Bugün bayram, nice bayramlara…

20
Reklam

Bugün bayram. Ramazan Bayramı.
Yazımı her zamankinden daha geç bir vakitte yazıyorum. Yaşadığım mahallenin camiinde bayram namazını kıldıktan sonra…
Diyeceklerimi fazla uzatmayacağım.
Önce bir itirafla söze başlayayım: Bu yıl bayram namazına biraz ayağımı sürüyerek gittim. Namazdan önce cami hocasının vereceği vaazda ve ardından okuyacağı bayram hutbesinde canımı sıkacak ifadelerle karşılaşabileceğim endişe yüzünden…
Çok şükür korktuğum olmadı. Öğretici bir vaaz ve ufuk açıcı bir hutbeyle bayrama başlamış oldum.
Rahatsızlığım gitti mi?
Hayır. Hocanın kalıplaşmış bayramlık sözleri ile gerçek hayatta yaşadıklarımızı ve halimizi mukayese etmem yüzündendi rahatsızlığım.
“Ramazan boyu yaptığınız hayırlı işler, edindiğiniz iyi huylar boşa gitmesin, onları bundan sonraki 11 ay boyunca da koruyun” dedi caminin hocası.
Oysa, bu yıl Ramazan ayı boyunca bolca yalan, bir o kadar da kötü söz işittiğim aklıma geldi. Dindar kimliklerini hepimizin gözüne sokacak şekilde kitlelerle paylaşan kişiler toplumun önünde birbirleri hakkında atıp tuttular.
Yüzümü kızartan nice olaylar yaşandı aynı süre içerisinde.
Herhalde sizlerin ruh haliniz de benden farklı değildir.
Neyse. Önümüzde seçime kadar bir haftadan biraz fazla bir süre kaldı. Bugünler de geçecek ve umarım ülkemiz için en iyisi neyse onunla karşılaşacağız.
Umudumu pekiştiren, camiyi dolduran cemaatin, en güçlü biçimde, özellikle kardeşlik hislerini takviye edici dualara “Amin” deyişi oldu.
O “Amin” nidaları hürmetine diyeyim…
Hepinizin bayramını en iyi dileklerimle kutluyorum.
ΩΩΩΩ
 

Reklam

20 YORUMLAR

 1. Tutulan oruçların yüzüsuyu hürmetine, Rahman olan Allah’ın bahşetmesiyle
  Mübarek Ramazan Bayramınız “şen-şakrak, tatlım-şekerim, canım-ciğerim, bir tanem”li olsun…. küçükler büyüklerin ellerinden öpsün, büyükler Allah’a şükretsin, küçükleri kucaklasın….
  Bu bir dua bir temenni tabii (deniz kıyılarında otel motellerde yer kalmamış)! Korkarım, bu “ezbere müslümanlık”la Allah’ın bizlere ne bahşettiğini (celaletini) trafik kazaları bilançosuyla 3-5 gün sonra öğrenmiş olacağız. Bakalım eski rekorları 4 şeritli otoyollarda ne kadar kolaylıkla kırabileceğiz!
  Camilerimiz pek dolu değilmiş diye yorumlar göze çarpıyor. Umarım genel duruma göre münferit bir haldir. Lise yıllarımdan gözümün önüne genel manzaralar oldukça farklıydı: şöyle ki:
  ******
  …..
  Sabahın erken saatinde herkes ayakta,
  O mukaddes mekanlara sefer var bugün!
  Güneşin ilk ışınları pırıldarken şafakta,
  Bambaşka bir güzellik, seher var bugün!
  Kimisi tam tekmil giyinmiş; grand tuvalet,
  Birkaç arkadaş muhabbetle yola koyulmuş,
  Kimisine makul gelmiş günlük kıyafet,
  Kabristanlık için buna gerek duyulmuş…
  Öyle müstesna bir olay ki bayram namazı,
  Akşamdaan akşama içen de camiye koşar,
  Softalar ile paylaşmak ister o aynı safı,
  Camiler tıklım tıklım dolu, yollara taşar…
  Seccadesiyle gelen çöker, hemen oturur,
  Farklıdır dışarda hava; genellikle serince,
  Çok geçmeden, içerden bir ses duyulur;
  “Safları sıklaştıralım” der hafız ince ince..
  …..
  ******

 2. Merak ediyorum neden camii cemaati yarıya yakın oldu. Önceden camilerin doluluk oranları daha yüksekti. Özellikle son iki yıldır birşeyler oldu. yeni camiler mi yapıldı yoksa insanlar artık camilere gelmeme kararımı aldı. bence Bİ TARAF herkes takkeyi önüne alıp düşünsün acaba nerede hata yaptık. Bu dönemde en büyük zarar dine geldi. Dolayısıyla bu süreç bittiğinde imamların itibar kaybı daha net görünecek. İnsanların camiden soğumaları nedendir? Ellerine verilen hutbe metinleri başat nedenlerinden biri olabilir. peygamber küsüsünden Filistin mitingi görünürde çok masum. Fakat bu mitingin OYA tahvili düşüncesi masum değil. Ben şahsen yoruldum. Herkesin bayramı kutlu olsun.
  okYok 15 temmuz yok Filistin artık millet gıcık oluyor.

 3. Hayret ya, kafayı kaldırın da şu havai fişeklere bakın! Kutsal bayramlarımızı böyle mi kutlamağa başladık.. Saraylara laik bir şatafat. Mübarek olsun!

 4. Dostoyevski: insan için en zor hislerden birisinin de kendini ait hissetmediği yerde olması olarak yorumlamış. Ancak camiler bu meselenin dışında tutulmalı zannımca, nasıl ki Adliye sarayları ve hastaneler tutulması gerektiği gibi. Cami cemaati mensup olduğumuz inanışında cümle aleme heybeti için de gereklidir. Neticede imamlar da insan olup beşeri fikirlere sahip olsalar da bunu kendi sosyal ortamlarında eş dost ahbap arasında yapabilirler, belki bu yolda hata yapabilirler, ancak o da onların imtihanı deriz yolumuza devam ederiz, hiç kimsenin Yaradanla ya da kitapları ve Peygamber leri ile bir kırgınlığı olduğu zannı oluşmamalı. Politik söylemler toplumun Cami gibi olmazsa olmaz dinamiklerini etkiler hale gelmiş ise vücudu mikroplara karşı çaresiz bir halden farklı bir görüntü olmaz ki bu da zaten olabilecek en kötü hadiselerden birisi kabul edilebilir, Allah muhafaza etsin.
  Herkese hak adalet sağlık sıhhat huzur dolu nice bayramlar dilerim.

 5. Sayın Koru ,
  Bilmukabele efendim. Nice bayramlara tüm sevenleriniz ve sevdiklerinizle kavuşmanız dilegiyle bayramınız kutlu olsun.

 6. “Bu yıl bayram namazına biraz ayağımı sürüyerek gittim. Namazdan önce cami hocasının vereceği vaazda ve ardından okuyacağı bayram hutbesinde canımı sıkacak ifadelerle karşılaşabileceğim endişe yüzünden…”
  Bu ifadelerin belirttiği duygu kojokturelmi, geçicimi yoksa belli bir kesimde sıkça rastladığımız milletine karşı yabancılaşmanın emaresimi?
  Birileri camiyi bidatlerin, birileri çağdışılığın, birileri bu yazıda olduğu gibi siyasetin mahalli görerek yeriyor, ben eleştirilerdeki haklılığı değil bu eleştirileri yapanların millete yabancılaşmış olmalarındaki ötekileştirmeyi önemsiyorum. Özellikle yabancı unsura benzemeyi…
  cami hocalarının anlatımlarından utanan ve sıkılan çok insan görüyorum ve bu insanları, bazen kendimde dahil, ben öyle değilim tavırlarıyla bir yerlere sinyal çakarken buluyorum… kendi anne babasından utanan ergenler gibi…

  • bu ne pişkinlik,pişkin misafirin kendini ev sahibi yerine koyması gibi tam merkeze oturup…anlamaya çalışma zahmetine katlanmadan yaftalamanın ucuz kahramanlığı…
   o duyguyu yazan da yaşayan başkaları da ,utanmak şöyle dursun,senin gibilerden daha çok seviyor anne-babasını da memleketini de…

  • fehmi bey iyi bayramlar
   yorumlar hemen yayınlanmıyor mu acaba?ya da ne kadar sürüyor gözden geçirilmesi.

 7. Ramazan Bayramı’nızı tebrik eder , sağlık , mutluluk ve esenlikler dilerim. Herkese çok selam .

 8. hala herseyin cümlelerde kaldigi dönemdeyiz.
  herneyse
  gönüllerde fikirlerde firkalarda devletlerde İSLAMİ birlik temennisiyle
  bayram mübarek …

 9. 10 yıldır oturduğum mahallede her bayram
  gittiğim cami genelde dolu olurdu.Ancak bu bayram yarıya yakını boştu.Bu beni çok duygulandırdı.Imam ısrarla on safları doldurmak istedi.Ancak boşluklar oldukça fazlaydı.Ülkemizde bayramlarda camiler tıklım tıklım dolar ,hatta dışarıya sergi serilip namaz kılınırdı. Mabedler bayramda bile boş kalıyorsa .Bu zamanla daha da boşalacaktır.

 10. Sagolsun; AK Parti’nin, Turkiye ve insanliga yaptigi hizmet icin anıtı dikilmelidir. Yoksa; dinin, dindarligin kendi basına olumlu bir anlamı olmadigi, hatta olumsuz anlamı olabileceği daha iyi nasıl gösterilebilirdi.
  Yine de enseyi karartmaya gerek yok; insanlik yolunu bulabilecek bir ic guce sahiptir. Cumleten bayramınız mübarek olsun.

 11. Mübarek Ramazan Bayramımız insanlğa ve dünyaya barış ve huzur gelmesine vesile olmasi dileklerimle, hepımizin bayramımızı kutlar, sağlík ve mut nice bayramlara erişmemiz yüce yaratıcımızdan niyaz ederinm.
  Sayin editör sizce bir mahsuri yoksa Aşağıdaki linki yayınlarmisiniz?.
  3 dilde yayın yapiyor İngilizcr ,Arapca ve İsrailce istiyen üye olabilir.
  Kadınlar bu derneği İsraile ve Filistinlilerin barişmaları için kutmuşlar.
  Ben dernek başkanı ile burda tanıştım. Kanada ve Amerkaya gezmeye gelmişlerdi bende bu derneğe üte oldum.
  Women Wage Peace org
  We are Not Stopping Until there’s an Agreement.
  Thank you for joining us!
  Women Wage Peace (WWP) works to bring about a viable peace agreement between Israel and the Palestinians. We work to place the option of a political resolution at the top of the public agenda, as it is the only outcome that offers life and hope… read more about our mission and see our recent update.
  How to help?
  You can boost our English-language Facebook presence by liking us HERE
  In addition, you can:
  1. Donate here to Women Wage Peace (contributions are tax deductible in the US)
  2. Organize parlor meetings and screen the film Pray the Devil Back to Hell; we’ll be happy to share how we’ve held close to 300 screenings so far for over 10,000 Israelis
  3. Publicize our many activities by sharing our Facebook page in English
  4. Hold Piece-for Peace Quilt Activity sessions in schools, nursing homes, shelters for battered women, intergenerational settings, and more. For details click here
  5. If you would like to find out about WWP activities around the globe, or to join our global network of WWP ambassadors, please contact us at: yaeltwwp@gmail.com
  Our website
  write us
  Twitter
  share in facebook
  שתפו בפיייסבוק
  our facebook page
  אם אינכם מצליחים לצפות במסר לחצו כאן
  Web adresi
  info@womenwagepeace.org.il
  http://womenwagepeace.org.il

  • #126 -“Ne mutlu o sadık ve takva sahibi kullara ki; sıradan bir günde ve onların bayramlarında; yüce efendisine olan mensubiyetini ve ona bağlılığını göstermeyi asla ihmal etmezler. ”
   #127 “Hizmetleri ve takvaları derecesince havuzlu evler lüks arabalar cennet misal bahçeler gam ve kederden uzak ebedi bir hayat ve daha nice sayısız nimetler vardır onlara. ”
   Şeytan’ın Vaatleri/Sadıklara Müjdeler Suresi/ Ayet 126-127

 12. Şu Mübarek Bayram günü bile yazınızın arasına siyaseti sıkıstırdınızya helal olsun
  Hep başkalarını suçlamaktan vaz gecsek biraz iç muhasebe yapsak
  Bu günkü yazı kısa bile olsa bence günün ruhuna uygun olmamış selamla
  Hayırlı bayramlar.

 13. Evet, Ramazan Bayramımız mübarek olsun. Allah, milletimize birlik ve beraberliğinin hazzını, ebeden, doyasıya yaşayacak bayramlar yaşamayı nasip eylesin.

 14. Sizlerin de bayraminiz mubarek olsun Fehmi hocam.
  Ayrica tum okur ve yorumcularinizin da bayrami mubarek olsun.
  Siyasetin uzak durdugu camiilerde cok daha ihlasli namazlar kilmak dilegiyle…
  Camiilerimizi lutfen kimse siyasete alet etmesin…

Yoruma kapalı.