Muhalefet emeklileri seviyor, bu iyi.. Ancak emekliler, muhalefetin ekonomik sorunları çözeceğine güvenmek de istiyor…

22
Reklam

Bu yılı, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ‘emekliler yılı’ ilan etti… İlanı ilk duyduğumda, iktidarın, geçim sıkıntısı konusunda çaresizlik içerisinde debelenen emekli kitlesini rahatlatacak tedbirler almaya kararlı olduğunu düşünmüştüm.

Öyle olmadığını hep birlikte gördük.

Sayıları 16 milyon olan ve 9 milyonu 10 bin TL veya daha altında maaş alan emekliler, bu yıl başında ne durumda idiyseler, aradan geçen üç ayın sonunda hala aynı durumdalar.

Üstelik, maaş zammı taleplerine cevap verileceği umudunun yükseldiği bir ortamda, bu konuda ağzına bakılan Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan, “Zam yapılması mümkün değil” açıklaması geldi.

Emeklilere zam yapılırsa memurların maaşı ödenemezmiş…

Son ümit de öylece bitti.

Ülkemizde muhalefet sayesinde herkes emeklilerin perişan hallerinden haberdar. Seçime gidiliyor ve muhalefet sözcüleri, her fırsatta, emeklilerin yaşadıkları zor şartları kürsüye taşıyorlar. Muhalif kanalların ilk haberleri hep aynı konuda.

Muhalefettir yapar, hele seçime gidilen ortamda mutlaka yapar.  

Reklam

Hemen her konuda ortak değerlerin zayıfladığı ülkemizde, neredeyse ortak özelliğe sahip tek kitle emekliler… Onları sandık başına götürüp çıkarları istikametinde oy kullandırabilirse muhalefet, hepsi de seçmen olan kalabalık emekli kitlesi sayesinde, iktidarı bozguna uğratabilir.

Sanıyorum, emekliler konusunu sürekli canlı tutan muhalefet partileri bu düşünceyle kampanyalarını neredeyse tek konuya -emeklilerin maaşına- indirgemiş bulunuyor.

Yeterli mi?

Maaşları düşük ve iktidar durumlarını iyileştirmek için çaba göstermiyor diye, emekliler kitlesi, toplu halde oylarını muhalefet partilerine akıtır mı? Muhalefetin bu soruya olumlu cevap verdiği anlaşılıyor.

Yanlış bir düşünce değil bu, ama eksik.

Uluslararası araştırma kuruluşu İpsos’un kısa süre önce gerçekleştirip dün açıkladığı anket ekonominin durumunu bütün çarpıklığıyla sergiliyor:

Haberden aktarayım:

“Türkiye’nin en önemli sorunu nedir?” sorusuna katılımcıların %85’i ülkedeki en büyük sorunun ekonomi olduğunu ifade etti. Halkın %65’i ise enflasyonu, açıklanan resmi enflasyondan daha yüksek hissediyor. Halkın yarısının en büyük endişesi enflasyon. Ankete katılan 10 kişiden 7’si de işsizliğin artacağını öngörüyor.”

Reklam

Ekonominin yalnızca emekliler için sorun teşkil ettiğini düşünenlerin yanılgısını da gösteriyor bu anket.

Başka herhangi bir ülkede, ekonomik durum bu denli geniş bir kitleyi rahatsız edici boyutlara ulaşmış ise, o ülkede beş-altı gün sonra yapılacak seçimin sonucunu öngörmek hiç de zor olmazdı.

Sorunun kaynağı ekonomik politikalar olduğu ve o politikalar da iktidarın eseri sayıldığı için, halk, maruz kaldığı sıkıntılara tepki olarak oyunu nereye vereceğini bilirdi.

Oysa ne görüyoruz, AK Parti genel başkanı da olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın mitingleri -eskisi kadar olmasa bile- hala ilgi görüyor, milyonlar olmasa da yüzbinler onu dinlemek için toplanabiliyor.

Kamuoyu yoklamaları da, kritik illerde bile, iktidar-muhalefet adaylarının oylarını birbirine yakın gösteriyor.

Neden acaba?

Yukarıda, muhalefet sözcüleri kampanyalarında zor durumlarını sürekli ele aldıkları ve adayları karşı adayları her fırsatta aynı konuda sıkıştırdıkları için, emeklilerin oylarını muhalefet partilerine verecekleri beklentisinin yanlış olmadığını, ancak yapılanın yeterli sayılmayacağını yazmıştım.  

Muhalefetin eksik bıraktığı ve emekliler kitlesiyle birlikte o kitle dışında da bozuk ekonomi yüzünden geçmişte sahip oldukları şartlardan uzaklamış bulunan, vaktiyle kendilerinden ‘orta direk’ olarak söz edilen geniş halk kesimlerinin onlardan beklediği, güven verici çözümlerdir.

Çözüm ne, çözüm?

Merkez Bankası rezervlerinin eksi 70 milyar dolara düştüğü, dış borcun 500 milyar dolara yaklaştığı bir ekonomi, alınan bütün tedbirlere rağmen enflasyonu indiremiyor, değeri korunamayan TL, yabancı paralar karşısında her gün biraz daha pula dönüyor.

Bu durumu nasıl tersine döndürecek muhalefet, esas merak edilen bu sorunun cevabı.

Geçen yıl yapılan genel seçimde de ekonomi bozuktu ama kitleler cevabı esas merak edilen soruya “Muhalefet bunu becerir” karşılığını veremediği için, sandıkta beklediğini bulamadı muhalefet.

Ya şimdi? Şimdi “Muhalefet ekonomiyi yoluna koyar” denilebiliyor mu?

Seçime fazla bir süre kalmadı, fakat yine de şu birkaç günü, muhalefet, halkın esas soruya doğru cevap vermesini sağlayacak biçimde değerlendirse iyi olur.

ΩΩΩΩ

Reklam

22 YORUMLAR

 1. Ekrem İmamoğlu – Murat Kurum!

  İstanbula hizmet Murat Kurumla daha ciddi bir şekilde gelir. Murat Kurum alın terine inanmış has bir Anadolu genci. Hakkıyla girdiği Mühendislik fakültesini bitirmiş. Mesleğine odaklanmış başarılı olmuş biri. İş kaskını eline almış göreve hazır.

  İmamoğlunun nesi var? Türkiyede Üniversiteler arası sınavı kazanamadığından Ailesinin mali desteğiyle Kıbrıs Doğu Akdeniz Üniversitesi’ne gidiyor. Orada İnşaat Müh. bölümüne sınavla girdim şeklinde bir ifadesi var. Halbuki bölüme özel sınav yok. Mühendislik hesap işleri zor geliyor bırakıyor. Bölüm değiştiriyor. Yine Kıbrısta Girne Amerikan İşletme Bölümüne geçiyor ve daha sonra da İstanbul Üniversitesine yatay geçiş yapıyor. İşletmeci! Müteahhitlik yapıyor ve daha sonra Siyasete başlıyor. Mühendislikteki başarısızlığı tescilli birinin parasına güvenerek müteahhitlik yapması dünya kadar ihaleler alması ve servetine servet katması ne kadar hakkaniyetli bir şey. Az iş yapıyor çok konuşuyor çenesi kuvvetli. Mübarek sanki ilk önce çene doğmuş sonradan et bağlamış! İçerik olarak Murat Kurum kadar kuvvetli bir aday değil.

 2. Muhalefetin elbette bir inandırıcılık problemi var. Ancak sadece bu değil. Halkımız demokrasiyi hiç anlamadı. İktidarların sürekli değiştirilmesi gerektiğini anlamıyor seçmen, ısrarla aynı yolsuz iktidara destek vermeye devam ediyor. Neden böyle?

  1) Seçmen korkak. Bu iktidar döneminde özellikle muhafazakar seçmenler elde ettikleri kazanımları kaybetmek istemiyorlar. Elbette haklılar. Bu konuda muhalefet, özellikle CHP, iyi bir ders vermedi. Yeterince günah çıkarmadı belki ve bu yüzden muhafazakar seçmen uzak duruyor.

  2) Mevcut iktidar sürekli halkın korkularını ayakta tutuyor ve kandırıyor. Biz gidersek kötü olursunuz diyor. Bu sebeple yolsuzlukları da örtebiliyor.

  3) İktidar antidemokratik her yöntemi devreye soktu. Medya tamamen kendine bağlı. Kuş uçurtmuyor. Bu da seçmenin gözünün açılmasını engelliyor.

  4) Muhalefet dağınık ve ortak bir ses veremiyor. Tek başlarına da iktidar şansları yok gibi. İçlerinden hiç birisi sivrilemiyor. Mevcut sistemde iktidar bile ancak koalisyonla iktidar olabiliyor. Bu da aslında iyi bir şey. Çok şikayet ediyorlardı. Şimdi mahkumlar. Ama devlete mahkum oldular. O da kötü bir şey.

  Sonuç olarak bu kısır döngüden çıkmanın tek yolu muhalefetin aklını başına alıp doğru işler yapması. Halka bildiklerini şikayet edip durmak yerine, onu ikna edici bir söylem geliştirmeleri gerekiyor. CHP artık daha da melezleşmeli ve içindeki keskin laikleri ayıklayarak merkez bir partiye dönüşmeli. Akp’den ayrılmış daha fazla dürüst muhafazakarı saflarına katmalı. Buna itiraz edenleri de ikna etmeli. Ayrıca iktidarın yolsuzlukları ve adaletsizlikleri belgelenmeli ve hergün mahkemelere taşınmalı. Mafya liderinin Dubai’den verdiği reçeteyle başlayabilirler. Adamcağız bir tek iddianameyi yazmadı. Ayıp bu muhalefete.

  • 😂😂😂😂😂muhalefet niye başarısız…ender i oku anlarsın😂😂😂😂😂😂😂😂
   suçlu halk..
   korkak
   cahil
   biatcı
   ağzı açık TV medya safı
   😂😂😂😂😂😂
   şu ramazanda aç aç..iyi geldin Ender….Allah’ta seni güdürsün diyecem ama bu kafa ile zoor😂😂😂😂😂
   bunlar akıllanmıyor😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂

 3. 11 ÇUVAL GÜBRE
  Çiftçilik de yapan bir emekli geçen yıl;
  “–Muhalefet iktidara gelirse emekli maaşlarını ödeyemeyecekmiş”
  deyince ona şunu demiştim:
  “”Senin gibi çiftçilik de yapan bir emekli, “geçen yıl bir emekli maaşımla 15 çuval gübre almıştım.Bu yıl bir maaşımla 4 çuval bile alamadım. maaşıma biraz ekleyerek 4 çuval gübre alabildim” dedi. MAAŞININ ŞU AN ÖDENDİĞİNİ Mİ SANIYORSUN? 11 ÇUVAL GÜBRENİN PARASI NEREDE?. Maaşın TL olarak ödendiği sürece, iktidara kim gelirse gelsin maaşını öder. Merkez Bankası matbaasından basar parayı öder. Ama şimdiki gibi para pul mu olur, peçete mi olur orası belli olmaz””dedim.
  Evet şu an, bir kısım emekliler MAAŞLARININ ÖDENDİĞİNİ SANIYOR.

 4. Muhalefet de dahil hiçbir siyasetçi bu düştüğümüz, düşürdükleri durumdan çıkaramaz ülkeyi!
  Faizle kurla Enflasyon rakamlarıyla ülke de yönetilmez! karın da doymaz!😡
  ÜRETİM ÜRETİM ÜRETİM dir bunun çaresi
  Bunu becere bilecek misin ey iktidara belediyelere aday olan siyasetçiler?
  Elinde anahtar olanlar;
  Vergiyi artırır, harcamalar son gaz devam, borç!???…
  Alır istemediğin kadar😡😡😡😡
  (İnanmayan baksın Osmanlının son döneminde aldıkları borçlara)
  Yani ali gitse veli gelsede birşey değişmez bu kafayla:( :(. 🙁
  Borç kalemi artar arttıkça!
  Gıdaya, ulaşsanda pahalıdır zorunlu ihtiyaç lara!! 22 lira bir otobüse binsen tek yön mesela; İmamoğlu nun kayığına pardon metrobüsüne bile!..
  Ver paraları ha bire varlıklıya..
  Üretir onu bunu şunu da!..
  Kim alacak? Kim alabilir olmayan PARAYLA?
  Eeeee… sonra????
  Elinde parası olan kapatır kepengi basar paraları!….
  (Dolara faize borsaya!).

 5. bu seçim bir genel seçim değil bir yerel seçim o yüzden muhalefetin ekonomik sorunları çözüp çözemeyeceğinin bir önemi yok burada görülmesi gereken şey bu seçimi bu kadar önemli hale getirenin iktidar partileri olması devlet tüm aygıtıyla bakanlarıyla trt’si ile Anadolu ajansı ile velhasılı her şeyiyle tepeden tırnağa AKP’nin yanında hizalanmış ve seçime bir genel seçim havası vermiş olmasıdır halkımız iktidarı değiştirme trenini mayısta kaçırdı belki bu seçimde bir ders verme fırsatı bulur emeklilerin durumuna gelince AKP imkanlar el verseydi emekliye bir maaş zammı yapardı ama görünen o ki artık havuzdaki su bitmiş emekli 2028’e kadar debelenmeye devam eder iktidarı değiştirebilecek tek şey bu seçimde alacağı ağır bir yenilgidir ancak iktizar blokunun bir avantajı var iktidar bloku yek vücut halinde iken muhalefet ise alabildiğine parçalı iktidarın toplam %35 olan oy oranı birlikte hareket ettikleri için bir güç oluşturmaya devam ediyor oysa muhalefet çok parçalı ve bir güç oluşturamıyor burada her şey halkımızın ferasetine bakıyor muhalefet partilerinden en güçlüsüne sadece bu seçime mahsus olmak üzere oy vererek iktidarın karşısında bir güç odağı oluşturabilir onun dışında bir şans gözükmüyor

 6. Bu seçim gerçekten bir dönüm noktası olacak gibi!…
  İstanbul Türkiyenin merkez noktası mı?
  Herşey İstanbul etrafında mı dönüyor?
  Seçimlerin efendisi EMEKLİLER mi artık?
  O beş verdiyse Mansur 6 verir mi?
  Masa efradı g.tünün korkusuyla birleşirmi hepsi yeniden bir aday da?
  (Bunca emek sarfettik, herkesi ettik emekli bir siyasetçiler olamadı emekli!☹️)
  Hatice teyzeyi kader ablaya bırakıp biz bakalım neticeye:
  Bunca emekliyi kim besleyecek NEYLE?
  (SADECE EMEKLİ HESABA DAHİL, YA SOSYAL YARDIM TUARI????)
  Gençler mi öncellenip iş aş temin edilmeli?
  Emeklilere çalışıp daha herkesi mi emekli etmeli? (Tüm ev kadınlarını mesela!!)
  Babacan gibi biriyle çalışacak mı mesela Özgür efendi? (Pardon bay özgür😂)
  Yoksa o da bir Derviş getirecek mi?🤔
  Ya İmamoğlu da kanalın takviye derele rinden birine de ben kent kuracam derse?? Varmı garantisi, oda sonuçta inşaatçi!
  SON SÖZ:
  Kimseye para mara vermeyin. Gelirde adaleti sağlayın!
  Ekonomik ve iyi yaşam koşullarını temin edin! Herkesin geliri eşit olamaz belki ama,
  ARADAKİ UÇURUMU KAPATABİLİR ZEKİ ÇEVİK VE SAĞLAM BEYİNLİ BİRİLERİ pekala!🤗🤗🤗🤗🤗

 7. Görünüşe göre devletin ödediği maaşların %55-60’ı emeklilere gidiyor ve bu emeklilerin sayısı memurların 3 katından biraz fazla.

  …..
  Dengesiz ki bu hesaplar,
  Dengeler bileşik kaplar!
  Su akar yolunu bulur,
  Çaresizdir muhataplar!

  Siyasiler uyanıktır,
  Akan suya halk tanıktır,
  Dikkat çeken bir durum var,
  Sular epey bulanıktır!
  ….

 8. 😂😂😂😂😂çöpü kimin toplayacağı ..çukuru kimin dolduracağı…suyu kimin akıtacağı olan seçimi sanki genel seçim havasına soktunuz ya..😂😂😂😂sanki bu seçim sonunda emekli memur şu bu 😂😂😂😂ya bu çöp su yol seçimi..emekli maaşı ile şunun la bununla alakası yok..sanki belediye başkanları emekli maaşlarına zam mı yapacak😂😂😂muhalefet işte ..kendileri yapay bir gündem algı yapıyorlar sonra altında kaliyorlar…çok gördük…işte kararsızlardı…….Z kuşagı idi..memnuniyetsizler idi….şimdi de emekliler….😂😂😂
  Sayın yazar hala CHP deki balya balya paralara ve imamoğlunun unuttum hatırlamıyorumuna 😂😂😂kalem oynatmıyor…valla bu şekil muhalifleri görünce ……………………………………

 9. Ana muhalefet CHP ülke yönetimine aday doğru mu ?
  Peki son yaşanan emlak olayında neler oldu 42 milyon a alınan bir bina Tapuda 25 milyon gösterildi ve 2 milyonda avanta olarak birilerine gitmiş.
  Şimdi ülkeyi yönetecek birileri nasıl vergi kacirir nasıl avanta alır Yarın Ey halkım kayıt dışını ortadan kaldıralım herkes gerçek vergisini ödesin diyebilir mi?
  İşte muhalefetimizin halı bu kendine hayrı yok ki devlete olsun.
  Zaten AKP nin bunca hatalarına rağmen muhalefetin ülkeye derman olamayacağından denize düşen halk halen yılana sarılıyor.Bir umut?

  • Daha iyi ya. Ayakkabı kutularında saklanmadan para nasıl harcanırmışş.. gör bak diyenlere bir örnek😊
   Daha bir binanın parasını ödeyemeyen eksik gedik iş yapıp eline yüzüne bulaştıran bir zihniyet!..
   Koskoca bir ülkeyi nass ıl yönetecek???😯
   Kentsel dönüşüm nasıl yapacak?
   İsraile mal nass ıl gönderecek gizliden kılıfına uydurarak?
   Bunca insana iş aş ekmek nerden temin edecek?
   Kendi vergi kaçırıyorsa kimden nass ıl vergi alabilecek?

  • vergiyi kaçıran CHP değil mal sahibi emlakin değerini az göstererek kazandığı paranın vergisini mal sahibi kaçırıyor anlamadığınız nokta burası

   • ödenen harç satış bedelinden ödenir 42-25=17*0.04 ödenmeyen harç yani devletin alamadığı yani CHP nin vermediği .Sonra iktidar olunca vatandaş bunu örnek gösterip onlarda kacirirsa (zaten kaçırıyorlar) nasıl cevap verilecek ???

   • CHP en azından böyle anormal bir duruma ortak olmuyor mu? Daha işin başında belli ettiler ne mal olduklarını. Al emlakçıyı, vur imamoğluna ve CHPye. İmamoğlu işletmeci! laf kalabalığınla seçmenleri işletecek beceriye sahip. Hizmet bekleyen İstanbul böyle birine teslim edilemez. Mal varlığı ürkütücü bir müteahhit ama işinin ehli olacak bir mühendislik diploması yok. Liyakat yok! Bu adamı birde devlet başkanı olarak yağlıyorlar ballıyorlar.

 10. Bence konu güvenme meselesi değil. Medyanın %95’ine sahip iktidarın yoğun propaganda gücü. Muhalefet kırsalda yaşayan halka ulaşamıyor. Ama 2023 seçimlerinde %5 güce sahip mütevazı muhalif kanalların etki gücü %48 lere ulaştı. Suriyeli oyları olmasaydı, belkide bu iktidar değişecekti. Elbet hep olduğu gibi finali iyiler yapar.

  • Muhalefet kırsala ulaşamıyor mu? Muhalefet nerede yetişiyor saksıda mı? Ataşaehirdeki rezidansta mı. Peki beşiktaştaki rezidansta oturan muhalefetin kırsalın sorunlarını çözeceğine nasıl inanıyorsunuz. Çeşme, bodrum, alaçatı muhalefeti ile mi memleketin sorunlarını çözeceksiniz.

   Kırsala ulaşamıyorsunuz da alevi kırsalına nasıl ulaştınız, geçen seçim hdp varoşlarına nasıl ulaştınız da oy aldınız.

   Sorun şu ki akparti imamoğlu hiçbir şey yapmadı, hizmet etmedi diye propoganda yapıyor. İmamoğlundan kim hizmet bekliyor ki, kitlesine bakalım.
   Aleviler
   Zaten hizmete ihtiyacı olmayan şişli, bakırköy lümbenleri
   dönüş umudundaki fetöcüler
   doğuda kazanıp batıda akp ye kaybettirecek pkk lılar
   akp iktidarından umduğunu bulamayanlar
   dine, diyanete düşman olanlar

   yoksa onlarda biliyor hizmetin murat kurumla geleceğini. Nasılki izmirde pislik içinde chp ye oy vermeye devam ediyorlarsa burada da hizmet umurunda olmayan bir kesim imamoğlu yanlısı.
   Baksanıza sayın yazar emekli maaşını diline dolamış, emekli amcaları (aslında artık çoğu abi de olabilir) kandırırım umuduyla temcid pilavı gibi çeviriyor. İmamoğlu emekli maaşına zam yapar artık. Ama diğer emekliler görür mü bilmem.

 11. Muhalefetin ekonomiyi çözmesi zor değil. Öncelikle ülkede bakış açısı/paradigma değişecek ve çöreklenmiş kamburlar ülkenin sırtından tek tek atılacak, KKnın ilk günkü listesi gibi bir şey bu, hatırlayın!, bana bile sorsalar listeyi hazırlayabilirim! sonrası herkesin malumu bir şekilde politikalarla rahat bir şekilde 3 yıla yola koyulabilir.
  Ne kadar fark edilmese de bu paradigma değişikliği İstanbul ve Ankara belediyelerinin icraatlarında aşkiar.
  AKP ilk geldiğinde kadrosu yok eleştirilerini ne zaman unuttuk. Dahası 22 yıldır iktidarda olan bir hükümetin icraatı ortadayken halkın neden hala akp ye umut beslediği sorunsalı daha çok analizi hak ediyor… bu soruna hak ettiği şumüllü cevabı verebilen yok. herkes! top çeviriyor.

  • Peki vergi kaçıran , avanta para alan ve dağıtan CHP vatandaşa verginizi ödeyin diyebilir mi ?
   Avantayı kestik diyebilir mi ?Bu sorular işin özünü açıklamıyor mu ?

  • Akp kitlesi øyle bir Yalan bombardimanina tutulmuski isterse kiclarinda Don kalmasin illa akp ye atacakya. Muhalefet daginik Yok søyle Yok bøyle. Birak ønce orta Direk sonra emekli sonra bir sekmen üst tabaka ayni kas sistemi hepisi zaten ise yapamiyor. Bir an ønce aradan cekilirler bos bos gida hastane diger sosyal imkanlar bitirmesinler

 12. Tencere tava muappetini ve muhalefetin sefaletini geçiniz…
  Memleketin gündemi emeklilerin maaşına kaldıysa zaten bitmişiz demektir:)
  Sadece kamu kurumları eliyle,
  şehirlerimizin sokaklarında başıboş dolaşan köpek sürüleri için milyonlarca liralık mama ihalesi yapılıyor, barınaklarda ve açık alanlarda milletin parası köpeklere yem ediliyor!
  Uygar ülkelerin hiçbirisinde bırakın köpeği sahipsiz bir tane kedi bile bulamazsınız,
  bu hayvanları bilinçli olarak türeten ve taze kırmızı etle besleyen idareciler
  yaklaşan osmanlı tokatına hazır mı acaba?

Yoruma kapalı.