İYİ Parti kuruldu; peki başarılı olur mu?

12
Reklam

“Kuruldu, kurulacak” derken sonunda o da oldu: Meral Akşener’in liderliğini üstlendiği kadro, dün, yeni partinin kuruluş dilekçesini verdi, tanıtım toplantısını da yaptı.

Artık Türkiye’nin bir partisi daha var; ismi de ‘İYİ Parti’

Türkiye’de parti çok. İsmi parti olan kuruluşların sayısı 100’e yakın; son seçime katılan parti sayısı 20’den fazlaydı.

Sayıca çokluğa karşı, seçimlerde başarılı olmuş ve kitlesini Meclis’te temsil edebilme imkânına kavuşmuş parti sayısı ise sadece 4…

Aylardan beri “Kuruldu, kurulacak” beklentisi yaşanırken, pek çok kişinin zihnini, “Başarılı olur mu?” sorusu işgal ediyordu.

Aynı soru yapılacak ilk seçime kadar sorulmaya devam edilecek.

Kadro önemli

Parti kurmak kolay, onu ülke gündemine sokmak ve başarılı kılmak ise zordur.

Her şeyden önce, yeni parti, var olan bir ihtiyaca cevap vermelidir.

Reklam

Bugün böyle bir ihtiyacı duyanlar var. Daha önce değişik partilere oy vermiş olan seçmen kitlesinin bir bölümü, tercihini değiştirmek istediğini belli ettiği için, bu ihtiyaç hissediliyor.

MHP’de var böyle bir kitle, CHP’de var, HDP’ye oy vermiş olanlarda var, hatta AK Parti’nin gedikli seçmenleri arasında da var.

Ancak her nabza aynı şerbet verilemeyeceğine göre, İYİ Parti’nin hedef kitlesini doğru seçmesi gerekiyor.

Siyaset biliminde İngilizce deyimi olan ‘catch-all party’ diye anılan ve tanımı gereği AK Parti’yi çok andıran, her kesimden oy almayı becermiş bir kategori de var; ancak Akşener ve çekirdek kadrosu, o hedefe ulaşmak için ekstra gayret sarf etmek zorunda.

Vaktiyle içinde yer aldıkları partinin kimliği sebebiyle…

Bunu çekirdek kadroda yer alan beş ismin yanına farklı eğilimden olduğu bilinen yeni yüzleri alarak vitrine zenginlik katma yoluyla yapmaya çalışacaklardır.

Kurucu kadroda, kamuoyunca bilinen kişilerin sayısı az olsa da, hemen her eğilimden isimler bulunmasına çaba gösterildiği fark ediliyor.

Zamanın ruhu

Bir de tabii her siyasi hareket için temel ölçü sayılan ‘zamanın ruhu’ gerçeği var.

Reklam

Siyasi hayatımızdaki son başarılı parti olan AK Parti, kurulduğu dönemin ‘zamanının ruhu’na uygun bir çıkıştı.

İflas etmiş sistem partileri yanında kendini sisteme alternatif olarak göstermesi bile yeterli oldu AK Parti’nin…

Ayrıca, 28 Şubat sürecinin baskısı altında değerleri çok daha artmış olan demokrasi ve hukuk devleti kavramlarına sahip çıkıyor, herkes için özgürlük talep ediyordu AK Parti kurucu kadrosu.

Dikkat çeken ve insanların kulak verme ihtiyacı hissettiği bir programla ortaya çıkınca, girdiği ilk seçimde iktidara kavuşmayı başarması zor olmadı.

Kendisiyle aynı günlerde kurulmuş ve tek bir isme —Cem Uzan— dayalı Genç Parti’nin de beklenenin ötesinde bir ilgi gördüğünü ve aynı seçimde yüzde 7’inin üzerinde bir oy devşirebildiğini görüyoruz.

‘Yeni’ arayışı içerisindeydi seçmen 15 yıl önce; AK Parti o dönemin yenisini temsil ediyordu ve o sayede kazandı.

‘İYİ Parti’nin ilgi çekmesini sağlayacak.. doğduğu bugünün zamanının ruhuna uygun.. özellikler neler?

Görebildiğim, parti kurucularının, bugünle 15 yıl öncesi arasında seçmen tercihlerinin pek değişmediği kanaatine sahip olduğudur.

Böyle düşünmemin sebebi, İYİ Parti’nin benimsediği ilkeler ve savunduğu fikirlerin AK Parti’nin kuruluş felsefesini ve o dönemde kabul ettiği ilkeleri andırmasıdır.

Galiba, iktidar partisinin çıktığı zamanın şartlarının bugün de geçerli olduğu, AK Parti’nin artık kuruluş felsefesinden ve benimsediği ilkelerden uzaklaştığı tespitine dayalı bir tercihte bulunulmuş…

İYİ Parti bu yönüyle 2000’li yılların AK Partisi gibi.

Oysa daha fazlası olmalıydı.

Yine de olabilir, bunu zaman içerisinde sağlayabilir.

Muhalif dil, iktidar dili

Kendisinin karşı karşıya olduğu ilk sınav, seçimlere kadar geçecek süre içerisinde nasıl bir muhalif tavır sergileyeceğidir. Varlık sebebini muhalif diliyle kanıtlayacak, ancak bunu yaparken ülke yönetiminin kendisine teslim edilmesinin doğru olduğuna insanları ikna etmesi gerektiğini de unutmayacaktır.

Göründüğü kadar kolay bir iş değil bu.

Aynı zamanda partisinin genel başkanlığını da üstlenmiş olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, siyasi zekâsıyla, yeni partinin işini daha da zorlaştıracak bir muhalif söylemi son zamanlarda bizzat dillendirmeye başladı.

Şahsını da dışarıda tutmadan AK Parti’nin yanlışlarını Erdoğan dile getiriyor.

Birilerini görevden alarak, yapılan yanlışların suçlularını elleriyle temizlediği görüntüsü vermeye de çalışıyor.

Muhalefetin işini zorlaştıracak bir taktik bu.

Yeni parti, Tayyip Erdoğan’ın şahsında, karşısında ciddi bir rakip bulunduğunun herhalde farkındadır.

Bir ilk: Kadın lider

Her yeni parti, yine de, umutsuzluğa kapılmış veya o ruh halinin eşiğine gelmiş insanlar için bir umut teşkil eder.

Daha önce siyasi hayatta kadın liderler gördük, bakan ve başbakan da oldu kadınlar; ancak İYİ Parti ile bir ilk yaşanıyor: İlgi görebilecek bir parti ilk kez bir kadının liderliğinde kuruluyor.

Hayırlı olsun.

ΩΩΩΩ

Reklam

12 YORUMLAR

 1. herkes eski alışkanlıklarla yorum yapıyor, sistem başkanlık sistemi artık. Birinci derecede önemli olan artık iyi parti kaç alır? kötü parti kaç alır? değil asıl soru şu: başkan kim olacak? Akşener eğer 2.tura kalırsa muhtemelen başa baş bir seçim olacak ufak bir örnek 2014 yılında yaşandı Mansur Yavaş %42yi yakaladı Gökçek 42.8 aldı kıl payı kazandı yani chp+mhp+diğer seçmen sandıkta birleşebilir aynı referandumda olduğu gibi.Neden olmasın?

 2. Bence bu parti zayıf çıkış yaptı.Türkiyenin gerçekten şu anda ciddi ve başarılı bir muhalefete ihtiyacı var.Erdoğanın karşısına çıkacak kişi ve yeni lider çok önemli.Meral Akşener bunu başaramaz zaten Erdoğan’da bunu bildiği için diline bile dolamadı ama dikkat edin aslında Erdoğan karşısına çıkacak ve çıktığında da başarılı olabilicek kişiyi kendisi gayet iyi biliyor ve bu kişiyi önce diskalifiye ediyor sonrada fetö bahanesi ile çevresinden kıskaca alıyor ve pasif duruma düşürüyor.Ve o kişide şu ana kadar sahaya çıkacağı konusunda ser verip sır vermiyor,Erdoğan da bundan oldukça rahatsız ve tedirgin aslında çünkü oda biliyor ki millet artık Erdoğanın dışında bir alternatif arayışı içinde ve sesizce bunu dile getiriyor.Hükümetin “bizden başka alternatifiniz yok”deyip 15 temmuz ,OHAL bahanesi ile yapılan haksızlıklardan operasyon adı altında yapılan adaletsizliklerden bıkmış durumda herkesin bir yakını akrabası madur olmuş durumda ve özellikledede Erdoğanın ihanet-ticaret-ibadet diye ayırdığı fetö için ibadet bölümüne yüklenip pek çok maduriyetlerin oluşması ayrıca birilerinin bu örgütü kullanıp sonra aldatıldık deyip pardon deyip çekilmesi hesap vermeyip bu ibadet olarak tanımlanan dindar muteteyyin kesime yüklenmesinin rahatsızlıyı oldukça fazla.Tüm bu gerçekler ışığında Erdoğanında bildiği Alternatif olabilecek bir iki kişi eğer mantıklı ve iyi zamanda doğru bir çıkış yaparlarsa tıpkı 2002 de olduğu gibi çok başarılı olabilirler.Bunun ak parti için de aslında iyi olacağı kanaatindeyim.Dengesiz aşırı sevgi yapılan hatalarında görülmesini elgelliyor ve hatta bu aşırı sevgiye kapılanlar haklı yapılan eleştirilerde bile karşısındaki kişileri bir anda itham hakaret ve onu yok etme girişimine kalkabiliyorlar. durum böyle oluncada doğrular konuşulamıyor.

  • Hocam kalemine / klavyene / bilgisayarına sağlık . Güzel bir yorum olmuş. Burada belirttiğiniz hususlar saplantığı bataklıktan Ak Partiyi kurtarabilecek tespitler ama onlar artık batış yolunda ilerliyor ve bunlara görecek gözleri , eleştirileri duyacak kulakları yok . İYİ parti ile ilgili de şahsen , 2002’de Ak Parti bir BATI projesi olarak karşımıza çıkıp ülkede bir çok huzursuzluk çıkardıysa ve hala bunlarla boğuşuyorsak , İYİ parti için de çıkış noktası yine BATI’ya dayanıyor ve BATI’ya dayanan çıkıştan ve siyasetten ülkemize fayda geleceğini sanmıyorum. Daha milli , maneviyatçılıkla beraber farklı görüşlere de saygılı , zehirli dil kullanmadan siyaset yapan siyasetçilere ihtiyaç var. Ak partinin de bu konuda artık treni kaçırdığını düşünüyorum. Selam ve saygılar herkese. Ama millet 2002 de olduğu gibi denize düşmüş durumda ve ilk bulduğu yılana sarılacak gibi bir mecburiyet sözkonusu .

 3. Akşener CHP-MHP-HDP den tırtıklayacağı oylarla,ancak 2019 seçimlerinde maksimum % 4 veya 5 şi alır,bunun çoğunuda Doğan medyasının desteği ile CHP.den tırtıklar,seçimden sonrada dağılır gider

 4. Halk tercihini değiştirmek istiyor, fakat, böyle kadro ve çorba fikirler için değil.
  KoruNun tercih ve değerlemeleri de afaki. Hiç tabanı olmıyan bir teşebbüs.
  “Zamanın ruhu” böyle bir karşılık beklemiyor.
  Kadınımsı ! diyerek kadınlardan oy beklemek de hayal. Belki kaşarlanmışlardan
  bekleyebilirler , fakat. CHP ve HDP dururken, onlar niye gelsin ki….
  Büyük umutlarla yola çıkan diğer partilere benzer.
  Çok, çokçok para döken olur mu, üğürlarına dersiniz ?!

 5. derme çatma ve toplama bir parti olduğu ve en fazla yüzde 3 oy alabilecğini düşünüyorum…

 6. iyi demişsiniz ama kastettiğiniz kadroları da gördük.
  Başa gelenler yönetimi süresince daha çok kendilerine çalışıyorlar…..

 7. Girebileceği ilk seçime kadar ne kadar hızlı ve yaygın çalışsa da İYİ PARTİ’nin yakalayacağı en zirve nokta/başarı ancak Ana Muhalefet Partisi olacağıdır..çok partili oluşacak meclis aritmetiğinde..

  2000′ li yılların o kendine has şartları bugün yok maalesef.
  28 Şubat’ın o kesif kokusunun sindiği atmosferde, Erbakan’ın muhafazakar seçmeni çevrelemesi ve onun sermayesinin varisi olan ”Yeni Oluşumcular”, Bahçeli’nin erken seçim repliği ile koalisyon hükumetinin dağılmasıyla oluşan boşluğu doldurabilecek yegane bir siyasi hareketti. Ak Parti, iktidarının ilk yıllarında Kemal Derviş’in politikalarını harfiyen uygulaması, Bahçeli’nin erken seçim kararı almasının nedenlerini bir nebze açıklamaya ve o yıllarda Türkiye siyasetinin dizayn edildiğine/projelendirildiğine yeter bir done teşkil eder galiba.

  Şimdi 2019’a gidilen bu süreçte 2000’li yıllarda olduğu gibi Türkiye siyasetini yeniden dizayn etme gibi bir çalışma var mıdır?..bunu göremiyorum. Müdahaleler muhakkak vardır, lakin ”proje” nitelikli kapsamlı bir çalışma olmadığı Akşener’in iç kamuoyunda bir rüzgar estirememesi ve sınır ötesi (AB, ABD) de ki çalıştaylarının olmadığından anlıyorum.

  Üstüne Erdoğan’ın seçmen nezdindeki yeri ve liderliği % 40’ı her halükarda yakalayacak pozisyonu elinin altında dururken, -bu onun, 2019′ da ki Başkanlık seçiminin 2. turunda seçilmesini garantiliyor- Akşener’in sıfırdan başlıyor olması, onun daha çok zamana ihtiyacı olduğunu gösteriyor.

  Bu Akşener’in, 2. turda diğer partilerin ortak Cumhurbaşkanı adayı olması halinde bile, seçmene, İYİ PARTİ-CHP-HDP koalisyonu görüntüsü vereceğinden, milliyetçi ve muhafazakar duyguların ağır bastığı ”beka” meselesine evrileceğinden 2. turda Erdoğan’ın % 50 bandında seçilebileceğini de gösteriyor.

  Artık ”İYİ PARTİ” için geriye kalan başarı öyküsü, TBMM’de ikinci veya üçüncü parti olabileceğidir.
  Kuruluşunun ilk yıllarında az da bir başarı sayılmaz yani…

 8. 2001’de ki Ak Partinin taklidi bir programa sahip olması, ANAP ve DYP ve CHP’den gelmiş olsalar da partinin ağır toplarının tamamı MHP tandanslı olması, kadın lider sözünün ilk önce çekici ama düşününce Tansu Çiller garabetinin yaşanmış olması, bu ülke seçmeninin pekte önceleyerek oy vereceği bir durum değil düşüncesindeyim…
  Dr. Yener ÖZEN

 9. Sayın koru işlerinin zor olduğu kesin. Ama olmayacak bişeyde değil. Sayın erdoğanın partisini yenilediğine ve kendisini eleştirdiğine değinmişsiniz. Yenileme takdiği bile hukuka aykırı olan şeyi hukuka uydurma, her yaptıkları iş gibi. Akpartinin kuruluş değerleri her partinin benimsemesi ve özümsemesi normal ve de güzel çünkü hepsi evrensel değerlerdi. Bu değerlerden uzaklaştı Ak parti. İnşaallah İYİ parti o değerleri savunur ve uzaklaşmaz.

 10. Hayırlı ve uğurlu olur İnşAllah.
  Türkiye deki şu anki durum bin tane 28 Şubatlara rahmet okutacak kadar vahim.
  Fehmi bey mükemmel tesbitler yapmış, gerçekten de İYİ Prtinin işi çok zor.
  Şu an içerde bir sürü günah keçisi ürettiler ve üretmeyede devam ediyorlar, dışarıda da ABD ile mükemmel pirim yapacak polemiği girdiler.
  Sözün kısası bizim millet okuyup araştırmayi sevmez fakat biat tmeyi çok sever, bu da onlara yeter.
  Aynen 2011 de bizim kendi bilip tanıdığımız ayni zamandada akrabamız olan A Şenere inanmayıp bunları desdeklemeye devam ettiğimiz gibi. Ati alan Üsküdari geçtikten sonra aklımız başımıza geldi.
  Memleketimize gitmek istiyoruz gidemiyoruz acaba bizede iftıra atan falan olurmu diye.
  Amerkalı Artistlere, hakimlere, savıcılara papazlara, gazeteciler ve politikacılara iftira atanlar bize hadi hadi iftira atar.
  Neyise iykide İyi Parti kuruldu benim ailemdeki önceden AKPye giden 5 oy şimdi İyi Partiye gidecek.
  İyi Partinin kurucuları arasında güç zehirlenmesi olabilecek kimse yok. Meral Akşener de zaten hiç olmaz.
  Tekrar memlekete hayır ve uğurlu olsun, gerçekten içten memleketin ve milletin fefahi için adalet ile hareket edecekler ise Allah yardımcıları olsun.

  • Nurdan hanım İYİ parti içerisindeki kurucuların birinin ağzından mağdur insanlarla ilgili bişeyler duydunuz mu? Bu iş başlamadan bitti..Bence akp ye rakip bir parti yakın zamanda zor çünkü herkes (vatandaş)günü kurtarmanın derdinde karnı doysun yeter..Benim tahminim iktidarı kendisi bitirecek içerden bir dağılma olacak muhtemelende dışımızdaki bir sebepten dolayı büyük bir zarar görebiliriz bu durum gemiden çok insanın kaçması demek …Çok hızlı bir kaçış olacak..İYİ parti hoş bir anı olarak kalır ve kapanır…

Yoruma kapalı.