İktidar dev binalar ve devleşen sorunlar açmazında…

34
Reklam

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Birleşmiş Milletler’in (BM) genel kuruluna katılmak üzere New York’ta. BM karşısında altı katlı mütevazı bir bina iken yıkılıp 36 katlı dev bir gökdelene dönüştürülen ‘Türkevi’ni de hizmete açtı.

Binanın yeni hali yeterince göğüs kabartıcı; “500 yıllık dış politika tarihimizin en görkemli günlerinden biri” türden abartılı tanımlamalara ihtiyaç yok.

Sonuçta bir bina bu.

Umarım, yeni görkemli Türkevi ülkemiz açısından önemli hizmetlere ev sahipliği yapar.

Yolu New York’a düşen devlet ve hükümet başkanları her gidişlerinde Türkevi’nde ağırlanmıştır. Bina tam karşısında bulunduğu için BM çatısı altında yapılan toplantılardan hemen önce ve toplantı bitince Türkevi’ne uğranılırdı.

Kim bilir kaç kez izlenimleri orada yazıp gazeteye gönderme imkanı bulmuşumdur.

Türkevi’nde, tahmin edileceği üzere, Türkiye’nin BM daimi temsilciliği bulunuyor. Ayrıca KKTC’nin temsilciliği de aynı binada. Bir-iki dost ülkenin geçici kullanımına da açık tutulmuştu Türkevi.

Bir ara giriş katında Türk Hava Yolları ofisinin bulunduğunu da hatırlıyorum. Yalnız özel statüsü gereği bina ticari kuruluşlara kiraya verilemediği için, THY’nin orayı kullanımı kısa sürmüştü.

Reklam

Şi̇mdi 36 katlı olunca statü değişikliğine gidilerek değişik ticari kuruluşların yararlanmasına da açık hale getirilecek mi?

Herhalde öyle yapılacaktır.

New York’ta Türkiye’nin şanına yakışır biçimde temsiline imkan veren görkemli Türkevi binası AK Parti açsısından övünülecek bir başarı. Buna hiç kuşku yok. Son 20 yıl içerisinde içte ve dışta devleti temsil eden kurumların binaları elden geçirildi, yenilendi veya yenisi yapıldı. Türkevi de bunlardan biri.

Ancak aynı süre içerisinde yine dışta ve içte devlet hizmetine tahsis edilmiş görkemli binalardan beklenen sonuçların alınabildiğini söylemek o kadar kolay değil.

‘Uzun süreli iktidarda bulunma sendromu’ AK Parti’nin geleceğini tehdit ediyor.

Birikmiş sorunlar için geçmişi kötüleme imkanından mahrum artık AK Parti. Son 20 yılın sorumluluğu ona ait ve bu yüzden geçmişle bugün arasında kurulmaya çalışılan mukayeselerde kaybeden hep AK Parti oluyor.

Muhalefet iktidarın Aşil topuğunu keşfetti, hep orayı hedefliyor. 

Öğrenciler kiraların gemi azıya aldığı günümüzde kalacak yer bulmakta zorlanıyorlar. İhtiyacı olan her öğrenciyi barındıracak kapasitede değil yurtlar.

Reklam

Günlük ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla verilen öğrenci bursları için geçmişle yapılan mukayesede, burs rakamı neredeyse 15 kat arttığı halde bursun alım gücünün eskisinin hayli altında kaldığı ortaya çıktı.

Binaların görkemi ve basit ihtiyaçlar arasındaki mesafe giderek iktidarın aleyhine işliyor.

Muhalefet o mesafeyi tepe tepe kullanmaya da başladı.

En çarpıcı ve nazik konu yeniden tartışma gündemine giren ‘Kürt sorunu’

İktidarın küçük ortağı MHP böyle bir sorunun var olmadığı iddiasında. ‘Kürt sorunu’ demeyi bile ihanet olarak değerlendiriyor MHP.

Onun konuya böyle yaklaşmasının kendisi açısından bir maliyeti yok. MHP o kesimden oy beklemiyor; tam tersine “Öyle bir sorun yok” bayrağı açınca tabanından kaçmaya hazırlanan oyları yeniden kendisine döndürmesi bile mümkün.

Durum AK Parti için çok farklı.

Vaktiyle büyük çapta kendisine gelen oyları konuya yaklaşımda sergilediği zigzaglar yüzünden kaybediyor AK Parti. ‘Kürt sorunu’ adlı adınca AK Parti sözcülerince de dillendirildiğinde geçici de olsa ilgi uyandırabiliyor.

[Metropoll araştırma kurumunun her ay yaptığı Türkiye’nin Nabzı araştırmasının haziran ve ağustos ayları arasında bir gariplik gördüm. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın icraatları haziranda yüksek beğeni almışken, ağustosta beğeni düşüşe geçmişti. Sebep? Cumhurbaşkanı Erdoğan haziranda Diyarbakır’da konuya ilişkin açıklamalar yapmış ve bu beğenilmişti. Ağustos ayında ise konu iktidarın elinden çıkmış, muhalefetin ilgi alanına girmişti.]

AK Parti’nin ne yapıp edip geçmişte bir bölümü HDP’ye gitse de önemli bir oranı kendisine yönelmiş olan bölge oylarını yeniden kazanması gerekiyor. Aksi halde adayını cumhurbaşkanı seçtirmesi ve TBMM’de çoğunluğu elde etmesi imkansız.

CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun HDP’yi ‘Kürt sorunu’ çözümünde mesru bir muhatap olarak gören açıklaması muhalefet adına yapılmış akılcı bir hamle.

İYİ Parti’nin ittifak içerisinde birlikte yer aldığı CHP’nin bu yeni açılımı karşısında suskun kalması da öyle.

Muhalefet sandığa yansıyacak oyları bugünden etkilemeye çalışıyor. Açılımla değişik sebeplerle HDP’ye gitmeyecek bölge oylarının Millet İttifakı içerisinde kendine yer bulmasını sağlama gayretinde muhalefet.

“Kürt sorunu yoktur” çıkışıyla MHP Cumhur İttifakı’nı zor duruma düşürdü.

New York’ta Türkevi gibi görkemli bir binayla temsil edilen AK Parti’nin 20 yıllık döneminin şatafat merakı, Türkiye’nin güncel sorunlarıyla her gün sınava tabi tutuluyor.

BM toplantıları vesilesiyle çıkılan New Yok seferlerini, devlet veya hükümet başkanları, bugüne kadar, genellikle ev sahibi ülke olan ABD’nin başkanıyla görüşme fırsatı olarak da değerlendirirlerdi.

Acaba Joe Biden ile bu defa da görüşme imkanı bulabilecek mi Cumhurbaşkanı Erdoğan?

ΩΩΩΩ

Reklam

34 YORUMLAR

 1. KAPAK-3
  “Ali Namlı
  20 Eylül 2021 At 11:11

  Ancak derin devlet bu işe takoz koyar ! Konu bir şekilde rahmetli B.Ecevit’e intikal eder , buna şiddetle karşı çıkan Ecevit sayesinde milletvekili Merve Kavakçı başörtülü olduğu gerekçesiyle meclisten atılır ve işte böylece büyük bir devlet adamı kaybedilir !
  28 şubatta ilkokula giden kızları da diğer öğrenciler önünde, başörtülü oldukları için öğretmenleri tarafından küfür ve hakaretler eşliğinde sille tokat okuldan atılırlar.
  İşte bu değerli insan, büyük hariciyeci ; şimdiki Malezya büyükelçimiz Merve Kavakçıdır!
  Bugün uluslararası zirve toplantılarında liderler düzeyindeki görüşmelerde devletbaşkanımıza tercümanlık yapan, bilmem kaç dil bilen Fatma Kavakçı da onun kızıdır!

  Ne yazık ki hiç bir basın yayın organında ve tv. kanallarında bu bilgilere bilinçli olarak yer verilmemiş , görmemezlikten gelinmiştir !

  ABD de hemen hemen her biri ayrı bir milletten olan , ayrı bir etnik yapıya sahip 50 tane eyalet ile AB de de 30 yakın ayrı dilden ayrı ırktan devlet , elele veriyor, işbirliği yapıyor, birlik beraberlik içinde , huzur içinde yaşıyor !
  Biz ise kendi vatanımızda, kendi vatandaşımız olan , her konuda içiçe geçtiğimiz , aynı dine mensup olduğumuz insanlarla , yıllarca kanlı bıçaklı kavga edip duruyoruz !
  Yazıklar olsun demekten başka bir şey söylemeye gerek yoktur!
  Herkese selamlar , saygılar.”

 2. Şu an bir odada idim, Doğu Perinçek’in sağ kolu Erdoğan’a neler yaptırtıklarını anlatıyor. Uygur Türklerinede işitçi olduğunu sõyliyor bu konida Çin’e nasíl yardım ettiklerini anlatıyor. Eyyy AKP liler son 7 senedir Türkiye’yi Perinçekín yõnettiğínden haberiniz yokmu? İsterseniz Cemal Şenerin sohbet
  odasína girin dinleyin.

 3. “Umarım, yeni görkemli Türkevi ülkemiz açısından önemli hizmetlere ev sahipliği yapar.”

  Fehmi bey! Sizce ne gibi hızmetler yapar?
  Birde unutmadan, onuda yazayım. Başkanımíz ABD’de bir ilki başardı! BB Partisi başkanı Mustafa Destıci ile Türk evinde görüştü. ABD Başkanı’de kim oluyor.
  Tarihte eşi görülmemiş bir başarıya imza atan başkanımızın.
  Biden ile görüşmesine gerek kalmadı.

  Öğrencilere gelince! Müsaadenizle Devltullah ôğrencilere sahip çıkmak onlara yurt yaptırmak zorunda değilki! Onun için
  Bundan sonra Cem evlerinde kalacaklar. Bizede Öğrencilere selam DÙNYAYA CAMİLER, MAHALLER VE TÜRK EVLERİ YAPTIRMAYA DEVAM.
  diyerek saadete gelelim.

  ABD’de kolay kolay özellikle’de Devlette ait binalar yıkılıp yerine büyük binalar yapılmaz. örneği Beyaz Saray.
  Devlete ait hiç bir iş değil başkanın çocuklarına yakınlarına dahi yaptırılamaz.O binayı Enser ve TÜRGEV Vakıfları ortaklaşa yaptılar para kazanmanın yolunu çok iyi bildikleri için, ismini Türken vakfı koydular. O bina Türkiye’nin malı bir ailenin mali değildi orayı yıkıp yeni yaparken kimden izin aldılar?
  Neden ihale ile değilde direk çocuklarına yaptırtılar? Bizde muhalefet ve bilinç bir halk olmadıktan sonra daha çoook 1111
  odalı saraylar yapar 2,374 işçi çalıştırılar.
  ABD’nin Beyaz sarayı 336 odalı ve 436 işçı çalışıyor.
  Bizde al yüksek faizle dolar har vur harman savur.
  İNF’den düşük faizle para asa o evi yıkíp İMFden borç aldığí para ile yerine bina yapamaz.
  Adalete bakın! kat, kat fazlasına faiz ile borç al yandaşa peşkeş çek.

 4. Islam geleneginde “seddadi bina”lar hos gorulmez, buna Fecr6-14 ayetleri delil olarak gosterilir.
  Buna ragmen islamcilarimizda Seddadi Bina hastaligi var. AkParti iktidari bu konuda sinir ve kural tanimiyor, Fabrikalara (ve dolayisi ile istihdama) gitmesi gereken yuz milyarlarca dolar betona gomuluyor.
  Bu hastalik sadece Akparti ile baslamadi, oncelerinde rahmetli T.Ozal da bu hastaliktan muzdaripti, Istanbula hancer gibi saplanan GokKafes onun cesitli numaralari ile yapilabildi. Rahmetli N.Erbakan da Ankarada ikiz gokdelenleri yaptirarak bu gelenegi surdurmustu.
  Firavun da Piramitleri dikerek Allah(cc)a asi olmustu…

  • Bina değil para hastalığı’ından dolayı, en iyi ve bol soslu kazanç eşi dostu tıka basa doyurma’nın yolu betolaşmaktan geçer. O bina Türkiye Cumhuriyeti’ne 1,5 milyar dolara mal oldu.

  • Mehmet senin gibilere kalsak minare bile yapamazdık ama allahtan statik diye bir bilim var da istediğimiz yükseklikte binalar yapabiliyoruz…
   İnşallah yahya bey filan okumamıştır bu yazdıklarınızı!

 5. Sayın yazar
  “AK Parti’nin ne yapıp edip geçmişte bir bölümü HDP’ye gitse de önemli bir oranı kendisine yönelmiş olan bölge oylarını yeniden kazanması gerekiyor. Aksi halde adayını cumhurbaşkanı seçtirmesi ve TBMM’de çoğunluğu elde etmesi imkansız.”
  diyor ama biz daha önce mevcut devletbaşkanımızı hdp eş bilmemnesinin “seni başkan yaptırtmayacaaazzz!!!” naralarına rağmen seçmedik mi?
  Yine seçeriz, noolmuş?
  Seçmedik mi daha önce kardeşim?
  Tarihi unutmayalım ve çarpıtmayalım lütfen…

  • Erdoğan seçildi elbet. Bu tarihi olayı inkar eden mi var? Senin münasebetsizliklerine oldukça hoşgörüyle yaklaşarak ensene hak edilmiş bir tokadı aşk etmemize bile gönlü razı olmayan yufka yürekli yazarımızın da yazısında Erdoğan’ın seçilmişliğini inkar ettiği bir bölüm yokken,tarih nasıl ve nerede çarpıtılmış bir göster de dumura uğrattığın mantığımız bir lahza yerine gelsin.

   • Sakin ol şampiyon;
    hani tarih tekerrürden ibaretti? Yine seçeriz, yine seçeriz noolmuş?
    Daha önce selocana rağmen, pkk ya rağmen seçmedik mi kardeşim prezidentimizi, şimdi yine seçeriz, noolmuş?

 6. Newyork’ta 1977 senesinde , İ.S.Çağlayangil tarafından , çeşitli amaçlarda kullanılmak üzere 3 milyon dolara eski bir bina , Türkevi olarak satın alınır.
  Hatta 2007-2009 yıllarında görevli olan A.Babacan tarafından , binanın yanındaki bir restoran da 20 milyon dolara satın alınarak Türkevi kompleksine dahil edilir .
  Ne yazık ki hiç bir basın yayın organında ve tv. kanallarında bu bilgilere bilinçli olarak yer verilmemiş , görmemezlikten gelinmiştir !
  Hatta dün , çok amaçlı ve değişik hizmetlerde kullanılmak üzere 36 katlı ve son derece modern , görkemli bir bina olarak inşa edilen bu Türkevinin açılışında , DİB A.Erbaş hazır ve nazır iken ABD de yaşayan çok değerli iş ve bilim adamlarımızdan hiç biri ( Aziz Sancar,Mehmet Öz,Muhtar Kent ve daha niceleri ) davet edilmemiştir !
  Yorumunu herkesin vicdanına bırakıyorum !
  Herkese selamlar saygılar.

  • “H. Gayret
   21 Eylül 2021 At 12:49
   KAPAK-2
   “Ali Namlı
   20 Eylül 2021 At 11:11

   Ancak derin devlet bu işe takoz koyar ! Konu bir şekilde rahmetli B.Ecevit’e intikal eder , buna şiddetle karşı çıkan Ecevit sayesinde milletvekili Merve Kavakçı başörtülü olduğu gerekçesiyle meclisten atılır ve işte böylece büyük bir devlet adamı kaybedilir !
   28 şubatta ilkokula giden kızları da diğer öğrenciler önünde, başörtülü oldukları için öğretmenleri tarafından küfür ve hakaretler eşliğinde sille tokat okuldan atılırlar.
   İşte bu değerli insan, büyük hariciyeci ; şimdiki Malezya büyükelçimiz Merve Kavakçıdır!
   Bugün uluslararası zirve toplantılarında liderler düzeyindeki görüşmelerde devletbaşkanımıza tercümanlık yapan, bilmem kaç dil bilen Fatma Kavakçı da onun kızıdır!

   ABD de hemen hemen her biri ayrı bir milletten olan , ayrı bir etnik yapıya sahip 50 tane eyalet ile AB de de 30 yakın ayrı dilden ayrı ırktan devlet , elele veriyor, işbirliği yapıyor, birlik beraberlik içinde , huzur içinde yaşıyor !
   Biz ise kendi vatanımızda, kendi vatandaşımız olan , her konuda içiçe geçtiğimiz , aynı dine mensup olduğumuz insanlarla , yıllarca kanlı bıçaklı kavga edip duruyoruz !
   Yazıklar olsun demekten başka bir şey söylemeye gerek yoktur!
   Herkese selamlar , saygılar.”

 7. Hadi onlar utanmaz arsız ya muhalefet oy oranı neden yukselmiyor.
  Bence bunu tartışmak lazım .20 yıllık yorgun olan bunca sıkıntıya rağmen
  parti hala oy oranını koruyor ama Muhalefet bir arpa boyu ilerlemiyor.
  Ankete katılanlar mı ..TAL Yoksa AKP nin gitmesini isteyenler mi ?
  Bu işte bir çelişki var

 8. Haklılar seçimi maalesef HDP ve Kürt ( etnik olarak belirtmiyorum ) seçmeni belirleyecek
  6 firmanın ortalaması AKP % 31 CHP % 24.4
  Akp yi anlarım 20 yıllık yorgunluk bıkkınlık % 3 oy düşüşü anlaşılabilir.
  Ama CHP asla kabul edilemez Bu adamlarda zerre akıl olsa istifa etmeliler .
  Sokaktaki adamı partinin başına getirseniz yine bu oyu alır.
  Yazık CHP lilerin verdikleri oylara !!!!

 9. görkemin ölçütü beton dökmek…
  yakın dost ahbap müteahhitlerle.
  paramız pul olmuş ne gam.
  enflasyon, işsizlik, döviz, faiz patlamış,
  aman ne gam.
  milletin parasını yurt içinde betona gömmek yeterli olmadı, sıra yaban ellerde.
  kıbrıs müjdesi külliye,
  abd çıkarması gökdelen
  sırada ne ola?
  dünyanın en pahalı şehirlerinde, milletin parasıyla servet harcayarak bina dikmek hangi dinde, imanda makbul acaba?
  bizimkinde değil,
  hatta yerilmiş
  Görmedin mi, rabbin ne yaptı Âd kavmine;
  Ülkeler içinde benzeri yaratılmamış olan, sütunlarla dolu İrem’e;
  Vadide kayaları oyarak şehir yapan Semûd’a;
  kazıklar sahibi Firavun’a?
  İşte bunların hepsi ülkelerinde azgınlık etmişlerdi.
  azgınlık sosyal adaletsizlik olarak çevrilebilir mi bugün bi bilene danışmak lazım…

  ülkede ciddi bir ekonomik sıkıntı var değil mi?
  insanlar fakirleşiyorlar. çoğu aile yiyeceğinden bile tasarruf etmeye başladı.
  dünyada en yükek faizi veren ülkelerden biriyiz. yatırımcı geliyor, parasını katlayıp gidiyor. 1 euro veriyor 10 tl alıp gidiyor.
  bu kimsenin yüzünü kızartmıyor değil mi?
  asgari ücret net net 2 bin 825 lira
  dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 927,
  yoksulluk sınırı 9 bin 332.
  hiç utanmıyorlar değil mi?
  ülkede ne var, ne yok satıp savdıktan sonra hazine de beş kuruşumuz yok, kişi başı milli gelir her ay düşüyor ama bin odalı saraylarımız, özel plajları olan yazlık saraylarımız, hiç bir ülkede olmayan sayıda mercedeslerimiz, pahalı uçaklarımız,
  ve ve abd de bile gökdelenlerimiz var.
  bir de dualarla açıyoruz, iyi mi?
  gerçekten kimsenin utanması kalmamış.

  • Didem hanım burdan atıp tutuyorsunuz ama yarın newyorka inince utanmadan soluğu türkevinin kapısında alırsınız ama!
   Nasıl olsa, daha fuayesinde elinde baklava tepsisi ve çay kahve fincanıyla karşılayıverir sizi bir türk güzeli!

   • RTE Türkiye şahsım şirketinin MenHhHttttın şubesine hoş geldiniz! Müteahhitlik işleri için 33. Kata, Vakıf komisyonu için hemen girişteki sağ vezne ofisine, şubemizden kat kiralamak istiyorsanız 34.kat işleme müdürlüğü makamına,………………….,,…,,,,,,,,,,,,,,,,,,,…………………………………………,…………….,…Reza zartabla iş görüşmesi için 10. Kata, Sezgin Baran Korkmaz’la iş görüşmesi için 11. Kattaki vekiline.., CIA ile Amerikan yasalarını nasıl aşabilirim pazarlığı yapmak için CIA irtibat memurunun katına…,….kata çıkabilirsiniz gibi bir karşılama herhalde.

   • Devleti çay servisi yapan bir “türk güzeli”olarak hayal etmek ? Hmmm. Zeka seviyesi bayağı yüksek.

 10. HDP’liler son zamanlarda gitgide ağırlıklarını koyuyorlar, kendilerinin rızası dışında bir aday belirleyemeyeceğini söylüyorlar. Hatta HDP’li Ferhat Encü’nün, “HDP’nin istemediği kişi cumhurbaşkanı olamaz” tweet’inin Kılıçdaroğlu’na panik atak geçirtti.

  Kılıçdaroğlu, o panikle yanlış teşhis ettiği sorun için bir kez daha yanlış muhataba seslendi. Aslında “terör sorunu” olan konuyu “Kürt sorunu”  diye dillendirdi.
  Sonra Hdp  bilmem kaçıncı eş başkanı Sezai Temelli İmralı ve kandili adres gösterdi. Sonra kıvırmaya çalıştı.
  Chp liler şimdi panikle yeni yeni açıklamalar yapıp olayı örtmeye çalışıyorlar. 
    Ahmet davutoğlu ise topa girerek federasyon lafları tam bir facia söylem gerçekleştirdi.
  Sonuçta bunların hepsi Hdp ye göbekten bağlı olduğu bir kez daha ispatlanmış oldu.

 11. ABD’ye sefere çıkmak!
  Oranın başganıyla görüşebilmek! (Fırsat diyelim)
  -benim aklıma şu soru geliyor: Moskova’da da bir bina yaparmıyız acaba?
  -belki Avrupa nın bazı şehirlerinde?
  Bunun bir kulplu kuralı yokmu? Ya sonu var mı?
  (Eskiden duyardık, kendine bir dernek vakıf açarlarmış ve bir koltukta boş geçen yıllar).

  • Çalış bey, abd deki 50kat ve üzeri binaların hepsini çinliler satın aldı, haberin yok galiba?
   Moskovadaki yeni nesil binaların tümünü zaten türkler yaptı! Avrupada ise gökdelen dikebilecek kadar parası olan tek ülke almanya kaldı; orda da işçi ve mühendislerin tamamı yabancı, bil bakalım kimler?

 12. Kürt Laz Çerkez Gürcü ve ayrı ayrı telaffuz etmekten nefret ettiğim ayrı gayrı işlerden! konuşmayı bile zul sayarım.
  Ama, yazarın tespiti gibi: muhatap x partisi!!!
  Dediği ve karşılayan:muhatap adaya kaçtı!?
  Belkide onyıllarca konuşulur artık.
  Atan bir karşıdakiler 0.

 13. Fehmi bey sizleri de Teknofest e bekleriz. Buradaki gençleri görünce, teknoloji ataklarını görünce belki biraz gururlanırsınız.

  • Teknofest’e devlet okulu olarak orta öğretimden, kaç öğrenci var diye sormuyorum, hiç öğrenci var mı? Tanıdığım öğretmenlere soruyorum çoğunun teknofestten haberi bile yok. Üniversite öğrencileri ve varsa bir kaç fen lisesi öğrencileri.

   • “Türkçe olimpiyatları’na devlet okulu olarak orta öğretimden, kaç öğrenci var diye sormuyorum, hiç öğrenci var mı? Tanıdığım öğretmenlere soruyorum çoğunun Türkçe olimpiyatları’ndan haberi bile yok. Işıkevi öğrencileri ve varsa bir kaç da afrikalı.”

 14. Hdp li Ahmet Türk;  Kılıçtaroğlunun  açıklamasından sonra dün açık açık kıvırmadan söylüyor:

  “Biz yerel seçimlerde destekledik, 10-11 ilde bizim desteğimiz olmasaydı seçimi alamazlardı. Ancak ana muhalefet partisi gelecekle ilgili projelerini daha açık ve net ortaya koymalı, Kürtlerin beklentisi de budur, “yarın için ne yapacak.” Yan cebime koy mantığı hiçbir sorunu çözmez.”

  Açık açık söylüyorlar işte kandili- pkk yı -imralıyı adres gösteriyorlar.

 15. 20 yıllık iktidarları boyunca ülkemizi baştan aşağı hapishanelerle donatan AKP/MHP yönetimi, bu arada öğrencilere yurt yapmayı unutmuş, iyi mi?

 16. Sağ elle sol kulağı tutmaya çalışan kişiler kendi yapması gereken işini de yanlış yapar.
  Ülkede çalışanların %50’den fazlası hizmet sektöründe (iş bulamasada) istihdama müsait!
  Buna rağmen nerdeyse tüm öğrenciler üniversite ye yönlendirilmiş! (Bu durum tam istatistik yapılsa keşkede ortaya çıksa?). Sonrada okul 1000 kişi yurt 100!
  -devlet yapmakta geç kalıyorsa…
  Odalalar odalar sanayiciler belkide borsalar nerdesiniz acaba diye sorsak?
  Hatta tarım ziraat ilgilileri…
  Bu tespit benim gibi sıradan bir vatandaşın tespiti ☺️ demekki birde uzmanı el atsa…?

 17. ülkelerin büyüklüğü ve gücü, dünyada binalarının boyutuyla değil vatandaşlarının kişi başına milli gelirden aldığı payla ölçülmüyor mu?

  • Recep bey işte o binalar ne kadar büyükse vatandaşlatının kişi başına milli gelirden aldığı pay da o kadar büyük oluyor…

 18. Bütün dünyaya eski askeri pozisyonlarından çekildiği görüntüsü veren ABD Yunan anakarasında 5, Girit’te 3, Güney Kıbrıs’ta 1 üssüyle Kuzey’e karşı hilal şeklinde bir askeri yığınak oluşturduğu günleri yaşarken Chp nin dışışleri sorumlusu Ünal Çeviköz diye bilinen bay monşer. Libya, Doğu Akdeniz, Azerbeycan çıkışları sonrasında yeni bir çıkış daha yaptı. Bu sefer monşer Mavi Vatan’ı hedef aldı. Yunanistan daki siyasetçiler bile şaşkın durumda.
  Asıl şaşkınlık Ünal Çeviköz gibilerin yaptığı konuşmaların CHP’nin kendini hâlâ Atatürkçü falan sanan  seçmen  kitlesinde  en ufak bir tepkiye sebep olmaması…
  Artık o seviyede yapay, o seviyede kurgu bir sosyolojiye dönüştüler.
  Bir savaş durumunda gayet rahat biçimde düşmanı kucaklayacak duygu durumuna gelmelerine ramak kaldı.

 19. “500 yıllık dış politika tarihimizin en görkemli günlerinden biri”
  Bu mantık ve gorusteki bir insanı AKP derhal partisinden uzaklaştırmali.
  Bu ne ciddiyetsizlik,iş bilmezlik cahillik vs vs.

 20. Bina beton arazi deyince akla hemen yolsuz iktidar geliyor. NY’da 36 katlı Türk gökdelenini duyunca da akla ister istemez, kimin cebine gitti cukkalar diye merak oldu bende. Eminim malum yandaş müteahhitler fazlasıyla semirmişlerdir yine. Kaça maloldu, kime gitti bu ihaleler birisi haber verse bari. Memlekette yaptıkları milyonlarca boş bekleyen apartmanlar gibi bu 36 kat da boş mu bekleyecek diye de merak ediyorum. Hangi akla ABD’ye bu yatırımı yaptılar o da bir soru. Hem darbeci diye suçluyorlar hem de en büyük yatırımı yapıyorlar. 15 Temmuz şehitlerinden utanmadılar tabii. Onlarda utanma olsaydı şimdi utançtan yerlerin dibindeydiler. Ama öyle bir yüz yok elbette.

Yoruma kapalı.