‘Hitler’ sözcüğünü ağza aldı.. Amerika.. pişman etmek için.. ayağa kalktı…

9
Reklam

Adamın bütün amacı, Suriye’de kimyasal silâh kullanmış olan Beşşar Esad’ı herkesin gözünde küçültmek; bunu kitlelere en iyi biçimde aktarmak üzere dünyanın başına büyük belâ olmuş bir figür aramış…

Bulmuş da: Adolf Hitler

Dediği şu: “Hitler bile.. kendi halkına karşı kimyasal silâh kullanma çukuruna.. Esad gibi düşmemişti…”

Hitler’in isminden önce ‘iğrenç’ sıfatını da kullanmış adam…

CNN olayı şu başlıkla duyurmakta: “Politikanın ilk kuralını unutmuş görünüyor; ‘hiçbir şeyi ve hiçbir kimseyi Hitler ile mukayese etmeme’ kuralını…”

Trump’ın adamı zorda

‘Adam’ dediğim, ABD Başkanı Donald Trump’ın basın sözcüsü Sean Spicer

O sözlerden sonra, koltuğunu kaybetmemek için, büyük bir mücadele veriyor Spicer; sadece dün, herbiri öncekinden daha mahçup, tam dört kez açıklama yapmak zorunda kaldı.

Politik arenanın her köşesinden “Spicer istifa” sesleri yükseliyor…

Reklam

İstifa etmek zorunda kalır mı, bilemem, bildiğim işinin bundan sonra zor olduğudur.

Bill ve Hillary Clinton’un kızları Chelsea de var itiraz edenler arasında; “Umarım, basın sözcüsü (Beyaz Saray’a) birkaç bina uzaklıktaki Holokost Müzesi’ni ziyarete vakit ayırır…” demiş mesajında Chelsea Clinton

Türkçemizde “Teşbihte hata olmaz” diye bir söz vardır; o sözü en başta söylerseniz, ardından yapacağınız benzetmelere ağır eleştiriler gelmesini önlersiniz… Ne de olsa, yaptığınız benzetmenin hatalı olabileceğini en baştan kabul etmişsinizdir…

İngilizcede de buna benzer bir cümle kurabilirsiniz, ancak hiçbir peşin özür cümlesi bizim “Teşbihte hata olmaz” cümlemiz gibi eleştirileri göğüslemeye yaramaz.

Özellikle de Hitler söz konusu olduğunda.

Hitler algısı

Adolf Hitler Almanya’nın başında bulunduğu yıllarda gözlerini Avrupa kıtasına dikmiş ve teker teker her ülkeyi kendisinin emperyal heveslerine kurban etmek üzere harekete geçmişti.

Bunu sağlamak için ‘iç düşman’ saydığı –başta Yahudiler olmak üzere– değişik ırklardan azınlıklara her türlü muameleyi lâyık görmüş, heveslerini hayata geçirmek için savaşlar çıkarma yöntemine başvurmuştu.

Sonucu tarih kitaplarında okuyoruz: Onun başlattığı İkinci Dünya Savaşı’nda 60 milyonun üzerinde insan hayatını kaybetti. Bunun 6 milyonu, ‘iç düşman’ saydığı Yahudiler’di.

Reklam

‘Holokost’, yani Yahudi kıyımı…

Bugün dünyanın birçok ülkesinde ‘Holokost’ karşıtı söz söylemek ceza almayı getiren bir suç sayılıyor.

Almanlar için Hitler ve dönemi bir utanç vesilesidir; onlar da çok ağır bedeller ödemeleri sonucunu doğurmuş olan o dönemin kendilerine hatırlatılmasından hoşlanmıyorlar.

Hitler Almanya’sının göz diktiği, işgale kalkıştığı –sözgelimi Hollanda gibi–Avrupa ülkelerinde yaşayan insanlar ise, canları pahasına direndikleri bir dönem olduğu için, ‘Hitler’ ve ‘Nazi’ sözcüklerini işittiklerinde tüyleri diken diken oluyor…

Sean Spicer.. bir anlık gafletle.. çoktandır ‘tabu’ haline dönüşmüş bir sözcüğü.. hiç de kötü niyet taşımadığı her halinden belli olan bir cümle içerisinde kullandığı için.. bugün koltuğunu kaybedebilir hale geldi.

‘İnkâr’ (Denial) filmi

Hitler’i ve Nazi dönemini kabul edilen tarihi anlatım dışında sunan veya Holokost’u inkâr edenlere hiçbir acıma gösterilmiyor. Avukat Sylvia Stolz bu yüzden toplam beş yıla yakın cezaevine düştü; halen 20 aylık son cezasını çekiyor Almanya’da…

Arthur Butz gibi, David Irving gibi öğretim üyeleri bu yüzden itibarlarını yitirdiler…

İngiliz tarihçisi David Irving’in, tezini savunmak amacıyla, hiç üzerine vazife değilken, Amerikalı bir yazar (Deborah Lipstadt) aleyhine açtığı dava, geçen yıl (2016), Rachel Weisz’in başrolünde oynadığı, Mick Jackson’un yönettiği ‘Denial’ (İnkâr) filmine konu olmuştu.

Filmi izleyenler bu konunun ne kadar hassas olduğunu anlar…

Spicer o filmi izlememiş olmalı.

Hitler adı anılacaksa…

Trump’ın sözcüsünün Esad’ı Hitler’e benzetmesi sonrasında çıkan tartışmada, biri, Chuck Klosterman’ın ‘Hitler’ konusundaki uyarısını hatırlattı. ‘I Wear the Black Hat’ (Siyah şapkayı giyiyorum) kitabında, Klosterman, “En iyisi Hitler adını ağza almamak, çünkü insanlar adını duyunca çıldırıyor; o ad mutlaka ağza alınacaksa, bir kez de değil defalarca, ‘Hitler iğrenç biriydi’ demekle yetinmek en doğrusudur” diyor…

Hem o cümle doğru, hem de uyarı.

Donald Trump’a da dokunuyor bu son tartışma. Çevresinde ‘anti-Semitizm’ sınırlarında dolaşan tipler barındırdığı söyleniyordu.. adları geçenlerden olmayan Spicer’in bu gafı.. doğrudan Trump’a da dokunacaktır.

Bakalım Spicer –biraz da Trump— bu vartayı nasıl atlatacak?

ΩΩΩΩ

Reklam

9 YORUMLAR

 1. Sadece ufak bir gaf bu, ideolojik bir arka plani yok. O yuzden Sayin Koru’nun “Trump’un etrafindaki anti-semitikler” dusuncesine katilmiyorum. Bati’da hicbir anti-semitik politika birakin yurutulmeyi ciddi anlamda gundeme bile getirilemez.

  Burada asil onemli olan ABD’nin tum agirligiyla sahaya inmesi ve Rusya’ya “Ya bizimlesin ya da karsi” demesi. Bence Rusya ABD ile icine sinmiyerek de olsa anlasacak. Kendisine uygulanan yaptirimlar kamuoyunda zannedildiginin aksin etkili oluyor zaman gectikce. Sonucta Rusya ABD ile karsilastirilabilecek bir guc degil.

  Bu arada Hurriyet Gazetesi’de “Evet”‘e gore pozisyon almaya basladi. Tahminim %56 “Evet” cikacagi yolunda. Asil ondan sonrasi onemli. O konuda ki tahminim ne yazik ki cok umut verici degil. AKP herhalde polarizasyon politikasina devam edecek orijinaline donmek yerine.

 2. Esed in birkaç yıl önce attığı kimyasal silahlarla çoğu kivranarak ölen çocuklardan oluşan yaklaşık binbesyuz kişiyi, işkence ile öldürdüğü onbirbin kişiyi, sadece bombalarla öldürdüğü onbinleri,Halep ve daha öncesinde tecavüze uğrayan kadınlar, yersiz yurtsuz milyonlarca mülteci, sahipsiz, hertürlü suistimale açık anasız babasız çocuklar, (hiçbir çocuğun yaşamaması gerekenleri misliyle yaşamış çocuklar ).Tuylerim diken diken oluyor. Bu mu hitlerden daha masum? Eğer ahirette Trump a hesap sorulmayacak bir konu varsa oda Esed i yollamak adına yaptıklarıdır. O masum çocuklar da kılını kipirdatmayan tüm müslümanların yakasına yapışacak ahirette.

 3. Bu konuya önem vermenizi çok yerinde buluyorum. Etniği ve siyasi düşünceleri nedeniyle ödürülen, esir gibi çalıştırılan milyonlarca insanı unutmamak ve bu vahşeti hiç bir şekilde başka bir olayla karşılaştırmamak lazım.

 4. Son iki günkü yazısından sonra.. ülkemizin kilitlendiği sistem değişikliği gündemi ve referanduma ramak kala.. Sn. Koru ABD gündemine dair bir konuyu bugün okuyucunun önüne birden bırakıverdi. Neden?
  Asıl söyleyeceğini, sanırım referandum sonrasında başka bir yazıya bırakacağı bu konuyu, şimdi neden açtı, doğrusu anlayamadım.

  Sn. Koru şunu mu demek istedi: Almanya ve Hollanda ile yaşadığımız son atışmalara bolca boza ettiğimiz ‘Nazi’ söylemine binaen; ‘bakın; ABD’de bile Hitler’in adını kullanarak laf edenlerin başına gelenler pişmiş tavuğun başına dahi gelmemiştir’ kabilinden, bana kalırsa ‘siz de, ya Hitler’in adını hiç anmayın yada anacaksanız başlamadan önce kuracağınız ilk cümle ”Hitler iğrenç biriydi” olsun.. ki Trump’ın basın sözcüsünün durumuna düşmeyesiniz gibi bir uyarı mı.. veya ‘siz bu lafı kullandınız bir kere, bedel ödemeye de hazır olun’ a yapılan hazırlıkların bir habercisi mi?

  Başka da ne olabilir?

  ABD bir lobiler devleti. En güçlü lobilerde Yahudilere ait. Bunu sahip oldukları güçlü işletmeler ve ulusal ve uluslararası kurumlardaki etkinliklerine de verebiliriz. Her halükarda yönetimi etkilemede başat rol onlara ait. Ortadoğu’da etkin olmanın yolu da ABD’de var olmaktan geçiyor.

  ‘Trump’ın Adam’ının yaptığı işgüzarlığın ucunu Trump’a dokundurarak, İsrail, Suriye bombardımanından sonra bölgede Trump’tan yeni bir hamle yapmasına zorlamak adına kullanmak istiyor olabilir mi?

  İsrail’e karşı duracak kim kaldı ki? Mavi Marmara’dan sonra sınırlarına çekilen Türkiye’yi de ‘Nazi’ söyleminden dolayı markaja alacak Yahudi lobisi, Trump’tan beklediği hamleyi de elde edeceğe benziyor.

  Ortadoğu’da yakın zamanda İsrail güdümlü ABD menşeli yeni bir gelişmeye hazırlıklı olunmalı.

  Bu Yahudiler de hiç durmuyorlar ya. Bütün gelişmeleri kendi lehlerine çevirmeyi çok iyi beceriyorlar. Malzeme de bol olunca..
  Çok çalışıyorlar galiba.

 5. Faizli sistemde gelen faizle yeni yeni yatırımlar yapılır. Böylece para tekrar faizi kadar fazlasıyla sonra savaş çıkartır, yeryüzünü harabeye çevirir yeni yatırımlarla otuz kırk sene faizli sistemi çalıştırmaya devam eder. İşte Hitler Sermaye tarafından bu amaçla yetiştirilmiş bir kimsedir. Anarşiyi tek başına çıkartamazdı.
  Birinci Cihan Savaşı sonunda İmparatorluklar yıkılmadı. Filistin’de yeni devlet kurulacaktı. Yer saplanmıştı. Ne var ki Filistin’e kimse gitmiyordu. Yahudileri orada toplamak için, İkinci Cihan Savaşı çıkarılmış, Yahudiler korkutularak, zorlanarak ABD’ye sürülenlerin dışındakiler Filistin’e gitmeye zorlanmıştır. İşte Hitler, Yahudileri Amerika’ya göndermek ve bir kısmını da Filistin’de toplamak amacıyla görevlendirilmiş ve Sermaye’nin finanse ettiği bir kimsedir.
  Hitler’in adı anılmıyor çünkü anılsa Sermaye’nin bu oyunu ortaya çıkacak ve Sermaye sonra bu tür oyunları oynayamayacaktı. Bugün de benzer işler yaptırılmaktadır. Esad halkına gaz kullanmıyor. Sermaye kullanıyor. Esad’a fatura ediyor. Suriye’ye saldırı yapılacak. İran ve Türkiye devreye girip üçüncü cihan savaşını başlatacaklar. Tıkanan faizli ekonominin önü açılacaktır.
  Bir devlet başka bir devleti işgal edebilir, orada yeni düzen kurabilir. Bu doğanın kanunudur ama bir devlet başka bir devletin halkını o devlete karşı kışkırtamaz. Türkiye Suriye’yi işgal edebilir. Esad’ı indirip başka düzen kurabilir ama yeni düzen veya yeni aday ortaya çıkarmadan mevcut yönetimi devre dışı etmek için çalışamaz.
  Sermaye Esad’ı göndermek istese yeni aday çıkarır. Mısır’da yaptığı gibi yapabilir. ‘Hayır’lar Esad aleyhinde AK Parti’yi konuşturuyor. İran’a da Suriye’yi destekletiyor. Hedef Türkiye ile İran’ın birbiriyle savaşa başlamasıdır. ‘Evet’ler de bunun için oynanıyor. Erdoğan gidecek İran düşmanı yönetime gelecek. Üçüncü cihan savaşı ile İslam alemine soy kırımı yapılacak.
  Başaramayacaklar!

 6. batıyı anlamak öyle zor ki. hitler gibi düşünmek, davranmak, hatta daha kötüsünü yapmak serbest ama söylemek, dile getirmek, benzetmek yasak. tabu. tarih bu günlerde yaşayan pek çok kimseyi insanlığa yaşattıkları vahşet nedeniyle daha kötü anacak hitlerin ismi yanlarında masum kalacak…işler bazılarının istediği gibi giderse 60 milyon meselesi de öyle.

 7. Ahmet taha bey
  dünkü yorumum yayınlanmadı. nedenini öğrenebilir miyim…zaman harcıyorum, emek veriyorum, ve yayınlanmamasını gerektirecek bir ifade kullanmıyorum. acaba teknik bir problem de olabilir mi, mesela ulaşmamış olması gibi…

Yoruma kapalı.