Bir savaş senaryosu.. Sonraki bölümlerde yer alabilecek sürprizler beni rahatsız etti…

36
Reklam

AK Parti’nin önemli isimlerinden -genel başkan vekili- Numan Kurtulmuş’un, dün öğleden sonra, “Nihayetinde bir savaşa giriyoruz” dediğini işittiğimde aklımdan “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan nerede?” sorusu geçti.

Sırbistan’daymış…

Bütün dünya bugün Türkiye’nin Suriye’ye operasyon hazırlığını Donald Trump’ın kimi şaşırtıcı kimi küstah twitter mesajlarının eşliğinde tartışırken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ülke dışında bulunmasının ne anlam taşıdığını düşünmeden edemedim.

Müdahale yapılacak kararlılığına bağladım bu durumu…

Önceki gece (Pazar) Trump’la telefon görüşmesi yapmış Cumhurbaşkanı; ne konuştularsa, ABD başkanı askerlerini Suriye’nin kuzeyinden çekmeye ve Türkiye’ye yol açmaya karar vermiş; kararını ilgililere de tebliğ etmiş… (Saat farkı yüzünden bizde gece iken Washington’da henüz mesai bitmemiş oluyor.) Belli bir bölgeden Amerikan askerleri çekilmeye de başlamış…

Senaryonun ilk bölümü

İyi de, biraz önce ajansların fotoğraflı olarak duyurduğu, Suriye’nin Simelka sınır kapısından PYD/YPG militanlarına ulaştırılmak üzere silah yüklü 80 TIR’ın geçmesi haberini nasıl yorumlayacağız?

Amerikan askerleri Suriye’nin kuzeyinden çekilmeye başladığına göre, PYD/YPG militanları, daha önceden gelmiş yüzlerce TIR’dan teslim aldıklarıyla birlikte bu yeni 80 TIR’lık konvoydaki silahları kime karşı kullanacaklar?

Reklam

Washington’un galiba önceden yazılmış bir dizi senaryosu var.

Dizinin ilk bölümünün senaryosunun ana hatları şöyle: Kendisine gelen telefondan etkilenen Trump asker çekme kararını derhal uygulamaya koyuyor… Pentagon benzer bir karar yılbaşında alındığında Trump’a geri adım attırmıştı. (Dizi zaten o güne flash-back yapılarak başlıyor.) Bu defa sessiz kalıyor Pentagon, ama sessizce 80 TIR’ı daha sınırdan geçirerek takviye yapıyor… Bu arada Trump’ın ne kadar dostu-düşmanı varsa hepsi Türkiye’nin Suriye’ye girmesiyle sonuçlanacak asker çekme kararına sert açıklamalarla itiraz ediyorlar… AB, tek tek Avrupa ülkeleri, BM Türkiye’ye “Yapma, etme” açıklamaları gönderiyorlar… Dünya medyasında bütün gün hiç de hoş olmayan sıfatlar eşliğinde Türkiye konuşulup tartışılıyor…

Dizinin dünle ilgili bölümü böyle. Senaristler gün gün her şeyi kayda geçirmişlerdir, ancak ilk bölümün sinopsisi bana göre bu.

Rahatsızlık duymadığımı söyleyemem.

Ya dizinin bundan sonraki bölümlerinin birinde, aklı evvel biri olduğu defalarca sınanmış ve onaylanmış Trump’ın, kendisini eleştirenleri yatıştırmak amacıyla yayımladığı ve kendisinden “Eşsiz bir bilge insan” diye söz ettiği Twitter mesajında yer alan “Çizgimin dışına çıkarsa Türkiye, Türk ekonomisini mahvederim” tehdidini hayata geçirmesi de yer alıyorsa?

O ‘çizgi’nin ne olduğunu Trump’ın kendisinden başka bilen var mı? 

Neden rahatsız olduğumu herhalde anlamışsınızdır.

Tarihte ne oldu?

Reklam

Biraz daha açayım:

Neredeyse üç yıl önce, geçmişin bizi de ilgilendiren karmaşık olaylarından birinin yakın zamanlarda bulunan bir belgeyle gün ışığına çıkmasından söz etmiştim.

İsterseniz okuduğum Daily Telegraph gazetesinden gazeteci James Barr’ın kaleme aldığı ‘A Line in the Sand’ (Kumda Çizgi) adlı Ortadoğu’nun İngilizler eliyle yeniden oluşturulduğu dönemi anlatan 454 sayfalık kitabın ilgili bölümünü aktarayım:

Kitabın en başlarında daha önce sorulsa da cevabı alınamayan bir soru karşılığını buluyor.

Şu soru: “Filistin’de kendi devletlerini kurmak üzere örgütlenmiş Yahudi teröristlerin İngiliz yönetimini sona erdirmek üzere sahneledikleri eylemleri kim finanse ediyor, onlara silâhları kim sağlıyordu?”

Barr’ın ‘Yahudi terörist örgüt’ diye andığı Hagana örgütü idi; örgütün en görkemli eylemi de, 22 Temmuz 1946’da İngilizler’in Filistin’de karargâh olarak kullandıkları King David Oteli’nin bombalanması…

Değişik milliyetlerden 91 kişi hayatını kaybetmişti o eylemde…

Hagana örgütünü kim finanse ediyor, militanlarına silâhları kim veriyordu?

Yazar, 2007 yılında, daha önce günyüzü görmemiş bir belgeyle karşılaşır; daha doğrusu yukarıdaki soruya cevap teşkil eden birkaç cümleyle…

İngiliz istihbarat örgütü MI5’ın bir görevlisi 1945 yılında Ortadoğu’yu dolaşmış, dönüşte dış istihbarat birimi MI6’ten bazı ajanlarla da görüşmüş ve izlenimlerini bir rapor haline getirmiş…

Raporda dikkat çeken cümleler şunlar:

“Teröristler Fransızlardan destek alıyor gibi. (..) Biz ‘çok gizli’ bazı kaynaklardan Fransız görevlilerin bölgede Hagana’ya gizlice silâh sattığını öğrendik; ayrıca Filistin’de huzursuzluk çıkarma niyetleriyle ilgili raporlara da ulaştık.”

Bilindiği gibi, Birinci Dünya Savaşı sırasında, İngiltere Fransa ile el ele vererek sonunda Osmanlı Devleti’nin tarihe karışmasını getirecek bir işbirliği ile Ortadoğu’yu birlikte yeniden dizayn etmişlerdi.

‘Sykes-Picot anlaşması’

İngiliz ajanın raporunu yazdığı sırada (yıl 1945) Fransa Nazi işgali altındaydı ve İngiliz askerleri Fransa’nın işgalden kurtulması için Almanlar ile savaşıyordu…

“Biz” diyor Barr, “Fransa kurtulsun diye savaşır ve ölürken güya müttefikimiz olan Fransızlar İngiliz askerleri ve görevlilerini Filistin’de öldürsünler diye Yahudi teröristlere gizlice arka çıkıyorlardı.”

Bu kadar…

Ne diyorsunuz?

Önemli olan sonuçtur

Geçmiş bugünleri anlamak için önemlidir: Dün Fransız İngiliz’e bunu yapar, İngiliz zaten istediği sonuca (Filistin’de İsrail devleti kurulmasına) yol açacağını bildiği için yapılana göz yumar. 

Yukarıda alıntıladığım satırlar bunu anlatıyor.

Tarih okuyanlar böyle ortamlarda ava giderken avlanma ihtimalinden rahatsızlık duyarlar. 

ΩΩΩΩ

Reklam

36 YORUMLAR

 1. 2009’daki ‘one minute’ krizinden bu yana Türkiye Erdoğan’ın dış politikadaki önemli hatalarının yıkıcı sonuçlarını düzeltmekle uğraşıyor. Dış politika hatalarını düzeltmek yerine hatanın kaynağını göndermek en doğrusu. Zaman kısalıyor, tekrar hatırlatayım.

  Türkiye’nin PKK terör tehdidi ve 4 milyonluk Suriye’li göçmeni barındırıyor ve besliyor olması en büyük kozlarıdır. Ayrıca İşid v.b. dinci terör örgütlerini bloke etmek imkanları da var. Türkiye bu kozlarını kullanarak ve Filistin’e sahip çıkarken aynı zamanda İsrail’in güvenliğini de sağlamayı taahhüt ederek bu açmazdan kurtulabilir.

  Tabi ki kimse aptal değil, sıkışınca güya politika değiştirip bazı çevrelerin gazını almaya çalışmakla bir şey elde edilemez. Türkiye Siyasal İslam (İhvan)+İttihat Terakki rejimi ile hiçbir ülkeyi işbirliğine ikna edemez. Acilen bu çağdışı rejimden çıkıp modern dünyadaki yerimizi almalıyız. Dinci ideoloji meraklılarını Devletten temizlemeliyiz, temizlemek ne kelime kökünü kazımalıyız (yakında kazınacak), Tanrı Dağında uluyanları ise ancak folklorik bir unsur olarak görebiliriz.

  M.K.Atatürk’ün devrimleri sayesinde Türkiye öyle bir noktaya gelmiştir ki, liyakat esasını uyguladığımız takdirde bilim-teknoloji gücümüzü toparlayarak 10 yılda kişi başına milli geliri 20.000 dolar olabilir ve önemli birçok savunma ihtiyacını da kendisine yetecek kadar karşılayabilir.

  Hayatta en hakiki mürşit ilimdir fendir, şeyhler veya reisler değildir. Türk Milleti fazla Araplaştı, bu da kişilik yapımızı bozdu. (Bu son cümle Araplara bir hakaret değildir, onların kültürü onlara belki iyi gelebilir fakat bize uymuyor doku uyuşmazlığı var demek istiyorum).

  • One minute! Otoriteye saygili olacaksin sayin fkt! Guneydeki sevdigimiz ulkeninki otorite de bizimki bostan korkulugu mu? Tanri daglarinin iclerinden atalarimiza yol gostermis gokborinin uluyusu hala kulak larimizdadir; bozkurtlarimiz ise atalari gibi cephe onunde baskomutanindan emir bekliyor..! “Kursadin narasiyla indik tanri dagindan/yuregimiz kandirdik orhunun kaynagindan/bu kaynaktan icenlerin yuregi sen olur/Turke kefen bicenin olumu korkunc olur!” Mankurtlarin tapindigi tum dusman gucler turkun cizmeleri onunde diz cokup itaat edene kadar durmak yok yola devam..! Doku uyusmazligin varsa bir de z vitamini dene; sana uyar bence…

 2. TV haberlerinde görüyoruz. Güneydoğu sınırımızın bazı yerlerinde şöyle bir durum var. Türkiye’ye ve Suriye’ye ait bazı mahalleler karşı karşıya duruyor, aralarında sadece tel çit var. İki ülke bu şekilde ayrılamaz, birinin sınırından bakınca diğerinin mahalleleri, köyleri görülmemeli.

  Eskiden Suriye sınırında mayınlı alanlar vardı sonra bunlar temizlendi. Oysa mayınlı alanları temizlemeden önce başka tedbirlerin devreye sokulması gerekirdi. Şimdi Suriye sınırına beton duvarlar örüyoruz. Yahu Türk milleti ne zaman kafasını çalıştıracak?

 3. Esadın pkk kamplarını kapatması ve abdullah öcalanın yakalanmasından sonra, suriyeden, türkiyeye pkk tarafından sızılarak terör eylemi yapıldığına dair herhangi bir haber hatırlamıyorum. Işıdın saldırıları hariç. Işıdı da, amerika ve türkiye güçlendirdi esada karşı.
  – Şubat 1999 yılından sonra, türkiyeye suriye üzerinden bir saldırı yapmayan pkklıların, suriyede bizim için tehdit olduğunu iddia ederek suriyeye girme çabasını ben pek iyi niyet ve mantık ile açıklıyamıyorum.
  – Evet pkk bir terör örgütü ve evet pkk türkiye için bir güvenlik sorunu. ama suriyeden değil. En azından şu ana kadar böyle bir saldırı görünmüyor.
  – Tam tersine, pkknın hem komuta merkezi hem de örgüt elemanlarının çoğunluğu, suriye de değil, kuzey ırakta, kandilde. ve Türkiyeye, ya türkiyede saklandıkları yerlerden ya da ırak sınırından geçerek saldırı düzenliyorlar.
  – PKK’nın yeri herkes tarafından net olarak bilinirken, pkknın olduğu yere değil de, pkk’nın olmadığı yere pkkyı ezmek için gitmek biraz garip bir durum.
  – Suriyedeki kürtlerin pkk ile bağlantısı olduğu iddia ediliyor.
  – iyi de o zaman yine, direk pkk ile değil de niye bağlantılı olan kürt grupları ile savaş çıkarmaya uğraşıyorsunuz.
  – Ayrıca, öyleyse, niye esad ile işbirliği yapıp, suriyede, şu an için meşru olan suriye hükümetinin hakim olması için çalışmıyorsunuz da savaş çığırtkanlığı yapıyorsunuz.
  – Suriye politikası, hükümetin türkiyeye çaktığı kazıklardan bir diğeri. Türkiye, biran önce bu hükümetten kurtulmalı.
  – O da yetmez, türkiye bir an önce, islamcı ve ırkçı ideolojiden kurtulmalı.

 4. Trump’ın en son 13 Kasım 2019 tarihinde Erdoğan’a randevu açıklamasına bakılır ise;
  İran tarafından, ABD nin kendilerine, ABD kamuoyunu rahatlatmak için birkaç İran hedefini vurmayı ve İran’ın ses çıkarmamasını yada durumu idare etmesinin talep edildiği açıklandı.
  Yani;
  ABD “saldırıyormuş gibi” yapacak,
  İran da “ciyaklıyormuş gibi” yapacak.
  Trump yönetimi İrana bu yöntemi önermiş.
  Tabloya bakılır ise Trump bu senaryoyu tek geçiyor.Sadece roller farklı.Troller hep aynı.

 5. Türkiyenin, Muhalefet partileri ve kadim vatandaşlarinin yorumlarıns! Şöyle bir göz attım ve İÇİMDEN “ERDOĞANA HELAL OLSUN”DEDIM. Gene hedefini tam isabetle vurdu.
  Bugün New York Times Trump ile erdoğanin telefon konuşmalarıni yazmiş.
  Ondanda bölümler kopi yapip buraya yapıştiracam.
  Simdi Trumpin tehditlerinin nedenini twitter hesabindan yazan gazetecinin.türkece çevrisi.
  ××××××××
  ABD’nin İran’a yönelik yaptırımların Halkbank üzerinden delindiği iddialarına rağmen, ABD Hazine Bakanlığı tarafından herhangi bir ceza kesilmemesini, Trump’ın Türkiye’ye yönelik, ‘ekonomisini bir kez daha mahvederim’ tweetinin ardından gündeme taşıyan, Zarrab davasını yakından izleyen gazeteci Adam Klasfeld, “Trump’ın Türkiye’ye tehdidi kafamı karıştırdı. Hazine Bakanlığı, İran’ın para aklamada dolandırıcılığındaki rolü nedeniyle Halkbank’a herhangi bir ceza kesmiş değil. Uzmanlar geçen yıl bana, cezanın (Türkiye’nin) ekonomisini mahvedebileceğini söylemişti” diye yazdı.

  Bu konuda peş peşe tweetler atan Klasfeld, “Para aklama dolandırıcılığında başı çeken altın tüccarı Reza Zarrab, İstanbul’daki Trump Towers’da yaşıyordu ve Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müttefikiydi. New York eski Belediye Başkanı Giuliani, Zarrab’ı Beyaz Saray ile Erdoğan arasında yarı resmi arabulucu rolüyle temsil etti” yorumunu yapti.

  • “New York Times (NYT), ABD Başkanı’nın son girişiminin de, Erdoğan’la ticaret ve savunma işbirliğinin konuşulduğu bir telefon görüşmesinin sonunda, “Erdoğan’dan gelen beklemediği bir talebe, çok fazla düşünmeden verdiği bir yanıt gibi durduğunu” yazdı.

   Habere göre Erdoğan, Trump’a, görüşmenin sonlarına doğru, uzun süredir Fırat’ın doğusuna yönelik planlanan operasyon için daha fazla beklemeyeceğini ve artık harekete geçeceğini söyledi.

   NYT’ye konuşan danışmanlarına göre Trump, Erdoğan’a “herhangi bir operasyona destek vermeyeceğini” söyledi.

   Ancak Erdoğan’ı harekete geçmemeye ikna etmek yerine, telefonu kapattıktan sonra gece yarısı bir açıklama yayımlayarak, Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’nin olası bir operasyonunu engellemek üzere “tuzak teli” olarak üslenen yaklaşık 50 Amerikan askerini geri çekeceğini açıkladı.

   Pazartesi sabahı, hem Cumhuriyetçiler hem Demokratlar, Trump’ı, bu adımın “Amerika’nın bölgedeki en etkili ve sadık ortaklarından olan Kürtleri yüz üstü bırakmak ve Amerika’nın en tehditkâr düşmanlarını cesaretlendirmek anlamına geleceğini” söyleyerek eleştiri yağmuruna tuttu.

   ‘Trump’ın tweetleri, Türkiye’nin operasyonunu onaylamadığı anlamına geliyor’

   Telefon görüşmesi sonrası ABD askerinin Suriye’nin kuzeyinden çekileceğini duyuran Trump’ın, Cumhuriyetçilerden ve ABD’nin ortaklarından gelen tepkilerin ardından karmaşık mesajlar vererek Orta Doğu politikasında bir kaosa yol açtığını belirten gazete, Pazar gece telefon konuşması sonrası yapılan Beyaz Saray açıklamasını hatırlattı.

   Açıklamada, ABD’nin çekileceği ve Türkiye’nin uzun zamandır planlanan askeri operasyonuna müdahil olmayacağı duyuruluyordu.

   Trump, bu kararı “Bizim buradan çıkma zamanımız geldi, şimdi oradaki karmaşayı başkaları çözsün” diyerek savunmuştu.

   Ancak Pazar gecesi duyurulan bu kararın ardından, Trump’ın destekçisi olan Cumhuriyetçi senatörler dahil olmak üzere ABD’deki birçok kişi ve kurumdan ağır eleştiriler ve tepkiler gelince, Trump’tan kafaları karıştıran bir tweet geldi.”
   ×××××××
   O Twit Türkiyenin ekonomisini batiracam Twitti yukardaki yazida yaziyor.

   • Bunların hepisinin ikisi arasinda danişikli divüş olduğunu her zaman yaziyorum. Hangisi ülkesinde sıkişsa hemen gündem değistiriyorlar.
    Tabii bu Türkiyeye çok pahaliya mal oluyor…olsun, yeterki Türkiyeyı bitirinceye kadar erdoğan saraydan inmesin.
    Bana inanmayanlar Ocak Medyadaki şu haberi okusun.

    https://www.ocakmedya.com/erdogan-13-kasimda-abdye-gidecek/

    Bu haberde gösteriyorki! Uyuyan bir halkın başina gelenleri o halk fazlasi ile hak ediyor.
    Böylece, Iran ve Rusya, Türkiye hatta ortadoğu üzerindeki amellerini ABDli Trump ve Türkiyeli Erdoğan vasitasi ile gercekleştıriyorlar.
    Hani ABD irani vuracakti?
    Ne oldu?
    Hani Trump ekonomimizi batiracakti?
    24 saate! Ne olduda birden Erdoğanı öve, öve göklere çikardi?
    Ne olduda 12 saat önce ABD ye meydan okuyan Erdoğan hic düşünmeden daveti kabul etti?
    1 Aylik dahi proğramı olmayan Bir cumhur başkanin o ülkeyi nasil idare edebilir?
    Zam yağmurlari. Kayip edilen belediyelerdeki yolsusuzluklari, gündemden düşürmek için hep oyun oynuyor ve milletede yutturuyor.
    Ne kahraman bir milletimişiz bi avuç pkk yi 40 yildir allayip pullayip vatan evlatlarini harcarken kendi evlatlarina askerlik yaptitmayan liderlere hesap sormadiktan sonra, CAHELETTE DÜNYA BİRİNCİSİ OLMAYA DEVAM EDERIZ.
    hodsklar asker elbiseleri ile kahramanli oyunu oynamaya başlamişlar….!!!!

  • Nurdan ablanin cografya bilgisine aldirmayin siz hamza bey; kandil gercekten de iraktadir…

   • Ha Gayret size bir abla tavsoyesi, once yorumlarin saatlerine bakın. Hamza bey 15:09 da benim 17:18 yazacağım yaziyi falcilar vasitasi ilemi öğrendide tam 2 saat 9 dakika önce yorum yazdı?
    ?(hamza akyol
    8 Ekim 2019 at 15:09)?

    ?(Nurdan.
    8 Ekim 2019 at 17:18) ?
    Hiç bir abla kardeşinin cahaletinin baskalari tarafindan bilinmesini istemez.
    Birde kim kime yorum yaptiğini! Yorumu cevaplaya tıklayinca o yoruma yorum yapanlar o yorumun altinda çikar.
    Istersen benim yorumumun y cevapla yazisina tikl Yorum yap penceresinin üst tarafina bak bakalım ne göriyorsun.
    Veya kimin yorumunu goriyorsun.

 6. Silahsız çözüm elbette daha iyi olurdu ama devlet kararını vermişse vatandaşlarına düşen şey sadakatle destek olmaktır. Bundan sonra eleştirel olmak zaaf getirir. Allah kahraman ordumuzu korusun ve güç versin. Mehmetçiğe sağ salim evlerine dönebilmeri için dua edelim

  • Allah CC Bizim için indirdiği kitapta gidin başka devletlerin topraklarinda yaşayan halki öldürun tavsiyesinde bulunmuyor…ki

   PKK yi bitirmekmi istiyorlar 3 ay sonra 21 senesi dolacak öcalani seçimler için değil bariş için devreye soksunlar, yani kullansinlar.
   PKK kimlerin besleyip korunduğunu ondan daha iyi bilen olmaz.
   Siz bir çocuğa Türkiyedeki Kürtler devlet kuracak deseniz o dahi inanmaz.

   Turkiyede yaşayan Kürt, Türk, Gürcü, Arnavut, Tatar, Avar, Cerkez, Boşnak ve aklima gelmeyenlerle birlikte
   öğle bir karişmişiz ki kim kimi ayira bilir.
   Işin icinde kendi evlatlari olmadiği için. Bizim liderler oy için, PKK yi alabildiğine
   Tepe tepe kullaniyorlar.

 7. Türkiye Kandil ve Sincar başta olmak üzere PKK yuvalarına askeri harekat yapmak yerine neden Suriye’ye askeri harekat yapıyor?

  PYD/YPG=PKK dense de önce ana hedefe yönelmek gerekmez mi?

  Suriye’ye yapılacak askeri harekat sınırlı olacaktır. Zira bunun ABD ile anlaşmalı bir harekat olacağı açıkça görülüyor. Sınırlı bu müdahalenin iç politikaya yönelik etkileri dışında kayda değer bir yararı olmayacaktır. Zira süper güç ABD, İsrail’in güvenliğini kalıcı olarak sağlamak için Irak ile Suriye’yi üçe ve Libya’yı ikiye bölmeye kararlıdır.

  Türkiye yani daha doğrusu Siyasal İslam+Avrasyacılar (Cumhur) İttifakı açık bir çelişki içinde. Bir yandan Suriye’nin toprak bütünlüğünü savunuyoruz diyorlar diğer yandan Esad ile anlaşmayı red ediyorlar. Halbuki güya ortakları olan Rusya ve İran Esad’ı destekliyor.

  ABD’nin PKK ile YPG/PYD’yi ayıralım önerisi bence ciddiye alınmalıydı. Bu önerinin üzerine gidilerek PKK’yı önce ikiye-üçe bölmek daha sonra da belini kırmak mümkün olabilirdi. Fakat bu yapılmadı zira Erdoğan’ın dış politikada belirleyici bir etkisi yok, 15 Temmuz’dan bu yana Avrasyacıların memuru konumunda. Avrasyacıların ana amacı ise zaten Batı’dan kopmak ve Rusya tarafına geçmek. Bu nedenle onlar Suriye sorununu çözümsüzlüğe itip bu amaçlarına vesile yapmak istiyorlar.

  Türkiye yakın geçmişte M.K.Atatürk’ün izlediği politikalara dönmek zorundadır, aksi takdirde başı belaya girecektir. Bu politikaların özünde şunlar vardır : Akılcılık, çok tedbirli olmak, gerektiğinde savaşmak ve rakiplerin çelişki ile zaaflarını ustaca kullanmak. Ayrıca hiçbir ideolojik takıntıya sahip olmamak fakat olanları kullanmak.

  Türkiye Osmanlının da ağır bir şekilde çöküşüne neden olan Siyasal İslam+İttihat Terakki ittifakından bir an önce kurtulmak zorundadır. Suriye’de yapılacak harekat (yapılırsa eğer) göstermelik olacaktır. Fakat havuz medyası bunu yeni bir kurtuluş savaşı gibi pazarlayacaktır. Bu da çöküşlerini hızlandıracaktır.

 8. Sayın hd !
  Allah’a inanacaksın, aynı zamanda güveneceksin.
  “Allah’a inanır ama asla güvenmez” Bu değerlendirme kim yada kimler için yapılmış? Yada yapılabilir?
  Bu gün ABD çok şeydir.Sebepler dünyasında yaşıyoruz.ABD nin yıllık GSYHsı 15 trilyon dolar. Çin’in 5 trilyon dolar olduğunu dikkate alırsak sonucu görebiliriz.
  ABD çok şeydir, ama her şey değildir.İnancımıza göre her şey Allah’ tır. Bir yandan bunu deyip diğer yandan Dünya’daki en küçük bir olayın ABD’den izinsiz olamayacağını düşünmek ABD ile Allah’ı bir birine karıştırmak değilmidir?

 9. Bence Trump’ın aldığı bu kararın arkasında tek bir şey var. Kendisi dahil olmadan Arabistan ve İran’ı Suriye coğrafyasında çatıştırmak. Türkiye’nin yapacağı operasyon ile Trump’ın kafasındaki sınırın aşılması sonrasında Trump kendi askerini çektiğinden YPG’nin yok edilmesini engellemek için Arabistan’ı yönlendirecek. Fırat’ın Doğusuna Arabistan askerlerinin girdiğini gören İran kuduracak ve oynanan oyunu anlayacak, İran da can havliyle Fırat’ın Doğusuna girecek. Zaten ekonomik olarak çok zorda olan İran savaşın sebep olduğu yıkımla kendi ülkesinde iç karışıklık ve isyanla yönetim el değiştirecek Rejim değişikliği sağlanacak. Ve günün sonunda Seçime giden Trump İşid’ i ve İran’ı tek bir Amerikan askeri ölmeden yenen komutan Eda’sıyla oy toplayıp tekrardan Başkan seçilecek

 10. arkadaşlarımızın dikkatine!kararımı verdim.suriye de hapis tutulan o ,70 bin ışidlileri birileri derdest etmeden oradan çıkarıp güvenli bölgelerimize almanızı rica ediyorum.ayrıca,dünyanın muhtelif yerlerindeki bizimle çalışabilecek radikalleri toplayıp güvenli bölgelerimizde toplamanızı,eğitip gerilla savaşlarına hazır hale getirmenizi,ışidliler dahil onları her bakımdan destek olup kalleş-bize karşı olan-sözlerinde durmayan-bize karşı savaşan-mücadelemimizin selamatine katkı için kişi ve devletlere karşı gerilla savaşına almanızı rica ediyorum.ışid den abd yararlandı,türkiye yararlandı,saddam ın generalleri yararlandı.şimdi sıra bizde.biz o radikalleri kullanıp atmayacağız.gerilla savaşlarındaki hizmetlerini ödüllendireceğiz.zaten başıboş ortadalar.geleceklerinden kuşkulular. bizimle birlikte dürüst çalıştıkları ve kırmızı çizgilerimizi ihlal etmedikleri sürece onların gelecekleri için garanti veririz.hem terör yapmamış,bizim gösterdiğimiz hedefler doğrultusunda kurallarına uygun gerilla harbi yapmış olurlar.arkadaşlarımıza başarılar,saygılar sunuyor,selam ediyorum.

 11. Suriye sorunu
  Suriye, devletlerin birbirini test ettiği bir ülke olarak seçilmiştir. Sermaye orada gruplar oluşturuyor, çatıştırıyor ve üçüncü cihan savaşına hazırlık yapıyordu. Sermaye istediğini elde edemedi. Türkiye ile İran’ı savaştıramadı. Bu arada Sermaye ile Siyaset’in arası açıldı. Şimdi Sermaye yeni oyun oynamaktadır. Daha ne yapacağı bilinmemektedir. Silahlı çatışma hazırlığını tamamlayamadı. Dengeli cepheler oluşturamadı. Savaş çıksa Müslümanların yer aldığı taraf birkaç ay içinde savaşı bitirir. Sermaye avucunu yalar. Bunun için Müslümanları Şii-Sünni yahut Arap-Acem diye bölmeye çalışıyor. Humeyni ve Erbakan sayesinde İran Türkiye kenetlenmiş halde. Rusya da bunlarla beraber. Arap-Acem çatışması ise başarısız görünüyor. Şimdi derin Sermaye Araplara son şans tanıyor. Silah veriyor. “Türkiye’ye saldırın.” diyor. “Araplar direnirlerse Türkleri püskürtür. Size güvenelim üçüncü cihan savaşını çıkaralım.” diyor.
  Türklere ağır kayıp verip ordumuz geri çekilmek zorunda kalırsa üçüncü cihan savaşı başlayacaktır. Yok eğer teslim olurlarsa o projeyi kaldıracak. Sermaye, Derin Sermaye Türkiye ile anlaşmaya girecektir. Türkiye Adil Düzen’i getirirse yeryüzüne Adil Düzen savaşsız gelecektir demektir.
  Sermaye İsrail sorununu Türkiye veya Araplarla çözecektir. İslamiyet’e teslim olmak zorunda kalacaktır.

  • Hz. Ali Hz Fatımanın ölümünden sonra yaklaşık 29 yıl yaşadı.17 Çoçuğu olduğu rivayet edilir.Farsiler neden sadece Hz.Hüseyin ve onun soyuna itibar ederler? Sebebi Hz. Hüseyinin soyunun aynı zamanda fars kisrasının soyu olduğu gerçeği olmasın.Hz.Hüseyin savaşta yenilen kisranın kızı ile evlenmişti.Hz.Hüseyinin soyu Peygamberimizin soyu olduğu kadar fars soyudur aynı zamanda.Dolayısıyla İranın derdi İslam mı yoksa Hz.İbrahimin çoçuklarının ülkelerinde fars hakimiyeti mi sormak gerek.Yezidin izinden giden arapları yada israili masum göstermek gibi derdim yok.Ama bu ülke müslümanlarının ırkcı arap devletleri ve ırkcı farsilerilerden İslami tavırlar beklemelerini boş hayal olarak görürüm….Kusura bakmayın.

 12. Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim: Meselenin öznesi Trump’ın da teweet’ine konu olan DAEŞ terör örgütü. Tramp DAEŞ’i yendiklerini belirtiyor ve arta kalan silahlı-silahsız “süprüntü” DAEŞ’li olanlardan; Avrupalı olanların rehabilitesini, olmayanların temizlik işini Türkiye’ye ihale ediyor.

  Okuduğum gazeteci-yazarların, çoğunlukla, operasyonla ilgili net fikirleri yok ve onlarda yoğun bir kafa karışıklığı içerisindeler; buna Koru’da dahil. Dolayısıyla gelişmelerle ilgili net bir fikir edinemedim onlardan. “İktidara yakın medya ve mensupları” da bilindik halleriyle devam ediyorlar zaten…

  – ABD, operasyona yaktığı yeşil ışıkla beraber Kuzey Suriye hava sahasını Türkiye’ye kapattı ve bilgi akışını da kesti.

  – Bugüne kadar bölgeye sevk edilen ve PYD/SDG’nin kullanımına verilen kimine göre 30 bin, kimine göre de 50 bin TIR dolusu silah ise hiç mevzu olmuyor.

  – 18 Aralık 2018’de de ordusunu Suriye’den çekme kararı alan Trump’ın sözü gerçekleşmedi ve o gün olduğu gibi bugün de Türk ekonomisini çökertme tehdidi savurdu.

  – ABD’nin önceliği, kalan DAEŞ artıklarını temizlemek. ABD, PYD/SDG’yi müttefik olarak görüyor ve DEAŞ ile olan savaşını onunla yürüttü… Şimdi bu ilişki tamamen kopmuş mu olacak ve SDG geriye kalan DAEŞ mensupları ile mücadelesine devam edecek mi? Edecekse -ki, bundan kendini soyutlayamaz- Türkiye ile SDG “amaç birliği” içerisine girmiş olmayacak mı? Böyleyse, Türkiye, ABD’nin boşadığı PYD ile müttefik olsun! diye düşünmek abes mi olur?

  – ABD’nin tavrının ne olacağını henüz bilmememize rağmen, aslında son teweeti ile Trump, öncekinden farklı davranmayacağının sinyalini verdi bile. Bu, Türkiye, bu operasyonla ancak “sınırlı bir alanda ve sınırlı bir harekat yapabilir” demektir.

  Trump ile Edoğan’nın sıkı ilişkisine aşinayız. Ne var ki, her iki devletin diğer katmanları siyasi temsilcileriyle aynı ilişki içerinde değiller, olamazlar da.

  Bölgeye dair sorunları bugünden yarına ne ABD ve ne de Türkiye çözebilir.

  Trump seçim arefesinde ve aday olacağını da deklare etmişti; Erdoğan’ın da hedefleri var ve bizde de, önümüzdeki seçime hayli bir süre (4 yıl) varken bile, olası bir erken seçim de ihtimal dahilinde.

  Benim baştan söyleyeceğim dediğim; asıl söylemek istediğim şey de şu: Liderler aldıkları bu pozisyonu ve gelişecek durumu iç siyaset malzemesi olarak kullanmayı güdüyorlar.

  Bölgede köklü bir değişiklik olmayacak, çok bir şey de değişmeyecek.

  • yazılanların üzerinde fazla düşünme fırsatı bulamamış olabilirmisiniz acaba hocam. turgut bey şakaya verip önemli bir noktayı anlatmış. abd 10 bin tutuklu ışid var derken erdoğan rakamı kuşkulu buluyor medya da yazılanlara bakılırsa 2 bin tutuklu ışid yazanlar var bence de buradan nereden baksanız ışid li tutuklulardan oluşan 8 bin kişilik ordu kurulur. reisten daha iyi haslife mi bulacaklar kendilerine deyil mi ama.

 13. Filistin’e yerleşen Yahudilerle bölgedeki Araplar arasında şiddet olayları başlayınca Yahudiler savunma örgütü olarak HAGANAH’ı kurdular. Bunun yanında IRGUN ve LEHİ gibi terör örgütleri de kuruldu. 2.Dünya Savaşı sonrasında Yahudi soykırımının boyutları ortaya çıkınca İngilizlere tepki arttı ve terör örgütleri İngilizleri hedefledi.
  Yahudiler silahların çoğunu Çekoslavakya’dan aldı. Fransızlardan da bir miktar almış olabilirler. Ancak bu, Fransızların Yahudiler İngilizleri vursun diye verdiği anlamına gelmez. Zira esas askeri örgüt HAGANAH ve savunma amaçlı. Terör örgütleri ise tali güç.
  Bence ‘Fransa el altından İngilizleri vurdurtuyor’ diye yanlış bir sonuca varmışsınız. Bu sadece bir istihbaratçının değerlendirmesi. Oysa bu Fransa’nın politikasına uygun mu diye düşünmeliydiniz.

 14. şarkı sözleri ile sahneye çıkmak sonra binlerce boşnağı katleden bir devleti ziyarete gitmek Kahraman ordumuz suriye sınırını geçerken başkomutanımız avrupa sınırını geçiyor

 15. sen önce amerikanın nasıl silhlar verdiğini öğren,kardeş kardeşe kırdırılıyormuş pkk-pyd ne zaman kardeş olmış.sen evinde yatarken elin oğlu binayı ateşe verdi senin haberin yok,biraz trih biraz gündemi okursan dünyanın nereye döndğünü görörsün

 16. DENKLEMDE NE EKSİK

  Çağdaş insan ve günümüz müslümanları da buna dahil, büyük bir kibir içinde senaryolar üretip planlar yapıyorlar. Dünyanın geleceğine yön çizmeye çalışıyorlar. Oysa denklemde eksik kalan, hiç hesap etmedikleri determinist bir bakış açısı ile hesap dışı tuttukları Tanrının da bir hesabı olduğudur.

  Reis bunu son Kızılcahamam toplantısının kapanışında hatırlattı.

  Mevlam görelim ne eyler
  Neylerse güzel eyler

  Yazar çizer takımının unuttuğu şu “ALLAH AMERİKADAN BÜYÜKTÜR”

  • Allah ile Amerika’yı kıyaslamak ve “Allah Amerika’dan büyüktür” diye bir sonuca varmak … Tam bir müşrik tavrı. Eğer Allah namaz kılanları korusaydı İslam dünyasının hali böyle olmazdı herhalde.

 17. abd,önce iran ın suudi arabistan petrol rafinesini bombalamasına göz yumdu.onların güvenliğini kasten sağlamadı.yani arabistan ı iran a sattı.şimdi,önce müttefiğimiz ve sahadaki kara gücümüz dediği kürtleri türkler e sattı.trump un gerekçesi,suriye deki kürtler kabile imişler.onlara ihtiyacı olduğunda, sahadaki müttefikleri ve silahlı güçleri idi kürtler.işi bitince kürtler kabile oluverdi.yarın sırada diğer müttekleri var.japaonya ve güney kore yi, kuzey kore ye saracak.venezüella daki muhalifleri ,diktatör maduro ya satacak.güney amerika daki müttefiklerini, rakiplerine satacak.afrika daki tuarekleri, ışid e satacak.abd satışlara başladı.abd,suriye yi terk ederek;israi i de, türklere satmanın kapısını açtı.hadi, batan geminin malları bunlar! bir alana bir bedava!abd,ingiliz siyaseti güdüyor.ingilizler de müttefiklerini satmakla meşhurdur.trump,ingiliz kreliçesi ile sağlam dostluğun meyvelerini topluyor.müttefiklerinden yararlanıp yeri gelince satma taktiğini kreliçeden öğrendi. trump, böyle kalleş siyaset izlemekle dünyadaki müttefiklerini kullanıp atmış oldu.güvenirliğini yitirdi.düşmanlarının arasına müttefiklerini de ilave etti.şimdi ne yapmak lâzım diye düşündüm.asıl yok edilmesi gerekenin abd olduğu kararına vardım.ama bize destek olacak güvenilir devlet yok dünyada.kırmızı çizgilerimiz belli.kırmızı çizgilerimizi kollayarak ve çiğnemeden bizimle müttefik olacak devlet yok dünyada.kimi destekedikse,bizden yararlandılar ama bize destek olmadılar ve kırmızı çizgilerimizi çiğnediler.bizden aldılar,bize birşey vermediler.istadiğimiz gibi bir veya birden fazla devlet bulsak,hemen taktik değiştirip abd ye karşı yöneleneceğiz.süper silahlarımızla abd ve dünyadaki abd üslerini yerlebir edeceğiz.alın ,abd sizin olsun diyeceğiz.ama bizimle müttefik olacak istediğimiz gibi bir devleti hiç bulamadık,yok.acaba ne yapsak?abd ye düşman terör örgütlerini destekleyip ,abd nin üstüne mi salsak?şimdi beyin jimlastiği yapıyorum.kararım sonraya.abd iyi bilsin ki,kararım abd için felaket olacaktır.

 18. Öneriniz nedir?Bırakalım PKK devleti sınırımızda yaşasın mı?Türkiyenin bu oluşumu yoketmekten başka çaresi var mı?Trump askerini çekiyor çünkü Türkiye bıkmadan usanmadan kararlı bir tavrı ortaya koyuyor.pkk 80 tırı kime karşı kullanacak demişsiniz.Bize karşı kullanacak.Operasyon bölgesinden çekilen ABD.Pkk değil.Geçen sene bize ekonomik saldırı yok temasını işliyordun.Trump açıkça itiraf ediyor.yorumun nedir?Nasıl bir Erdoğan düşmanıysan ülke batsın ama Erdoğan da zarar görsün

  • Öneri gerek yok.Cem Yılmaz’ın dediği gibi “burda yapılmışı var”. Yani 1000 yıldır Türkler Kürtler neden kardeşdi; “innemel mü’minine ihvetün” .Yani muminler kardeşdir.Siz kur’anı bırakırda roma hukukuna inanırsanı ,sonunda romalı olursunuz.İşin acı tarafı romalılar sizi hicbir zaman dost görmeyecek olmasıdır.

   • Müslümanlar Kuran’ı ne zaman tutmuş da sonra birileri bırakmış! Ayrıca kutsal kitaplar hukuk kitabı değildir, Roma hukuku veya başka bir hukuk ile kıyaslanmaz. Hukuk inanılan bir şey değildir, dünya işlerimizi düzene sokmak için kullandığımız bir vasıtadır.

  • vatan için millet için biri feda etmek mi bir için vatan ve milleti feda etmek mi

  • Allah’tan gerçeği gören yorumcularda var. Sıkıntı yazarların özellikle köşe yazarlarının hiç düşünmeden kendilerini yakın buldukları fikrin bayraktarlığına soyunmaları. Hiçbir hak hakikat dinlemeden karşı tarafı yok etme amacı gütmeleri. Trollük dedikleri bu olsa gerek. Sözcü gazetesinin yayınlanıp çok sattığı bir ülkede ne kadar gelecekten umutlu olabilir ki insan.

 19. Trump+ Erdoğan= Şamar oğlanı ,Türkiye.
  Kürtler ve Türklerden oluşan siradan vatandaşlar İkisinin gizli amellerinin şamar oğlanları.

  Trump Kamu oyundan yaptikları kanunsuzluklari saptirmak için Erdoğanla anlaşıyor ve Turkiyeyi kullaniyor. Kullanirkende kardeşi kardeşe kırdiriyor.

  Artı onların ellerinde kalmiş eski silahlarıni iki tarafada satarak parada kazaniyor.
  Zaten Trump Erdoğanı bunun için seviyor.
  Her başı sıkıştikca, hemen erdoğani devreye sokuyor, ayni durum erdoğan içinde geçerlı.
  Trump göreve geldikten sonra Keyf için Bilal ve Esra kardeşlerin burdaki vakiflarina yardim adi altinda yüzlerce miliyon dolar aktarilmadı.

  Kardeş bacınin vakf dükkanlarinı Trump sayesinde bayağı büyütüp geliştirdiler.
  Yalniş anlaşilmasın. Trump onlara para falan yardım etmiyor, Türkiyede vatan millet edebiyati yapip muhalefeti (Rahıp Barason, olayinda olduğu gibi) uyutarak yapacaklari işleri o zaman rahatlıkla yapmalari için Twit atiyor aninda dolar füzeleşiyor

  Merak bu ya Alınan silahlara ödedikleri paradan acaba, ödeyenler kendilerine ne kadar komusuyon aliyorlar…??? Aslinda bunu birisinden duydumda, belki bir bilen olur diye soruyorum.

  Analarda akil olsa gider hem PKK hemde askerdeki çocuklarinin önlerine geçip, “bizi öldurmeden size karşiya bir mermi dahi attirmayiz” diyebilseler, bak bakalım onlarin evletlerinin kanlari ile saltantliklarini sürdürenler birdaha bu tip tuzaklar kurabilirlermi.

  Bir katakulle çevriliyor ama savaş olacağına pek ihtimal vermiyorum.
  Ha erken seçime karar verilmiş ise o zaman kesinlikle savaş çıkarılır.

 20. En kötü senaryo en başından beri rusya amerikanın işbirliği içinde olması ihtimali.rusya onca kafkas kökenli cihatcıyı suriyede öldürdüğü halde neden rusyada terör olmuyordu? tüm cihatcıların patronunun amerika olması ve rusyanında amerika ile anlaşmış olması olmasın.umarım filmin sonunda ülkemiz rusya ve amerika arasında bölüştürülmez.korkumun sebebi osmanlıyı yıktırıp böldüren küçük beyinlilerin zihniyeti memlekette pek etkin…

Yoruma kapalı.