Bir çocuk intihar etmiş diyeler.. Bu konuyu 1,5 yıl gecikerek ele aldığım için mahçubum…

27
Reklam

11 yaşında bir çocuk intihar etmiş olabilir mi?

Bir süredir toplumu sarsacak boyutlara ulaşan intihar salgını çocuklara kadar bulaşmış mıdır gerçekten?

Hiç sanmıyorum.

Ben sanmıyorum, ancak 11 yaşındaki Rabia Naz isimli İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi kız çocuğunun intihar ettiğine inanan bir yargımız ve siyaset alanından kişiler var.

Çocuğun babası “Benim kızım intihar etmiş olamaz” inancıyla konuyu sürekli canlı tuttuğu için kamuoyu 1,5 yıldır olaydan haberdar; acılı baba ve ailesi kayıplarını kabul etseler Rabia’yla ilgili dosya şak diye kapanacak.

Kapandığında olayın cereyan ettiği Giresun/Eynesil’de -ve galiba Ankara’da da- her gün “Ya gerçek ortaya çıkarsa” tedirginliği yaşayan birileri de rahatlayacak.

‘İntihar’ denilerek dosyası kapatılanın basit bir vur-kaç olayı olduğuna inanıyor aile. Yolda yürüyen çocuğa bir aracın çarptığı, araç sürücüsünün çocuğu evin önüne kadar götürüp bıraktığı düşünülüyor. İntihar senaryosunun gerçek olması senaryo yazanların seçtikleri mekan açısından da mümkün değil. “Rabia oradan düştü” denilen yer ile kızın yaralı halde bulunduğu yer birbirine uzak. Kızın tırnağı arasından bir erkeğe ait olduğu anlaşılan DNA çıkmasının üzerine gidilmesi ve onun kime ait olduğunun araştırılması gerekmez miydi?

Yazarken bile içim titriyor.

Reklam

Kim bilir ne zorluklarla büyüttüğünüz sevgili kız çocuğunuzun okuldan dönüşünü beklerken onu evinizin önünde yaralı halde buluyorsunuz. Doğru hastaneye. Tıbbi müdahaleyle hayata döndürülemiyor küçük kızınız. Ölüyor.

Baba ve ailenin diğer bireyleri, geçen yıl Nisan ayında meydana gelen olaydan sonra da üzerini örtmek isteyenler yüzünden, acılarını doğru dürüst yaşayamıyor olmalı.

Eynesil küçük bir kaza. Öyle yerleşim yerlerinde insanlar birbirlerine kol kanat gerer, yanlışlıkların üstünü örtmek büyük kentlerdeki kadar kolay olmaz. Ancak Rabia olayının dosyası acılı baba sussa veya ortadan çekilse hemen kapatılıverecek görüntüsünü veriyor. 

Önce olaya gizlilik kararı konarak medyada eşelenmesi engellenmek istendi. Gizlilik kararı kaldırıldıktan sonra, olayın ardından sıcağı sıcağına görgü tanıklığı yapan birinin, verdiği ifadeyi, ‘intihar’ iddiasını zora sokan mekan farklılığını ortadan kaldırmaya yarayacak biçimde değiştirdiği anlaşıldı.

Olaydan bir yıl sonra yapılan ifade değişikliği bile kuşkuları depreştiriyor.

Çocuğun İmam Hatip öğrencisi, babanın muhafazakar tanınan biri olmasının bile konunun üzerine daha dikkatle gidilmesini sağlamaya yaramadığı ortada. Sesi çıkması beklenenler dosyanın bir an önce kapatılmasını bekler görüntüsü veriyorlar.

Aile açısından ne kadar kahredici bir durum bu.

‘İntihar’ değilse ne olmuş olabilir?

Reklam

Bu soruya ailenin verdiği bir cevap var ve o cevap olayın üzerindeki sis perdesini ve dosyanın neden bu kadar çabucak kapatılmak istenmesini de açıklıyor. 

O açıklama işin içine siyasi kişilikleri soktuğu için yerelden genele siyasi çevrelerden tepki çekiyor.

Bir senaryoya karşı bir başka senaryo o. ‘İntihar’ diyenlere karşı, aracın sürücüsünün bir siyasi kişiliğin akrabası olduğu senaryosu…

İlk senaryo mantıksız ikinci senaryo mantıklı görünse bile gerçeğin ne olduğu ancak konunun üzerine bütün yönleriyle gidildiğinde ortaya çıkabilir. İlle o iki senaryodan birini kabul etmek zorunda değiliz yani.

Fakat konu şimdiki haliyle kalırsa, Eylesin halkı hangisine inanırsa inansın, konu çoktandır ülke genelinin gündemine girdiği için, Türkiye halkı ikinci senaryonun gerçeği yansıttığına inanır hale geliyor.

Dosyayı bir an önce kapatmak isteyenler açısından esas bu durum sakıncalı.

Yapılması gereken, aileyi ve inanılması istenen senaryoyu kabule zorlananları tatmin edecek bir geniş soruşturmadır. Bu sebeple de Rabia’nın ölümünü araştırma dosyası yeniden açılmalı, ‘intihar’ dışındaki iddiaların geçerliliği de sorgulanmalıdır. 

Günümüz adli tıp teknolojisi gerçeği ortaya çıkaracak seviyededir.

Üzerinden uzun yıllar -40, bazen 50 yıl- geçmiş faili hala meçhul cinayetler bile, yeni teknoloji sayesinde, fail/ler/e kavuşturulabiliyor bugün; 1,5 yıl öncesine ait Rabia dosyasının öncelikle aileyi rahatlatacak kesinlikte bir sonuca ulaştırılması çok daha kolaydır.

İsmi de anılarak suçlanan araç sürücüsünün o sırada nerede olduğu cep telefonu kayıtlarından tespit edilebileceği gibi, eğer gerçekten çarpma olmuşsa, bunun araçta bırakmış olacağı zedelenmenin giderilmesi de yeni tanıkların bulunmasına yol açabilecektir. Eylesin’de kaç oto tamircisi vardır ki?

Üzerine gerçeği bulma amacıyla gidildiği anlaşılınca, olayın sessiz kalmış tanıklarının da ortaya çıkması beklenebilir.

“İntihar etti” denilmesi için kapınızın önüne bırakılan -ya da öyle olduğuna inandığınız- sizin çocuğunuz olsaydı ne yapacak idiyseniz, Rabia’nın ailesi de onu yapıyor işte.

[Bu son cümlemin muhatabı, ithamların odağındaki siyasi kimlikli kişilerdir.]

Rabia Naz dosyası yeniden açılmalıdır.

ΩΩΩΩ

Reklam

27 YORUMLAR

 1. Rabia Naz olayı hakkında fazla bir şey bilmiyoruz. Bu nedenle çocuk intihar etmiş olamaz, bunun faili mutlaka babasının iddia ettiği gibi ilçedeki ileri gelen bir siyasi liderin yakınıdır diyecek değilim. Fakat dışarıdan bakınca olay şöyle gözüküyor.

  Çocuğun fotoğrafına ve aile yapısına baktığımda intihar etmiş olabileceği bana inandırıcı gelmiyor. Diğer yandan Rabia Naz İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi, annesi tam tesettürlü yani oldukça mutaassıp bir aile. Bu nedenle ortada bir laik-dindar çatışması yok ki baba acısı ile birlikte dinci diye gördüğü iktidara yüklenmiş olsun. Tam tersine Türkiye’nin uzun zamandır yaşamakta olduğu siyasi ve sosyo-kültürel iklime göre Rabia Naz’ın şüpheli ölümü karşısında iktidarın bu olayın üzerine gitmesi beklenirdi. Öyle ya Mısırlı Rabia’nın öldürülmesi nedeniyle yıllarca miting meydanlarında dile getirilip Rabia işareti yapılmamış mıydı?

  Fakat böyle olmadı, sıradan bir soruşturma ile olay kapatılmaya çalışıldı. Bunun üzerine Rabia Nazın acılı babası verdiği mücadele ile bu olayı Türkiye gündemine taşıdı. Şimdi gerçek bir Türkiyeli Rabia meselemiz var. Rabia Naz olayı sonrasında yaşananlar, Türkiye’nin içine sokulduğu bataklıktan çıkabilmesi için hiç umulmayan ve beklenmeyen bir etki yapacakmış gibi gözüküyor.

  • ´´Türkiye’nin içine sokulduğu bataklıktan çıkabilmesi için hiç umulmayan ve beklenmeyen bir etki yapacakmış gibi gözüküyor´´

   Amaci üzüm yemek olan biri bunu yazmaz

  • MS Word otomatik yazım düzeltmeden kaynaklanmıştır. Eynesil yerine sizin de belirttiğiniz gibi “Eylesin halkı …” cümlesi haricinde, “Eylesinde kaç oto tamirci …” cümlesi ve yazının etiket kısmı dahil 3 yer yanlış olmuş ama ilk iki kullanım doğru çok şükür 🙂

 2. Benim bildiğim kadarıyla -çok emin değilim – bu dosyanın kapanmamış olması gerekir; geçenlerde TBMM den bir heyet bu konunun araştırmasını yapıyordu , inşallah bir sonuca ulaşırlar ! Ben Fehmi Beyden Özbek kadının öldürülmesi olayının da üzerinde durmasını hassaten istirham ediyorum ; bunların , bence siz gazetecilerin toplumsal ve vicdani görevleri olduğu kanaatindeyim ;lütfen beni mazur görün ! Saygılarımla

 3. Allahın lütfu 15 Temmuzu birde Numan kurtulmuştan dinleyelin.

  Kurtulmuş, “Eğer normal süreçlerle bunları atmaya kalksaydık 15 Temmuz’dan sonra bunları 2020 yılına kadar, 2030 yılına kadar devlet memurluğundan çıkaramazdık. Devlet kendini korumak için böyle acil olağanüstü bir tedbir almıştır.” dedi.

  Kurtulmuş, Kanun Hükmünde Kararname mağdurlarının mahkeme kararı ile beraat etmesini bile yeterli görmedi.
  Kurtulmuş, “Bir insanın beraat etmesiyla örgüt üyeliği arasında birebir ilişki yoktur. Bir insan beraat etmiş olabilir ama bu kişinin örgüt üyeliği isnadında kurtulduğu anlamına gelmez.” diyerek mahkemelerin bir hükmünün kalmadığını itiraf etti.

  Kurtulmuş’a göre Erdoğan rejiminde örgüt üyeliğinin başka delillendirilmesi

  • Siz Numan Kurtulmus´u isinize gedigi gibi anliyorsunuz veya saptiriyorsunuz.
   Söylenmek istenen eger 15 temmuz sonrasi KHK olmasaydi Devleti Fetllahcilardan temizlemek uzun sürerdi, sizin kastettiginiz gibi Darbe Fetullahcilari tasfiye icin yapilmadi.

   Bir Insan Sucu olmadigi veya ispat edilemedigi icin beraat etmis ama Fetullahci ve hala Gülen´e bagli, böyle birini Devlet Memur olarak calistirmak istemiyor ve bu anlasilir bir durum.

  • Allah sana ahlak versin, vicdan versin. bunlar olmadan akıl bir işe yaramıyor. Allah sana vicdan ve ahlak verdikten sonra, senin için “Allah sana akıl fikir versin” diye dua edeceğim.
   – Fakat önce vicdan ve ahlak lazım.
   – Sırayla gidiyorum yani.

  • Ortada yıpranmış ve arızası çok bir araba var. Birileri de bu araba ile biz yarışı kazanacağız diyor. Gerekçeleri de kaptan pilotumuzun lakabı Reis, ne yapar eder kazanır diyorlar.
   Gerçek ise şudur : Reis hiçbir yarışı kazanamamıştı, hep bir sonraki yarışı kazanacağım demişti. Ne yapıldıysa borçlanarak yaptı, şimdi borçları ödeme zamanı geldi. Fakat para yok, halk ezilerek borçlar ödenmeye çalışılacaktır. Bunun sonucu da malum!

 4. Makedonyadaki Türklerin sayısı yüzde 3,75 yani, yüzde dört bile değil. Ama, en üstten en alta kadar her mahkemede bir Türkün bulunması, Anayasa gereğidir… Bu sayede Türklere adaletsizlik yapılması önlenmiştir. Bence, bütün dünyadaki her türlü mahkelerde mutlaka – halktan da uygun – jüri üyeleri olmalıdır. Bugün Adalete güven çok azalmıştır. Hele bazı kesimler. Üstelik, kanunlarda öyle maddeler var ki, bazı insanların hakkını savunmak bile terörü övmek olarak kabul ediliyor. Mesela, PKK mensubu bir kadının öldürüldükten sonra meydanlarda çıplak teşhir edilmesini , İnsan haklarına aykırıdır diye eleştiren İhsan ELİAÇIK hocayı – Kendi ifadesiyle – mahkemeye vermişlerdi. Bence kanunlar, bulunduğu ülkenin şartları ama, kesinlikle evrensel hukuk normlarına uygun olmalıdır. Zaten adalet hakkıyla tecelli etse, faili meçhul hatta malum cinayet ve zulümler bile asgariye inecektir… Ayrıca, bazen af kanunları gündeme geldiğinde, Devlete karşı olan suçlar, kapsam dışı bırakılıyor. Oysa İslama ve mantığa göre Devlet, Devlete karşı işlenen suçları affetme yetkisine sahiptir… Bu olaydaki çocuğa rahmet, ailesine de başsağlığı ve sabır diliyorum. VESSELAM.

 5. TÜİK’in enflasyon ve işsizlik verilerine güvenmeyenlerin oranı AKP’ye oy verenlerde bile % 70 in üzerinde.
  Genel güven endeksi Avrupa ülkelerinde en düşük % 80, Türkiye’de % 20 li bir oran.Yani herkes “babana bile güvenmeyeceksin” modunda. Yani resmen delirmiş.Yada delirtilmiş
  Artık yolunda gitmeyen soruşturma ve yargılamalar değil, usulüne ve prosedürüne uyulanlar haber konusu edilmeli.

 6. Günümüz çocuklarını internet ve sosyal medya ile ilişkisini tam olarak kestiremiyoruz.Bir tanıdığımın annesine düşkün 5. sınıf öğrencisi kızına sınıf arkadaşlarının camdan atlamazsan annen ölecek diye yaptığı psikolojik baskı öğretmeninin dikkati ile fark edildi.Babanın iddiaları dahil her olasılığın çok büyük bir titizlikle incelenmesi gerekiyor.

  • eminim o psikolojik baskı neticesinde Rabia Naz kadar uzağa atlayamazdı. Uçma yeteneğinin olması ya da akpnin ileri gelen bir yakınının olaya karışmış olması lazımdı ki o çocuk uçabilsin.
   – Utanmıyorsunuz. İnsanlığınızdan da utanmıyorsunuz. dininizden de utanmıyorsunuz.
   – Olayı intihar vakasına sokmak için her türlü kepazeliği rahatlıkla yapıyorsunuz.

   • akpnin ileri geleni kim ?
    ufak bir Ilcenin Belediye Baskani mi ? Baba onu yegeni Kizi öldürdü diyor
    Hadi öyle oldu diyelim,niye Belediye Baskani yegenini korusun,korudu diyelim, ,niye Nurettin Canikli onlari yardimci olsun.
    Hadi bu da olsun.
    O kadar insani nasil ikna ettiler buna ortak olmaya

    Olayi sorusturan Polis Savci hatalar yapmis gözüküyor onun disinda belli olan birsey yok

 7. fehmi bey geç kaldım diyorsun çok doğru söylüyorsun ama sadace bu olayda değil bir çok olayda bu tutumun devam ediyor özelikle kürt ler (HDP) konusunda çok garntici ve günü kurtarıcı haraket ediyor hiç de yakıştıramıyorum bir nevi ertuğrul özkök çizgisi bu çizgi doru çizgi değil lütfen demokrat bir cizgi

 8. Doğruya Doğru! Kardeş! Ben teröristlerin mutefiki ABD başkanı trump’a yazdığı Twitter Den bahsediyorum sizde referanstan bahsediyorsunuz ne referansı Türkiye’ye karşı Hatta Başını belaya sokacak twitte bizim IŞID a destek verdiğimizi idda ederek araştırılmasını istiyor. Bunun neresi teröristlere referans olmak.

  O terörist başı kime yazmış Erdoğan’ın kankasına yazmış Ben onun yazdığını buraya aktardığım
  Için mi o teröristin
  reklamını yapıyorum? Hayır Türkiye’nin başına bela açacağını belirtiyorum Rusya son iki yıl öncesine kadar sürekli bundan bahsediyordu hatta ellerinde belgeler ve videolar olduğunu idia ediyordu. Birde düşman falandan bahs ediyorsunuz.yalnışları veya zalimin zülümna karş susmamak düşmanlık olduğuna göre! bebekleri hapislere tıkanlarda melek olmasi gerek?
  Türkiye’nin başına öyle bir bela gelmiş ki o belanın zararını herhalde 100 senede atamayız.
  Daha dün trump’la bizim aramızı açmak istiyorlar diye Meydan okuyordum millete o terörist de onun samimi olduğu arkadaşına teşekkür ediyor ve diyor ki sen bu arkadaşını araştır
  O işid teröristlerine
  Zamanında yardım etti diyor. Açıkçası uluslararası yargılanmamizı istiyor,
  Hem de iki gün önce sarayda kendisini ağırlayan Erdoğan’ın arkadaşından Bunu istiyor.
  Dostunun dostu bunun düşmanı şimdi Türkiye’nin
  Düşmanı Kim oluyor dostu kim oluyor?
  Eğer birisini düşmanlıkla itham edecekseniz önce biraz kendinizi düşünün sonradan düşmanınıza diye cevap yazın. benim düşmanım yok Türkiye’nin düşmanı var. En çok kızdığım bu düşman kelimesidir biz ne biçim milletiz Önümüze gelen düşman hiç dostumuz yok Demek ki Biz iyi değiliz ki herkes bize düşman bakın düşmanımızın dostu bizim dostumuz oluyor Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu ..

  .

 9. atatürk bütlerine saldıranlar şizofreni raporu olan piyonalr değil miydi sayın süleyman özışık ve hikmet genç?yıllardır ileri sürülen deli raporlu piyonlar atatürk büstlerini parçalamak için sahaya sürülmedi mi?aynı zihniyet,şimdi de başörtülülere saldırıyor,saldırtılıyor.gaye toplumu birbirine düşürmek.memleket insanları şucu bucu diye birbirine girer,birbirleri ile uğraşırsa;akp iktidarı ve erdoğan nın kasıtlı söz ve fiilerini,memeleketi kötü idare ettiğini sorgulamaz.kimse,erdoğan ve ailesinin basında açıklandığına göre 100-150 milyar dolarlık yolsuzlukla edindiği servetini sorgulamaz.zaten abd ye de ,sırf servetinin abd tarafından açıklanmasını engellemek için gittiği ortada.görüşmede kazanılan hiçbirşey yokken sevinçlerinde zıpladıalr.erdoğan ı kahraman ilan ettiler.erdoğan ın servetyinin açıkalanması hem de istihbaratı kuvvetli abd tarafından açıklanamsı demek,erdoğan ve akp iktidarının tepekaklak olması demektir.sevinmesinler de ne yapsınalr değilmi?bir kıçlarına kına yakmadıkları kaldı.böylelikle ;erdoğan ın yağma hasanın böreğini yumulanlar,erdoğan ve ailesi,akp iktidarı rahat edmenin yolunu buldu.bu olup bitenelr gizli saklı değil,herşey ortada.ama idrak edebilmek için erdoğan a biat etmeyi bırakıp gerçekleri görmek isteğinin olması gerektir.saygılar.

 10. Eynesil halkı cinayetle ilgili neye inanıyor bilinmez ancak bu haber vicdanen değilse bile siyaseten
  https://tr.euronews.com/2019/04/01/eynesil-de-rabia-naz-etkisi-yillar-sonra-belediye-ak-parti-den-chp-ye-gecti-hdp-mhp
  şimdiden bir netice doğurmuşa benziyor ancak esas etkisini hakkı gizlemeye çalışanların aşağıda ki ilahi hitaba mazhar oldukları sırada görecekleri muhakkaktır !
  “Ey insan! Seni yaratıp seni düzgün ve dengeli kılan, seni istediği bir şekilde birleştiren, ihsanı bol Rabbine karşı seni aldatan nedir?” İnfitar/6-8

 11. Allah rahmet eylesin. Acılı ailesine sabır versin inşallah. Adalet herkes için eşit olmalıdır. Eğer bir siyasinin yakını bu küçük kıza çarpmışsa; yargı görevini sağlıklı yapmalıdır. Allah’ın gördüğünü kuldan saklamak: Sadece insanın kendisini kandırmak gibi bir şeydir.

 12. Rabia nazdan sonra eski AKP düşmani şimdiki AKP millet vekilinin evinde,Özbek kızda intihar etti ya🤐

  Ali kiran baş kesenlerin ülkesinde katiller değil öldürülen mahsunların yakınları cezalandırıliyor.
  Yalnış hatırlamiyorsam Bir kaç gün önce acılı babayi ve işi kurcaliyan gazeteciler
  Tutuklanma istemi le mahkeneye sefk etmiştiler.

  Ahmet Nesinde bugünkü yazısında 15 Temmuz 2016 dan aylar önce 15 Temmuz gecesine dair yazılmiş bazi şiir gibi twitler ve yapılacaklara ait mit tutanaklarını yayınlamış.

  Fehmi beyin ve A Nesinin yazilarını okuyunca! Aklim şöyle bir soru geldi.
  Bu iki olay T.C de değilde 72 buçu milletin yaşadığı ABD de olsaidi.
  Neler olurdu?

  https://www.artigercek.com/yazarlar/ahmetnesin/hakan-fidan-darbeyi-15-temmuz-da-mi-ogrendi-4-temmuz-da-mi

 13. Fehmi bey konuyu çok geç takibe aldığınızdan ciddi Bilgi eksiğiniz var.kardeşimizin tırnağından çıkan DNA olayda ismi geçen çok sayıda şahısla karşılaştırıldı fakat eşleşme olmadı.bu konuyu ilk olaydan hemen sonra Cem küçük ısrarla gündeme getirdi ve ülkeye maletti.intihar dan ziyade çatıdan düşmüş olabileceği büyük ihtimal bundan hiç bahsetmemişsiniz.geçen hafta Cemal Enginyurtun yaptığı çok geniş detay içeren açıklamaları izleyin.Soylu da defaaten babanın iddialarını araştırdığını hiçbirini doğrulayamadıklarını ifade etti.telefon sinyaline bakmamış olduklarını düşünemiyorum.

  • Fatih bey! siz soyluya gerçekten inaniyormusunuz?
   11 yaşındakı çocuk çatıda topmu oynuyormuş? ne yapiyormuşki?

   DNA tahlil edenlere gelince emir demiri kestiği bir ülkeden bahs ettiğinizide unutmayın.

   • Nurdan Hamin siz F. Gülen´e gercekten inaniyormusunuz,
    17/25 Aralik daki Savci ve Polisleri veya onlara emir veren Abileri tanimadigini mi düsünüyorsunuz
    15 Temmuz Darbesinden haberi olmadigini mi düsünüyorsunuz.

    Rabia Naz olayinda sizi tatmin etmek icin ne yapilmasini bekliyorsunuz?
    Bence sizler ancak Cocugu Bilal Erdogan ezdigi ortaya cikarsa , Erdogan da bunun üzerine istifa eder ve hapise girerse tatmin olursunuz.

  • akp iktidar desteği olan suçlular ortalıkta cirit atıyor,sayın Fatih bey.basınn üzerine giderse en fazla ifadesini alıp salıveriyorlar dışarı.ya cezaevleri dolu diye veya ceza yasası böyle diye kılıf da uyduruveriyor akp iktidar nesupları.iş güç savaşına girince fetö dedikelrini nasıl bir çırpıda tutuveriyor ve ömür boyu hapisle nasıl ceza veriliyor,takip ediyoruz basından.ama toplumun iktidara yamanmayan bir kesimi, cenderenin içindeyse,en fazla idadesini alıp bırakıyorlar.işte hukuktaki bam teli buradan koptu.saygılar.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı yazınız