Ekonomi teklemeye devam ediyorsa bunun sebebi tavsiyelerin sadece yarısına uyulmasıdır…

17
Reklam

AK Parti iktidarının ekonomi alanında en fazla üzerine dayandığı ve ‘Türk modeli’ adını vererek yerli ve milli oluşu üzerinde ısrarlı olduğu tez neydi?

“Faiz sebep enflasyon netice” tezi, değil miydi?

Partisinin genel başkanı da olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, tezi, “Ben ekonomistim” övünmesiyle biraz da kişiselleştirerek savunuyordu.

Sonradan işin içine ‘nass’ da karıştı. ‘Nass’ yani Allah’ın emri işin içine girince tez belli kesimlerde eleştirilemez hale dönüştü.

Tezin sahibi ve partisi, seçimden sonra, ekonomi konusuna yaklaşımını değiştirdi. Önceki Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin -‘Dr’ unvanı da var- ifadesiyle hükümet ‘heterodoks’ bir program uyguluyordu ve bu da ‘klasik ekonomi düşüncesinden epistemolojik bir kopuşu’ temsil ediyordu.

Nureddin Bey artık hükümette yok.

Bunu neden anlatıyorum?

Şundan: İşin içine ‘nass’ da girdiği ve aylarca olağanüstü iddialı olarak savunulduğu halde, iktidar -AK Parti ve genel başkanı Tayyip Erdoğan– birdenbire iddiadan vazgeçebildi. Hükümette o görevi vaktiyle kendisinden ‘hain’ ve ‘dürüst olmayan biri’ olarak sözü edilen Mehmet Şimşek üstlendi. Yeni bakan daha görevi üstlenir üstlenmez ‘rasyonel politikalar’ izleyeceğini duyurdu.

Reklam

Öyle de yapıyor.

Hatta öyle yapıyor ki, kendisine bağlı TÜİK, aylar ve aylar boyu enflasyon rakamlarını hep gerçeğinden düşük, ekonomi hocalarından oluşan ENAG ise yarısından da az ilan ederken, bu ay aynı TÜİK geçen ayın enflasyonunu ENAG’dan yüksek hesaplamış, öyle duyurdu.

Rasyonellik hakim gerçekten.

‘Nass’ sözcüğünü artık kimse ağzına almıyor.

Eh, bu kadar olağanüstü iddialı olunan bir konuda keskin bir dönüş yapılabildiğine ve tezi eleştirileri sebebiyle uzun bir süre sürekli aleyhlerinde konuşulan ekonomistlerin hakarete uğramayı bile göze alıp ‘tutulması gereken yol’ olarak tavsiye edegeldikleri ‘ortodoks’ ve ‘klasik ekonomi’ teorisine uygun politikaların ilki benimsenebildiğine göre, yine aynı ekonomistlerin ileri sürdükleri rasyonellik tezinin bir diğer gereğini de yerine getirmenin zamanı gelmiş olabilir.

Ekonomistler, baştan beri ısrarla, “Yalnız finansal tedbirler yeterli olmaz; gerçek anlamda ekonomi rayına oturtulmak isteniyorsa, finansal tedbirleri başka yönlerden de desteklemek gerekir” görüşünü tekrarladılar.

‘Başka yönler’ kalıbıyla ifade ettikleri, sosyal alanda, adalette, hak ve özgürlükler konusunda yapılmasını gerekli gördükleri reformlar…

Aslına bakılırsa istenenler AK Parti’nin pek yabancısı sayılmaz.

Reklam

AK Parti iktidara belli kavramları tepe tepe kullanarak, onları soyut olmaktan çıkarıp uygulamaya koymaktan söz ederek geldi ve iktidarının ilk yarısında da sözlerinin bir bölümünü yerine getirdiği gibi, henüz ele alınmamışlar üzerinde de çalışmalarını sürdürdü.

Yargı reformu kavramı Abdülhamid Gül’ün adalet bakanlığı döneminde (2017-2022) bile söz verilen bir vaatti.

Hesap verilebilirlik… Şeffaflık… Hak ve özgürlükler…

Avrupa Birliği ile üyelik müzakereleri devam ederken, iktidar, bu ve benzeri kavramları, Kopenhag kriterleri ile uyum kapsamı içerisinde görüp benimsemeye ve yerine getirmeye eğilimli görünüyordu.

İktidarın kimyası 2013 sonrasında bozuldu ve AK Parti’nin kuruluş döneminde şiddetle eleştirdiği eski iktidarları andıran bir icraata saplanıldı.

Ekonomik dengeler son bir-iki yılda iyice bozuldu, dolar karşısında TL’nin değeri pula döndü; enflasyon ile çalışanlara ne kadar zam yapılsa yine de onları açlık sınırı altında kalmaya mahkum eden şartlar şimdilerde oluştu.

Ancak bu durumdan çıkış için, faizi artırmakla veya çalışanlara atıfette bulunuyormuş gibi zamlar yapmakla yetinilemez. Ülkeye yerli üretilenden daha fazla kaynak gerekiyor ve bunu sağlayacak ortamın olmazsa olmazları, yukarıda saydığım kavramlar ve onların uygulamaya konulmasıdır.

Daha zor olan ‘nass’ kavramı etrafında şekillenen ‘heterodoks’ politikalardan keskin dönüşü başaran iktidar, şimdi, çok daha kolay olan reformcu bir yaklaşımla konuları ele almak için gerekli şartları hayata geçirmeye yanaşmıyor.

Bir süre sonra -belki de tam yerel seçime yaklaşılırken- eskinin üzerine sünger çekerek benimsenen finansal politikaların da ekonomiyi düze çıkarmada fazla işe yaramadığı görülebilir.

Sırf reformlara direnilmesi yüzünden…

Kanun hükmünde kararnameler (KHK) ile hayatları karartılan çeşitli meslek gruplarından insanlar var. Ayrıca, hiçbir ülke yasasında bulunmayan ve bizde de 15 Temmuz hain darbe girişimine kadar kimsenin aklına gelmemiş olan ‘iltisak’ kavramının devreye sokulmasıyla cezaevlerinin fazla kapasiteye ulaştığı da bir gerçek.

Çok mu zor?

Bana göre, esas zor olan geride bırakılabildiyse bu da yapılabilir..
ΩΩΩΩ

Reklam

17 YORUMLAR

 1. Harika bir yazı olmuş, çok teşekkürler. Yıllardır yaşatılan hukuksuzluk bitmeden KHKlılar ile helalleşmeden hiçbir şey iyiye gitmez…

 2. “Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, kadın voleybol takımının kaptanı Eda Erdem’in heykelinin dikileceğini açıkladı. 36 yaşındaki milli voleybolcu, Ali Koç’un açıklamasının ardından duygularını sosyal medya hesabından paylaştı.”(GG)
  İspanyada kulüp başkanı futbolcusunu öptü diye suç olmuştu, bakalım heykelini dikeni ne yapacaklar?

 3. “İktidarın kimyası 2013 sonrasında bozuldu ve AK Parti’nin kuruluş döneminde şiddetle eleştirdiği eski iktidarları andıran bir icraata saplanıldı.”
  İktidarı bilmem ama sayın yazarın kimyası epeyce bir bozulmuş anlaşılan,
  eski iktidarların başımıza bela ettiği IMFyi 2013 sonrasında kim denize döktü?
  Kahveci, derwiş, babacan, durmuş yılmaz, şimşek?
  İmf yi kim kovduysa ekonomist odur!
  İtirazı olan?

 4. İşin aslı bu tespit veya tahmin de gizli olmasın: “Bir süre sonra -belki de tam yerel seçime yaklaşılırken- eskinin üzerine sünger çekerek benimsenen finansal politikaların da ekonomiyi düze çıkarmada fazla işe yaramadığı görülebilir.”

  Ben olacak olan bu. Mehmet Şimşek de mükemmel bir günah keçisi (hatta hain) olma yolunda kürek çekip dursun. Reis sonunda: bakın, bu rasyonel dediklerinize de fırsat verdik, katlandık, ama tam ezdiler, benim dönemimde enflasyon tekrar 30 lara inmiş, tek tek haneye doğru gidiyordu, bunlar patlattı! ” diyecek. Bu arada kendi aklınca nassı da tekrar rehabilite ettiğini de düşünebilir.

  Nasıl olsa kimse ona: “direksiyonu verdin ama, gaz pedalı sende kaldı, hatta el frenini de çözmedin, şoför sendin, motor senin elinde idi!..” demeyi akıl etmeyeceğine (etse de bunu kimse duymak istemeyeceğine) göre.

  Herhangi bir politikadan vaz geçilmiş değil, sadece mecburen katlanma var an itibariyle (kendisinin de söylediği gibi).

 5. Türkiye’nin terörle mücadelesinin bir maliyeti var, güvenlik teknolojisi geliştirmesinin bir maliyeti var, Ukrayna-Rusya Savaşı’nın değiştirdiği fiyatların bir maliyeti var, COVİD 19’un maliyeti var, 6 Şubat depreminin maliyeti var, 2018 finansal saldırısının maliyeti var; bir de bazılarının ısrarla bozmaya çalıştığı beklentilerin maliyeti var.

  • 1-Kefere ile masaya oturursun, ya bu ahtapot kollarını çekersin! yada keserim tek tek!!
   dersin. (Nasıl mı? Onu bilsem burda tuşlarla oynamam yapıyor olurdum).
   2-güvenlik yada ileri teknoloji ye niye yatırım yapılır? Satıp kazanmak için!!!
   Satıp KAZAN MIYOR MUSUN Kİ? (Muhtemelen öyle!) o zaman niye yatırıyorsun batağa paraları leyl.. pardon batağa? diye sorarlar adama.
   3-rus ukraynaya savaşta bu silahları satamadısan, barışta mı satacan???
   4-sağlık ocağının işlevini niye değiştirdin? Önleyici araştırıcı birimi poliklinik haline niye getirdin? Her köşe başında bir poliklinik OLUR MU???
   5-dere yataklarına tarlaya çamura niye ev hatta hastane havalanı yaptın? Yapılmasına göz yumdun? (İzin verdin demiyom bak başın belaya girmesin!).
   6-finans düzenini koskoca FED Avrupa ingiltere tam kontrol edemiyorken, faiz maiz hikayesine … (söyletme beni!):(
   Sen akaryakıt almıyor musun (belediye otobüsü ne binmiyorsun büyük ihtimal) marketten her ay pahalanan gıda sebze meyveyi elli teleye alırken hiç mi düşünmüyorsun? Bu niye böyle? Diye sorgulamıyorsun da!….
   Güzelleme diziyorsun? (Emeklileri unutmuşsun:().

 6. Bir proğramda Ana , Baba ölmüş bir sokak genci tanıtılmıştı. Daha sonra Baba annesine yerleşmiş.
  Baba Anneside ölünce genç sokaklarda yatıp kalkmaya başlamış.

  Artık şu kesin 25 yıl Ekonomiyi düzeltememişlerde şimdimi Düzeltecekle?

  Tv Kanalların %98 Erdoğanın tabiki bu kanallar Ekrem imamoğlu şunu yapmış, Mansur yavaş Şunu yapmış Demeyecek.

  AKLINIZI BAŞINIZA ALIN AKILLANIN.
  SIRA SİZE GELİYOR.
  Bu Düzene dur deyin. Uçak yapıyoruz, Helikopter yapıyoruz deyip kendinizi kandırmayın. Yakında Açlıktan O Helikopteri Kemirirsiniz 🙂

  Hep Psikolojik kandırma. Sokak röportajlarına bakıyorum bu sefer Akıllandık diyorsunuz İnşallah Öyledir.

  • Hep Psikolojik kandırma.😂😂😂😂😂
   İşte ayakta uyutulan ve daha kandırıldığının bile farkında olmayan bir muhalif kafa😉😂😂iktidarı destekleyenlerin kandırıldığını düşünüyor ama hiiiç kendisininde KANDIRILDIĞI ihtimalini düşünmüyor.insanları ideolijik olarak kutuplaştırır ezberler ile biat ettirirseniz ….
   İlim ilim bilmek
   İlim kendin bilmek…

 7. geçenlerde Fehmi Bey ismi lazım olmayan kişiyi yazdı. Altına bir yığın kişi yorum olarak “sen de döndün” “Kararcılar ne olacak” “diğer CHP ile işbirliği yapan partiler ne olacak” diye döktürmüş. Kimse “yahu Erdoğan her söylediğinin tersini yaptı, kendisine en çok saldıranları alıp partide baş köşeye oturttu, ulusalcılarla iş tutuyor, bu ne iş” demeyi akıl edemiyor.
  Pes doğrusu, ne demiş Ruslar, “camdan evin varsa komşunun evine taş atma” değil mi?

 8. Türkiye ekonomisi büyüyor, ihracat büyüyor, istihdam genişliyor. Enflasyon kelimesi ile tanımlanamayacak istikrarsızlığın arkasında da kartelciler var, uluslar arası finans çevreleri var, faiz lobisi var. 2013’ten sonra kimyası bozulanlar şimdi içeride ittifak şemsiyesi altında, dışarıda ABD-AB koruması altında her herzeyi yiyorlar.

 9. Yazının başlığına bakınca bu cehape zihniyeti çok zeki dedim.cehape seçim yenilgisini kendi üzerinden değil de devamli iyi meral deva vefa köylü 500 lira😊 üzerinden tartışıyor..devamli onları öne atıp kendini hep gizliyor.dikkat edin hep bunlar meral şu bu…hdp selo hic yok😂muhalif kafalar seçim bitmis hala ekonomi nas faiz…üstelik ekonomi seçim öncesinde daha kötü idi.insanlarin alım gücü daha azdı.şimdi ise maaşlara büyük zamlar yapildi.şu an tek raharsız olan emekliler..ama varsa yoksa faiz nas ekonomi..muhalefetin içleracısı durum yok gündem de…dikkat edin seçim yenilgisi tartışmalarına hiç chp yok..6 lı masa…. meral kalkti geldi…..deva vefa çalışmadı..egitimliler köylüler…zekice😂😂😂

 10. Bazı KHK olanların yakın çevreleri işte ise onlarda atıldı.
  Bunların çoçuklarıda Çok etkilendiler Çünkü bu çoçuklarada iş olmadığı için geleceği karanlık Görüyorlar. Bunlar Hem Rızkına Mani olunuyor. Hemde Serbest bırakın Yurtdışına çıkalım Rızkımızı bulalım diyorlar onada izin vermiyorlar. Çoğu işde Devletde bittiği için oda problem.

  Ben Her zaman Derim Bir kişiye hakaret et Ama onun Rızkına Engel olma Sonra acısı Ağır çıkar derim.
  Allah Kafirin , İnanmayanların Rızkını Kesmiyor Sana Ne oluyor? Artı bu tabloda Bütün Gençler karamsar.
  İstanbulda Diyelim 15000Tl iş buldu; Kira 10-12000 Tl Bu adam nasıl evlenecek, Hadi Hanımıda Asgari ücretli işte diyelim Kıt Kanat zor geçinir bu arada işten biri ayrılsa Yuva yıkılır.

  GENÇLER GELECEĞİ GÖREMİYOR Bir ülkede gençlik bitmişse o ülkenin hayat damarları kesilmiştir.
  Yaşlılara Zam yapsanızda o kendini kurtarmış, Gençler perişan.

  • Bu khk neyse ben çözemedim (Allah bildirmeyi de nasip etmesede olur).
   Sanırım fetö ergenkon vb “iltisak” “üyesi olmak” kelimeleriyle direkt alakalı bir durum. Öyleyse yakında kanuni düzenlemeyi de yaptırır paralel yürüyenler bu işi çok iyi bilir; “kılıfa uydurmak!”
   Gelelim saadete: (sadet partililer zaten almaz bu işleri başına bela)
   Bir yazı- yorum da görmedim okumadım ki;
   BU ÜLKEDE DİN SİMSARLIĞI İNANÇ BEZİRGANLIĞI YAPANLAR BİR HALDE CEZASINI BELASINI BULUYOR!!!!
   TÖVBEEE!…. TÖVBE!….. bu yanlış mış meğer
   Çoluk çocuğumuzu bu müsibetlerden kurtarmanın yolu nedir acep?
   Gencecik çocuklarımızı biz dağa çıksın, genç yaşta gurbete gitsin diye mi yetiştirdik???
   YANNIŞ NERDE ACEBA? BİR ARAYIP TA BULSAK MI Kİ????
   diyeni!….

 11. Bazı ülkeler ve başına geçmiş yönetenler vardır ki; “tek amacı vardır, kendi ve avanesine dünyalık yapmak!”.
  Bazende bu gibi ülkelerde Ecevit gibi A.kahveci gibi insanlarpürtler ve çıban sanıp söndürürler bir halde😡.
  Menderes gibi Özal gibi işini bilen siyasiler ise hem yol yapar hem yolda son sürat gider.
  Şimdi Erdoğan’ı hangi kategoriye dahil edeceğiz diye boşuna yorulmayın, çünkü erdoğan tümünün yapamadığını (öğrendiği 40 harfi bir araya getirip) bir cümleye sığdırdı: (AKP sloganlarına bakın👀).
  Yönetenlerin kimsenin aklına! ihtiyaç duyduğunu sanmıyorum🤔.
  O KİMSELERİN ÇAKTIĞI ŞİMŞEKLERİ YILDIRIMA DÖNMEDEN toprağa akıtıyor! o kadar 😊.
  Peki bu güne kadargelinen tecrübeler ışığında nassı bir yönetim bekliyor TRyi?
  -Hesap verilebilirlik… Şeffaflık… Hak ve özgürlükler…
  -Batı ile Putin arasındaki rüzgarın verdiği meltem le… ithalat odaklı ye kürküm ye modasından, ihracat ithalat dengesi öncellenip, yeni kazanç yolları için yelken açmayı tercih etmek🤗
  -İnanç mış tarikat cemaat miş bunlar başörtülü bacım örtüyü örtüverir üstüne; biter birden bire!
  Yeter ki, seçmen BAŞGANLIK rejimini bir annasın!🙂
  Yeter ki, enflasyonu kuru (belirlenen onların kafasındaki!!!) 2-3 yıl içinde ağır ağır yavaş yavaş şıvee şıvee slovly slovly indireceklerine yönetenlerin..
  Onlara güvenerek inansın🤗🤗🤗
  (Bu arada Meral bacı bir çorap örermi başlarına, birileri kadın çorabı geçirmi kafalarına, Kılıç iki ucu keskin bir alet;
  Kılıçtaroğlunun eline geçerde biçermi tarlayı tabanı sabanı, sokarmı DİRGENİ!.. bir yerlere ben bilemem😂🤣😂).

 12. Eveeettt … gelelim vehbinin kerrakesine ; bu OVP. denilen ‘oyalama vaatleri palavrasi’ , AKP . nin bu güne kadar yayımlamış olduğu programların tam 18 ncisi !
  Sonracağıma efendim artık ‘nas , nas ‘ bitti , ananas başladı!
  Vallahul azim eyi olur inşallah!
  Bizler de nalları dikmezsek görürüz gaarriik!

Yoruma kapalı.