İngiltere’de ara-seçimde tepki oyları bu kez de sürpriz sonuç verdi.. Bizde de yerel seçimlerin öyle bir özelliği -bazen- oluyor

18
Reklam

Seçim öncesinde partiler kampanyalar yürütürler. Adaylar kendi bölgelerinde hemen her gün seçmenlerinin karşısına çıkarken, genel başkanlar da bütün ülkeyi bir baştan diğerine dolaşarak mitinglerde konuşur.

Neden?

Daha önce kendi partilerine oy verenleri yeniden aynı şekilde davranmaya yönlendirmenin ve bu arada yeni seçmenler kazanmanın başka yolu yoktur da ondan…

Kendi halinde bırakılsaydılar, seçmenler, her seçimde aynı partiye oy kullanabilirlerdi; ancak seçim sonuçlarını partilerin sadık seçmenleri değil, kendilerinden ‘yüzer-gezer’ diye söz edilen, bazen bir partiye başka bir zaman da başkasına oy verenler belirler.

Mart ayının son günü yapılacak seçimde de muhtemelen yine öyle olacak.

Yazının burasında, İngiltere’de, iktidardaki Muhafazakar Parti’ye ait iken boşalmış olan iki sandalye için yapılan ara-seçimde, sandıktan muhaliflerin kazanarak çıktığına dikkat çekmek isterim.

Birini İşçi Partili aday kazandı, diğerini de George Galloway

George Galloway bizde benzeri pek bulunmayacak türden bir politikacı. Milletvekili olarak daha önce de üç dönem İngiliz Parlamentosu’nda yer almıştı. İkisinde şimdiki gibi ara-seçimde kazanarak Parlamento’ya girmişti.

Reklam

Sol görüşlü bir politikacı. İşçi Partisi milletvekiliyken Irak Savaşı’na (2003) karşı çıktığı için ihraç edilmişti. Sonrasında Müslümanların ilgi gösterdiği Respect (Saygı) Partisi’ne girdi ve liderliğini de üstlendi. Bir süredir 2019 yılında kendi kurduğu ve ülkesinde Gazze Savaşı’na en şiddetle karşı çıkan İşçiler Partisi’nin (Workers Party) lideri. 

Ara seçim yapılacağını ve Galloway’in de aday olduğunu öğrendiğimden beri bu sonucu bekliyordum. 

Sebebi şu: İngiltere’de ara seçimlerde iktidar partileri nadiren başarılı olabiliyor. İngiliz seçmen, genellikle, iktidara kızgınlığını ara-seçimlerde tepki oyu kullanarak dışa vuruyor.

Bizde de, her zaman olmasa bile, seçmenin olumsuzluklara çok kızdığı dönemlerde yerel seçimler aynı işe yarıyor. Tepkiler seçmenin muhalefetten yana oy kullanmasına yol açabiliyor.

Hep hatırlattığım gibi, 1989 yerel seçimi, partisinin ilelebet iktidarda kalacağını sanan Turgut Özal’ın Anavatan Partisi’ne bir büyük tepki hareketine dönüşmüştü. Bedrettin Dalan gibi olağanüstü popüler ve kamuoyu yoklamalarında açık ara önde görünen biri, aynı öfkeden nasibini alarak, İstanbul belediye başkanlığını kaybetti.  

İktidarı ‘dip dalga’ götürdü.

Acaba bu seçimden ne beklenebilir?

Cumhur İttifakı partileri bu seçimin bankosu hiç kuşkusuz. AK Parti ile ortağı MHP aday gösterilecek il ve ilçeleri güç oranlarına göre aralarında paylaştılar. İstanbul ve Ankara’da büyükşehir adayları AK Parti’den, fakat her iki ilde bazı ilçeler MHP’ye bırakıldı. 

Reklam

AK Parti’nin propaganda amaçlı kullanabildiği sayısız gazete, radyo ve televizyon kanalı var. 

İktidarın adayları kazanmayacak da, sesleri yalnızca kendi dar alanlarında duyulabilen, muharip uçaklar uçurtamayan, havadan karaya süpersonik füzeler gönderme testleri yapamayan, adayları kazandığında ülke yönetimiyle el ele vermeyecekleri için devlet imkanlarından mahrum kalacakları sürekli hatırlatılan muhalefet partilerinin adayları mı kazanacak?

Nereden bakılırsa bakılsın, kazanma ihtimali en yüksek olanlar iktidarın iki ortağının adayları… 

Zaten, iktidarın, İstanbul ve Ankara’da bui kentlerin yerleşik halklarıyla uyuşması zor, kampanyaları göze ve kulağa hoş gelmeyen adaylar çıkarma cesareti, yukarıda saydığım doğal üstünlükleri sayesinde.

Muhalefetin saflarına bakıldığında ise, darma dağınık bir görüntü var, yalan mı?

Tıpkı Cumhur İttifakı gibi, kendi aralarında güçlerine göre il ve ilçeleri paylaşarak seçime girebilselerdi, sandıktan çıkacak tablo muhalefetin lehine olabilirdi.

Oysa hemen her muhalefet partisi bu seçime kendi adaylarıyla giriyor; her seçim bölgesinde bir kişi belediye başkanı seçileceği için hepsi kazanamayacak, bu kesin, ancak hepsi birden kaybedebilir.

Acaba öyle mi olacak?

George Galloway’in İngiltere’deki durumundan hareketle bizdeki muhalefetin bu seçimde şansı olup olmadığına bakalım

İktidardaki Muhafazakar Parti ile, ilk genel seçimde milletvekilliklerinin çoğunu kazanacağına mutlak gözüyle bakılan İşçi Partisi yanında, Galloway’in şansı yok gibiydi. Muhafazakar Parti tepki oyları yüzünden sıkıntı yaşadığı, İşçi Partisi de güçlü adayını İsrail karşıtı olduğu için desteklememeye karar verdiği için, aradan Galloway çıkıverdi.

Cumhur İttifakı’nın adayları beklendiği kadar güçlü değil. Ekonomik sıkıntılar halkın her kesiminde tepki uyandıracak kadar güçlü. 16 milyonluk emekliler kitlesi de büyük hayal kırıklığı yaşıyor.

İngiltere’de seçim beklediğim gibi gelişti. Bakalım bizde beklenen gibi mi gelişecek yoksa benim tahmin ettiğim gibi mi?

Tahminimin ‘dip dalga’ olduğunu yazmıştım değil mi?…

ΩΩΩΩ

Reklam

18 YORUMLAR

 1. imamoglu karadenizli karadenizliler blok oy + chp kemik oyu sonuc imamoglu cok net

 2. Muhalefetin darmadağın görüntüsü kimin işine yarar bilemem. Bedrettin dalan döneminde haliç kenarına binlerce ton hafriyat doldurdu paraları savurdu demiş aleyhe propaganda yapmışlardı.
  İski skandalı bir kişinin (karısı sayesinde) başı yandı! Ama bunlar görünen kısmı!
  Görünmez etkisi, partilerinin sonunu getirdi.
  Belediyelerin asli işi görevi nedir?
  Beni ilgilendiren budur.
  Emlak vergisi niçin belediyeler üzerine yıkılmış mesela???
  Trt payı tahsili için trt başganlığı mı kurmak gerekecek yarınlarda???
  Belediyeler üretim tesisi kurup xyz ürünlerini üretmeli midir?
  İmamoğlu niçin ekmek üretir örneğin?
  Hökümat et üretimi için teşvik ne zaman vermeli?
  İthalat silahını ne zaman kullanmalı??
  (İTHALAT, ET PAHALILANIP TEKEL OLUŞTURMAYA GİTMELERİ YADA
  ÜRETİMİN YETMEDİĞİ YERDE YAPILIR.
  “HAYVANLARI UCUZDAN KESTİRİP HAYVANCILIĞI BİTİRDİKTEN SONRA DEĞİL”!!!)
  Belediye ilin ihtiyacının karşılaması için çevre köylere hizmet götürebilir, hıyar yetiştirmez! mesela…
  Biz bu kısma level atlayana kadar,
  Önce kanal açılır, içine su doldurulur.
  Saltanat kayıkları ve 20şer binlik ayakkabı mont tişört fistan giymiş birtakım kişiler saadabat kanalında fink atarken…
  Bu arada etrafına sarı laleler dikilir;
  Emekli hüsmen aganın ocağına:((

 3. “İngiltere’de ara-seçimde tepki oyları bu kez de sürpriz sonuç verdi.. Bizde de yerel seçimlerin öyle bir özelliği -bazen- oluyor”
  Sayın yazardan hiç beklenilmeyecek bir politik öngörüş ama gerçekten çok haklı:)
  Örneğin hatırlanacak olursa,
  geçen dönem çankırı orta nahiyesi dodurga beldesinde ve afyon güney beldesinde yapılan ara seçimleri %80, %60 gibi oranlarla akparti kazanmıştı…
  Bir de iktidarın daha ilk yıllarında siirtte tek milletvekilliği için yapılan ara seçimi de yine aynı partimiz kazanmıştı ama adayın adını şimdi hatırlayamadım, bilen varsa yazsın:))))))

 4. Erdoğan düşmanlığı insana böyle yazılar yazdırır, ümit fakirin ekmeği ye memet ye. Erdoğan İstanbul belediye başkanlığından geldi ve iktidar olan partiden yardım almadan İstanbul bütçesinden akıl almaz icraatlar yaparak milletin sevgisini kazandı, arkasında gazeteler yoktu, asker yoktu, hakimler savcılar yoktu, isimlerinin önünde prof yazan akademisyenler yoktu, iş adamları yoktu, buna rağmen ruhlarını avrupa’ya satmışlar değil gerçek halk tarafından seçildi ve hala daha tıpkı Menderes gibi seviliyor ve 100 yıl da geçse dünya çapında bir lider olarak sevilecektir.

 5. -İstanbul’da İmamoğlu aldı sayarsak!
  CeHaPe zihniyetinin içine girip hallaç pamuğu gibi ata binebilecek mi?
  -Sağ siyasetin “oto b.ka çamura çöpe bulaşmış CeHaPe zihniyetine bu ülkeyi teslim edemeyiz!” duygusu yok edile bilecek mi?? Kuşkuluyum 🤔.
  -Meral apla bile bir sürü şey öğretti öğretmen tecrübesiyle🤗..
  Bu toplum ne annadı ne öğrendi ki? Sorusu gelsin arkasından?
  Amabişey kesinleşti: başkasının İP iyle kuyuya inilmez MİŞ😯.
  Hatta, azıcık aşım ağrısız başım sözü bile söylene bilir ardından.
  -DEM lemişler çayı, koyacaklar bu sene iki ayrı bardağa çayı çorbayı görünüyor bu.
  -SOL kendine gelirmi bu defa? Bilemem ama, sağın sağı muhafazakarı dinlisi imansızı çıkacak ortaya bu SEÇİMDE!!!
  DİP DALGASI dalgasına bakar bakmasına sayın yazarın da,
  Şapka uçarmı kaçarmı çıkacak fırtınaya sele tufana bakmak gerekecek o zaman da.
  Malum mevsimler kayıyor, iklim değişiyor, dereyatağına yapılan evler kayarken,
  kanal açıp yanına ev dikmek pek akıllıca bir şey olmasa gerek!

  • murat kurum Ekrem İmamoğlu’nu Cumhurbaşkanı yapabilecek tek kişi. Ekrem İmamoğlu meydanlarda kendisini millete beğendirebilmesi için karşısında murat kurum gibi birinin olması gerekiyordu, ulu bilge reyiz bunun için biçilmiş kaftan olan kurumu İmamoğlu’nun karşısına koydu. çok ustaca bir hamle gerçekten.


   • Durup gülümsüyorum bir an,
    Kıpır kıpır siyasi meydan!
    Beğenmiyor musun, nesi var?
    Bir imam oğlu, baş kumandan!…
    …..

   • İmamoğlu, İstanbul’u kaybetmeye başladığını görünce belediye imkanlarıyla ele geçirdiği CHP’yi elinde tutabilmenin yollarını arıyor. Zira tehlike büyük; İstanbul’u kaybederse kendisini CHP’nin kapısından içeri zor sokarlar. Bu tehlikeyi bertaraf edebilmek için Kılıçdaroğlu’nu hedef gösterip CHP’yi bölerek kendisine yer açmaya çalışıyor. Bakalım, belediye imkanları gidince İmamoğlu CHP’yi daha ne kadar elinde tutabilecek?

 6. CHP’nin yandaş anket şirketleri kamuoyunu manipüle etmek için yalan yanlış sonuçlar açıklıyorlar ama gerçekçi sonuçları parti ve aday ile paylaşıyorlar. Tam olarak İmamoğlu bu noktada söylem değişikliğine gitti.
  Yeni seçmeni yakalayacak söylemlerdense tipik muhalif seçmeni elinde tutacak Erdoğan karşıtı ifadelere yöneldi. Erimeyi bu şekilde durduracağını düşünüyor.
  Ama yanılıyor; daha düşük bir seçmen kitlesini elde tutabilir belki ancak geniş tabanı Murat Kurum’a çoktan kaptırdı bile. Trend böyle devam ederse İmamoğlu seçmen tarafından İstanbul’dan uzaklaştırılır ve çok istediği CHP genel başkanlığı için çalışmalara başlayabilir.

 7. Umarım haklı çıkarsınız, ben bu kadar yozlaşmış bir kitleden dip dalga çıkma ihtimalini çok zayıf görüyorum. İstanbul ve Ankara’da belki olabilir. Anadolu’nun makus talihini yenebileceğini sanmıyorum. Eğitim düzeyi buna mâni.
  Anadolu irfanı dediği de bu pek sayın Cumhurbaşkanımızın

  • İçiniz rahat olsun mehmet bey,
   öyle bir “dip dalga” geliyor ki,
   sözen döneminde patlayan ümraniye çöplüğü yanında halt etmiş!

 8. 14 Mayıs seçimleri öncesi “Kılıçdaroğlu yüzde 60’la geliyor” diyen anketçiler yine görev başında. Hiç ders almamışlar ki hem İmamoğlu, hem Yavaş hem de foncu medyacıları bu anketleri ballandıra ballandıra açıklıyor. İki siyasi aktörü de korkutan bu dip dalganın bir işareti de Kemal Kılıçdaroğlu’na gösterilen yoğun ilgi. Sırtından hançerleyenlerin bile “Gel sahaya çık” demeleri de bunu gösteriyor.

 9. Muhalefet partilerinin yapamadığını seçmen sandıkta yapacak. Favori muhalefet adaylarına oy verecek ve sandıkta uzlaşmayı sağlayarak yolsuz iktidara bir ders daha verecek. Artık bu iktidarın vereceği bir şey kalmadı. Çok top çevirdi. Bu arada kısa sürede parayı pula çevirdi. Doları bir liralardan alıp 30 TL lere getirdi, yakında 40 ları bulacak. Herkes elindekinin değersizleştiğini, parasının maaşının pul olduğunu, alım gücünün sürekli düştüğünü görüyor. Hala dişini sıkmaya devam edecek hali kalmadı. Eldeki avuçtaki gitti. Artık yeni sulara yelken açma zamanı geldi. Dip dalga iktidarı kaldırıp sahile çarpacak, bu çok açık. Erdoğan efsanesi de bitecek. Aslında çoktan bitti. Sadece yandaş medya canlı tutuyor. Erdoğan’ın hiç bir muhalif liderle karşı karşıya gelip iki laf edecek hali yok. Önünden geçen prompter mesajlarını ezbere okuyor donuk gözlerle. Onda da heyecan kalmadı bitti çoktan. MHP payanda olmasa çok yıllar önce zaten bitmişti. MHP ikbali orada gördüğü için ve devlet kadrolarına haksız ve liyakatsız kapaklandıkları için Erdoğan’ı destekler görünüyorlar. Yoksa hepsi gece gündüz küfrediyorlar. Biliyoruz görüyoruz.

 10. YİNE DİPLERDEN, YİNE DİPLOMASIZ MI?
  Güya herkesi yenip gelen, ama yine diploma özürlü dip dalga ürünü bir profile hazır mıyız?
  Daha ne kadar dalga geçilecek?

 11. Sayın yazar iktidara kızan seçmenin tepki olarak muhalefetin adaylarına oy verebileceğini yazmış ama muhalefete kızan seçmenin kime oy vereceğini nedense yazmamış:)
  Efendim?

   • Baran bey anket firmaları yazar, geçen mayısta da yazmışlardı, onlara kalsa dersimli kemal şimdi cb, ü.özdağ içişleri bakanı, m.karayılan da mit müsteşarıydı:)

Yoruma kapalı.