Meral Akşener’i engelleyenler boşa kürek çekiyor

8
Reklam

 

İngiltere’de, en tepede, siyasi rollerin nasıl değiştiğini fark edebildiniz mi?

Merak etmeyin, bu yazı, başlığında verilen söz istikametinde MHP ve Meral Akşener konusunda. Ancak ülkemize ve MHP’ye gelmeden önce kısa bir İngiliz siyaseti turu atmamız faydalı olacak.

‘Kadının fendi’ diye boşa dememişler…

‘Brexit’ referandumuyla, İngilizler, kurucu statüsü taşıdıkları Avrupa Birliği’nden (AB) çıkmaya karar verdiler. Neredeyse bizim AB üyeliğini kazanmak için çektiğimiz –ama bir türlü kazanamadığımız– çileye benzer bir süreç var İngiltere’nin önünde. Brüksel’deki bürokratlar, kendilerinin müsriflik, tembellik, inatçılık ve işbilmezlikleri gerekçe gösterilerek referandumdan ‘Çıkalım’ sonucu alınmasına tepki vermek üzere alesta bekliyorlar.

Ancak, İngiliz siyaseti de bunu görebildiği için, önalıcı tedbirlere başvuruyor. Sandık sonucunu kendi başarısızlığı olarak değerlendiren –oysa bir süre önce yapılan genel seçimden beklenmedik biçimde partisini tek başına iktidara taşımıştı– Muhafazakâr Parti lideri ve başbakan David Cameron, referandumun ertesi günü, görevlerini ekim ayında bırakacağını açıkladı.

Şimdi o kadar da beklemeyecek. Parlamento’da bugün konuşacak Cameron, yarın da Kraliçe’ye çıkıp istifasını sunacak… Yerine de Cameron hükümetinde içişleri bakanlığı koltuğunda oturan Theresa May gelecek…

Öylesine… Seçimsiz, meçimsiz…

Theresa May’in liderlikte rakipleri vardı; onların hepsi birer birer kenara çekildiler. En sonuncusu yine bir kadın bakandı, Andrea Leadsom, o da ”May daha iyi” deyip rakibinin önünü açtı.

May’in pek çok özelliği var da (bir erkek politikacı, onun için, ‘zor bir kadın’ dedi sözgelimi) biri önemli: Brexit kampanyasında çoğunluğun aksine ‘Kalalım’ cephesinde yer almıştı Theresa May; son rakibi Leadsom ise ‘Çıkalım’ cephesinin önemli isimlerindendi.

Reklam

Parlamentoyla neredeyse bin yıldır hemhal olan İngilizler siyaseti elbette biliyorlar; AB’den çıkış sürecinin zorluğunu AB karşıtı biriyle değil de onunla aşmanın daha kolay olacağını hesaplamış olmalılar…

Medya bizdekinden farklı: Nisbeten dürüst…

Gelişmenin bir köşesinde medya var. ‘Çıkalım’ tezini hararetle savunmuş Daily Mail gazetesi, referandumun üzerinden henüz birkaç gün geçmişti ki, ”Parti ateşe düştü, bundan ancak May kurtarabilir” manşeti ve neden onu desteklediklerini izah eden başyazısıyla tarafını belli etti. Mail’i, Sun, Times ve Daily Telegraph’ın destekleri izledi.

Bizde bazıları ”Gazeteler ve gazeteciler taraf tutmaz” safsatasını gerçekmiş gibi sunar; hayır, doğru olan, gazete ve gazetecinin taraf tutmaması değil, tarafını saklaması ve tarafsız görüntüsü altında okurlarını aldatmasıdır.

MHP yönetimi Akşener’in önünü kesebilir, ama hiç tavsiye etmem

Şimdi artık ülkemize, ülkemiz politik ortamına ve MHP’ye gelebiliriz.

MHP, İngiltere’nin şu yakınlarda yaşadığı ‘Brexit referandumu’ benzeri sınavların hepsinde yenilgiyi tadan bir partimiz. 2002 seçiminde baraja takılıp Meclis dışı kalmıştı; ardından yapılan seçimlerde ise yüzde 10’un biraz üzerinde oy alabiliyor. 1 Haziran seçiminde sandıktan bölük pörçük bir sonuç çıkınca iktidar ortağı olma fırsatı yakaladı; onu da kullanmaktan kaçındı MHP yönetimi…

Taban şimdi tavanda değişiklik görmek istiyor.

Değişimin adı da Meral Akşener…

‘Erkek bir parti’ bilinir MHP, tabanın başında bir kadını görmek istemesi gerçekten ilginç…

Reklam

İlginç, ama global trende uygun.

ABD’de Hillary Clinton potaya en yakın başkan adayı… İngiltere’de Theresa May iki gün sonra başbakan… Almanya’da Angela Merkel var zaten…

‘Maço’ bilinen İtalyanlar bile Roma’nın belediye başkanlığına genç bir kadını seçtiler…

Dünyada kadının politika sahnesinde yükselişi göze batar halde. MHP seçmeni de bu global trende uygun davranıyor işte.

Tayyip Erdoğan’ın önü kesilmek istendi de ne oldu?

Bunca yıl politikayı izlerim; taban istediği halde şu veya bu yolla önü kesilmiş kişilerin mutlaka gözlerini diktikleri yere geldiklerine tanıklık edip durdum.

Son örnek Tayyip Erdoğan’dır…

Ne garip, birileri, Tayyip Bey’in 1980’li yıllarda RP İstanbul il başkanı iken yanında yer almış eski bir yol arkadaşını bulmuş, ona ”Hapse düşmesi bile dümendi” gibi lâflar ettirmiş. O günleri en yakın noktadan izlemiş biri olarak, bugünlere gelemesin diye Tayyip Erdoğan’ın önünün nasıl hapisle kesilmek istendiğine bizzat tanıklık ettim.

Hep öyle olur zaten: Önü kesilmek istenen kişi yine de hedefine ulaşınca, birileri, geriye dönük baktıklarında, ”Hep ona yaradı, demek ki, olan-biten bir oyunmuş” değerlendirmesi yapar.

Oysa, oyun ön kesme üzerine kurulmuştur, ama tam tersi sonuç verdiği için, yıllar sonra farklı değerlendirmelere konu edilir.

Galiba Meral Akşener için de aynı âkıbet yaşanacak. Akşener disiplin kuruluna sevk edilecek ve o yolla partiden ihraç edilecekmiş…

Onu rakip, hatta ‘tehlikeli’ bulanlar önünü kesme yarışına girecek, belki önü kısa süreliğine kesilecek de; ancak politikanın doğal akışı Meral Akşener’i istediği yere taşıyacak.

Medya, bizde kaçak güreşe alışkın olduğu için, Akşener’in sesi pek duyulmuyor; 28 Şubat’ın karanlık döneminde Tayyip Erdoğan’ın sesini de duyamazdık. MHP’de görevini partileri hakkında görüş açıklayan yazarlara hakaretamiz mektuplar yazmak olarak tanımlayan bir genel başkan yardımcısı var; yazarlarımızı tutuk davranmaya biraz da onun varlığı mecbur ediyor.

Sonuç?

Bana göre sonuç, politikanın doğal akışına müdahale edenlerin boşa kürek çektiği gerçeğinin bir kez daha kendini belli edecek olmasıdır.

ΩΩΩΩ

Reklam

8 YORUMLAR

 1. Şahsınıza saygı duyarım ama yanlış ata oynuyorsunuz. Galiba arzu ve istekler ağır basıyor. Sağlık olsun. Gün ola harman ola.

 2. Fehmi bey selam ..
  Çok uzun zaman oldu, gorusemedik..
  Verdiğiniz örneklerdeki “kadın” larin iktidara gelişi saiklariyle Aksener’i n de geleceğini de ongormeniz pek makul değil, bence. “Onu kesilenler bir gün mutlaka gelirler ..Türkiye burası.. ” teziniz Akşener için islemeyecek gibi.. Akşener gelsin MHP ve Ülke için iyi olur diyorsanız onu bilemem..Kestirmeleri yapmak zaten serbesttir..Böyle bir sonuç bildiğiniz bir programın yaşanmasına yol açabilir diyorsanız onu da bilemem..Yani, biraz “yönetme” meyli hakimmis intibaı aldım.
  Esenlikle.
  Vehbi Dinçerler 13.temmuz

 3. “Bana göre sonuç, politikanın doğal akışına müdahale edenlerin boşa kürek çektiği gerçeğinin bir kez daha kendini belli edecek olmasıdır.” demişiniz. Meral Akşeneri pompalayan kimi yazarların veya kimi terör örgütlerinin projelerini görmezden geliyorsunuz gibime geliyor. Öyle ya neye dayanarak bu şahsın Mhp de güçlü olduğu sonucuna vardınız. Veya bu bayan Mhp ye genel başkan olduğunda seçimlerde iktidar olarak, diğer bazı ülkelerdeki kadın başbakan veya başkan seçileciğini dillendirmeniz, sizede biraz yönlendirici gazetecilik örneği gibi gelmiyor mu. (hani şu tarafsız görüntüsü altında okurlarını aldatan cinsten ) Yani sonuç kısmında dediğinizi baş tarafta yazdıklarınızla yalanlamıyor musunuz. Meral Akşenerin delege ve seçmende karşılığı olduğu varsayımı için hangi araştırmayı kullandınız. Ayrıca bakalım yöneticilerden beklediğiniz gibi eleştirilere açık mısınız.

  • Yazarımız sadece şahsi temennisini ve hissiyatını yazmış o kadar azizim, ne var bunda bu kadar abartacak? Nasıl malum örgütün tek kurtuluş ümidi -kendisinden el birliğiyle bir çeşit ‘Jan Dark’* çıkarmaya çalıştıkları- bu bayan politikacı ise gazeteci-yazarımızla aynı pozisyonda olan pek çok gazeteci-‘yazamayan’ımız için de tek kurtuluş ümidi O! Daha ne yapmalarını bekliyordunuz ki?
   *Ha gayret bu arada, lazım olan kamuoyu algısı için daha fazla çalışın ki; bakarsınız talih yüzünüze güler, günün birinde o da oluverir. Olur mu, olur. Allah herkesin gönlüne göre versin ne diyelim.

 4. MHP’nin başarıya ulaşması için sayın Bahçeli’nin gitmesi şart. Ancak yerine gelecek genel başkanın liderliği tartışmalı hale gelmemesi lazım. Bu problemin çözüm yolu Akşener’den geçer. Bunca çile ve sıkıntıya göğüs geriyorsa bunun semeresini görecektir elbette. MHP’nin başına geçemese bile kuracağı bir merkez parti ile ilk seçimde % 20 oy alır.
  Allah selamet versin

 5. Kuruluş amacı Milliyetçi-Muhafazakar oyları bölmek olan MHP’nin artık bu misyonu yerine getiremediği ortada ve bundan sonra beklenen MHP tabanının AK-Parti’ye eklemlenmesidir ama bu durumu kabul edemeyenler Meral Akşener’in arkasında saf tutmuş vaziyette ancak bu proje tutmaz.

 6. keşke bizdeki siyasilerde gerçekten halka hizmet için siyaset yapasalar…başarısız olduklarında sonucu kabul edip başklarına yol verme erdemini gösterebilseler….

 7. Sayın Koru,
  İngilizlerin AB kurucu statüsü taşıdıklarını belirtmişsiniz yazının girişinde. Yanlış hatırlamıyorsam, kurucu üye olan 6 ülke arasında İngiltere yok. İngiltere 70li yıllarda üye oldu diye biliyorum.
  Teşekkürler.

Yoruma kapalı.