Bugün sizlerle hasbihal yapmaya karar verdim. Zira 3. ayımız dolmak üzere…

45
Reklam

Üzüleyim mi sevineyim mi bilemedim.

Bir yakınım “Sadece çok okunan değil, yazısının başlığına ismini çekenleri de çok okutan bir yazarsın” dediğinde bu şaşkınlığı yaşadım.

Düşündüm, gerçekten biraz öyle…

Okunma derdi olanlar, benimle ilgili iki satır yazıp yazısının başlığına ismimi çıkarttığında, bakıyorum, o gün çok okunanlar arasına giriyor.

Ne yapalım, bir günün beyliği beyliktir…

Halbuki artık geleneksel medyanın dışındayım ben. Yazılarıma yer verecek bir gazete, ekranına çıkartacak televizyon kanalı yok.

Eskiden olsa, çoktan ‘unutulanlar’ arasına girmem kaçınılmazdı; şimdilerde sesini duyurmak isteyenler için alternatif mecra olarak ‘internet’ var.

Çok şükür böyle bir mecra var.

Reklam

O mecra sayesinde, ben yazıyorum ve siteme yerleştiriyorum; sizler de, ânında veya müsait olduğunuzda, yazdıklarımı okuyabiliyorsunuz.

Üç aydır buradayım ve yazarlık hayatımın en mutlu dönemini yaşıyorum.

Okur kitlem: İnşallah 1 milyona ulaşacağız

Sadece Twitter ile Facebook takipçilerime her gün duyurarak ulaştığım okur sayısı, gerçekten ülkemin insanlarının ‘ilmi Çin’de de olsa’ arayıp bulma alışkanlığını ortaya koyuyor.

Şu ana kadar herbiri farklı okur olarak fehmikoru.com siteme uğrayanların sayısı 300 bine vardı. Günlük internet okur sayım, gündeme göre, 10 bin ilâ 30 bin ziyaretçi arasında değişiyor.

Günlük ziyaretçi sayısının dörtte biri ilk kez uğrayanlar; geri kalanı siteme uğramayı günlük alışkanlık haline getirmiş olan devamlı okurlar…

Farklı ziyaretçi (unique visitor) sayısı 1 milyona ulaştığında, günlük okur sayısının da 50 bine yaklaşacağını sanıyorum.

Türkiye şartlarında büyük bir rakam bu; bunu en iyi gazetelerin yayın yönetmenleri bilir…

Siteye girip ‘Basında sitemiz haberleri’ başlığı altındaki bizden alıntılara bakarsanız, burada yalnız yorum yapılmadığını, pek çok haber de verildiğini ve haberlerin başkaları tarafından da değerlendirilmeye lâyık bulunduğunu göreceksiniz…

Reklam

Memnunum kısacası. Bir gazeteci daha ne isteyebilir ki?

Sataşma yok, küfür de…

Ben kimseye sataşmıyorum burada, kimsenin kötülüğünü istemiyorum, ihbarcılık yapmıyorum, akıl almaz yalanları birbiri ardına sıralayarak insanları karalamıyorum.

Günün ‘gazetecilik’ sayılan modası dışında kalmayı yeğliyorum; yıllardan beri hep yaptığım gibi…

Herhangi bir yerden düzenli geliri bulunmayan bir gazeteciye ‘maaş’ takazasında bulunmak sizce de komik kaçmıyor mu?

Kaçıyor, ama elin ağzı torba değil ki, büzemiyorsun.

Geçmişte, birileri fikirleri yüzünden medya-dışı kaldığında, çalıştığım gazete ve televizyon kanalları yöneticilerine “Alalım” baskısı yaparak yan yana durmaya çalıştığım ve alınmasını sağladığım çok meslektaş var.

Şimdilerde, birileri, sevmedikleri kişilere –neden sevmiyorlar, onu da anlamıyorum– bütün kapıların kapanmasını istiyorlar.

İstedikleri oluyor, bu defa o meslektaş hapse düşsün diye peşine takılıyorlar…

Reklâm geliri, harca harca bitmez…

“Yazarlık gelirin herhalde sıfır değildir, sitene reklâm alıyorsun ya” diyecekleri uyarırım. Evet, reklâmları her okurun ilgi alanına göre veriyor Google; sizlerin de ilgi duyacağınız için reklâmlara ‘tıklayacağınız’ varsayılıyor…

Her zaman öyle olmuyor ama…

Reklâm gelirinin raporunu vereyim size: Sitede yayınlanan reklâmlardan Temmuz ayında 380 TL 37 kuruş, dün biten Ağustos ayında ise 439 TL 07 kuruş gelir sağlandı.

Birer kuruş, birer kuruş…

Allah bereket versin.

Sanıyorum, ‘Google’ okurların ilgisini daha fazla çekecek reklâmlarla siteyi beslese, sizler de…

Geçinilebilecek bir reklâm gelirine bile ulaşılabilir.

“Umut fakiri ekmeği, ye Mehmet ye” durumu.

Ülkede ‘yazamaz’ hale gelmiş bir tek ben yokum; aynı durumda olan meslektaşlardan, karşılaştıklarıma, “Sizler de birer site açın” tavsiyesine bulunabilecek hale bir gün geleceğime inancım tam.

Yine de fazla açılmayayım

Bir hasbihal yazısı bu. Yazmayı bana düşündüren, kendilerine güvendikleri halde medya dışında kalmış bir grup muhabir ve yazarı biraraya getiren ‘T24’ün kurucusu Doğan Akın’ın, sitesinin bugün 7. yıldönümü olduğunu hatırlatan yazısı oldu.

7 yıl ve devam ediyor T24.

“Nice yıllara” diyorum.

fehmikoru.com sitesinin de üçüncü ayı 9 Eylül’de dolacak.

Burası benim özel mekânım; iç döksem, hislerimi, özel düşüncelerimi –şimdi yaptığım gibi– sizlerle paylaşsam bana lâf edecek hiç kimse yok; yok ama, ben yine de fazla açılmayayım.

ΩΩΩΩ

Reklam

45 YORUMLAR

 1. Ben yakın bir zamanda keşfettim sitenizi ve hem günlük yazdığınız yazıları hemde bunun gibi daha eskiden yazdıklarınızıda fırsatım oldukça okuyorum. İyiki bu siteyi açmışınız. T24 sitesi vasıyasıyla keşfettim aslında sitenizi yalnız T24 sitesini artık pek takip etmiyorum zira site reklam sitesi mi haber sitesimi ayrımı yapcak olsak reklam sitesi olur çunki reklamlardan haberleri göremiyorsunuz, bugün sık kullanılanlardan çıkardım, düşünün bir dk lık video haberi izlemek için 30-45 sn idi sanırım reklamı izlemek zorundasınız. You tube da bile 5. sn reklamı geç butonu var. Site ücretli olsun ama reklamlara boğulmayalım. Sizin site güzel hiç bir reklam yazılarınızın önüne geçmedi, kapatmaya çalıştıkça hortlayıp çıkmadı, T24 de yorum yazabilecek bi yer de bulamadım, sosyal medya yoksa yorum da yazamıyrsunuz, yani kelimenin tam anlamı hele ki o video öncesindeki mecburi reklam iğrenç.

 2. Fehmi Bey; biraz garip kaçabilir belki ama sizi okumak bana Rahmetli Dedem’ den kalan bir miras. Öğretileri ile hayatımda mihenk taşı olan dedem sizi devamlı okurdu. Dolayısıyla bende okurdum. Halen de okumaya devam ediyorum. Aklı Selim’ in var olduğunun simgesi isimlere her dönemde ihtiyaç var. İyiki varsınız. Sağlıklı mutlu nice yıllar sizi okumak dilerim.

 3. Kıymetli Fehmi KORU, Sayın Umur TALU da arasıra buraya konuk olsa çok hoş olur.

  Bazı insanlar doğru cevabı aramak için değil kendilerini onaylatmak için soru sorarlar.

  Tıpkı bunun gibi; “Kendi kanaatlerinden başka bakış açılarını da görebilmek adına” sizden birşeyler öğrenmek için değil kendi sabit fikirleriyle kıyas yapmak için yazılarınızı okuyup buraya yorum yazanları ciddiye almayınız.

 4. Her gün acaba gündeme dair Fehmi bey bu gün ne dedi merakıyla yazılarınızı takip ediyoruz. Ne bileyim patron ne der baskısı olmadığından mıdır, yazılarınız ayrı bir tat veriyor ve özgürlüğü nefes nefes hissediyoruz. Teşekkürler

 5. Sayın Koru; Sizi Lise öğrencilik yıllarımdan beri takip ederim ülkedeki olaylara ilişkin büyük resmi görmek için hep sizin yazılarınıza baktım Bugün de ülkemde yaşananlara ilişkin karamsarlığa kapıldığım ve kafamda soru işaretleri oluşmasına sebep olan tek husus sizin gibi ülke siyasetinin önemli köşe taşı figürlerinin resmin dışına itiliyor olması. Kendi kendime bu ayrılığın Fikri platformda yaşanan görüş ayrılıklarından çok girdiği her bünyeyi zehirleyen iktidar hırsı ve fırsattan istifade ederek siyasi rakipleri bertaraf etme kaygısı olduğunu umuyorum. Yazdığınız fetö yazılarını da dışlanmışlık hissinin verdiği muhalif olma dürtüsüne bağlamak istiyorum.
  Çünkü bugüne kadar Fetö örgütünü eksiksiz analiz edip gerçekleri tüm çıplaklığıyla görmemi sağlayan ve yaşananları büyük oranda tahmin etme imkanı veren feraset Taha Kıvanç’ın analiz penceresinden olaylara ve Türkiye’ye bakmamdır. Eğer tahminlerim doğruysa bu ortamda Fehmi Koru’nun tam manasıyla tarafsız bölgede olması kayıp değil kazançtır. Fakat ayrılığın sebebi gerçek manada büyük fikri ayrılıklara dayanıyorsa ve bizim göremediğimiz gerçeklere vakıfsanız emin olun ki Türkiye’nin hiçbir zaman iktidara olmadığından daha çok şimdi muhalefete ihtiyacı var ve bu muhalefeti halktan ve iktidar edenlerden sakınmak vatana yapılacak en büyük ihanet olur.

 6. Sizin , kanal 7 ve Ahmet Hakan ın müslümanların bu ülkedeki kazanımlarında ne kadar önemli rol oynadığına 90’lardan itibaren şahidiyiz…hemen silmek kolay değil…

 7. sayın hocam yazılarınızı bir solukta okuyorum. umarım siteniz devam eder.

 8. Sayın Koru,

  Yukarıda da belirtildiği gibi Taha Kıvanç’ı bu sayfalarda daha çok görmek istiyoruz…
  Taha Kıvanç’ın muhabbeti memleketin reel politiğine daha uygun ve ilgi çekici geliyor…
  Taha Kıvanç içeriği Türkiye reel politiğini -biraz dedikoduyu çağrıştırsa da- okuyucularına çok iyi aktarıyor gibi…

  Diğer günlük yorum yazılarınızın çoğunun ne yazık ki alelade-sıradan olduğunu düşünüyorum…
  Yazılarınızın büyük kısmının genel-geçer, bildik düşünce ve kanılar içerdiğini, başlığı okurken içeriğin derhal akla geldiğini ve bu seyrin yazı içinde devam ettiğini görüyorum…

  Belki gök kubbenin altında söylenecek yeni bir şey yok ama sizin gibi güçlü, donanımlı ve tecrübeli bir yazarın daha özgün ve orijinal çıkarım ve saptamalarda bulunmasını bekliyorum haliyle…
  Bu sayfalarda güzel yazılarınızı elbette okudum.
  Ancak çoğu yazılarınızın niteliği, kapsamı, açılımı ve boyutları kanımca cılız kalıyor…

  Çoğu gazete yazarının -birazda işin doğası gereği- ısrarla kendisini tekrar ettiğini görüyoruz…
  Gazete sayfalarında karşılıklı, medeni, özgün ve zengin bir kamusal fikir tartışması yok denecek kadar az -hatta yok-…

  Oysa Türkiye toplumunun sosyolojik olarak son derece dinamik yapıda olduğunu biliyoruz…
  Bu dinamik toplumun olgunlaşmak ve gelişmek için kamusal ve kişisel düşüncenin ve eylemin inceliklerini duymaya, kavramaya ve anlamaya ihtiyacı var…
  Buna karşılık, sosyolojik dinamizm bu kısırlık nedeniyle mecrasını bulamadığı gibi yetkin bir kamusal ve kişisel tartışmayla birlikte yürütülemiyor…
  Bu topraklarda -son derece sıkıcı olarak- tarih mecburen tekerrür ediyor…

  Ancak köşe yazılarının ve haberlerin altına yazılan okur yorumlarını okumadan geçemiyorum…
  Bazı okur yorumları niteliksiz olsa da, bazıları o kadar yerini bulan, incelikli ve doğrudan açıklamalar içeriyor ki insanı kendine getiriyor…
  Buradaki yazıların altında da çok güzel ve donanımlı okur yorumları var…

  Sağlıkla kalın…

 9. Fehmi Abi, 1949 yılında İsmet İNÖNÜ tarafından ABD ile TÜRKİYE arasında imzalanan; eğitimimizi FULLBREİGHT ANDLAŞMASI ile Amerikaya teslim eden andlaşma devam ediyor mu? ediyorsa neden kaldırılmıyor yada kaldırılamıyor?
  Selam ve saygılar…

 10. Sayın Fehmi Koru Bey! Sizi kısa aralıklar hariç 1987 yılından itibaren “eski” ZAMAN gazetesinden itibaren takip etmekteyim. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki (1988) öğrencilik yıllarında gururla taşıdığımız gazete ve yazarlara ait özgür düşünce açıklamalarının bizlere yeni ufuklar kazandırdığını ve bugünde buna ihtiyaç olduğunu düşünerek çalışmalarınızın devamını yürekten temenni ederim.

 11. İyi ki varsınız.
  34 yıldır sizi okuyorum.
  Hiç bıktırmadınız.
  Hangi gazetede yazdıysanız o gazeteye ya abone oldum ya da internetten mutlaka yazınızı bulup okudum. Keşke günümüz gazetecileri de sizi örnek alsalar diyeceğim de… Galiba işsiz kalırlardı hepsi.

 12. Galiba mayıs ayında sizin ”Ben böyle gördüm” kitabınızın çıktığını duyunca Kemalpaşa’dan Bornova Kipa’ya ve EGS Alışveriş merkezine gitmiş, kitabınızı bulamayınca hayal kırıklığına uğramıştım. Akıl tutulmasının yaşandığı günümüz Türkiye’sinde senin ve ”senin gibi olanların” gazetelerde köşe bulamaması çok normal. Gelecekte bu durumun sizler için birer şeref madalyası olacağını söylemem yanlış olmaz.

 13. Belki şuanda devlet idaresinden uzaksınız ancak geçmiş uzun yılların birikimi olarak ‘kulis’yazılarınızı bekliyoruz. Yani burası sizin diye tek başınıza yazmayın, Taha KIVANÇ’ıda misafir edin!

 14. Ben de sizi çok uzun yıllardan beri
  takip edenlerdenim.

  Eskiden sizin kıratınızda yazar pek
  fazla değildi.

  Ama yeni nesilden sizi geçen yazarların yetiştiğini kabul etmek
  lazım.

  Bir yorumcu, mağdurların yanında
  olmanızı istemiş.Acaba mağdurlardan kasıt,241 kişiyi öldürdüğü,meclisi,emniyeti…
  bombaladığı için içeri tıkılan katil
  darbeciler veya darbecilerin destekçileri olmasın.

  Şu ana kadar,darbeciler hakkında,
  içinde onların hak ettikleri kelimelerin geçtiği bir yazıyı
  yazabilmiş değilsiniz sayın Koru.

 15. Qələminiz iti olsun. Yazıların davamını gözləyirik. Çox şərhlərdə oxudum, yuxarıda da deyildiyi kimi “Taha Kıvanç” üçün ayrıca bölməni açacağınız günü səbirsizliklə gözləyirik. Yəqin ki, toz-dumanın yatmasını gözləyirsiz. “İstedikleri oluyor, bu defa o meslektaş hapse düşsün diye peşine takılıyorlar…” düşüncəsində olanlardan qorxmadığınıza inanıram. Uğurlar!

 16. Taha Kıvanç’a da yer verin, bir… bir de bir zamanlar haftalık röportajlar yapardınız yeniden röportaj/konuşmalara yer verebilseniz nasıl olur.
  Bir de ara ara misafir kalemler…

 17. Fehmi bey hasbihal..yapalım. .Bu gün onlarca insan ailesi ile göz yaşı döküyor. .ihraç listeleri. .açıklandı. ..Eşim onlardan biri. ..yaşanan lar iftiralar…Savunma bile almadan. .atilmalar…arkadaş hatrina girilen yasal bir sendika…ve sonuç. .Eşim in ve belki daha pek çoğunun bu cemaatle alakası yok..hoş olanlar terörist mi..onu herkes vicdanına..sormalı. .ama kimin umrunda birileri.karar vermiş diğerleri bakıyor. .ne hesaplar görülecek mahşer de.ülkede artık herşey yolunda..terrorist ler temizlendi. .Sahi kaç pkk sempatizaninin işine son verildi.. evine polis girdi…

  • Rabbim sizin durumunuzda olanların yar ve yardımcısı olsun, yazdıgınızı okudukca gözlerim doldu inanın bu konu hakkında söylecek o kadar çok şey var ki heyhat ne yazılsa ne söylensen heryana cekilecek bir zamandayız maalesef:(

 18. Fehmi bey bu yazıyı okurken karşıma çıkan 2 reklama da hemen tıkladım. İnanılmaz entellektüel birikimine sahipsiniz. Bu siteyi birkaç hafta önce farkettim. Hayırlı olsun. Kaleminize sağlık.

 19. Sizi 20 yıldır ilgiyle ve yazdıklarınıza değer vererek izliyorum.Güne yazılarınızla başlıyorum. Bu siteyi açmış olmanız bendeki boşluğu kapattı. Sözün kısası alışkanlık yaptınız. Teşekkürler.

 20. Fehmi bey sizi cok uzun yillardir keyifle okuyorum,Taha kivanc adina yazilarinizi burada gormek istiyoruz..

 21. yazilarinizi zevkle okuyorum elinize saglik. sitenize erisimi sembolik bir rakam yapsaniz hic de fena olmaz bence. yillik 10tl gibi bir rakam. sanirim finans sorununu cozer.

 22. Fehmi Bey, ben yurtdisinda yasiyorum 15 senedir, Turkiye medyasini da cok icine dalmamaya calisarak takip ediyorum. Bilmiyorum kac ay yazmadiniz Haberturkten sonra ama hergun arattim google’da, acaba Fehmi Koru ne derdi bu konuda, nasil yaklasirdi ogrenmek icin. Hergun, bikmadan, bir umitle… Sonra, sanirim facebook da bir arkadasin paylasimindan gordum site actiginizi, ne kadar sevindim anlatamam. Sizin gibi akli basinda, elestirmekten korkmayan, olaylari guzel analiz eden yazarlara ihtiyacimiz var bizim. Bazen oyle ince noktalara temas ediyorsunuz ki, insaallah diyorum siyasilerimiz de takip ediyordur sizi. Kaleminize saglik, daha nice nice nice 3 aylara insaallah.

 23. Tebrikler

  Sayın Koru ; kalemine güvendiğim yazarların başında geliyorsunuz.. yıllardır takip ediyorum… İnşallah yüzyüze hasbihal etmekte nasip olur… Elinize, yureginize, kaleminize sağlık…

 24. Fehmi bey sizi 20 yıla yakındir takip ediyorum her zaman kendinizi okutmayı basarmıs nadide yazarlardan birisiniz. ancak en ağdalı yazılarınız bana gore pop sosyologla olan atısmalarinizdir. sakin yanlis anlamayin her yazinizı zevkle okuyorum. sizden bir popsosyolog yazısı bekliyorum inanin bunu ben değil popsosyologda sabırsızlıkla istiyordur

 25. İnternet olan bir yere geçersem söz tıkliyacağim reklamlara. Umarım çok gereksiz değildir. ?

 26. Fehmi bey her yazinizi paha biçilmez özeliklerile donatiyosunuz.
  Benim bulundugum eyaletin Türkiye ile saat farki on saat, genelde sizin günlük yazinizi sitede yayiana girmesini bekleyiorum okuyup öyle yatiyorum. Çok çok tesekurler Allah kazancinizi artirsin ve bereketli etsin. Ne mutlu kalamini birbirlerine hos görunmek için kirletmiyenler. Onlardan ve sizden Allah iki cihandada razi olsun Amin.

 27. Fehmi bey siz mağdurların sesi olmaya devam edinki sizi takip eden köşe yazarları da belki kalem oynatır lakin suçlu ve suçsuz yaş kuru ayrılmış olur sizde sebepler dairesinde sevap alırsınız. Rabbim doğruların yardımcısıdır selam ve ddua

 28. Yazılarınızı çok seviyorum, gerçekten sizin gibi yazarların varlığı içimi rahatlatıyor. Bu siteyle de okunmaya devam etmemize sevindim gerçekten bu halkımızın fikirlere okumaya önem verdiğini gösterir. Herşey dilediğiniz gibi olur umarım. Var olun, saygılarımla..

 29. Fehmi bey Hayrlı olsun. İnteraktif yazmak büyük avantaj. tabii ki gazeteden okumanın yeri de başka. S.Turgut un üzerinde durduğu dijital medya özellikle content base i bende çok önemsiyorum. Yeni dünya’da herkes daha bağımsız olacak yeter ki teknoloji ile insanın yaratıcı tarafını birleştirip artı değer katan işler yapalım. Yolunuz açık olsun. Sevgiler.

 30. Fehmi Bey; yıllardır sıkı takipçileriniz arasında yer aldığım için çok titiz olduğunuzu biliyorum elbette. Ama bazen arada bir “tashih” yakalıyorum yazılarınızda. Nasıl yapsak?

  • Fehmi Koru Bey’e doğrudan mesaj atıp sizce doğru bilgiyi kendisiyle paylaşmanızı öneririm.

 31. Allah razı olsun Fehmi Hocam, buraya gelip yazılarını okuyunca bir nebze ferahlamış oluyorum. Lütfen yazın, bol bol yazın.

  Sağlıcakla.

 32. Evet, iyi ki internet var. Keşke aynı sitede, bir sütun da Taha KIVANÇ’a açsanız…..
  Başarılar….

 33. Sayın Fehmi Koru abiciğim sizi, uzun yıllar yazılarınızı, kanal 7 haberlerinde yaptığın gündeme dair yaptığın yorumları takip ediyor ve takdir ediyorum. Her zaman tarafsız objektif bir Yazar olarak düşüncelerinizi paylaştınız. Sizi Tweeter ve internet sitenizde takip ediyorum. Yazılarınızı okumaya çalışıyorum ve beğeniyorum Allah yardımcın olsun Yolunu açık etsin, muvaffak eylesin inşallah

Yoruma kapalı.