AK Partililer de artık o tehlikeli soruyu soruyor: “AK Parti giderse ne olacak?”

62
Reklam

AK Parti’nin teşkilattan sorumlu genel başkan yardımcısı, Edremit’te bir otelde topladığı partili belediye başkanları önünde yaptığı konuşmada muhalefeti eleştirirken, “Bütün dertleri AK Parti’nin iktidardan gitmesi, AK Parti gidince ne olacak?” diye sormuş

Haklı bir soru.

İktidar partisinin önemli bir isminin bu soruyu sormasını, konunun tartışma gündemine getirilmesi yönünden, takdire şayan buldum.

Gerçekten de AK Parti gidince ne olacak?

Kamuoyu yoklamaları artık bir iktidar değişikliğinin görünür hale geldiğini gösteriyor; aynı ihtimal günlük hayat içerisinde de çeşitli biçimlerde kendini belli etmeye başladı. Görev tanımlarını “İktidarın her icraatını övmek, karşısında yer alanları her fırsatta yermek” olarak belirlemiş değişik alanlardan insanlar da, şu sıralarda eleştirel tavır almaya başladılar.

Yazarları bile.

Bu, iktidar açısından, hayra alamet değil. 

Daha önce kendilerine dokunan politikalara dahi ses çıkarmadığı bilinen insanlar şimdilerde tekil ve kitlesel olarak seslerini duyurma gayreti içerisindeler.

Reklam

Eski deneyimlerimizden biliyoruz, iktidar değişikliği öncesinde yaşanan türden olaylar bunlar…

Millet, tıpkı 3 Kasım 2002 öncesinde olduğu gibi, sandığın ortaya konulmasını beklediği görüntüsünü veriyor.

AK Parti iktidarda 20 yılını doldurmak üzere. Bu çok uzun bir süre. Bugünküne benzer bir geri çekilişle önceleri hiç karşılaşmamıştı. 

[Meclis’teki çoğunluğunu kaybettiği 7 Haziran 2015 seçimi yalnız AK Parti için değil, bütün toplum için de tam bir sürprizdi. Kamuoyu yoklamalarını da yanıltmıştı o yenilgi. Bu defaki durumu AK Parti 20 yıl içerisinde yaşamadı.]

Konu artık, bir ihtimal olarak da olsa, AK Parti’nin teşkilattan sorumlu yetkilisi tarafından, partili belediye başkanları önünde dile getirilmeye başlandı.

Takdire şayan soruyu yeniden hatırlatayım: AK Parti gidince ne olacak?

Demokratik teamül

Demokrasilerde iktidarlar ilanihaye yerlerinde kalmıyorlar. Bir partinin tek başına en uzun süreyle iktidarı Avrupa’da 15 yılı aşmıyor. Bazen parti o süreyi aşsa da, partiler bunu liderlerini değiştirerek sağlıyorlar. İngiltere’de iki kez böyle uzun iktidarlar görüldü. Şu anda Almanya’da Angela Merkel’in başbakanlığı bırakacağını açıklamasıyla birlikte bunun yeni bir denemesi yaşanıyor.

Reklam

Partiler iktidara geliyor, partiler iktidardan gidiyor. Demokratik teamül böyle. İktidardaki parti yerini bir başkasına bıraktı diye yer yerinden oynamadığı gibi, iktidarı halk tarafından elinden alınan parti bunu fazla dert de etmiyor.

“Milli irade böyle tecelli etti” düşüncesi hakim oluyor.

Bizde de 20 yıl önce böyle olmadı mı?

Yeniden iktidar değişikliği yaşanırsa aynen daha önce yaşananlar tekerrür edecek.

Mahkeme kadıya mülk olmadığı gibi, devlet yönetimi de bir partiye verilmiş bir imtiyaz değil.

Yani?

O soruya en kestirme cevap şu: “AK Parti giderse elbette pek çok şey değişecek…” 

Değişikliğin ülke için daha iyi mi daha kötü mü olacağı merak ediliyorsa, bunu ancak değişimi deneyerek anlayabileceğiz.

Beğenmezsek, onu da değiştirebileceğimizi biliyoruz.

Son yerel seçimlerde İstanbul ve Ankara başta olmak üzere yedi büyükşehirde halk yönetimi oylarıyla değiştirdi. İstanbul’da seçim sonuçlarına itiraz edildi ve aylar sonra yeniden sandığa gidildiğinde, halkın ilk kararını değiştirmediği gibi, daha fazla seçmenin önceki kararından vazgeçtiği görüldü. 

İstanbul ve Ankara’da yaşayanlar yeni yönetimlerden şikayetçi mi?

[Metropoll’ün son anketine göre, iki büyük ilimizin yeni yöneticileri devleti yönetenlerden daha fazla takdir toplamakta.]

İktidar değişirse ne değişecek? 

“AK Parti gidince ne olacak?” sorusunun altında, ülke sorunlarının devasa boyutlara ulaşması yüzünden kimsenin onların altından kalkamayacağı gibi bir düşünce de var olabilir mi? 

Sözgelimi şu soruların akla düşürdüğü konular: Hazinede döviz rezervi ekside, yeni gelenler bu durumda ne yapacak? Dünyanın dış borç alırken en yüksek faizi ödemesi gereken ülkesiyiz; bu mu değişecek? Faiz düşse de yükselse de TL’yi diğer paralar karşısında değerli tutmak mümkün olmuyor; yeni gelenlerin elinde sihirli değnek mi olacak?

Ya da şu konu: Dış politikada Avrupa Birliği perspektifinden uzaklaşılması sonrasında pek çok Batılı ülke bize tavır almaya başladı; iktidar değişti diye onların tavırları mı farklılaşacak? Ortadoğu’daki doğal müttefiklerimizle de sorunlar yaşıyoruz. Bazılarıyla yakınlaşabilmek için görüşmeler sürüyor, ancak bir türlü sonuca ulaşılamıyor. Ne yani, o ülkeler iktidarın değişmesini bekledikleri için mi işi yavaştan alıyorlar?

Veya şu konu: Hukuk alanında kimse memnun edilemiyor. Yargıya güven maalesef fazla değil. “KHK’lılar” diye geniş bir kitle oluştu. Son yıllarda en fazla çimento ve demir yeni cezaevleri inşaatlarında kullanılıyor; biraz da bu yüzden bu iki temel maddenin fiyatları tavana vurdu. İktidar değişince bu tabloyu değiştirmenin mümkün olabileceği mi düşünülüyor?

Eğitim?

Sosyal denge?

Dinin tartışma gündeminden düşmesi?

AK Parti iktidardan giderse pek çok şey kaçınılmaz olarak değişecek. 

O tehlikeli soruyu partili belediye başkanlarının aklına düşürmüş oldu AK Parti yöneticisi… 

ΩΩΩΩ

Reklam

62 YORUMLAR

 1. Eşeği boyayıp zebra yaparak, akıl almaz vaatler ve rollerle İstanbul, Ankara gibi yerleri alınınca Ak Partiden istediğini alamayanlar hemen sevindirik oldu, bilmedikleri şey insanları bir defa kandırabilirsiniz, ikinci defa kandırılırsa zaten o halktan hayır gelmez, ama Türkiye vatandaşları hiç bir zaman ikinci defa aldatılamamıştır. Türkiye’nin milli duygulara sahip vatandaşları, PKK sevicilerinin oyu ile kendilerini dev aynasında görmeye başlayanlara 2023 de çok güzel bir ders verecektir.

 2. -Ak parti giderse ne olacak?
  -Toplumsal farkındalık artacak,Ak partililer de bize katılacak. Büyüyeceğiz, daha büyük bir kitle olacağız.

 3. Ampute Futbol Milli Takımı, Polonya’nın Krakow kentinde düzenlenen 2021 EAFF Avrupa Ampute Futbol Şampiyonası’nda finalde İspanya’yı 6-0 yenerek Avrupa Şampiyonu oldu.
  Üst üste ikinci kez. Darısı Türk milli futbol takımının başına
  Bu futbolcuların çoğu vatani görevini yaparken gazi olmuş kişilerden oluşuyor. Hiç bir zaman kaçıp gitmeyi düşünmeyen geçlerin GAZi GÜNÜ de kutlu olsun.Malum bugün gaziler günü.
  Kafasına Türkiyeden gitmeyi koyanlar bir an önce yola çıksınlar, oralarda onları bekleyen abilerini fazla bekletmesinler.

 4. Ender ve Baran beyler Türliyedeki gençlerin durumunu görmek için sizleri de Teknofest e bekliyoruz. Bırakın bu hafta siyaseti Türkiyedeki gençlerle eminim gurur duyacaksınız. 200 bin öğrenci yarışıyor.
  Ender, neyse sen gelme. Olayları hep yaptığın gibi yanlış değerlendirirsin çoçuklara madara falan olursun. Dur sen yerinde.

  Belki Nobel Ödüllü bilim insanı Aziz Sancar ın TEKNOFEST de gençlerle olan diyalogunuda görürsünüz. Ama Ender sen televziyondan izle.

  Belki bundan da haberiniz yoktur Bugün açıklandı.
  Türkiye, 2005 yılından bu yana katıldığı Avrupa Birliği Genç Bilim İnsanları Yarışması’nda ilk kez birincilik ödülü kazandı. 34 ülkeden gençlerin yarıştığı, ulusal koordinasyonunu TÜBİTAK’ın üstlendiği yarışmada Türkiye, 6 proje ile temsil edildi ve bu projelerin 5’i ödül kazandı.
  Türkiyenin umudu gençler burda merak etmeyin.
  Gençler çalışıyor Türkiye için.

 5. Türkiye’nin devasa problemleri var. Bunları aşmak uzun vadeli ve sistematik planlar gerektiriyor. Akp ülkeye maalesef uzun zaman kaybettirdi. Bu problemleri kalıcı olarak çözme iradesini gösteremedi. Bir kişinin peşine takılarak kısa vadeli kar peşine düştü. Siyasi çıkarcılığa oynadı. Sonuçta varsa üç beş kazanım da tamamen kaybedildi. Ekonomide, adalet ve hukukta, eğitimde, işsizlik, enflasyon, sosyal yapıda herşey bozuldu. Bu kadar büyük enkazı kaldırmak da kolay değil. Ama bir yerden başlamak gerekiyor. Önce siyasi ölüyü, Akp’yi, dürüp katlayacağız, sonra yola devam.

  • Ender Chp den bir şey istemiyoruz. Sadece şu İETT otobüslerini yolda bırakmasınlar yeter. Bir de Chp teşkilatlarında çalışan çaycı bayanlardan uzak dursunlar kafi. Chp belediyeleti Allah var ülkemizi baştan sona heykellerle donatıyorlar bak burda kimse ellerine su dökemez.

 6. Akp ülkeyi adaletsizliğe, yolsuzluğa, hırsızlığa, fakirliğe, işsizliğe boğdu. Demokrasiyi de yok etti. Sistemi dünyanın en otoriter sistemlerinden birisine dönüştürdü. Şimdi de alternatifim yok ki diye milletin tepesinden inmemenin yollarını arıyor.

  Demokratik bir sistemde alternatifler de bulunur, bu kadar yolsuzluk ve hırsızlık da olmaz, sistem gayet güzel işler. O yüzden alternatifim yok diye üzülmesin Akp, alternatif çok, 80 milyonluk ülke burası, sadece demokrasi kanallarının açılması gerekiyor. Saçma sapan kanal projesinin değil. Beton Akp çeksin gitsin, görecek ülke nasıl güzel yönetiliyor.

 7. ak parti giderse bu sitedeki troller gidecek. bu harkia bi şey olacak. boylece gereksiz bi suru yaziya goz gezdirmek zorunda kalmayacagiz.

 8. akp li yöneticinin derdi vatan millet değil bu güne kadar yaptıkları icraatların dosyaları araştırılmaya başlanarak yargı önüne çıkma korkusu.
  Akp bu seçmenin tokadı ile sandığa gömülürse en büyük mutluluk ve bayram o gün olacak.
  bu ülke insanı eğer ülkesini seviyorsa bir daha din iman islam kuran deyip bu ülkenin kaynaklarını dağını tepesini yeşil alanlarını kırmızı görmüş boğa gibi saldıran bu zihniyeti bir daha asla iktidar vermemesi gerekiyor.
  akp giderse ne mi olacak
  her şey çok ama çok daha güzel olacak.

   • İstanbul çok güzel ama görene.akp gözlüğü ile baktın mı.bir şey göremezsin.
    devekuşu gibi başını toprağa gömmüşsün.

  • “bu ülke insanı eğer ülkesini seviyorsa bir daha din iman islam kuran deyip bu ülkenin f16larına, tanklarına atlayıp alıp milletimize kırmızı görmüş boğa gibi saldıran bu zihniyeti bir daha asla iktidar vermemesi gerekiyor.”
   Aynen, sıkıntı yok efem!

 9. Yerel yönetimler gibi beceriksiz olacakları için ben bunlara oyvermeyi aklıma ziyan kabul ederim

 10. Akp gidince ülkenin büyük çoğunluğu tv’lerden haber dinlemeye başlayacak. Bu bile yeter gitmelerine. Her akşam asık bir suratla milletin yarısından fazlasını fırçalayan birinden kurtulmak az bir şey mi?

  • Khk’lılarla röportajlar da yayınlanırsa ana haber bültenlerinde süper olur. Bu süreçte yaşananları bu günün ak parti destekçileri de öğrenmiş olur. bir ilerleme olacaksa ancak böyle olur.

 11. Sayın korunun
  ““KHK’lılar” diye geniş bir kitle oluştu. Son yıllarda en fazla çimento ve demir yeni cezaevleri inşaatlarında kullanılıyor; biraz da bu yüzden bu iki temel maddenin fiyatları tavana vurdu.”
  ifadelerini okuyan da söz konusu “kitle”nin tamamı mapusdamında yatıyor filan zanneder;
  hepsi de başta chpli ibb belediyelerinde ballı maaşlarla yeni görevlerine çoktan başladılar bile, en azından benim bildiklerim…

 12. Fehmi bey.
  Sizce millet ittifakında aday kim olmalı.
  Haydin burda anket yapalım

  1- Mansur yavaş
  2-Ekrem imamoğlu
  3-Kılıçtaroğlu
  4-Meraş Akşener
  5-Abdullah Gül
  6-Babacan
  7-Davutoğlu
  8-Selahattin demirtaş
  9-Sedat Peker
  10-Muharrem ince
  11-Ekmwlwddin
  12-Abdullatif Şener
  13-Temel karamollaoğlu
  14-Tunç Soyer
  15-ilhan kesici

  • Babacan.

   Kendini ispatlamış bir isim. Kişi başı geliri 11 bin küsür dolara çıkarmış bundan 10 yıl önce. Şimdiki düşük iktidar 10 yıl öncesini 2023 için hedefe koymuş. Utanmadan. İstifa etsinler. Beceriksizsiniz, kadronuz yok, herkesi tasfiye ettiniz.

   • Ender arkadaş, imf yi de babacan dehledi türkiyeden deyin, benden de bir oy çalışır kendisine:)

  • En ideal isim Mansur yavaş lakin küresel güçlerle herhangi bir teması bulunmuyor. O yüzden cb olma ihtimali yok. Meral Akşener olabilir . Ama mevcut durumda Hulusi akar Kendine iyice alan açtı. Tsk’yı da dizayn etti istediği gibi. Devlet aygıtı da arkasında duracaktır muhtemelen. Pentagon çok sever kendisini, küresel sermayeye de göz kırpıyor. Halka seçtirilmesi kolay iş.
   Küresel rüzgarın değişimi bizde de 2023 sonrası dönem için lider profilini değiştirir lakin diğer alternatif A.GÜL veya onun elinden çıkmış biri olabileceği görülüyor.
   Ülkede oluşacak olağanüstü durumlar olağan üstü isimleri(hiç düşünülmeyen isimler-sürpriz at) ortaya atar. Şahsen istemem böyle bir şeyi.

 13. Metropoll Araştırma şirketinin 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin hemen öncesinde yaptığı ankette seçimin ikinci tura kalacağını, Erdoğan’ın en fazla yüzde 45,9 oy alacağını ileri sürmüştü. Erdoğan seçimlerde yüzde 51’den fazla oy aldı.
  Özer Sencar 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Eylül ayında FETÖ soruşturmaları kapsamında gözaltına alınmıştı. Sencar ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılmıştı.
  Kinlenmiş demekki.

  • Kinlenmekte haklı değil mi. 1.5 milyon insana terör soruşturması açmış bu iktidar. Türkiye tarihinin ne yüksek hapsihanelendirme projesini yürütüyor. Dağa taşa hapishane yaptı yolsuzları beslemek ve insanları esir etmek için. Kavala, Demirtaş yıllardır hapis yatıyor suçsuz yere. Yargılayıp sonuç da almıyor, yargısız hapis. Esir tutuyor resmen. AB en sonunda tarih verdi. Ay sonuna kadar AİHM kararını uygula ve serbest bırak diye. Bakalım ne olacak.

 14. “Bütün dertleri AK Parti’nin iktidardan gitmesi…
  ya da
  erdoğan düşmanlığı…
  bi kere buradaki yaklaşım hatalı. sanki ortada sorun yokmuş ta ideolojik olarak ya da kişisel olarak akp ye ya da erdoğana bir antipati varmış izlenimi yaratılıyor, hatta herşeyi pek bi doğru yapıyorlar da ülkenin refahından, zenginliğinden rahatsız olunuyormuş havası atıyorlar. erdoğanı istemeyen çevreler ülkenin refahını istemeyenler oluyor, refah içindeymişiz gibi…
  erdoğandan bir mit yaratılmak istendi, ve mitlerin düşmanları olur. hem çok olur. hayli çabayla düşman çokça yaratıldı ama mit yaratılamadı işte. siyasi bir lider olarak kaldı. maalesef. malzeme düzgün olsaydı hepimiz kazanacaktık, ama olmadı.
  insanların hatta yandaşların bile artık eleştirel tavır alması bundan kaçınmanın bir yolu kalmadığından, bir çıkış noktası bulunmamasından kaynaklanıyor. açıkça görüldüğü üzere olabilecek en kötü şekilde yönetiliyoruz, akp giderse ne olacak sorusunun cevabı burada. daha kötüsü olabilemez, kim gelirse gelsin kadro değişirse anca iyiye gidilebiliriz. iyi kadrolar gelirse bu iyiye gidiş daha hızlı olur. yoksa yavaş olur ama iyiye gidiş kaçınılmaz olarak olur.
  İstanbul ve Ankara’da yaşayanlar yeni yönetimlerden şikayetçi mi?
  diye soruyor sayın koru?
  anketlerle de cevap veriyor.
  hayır değiller.
  bütün engellemelere rağmen.
  ” Yerel Yönetimler Genel Müdürlüğü’nün Mahalli İdareler Raporu’nda yer alan Belediyelerin Bütçe Gerçekleşmelerine İlişkin Genel Göstergeler’de, 2019 ve 2020 yılları itibarıyla mahalli idarelerin bütçe gerçekleşmeleri karşılaştırıldı. 2019’da 123.3 milyar lira olan bütçe giderine karşın, 115.8 milyar lira bütçe geliri oldu. 2019’da belediyelerin bütçeleri 7.8 milyar lira açık verdi. 31 Mart seçimlerinden sonraki döneme denk gelen 2020’de ise durum değişti. Bu dönemde 134.5 milyar lira bütçe giderine karşın, 136.7 milyar lira bütçe geliri elde edildi. 2020’de belediyelerin bütçesi böylelikle 2.2 milyar lira fazla verdi.”
  “Mahalli İdareler Raporu’na göre belediyelerde kiralık taşıt saltanatı da yaşanıyor. 2020 yılı itibarıyla belediyelerde toplam 78 bin 667, bağlı idarelerde ise 13 bin 443 olmak üzere toplam 92 bin 110 demirbaş taşıt olduğu bildirildi. Yine 2020 yılı itibarıyla toplam 33 bin 282 kiralık aracın olduğu belediyelerde toplam 26 bin 63, bağlı idarelerde 7 bin 219 kiralık taşıt olduğu açıklandı. Demirbaş taşıtlardan 30 bin 886’sı binek taşıt olurken, kiralık binek taşıt sayısı ise 18 bin 873 olarak açıklandı. Büyükşehir belediyelerindeki demirbaş binek taşıt sayısı 8 bin 678, kiralık binek taşıt sayısı ise 7 bin 853 oldu.”
  “2019 yılında mahalli idarelerin bütçe gelirleri bütçe giderlerinin yüzde 92.7’sini karşılamasına rağmen, 2020 yılında mahalli idareler bütçeleri fazla vermiştir. Belediyelerin bütçe gerçekleşmeleri incelendiğinde; 2019 yılında bütçe gelirlerinin bütçe giderlerinin yüzde 93.6’sını karşılamasına rağmen bütçenin, 2020 yılında yüzde 1.6 oranında fazla verdiği görülmektedir.”
  bu haberler doğruysa eğer, yeni metrobüs alımına onay çıkmayan, yardım paralarına bile el konan, kaynakları kesilen, hatta halka ucuz ekmek satışları bile engellenmeye çalışılan belediyelerin haline bakarak akp sonrası nolacak diye fazla düşünmeye gerek yok gibi.
  ülke sorunları gerçekten devasa boyutlara ulaşmıştır, bu sorunlar
  “Enflasyonu en kısa zamanda kontrol altına alacağız” gibi gerçeklerle ilgisi olmayan açıklamalarla geçiştirebilecek gibi değil, artık değil, uzun zamandır değil…
  madem enflasyonun kontrolden çıkmasına neden izin verdiniz?
  enflasyon bu raddelere gelene kadar nerelerdeydiniz?
  daha düne kadar ekonomiye dair sıkıntıları inkar ediyorlardı, millet aç aç diyerek alay ediyorlardı, bugün bir şeylerin kontrolden çıktığı gerçeğini kabul etmiş görünüyorlar lakin geçmiş olsun…
  enflasyon kendi başına bir şey değil ki, pek çok parametrenin tepetaklak olmasının sonucudur, her şeyi düzeltmeniz yani kontrol altına almanız gerekir ki enflasyonu kontrol edebilesiniz değil mi? her şeyin raydan çıkmasına izin verip sonra da bi dakika ben şurayı bi düzelteyim demek mümkün mü? bi şurayı düzeltmek için tüm kadroların değişmesi gerekir, mevcut kadrolar zaten tüm yanlışlardan sorumlu olanlar, nasıl aynı insanların düzeltmesini bekleyebilirler ki??? peki, kadroların değişmesi akp için mümkün mü? yeni kadrolarla yeni bir başlangıçlar yapmak falan mümkün mü?
  elbette değil, herkes yerini korumaya bakacaktır, bunun için de elinde yeterli kartı ?vardır diye düşünüyorum.
  kimse kaptığı koltuğu bir şekilde bırakmayacağına göre işlerin düzelmesini bu kadrolardan beklemek hayalperestlikle açıklanabilir ancak.
  yazık ki mevcut kadrolardan iyiden çok kötüye gidişi beklemek tek rasyonel çıkarım olacaktır.
  yeni gelenler ne yapacak?

  çok basit.
  önce ahlak sorunsalı var.
  ahlaklı insan yetiştirmenin neden bu kadar zor olduğu sorunsalı üzerinde düşünmek ve çözmek gerekiyor.
  sonrası kolay.
  sistemi şeffaflaştıracak,
  kontrol mekanizmalarını etkinleştirecekler.
  ekonomiden eğitime her yerde ve her şeyde doğrular bellidir, yanlışlar bellidir.
  klavyede hangi tuşa basarsanız ekrana o karakter gelir değil mi?

  • AKP bir gün gidecek bunda kuşku yok.Ama gittikten sonra neler olacak hep beraber göreceğiz.İstanbul u kaybetti yeni yönetimi görüyoruz.Su an büyük bir mirasyedi olarak geçmişin proje ve nimetlerinden faydalanıyor.Ama gün geçtikçe İstanbul halkı farkına varacak yapılan ve yapılmayanlari.Bekleyip göreceğiz.Futbol takımı tutar gibi parti tutmam bir İstanbul lu olarak sorunların çözülmesi den mutluluk duyarım ama boş hayallere kapilacak da değilim.Zaman herşeyi çözecektir.İBB enbuyuk imtihandır muhalefet için.İnsanlar iskembeyi kubradan atmayı değil çözümleri takdir eder ve peşinden gider.

   • bir izmirli olma durumundan feragat etmeden istanbulda bir evim var ve yılın bir kısmını da istanbulda geçiren oldukça sık gidip gelen biri olarak ben de hafiften istanbullu da sayılırım. şehri ve sorunlarını tanırım. istanbula nasıl ihanet edildiğine de şahit olanlardanım. futbol takımı tutar gibi parti tutmam derken yorumlarınızdan nasıl futbol takımı tutar gibi parti tuttuğunuza şahit olduğum gibi. geçmişin proje ve nimetlerinden yararlananları hepimiz gayet yakından görüyoruz. proje ve nimetlerin ve başka herşeylerin paralarını da hali hazırda uzun yıllar ödeyeceğiz. hem bizler hem yeni yönetimler. binlerce nimeti bir yana bırak cumhuriyetin yapıp ettiği kamu teşekküllerinin tamamına yakını az bir kısmı hariç-onların çoğu da zarar ediyor zaten-bu yirmi yıl içinde satıldı bu nimetlerden faydalanan mirasyediler için de bir paragraf yazarsınız artık.
    bunca teşekkül satışından, kamu arazilerinin satışından, toplanan olağanüstü yüksek vergilerden sonra tamtakır bir hazine, yüksek enflasyon, yüksek faiz, yüksek döviz kuru, yüksek işsizlikle devasa israf ve borçlanma ile neden baş başa kaldığımızı da açıklarsınız belki.
    işkembeden atılmayan makul bir izahınız vardır kesin.

    • Didem hanım kaçamak bodrum güneşlenmeniz umduğunuz gibi geçmiştir inşallah! Benim de size bir sorum vardı:
     İzmire gidiş gelişte yeni otobanı(marmara otoyolu) kullandınız mı acaba, yoksa direkt 3.havaalanımızdan mı uçtunuz?

     • bodrumdan biraz daha uzaktaydım, yeni havaalanından eskisi kadar memnun değilim, nedenleri bir yorumumda açıklamıştım hatırlarsan. tabi ki taraf tutar gibi parti tutmadığınızdan olacak sizler şimdi pek bi memnunsunuzdur bu pahalı yollardan, fizan alanlardan zannedersem◑﹏◐

 15. T24 geldim,
  Fehmi bey acaba AKP seçimi kaybettikten sonra !
  Asker darbe yapmak isteye bilir mi ?

  • Arif bey seçimi kaybettikten sonra darbenin bi anlamı yok ki, o işleri daha önceden halletmiş olmak gerekir:)

  • Hayır. Hulusi paşa millet ittifakı ile uyumlu çalışabilecek askerleri en kritik noktalara yerleştirdi çoktan.

  • Asker cepte keklik değil. Kime darbe yapacağı belli olmaz. Akp bu işlerden anlamadığı için bir darbe girişimine ülkeyi (bile isteye) maruz bıraktı. Daha önce de askerler ensesinde boza pişirdiler yıllarca. Türkiye’nin ve az gelişmiş ülkelerin kaderi bu.

   • Ender bey askeri personelin toplam kaç oyu var ki neyi etkilesinler? Kaldı ki hepsi de aynı partiye oy verecek değillerdir heralde?
    Ama silivride yatan fetöcü askeri personel ve hdpli hevallerin oy kullandığı tüm sandıklarda(son seçimde) silme hdp birinci çıkmıştı!
    Evet, küfür tek millettir ama maalesef müminler aynı derecede yekvücut değiller, yazık tabii…

 16. İEETT’nin internet sitesindeki mukayesede ne diyor? Avrupa’nın en genç filosu bizde diyor. Buyrun:

  New York: 9.2
  Tokyo: 11.8
  Berlin: 7
  Paris: 8
  Roma: 13
  İstanbul: 5.8

  Buna rağmen aşı sayısı gibi günlük yolda kalan İETT araç sayısı neden artıyor .
  Chp çoğu büyükşehir belediyelerini alması mukayese bakımından halkın önünde en büyük veri.  Halk iki şeyde Chp yi başarılı buluyor bir hizmet yapmama iki taciz olayları. Fehmi bey ne kadar allasanız da pullasanızda durum bu maalesef.

  • Fatih bey “Halk iki şeyde Chp yi başarılı buluyor bir hizmet yapmama iki taciz olayları.” diyorsunuz ama o konuda yukarda sıraladığınız şehirlerden tokyo dünya şampiyonu maalesef!
   Yahya bey ne dese haklı, bizden bi cacık olmaz, allahın şintoistleri uçmuş, sadece yüksek teknoloji üretmiyor, daha neler neler…

 17. Sayın yazar
  “Takdire şayan soruyu yeniden hatırlatayım: AK Parti gidince ne olacak?” diye soruyor.
  Elcevap:
  Merkel ve partisi gidince ne olursa, burda da aynısı olacaktır:)

 18. AKP gidince ne olacak?
  İlk önce gemiyi siçanlar
  Terkedermiş Burda da böyle olacak .Bu güruh diğer partilere yamanmaya başlayacak.
  Asıl sorulması gereken soru plansız programsız muhalefet ne halt edecek.
  Gelen gideni nasıl aratacak ben bunu merak ediyorum

  • Yeni hükümet geçici bir hükümet olacak, parlamenter sisteme geçiş tamamlanınca erken seçime gidilir. O zaman yapılacak bir erken seçimle ak partiyi tekrar iş başına getirebilirsiniz Ahmet bey, tabi akp diye bir parti kalırsa…

 19. Fehmi bey
  Muhalefetin anketçisi Metropoll bile  açık uçlu soru soruyor.
  Siyasilerin beğeni yüzdesinde niye Abdullah Gül yer almıyor. Fikriniz varmı.
  Metropoll un yaptığı ankete bile muhalifler gülerken.Fehmi bey baya bir heyecanlanmışa benziyor.
    Bari burdaki garipleri heyecanlandırmayın. Vermeyin fazla gaz. Gerçi onlara da umut lazım. demi

  • Benim bu konuda da bir fikrim var; Cumhur ittifakında da Millet ittifakında da Abdullah Gül’ün her iki ittifakın tabanlarında bir karşılığı yok, bunun için. Kurdurdukları Ali Babacan’ın Deva partisinin oy oranları da bu dediğimin ispatı.

 20. Özhasekini konuşmasında;
  ***Muhalefet İstanbul, Ankara, Adana, Antalya yı bizden aldılar da ne yaptılar 2,5 yıldır. Hiç bir şey.
  “Algılar uçucucu, eserler kalıcı”
  diyerek şöyle evam ediyor.
  Muhalefetin yerel de de genelde de iki stratejisi görülüyor.Erdoğan ve Akparti karşıtlığı. Erdoğan gitsinde ne olursa olsun.Ne olacak Ak parti gitsin de ne olacak.siz nepacaksınız, Millet sizi seviyormu, hayır. Oyunuzu arttırıyormu hayır, onlarca yıl muhalefettesiniz hergün yalanlarla ortaya çıkıyorsunuz hala size itibar eden kimse yok hala arkanıza düşwn kimse yok. Ne yapacağınız da belirsiz.Dostlarımızla nirlikte iktidar olacağız diyorsunuz  kim dostlarınız diyoruz onu da söylemiyorlar. İyi pariyi söylüyorlar Hdp dn utanıyorlar, arkada saklamaya çalışıyorlar. Hdp lilerde buna kızıyorlar.Hdp liler kardeşim bizi de söylesenize Ankara ve İstanbulu biz olmadan nasıl kazanacaksınız.
  Sosyal politikalarınız nedir, ülkeler politikalarınız nedir, ekonomi politikalarınız nedir.Şu dostlarınızla birlikte yapacağınız şeyleri ili cümle ile söylesenize.hayır yok. Yıkım ekibi gibiler. Hele siz bi gidin.Bakarız canım Allah kerim.Peki Hdp ile birlikte İktidara gelirseniz Allah korusun Hdp ye hangi bakanlıkları vereceksiniz.söylesenize bunu içişlerimi, milli savunmamı, gençlikmi,milli eğitimmi. Bunların hiç birine cevap yok. Muharrem ince parti kurduğunu anlatıyor. Konuşmasında tam sekiz yerde bu genel merkwz var ya diyor yalancı, müfteri….Onun için ayrılıyorum diyor.
  Biz yolumuza bakacağız, bizim siyasetimiz eserler siyaseyi yalanlar ve algılar bizden uzak dursun çünkü onların hepsi uçucu ve kirli.biz Yapılan işin  hizmetin kalıcı olduğuna inanıyoruz.Biz doğru bildiğimiz yolda inşallah çok çalışarak eser bırakmaya devam edeceğiz. Bizim için iki şey var bir iyi niyet iki çok çalışmak.***

  Özhaseki nin konuşma özeti bu.

  Şu aralar Millet ittifakı adayı belirleyememe konusunda köşeye sıkıştı. Hergün bu sorular bütün sosyal medyada ve televizyonlarda merak ediliyor. Erken seçim isteyen muhalefetin Cumhurbaşkanı adayı kim diye merak ediyor. Yıpranmasın diye açıklamıyoruz yalanına sığınıyor.Millet de bunlara doğal olarak güvenmiyor.

  Fehmi bey milket ittifakının bu durumunu görmüş olmalı. Bu yazı ile gündem saptırmaya çalışıyor.
  Fehmi bey… algı çalışması akşam namazına kadarmış maalesef.

 21. Fehmi bey algı çalışmasına devam ediyor. Performansını Cumhuriyet ve Sözcüdekiler bile kıskanıyo.

  Fehmi bey. Edremitte Akpartinin  Yerel yönetimler bölge tolantısında Özhasekinin konuşmasını nasıl da uyarlamış. Bu uyarlamaları fondaş medyacılardan çok iyi bilirdikte Fehmi bey den böyle bir performans şaşırtıcı.

  İzleyin bakalım siz karar verin. Ordaki konuşma ile Fehmi beyin yaratmaya çalıştığı yazısı arasındaki farkı.

  https://www.google.com/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://www.dailymotion.com/video/x849mki&ved=2ahUKEwiwppLpzIrzAhXM2aQKHR64B6kQwqsBegQIBBAB&usg=AOvVaw3RJNReQrEex4-RaWY9ENDC

  Fehmi bey. Çabanızı anlıyoruz ama boşuna uğraşmayın. Millet ittifakına Abdullah Gülü aday yapmayacak sanki. Bunu herkes anladı da…..

 22. Mevcut yönetim gidince, gelir hep bir hükümet-i restore 🙂 çözüm müdür sizce?
  bakın trampın gidipte bidenin gelişine. ne çözüm oldu ise! 🙂
  enkaz devraldık, yeni baktık, az çıktık çok çıkardık..
  hep aynı terane.
  1000 puanlık soru bu aslında: ”AK Parti gidince ne olacak?”
  tüm dünydaki siyasilerin de sorabilmeyi istedikleri olsa gerek bu cümle!
  oğlumuz mu daha yakışıklı, kızımız mı daha güzel sorusu sormak yerine,
  *mevcutta neyi beğenmiyon? (seçim geçim iş aş yönetim ekonomi icraat menfaat kayırma eş dost akraba…?)
  *gelmek istiyom diyenden ne umup, ne istiyon? (onların yapmadığı, yapamayıp ta! yapılmasını istediğin şeyler yukarda yazılanlardan farklı ne ola ki?)
  bunları seçmenin henüz! düşünüp taşınıp gece yatıp bir gece daha suda bekletip..
  bir karar verdiğini düşünmeyom 🙂
  henüz!
  (vatandaşın dert ettiği! sayın yazarın yazdığı konulardan hiç biisi de değil malesef üzgünüm)

  • Hazır cevap bey galiba nurdan abla da sizin gibi düşünüyor:
   (vatandaşın dert ettiği! sayın yazarın yazdığı konulardan hiç biisi de değil malesef üzgünüm)

   “Nurdan
   19 Eylül 2021 At 09:55
   Fehmi Bey! 20- 24 Eylül 2021’de Avrupa ülkelerinden birisin de yapılacak yargılama hakkında ne düşündüğünüzü.
   Yazarmısınız.”

 23. Giderse ne olur kıyamet kopar.
  İnsanoğlunun arzuları istekleri sınırsızdır.
  Özellikle konu koltuk olunca istekleri on kat daha artıyor.
  Bu ülkede mevcut yöneticiler kendileri dışındakileri ne zannediyorlar. Bulunmaz hind kumaşımı?
  Yönetim değişince kısa vadede bir şey beklenemez, zaten iktidara gelenlerin klasik mazereti enkaz devraldık derler ve yeni okonomik disiplin uygulamasıyla olan yine halka olsada, değişim, yeni simalar biraz olsun halka umut verir. Yönetimin değişmesiyle bu ortamdam daha kötü olma ihtimali mi var. Bu ortamdam daha kötü ne olabilir ki?
  İha-siha yapan şahıs olmasa ülkemiz işgal edilecek sanki
  Bu şahıs dışındakiler beceriksiz mi?
  Devletin bütün imkanlarını kullanıp daha sonrada kahraman ilan etmek gençlerimizi gözardı etmek hangi akla hizmet. Bu ülkede mühendisllik bölümleri var burada okuyan gençler hangi şartlarda proje hazırladıkları malum. Bizim İHA-siha kahramanımıza verilen desteğin binde biri bu gençlere verilse kim bilir neler yaparkar.

 24. Bu sorunun cevabını yazarımız zaten yazının ortalarında bir yerde ‘Bizde 20 sene önce böyle olmadı mı ‘ diye kendisi vermiş oluyor.
  Ben de yine bundan önceki bir yorumumda aslında bunun cevabını vermiştim.
  Evet, 21 sene önce ülkemiz kelimenin tam anlamıyla bir kaos içindeydi ; bir tarafında M.Yılmaz’ın , diğer tarafında D.Bahçelinin koluna girdikleri rahmetli B.Ecevit , ‘ aman ben gidersem ülke batar ‘ düşüncesiyle hareket ediyor , kendini idare edemediği halde o haliyle ülkeyi idare etmeye çalışıyordu!
  AKP ise henüz yeni kurulan , kadrolarını ve teşkilatını bile tam oluşturamayan , hiç bir
  deneyimi , bilgisi olmayan acemi ! bir parti idi .
  Halk buna rağmen AKP yi iktidara taşımış , ülkeyi yönetme görevini bu ekibe vermişti .
  Son 10 yılı kötü geçen ve geçmekte olan , ülkeyi iktidara gelirken aldığı gibi yeni bir kaosun içine sürükleyen bu AKP nin ilk 10 senesi bazı acemiliklerine, hatalarına , eksiklerine rağmen oldukça başarılı geçmiştir.
  Dolayısıyla , yapılacak bir genel seçimde ; öncelikle , artık ülkeyi yönetemeyeceği anlaşılan , her şeyi yüzüne gözüne bulaştıran ve durdukça zarar veren bu AKP nin behemahal gitmesi ve ne olursa olsun başka partilere, başka ekiplere bir şans verilmesinin bence hiç bir mahzuru olmaz , başka da zaten çaremiz yoktur !
  Herkese selamlar , saygılar

  • Ali bey “…diğer tarafında D.Bahçelinin koluna girdikleri rahmetli B.Ecevit , ‘ aman ben gidersem ülke batar ‘ düşüncesiyle hareket ediyor , kendini idare edemediği halde o haliyle ülkeyi idare etmeye çalışıyordu!” buyurmuşsunuz ki doğrudur…
   Ama bugün dikkat ederseniz sayın D.Bahçeli bütün bir cumhur ittifakını sırtlanmış olduğu gibi ayrıca pirifani o.asiltürkü bile uçak merdivenlerinde koluna takıp kıbrısa yeniden anma çıkarmasına götürüyor!
   Diyeceğim o ki böyle sapla samanı birbirine karıştırarak daha çoook beklersiniz, benden söylemesi:)))

 25. AKP topun sahibi zengin çocuğu gibi “oynatmıyorum” diyebilir. Muhalefet mevcut çapsız görünümü ile AKP’ye alternatif olamaz. Trafoya giren kedileri, seçim sırasında geçersiz sayılması gereken mühürsüz oy pusulalarının geçerli sayıldığını, hiç bir şey olmasa bile mutlaka bir şey olmuştur diye yinelenen seçimler gördük biz. AKP mızıkçılık etmeden iktidarını devretmeyecektir. Seçimin bir ay öncesi ve seçimden sonraki ay çöpler korumaya alınmalıdır. Kamu binaları yangına karşı daha özenle korunmalıdır. Ve en en en önemli konu muhalefet partileri şimdiden ortak sandık koruma ve kollama ekipleri oluşturmalıdır. Muhalefet partileri bunları yapmak yerine sonradan ağlamaya başlarsa “İyi ki yapmamışlar” diye sevinmemiz gerekebilir. Oyuna sahip olamayanlar ülkeme sahip çıkamazlar.

  • Yahya bey söylediklerin doğru katılıyorum.
   Ama geri dönüş kolay olur mu bilmiyorum.
   Cb sistemine kolay geçtik ama geri dönüş sanki kolay olmayacak gibi.

  • Yahya bey geçen seçimlerin birinde chp seçim sonuçlarını anlık takip edebilmek için bir yazılım mı geliştirdi yoksa sistem mi satın almıştı neydi; seçim akşamı o bilmem kaç milyona malolan seçim takip sistemi fos çıkmıştı da herkes evinde tv seyrederek sonuçları öğrenebilmişti:)
   Neyse bu muhalefetin kendine hayrı yok, demek memleketi teslim etsek, çöpe atıp gidecekler…

 26. KARADELİK
  AKP maddi-manevi herşeyi yutan bir karadelik haline geldi.
  Silip süpürüyor.
  Muhalafet partileri “armut piş-ağzıma düş ” modunda.
  İktidarı açıktan destekleyenlere “yandaş” diyoruz.
  Yandaşların temel motivasyonları para. Yani ideolojik, fikirsel birlik yok.
  Asıl üzerinde durulması gereken güruh iktidara desteklerini kaza süsü altında verenler.Yani muhalefet.Yani “yancı”lar.
  “Güruh” tabiri asıl bunlar için kullanılmalı.
  Güya düşüncelerinin, yaşam tarzlarının iktidarla uzaktan- yakından alakaları yok. Ancak özellikle “bekâ” gerekçesiyle her türlü haksızlığa imza atmaktan çekinmiyorlar.
  AKP sonrası asıl şoku bu kripto yandaş olan yancılar yaşayacak.
  Armut pişmeyi geç, çoktan çürümüş olacak. Daha doğrusu çürüdü bile.
  Karadeliğin oluşumunda doğrudan-dolaylı, açıktan- gizli payı olan herkesi, bu karadelik y u t a c a k.

  • Ülkeyi yönetenler ne zaman işler kötüye gitse ilk başvurdukları yöntem ölümü gösterip sıtmaya razı etmek. Ama bu numaralar eskidi halk yutmuyor artık zaten yutulacak gibi de değil.
   Ülkeyi yönetenlerin başvurduğu başka bir yolda, yeni gelen yönetim bu işi beceremez sanki kendileri dışındaki insanlar beceriksiz hiç bir iş başaramaz yani akılsız.
   Bu numaraları kimse yutmaz.
   Bu halk iktidarıda muhalefeti de öyle bir cezalandırır ki, bazılarını barajın dibine gömer bazılarını da siyaset çöplüğüne atar.

 27. Fehmi Bey! 20- 24 Eylül 2021’de Avrupa ülkelerinden birisin de yapılacak yargılama hakkında ne düşündüğünüzü.
  Yazarmısınız.

 28. Bugünlerde iktidara yakın olan yazarlar sürekli olarak millet ittifakının adayının belli olmadığı, yada aday çıkarmadığını söyleyerek köşeye sıkıştırmaya çalışıyor. Ancak öyle veya böyle belediye başkanları başta olmak üzere millet ittifakında birtakım adaylar var.soruyu şöyle soralim;
  Recep tayyip erdoğan ‘ın aday olamayacağı bir seçimde cumhur ittifakının adayı kim?
  O anlı şanlı yazarlar cevap verebilir mi?

  • Fatih bey kusurabakmayın ama o kardeşimiz cb olma hakkını daha önceden kullanmıştı hatırlarsanız:)

Yoruma kapalı.