İstanbul’da kiliseye saldırı her yönüyle bana göründüğünden çok farklı geliyor

8
Reklam

Siyasi suikastlara yabancı olmayan ülkemizde, geride bıraktığımız Pazar günü meydana gelen kilise saldırısını, ben yine de tuhaf buluyorum.

Hem oluş biçimi, hem seçilen hedef, hem de ardından ortalığa yayılan bilgiler açısından…

Ne olduğunu resmi özetten öğrenelim:

“İstanbul-Sarıyer’deki Santa Maria İtalyan Kilisesi’nde dünkü (28 Ocak) pazar ayini sırasında silahlı saldırı düzenlendi. Saldırıda Tuncer Cihan hayatını kaybetti. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Rus ve Tacik asıllı iki katil zanlısının yakalandığını, saldırıyı IŞİD’in yaptığını düşündüklerini söyledi.”

Ne öğrendik?

Bu bir silahlı saldırı…

Hedef İstanbul-Sarıyer’deki Santa Maria İtalyan Kilisesi…

Saldırıyı biri Rus diğeri Tacik iki kişi yapmış ve yakalanmışlar…

Reklam

Yakalanan Rus ve Tacik IŞİD militanı imiş, eylemi IŞİD düzenlemiş…

Hem resmi özet, hem de benim ondan maddeleştirdiğim ayrıntılar -evet hepsi- bana tuhaf geliyor…

IŞİD denen örgüt bayağı yakın takip altında tutulduğu halde Türkiye’de hâlâ eylem yapabiliyormuş demek ki… Demek IŞİD artık kilise baskını yapmaya da başlamış… Silahlı iki kişiyi -bir Rus ile Tacik’i- eylem için İstanbul’a göndermiş IŞİD ha…

Eylemi yapanlar yakalandıklarına göre mesele bitmiş demektir.

Zaten, bir internet sitesi de, eylemden birkaç gün önce, IŞİD’in Türkiye kolunun, İstanbul’daki Hollanda ve İsveç’in başkonsolosluklarına baskın yapmaya hazırlandığını haberleştirmişti.

Başkonsolosluklara baskına niyetlenmiş IŞİD, militanları herhalde oraya doğru yol alırken, Pazar ayini sebebiyle kapısını açık gördükleri kiliseye girip silahlarını orada boşaltmışlar… Bir kişi tesadüfen eylemde hayatını kaybetmiş…

IŞİD’in Türkiye’yi hedef seçmesi için herhangi bir sebep var mı?

Ya da Hollanda ile İsveç’i hedef alması için?

Reklam

Veya Katolik kilisesini?

Rus ve Tacik eylemcilerin Türkiye’deki eylem için seçilmesi de ilginç…

Eminim, bu tür konuları meslekleri gereği yakın takip altında tutan kadrolar da, eğer ellerinde benim buraya aktardıklarımdan fazla bilgi ve istihbarat yoksa, yukarıdaki sorularımdan da öte garipliklerin farkına varmışlardır.

Bir an akıl yürütelim:

Türkiye’de gerçekleştirilen eylemin herhalde bir sebebi vardır.

Şu sıralarda Türkiye’nin kiliseye karşı bir eylemle anılmasını isteyecek yabancı adresler olması da doğal.

Planlayanlar eylemi üstlenmesi için Rus ve Tacik’i görevlendirirken de buna bir anlam yüklemişlerdir. 

Öyle mi? Kuşkuluyum.

En başta ülkemizin terör eylemlerine alışkın olduğunu belirtmiştim.

IŞİD ve ondan önce el-Kaide vardı, onların eylemlerine bakalım:

El-Kaide 15 Kasım 2003 tarihinde İstanbul’daki iki Sinagog’a saldırı düzenlemişti. Patlayıcı yüklü kamyonetlerin patlatılmasıyla… 

Yine El-Kaide, o eyleminden beş gün sonra, yine İstanbul’da, ilki İngiltere Başkonsolosluğu’na, diğeri de HSBC binasına, yine patlayıcı yüklü kamyonetlerle saldırdı.

Adeti, ikiz eylemlerdi El-Kaide’nin…

Tıpkı 11 Eylül’de New York’taki ikiz kuleler saldırısı gibi…

Bir de 2017 yılbaşı gecesi İstanbul’daki Reina eğlence kulübüne yapılan baskın var. Saldırıyı gerçekleştiren, içerideki herkesin üzerine açtığı ateşle 70 kişinin ölümüne sebep oldu. Özbek asıllı saldırganın IŞİD militanı olduğu Reuters tarafından duyuruldu.

El-Kaide ve IŞİD tarafından yapıldığı bilinen/düşünülen bu iki eylem ile, üç gün önce İstanbul’da bir kiliseye düzenlenen ve bir kişinin katledilmesiyle sonuçlanan eylem arasında, benzerlikten çok farklılık görüyorum.

Bana bu eylem hesaplaşma amaçlı imiş gibi geliyor. IŞİD değil de Rus mafyası türü bir örgüt bu eyleme daha çok yakışıyor.

Yorumcular neredeyse tek ses halinde ilk açıklamaları benimsemiş görünüyorlar.

Farklı düşünen bir benim galiba.

ΩΩΩΩ

Reklam

8 YORUMLAR

 1. Kendi mafyamızı çözdük! dünyaya açılmaya karar verdik🤗.
  İçişleri bakanı hemen hergün bir çete çökertiyor😯,
  Sıra bakalım tarikat cemaat lere gelebilecek mi? Pek mümkin görükmüyor☹️
  Önce işid sonra pkk ypg yi bitirip, rus mafyasına geçtikten sooonaaa!…😳😳😳
  (Önce pkk nın iç cephe uzantılarını elebaşılarını ayakkabı numarasına kadar bildiğimiz halde!… her neyse…)
  Gelelim biz Al pachino’ya😊.
  Kışlalı Mumcu Okkan Hablemitğlu Muhsin başganın katillerini teşkilatını azmettireni..
  bulduk yargıladık mı ki?
  Yaavvv!!!…
  Daha şurda İstanbul’un göbeğinde başganlarınızın gözü önünde hatta belkide dibinde (bilemedin villada yaşamıyorsa oturduğu kendi sitesinde☹️) site mafyaları pıtrak gibi çoğalmış 1000 daireli kocca siteleri muhtardan bile daha iyi istibdat yönetimine tabi tutmuş!…
  aaAAAammMMAAAAAAAnn!….
  boş ver be😡..
  görsünler ne halleri var ise..

  • cemaatlere operasyon dönemi bitti. çünkü cemaatler topyekûn devlet idaresine biat sözü verdiler. yazarımız geçen hafta uyariyordu etkili bir cemaati ama o devir kapandı cemaatler tehlikeden biat yöntemiyle kaçmasını öğrendiler. biat ettikleri halde devlet içi çatışmadan kacamayanlar mutlaka olacaktır fakat münferit hadiselerden ibaret kalacağı için ateş düştüğü yeri yakmaya devam edecek. medyaya yansıyan eleştiriler de kişisel görüşlerin ötesine geçmez. burası Türkiye, herkesin yaşamak için bir yolunu bulduğu memleket.

   • sanki çok sağlam kaynaklardan bilgi almış da konuşmuşum gibi görünmüşüm, halbuki söylediklerim hiç bir bilgiye dayanmıyor. sadece öngörüye dayalı bir tahminde bulunuyorum. ben Gülen cemaatinin bütün bir milleti kurtardığına inanıyorum. toplumda biriken kin ve nefret duygusunu büyük oranda bosaltmış oldu Gülen cemaati. dünyayı yöneten süper güçlerin artık müslümanlarla birlikte hareket etmeye mecbur kaldiklarina veya kalacaklarına inanıyorum. artık müslümanları tehlike görenlerin korkunç gerçekle yüzleşmek zorunda kaldiklarina/kalacaklarına inanıyorum. İsrail Çin ve yeni süper güç Hindistan dünyanın gözünü açmaya yeter de artar bile.

 2. Kiliselere ve havralara saldırı tamamen terörist ve derin çevreler yapıyor. Bu eylemler bugüne kadar genellikle üç sebepten yapıldı. Toplumda kargaşa üretmek, siyaset alanı üzerinde etkide bulunmak ve Batı kamuoyuna mesaj vermek. Bunun için de ideolojilerle beyinleri yanmış çeşitli fanatikleri kullanıyorlar. Hrant Dink’i öldüren de bu fanatik duyguyu taşıyandı, Malatya’da insanları katleden de. Santa Maria’da ise DEAŞ’ın fanatik teröristleri yaptı.

  • Bu sefer ayakkabı numarası hangi dildeydi ki acaba? İn kilise ce Amerika ca italyan Rus hatta belkide arapça?..
   Hımm.. onun için yapılmadan önlenemedii!…
   Artık yapay zeka ya geçmek lazım belkide.
   Malum d.tümüze çip takacaklar eninde sonunda!
   Bunun ön hazırlıkları yapılmalı değil mi ama?!..
   Virüs salgın covit movitle ne gerek var oyalanmaya?

 3. Eylemin karanlık tarafları bunlardan ibaret değil, başka yönleri de var .Bir seneden beri gizlenen Polonya plakalı ve bir şirkete ait bir araç var .
  Ayrıca Rus ve Tacik uyruklu kişilerin bu eylemle ne ilgisi olabilir ?
  Böyle bir saldırıyı yapacak teröristler oldukça eğitimli olur , tabanca tutukluk yapınca tabanları yağlayıp kaçacak kadar acemi olmaz .
  Yani olayın mantık bağlantıları oldukça zayıf kalıyor , açıklamalar inandırıcı değil.

Yoruma kapalı.