarıma inanamıyorum.
‘Ya NATO ortaklığı ya ülkelerimiz arasındaki dostluk’ diye soruyorum oralı olmuyor.
Gene de bunun ‘Amerikalı yarbayın kendi fantezisi’ olabileceğini düşünüyorum.
Ama…
Birkaç dakika sonra bir başka odada gene Amerikalı bir rütbeliden aynı şeyleri dinliyorum.
Bunun ‘bir mesaj olabileceğini’ düşünüyorum.
Çünkü bu randevuyu bana ilk Dışişleri Bakanı ve o zamanki Suudi Arabistan Büyükelçimiz Yaşar Yakış oradaki ABD Büyükelçisi ile konuşarak sağlamıştı.
ABD Büyükelçisi, ABD komutanıyla temasa geçmiş ve bu iki rütbeli subay tarafından verilecek kişisel brifing için davet edilmiştim.”  
(‘ABD’li yarbay’, Milliyet, 22 Haziran 2010).

Gözleriniz dört açıldı mı?

O halde şimdi de Serdar Turgut’un tanıklığını aktarabilirim:

Reklam

“Bana 1993 yılında Pentagon’da gösterilen, bölgemizdeki Kürt oluşumunu tarif eden haritayı bugün adım adım uygulamaya başladılar.

Uzun meslek hayatımın önemli bölümünde böyle bir haritanın var olduğunu defalarca yazdım. (..)

O yıl ben Hürriyet Gazetesi’nin Washington temsilcisiydim.

Bir gün Pentagon’un politika planlama biriminde çalışan sivil memur kaynağım, beni işyerine davet etti. (..)

Manzara aynen şuydu: Kaynağım masaya bir harita açmış ve masanın etrafında dört kişi ayakta duruyorlar. O gün odada olanlar arasında çok daha sonra Irak Kürt otonom bölgesinde hayli üst düzey makama gelenler de vardı.

PKK Washington temsilcisi, Talabani’nin ve Barzani’nin temsilcileri de oradaydılar ve kaynağım onlara harita üzerinde çizerek bir şeyler anlatıyordu.

Biraz yaklaştığımda haritanın bölgemizde kurulacak bir Kürt devleti haritası olduğunu gördüm.” (‘Yine o lânet harita’, Habertürk, 18 Eylül 2017).

İşte o harita
Ralph Peters ile Harold Rhode’un meşhur haritası (Armed Forces Journal dergisi Haziran 2006 sayısından).

İki gazeteci de defalarca yazdıkları bu tanıklıklar sırasında kaynaklarını hep kendilerine sakladılar.

Ancak ben deşifre edebilirim.

Güneri Cıvaoğlu’nun ‘yarbay’ diye andığı kişi 1. Körfez Savaşı (1991) sırasında bölgede görevli iken daha sonra ayrılmış Ralph Peters’ti muhtemelen. Peters daha sonra Armed Forces Journal adlı resmi dergide ‘Blood Borders’ (Kan sınırları) adlı bir makale (Haziran 2006) yayımladı.

O makalede yukarıdaki haritayı paylaşıyor Peters.

Serdar Turgut’un aynı dönemde Pentagon’da Türkiye masası şefliği yaptığını, Arapça, İbranice, Farsça ve Türkçe konuştuğunu bildirdiği, ABD yanında İsrail pasaportu da taşıdığı ayrıntısını unutmadığı kişi ise, yine muhtemelen ihtiyatıyla kaydedeyim, Harold Rhode olmalı.

Rhode Pentagon’da geçirdiği 28 yılın ardından emekli olunca, bir yandan İsrail’de Saban Center’da dersler verirken, bir yandan da ABD’de Gatestone Institute’de ‘İslamofobik’ görüşlerini paylaşmaya devam ediyor.

Gatestone sitesindeki biyografisinde, Rhode’un, Körfez Savaşı sırasında Pentagon’da Türkiye masası şefi olduğu bilgisine yer veriliyor.

Devlet mi kurulacak, yoksa Barzani üzerinden ayar mı veriliyor?

Tanıklıklar size ne söylüyor?

İsterseniz, sizler düşünmeye devam ederken, ben kendi senaryomu yazayım:

Aslında şu sırada tartıştığımız Mesut Barzani’nin referandumu, ancak proje ona ait değil; tarihi 1991’e (belki daha da önceye) giden bir projeyi seslendiriyor o. Geçen yıl ABD’ye gittiğinde Barzani’ye Peters ile Rhode’un haritası gösterilmiş olmalı.

“Ortadoğu’nun yeniden çizilen haritası” derken kast ettiği herhalde o harita.

Birilerinin Türkiye’yi hizaya getirmenin bir aracı olarak bu projeyi yazdıklarını düşünüyorum.

Öyle düşünmemin sebebi de şu: Molla Mustafa Barzani’yi de böyle kışkırtmışlardı; sonu hayal kırıklığıydı.

Yarın da Baba Barzani’nin olayını yazayım.

ΩΩΩΩ

Reklam

12 YORUMLAR

 1. Fehmi bey; ABD zaten Barzaniye bu yüzden kızıyor, acele etme diyor, Türkiye den bir şey koparamadık, şimdi referandum yaparsan artık Türkiye’den bir şey alamayız diyor. Fakat Barzani Türkiye’den toprak almanın mümkün olmadığını düşünüyor ve bu yüzden beklemek istemiyor.

 2. Selam..
  Haritada “israıi” i göremedim..Ancak çok büyük Kürt Devleti toprakları var..Siz ne dersiniz ? Öncee Kürt Devleti kurdurulup, İsrail ile birleştirilip adına Büyük Kürt Devleti, sonra da Büyük İsraıi mi diyecekler ???

 3. Adamlar sanki babalarının malını parselliyor.
  İngilizlerin, Osmanlı nın tarih sahnesinden silinmesinde büyük emeği geçen Arap şeyhlerinin herbirine toprak vererek oluşturdukları suni sınırlar elbet bir gün patlayacaktır. Ancak sonuç onların istediği gibi mi olur, hiç sanmıyorum.
  Haritada dikkat ederseniz Ürdün yok edilmiş.Demek Ürdün kıralı da gözden çıkarılmış.
  Suudi Arabistanı da Türkiye gibi hayli küçültmüşler. İsraili büyütmüşler.
  Yalnız unuttukları bir şey var. Şartlar 1. Dünya Savaşından sonraki şartlardan hayli farklı.
  Yapmak istediklerini ancak bir 3. Dünya savaşı çıkararak yapabilirler.Ancak ona da cesaret edebileceklerini sanmıyorum.Yalnız Amerika bugünlerde kendisi savaşmadan başkalarını kendi yerine savaştırarak istediğini elde etmeye çalışıyor.Bunda da başarılı olduğu söylenemez.
  Müslümanlar biraz akıllı olsa ne Amerika, ne de İsrail Ortadoğu da nefes bile alamaz.
  Avrupa da Orta çağlarda yaşanan din ve mezhep savaşlarının bir benzeri bugün Ortadoğu da yaşanıyor.
  Yeteri kadar kan aktığında gün gelir müslümanlar da Avrupalılar gibi akıllanırlar diye umut ediyorum.
  Keşke daha erken akıllansalar ve daha çok kan akmasa.

 4. 3 . paragrafta; ”Lozan’dan beri devam edegelen Kürt sorunu ve 40 yıla…diye okunsun lütfen.

 5. ” Barzani bağımsızlık yolunda; hesapları neye dayanıyor hiç düşündünüz mü? ve ”Haritayla yeni devlet mi kuruluyor? Yoksa Barzani kullanılıyor mu? yazılarınızı okuduktan sonra ”Yarın da Baba Barzani’nin olayını yazayım” yazınızı beklemeye tahammül edemediğimden..

  1.Türkiye’ye, ‘Kürtleri kimin kucağına atıyorsunuz?’ diye bir soru sorulabilir mi? yada bu soruyu Türkiye kendisine sormuş mudur?

  2. Türkiye için beka ve parçalanma gibi sorunları içerisinde barındıran bölgesel Kürt sorununda tarihi-sosyal bağları da dikkate alarak Kürtlerle entegre olmaya bölgede en olanaklı ülke Türkiye değil midir?

  3. Lozan’dan beri devam edegelen ve 40 yıla yakın zamandır yakıcı bir sorun olarak devam eden PKK sorununa, bunca yılda kalıcı bir çözüm geliştiremeyen bir ülkenin ”büyük devlet” iddiası iç kamuoyuna yönelik bir iddia olmadan öteye geçemedi demek doğru olur mu?

  4. Son 15 yıldır yönetime mührünü vuran Ak Parti hükümetleri radikal kararlar almasına rağmen, hem idarecilerinin hem de sorunun Müslüman ve Sünni karakteri bağlamında, bu sorunu çözmede başarılı olamayışı din ve mezhep ölçeğinde bu sorunun çözümsüzlüğünü mü gösterir?

  5. Kur/durul/ması muhtemel Kürt Devleti, Irak ve Suriye’den sonra Türkiye ve İran’ın kırmızı çizgilerini zorlayacağına/alt üst edeceğine göre, bu iki devlet küresel güçlere rağmen ortak hareket etme noktasında strateji geliştirebilir, uygulama yapabilirler mi?..İsrail’in referandumu desteklemesi özelinde İran’ın Türkiye’den ”işbirliği istemesine” Türkiye nasıl yaklaşır/yaklaşmalı?

  6) Bağımsız! bir Kürdistan, Osmanlı sonrası kevgire dönen coğrafyada neşet eden ulus devletlerden bir diğeri olmak ile ”milli tatmin” elde etmekten başka ne gibi misyon üstlenecektir? Ümmetin hamisi/hadimi olmak [PKK’nın yapılanmasını hatırdan çıkarmadan] gibi bir misyon mu.. yada misyonu, ”devletler ligine” çıkarılmış olmanın bir diyeti olarak, yüz yıllık siyasi-sosyo-ekonomik anlaşmaların altına imza atarak Batı çıkarlarının hadimi olmak mı olacak?

  7. Irak’tan sonra Libya ve Suriye’nin bütün değerlerini [namusunu da] iğfal eden Batı, bunu, medeniyet adına yapıyor olmadığını anlamadığımıza göre (bölge/Müslüman ülkeleri olarak) , ya bu ülke idarecilerinin-karar alıcılarının Müslüman gibi görünüp aslında Müslüman ve insani olmadıklarına yada dünyevi çıkarları ve iktidarları için İslamiyeti kullandıklarına veya onları iktidara taşıyan güçlere taşeron olduklarına..ülke halklarının ise cahil-eğitimsiz, fakir, tefrika ve ayrımcılık içerisinde olduklarına hükmedebilir miyiz?
  …gibi sorular aklıma geldi..ben de soruverdim işte.

 6. Ortadoğu’da İsrail Devleti kurulacak ve asrın sonunda da İsrail İmparatorluğu kurulacaktı. İsrail imparatorluğunun kurulması için Ortadoğu on milyondan az nüfuslu devletler haline getirilecek. Bu devletler silahtan tecrid edilecek. İsrail’e ise atom silahı verilecek. Sermaye merkezi Ortadoğu’ya taşıyacak ve dünyanın tek İsrail devletini kurmuş olacaktı.
  Bu plan başarılamadı, ertelendi. O haritalar o planın bir parçasıdır. Barzani’ye devlet kurdurmadan çok Irak’ı ve Türkiye’yi parçalama hedef alınıyor. Sermaye büyük bir Kürt devletini hiçbir zaman istemez. Sadece Kürtleri kullanabilmek için hayal kurduruyor.
  Barzani bağımsız devlet kursa, atom bombası dahil tüm silahlarla teçhiz edilse, tüm dünya süper güçlerinin Barzani’ye katkısı olsa Türkiye’ye ancak bir hafta dayanabilir. Türk Ordusu hala güçlüdür. Bunun dışında Türkiye’nin İslam alemindeki yeri hala büyüktür. Türkiye sadece İran’la savaşa girerse yenemez, yenilemez de. Sadece iki tarafın halkı soy kırımına uğrar.
  Türkiye’nin sorunu iç sorundur. Adil Düzen’e sırt çevirmenin günahıdır.

 7. üstadım, yani bu referandum olayının hiç mi (kürtlerin egemenlik hakkı) diye bir boyutu yok?
  lozanda çizilen haritalar türkiye lehine büyük güçlerin bir projesi değilde, sadece kürtlerinki mi proje?
  kürtler hep başka uluslara köle konumunda kalmak zorunda mı sizce?
  ilgili türk ve arap devletlerine yüzyıllık bir fırsat verildi, sınırları içindeki kürtlerin sorunlarını eşit vatandaşlık zemini üzerinde bir çözüm üretemediler. üretemeyince, kürtlerde haklarından vazgeçmeyince, o kadar asimilasyon, baskı, şiddet, genoside rağmen… bunların doğal sonucu bağımsız bir kürt devletinin doğuşu olacaktır. bunu da kürtlerin sırf kendi güçleriyle gerçekleştirmesi imkansızdır.
  şimdi, türkiye lehine gelişmiş olan eski uluslararası komplolar meşru ve güzel de, bir kerecik de yenilerinin kürtlerin lehine olması çok mu kötü?
  türkler egemenliklerinin bedelini kurtuluş savaşında verdiler ise, kürtlerin yüz yıl süregelen ulusal mücadeleleri hiç mi sayılıyor?

 8. Bu defa iş farklı galiba Tr tahrik edip ıraka sokacaklar sonra birleşmiş devletleri devreye sokup Tr. Nin Güney göğüsünün işgal edecekler sonuç malum yıllar önce Irak’ın başına gelenler

 9. Irak’ın başbakanı çok zekalı birisi ve referandumuda onaylamiyor.ayni zamandada İrana hiç güvenmiyor, ve İranın ikili oynadığınıda iyi biliyor.
  Barzaniyide onun gibi hayel dünyasında yaşiyanlarida devre dişinda kolaylıkla bırakkabileçek güçlü bir politikacı, hiç kimseye meydan okumaz sakince söyliyeceği lafi evirip çevurmeden söylemesini iyi bilir.Trump ondan Amerkanin İrak savaşina harcadığ zararını isteyince tek bir kelime ile Trumpa dersini verdi ondan sonra Trump birdaha o lafi ağzına almadı.
  Irak başbakanının İrana güvenmediğinin bir çok nedenileri var en başta o bölegeyi karışırtıranların başında ıranın geldiğini amacının ne olduğunu ne oldugunu bilen birisi İİran Türkleri ve Arapları bölgede küçültüp lider olma peşinde. PKK yıda besliyenlerin başındada İran geliyor.
  Ne hikmetse İrandaki kürteler kadar vatanını seven kimse yok.
  Geneli Sünni iran Sünni vatandaşlarına herzaman ikinci sınıf muamelesi eder.
  Onlar ses çıkarmazlar.
  Olan Müslümanlara oliyor Kürt Arap,ve Türk deyip birbirine kırdırıyorlar.
  Allah Müslümanlara doğruları yaşamak nasib etsin.Herkes birleşiyor Müslümanlarda ayrılıyor.Amerkada 50 ülke 72,5 millet var fakat bayrakları bir.
  Araplar bir millet kaç devlet olduklarını sayarsak herhalde 72 ulaşa bilir.
  Bu refarandumda kimin başaracağını bekleyip göreceğiz.

Yoruma kapalı.