Seçim bitti, her şey bitti mi? AK Parti, “Biz bitti demeden bu iş bitmez” demeye hazırlanıyor

21
Reklam

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, AK Parti genel başkanı sıfatıyla, 31 Mart gecesi yaptığı konuşma, pek çok yorumcu tarafından önemsendi; ben ise sıcağı sıcağına verilmiş tepki yerine, dün toplanacak Merkez Yürütme Kurulu’nda (MYK) konuşulacaklara kulak vermeyi yeğledim.

İlk tepki ustasıdır Tayyip Erdoğan, balkon konuşmalarıyla topu göğsünde yumuşatır ve gol için daha uygun zamanı bekler. Gerçek hislerini ve bu arada niyetini öğrenmek için aradan bir süre geçmesi gerekir.

MYK’daki konuşmanın özeti, bugünkü gazetelerde, “Erdoğan: AK Parti seçmeni sandığa gitmedi” cümlesiyle yer alırsa hiç şaşırmam. Pek çok gazetenin internet sitesinin manşetinde o cümlesi var Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın…

AK Parti seçmenleri -özellikle de emekliler- hayat pahalılığından dolayı partilerine küsmüşler ve tepkilerini sandık başına gitmeyerek ifade etmişler. Bir önceki seçimde %88,92 olan katılım oranı, Pazar günkü seçimde %78.11’e bu yüzden düşmüş…

On puan kayıp, hepsi de AK Partili seçmen…

Toplantıdan sızdırılan bilgiye göre, Erdoğan, AK Parti’nin oy oranının yüzde 44.3’ten yüzde 35.5’e düştüğünü, Cumhur İttifakı’nın oy oranının ise yüzde 51.6’dan yüzde 40.5’e gerilediğini belirtmiş…

AK Parti’nin bir önceki -Mayıs 2023- seçimde oyu %35.62 idi; eğer bir önceki olarak 2019 yerel seçimi kast edildiyse onda da oyu %42.72… 

Verilen rakamların yanlışlığı bir tarafa, demem o ki, AK Parti’deki düşüş ilk bu seçimde görülmüyor. 2019’da %42 olan oy, 2023’te %35.62’ye düşmüştü zaten. Bu seçimde AK Parti’ye aitmiş gibi sunulan %35 oyun içerisinde, Cumhur İttifakı ortağı MHP’nin aday göstermeyerek seçmenlerini AK Partili adaylara oy vermeye teşvik ettiği 28 büyükşehir ile çok sayıda il ve ilçe sebebiyle MHP’li oy da var.

Reklam

En az 5 -belki de 6-7- puan…

Gerçekçi olmak gerekirse, AK Parti’nin şu andaki oyu, herhalde %30’un altında…

Bir an için, yarınki manşetlere tırmanmasını beklediğim “AK Parti seçmeni sandığa gitmediği için böyle oldu” cümlesine yansıyan tespiti doğru sayalım. Peki de, CHP’nin oylarındaki artış nereden geldi?

CHP’nin İstanbul ve Ankara ile birlikte 12 büyükşehir belediyesini de kazandığı 2019 yerel seçiminde aldığı oy ile Pazar günkü seçimde aldığı oy arasında tam 2.3 milyon fark var.

Sorum şu: AK Parti seçmeni sandığa gitmediği için katılım oranı düştü ve bu da AK Parti oylarındaki düşüşe denk geliyorsa, CHP’nin bu seçimde kazandığı 2.3 milyon fazla oyun kaynağı ne?

Nereden geldi CHP’ye bu yeni oylar?

AK Parti’den eksilen oyların bir bölümü Yeniden Refah Partisi’ne (YRP) gittiyse, bir bölümü de CHP’ye gitti.

Nasrettin Hoca’nın “Et buradaysa kedi nerede?” sorusuyla hepimizi güldüren fıkrasında olduğu gibi bir durum söz konusu…

Reklam

Bu seçimde, AK Parti açısından çok daha vahim sonuçlar doğuracak bir gelişme yaşandı: Geçmişte her seçimde rahatlıkla oylarını AK Parti’ye verebilen ve elleri genellikle CHP’ye oy vermeye gitmeyen geniş kitleden, kendisini yenilemiş CHP, bu seçimde oy alabildi.

Seçim sonrası yaptıkları açıklamalardan CHP genel başkanı Özgür Özel ile CHP’den seçilen İstanbul ile Ankara’nın belediye başkanları Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş’ın bu yeni durumun -stratejik kaymanın- farkında oldukları anlaşılıyor.

MYK toplantısından dışarıya sızan havaya bakarak, AK Parti’nin yenilgisine yanlış teşhis koyduğu söylenebilir.

Herhalde, çalışmadığı yolunda izlenim alınan il ve ilçe parti yöneticileri, genel merkezden birkaç isim ve bir-iki bakan görevden alındığında yenilginin sorumluları bulunmuş olacak.

Ekonomi, enflasyon, hayat pahalılığı ve emekli sözcükleri fazlaca kullanıldığına göre, ilk balkon konuşmasından kendisine dokunulmayacağı izlenimi alınan Mehmet Şimşek’in kellesi bile gidebilir.

AK Parti 2015 7 Haziran ve 2015 1 Kasım genel seçimleri arasında ilk yenilgiyi sonradan nasıl zafere çevirebildiyse, aynı yöntemle, bu defa da benzer bir sonuç almanın yolunu tutacağa benziyor.

İlk gecenin konuşmasından hiç öyle bir izlenim alınmıyordu; MYK toplantısında konuşulduğuna dair sızdırtılan bilgiler ise, bana, doğrudan niyetin bu olduğunu düşündürdü.

Efesli Heraklitos, milattan önce, “Aynı suda iki kez yıkanılmaz” demişti; siyasi tarihimizde kim bilir kaç kez o sözü yanlışlamış ve adamı yalancı çıkarmışızdır.

Aynısı olmasa da geliştirilmiş bir versiyonuyla 2015 dönemi tekrarlanırsa şaşırmayacağım.

ΩΩΩΩ

Reklam

21 YORUMLAR

 1. Köpekleri toplamazlar ise oy moy yok. Bu ne medeniyetsizliktir, bu ne ilkelliktir. Bir şehirde bir çocuğu köpekler parçalar mı arkadaş? Oymuş….Rüyalarında görsünler o eski oyları…

 2. Sonuç çok değişik değil gibi. Cumhur koalisyonu (Akp+mhp+yrp) yüzde 46-47 gibi. Eğer muslukları açsalardı bu yine yüzde 50 olurdu. Sadece YRP biraz canlandı pazarlık gücü arttı. Yanlarına Hüdayı da aldılar mı atı alan Üsküdar’ı geçer yine. Muhalefetin artık anlaması lazım. Erdoğan’ı böyle pasif pasif oturarak yenmeleri zor. Erken sevinmenin de anlamı yok. Çünkü hala muhalefeti tanımıyoruz. Güvenebilecek mi geniş halk kesimleri belli değil. Parça bölük bu kadar partiye ne gerek var. Enflasyon yüzde 150 de olsa tınmıyor vatandaş. İşte Hatay hala döndü depreme yıkıma rağmen gitti AKP’ye verdi. Doğru adaylar ve doğru politikalar geliştirilmesi gerekiyor. Toplu bir dönüşüm henüz yapılmadı ve vizyon yok ortada. İktidarın yeni yüzyıl vizyonu var yalan yada hayal. Sizin ne vizyonunuz var. Kimler bu vizyonu taşıyacak. Laf etmekle iş yapmak ayrı işler. Kadro nerede kadro. CHP sözcüleri hala eski takım siyasetçi erbabı. Hani nerede teknokratlar bürokratlar mühendisler iş yapacak güven veren liyakat sahibi ekip?

 3. Klavye kahramanlarının son trend konusu☹️ -İmamoğlu ile Yavaş koltuklarını koruduğu için, etin peynir zeytinin ekmeğin tuzun fiyatı ucuzlar mı?? HAYIR!😡
  -Emeklilere 10bin daha zam yapsa hökümat, kiralar düşer, otobos yarı fiyatına iner mi?? HAYIR!😡
  -Çifçi besici ülkeye yeter kadar ürünü malı ekonomik fiyata arz EDERMİ?? HAYIR!😡
  -Dolar 20₺, faiz 22 olsa corç hans filip paraları basarmı Türkiye’ye? HAYIR!
  Eeee!…. Neyin hesabını yopıyonuz siz?
  -Suriye liler döner mi ülkelerine? HAYIR!
  -etnisite dinbazlık etnik Milliyetçilik biraz geri basar, çoluk çocuk iş arayıp girip çalışmak için fabrika ARAR MI?
  NERDEEEE…. !!!! O BİLİNÇ?

 4. CHP’nin bu seçimde kazandığı 2.3 milyon fazla oyun kaynağı ne?

  iyi parti 2019 : 3 milyon 738 bin
  iyi parti 2024 1 milyon 720 bin

  2 milyon fark
  yazarin aradigi ciger olmasin 🙂

 5. “Et buradaysa kedi nerede?” sorusuna cevap ararken yaptığınız kurnazlığın gözden kaçacağını mı sanıyorsunuz? CHP’nin kazandığı 2,3 milyon seçmen nereden geliyor diyerek manipülasyon yapmaya çalışıyorsunuz. 2019’dan bu yana 5 milyondan fazla ilk defa oy veren yeni genç seçmen var, bunların yarısından fazlası CHP’ye oy vermiş olmalı, bu sefer siz cevap veremezsiniz “Et buradaysa kedi nerede?” sorusuna.

 6. Yazınızın önemli kısmına katılıyorum. Eksikliği: CHP ye iyi partiden 5, DEM partiden 5, zafer partiden 1, TİP ten 1 puan gitmiş görünüyor. Bunu görmek gerek bence

 7. ET NEREDE KEDİ NEREDE YAZAR NEREDE?
  ” Bu seçimde AK Parti’ye aitmiş gibi sunulan %35 oyun içerisinde, Cumhur İttifakı ortağı MHP’nin aday göstermeyerek seçmenlerini AK Partili adaylara oy vermeye teşvik ettiği 28 büyükşehir ile çok sayıda il ve ilçe sebebiyle MHP’li oy da var.
  En az 5 -belki de 6-7- puan…” demiş yazar. Hiç aklına gelmemiş mhp nin aday gösterdiği yerlerde de akparti mhp oy vermiş olabilir mi” En azından 6-7 puan.

 8. Geçmişe TAKILMAK mı? Geleceği
  PLANLAYIP YAŞAMAK mı??🤔🤔
  -BŞehir şehrieminlerinin sırayla saraydan (BESHTEPE PALACE) randevu isteyip,
  İŞLERİNE BAKACAKLARINI (metro, sanayi liman kanal etrafında kalmadı dikenli teller, su geçmeyen/ geçmeyecek! kanal etrafında yalılar villa proceler😯, dubleyol kesmedi havalanları açalım ilçeler dahil!..😂😂)
  düşünüyorum.
  Akp nin istanbulda;
  “Yatırım yapMAYALIM da!!😡😡😡
  hasetliği yapıp partiyide partilisini de per perişan eden, istanbulu önce kaybettirip sonra tümden elinden kaçırtan!!!
  ZÜBÜK SİYASET ten vazgeçip, bu -akıl sızlığı- akledenleride DEF’ederek!…
  BÜYÜK DÜŞÜNECEĞİNİ bekliyorum 🤗.
  Hadi öyleyse; selam ve dua ile..

 9. bitişler ve gidişler bir süreçtir.
  halka rağmen kalamazsınız. kimse kalamaz.
  insanlar iktidarın güvenlik endişeleri yaratarak kalmaya çalışabileceğini dile getiriyorlar. lakin bizden çok onlar bunun olamayacağını biliyorlar. 2015 de bıçağın kemiğe dayandığı bir ekonomik kriz yoktu, bir genel seçimden galip çıkmış değildi ve bir yerel seçimde hezimete uğramamıştı.
  bugün bambaşka bir konjonktür var.
  olanlar, yaşadıkları hezimet karşısında
  bir “yıkılmadım ayaktayım” duruşudur.
  ne kadar sürdürülebilir?
  ülkenin acilen para bulması gerekiyor. doğudan para bulamadılar, buldukları genel seçimde gitti. yerel seçimde emekliyi memnun edecek üç-beş kuruş bile verilemedi.
  şimdi tek seçenek batıdan para bulmak.
  gerçeklere rağmen de kalamazsınız.
  iktidar durmadan tüm gücüyle chp’yi kriminize etmeye çalışıyordu,
  ve N’oldu?
  ülkenin birinci partisi oldu.
  işe yarar tek şey, hukukun, adaletin, adil paylaşımın çizgisine çekilmekti ama tercih etmediler. bir yorumcu yazmış yine karlı çıkmasını bileceklerdir diye,
  sorun bu zaten
  iş, halkın karlı çıkmasını bilmekti.
  islam, hizmettir. ne kadar yanlış anlamışsınız. ne kadar yanıldınız.
  ne kadar yazık.

 10. Adamın eli 20yılda olmadığı kadar rahatladı🤗. Hem içte hem dışta…
  Geçmişe mazi denir, muhalefetin durumuna al biraz oyalan😊😊😊😊.
  -İçte istediği zammı ekonomik kuralı ayarlama, aylıkları dengeleme ve düzeni temellerine oturtma imkanı elde etti.
  -Dışta ise isterse Irak, Suriye sınırını AB gibi (Türkingen vizesiz😊) açar bile isterse🤗
  -iki yıl sonra ise!….
  Allah ömür verirse…
  (Bundan sonrasını söylemiyeyim muhalefet transfer anlaşması yapar sonra Tramp Putin ile..😂🤣😂🤣🤣🤣🤣)

 11. Erdoğan hep kıvırmayı becerdi. Bu sefer de yapabilir mi? Elbette. Elinde bu kadar devlet imkanı ve sonsuz yetki varken herşeyi sonuna kadar deneyecektir. Etyen Mahcupyanı dinledim dün ve çok iyi bir analiz yaptı. Bugün seçim olsa Erdoğan yine alır seçimi dedi. Çünkü bu seçimde siyaset yoktu dedi. Hakikaten de öyle. Yerel seçimler olması sebebiyle olsa gerek bir iki proje dışında konuşulan hiç bir konu yoktu. Dolaysıyla seçmen daha kolay yer değiştirebildi ve tepki verebildi. Ama genel seçimlerde durum bu değil. Erdoğan ve devlet bir vizyon ortaya koyuyor dedi yine Mahçupyan. Buna yeni ittihatçılık diyor. Kendileri Türkiye Yüzyılı diyorlar. Ülke yönetimi söz konusu olunca geniş muhafazakar seçmenin elinin yine CHP’ye gitmeyeceğini savunuyor. Çünkü siyaset konuşulduğunda muhalefetin bir önermesi yok diyor Etyen. Katılıyorum. Muhalefetin yeniden parlementer demokrasi söylemi dışında, o da ne olduğu belli değildi, söylediği hiç bir şey yok gibiydi. Her şey güzel olacak dışında. Gerçek siyaset tartışmasına hiç girilemiyor aslında ve ne muhalefet ne de iktidar sorgulanamıyor. Ve bir hayal satma söz konusu olduğunda iktidar Üsküdar’ı geçiyor. Bunu unutmamak lazım. Sonuçta iş muhalefette bitiyor. Eğer gerçekten yönetime geçmek istiyorlarsa bu dağınıklıktan kurtulup yeni biz vizyon ortaya koymaları gerekiyor. Bir alternatif. Bu akordu yakalamış değiller. CHP’nin tek başına bunu yakalaması ise gerçekten zor görünüyor. Keskin CHP’liler hala yüz yıl öncesinde yaşıyorlar. İlerici geçiniyorlar ama maalesef değiller. Etyen şöyle bir soru da sordu. Atatürk’çü CHP’lilere sorsak, Atatürk milleti dinden vazgeçirmek mi istiyordu diye. Buna ne cevap verirler dedi. CHP bu seçimi muhafazakarları hesaba katarak aldı. Balıkesir ve Bursa’da seçilen CHP’li belediye başkanları ertesi sabah namazını camide cemaatle kılmışlar. Oralar öyle alındı. İstanbul’da imamın oğlu sayesinde alındı. Ortodoks CHP’lilere göre bunlar birer sapma ve asla benimsemediler. Bir de şu gerçek var. O sabah namazına gelenlerin kaç tanesi CHP’ye oy verdi sizce. Zor gibi değil mi. Sonuçta eğer CHP iktidar olacaksa daha fazla merkeze ve muhafazakar çoğunluğa yaklaşmak ve melezleşmek zorunda. Bunun gerekliliği görülüyor ama ortodoksları ikna etmek zor. Bu da muhafazakarları bildiklerinden döndürmekte yeterli olmuyor. İmamaoğlu aday yapılırsa başkan olabilir. Özel için aynısını söylemek imkansız. Sizce? Aslında giderek Amerikan başkanlık sistemine döneceğiz gibi. Parti başkanı ile başkan adayları farklı olacaklar ve öyle olmalı. Son seçimde bütün parti başkanları meclis dışında kaldı ve iyi de oldu. Kılıçdaroğlu gitti. Darısı Akşener’in başına. Bu sayede partiler de tek adam/kadın sultasından kurtulacaklar belki, Akp hariç. Eh bu da bir kazanç. Demokrasi böyle yavaş yavaş öğreniliyor.

 12. Fehmi amcanın üslubuna hayranım. Evet aynısının olması çok zor. Planlanacak durumun düşük yoğunlukta olma ihtimali çok yüksek olduğundan risk alamayacaklardır. Bu sebeple geliştirilmiş ve aslında öncedende provası yapılmış bir tecrübe ile yapacaklardır ve yine karlı çıkmasını bilecekLER dir. Ülke tarihimize yine uğursuz bir yılın dönemin adını bırakacaklardır. Bu sefer çok daha kalıcı bir güçle çıkmaları gerekeceğinden olacaklara hepimiz inanacağızdır. İslam’a müslümanlara vatanımıza çok dua edelim

 13. Seçim sonuçları haritasındaki kırmızı bölgeler işgal yıllarındaki batı cephesi haritasını andırıyor, fazlası var eksiği yok…
  Yunanistandan chpli adaylara tebrik yağıyor,
  vaktiyle onları tepelemişiz ama
  bakalım bu işbirlikçilerini nasıl denize dökeceğiz:)

  • Soykırımcı İsrail, PKK’lılar, FETÖ’cüler, Türk düşmanı Geert sonuca neden seviniyor?

   • hayatimda akpartiden başkasına oy vermedim ilk defaakpartiye oy vermedim, il belediye başkanlığına CHP’ye verdim ilçede akpartiye verdim diyen akpartililer ve ilde kuruma ilcelerde ve belediye meclis üyeliklerinde CHP’ye verdim diyen akpartililer ve bu güne kadar akpartiye oy verdim ama bu seçimde bütün oyları muhalefete verdim diyen akpartililer ve CHP’ye oy verdim ama İmamoğlu CB adayı olursa tekrar erdogana oy vermeye mecbur. kalırım diyen akpartililer de seçim sonuçlarına sevinclerinden dudakları kulaklarinda çifte telli oynuyorlardı. sence niye Muzaffer bey, acaba sana göre onlar da mı İsrail uşağı PKK iltisaklı vatan haini?

  • Evet evet bütün dünya size karşı. Acaba sizde bir yanlışlık olmasın. Milleti bu dış güçler paranoyasıyla bir uyuttunuz iki uyuttunuz sonunda 1 doları 1 TL’den 32 TL’ye uçurdunuz, millet fakirleşti, açlık başına vurdu ve nihayet uyanmaya başladı galiba.

 14. YSK. denilen anlı şanlı kurulun 4 oydan 3ünü geçerli saydığı halde birini geçersiz sayarak yenilenen Istanbul seçiminde ağızlarının payını almışlardı ama akıllanmamış olabilirler , netekim ! Van’dan ilk sinyaller gelmeye başladı, adama , hukuku guguk yaparak tam dereyi geçerken at değiştirdiler!
  Helal olsun vallahi , gerçekten demokrasilerde çare tükenmiyor!
  Bir de kura çekme modası başladı, Allah aşkına bu gibi durumlarda seçim neden yenilenmiyor!
  Ne akıldır ne sırdır Yarabbim !

  • Mucib bey, seçim yenilemekle de sonuç değişmiyor ki, sandıktan sürekli aynı rakamlar çıkıyor, o yüzden böyle durumlarda hep kura çekilir yani…

 15. seçilen başkanlara hukukun arkasından dolanarak mazbata vermeyip halkı infiale sevketmek.
  ve ülke insanını güvenlik endişesine sokmak.
  van dan başlayan diyarbakırla denenmeye çalışılan bir senaryo.
  bakalım millet aynı suda iki defa yıkanacak mı yoksa benim oyuma irademe saygı göstermeyeni 31 marttan beter bir şekilde sandık önüme konduğunda cezasını veririm mi diyecek.
  1 nisan gecesi 00,30 da erdoğan milletin iradesine kullandığı oya ve tercihine saygılı olduğunu hiç bir ayırım gözetmeden ülke insanına hizmet edeceğini ilan etti.
  o irade beyanının gereğini yapmasını bekliyoruz.
  seçimle gelen seçimle gider.

 16. Aslında genel secimlerde kaybetmisti erdoganın akp si. Muhalefetin sureci yonetememesi aday konusunda yalıs tercih ve erdoganın devlet gucunu kullanarak 20 katirilyon harcayarak eyt vb. gibi siyasi rusvetle isin tersine donmesi…
  Partilerde insanlar gibidir dogar buyur ve olur.Ne akp ne de baska bir parti olumsuz degildir. Zaten ergogan 70 kusur yasında 5 sene sonra 80 merdiven dayayacak asıl o zaman akp catırdayacak.Her zaman diyorum akp rant ıhale yolsuzluk partisine donusmustur.Tıpkı anavtan gibi.

 17. Geçen yıl çiftçiye verilen tarımsal destek 52bin lira,
  sokaklarda halen başıboş dolaşan köpek sürülerinin kısırlaştırma ameliyatları için milletin cebinden harcanan para 32bin lira,
  asıl devlet kurumlarının kuzu etli hazır köpek maması alım ihalelerinde ise sonsuz bir rant dönüyor,
  sayın yazar da burada kedi nerde et nerde diye seçim analizi yapıyor,
  ama her an belediyeler, valilikler, jandarma ve polis eliyle sürekli olarak başıboş köpek sürülerine bizim paramızla mama çuvalları taşınıyor,
  taze et seven türler için ise her geçen gün birkaç türk çocuğunu kurban veriyoruz:(
  Devletimiz de, belediye veterinerinin yargılanması için bile izin vermiyor ama
  geberip giden bir kedi için twitrdan taziye yayınlıyor:)
  Hani nerde İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN?
  Şehirlerimizin göbeğinde vatandaşları çeteleşmiş köpek sürülerine yedirmekten naşka bir icraatınız daha yok mu?
  Zalimler için yaşasın cehennem!!!!

Yoruma kapalı.