Beyin göçü var mı, yok mu? NYT 'Var', Cumhurbaşkanlığı 'Yok' diyor.. Benim görüşüm ise…

56
Fotoğraf New York Times'tan..
Reklam

William Shakespeare‘in Romeo ve Juliet eserinde geçen “Bir isim nedir ki? Gül dediğin başka bir ismi olsa da yine hoş kokar” cümlesi meşhurdur.
Gerçekte de öyle değil midir?
Biz ise bir sorunun ismini değiştirdiğimizde onun sorun olmaktan çıkacağını sanıyoruz.
En son örnek dün Cumhurbaşkanlığı insan kaynakları ofisinden yapılan açıklama. Birkaç gün önce Amerikan New York Times gazetesinde (NYT) Türkiye’den yurtdışına beyin göçü olduğuna dair ayrıntılı bir değerlendirme-haber yayımlanmıştı; orada verilen bir rakamı sorgulayarak böyle bir sorun olmadığını duyuruyor Cumhurbaşkanlığı.
Ve tabii, NYT’ın ‘bu maddi hatayı ivedilikle düzeltmesini’ talep ediyor.

Rakamlar ne söylüyor?

NYT’ta 2017 yılında Türkiye’den bir yıl önceye göre (2016’da rakam 178 bin imiş) yüzde 42 artışla çeyrek milyondan fazla kişinin yurtdışına göç ettiği bilgisi vardı; Cumhurbaşkanlığı doğru rakamın 113 bin 326 olduğunu ve aynı yıl içerisinde yurtdışında yaşayanlardan 101 bin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının ülkeye dönüş yaptığını, böylece net göç sayısının 11 bin 554 olduğunu bildiriyor.
Bu düzeltmeyle sorun ortadan kalkıyor mu?
Hayır. Beyin göçü bu yıl daha da hızlandı. Yurtdışında iş bulan veya iş bulacağını düşünen pek çok nitelikli kişi tası tarağı toplayıp ülkeyi terk ediyor…
En az bunun kadar önemli bir başka kesim de, neyi var neyi yoksa elden çıkarıp ülkede kazandığı parasıyla birlikte yurtdışına giden zenginler… Aynı haberde 2016 ve 2017 yıllarında dolar milyoneri en az 12 bin kişinin başka ülkelere göç ettiği ayrıntısı da bir uluslararası araştırma kurumuna (Global Wealth Migration Review) atfen yer alıyor…
Cumhurbaşkanlığı açıklamasında bu ayrıntıyla ilgili herhangi bir düzeltme yok.
Bir düzeltme de Ülker firmasının merkez şirketi Yıldız Holding‘ten geldi aynı habere. NYT sosyal medyada ‘FETÖ’cü’ olarak tanımlanması sonrasında, Yıldız Holding‘in ülkemizdeki varlığını Londra’ya taşıdığı iddiasına da yer veriyor; holding bu iddiaya cevap olarak, FETÖ’yi ‘terörist’ olarak tanımlayan ve Türkiye’ye olan ilgi ve bağlılığının devam ettiğinden söz eden bir açıklama yayınladı.

[Yıldız Holding açıklamasından önemli bölüm: “Yıldız Holding çapında, 4 milyarlık
coğrafyada faaliyet gösteren bir kurumun, Avrupa’da, Orta Asya’da, Ortadoğu’da, Uzakdoğu’da ve Amerika’da şirket ya da fabrika kurması ve satın alması kadar doğal bir şey olamaz. Tekraren belirtmek gerekir ki, tüm şirketlerimizin sahibi Türkiye’de yerleşik Yıldız Holding’dir. Yıldız Holding’in yüzde 100 sahibi Ülker Ailesi’dir. Bu gerçeğe rağmen, yapılan ticari faaliyetlerin Türk mahkemelerinin yetki alanı dışına çıkma çabası olarak değerlendirilmesi en hafif tabiriyle art niyetli siyasi bir yorumdur ve hiçbir surette kabul edilemez.”]

Sorun ortadan kalktı mı bu açıklamalarla?
Gözümüzü kapattığımızda ortamı kendimiz için karartırız, ama biz gözümüzü kapattık diye her taraf karanlığa bürünmez.

Türkiye’de çıkan haber

Cumhurbaşkanlığı insan kaynakları ofisinin NYT haberine düzeltme açıklaması yaptığı dün, AK Parti’nin itibar ettiği Türkiye gazetesinde ‘Beynimiz göçüyor’ başlığıyla kapsamlı bir haber yer aldı.
Haberin girişi şöyle:

“Teknoloji alanında faaliyet gösterip de elemanını yabancı bir firmaya  kaptırmayan Türk şirketi neredeyse yok gibi. 100 binden fazla yazılım elemanına ihtiyacı olan bir ülkenin beyin göçü vermesi dijital dönüşümü riske sokuyor.”

Konuya yakın pek çok uzmanla görüşmüş gazetenin muhabiri Ömer Temür. Aktardığı bilgiler bu sebeple yaşananları ilk elden bilebilecek kişilere ait. Biri, ABD’de bu yolla gitmiş 3 bin mühendis, bin araştırma görevlisi ve 3 bin 600 doktor olduğu bilgisini vermiş. Hollandalı ASML şirketi ülkesine Türkiye’den beyin ithal ediyormuş. Sadece ABD, İngiltere, Almanya ve Hollanda değil, Çekya, Estonya ve Romanya gibi ülkeler de Türkiye’den iyi yetişmiş insanları çekme yarışındaymış.
Sizlerin de konuya tanıklık edecek yakınlarınız mutlaka vardır; orta ölçekli bir teknoloji firmasında çalışan benim bir yakınım, kendi şirketinden bir yılda tam 11 kişinin aldıkları teklifleri değerlendirerek yurtdışındaki firmalara gittiklerini söylüyor. Finansal teknolojiler alanında alışan nispeten küçük bir firmanın yöneticisi, Türkiye gazetesine, 10 çalışanından sekizinin Avrupa ülkelerine gittiğini yakınarak bildirmiş.
İster 10, ister 100, isterse 250 bin olsun gerçek değişmiyor: Çoğu genç, iyi eğitim almış ve deneyimini Türkiye’de kazanmış nitelikli insanlarımızın gözü yurtdışında; iş buldukları takdirde çoluk-çocuklarını alıp çalışmak üzere başka ülkelere gidiyorlar…

Para için mi yaşanıyor bu göç?

Çoğu kişi, sebebi, yurtdışındaki maddi imkanların ülkemizden daha iyi olmasına bağlıyor. Oysa gençler için maddi imkanlardan daha değerli başka sebepler var. En önemlisi de, Türkiye’nin sorunlarından kaçmak… Gittikleri ülkelerin sorunları nasıl olsa onları ilgilendirmiyor; Türkiye’deki sorunlar arttıkça dışarının cazibesi de gözlerde büyüyor.
NYT rakamı abartmış olabilir, ancak üzerinde mutlaka durulması gereken önemli bir güncel konuya parmak bastığı da ortada.

Reklam

[TÜİK’in verdiği rakamlara bir daha göz attım. AA’nın konuya ilişkin haberi şöyle: “Türkiye’den göç eden kişi sayısı geçen yıl 2016’ya göre yüzde 42,5’lik artışla 253 bin 640 olarak kayıtlara geçti. Bu nüfusun yüzde 54’ü erkekler, yüzde 46’sı kadınlar olarak belirlendi. (..) Türkiye’den göç eden nüfusun yaş gruplarına bakıldığında, en fazla göçün yüzde 15,5 ile yine 25-29 yaş grubunda olduğu görüldü. Bunu sırasıyla yüzde 14,4 ile 20-24 ve yüzde 12,3 ile 30-34 yaş grubu takip etti.”]

ΩΩΩΩ

Reklam

56 YORUMLAR

 1. Bir yerde bilim ve sanatın gelişmesi için öncelikle bilime ve sanata önem veren devlet adamlarının olması gerekir. ülkemizde böyle devlet adamlarına rastlamak artık çok zor… kindar ve dindar bir nesil yetiştireceğiz diyen bir devlet adamının her şeyden önce kindar bir dindarın olamayacağını bilmemesi ve böyle bir zihniyete farklı düşüncelerin ortak paydası olan mc^2 leri veya f =ma yı anlatmak mümkün değildir.
  iki çocuğum var biri ….. üniversitesi TIP FAK. okuyor…. bir diğeri……. fen lisesi nde okuyor. her ikisi de ve arkadaşları da yurt dışında eğitimlerini tamamlayıp orada kalmayı planlıyorlar… bende teknik öğretmen olarak düşüncelerine katılıyorum… bu ülkede milliyetçilik eksenli ve din eksenli faşist bir düşünce maalesef istibdat ile birleşik bir yapı kurdular ve devleti yönetiyorlar…. BU ülkede bilimden , sanattan , farklı düşünceden bahsetmek artık mümkün değil …. Darbeler ne kadar tehlikeli ve ilkel ise istibdat , din ve milliyetçililik eksenli faşist düşüncelerde bir o kadar tehlikelidir. her ikisininde anayasamızda / kuranı kerim de yeri yoktur……..

 2. Ülkemizin, nitelikli fakültelerinden mezun gençlerden sık sık benzer şikayetleri duyuyorum… yazılı sınavlarda başarılı olsalar bile sözlü de “partizanlık ve adam kayırmacılık” nedeniyle işe alınmadıklarını söylüyorlar… bunu söyleyen gençlerin ortak özelliği, gelecekten ümitlerini kesmeleri… gençlerin yaşadığı bu hayal kırıklarını ve küskünlerini yok saymak, 28 Şubatçı zihniyetin, bir yandan dini yaşam alanlarını daraltıp, öbür yandan “biz dine değil irticaya karşıyız” demesinden başka bir anlam ifade etmiyor. Allah adaletle hükmedenleri sever.

 3. FARKLI BİR KATKIDA BULUNAYIM:
  http://www.akevler.org/AdilDuzenDergisi/499/3662/Acinasi-egitim-sistemi
  Ahmet Hakan – Hürriyet Lütfi Hocaoğlu
  O katil, o üniversiteye pankartla giremezdi
  6 Okunma, 0 Yorum
  05.01.2019
  Gencecik bir araştırma görevlimizin hunharca katledilmesinin ardından atılması gereken en önemli adım şudur:
  Üniversitelerimizdeki güvenlik algısını ve anlayışını değiştirmek!
  Epey bir süredir üniversitelerimizdeki en önemli duyarlılık alanları şöyle şeyler:
  Aman pankartla okula girilmesin!
  Aman eylem yapılmasın!
  Aman slogan atılmasın!
  Aman siyasi içerikli bildiri dağıtılmasın!
  Duyarlılık bu alanlarda yoğunlaşınca da…
  Belinde silahla okula dalabilen…
  Sağa sola sürekli racon kesmeye çalışan…
  Cebinde adam kesmek için bıçak taşıyan…
  Bir takım kabadayı özentisi içindeki tiplere gün doğmuş oldu!
  Bu tipler, gemi o kadar azıya almış durumdalar ki…
  Güpegündüz okul içinde cinayet işleyip gencecik bir kadın akademisyeni katledebiliyorlar.
  Yetkililerimizden rica ediyorum:
  Lütfen üniversitelerdeki şu çarpık güvenlik algısına bir son verin ve artık biraz da şu silahlı/külahlı kabadayı özentisi tiplere bir “dur” deyin!
  Deyin de başka canlarımız gitmesin!
  Yazının tamamı için tıklayın
  Yorum:
  Acınası eğitim sistemi
  Eskiden üniversite okumak isteyenler bir ideal üzerine okurdu. Okulunu bitirmek ve onunla ilgili bir iş yapmak isterdi.
  Olay son 20 yılda çok ciddi değişti. Artık üniversite okuyanların tek derdi var: memur olmak, çalışmadan maaş almak. Bu en yüce (!) ideal olan memur olma ideali ile Tıp Fakülteleri zirve yaptı. 30 yıl önce mühendislikler zirvedeyken birden dibe düştüler. Sağlıkta dönüşüm projesiyle sağlık personeli talebi aniden mantar gibi Sağlık Meslek Yüksekokullarının açılmasına sebep oldu ve günümüzde artık buradan mezun olanlar da işsiz gezer oldu.
  Bir alanın tercih sebebi KPSS puanı oldu. Ne kadar çok memur alınıyorsa o alanın puanı zirve yaptı.
  Bu yüksek ideallere (!) sahip günümüz gençliğinden de artık kopya çekmeyi doğal hak, kopyayı yakalayanı da öldürmeyi normal görebilen gençler ortaya çıktı.
  Günümüz sınav sistemi ve bu memuriyetin cazibesi devam ettiği müddetçe çok daha kötülerini göreceğinizden emin olabilirsiniz.
  Adil Düzene gelinmezse, Adil Düzendeki dayanışma ortaklıkları devreye girmezse bu eğitim sorunu asla ve asla çözülmeyecektir.
  Lütfi Hocaoğlu

  • Adil düzeni de gördük hepsi boş önemli olan evrensel ahlak kurallariyle yaşamı sürdürmek. en muhafazakarımız konu istikbal konu para konu ikbal oldu mu herşeyi unutuyor. Önce insan olmalıyız.
   Müslümanım diyenler kendilerine Peygamberimiz dışında Hocasını , liderini örnek alıyorsa mutlaka
   birgün duvara tosluyor. Bırakalım kendimize önder edinmeyi . Tek önderin yolundan gidip Kutsal kitabı
   rehber edinse bunların hiçbiri olmaz .

  • Lütfi hocaoglu çok değerli bir hocamizdir. Adil düzen çalışmaları yapmaktadır. Ayrıca bizim akevler kooperatif başkanı ve akevler. org sitesinin kurucusudur.

 4. Bir varmış bir yokmuş evvel zaman içinde kalbur saman içinde dere tepe düz giderken ilerde bir köy varmış, köyün camisi, caminin de imamı varmış. İmam cemaatten cemaatte imamdan uzakta yaşayıp gidiyorlarmış. Hal böyle olunca kimse imama; – imam efendi hayvan severlik iyidir güzeldir fakat insan sevmesini bilmeyen hayvan sevemez dememiş.
  Derken kış gelmiş soğukta yiyecek bulamadığı için aç kalan köpekler okuldan evine dönen gencecik bir insanı yemiş. Cesedin kalanını alan ailesi cenaze namazı için camiye götürmüşler. İmam efendi cenazenin başına gelmiş, usuldendir deyip cenaze sahiplerinin acısını hafifletmek babından bir iki cümle söylemek istemiş. O ana kadar köpeklerin aç kalabildikkerini aklına getiremeyen imamın hayvan severliği aklına gelivermiş. Tam ‘ hayvlanlara şefkatli olmak lazım’ derken gencecik evladını hayvanlara kurban veren aile öfkelenerek bir hışımla imamı önlerine kattıkları gibi…… Sonunu herkes biliyor.

  • Geçmiş olsun baran! Haytap yetkilileri de cuma vaazı vermeyi ve teravih kıldırmayı bilmiyor ama, naabeer?

   • Bay h. Gayret, Haytap yetkilileri cuma vaazı vermekle ve teravih namazı kıldırmakla yükümlü değiller. Ama sen milliyetçiliği savunmakla yükümlü görünüyorsun. Ülkedeki
    yetenekli Türkleri kaçırarak yerlerine de yeteneksiz Suriyelileri, yeteneksiz Arapları, yeteneksiz Afrikalı sokak satıcılarının dolmasıyla övünerek neyin milliyetçiliğini yapıyorsun???!? ( Kimse yanlış anlamasın ben yabancı göçmenleri yetenekli yeteneksiz ayrımı yapmadan herkesi misafir olarak görüyorum fakat Yeteneksiz yabancıların ülkemize geldiği de bir gerçek. Hoş! gerçi onlar da artık gelmiyorlar ya)

 5. Ha gayret bey siz özel trol müsünüz? Yoksa farklı fikirlerin ortaya atılması için çaba mı sarfediyorsunuz? Yahu bir vaka var. Fırsatını bulan kabiliyetler gidiyor. Bu işin fetö metö sü yok. Olan ülkeye olacak.

  • Sözüm ona iyi yetişmiş elemanlarımızdan ihtiyaç fazlası olanların diğer ülkelere gitmesinde rahatsızlık duyulacak ne var edebalı? Kamuda bi açık mı var, birikmiş aday memur stokunda bi erime mi var? Böyle nitelikli bir ihraç ürünümüz olduğu için dövünmek yerine milletimizle gurur duymalıyız! İha, siha yapacak mühendis mi yok, uçak kaldıracak pilotumuz mu kalmadı? Neyimiz eksik; programcı, yazılımcı mı az? Hindistanda gübre yığını gibi programcı var da ne olmuş; üç otuz paraya gelip türkiyede çalışmaya dünden razılar:) hem farklı fikirlerin ortaya atılmasından niye rahatsız oluyorsun ki? Farklı fikirleri çöpe atmak da bizim muhalefetin marifeti işte:) Dünya türkün önünde diz çökene kadar; durmak yok, göçe devam!

   • “Ömer, Halife iken bir gün bir köşede dört büklüm bir vaziyette oturup göz yaşı dökerek ağlıyormuş. Kendisine niçin ağlıyorsun Ey Ömer? diye soranlara; ”Niçin ağlamayayım! Ben ağlamayayım da kimler ağlasın. Ben bir yöneticiyim. Fırat’ın kenarında bir koyun kaybolsa Rabbim hesabını benden soracaktır” demiş. Bu söylemiyle mesuliyet ve sorumluluğun ne kadar ağır ve önemli olduğunu ifade etmiştir. ”
    İYİ DÜŞÜNMEK LAZIM

 6. Fehmi Bey,
  Cok interaktif bir yazarsiniz. Sunu itiraf etmeliyim ki bazen sizin yazidan daha cok yorumlari okuyorum. ISSIZ bir Sosyal bilimci olmamdan kaynakli herhalde. Konuya gelince farkli dusunceler var. Konuya katki icin dvlottery statistics googla yazip baksin yorumcular. 2018 yili itibariyle 400 bin kisi green card basvursu yapmis. 2016″ya gore %100 artis var.
  KONUYA TAM YERINE GELMISKEN BIR YARDIM TALEBIM OLSUN yorumculardan…
  – Yl- Doktora ABD
  – A sinifi dergilerde yayin
  – ABD yayinevlerinde yayimlanmis kitap bolumleri
  – Harvard -oxford gibi unilerde yapilan kitap ve doktora calismalarinda bolca atif alma vs..
  – mahkeme beraat- Yurtdisi yasagim yok ama PASAPORT iptal
  Parasi ve akli olan gidiyormus…kalanlar aptal diyorlar…valla bende isterim…vesselam..
  Selam ve sevgilerimle…

  • Ebuzer istersen bi de şişme bot dene! Meriç kıyısında veya yunan adalarına bi yol bulunur nasılsa… Ama sırtçantasını su geçirmezinden al, dolarlar suyu çekerse maazallah iflas yani:)))

 7. Avrupa birligi üyelerindeki nitelikli eleman potansiyelini bitiren, basta Almanya ve diğer produktiv EU ülkeleri hedeflerini bu sene dünyaya ceviriyor.
  Yeni kanun teklifine göre herhangi bi kalifiye eleman, sertifikasyonu yada is tecrubesi olan kisi dünyanin herhangi bi yerinden Almanya’ya gelip 1 sene is arayabilecek ve bulursa işe direk basliyabilicek. Bunun icin prosedür nerdeyse sıfıra indirilecek. Tek kısıtlama eleman alımının sadece, şu an AB’de eksikligi olan iş alanlarında olacak olması.
  Şimdi, adam bu kanunla senin kalifiye elemanina göz dikmiş.
  Sen içerde son 7-8 senede insanları gerecek, bıktıracak herseyi yapmışsın.
  Ekonomide dibe bi vurmus, ikinciyi bekliyor.
  Gençler dünyayı takip ediyor, bu eski kafayla bu sartlarla bu insanları nasıl ikna edicen?

 8. Bir iki hafta öncesine kadar iktidarı canhıraşane savunanları dert ediniyordum kendi derdim yetmezmiş gibi. Sadece olanın anlatıldığı yazılara muhalefet suçlamalarıyla olanı eğip bükerek devleti savunduklarını zannedenleri dert ediniyordum. Ülkesinden binlerce kilometre uzaktaki bir ülkede fi tarihinde intihar eden doktoru gören gözler nasıl oluyorda ülkesindeki intiharları, hapishanelerinde ki ölümleri göremiyor. Gene İstanbul’dan kilometrelerce uzaklıkta yaşayan ve maaşını zorunlu giderlere verdikten sonra kalan % 25 ini gıda ve bebek masraflarına yetiremediği için evinden çıkıp komşusuna bile oturmaya gitmeye çekinen Nusret beye İstanbul’daki köprüleri, Avrasya tünelini, hava alanını anlatarak iktidarı savunma gayretlerine bir anlam veremiyordum. Hala anlayamiyorum ama eskisi kadar da dert etmiyorum.
  Hani üstad bir süre önce bir yazısında ” Muhalefet ile yandaş denilenler arasındaki görüş farkı daraliyor. Nasıl olsa yakında herkes farkedecek” demişti ya, muhalif kanadın yıllardır söylediklerini havuz medyası tek tük de olsa görmeye başladı.
  Yakında burada ki yorumcularda farkedecekler nasıl olsa.

 9. Kafalar ecnebileşince kafa kağıdının bir önemi yoktur
  Yazar nerdeyse FETÖ yü terör örgütü ilan ettiniz bu hale geldi diyecek

 10. NYT’nin söylediği TÜİK verilerinde Türkiye’den göçen herkes var….Türk,Iranlı,Iraklı,Suriyeli….vb.
  Cumhur başkanlığının açıkladığı 113 bin rakamı ise sadece Türk vatandaşları…

 11. Bu ABD gazetelerinden Trump ve Erdoğanin çekdikleri ne! Onarla başlari belada. Durmada onlara laf yetiştirmak zorunda kaliyorlar. Hadi bizde havuz ve yasaklar var millet uyutulyor. Zavallı Trumpin hiç şansi yok.
  Bizim siyasetçiler her ağızlarini açtikca “biz çok güçlü bir devletiz”diyerk ABD de dahil herksi yenebilecek gücümüz olduğunu söyliyorlar ve meydan okuyorlar… İyi hoşda peki şımdi İŞID ile savaşmak için neden ABD den “ASKER”de dahil yerdım istiyorlar…. Bakalım bu haberi nasil kalibina uyduracaklar.
  The Wall Street Journal
  https://www.wsj.com/Turkey Seeks Major U.S. Military Support to Adopt Fight in Syria
  Plan for Turkey to take lead in fight against Islamic State could require more U.S. force, not less, officials

 12. Sayın Koru ,
  Şeytan ayrıntıda gizlidir derler. 20-24 yaş grubu % 14.4 bunlar henüz diploma sahibi değil. Yegenimde exchange programı ile ABD ye gitti 6 aylığına . Gidişini istatistike alıp dönüşünü almamak olmaz. Bir diğeri Erasmus programı ile 6 ay Danimarka da kaldı geçen yıl. Bir arkadaşın kızı İstanbul ofisinde çalıştığı İngiliz şirketin Londra daki merkezine yönetici olarak gitti ancak o sektörde Türk firması yok. İlaç şirketlerinin sertifikasyonu ile ilgili .Şimdi bu hanım ortaklık teklifine açık. Kendi işinin patronu olmaya namzet. Fırsat bulursa hemen döner. Geçen ay Miami de bir Türk doktor , ABD li eşinden olan kızını öldürüp kendiside intihar etti. Yani Türkiye de şartlar kötü de oralar güllük gülistanlık mı ?
  Bir diğer tanıdığın oğlu 3 yıl Cidde de , 3 yıl Paris te çalıştıktan sonra Istanbul da Çin firmasında da 3 yıl çalışıp kendi işini kurdu.
  Yigit gurbete çıksa gerek demiş atalar. Çok okuyan mı bilir çok gezen mi ? Windows 98 den sonra dünya vatandaşlığı kavramı ortaya atıldı. Vize düzenlemeleri değişti. İnternet üzerinden iş müracaatı yapıyorsunuz şahsınıza özel davetiye geliyor. Bir zamanlar sadece THK den pilot ihtiyacı karşılanırken buğün pilot ihraç ediyoruz. Bu mu beyin göçü ? Hiç bir işin çıraklığı olmadan kalfalığı olmaz. Kalfalığı olmadan ustalığı olmaz. Bazı işlerin çıraklığını ya da kalfalığını yapacağınız ortam ülkenizde yoksa bir müddetliğine hicret etmeniz zorunludur.

  • Neredeyse turist olarak gitmişler dönecekler diyeceksin. Siz bu kafada gidip ülkeyi “Hayvanlar Çiftliğine” dönüştürürseniz eğitimli( Ama iyi eğitimli dandik üniversitelerden mezun değil) bir eleman bu memlekette kalmayacak. Benim yaşım geçti ama çocuğumu İngilizce eğitimi alan bir Üniversiteye( gerçek) girmesi için elimden geleni yapıyorum ki yurt dışına gidişi kolay olsun. Anlamıyormusunuz yeni nesil biat etmiyor sorguluyor sorgulayınca da ülkenin berbat halinin gün geçtikçe daha da berbatlaştığını yandaş olmanın yalaka olmanın liyakatın önüne geçtiğini görüyor itiraz etse başına neler geleceğini de biliyor o zaman tek çare yurt dışına kaçmak oluyor. Biz de burada niteliksiz deve sidiğinden şifa arayanlarla yaşamak zorunda kalıyoruz gerçek bu .

   • Canlı hayvan ticaretinden sözedilmiyor turgay bey, iyi yetişmiş badem bıyıklı elemanların dışgöçünden sözediliyor:) hayvan çiftliğiymiş…

   • Aramızda para toplayıp seni gönderelim birader. Niteliksiz sıfatı sana anca övgü olur.

  • Miamideki Türk doktorun olayi ne zaman oldu?
   Bizim ABD de ölen Turkleriden değil intihar etmiş normal ölümlerden muhakak haberimiz olur, çünkü bizim haberleşme ağımiz var, olmasa dahi cinayet ve intihar olduğu zaman zaten medya günlerce yazar ve gösterir.

    • Siz ve sizin gibiler yandaş yorum yapmayanlara tahamül edmediginizden dolayi…
     Yorumumdan rahatsiz olmaniz gayet normal.
     Sizin AKP yi savunmak icin kendi kendiniz ile çeliskiye düstuğünüzun farkinda dahi değilsiniz.
     O doktar neden burada evlenmek zorunda kalmiş, veya neden buraya egitim icin gelmiş? Sizin saydiklariniz neden Batida eğitim alamak gereği duyuyor?
     17 yildir ihtidarda olan bir devlet kendi memurlarini dahi miliyonlarca dolar ödiyerek neden batida egitme gereği duyuyor?
     Madem öğle adam gibi kendi ülkesinde egitsin.. Milletin vergilerinide batililari zengin etmek icin değil millete hizmet için harcasin.
     O daktor, ABD de kalamiyacağini anlayinca TC ye dönmek yerine mezara girmeyi tercih ettiğine göre, demeki TC iflas etmiş.
     Bu tip haberleri ve olaylari bizim haberlesme aği kimseye bildirmiyormuş cünkü cocuk katiline sahip çikmak istemiyorlar.
     Zaten ölüm haberinide sadece lokal haber siteleri yazmiş.
     Ondan dolayı duyulmadi.

     • Turgayların yorumundan hoşlanan Nurdanlar. İsimden çok prototipler bunlar. Muhalif demeye bin şahit ister. Kendi gibi küfretmeyenlere tahammülsüz kalıplar bunlar. Her yoruma maydanoz, her lafa limon. Deve sidiğinden şifa arayanlara kurban oldurur bunlar.

 13. Nyt nin yazısını doğru da bulsanız yanlışta bulsanız gerçekleri konuşmak lazım. Bu gun 18-30 yaş arası insanların yaklaşık %60 inin fırsatı olsa bu ülkeden batıya gideceği yönünde yapılmış ciddi araştırmalar var ve işin en hazin yanı ünv eğitimi almış (beyaz yakalilarin) kesim bu % 60 in neredeyse %85 i. Kısaca 18-30 yaş arası iyi eğitimli gençler gitmek istiyorsa sorunu sadece maddi imkanlara bağlamak yanlış olur. Oturup bu göç meselesi yalan yanlış doğru diye tartışmak yerine Neden diye sormak gerekiyor. Korkunç bir sosyal toplumsal dönüşüm yaşıyor ülkemiz ve bunun yarattığı ciddi sıkıntılar var. Çocuklarını okutmanın iyi insan olsunlar diyen ebeveynler yerine ilgisiz yada hayatını kurtarsın diyen bi ebeveyn neslinin olduğu gerçeği ile yüz yüzeyiz. Topluma yeni ufuklar açılması gerekiyor. Şu an yapılanlar ne yazik ki toplum yeni ufuklar açmak yerine belirsiz bi gelecek ve endişeler. Bence artık ülke olarak aklımızı başımıza alalim.

 14. Meramımı kısa yoldan anlatayım:Bana
  milyon ya da milyar dolar verseler bir Batı
  ülkesinde yaşamayı kabul edersem namerdim.Bu,işin maddiyatla ilgili yönü.
  Manevi yönü ise zaten kıyas kabul etmez.
  Dünyaya bir kere daha mı geleceğim ki
  oralarda ömrümü tüketeyim.
  Bir takım sorunlar yüzünden giden varsa Türkiye sorunlu olduğu için değil, kendisi sorunlu olduğu için gidiyordur.
  Dünyanın herhangi bir köşesinde dini veya
  insani bir görev yapmak için bulunanlara saygı duyarım.Devlet görevi icabı bulunanlara da hakeza.
  Yukarıda söylediklerim benim kişisel tercihimdir.Yurt dışında yaşamayı bir zorunluluk olmamasına rağmen tercih edenlere de diyeceğim bir şey yoktur.
  Yurt dışına kaçan Fetöcü ve PKK’lılara
  ise diyeceğim vadır:Mümkünse buralara
  adım atmasınlar,yüzlerini bir daha görmeyelim.Can ü gönülden pişman
  olup,ıslah-ı hal edenler,nasuh tevbesi ile
  tevbekar olanlar müstesna.

  • Bekir bey size katılıyorum, yalnız yurtdışına sıvışanların da peşini bırakmıyoruz! Kollukla da olsa gelip hesap verecekler…

 15. Ülkemiz son birkaç yılda yurt dışına göç veriyor bu doğru.insan neden göç eder bu soruyu sorabiliyormuyuz? Maalesef hayır.Osmanlının son yıllarını düşünün harap ve bitap düşmüş bir
  yurt beş parasız yiyecek ekmek bulamayan insanlar .Bunlar ne yaptılar ? Canlarını ortaya koydular.
  Bugünkü durum ogünden daha mı zor ? Asla.
  Evet ülkeyi terkedenler zayıf karakterli , korkak ve vatanperver olmayanlar.Mazallah ülke işgal edilse
  karısını çoluğunu çocuğunu bırakıp kaçacaklar.Evet çok zor bir dönemden geçiyoruz , hukuk yok ekonomi iflas noktasında ancak neden mücadele etmiyoruz. Kaçtane hakim var ülkede bilmiyorum , bunların gerçek hukuk eğitimi almış olanlar eğer vicdanlarıyla karar verseler hukuk bu durumda olur mu?
  Gelecek korkusunu , istikbal korkusunu bıraksalar ülkede adalet yok denebilir mi.Asla
  Evet bu ülke bizim dün dedelerimiz canlarını ortaya koydular bugün istikbal korkusuyla yurt dışına kaçıyoruz.Bu ülke bu badireyi atlatacak ancak kaçanlar o vicdan muhasebesini yaptıklarında bakalım o
  kazançları bir fayda edecek mi.
  Ey yöneticiler bırakın artık düşman yaratmayı bırakın artık gölgelerle savaşmayı .Görev size düşüyor. Ulusal af ilan edin , bırakın taşa toprağa para yatırmayı insana yatırım yapın bu kaçanlar kadar sizler de sorumlusunuz.
  Ey istikbalini dışarıda arayan gençler bu ülke bizim .Gelin birlikte sorunları çözelim bu vatan bizim
  aslolan yaşamak yiyip içmek eğlenmekse yolunuz açık olsun.Lakin yaşamda daha değerli şeyler mevcuttur.Tekrar düşünmek temennisiyle

  • Kusura bakma tam olayi yakalayamamissin. Problem isgal olsa haklisin ama karsinda %51 kendi halkin var. Yani komsun sana sirtini donmus, acmisin, acikdamisin, hapisenede ne isin var ilgilenmiyor. O zaman yapacak birseyin kalmiyor. Yani seninle omuz omuza verecek kimse yok cunku karsindaki senin halkin, onun hayel ettigi Turkiye ile senin hayel ettigin Turkiye ayni degil. Dislandiysan goc edersin, hapishane iyi bir yer degil.

  • Merak etmeyin ahmet bey, ulusal afın gereği yok; beklenen salih zat ve haşhaşileri ilk fırsatta tekrar pusatlanıp nato uçak gemileriyle üzerimize gelmek üzere gün sayıyorlar!

 16. Almanya ve Japonya’da bulundum . Memleketim gibi değildi . Oralarda yaşamak asla aklımın ucundan geçmedi . Türkiye’deki siyasi duruma göre ülkeden göç ermeyi düşünmek çok saçma . ABD de , Amerikalının en az yarısı hatta daha çoğunun sevmediği Trump denen deli yüzünden ABD lileri göç ettiğinden bahsediliyor mu ? Şu anda devletimizin bursuyla yurtdışında okuyan vw ülkemize gelecek binlerce gencimiz var. Dahasıülkemiz göç alan bir ülke . Bunu Cuma namazlarına gittiğimizde görüyoruz. Rengi , dili , anavatanı farklı çok sayıda kardeşimizle birlikte namaza duruyoruz . Maddiyatı önceleyen bir kesim veya bu ülkede kazandıklarına çökülür endişesiyle veya zor durumda olma sebebiyle kendilerinden fedakarlık istenen daha önce iktidarın nimetlerinden faydalanıp AKP ile zenginleşen bir grup ülkeyi terketti , terkederken paraları yakalananlar oldu , veya kaçmayı başaranlar olmuştur . Beyin göçü oluyor anlamında FETÖ ye gönülden bağlı ve bunu sürdüren insanlar kastediliyorsa bu Türkiye için bir kayıp değil kazanç olsa gerek . Vatanına , milletine bağlı , ülkesini seven hiç kimse ülkemizi terk etmek istemez . Olumsuzluklar olabilir , vardır , ancak bu olumsuzluklar sürekli devam edecek değildir . Bu olumsuz hava da elbet dağılacaktır . İşte o zaman ülkeyi bırakıp gidenler belki geri dönmrk isteyecekler . ABD denince aklıma karton kutularda yaşayan insanlar ve bunu umursamadan yanlarından geçip gidenlerin yaşadığı , dünyevi gayrımeşru hazların yaşandığı ülkelerden en meşhuru geliyor. Özellikle Las Vegas gibi yerleri gören Müslüman arkadaşlar , buraya bir daha gitmeyi aklından bile geçirmiyor . Siyaset yüzünden , bir takım siyasiler yüzünden ülkeyi terk etmeyi düşünenlere tavsiyem , televizyonunuzu kapatın , hatta eskiyse atın , yeniyse satın , kitap okuyun , işinize odaklanın , işinizi gerçekten iyi yapıyorsanız ülkemizde fırsatlar hala var ve gelecekte daha iyi olacak . Rahmetli Çetin Altan abinin güzel bir sözüyle bitirelim “ Enseyi karartmayın . “

  • Musa bey tespitleriniz çok yerinde ve katılıyorum. “Köpeğimin mezarını bile bırakmam almanyada” diyen nice gurbetçi ellerindeki dövizlerini şu son kriz denemesinde ülkemize gönderdiler destek olmak için! Kimileri de sırtçantalarına 1dolarlık banknotlarını doldurup ülkemizden kirişi kırıyorlardır tabii:(

 17. Geçemediğimiz köprüye para ödüyoruz ucamadigimiz hava limanına para ödüyoruz hiç görmediğimiz Avrasya tüneline para ödüyoruz. Az kaldı nefes alıp vermek için de vergi ödeyeceğimiz günler gelecek.
  Türkiye’deki zengin iş adamlari kazandıkları ciro kadar vergi ödüyorlar. Bu yüzden çareyi Yurt dışında buluyorlar. Gayet mantıklı geliyor. Yurt dışında en kral araba bile Türkiye’deki adi bir arabaya eş değer fiyattadir. Bu gidişle zenginler kaçacak fakir kesim ise açlık sefalet içinde yaşam mücadelesi verecek.
  Kendim çalıştığım paranın %40’ı kira, %35’i faturalar %25’i gıdaya ve çocuk bezine veriyorum. Türkiye’de yaşamak böyle bir şey işte yaşa yaşaya biliyorsan.
  SAYGILAR SEVGİLER

  • Avrasya tünelini kullanıyoruz hocam . Çok memnunuz . Marmaray da çok kullanışlı . Hatta Marmarayı binlerce , milyonlarca dar gelirli de kullanıyor . Osman Gazi Köprüsü için aynı şeyi söyleyemeyeceğim , çok pahalı olduğundan ben hala feribotu kullanıyorum . Bence iyiye iyi demeyi bilelim , Osman Gazi Köprüsü de iyi ama maalesef sadece zengin kesime verilen bir hizmet olarak şu anda hizmet veriyor . Fiyatı otomobiller için 40 TL civarına indirebilse , muhteşem bir hizmet .

   • Milyonlarca dar gelirlinin arabası mı var ki avrasyayı kullansın.
    Milyonlarca dar geliril bir şekilde arabıyı evde bırakıp.toplu taşı vasıtalarınıkullanıyor

    • İntahim bey , yazıyı iyi oku. Marmara’yı kullanıyor dar gelirliler Avrasya’yı değil. At gözlüğü olmadan yazıyı tekrar okuyunuz . Sonra yorumunuzu yapınız .

   • Senin tuzun kuru galiba Avrasya tüneli kaç lira haberin var mı 23.30 tl bir de dönüşü var etti mi 46.60tl ayda 22 defa geçsen etti mi 1025 tl . 1025 lirayı sadece geçiş olarak verip pahalı değil dediğine göre sen de ballı ihale kapanlardansın demektir.

    • İşime geldiğinde kullanıyorum . Ballı ihaleyle ne Alaka. Saçma sapan yorum yapmak için yorum yapma . Her gün kullanmak zorunda değiliz .Böyle bir alternatif sunulmuş . Sen istediğin yerden gidebilirsin . Diğer yolları kullanabilirsin . Ama At gözlüğü kötü bir mercek , hep aynı noktayı gösteriyor , olumlu şeyleri ıskalatıyor .

    • Bence adam kötü niyetli , her iki köprüden Anadolu’dan Avrupa’ya bedava geçilebilirken , o yaptığı hesapta gidiş dönüşü hesap ediyor , hesap kabarık çıksın diye . tuzum kuru olmadığı için Anadolu’dan Avrupa’ya geçişte 15Temmuz Şehitler Köprüsü veya FSM köprüsünü kullanırım , dönüşte bazen güzergaha göre Avrasya tünelini kullanmak istersem kullanırım . Ama bu kötü niyet kimseye fayda vermediği gibi , muhalefet edeyim derken asıl niyetin Halis olmadığını açıkça gösteriyor . Anadolu’dan Avrupa’ya köprülerden geçiş bedava iken , neden Avrasya tünelini kullanayım ?

 18. Geri dönüş yapanların sayisi Cumhurbaşkanlığı insan kaynakları ofisinden yapılan açıklama ile ayni olabilir hatta dahada fazlada olabilir.
  Fakat öğle çalişkan ve meslek sahipleri değil kendileri zengin olmalarina rağmen yaşadıkları Devletlerden sosyal yardım alanlar.Tembel ve üşkağatçilar.
  Yeni çıkan gelir vergilerinin uluslararasi bildirimi kanununda üşkağatçiliklari ortaya çıktiği için, yaşadiklari devletler ödedikleri parayi geri isteyince çareyi kacmakda buldular.
  Faka Beyin göçu konusu, NYT nin verdiği rakamlardan daha fazla, NYT genel olarak göçmenlerın sayısını veriyor, bir çok sığınmacının henüz işlemleri tamamlanmadiği için onlarin sayisini yazmamiş.
  Diğer taraftan! Türkiyenin açiklamalarınada sadece Havuzu takip edenler inanir.
  Millet ekmek bulamiyor yemeye HAZINENIN BAŞINDAKI DAMAT BEY NE DIYIYOR 2018 DE KALKINMA REKORU KIRMIŞIZ….. onun içinmi AKP li iş adamları mal varlıklarıni dişari kaçiriyorlar.
  Yalanla abad olunmadığını bir bile bilseler.
  Ben Kanada BC Vancouver da oturduğum zaman hemen hemen hergün kütüphaneye giderdim, ve bir tane Türke rastlamadım, fakat 13 yilda iki sefer Velfer ofisinin önunden gectip en az 5 veya 6 Türk ile karşılaştim.
  Velfer devletten yardim alanların gittikleri yer.
  Sirf devletten yardim almak için burada ev falan almiyorlar kirada oturiyorlar, zaten kiralarinide devlet veriyor.
  El altindan çalişiyorlar bütün kazançlari ile Türkiyeden ev ve altin aliyorlar.
  15 yıl önce 300 bin dolar olan evler şu an 3 miliyon + dolar.
  Turkiyedeki kazanclarindan verdikleri vergiler buralara bildiriliyor.
  Bizim dinimizde (Islama) Yalan nasıl büyük günahlar dan sayiliyorsa buralardada büyuk suç sayiliyor.
  Maalesef bu işin daniskasını bizim Devlet yapiyor.
  Hiç kusura bakmasınlar artik kimseler bize inanmiyor.

 19. Cok guzel, itiraz edilmesi zor bir yazi yazmissiniz yine Fehmi bey.
  Yaklasik 10 senedir, Avustralya’nin ucuncu buyuk sehrinde ( Izmir akla getirilsin diye belirtme geregi duydum sadece) , ‘iyi’ler arasina giren bir universite icinde kebap dukkani isletiyorum. Haliyle okula gelen Turk ogrencilerle mutlaka temasim oluyor.
  Son iki yil icinde, bariz bir sekilde gelen ogrenci sayisinda buyuk bir artis var. Lisans , lisans ustu okumak icin ( doktora yapmaya gelenleri saymiyorum hic, onlar zaten bitirdikten sonra isterlerse oturum alabiliyorlar) bir suru gencimiz akin akin yurt disina akiyor. Hepsinin maddi durumu iyi , masraflarini rahatca karsilayabiliyorlar da diyemeyiz cunku, bir cogu hemen is bakmaya basliyor her alanda.
  Genclerle oturup konustugumuzda genel manzara soyle; aile, elinde ne var ne yoksa toplayip, cocugun okul parasini, ucak biletini ve varisindan itibaren kendini gecindirebilecegi bir kac aylik giderlerini verdikten sonra, ” gerisi sana kalmis, butun aklin ve bedeninle ugras, kendine orada bir yer edin ve orada oturum almadan buraya sakin donme ” diyerek gonderiyor.
  Anladigim ve hissettigim kadariyla, ailelerin cocuklarinin gelecegine dair butun umutlari tukenmis, bari cocuklar kendini kurtarsin cirpinisinda.
  Elimizi vicdanimiza koyup dusundugumuzde, ‘ haksiz ‘ olduklarini da soyleyemeyiz.
  Daha gecenlerde, Bogazici universitesinde, Afrin harekatini onaylamayan ogrencileri hemen, ama ne acelesi vardiysa hemen iceri attilar. O cocuklar, universite sinavlarinda ilk 1.000 lik gruba giren ve gelecegin her alandaki parlak gencleri degil miydi? Diyelim, iktidarla hem fikir olmadiklari icin yanlis idiler,yine de her konuda sesini cikarmayan, itiraz etmeyen, fikrini soyleyemeyen ‘ peki babacim ‘ nesli mi ulkeyi ilerletecek?
  Gorunen o ki, yasanan hoyratliga, nobranliga dayanamayip gocuyorlar ve ne yazik ki, leylekler gibi geri goc de olmayacak.
  Kimbilir, belki kasitli yaratiliyordur bu ortam. Egitimsizleri gutmek daha kolay geliyordur bir anlayisa gore.

  • Leylekler gibi geri göç de olmayacak ne biliyorsunuz? Temenni gibi geliyor. Zaman herkesin dışarıya açıldığı bir zaman. Bu öğrencilerin çoğu geri dönecektir. Siz de göreceksiniz.

   • Bu cocuklarin bir cogu, kustuler ulkeye, yoksa nasil bu kadar zorluklari goze alip da birakir gidersin , evvelinde yagmurunda hic bir sacagina siginmadigin gurbet ellere? Ustelik, bu kuskunlugu yaratanlarin umurunda bile degilken.

   • Şehirden köyüne kaç kişi geri dönüyorsa yurtdışına gidenlerden’de ancak o kadarı geri döner.

  • O boğaziçindeki kopiller anzaklar geldiğinde çanakkale savunmasına da karşı çıkarlardı!!! Küsmüşlermiş…

   • O “kopiller ” in aklinin zekati sizde olsaydi keske. Hayatta ne basariniz var, gercekten bilmek isterdim.

Yoruma kapalı.