İktidarın seçim hesabı tutacak gibi.. CHP’nin işi zor.. İmamoğlu’nu uçurabilecek bir sihirli halı var…

16
Reklam

Siyasette saflar biraz daha netleşiyor. Partiler çoğunlukla adaylarını belirleyip açıkladı; henüz belirlemeyenlerin de niyetleri belirginleşmeye başladı.

AK Parti ve MHP il ve ilçeleri aralarında paylaştı; seçime kardeş kardeş gidiyorlar… Yeniden Refah Partisi AK Parti ile son ana kadar pazarlığı sürdürüyor; istedikleri il veya ilçe nasiplerine düşmese bile sonunda yine de tatmin edilmelerini beklerim.

İYİ Parti bu seçime en iddialı parti olarak giriyor; iddiası da CHP’li adayları seçtirmemek…

Genel seçimde ‘Millet İttifakı’ içerisinde yer alıp milletvekili adaylarını CHP listelerinden gösteren partiler, bu defa, CHP’den ilgi görmediler; onlar da sandıkta taban güçlerini saydırmak niyetinde…

CHP?

O bu seçimin en büyük kaybedeni olmaya aday. 

Şaşıranlar olduysa meramım şaşırtmak değil. İlkokul günlerinde edindiğim dört işlem bilgim, bana, seçimde CHP’nin kaderinin pek parlak olmayacağını söylüyor.

Biraz açayım.

Reklam

İYİ Parti ve diğer ittifak ortaklarından bağımsızlaşınca, daha çok geleneksel tabanı ile baş başa kaldı CHP. Gelen haberler doğruysa, DEM Partisi de, bir önceki yerel seçimde bazı il ve ilçelerde iktidar partisi karşısında başarılı olabilsin diye CHP’ye gösterdiği kolaylığı bu sefer ondan esirgeyeceğe benziyor. 

Yeni yönetimi, birkaç yıl önce partilerine genel başkan adayı olmuş şimdinin Memleket Partisi genel başkanı Muharrem İnce’yi bile ikna edemedi.

CHP’yi 2019 ve 2023 seçimlerinde sınırlarını aşmaya zorlayan irade partisel bir karar sonucu değilmiş; Kemal Kılıçdaroğlu o politikayı partisine rağmen benimseyip partililerini zorlamış… O da, son kurultayda yenildi ve bugünün CHP tablosunda görünmüyor…

Kılıçdaroğlu’ndan kurtulan CHP ise eski bildiğimiz CHP haline dönüşüverdi işte.

O CHP’nin seçim tabelasında yazan rakamlar olumlu anlamda hiç göz yaşartıcı olmadı.

Bu seçime kendi geleneksel seçmenine cazip gelecek haliyle giden CHP’nin, hangi il ve ilçelerde başarılı olabileceğini öngörebilmek için, 2019-öncesi yerel seçimlerden alınan sandık sonuçlarına bakılabilir.

Hiç değilse aday belirlemede partililerine cazip gelecek isimleri seçebilselerdi…

Anlaşılan aday isimleri belirlemede de fazla başarılı olamamış yeni yönetim.

Reklam

Yanlış adaylar parti örgütünün çalışma şevkini kırar. CHP içerisinden dışarıya yansıyan izlenimler, bir önceki dönemin etkili isimleri ile yeniden aday gösterilmeyi beklerken üzerleri çizilen belediye başkanlarının aleyhte çalışmalarının bile söz konusu olabileceğini gösteriyor.

İktidar, biraz da bu hesapları bizlerden önce yaparak, ilk bakışta zayıf görünen adaylarla, bir önceki seçimden başarıyla çıktığı yerlerde CHP adaylarının karşısına çıkıyor…

Muhtemeldir ki, İYİ Parti’nin keskinleşen CHP-karşıtı tavrını, DEM Parti’nin daha önce aday göstermeyeceği bilinen kritik illerde hem de güçlü isimlerle seçmen karşısına çıkacağını iktidar önceden biliyor ve hesaplarını da ona göre yapmış…

İktidarın vaktinden önce öngörebildiğini, ana-muhalefet partisinin şimdi bile göremediğine ne demeli?

İmamoğlu ve sihirli halısı

Ekrem İmamoğlu, geçen seçimde, CHP’li olduğu için ya da bütün İstanbul’un iyi bildiği, beğendiği, sevdiği biri olduğu için seçilmedi. 

Seçilmesini sağlayan en önemli özellik, muhalefetin hemen bütün renklerinin, İstanbul’u iktidara kaybettirmek istemesiydi.

Bazı partiler için resmi bazıları için sessiz kabule dayalı o ittifak bugün yok.

CHP kendi başına bu seçimde.

Yanında sayılabilecek tek unsur, ekonomide yaşanan sıkıntıların dip-dalga yaratma ihtimali. 

Küçük bir ihtimal değil bu.

Anavatan Partisi öyle bir seçimin sonucunda -1989’da- elinde olan bütün büyükşehirleri kaybetmiş, bir sonraki genel seçimde de -1991’de- iktidar elinden uçmuştu.

Ekonomi bugünkü iktidarın da en büyük zaafı. 

İmamoğlu’nun, üzerinden Saraçhane’deki makamına yeniden ulaşabileceği sihirli halı o: Ekonomik sıkıntıların iktidar aleyhine güçlü bir dip-dalgaya dönüşmesi ihtimali…

Dönüşür mü?

Sorunun cevabını 1 Nisan günü almış olacağız.

ΩΩΩΩ 

Reklam

16 YORUMLAR

 1. Fehmi Koru’nun birikim ve analiz yeteneğine yakıştıramadığım bir ‘gönülden geçenler’ yazısı olmuş.
  CB seçimlerinde ekonomik sıkıntı yol muydu?

 2. imamoglunu karadenizli secmen destekliyor. onceki secimdeki 2. turdaki 800 bin+oy karadenizlillerden geldi. sorun burda imamoglu degil erdogan 3. kez kaybetmis olacak ve 2028 de erdogan 4. kez kaybedecek. imamoglu erdogan in adayalarina karsi hep yarisiyor. imamogluna karsi direkt yarismiyor. kilicdaroglu karadeniz bolgesinden diger bolgelerin ortalamasi kadar oy alabilseydi. ilk turda secilirdi. Turkiye de secim ve secmen sosyolojisi dogru okunmuyor. karadenizli secmende karadeniz milliyetcilgi var. diger bolgelerde bu pek yok. secim almak isteyen karadenizlileri hesaba katmamissa kesin kaybeder. imamoglu gorundugunden daha fazla oy ile secilecek gorecegiz.

 3. imamoğlu tek başına bir fenomen . gittiği her yerde yer yerinden oynuyor . halkın verdiği sempatik tepkiye bir bakın . boşunamı siyasi yasak koydular . çünkü yok etmenin tek yolu siyasi yasak . olay parti falan değil . imamoğlu herkesin kardeşi , oğlu , damadı

 4. İyi olan kazansın diyelim. Bu seçime tek koalisyon giriyor. MHP-AKP ve belki YRP ile birlikte (Erbakan hocanın kemikleri sızlıyordur). Diğer partiler kendileri yarışıyor. Koalisyonlardan şikayet edenler şimdi en hızlı koalisyoncu oldular. MHP tek başına barajı bile geçemez. Ama işte ordan buradan toplayarak ipi göğüslemeye çalışacaklar. İstanbul üçüncü defa da bu menfaat çetesine izin vermez diye düşünüyorum bu kadar büyük ekonomik çöküş ve kırıntı maaş zamları karşısında. İyi parti de boyunun ölçüsünü iyice alacak ve Akşener’i postalayacak artık. Kendisi emekliliğini ilan etti zaten son seçimden sonra. Göreceğiz el mi yaman.

 5. Kurum un kazanacağım!!!…
  diye haykırması yanına sos olarak;
  Bakırköy-Sefaköy-Beylikdüzü metrosunu SEÇİMDEN ÖNCE! okeyletmesi halinde..
  (Hemde şubat ayında) hiç sokak sokak dolaşıp millete ekmek nasihati vermekten daha fazla puan kazandırır.
  NİÇİN Mİ?
  MADEM KAZANACAKSIN!!!!
  KAZANDIKTAN SONRA BU METROYU YAPACAKSIN!!!!
  Şimdiden başla işe ki görsün seçmen gücünü inancını hayalmisin gerçekmi??
  (Bahçelievler, k.çekmece, avcılar, Esenyurt b.çekmece silivri.. hepsinin gözü şimdi sende👀👀👀).

 6. Daha önceki yorumumda her hangi bir değişiklik yapmamak kaydıyla Baran’ın yorumunu okurken bir anda muhayyilemde bir hayal belirdi.

  Acaba bu denklem Ekrem İmamoğlu’nun yeniden Belediye Başkanı seçilmesi, sonra CHP’nin başına geçmesi daha sonra Cumhurbaşkanı seçilmesi, akabinde MHP’nin muhalefete düşmesi en sonunda AKP ile CHP arasında bir ittifak oluşması sonucunu getirir mi? Getirirse kutuplaşma kucaklaşmaya evrilir mi?

  Muhayyile işte sınırları yok..
  Cevapları akılla aramaya da gerek yok..
  Akıl iman sentezine de..

 7. bu İBB’nin icraatının ya da icraatsızlığının seçime hiç etkisi olmayacak mı? Bu durumun kıyısından niye hiç geçmiyorsunuz? Nal ile mıh arasında ayırım yapma. Gönlünüzden geçenler inşallah kaybedecek. 2023 seçimlerinde olduğu gibi.

 8. Ben farklı düşünüyorum en azından sonuçta İmamoğlu kaybetse bile gerekçelerinin Fehmi Koru’nun gerekçeleri ile uyuşmayacağını düşünüyorum. Chp bile olsa bir parti emanet oylar ile kazandığında sonraki seçime o oyları tekrar alabiliyor. Bunu örneklerini yakın tarihte gördük. Dem partisi ayrı olarak seçime girerse bu tümden zarar değil. Ayrıca Chp ilk defa bu dönem yolsuzluklarla anılmadı. En son yaşadığımız 90 larda yaşadığımız Ergun Göknel olayını şimdi yaşatmadılar. Bunu hafife almak yanlış olur. Ayrıca 28 Mayıs ta İstanbul tercihini çok bilinçli yaptı. İktidara vereceği ders sebepleri arttı azalmadı. İstanbul da iktidar değişse fark çok büyük olmaz ama mevcut hükümete ders verme düşüncesi psikolojik olarak etkili olacaktır.

 9. Kemal Kılıçdaroğlu; 31 Mart’ta İmamoğlu kazansın ister mi sizce? Ya da “Kazanmasın diye neler yapmaz” diye mi sormalıyız?
  Kimse 13 yıldır partiyi yöneten Kemal Bey’in geri dönme ihtimalini yok saymasın.
  Olası bir İstanbul yenilgisinin faturası sadece İmamoğlu için değil, Özgür Özel için de yıkıcı olur.
  2019 seçimlerinde ittifak kurup İstanbul’u kendisinin kazandığını söyleyen Kılıçdaroğlu bir anda dibe vuran partinin cankurtaranı oluverir.
  Rahmetli Baykal kaç kere gitti kaç kere geldi, unuttunuz mu?

 10. İstanbul’da İmamoğlu nun kazanması Kurum’un kaybetmesi halinde,
  “Bir kişi kazandı bir kişi kaybetti!”
  denip geçiştirilemez!
  Alt notalar çok geç olmadan! koku fazla çıkmadan koklanıp iyi okunmalıdır😊.
  Kurum kazanıp İmamoğlu kaybederse de,
  Muhalefet partilerinin KÜMÜLESİ!!!! ne
  hepsine birden ELVEEDAAAA ELVEDAAAA
  👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋👋

 11. -İstanbul’lu X ilinin hemşehrimiz kadrosundan bir başganımız olsun!
  İSTEMİYOR!
  -Sefaköy B.çekmece arasına yüzbinlerce konut yapıp bir uyduruk metrobüsle bu insanları perperişan eden zihniyeti CEZALANDIRACAKTIR!!
  -Kanal İstanbul vs isimlerle binlerce konut yapıp su yolunu! açacak zihniyeti
  İSTEMİYOR!!!
  (Tüm İstanbul’lu ve siyasi figürlerle, herkesi ikna!!! ederek!!! Ve oluşacak rant varsa Devlete aktarıldığı ispatı ile!…
  Ve kendi oturduğu evi ekonomik bir fiyatla yeniledikten SONRA!!!
  İstersen denize duble yol yap!)
  -Tiyatro gösteri sanat okul eğlence gezinti dinlenme vb sosyal hayatın gerekleri için 3 saat yol gidip yorgun argın ve onlarca para ödeyerek evine dönmek!
  İSTEMİYOR!!!!
  -Evinin yanında okul varken, 40-50 bin törkiş lira ödeyip birde servisle çocuğunu okula göndermek !
  İSTEMİYOR!!!!!
  -Aynı apartman veya sitede Afrika lı Asyalı ve bilimum milletten insanlarla komşu olmak (aynı dili bile konuşamadığı!😡)
  İSTEMİYOR!!!!!!!!!
  -Tarlada 3 liraya olan meyve sebzeyi 40-50 liraya yediren yöneticiler
  İSTEMİYOR!!!!!!
  (Korkarım bunları cezalandıracaktır!)
  SONUÇ:
  Demekki neymiş?
  Parti marti şunun oğlu bunun kızı değilmiş asıl KONU!!!!
  Al sana soru:
  BU İL İÇİN 85 milyon luk bir ülkede !!!
  BİR “KADIN!” (Hani şu sokak ortasında boğazlanaaannn!!!
  Pavyonda g.t.nü kıvırdığında ağızların suyu akaaannn!!!! Saçı uzun aklı kısa😡
  varya.. işte o cins!)
  NNİİİİÇÇÇÇÇİİİİİİİNNNNNNNNNNN
  ADAY DEĞİL???????!!!!!!!????

  • beklentisi: “Seçim öncesi kapı kapı dolaşıp oy istediği halktan başkan olduktan sonra kopmadan, adaletli şeffaf bir yönetim ve hizmet noktasındaki beklentileri yanında kesinlikle TC yasaları önünde yüz kızartıcı hiçbir suçu olmayan, belediyecilik alanında bir yolsuzluk adı karışmamış ve başarı hikâyeleri yazmış başkanların tercih edilmesi” seçmenin genel talebidir!
   Partiler bu kriterlere dikkat etmeden Hakk’a ve halka rağmen kendi bildiklerini ve hesaplarına uyan insanları aday yapmaları halinde millet sandıkta bunun gereğini oylarıyla yapacaktır!

 12. Latife yapmak kimsenin tekelinde değil ya!..

  bence İstanbul seçiminin favori ismi hem de bankosu Ekrem İmamoğlu. çünkü;

  daha önce Erdoğan’ın adayı Binali Yıldırımdı. Erdoğan Binali Yıldırım’a oy isterken “oyunuzu bana vereceksiniz” diyordu ve devlet bahçeli vinali yildirim kazansın diye mitili İstanbul’a serecekti. ama İstanbul’a şöyle bir uğrayıp yatağı yorganı bir kenara atıp ertesi gün Ankara’ya geri dönmüştü. çünkü devlet Bahçeli’nin adayı Binali Yıldırım değildi galiba ki haliyle Binali Yıldırım kaybetti. önümüzdeki seçimlerde ise en zayıf ismi aday gösterdi Erdoğan murat kurumu. İstanbul secimlerini kazanacak en son kişi murat kurum ama onu aday gösterdi neden?

  çünkü Erdoğan bu seçimde devlet bahceliyi İstanbul’u kaybederek şaşırtmak istiyor. bana göre Erdoğan’ın adayı Ekrem İmamoğlu. eğer Ekrem İmamoğlu İstanbul’u tekrar kazanırsa Bahçeli’nin karşısına eli kuvvetlenmiş olarak oturabilecek ve bakın benim adayım için yeteri kadar calismadifinizda biz kaybediyoruz yani hem siz hem de biz kaybediyoruz, sizin aday dayattiginizda da aynısı oluyor gene kaybediyoruz. bundan sonra benim işlerime karışmayın, siz karışınca seçim kaybediyorum demek istiyor. bunun için Erdoğan partililerini İstanbul’u kaybetmeye hazırlarken “bu yarışta kazanmak da kaybetmek de var, kaybedersek de hayatın sonu değil”diyordu. akpartinin fısıltı gazetesine oylar Ekrem İmamoğlu’na haberi ucmustur bile çoktan.

  “tabi bu sözler latife babında söylenmiş sözler”

Yoruma kapalı.