Meral Akşener’in partisi başarılı olur mu? MHP ne yapar?

5
Reklam

Nereye gitsem, hangi ortamda bulunsam mutlaka gündeme gelen bir soru var: “Yeni bir siyasi parti kurma çabasına giren Meral Akşener ne yapar?”

Soruyu yöneltenlerin önemli bir bölümü, bunu, olumlu bir gelişme beklentisiyle soruyor, başarılı olmasını dilediklerini belli ediyorlar.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti genel başkanı Tayyip Erdoğan’ın.. partisi saflarında yer alan bakanlar, milletvekilleri, il ve ilçe başkanlarına dönük platformlarda tekrarladığı.. ‘metal yorgunluğu’ tespitinin bir başka yüzü bu olsa gerek.

Bu da benim Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti yönetimine bir saha raporum olarak kayıtlara geçsin: Şu sıralarda insanlar yeni alternatiflere kulak verme eğilimindeler…

Mihenk taşı

Soruya benim cevabım şu oluyor: Zamanın ruhuna uygun kurulmuştu AK Parti, halktan bu sebeple ilgi görmüş, ilk seçimde iktidara taşınmıştı; her yeni arayışın mihenk taşı aynıdır: Zamanın ruhuna uyan çıkışlara kulak veren mutlaka bulunur.

Meral Akşener’in mesajları ve yanına aldığı kadrolar bu mihenk taşına vurulacak, partileri ya büyük ilgi görecek, ya da Türkiye’de sayıları hiç de az olmayan partiler arasına bir yenisi olarak katılacaktır.

Hangisi olabilir sizce?

Unutuluyor, o sebeple hatırlatayım: Meral Akşener AK Parti’nin kuruluş kadrosunda yer alan bir isimdi. 28 Şubat günlerindeki dik duruşu sebebiyle, AK Parti’yi oluşturan kadro, kendisini mutlaka aralarında görmek istiyordu. Meral Hanım partinin hazırlık çalışmaları içerisinde en baştan itibaren yer alıyordu.

Reklam

Afyon’da yapılan ve AK Parti’nin kuruluş belgeleri ile kurucu olarak ilân edilecek kadronun belirlendiği toplantıda ipler koptu.

“Vitrin için düşünülen isimler fazla Refah Partili görüntü verdiği için…”

Tayyar Altıkulaç ‘Zorlukları Aşarken’ adını verdiği üç ciltlik anılarında iplerin koptuğu ve kendisi gibi “Daha geniş kesimlere açık bir parti olmak lâzım” görüşünü benimseyenlerin araçlarına binip Afyon’dan ayrılmalarına yol açan süreci etraflıca anlatır.

Meral Akşener de ayrılanlar arasındadır.

Ancak Tayyar Altıkulaç’a telefonla ulaşılmış ve geri dönmesi sağlanmıştır; kurucular arasında yer almayan ve daha sonra MHP’ye geçen Meral Akşener’e ise ulaşılamadığı anlaşılıyor.

Bilindiği gibi, AK Parti, geniş kapsamlı bir kadro ve toplumun her kesimine hitap eden bir vizyonla kuruldu.

Akşener’in kadrosu

Yeni oluşumun çekirdek kadrosunda MHP’de kongre yapılmasını isteyen, ancak önlerine yargı duvarı çıkarılan kişiler bulunuyor. Daha sonra partiden ihraç edilen milletvekilleri ile onlarla birlikte hareket ettikleri için görevden alınan MHP il ve ilçe başkanları…

Reklam

DYP’de bulunduğu sırada omuz omuza mücadele verdiği bazı önemli isimlerin de Akşener’e destek çıktığını duyuyorum.

Geniş kadro ne kadar geniş olacak, şimdilik bilinmiyor.

Bahçeli neden duyarsız kalıyor?

Konu üzerinde düşünürken benim aklımı en fazla kurcalayan, MHP’nin –daha doğrusu Devlet Bahçeli’nin– bu arayışa duyarsız ve ilgisiz kalması.

Doğrudan partisini ve kendisini ilgilendiren bir konuda bu duyarsızlığın sebebi ne olabilir?

Öyle ya… Kurulur ve halktan beklenmedik bir ilgi görürse kendilerine de zararı dokunur diye, görüyoruz, başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere AK Parti yetkilileri teyakkuz haline geçmiş bulunuyor. Bu sebeple, ‘metal yorgunluğu’ teşhisi eşliğinde partisini hallaç pamuğu gibi atma hazırlığına girdi Cumhurbaşkanı Erdoğan.

MHP lideri Bahçeli gelişmeyi umursamıyor bile.

Oysa, oylarından birazı yeni oluşuma gidecek olsa MHP yüzde 10 barajına takılabilir.

Endişe duyması gerekmez mi MHP liderinin?

Neden acaba?

“Yel kayadan ne aparır” diye düşünüyor olabilir mi?

Genellikle liderler ayrılıklar söz konusu olduğunda “Kalan sağlar bizimdir” moduna girerler.

Yeni bir ittifak mı yoksa…

Aklıma gelen bir başka senaryo, 7 Haziran seçiminden itibaren eski tavrını değiştirdiği ve AK Parti ile çizgi paylaşımına girdiği görülen Devlet Bahçeli’nin, bunu, kapsamlı bir uzlaşma zemininde gerçekleştirdiği ihtimalidir.

Hatırlayalım: 7 Haziran seçimi sonrasında çağrı üzerine Külliye’ye gitti ve seçim hükümetinde yer aldı diye Tuğrul Türkeş’i partiden ihraç eden MHP lideri, milletvekili sayısının yarısını kaybettiği 1 Kasım seçiminin ertesi günü kendisine gelen “Görüşelim” çağrısına olumlu cevap vermiş ve Beştepe’ye giderek Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmüştü.

İşte o görüşmede kalıcı bir uzlaşıya varılmış olabilir (mi?)

Yine unutuluyor diye hatırlatmak gerekir: 12 Eylül (1980) sonrasında tırpan yiyen partilerin liderleri Necmettin Erbakan ile Alparslan Türkeş, ilk iki seçimde partileri yüzde 10 barajına takılınca, 1991 seçimine ittifak yaparak girme kararı almışlardı.

Türkeş ve arkadaşları Refah Partisi listelerinden aday gösterilerek seçime girdiler ve ittifak yüzde 17 oy alarak 62 milletvekili çıkardı.

Alparslan Türkeş ve arkadaşları seçim sonrasında RP’den ayrılıp kendi partilerine geçtiler.

Yapılacak ilk seçimde böyle bir ‘ittifak’ söz konusu olabilir mi?

Meral Akşener partiyi kurabilirse halktan göreceği ilgi bu soruya sağlıklı cevap verebilmemizi sağlayacaktır.

DÜNDEN NOT:

Fuat Uğur fotoğrafta yer alanın İlhan Kesici olmadığını kabul etti; dediğine göre, fotoğraftaki ikinci kişi, Mücahit Arslan da değilmiş… Zeki Yeşildağ imiş…

Herhalde öyledir.

ΩΩΩΩ

Reklam

5 YORUMLAR

 1. Güzel ülkemin acilen adalet ve şeffaf yönetime ihtiyacı var bunu kim yaparsa Allah yolunu açlk etsin der desteklerim isim çok önemli değil Meral hanıma başarılar dilerim inşallah Türkçülüğü bölücülük olmaktan kurtarır

 2. Meral Akşener’in ulusalcılarla aynı karede görüntü vermekten , Halk TV gibi CHP televizyonlarında görünmekten uzak durması gerekir.Gerçi yandaş medya yer vermiyor biz ne yapalım? diyecektirler ancak MERKEZ SAĞ bir oluşumun tarihi rakip CHP ‘ den beslenme ve destek bulma görüntüsü işi baştan bozabilir. Milletin teveccühünü istiyorsanız kendiniz gibi olup temil ettiğiniz MERKEZ SAĞ gibi davranmanız , bazı eski tüfek ve ne idüğü belirsiz siyasi kısır oluşumlardan uzak durmanız elzemdir. Sivil toplum kuruluşları bu durumda önemli destekler sağlayabilir ; bazıları tabi .

 3. Fotoğrafı çeken muhtemelen Hüseyin Besli’dir ve oturulan çay ocağının nereye ait olduğunu biliyorum. Topa girer mi (!) acaba?

 4. Selam,
  Ben Süleyman Karagülle. Siyasete 1946’ta yani 18 yaşında başladım. Seçimde nahiyemde tek oy çıkmıştı DP’ye. O da beni dinleyen annemin attığı oy idi. Babam sağdı ama ilgilenmedi. 50 seçimlerinde üniversitede talebe idim. Millet Partisi’ni destekliyordum. DP kazandı. 60’ta askerler el koydular. Değişik partiler oluştu. Halk Doğru Yol’u seçti. Ferruh Bozbeyli’nin Demokrat Partisi başarısız oldu.
  70’lerde yeni parti kurulmasındaki çabamız başarılı sonuçlar verdi. Erbakan Konya’dan bağımsız milletvekili seçildi. 73 seçiminde anahtar parti oldu. 80 darbesinde büyük zulüm gören Milli Görüşçüler mahkeme kararı ile aklandılar. Milli Görüş’ün oyları ile Özal devri başladı.
  Erbakan Akevler ile bir öğrenci gibi çalışarak Adil Düzen’i oluşturdu. Adil Düzen yalnız Türkiye’de değil dünyada etki etti. İran devrimi, Gorbaçov inkılabı, ABD’de Müslüman torunu olan bir zencinin başkan olması Adil Düzen söylemi sonucudur. Ordu AK Parti ile bir oldu. Halk da AK Parti’yi bırakmıyor. Ordu şuna karar verdi. Halk kime oy verirse ben onun yanındayım. Bu, Türkiye’nin fiilen demokratikleşmesidir. Dünyada Türkiye’den başka halkın emrinde olan demokratik bir ülke yoktur.
  Sermaye Osmanlı İmparatorluğu’nu parçalayarak mezhepleri, tarikatları birbirine düşürmeye çalışmış ve Türkçülüğü desteklemiştir. Türklerin bir siyaseti vardır. Yeni fikirlere karşı çıkmaz, onu benimser ama ona teslim olmaz. Onu teslim alır. Yine Akevler’in çabası ile Türkeş ile Erbakan seçim ittifakına götürülmüştür. Sermaye milliyetçileri kullanmış. MHP’liler hep Ordu’nun yanında olmuşlardır. Meral Akşener bunun için desteklenmektedir. Bahçeli’yi Sermaye’nin emrine almak için.
  Kişi olarak Bahçeli’ye ruhen hiç yakın olmadım. Akşener’i hep bizden saydım. Ne var ki şimdi yaptığı yanlıştır. Meral Akşener eğer gerçekten parti kurmak istiyorsa bizimle Adil Düzen Partisi’ni kurmalıdır. Bunu yapabilmesi için Erbakan gibi Adil Düzen ekibiyle çalışıp yeni düzenin projesi ile ortaya çıkmalıdır. Bin sahifelik Kuran düzeni üzerinde kitap yazılmaktadır. Biz kendisini her zaman desteklemeye hazırız. Başını örtmelidir. Beş vakit namaz kılmaya başlamalıdır. Kürt sorununu Kuran’ın öğretisi ile fikren çözüme ulaştırmalıdır.
  En önemlisi emekli askerleri partisine almalı, kendisi başkan olmalı. Onlardan birini başkan yapmalıdır. Yoksa Sermaye’nin oyuncağı olma dışında hiçbir şey yapamaz.

 5. İnşaallah mahkeme Meral Akşener aleyhine karar verir ve MHP gibi bir partiden ayrılır diye dua etmiştim. Duam Kabul edildi. Şükür. Bazen şer gibi gözüken hadiselerde hayır vardır. Meral Akşener’e MHP’den farklı olarak kuracağı bir partide daha fazla teveccüh olacağını düşünüyorum.

  Allah (C.C.) yardımcısı olsun. Türkiye’nin acilen Kemalistlerden ve Siyasi İslamcılardan kurtulması gerekir.

Yoruma kapalı.