Muhalefet zoru başarma yolunda.. Mutabakat metni üzerine düşündüklerim…

49
Reklam

Türkiye’de bugüne kadar olabileceğine inanılmayan çok zor bir iş nihayet başarıldı. Birbirleriyle ortak paydası az olduğu bilinen eğilimleri temsil eden altı partinin liderleri, her ay bir araya geldikleri gibi, sonunda uzman partili kadroların üzerinde çalışarak tamamladıkları, yüzlerce maddeden oluşan 240 sayfalık ortak bir mutabakat metnine de imza attılar.

Bu Türkiye için önemli bir başarıdır ve bu başarıyı -ilk elde tuhaf görünse de- AK Parti’ye borçluyuz.

İktidarının son yıllarında AK Parti’nin ülkeye yaşattıkları, muhalif saflardaki ayrışmayı zayıflattı ve daha önce görülmemiş ortak bir iradenin oluşmasını sağladı.

Dün yapılan altılı mutabakatın ürünü olan metni tanıtma amaçlı toplantı, ülkemiz için, zorun başarılmasıdır.

Kendi özelimden bir örnekle ne demek istediğimi açayım.

Babam ile amcam uzun yıllar iki aileye de kazandıran ortak bir ticari hayatı sürdürdüler. Yetişme dönemim, aynı dükkanda yürütülen ticari faaliyetin iki kardeş ortağının çoğu kez birbiriyle konuşmamacasına dargın oldukları ortama tanıklıkla geçti. Bir ara mahkemelik olduklarını da hatırlıyorum.

Ülkemizde ortak çabaları sürdürmek en zor işlerdendir.

Siyasi hayatımızda da durum farklı değildir. Turgut Özal’ın Anavatan Partisi’nin ‘dört eğilim’ iddiası bir dönemle sınırlı kalmıştı. AK Parti’nin farklı eğilimleri bünyesinde tutma kararlılığı, farklı eğilimlerin temsilcileri bir yana, kurucu çekirdek kadrosunun büyük bir bölümünün de tasfiyesiyle sonuçlandı. Arada kurulan koalisyon hükümetleri hep çalkantılı dönemler yaşattı ülkeye, onların ömürleri de fazla uzun olamadı.

Reklam

Altı partinin liderler düzeyinde sergilediği istikrarlı birliktelik ve ortaya konulan mutabakat metni bir şeylerin değişmekte olduğunu müjdeliyor.

Evet, bu bir müjde.

Aynı ülkede yaşamak aynı gemiyi paylaşmak gibidir. Gemiye verilecek zarardan o zararı veren/ler de zarar görecektir.

‘Yeni AK Parti’ bu evrensel gerçeği tersine döndürme ve insanlarını ayrıştırarak ülkeyi yönetme deneyimidir. Bunu, henüz ismi önünde ‘yeni’ sıfatıyla anılmadığı yıllarda, kurucu kadrosunun siyasi geçmişlerine güvenmedikleri için başlangıçta partiden uzak duran geniş kitleden önemli bir bölümünü kendisine ısındırdıktan ve her iki kişiden birini oy verebilecek hale getirdikten sonra denedi AK Parti.

Denemenin ilk yıllarında o taktiğin işe yaradığını da gördü.

Güvenmeyenleri güvenir hale getirdikten sonra sağladığı güvenle dayattığı değişiklik, ona, yolun sonunda daha az bir kitleyle baş başa kaldığı halde, ilk on yılında kazandırdığı pek çok çağa uyumlu özelliği geri alma imkanı sağladı. 

Hiçbir zaman toplumdan geniş ilgi görmeyi başaramamış bir başka partinin desteğiyle bunu elde edebildi AK Parti; o desteği sağlayabilmek için kendisini ortaklık kurduğu partiye benzetmesi de gerekti.

Ülkenin geleceğini yeniden toplumun bütününün çıkarları istikametinde uygun bir zemine oturtma niyetinin ete kemiğe bürünmüş biçimi olan Millet İttifakı, yalnızca iktidara talip olma hareketi değildir; bu aynı zamanda toplumun bozulmuş dengelerini de yeniden oluşturma girişimidir.

Reklam

CHP’nin bu harekette ön planda görünmesi, daha önceleri kendisinin karşısına dikilmiş partilerin programlarında bulunmasına alıştığımız türden vaatleri de içeren bir metnin kaleme alınmasına öncülük etmesi önemlidir.

Halkına güvenmeyenlerin partisi görünümündeki Halk Partisi farklılaşıyor…

Kemal Kılıçdaroğlu CHP’yi böyle bir girişime öncülük ettirerek ülke siyasetinin geleneksel iki cepheli çarkını kırmış oldu. CHP’nin bütün unsurlarıyla onun yaptığından mutlu olduğu, mutlu görünenlerin bile yaptığını içlerine sindirdiği söylenemez. 

Ama oldu. CHP bugün siyasi hayatımızın bildiği CHP görünümünde değil. CHP’yi çok partili dönemde %40’ın üzerinde oy almasını sağlayacak biçimde dönüştürme çabasını ilk sergilemiş Bülent Ecevit’in, başaramayacağını anlayınca, bir askeri darbe sonrasında demokratik siyasete kapı aralandığında, CHP yerine farklı bir partiyle -DSP- siyasi yoluna devam etmeyi yeğlediğini biliyoruz.

Ecevit’in zorlandığı için kendi haline bırakmak zorunda kaldığı CHP’nin oylarını henüz tek başına iktidar olabileceği bir düzeye çıkartamadı Kılıçdaroğlu, ama onu parti açısından olduğu kadar ülke için de yararlı bir başka kulvara sokabildi.

Dün altı parti liderlerinin bir arada açıkladıkları mutabakat metnini doğru anlamak gerekiyor.

Çabalar birkaç ay sonra yapılacak seçimde halkın bu girişime sandıkta destek vermesi durumunda iktidarla mükafatlanırsa, Türkiye, Cumhuriyet’in 100. yılında, yüzyılın başında seçtiği yolla elde ettiği kazanımları, çağın anlayışına dönük özelliklerle pekiştirme imkanı bulacaktır.

Açıklanan metne genellikle seçim kampanyasında kullanılabilecek vaatler gözüyle bakılıyor ya, bu altı partinin yaptıklarını hafife almak olur.

Başka ülkelerde ve bizde de ancak anlık iradelerle meydana gelmiş köklü değişimler, yakın siyasi tarihimizde, gerekliliği hissedildiği dönemlerde dahi, demokratik yöntemlerle bir kez bile sağlanamamıştı. Mutabakat metni, bir seçim öncesinde, toplumun en kalabalık kesimlerini temsil eden partilerin ortak iradelerinin ürünü olarak, daha önce başarılamayanı gerçekleştirme ümidi anlamına geliyor.

Mutabakat metni partilerin ürünü ama, Millet İttifakı seçimde kitlelerin teveccühünü kazanabilirse milletin iradesi halini alabilecek.

Keşke biraz daha cesur olunabilseydi dedirten eksiklikleri yok mu metnin? Elbette var. Tıpkı, “Buna neden ihtiyaç görülmüş?” sorusunu düşündüren fazlalıkları da olduğu gibi… 

Toplumun endişelerini yansıtıyor o eksiklikler ve fazlalıklar; ben bu yüzden onları da metnin artısı olarak görüyorum.

İlk 20 yılı, siyasi sarsıntılar, gelecek kaygıları, salgınlar, anlamsız savaşlar ve şimdi de ekonomik darbelerle heba olan ve muhtemelen önümüzdeki birkaç yılı daha kendini bulma arayışıyla geçecek olan 21. Yüzyıl, hiç kuşkusuz, global yapıda bazı temel yanlışlıkların varlığını insanların duyumsamasına, mevcut yapının daha adil ve refah getirici bir arayışla kendini yenilemesine yol verecektir.

Türkiye, bulunduğu coğrafyada etrafındaki ülkelerden farklı özelliklere sahip olması yönüyle, her köklü değişimden olumlu-olumsuz en fazla etkilen ülkelerin başında geliyor. O özelliklerini ancak insan haklarına, temel hak ve özgürlüklere saygılı, demokratik, laik bir hukuk devleti olarak koruyup geliştirebilir ülkemiz.

Mutabakat metnini bu durumun farkında olan siyasilerin ürünü olarak görüyorum.

ΩΩΩΩ

Reklam

49 YORUMLAR

 1. Hey gidi Fehmi bey. Nereden nereye. CHP’nin başında olduğu bir masanın Batıdan aferin alacak bir yol haritasını savunacak çizgiye gelebildiniz.

 2. Dün bir evladımızı daha başıboş it terörüne kurban verdik. Bu bağlamda “Mutabakat Metni” maalesef “laf kıtlığında asma budama”dan ibaret. Memleketin bir numaralı problemi olan başıboş it rezilliğine dair bir çözüm getirmiyorlar. Hayvan refahı gibi laflar var metinde. İtler sokaklarda yaşamaya / beslenmeye devam edecekmiş.
  Üzülerek söylüyorum bu korkaklıkla, bu vicdansızlıkla, bu vizyonsuzlukla Millet ittifakı seçim filan kazanamaz. (Cumhurbaşkanlığı için ‘doğru’ kişiyi aday gösterirlerse bir umut olabilir. Kemal Bey, Ekrem Bey vs. bunların seçilme şansı yok. Tayyib Bey’in kaybetmesini istiyorlarsa tek bir ‘doğru’ bir isim var.)
  Muhalefete akıl, fikir, vicdan, cesaret ve basiret diliyorum.

 3. TV100’de Murat Bardakçı’yı seyrediyorum. Eline kalemi almış, şarkta (doğu) ve Türkiye’de demokrasi olmadığını ve olmayacağını anlatmaya çalışıyor. Genetik yapımız böyleymiş. Kanımızda yokmuş. Böyle dedi defalarca.

  Ortadoğu ülkeleri de zamanında bizim tebamızmış, biz efendiymişiz gibi pek çok zırvalama.

  Artık bu tipler konuşturuluyor medyada. Millete ve Ortadoğu’ya demokrasiyi layık görmeyen ırkçı faşistler.

  Milletin cevabını alana kadar konuşsunlar bakalım. Yarın devran değişince nasıl 180 döndüklerini de göreceğiz.

  • Ender bey demokrasimiz için 15temmuzda darbeci tanklarının önüne yalın yürek çıkıp pazularını gösteren türk halkına mı demokrasiyi yakıştıramıyorlar yoksa size mi öyle geldi?

 4. bu zillete ve yandaş medyasına bakınca aklıma daha önceki CUMHURİYET MİTİNGLERİ falan aklıma geliyor. yok ankarada mitiglere 2,5 milyon istanbulda 3 milyon kişi izmirde zaten yer yerinden oynamıştı katılmıştı falan filan .chp GÜMBÜR GÜMBÜR geliyordu. seçim yapıldı.. sonuç….chp toplam 5 miyon oy aldı..sadece istanbulda mitinge 3 milyon katılmıştı.. ama chpniin ülke toplam oyu 5 milyon.tabi her zaman ki gibi müzmin muhalefet. tarih hiç okumuyonuz.

 5. Mutabakat metni “mali kural” getirilecek diyor. İcraat nerede diye soran okuma özürlülere açıklayalım ne olduğunu. Mali kural yürütmenin kafasına göre harcama yapmasını engelliyor. Bir örnek, Erdoğan bu yılın bütçesini yaptı, Akp-mhp parmakları ile meclisten geçirdi. Arkasından hop EYT ilan etti. Bir hesaba göre yılda en az 100 milyar TL bütçeden ödeme yapacak. Ortada ne bütçe kaldı ne hesap kitap kaldı. Herhalde ikide bir Karadeniz’de bulduğu gazı satarak ödeyecek. Ama ne gaz var ortada ne para var. Üstelik bu kış yaktığı gaz parasını da Ruslara ödeyememiş, 20 milyar dolar (360 milyar TL) borç ötelemiş, müflis bir yürütme var. Yürütmekten fırsat bulamıyor yönetmeye.

 6. Bir Arap atasözü de der ki evvel refik badel tarik (önce yoldaş sonra yol).
  Altılı masanın yoldaşları birbirinden ne kadar emin ki seçmen emin olsun!

  • Emin olduğumuz bir şey var. Bu yürütme yürütemiyor. Daha doğrusu “yürütmeyi” yanlış anlıyor. Şimdi millet önünde hesap zamanı geldi.

  • Şundan emin olabilirsiniz, 6’lı masanın ortaklarından her biri bu ülkeye Perinçekten çok çok faydalı insanlar, karşılaştırma bile yapılmaz. Siz onunla mı iyisiniz?

 7. Her seçimden önce olan alışageldidiğimiz ayak oyunları önceden chp tek başına kaybederdi
  şimdi yanına beş tane daha ortak bulup kaybetme nasıl olurmuş yedi düvele ispat etme gayretinde önceki kaybedişlerin faturası kendisine kesilirdi şimdi altılı masa denilen oldukça tuhaf görünürde ittifak fakat fırsatını bulduklarında birbirlerini darmaduman edecek bir yapıya kesilecek topyekün ve hepsi siyaset sahnesinden silinecek siz asıl o zaman seyredin cümbüşü milletin sabrı tükendi ibre çoktan erdoğana döndü haberleri yok zafer sarhoşluğu desek ortada bi zafer yok ama hala kendilerinden çok eminler!
  Çok yazık koca koca adamların çocukca heyecanlarına ortak olup bunlardan medet umanları görmek insanı kahreden bir duygu ne yazık ki daha seçime bu kadar zaman varken bile anlaşmazlıklar her ne kadar inkar edilsede ayyuka çıkmış durumda hepsi erdoğan karşıtlığında birleşmiş peki erdoğan gidince ne olacak nerde birleşecekler vatan millet adalet hak hukuk hepsi palavra fırsat gecince ellerine intikam duygusuyla hareket edip yirmi yılın acısın çıkartacaklar pekli kimden
  HALKTAN!!!

 8. Mutabakat metnini okudum, çok önemli konularda beklentimin üstünde ifadeler gördüm ve bir kez daha umutlandım. Demek ki herkes her şeyin farkında. Vaat edilenlerin yarısını bile gerçekleştirseler çok önemli aşama katedilir. Zaytung dün şöyle bir twit attı: Millet ittifakının mutabakat metnini açıklamasından sonra cumhur ittifakı; bugüne kadar ne yapyıysak tersini yapacağız dedi. Bu bile her şeyi izah ediyor, anlayana…

  • Millet ittifakının bu maddeleri zamanından önce! (biran önce) yapacağından kuşkun olmasın. bu denge denetleme sistemini bir kursunlar!,
   meyvalardan yemek için sıraya girecek hem vekiller,
   hemde komşu ülkeler!

  • 6’lı mutabakat metni FETÖ ve HDP’yi sevindirdiği gibi Batı’ya da umut oldu.
   Muhalefet, Erdoğan’ın mirasını ortadan kaldırma sözü verdiği için sevindirik olmuş Fransız.
   Türkiye’deki seçimlerin Batı için hayati olduğunu Batılı siyasetçiler ve medyaları aylardır söylüyor.
   E kendi paylarına haklılar. Kendi bağımsız egemen politikalarını üreten, meydan okuyan, bölgesel güç olan, oyun bozup oyun kuran, emperyalistlerin vahşi yüzüne ayna tutan ve çanlarına ot tıkayan, yükselişini engelleyemedikleri Türkiye’den elbette rahatsız olurlar.
   Türkiye’nin dış politikasını ‘180 derece’ değiştireceğini vaat eden By Kemal ve ortakları emperyalistler için bir umut…
   Babacan da söylüyor zaten.
   “‘(Mutabakat metnine) Avrupa’dan da bakacaklar ve ‘aferin Türkiye’ye, şuna bak!..’ diyecekler”
   Derler tabii derler… Daha ne istesinler. Türkiye’yi emperyalistlere peşkeş çekip ayağına prangayı vurdun mu aferin derler.
   Hele sen İHA’ya SİHA’ya bi’ dokun.., seni mest ederler!..

 9. Olan şu: AKP eski CHP ye dönüşürken CHP eski AKP ye dönüştü.
  Ben eski AKP yi sevmiştim oy vermiştim.
  Şimdi oyum CHP ye!
  Çünkü ben kişilere değil ilkelere oy veririm.
  Bir ülke kurallar ilkeler ile yönetilirse kalkınır.
  Günümüzde kalkınmış ülkelere bakın Krallarla değil Kurallarla yönetildiğini görürsünüz.

 10. 20 YENİ CEZAEVİ: TÜRKİYE YÜZYILI
  Sunup sunabildikleri bu.
  2023 yılında 20 tane yeni cezaevi açacaklarmış.

 11. sömestr dönemi yoğun, yorum yazacak zaman bulmak zor oluyor ama mutabakat metni önemli, hem de çok önemli.
  sayın korunun da veciz bir şekilde ifade ettiği gibi;
  “Ülkenin geleceğini yeniden toplumun bütününün çıkarları istikametinde uygun bir zemine oturtma niyetinin ete kemiğe bürünmüş biçimi olan Millet İttifakı, yalnızca iktidara talip olma hareketi değildir; bu aynı zamanda toplumun bozulmuş dengelerini de yeniden oluşturma girişimidir.”
  bütün zamanların en başarısız iktidarı akp sayesinde sadece neredeyse bütün alanlarda gerilemekle kalmadık yeni akp politikaları ile iyice kutuplaştık ve bütün kurumlarımız yıpratıldı.
  o nedenle oldukça iyi, oldukça kapsamlı, oldukça detaylı hazırlanan bu metin ülkenin bütün zafiyetlerini teşhis etmiş ve tedavi edecek yolları da incelikle göstermiş bir metin olarak çok önemlidir ve farklı fikirlerin nasıl uyum içinde olduklarında ortaya iyi bir şeylerin çıkabileceğini göstermek bakımından çok değerlidir. kendilerine baştan beri inanıyorduk ve bu inancımız boş çıkmadı. bu sadece partilerin mutabakatı değil kitlelerinde mutabakatıdır.
  içeriğine edecek hiç bir itiraz olamaz çok düzgün ifade edilmiş.
  bu bir yol haritasıdır ve ülkeyi içinde olduğu karanlıktan aydınlığa çıkaracaktır.
  chp nin buna öncülük etmesi ana muhalefet olması bakımından son derece doğaldır, geçirdiği değişim zaten uzun zamandır toplumda kabul görmüş, karşılık bulmuştu, dindar kesimde de olumlu sonuç alınmıştı, kindar kesimde kabul görmedi doğal olarak bu da beklenen bir şey değildi. onlar şimdi bu metinden de rahatsız olurlar, onlar yoksulluk ve yolsuzluktan rahatsız olmaz, israftan, yöneticilerin lüks ve debdebesinden, adrese teslim ihalelerden, her gün değişen politikalardan, artan otoriteden rahatsız olmazlar ama toplumsal mutabakattan rahatsız olurlar, nefret objeleri olmazsa mutsuz olurlar. lakin değişim kaçınılmaz olarak gelecek, geliyor gelmekte olan, az kaldı, zaman içinde rehabilite olmalarını umalım.
  bu metin,
  kaybettiklerimizi geri almayı sağlayacak bir metindir. temel hak ve özgürlükleri iade edecek bir metindir. şeffaflık vaat eden bir metindir, laik hukuk devleti olmak için umut veren bir metindir. kim neye hangi maddeye itiraz edecek? aklı başında kimse bu metne itiraz edemez. elbette daha cesur olabilirdi diyeceğimiz eksiklikler var ama zamanla cesur adımlar da gelecektir.
  ben de bu mutabakat metnini ülkenin kalkınmasını isteyen, halkın refahını hedefleyen siyasilerin ürünü olarak bir umut görüyorum.
  emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

 12. II. MUSTAFA KEMAL olma yolunda KEMAL KILIÇDAROĞLU! Başarırsa II. Atatürk olacak. İpleri tam eline alana kadar herkes İle mutabakat.

  • Cumhuriyetin ilk yüzyılını kötü kapatıyoruz. Yeni yüzyılı demokrasi ile yeniden açıyoruz. Yeter söz milletin diyoruz. Bunu da yine CHP ile ama çok geniş bir demokratik mutabakat ile yapıyoruz. Kılıçdaroğlu çok önemli bir iş yapıyor. CHP’yi de, sığ çıkar amaçlı siyaset anlayışını da dönüştürdü. Birlikten kuvvet doğduğunu herkese gösterdi. Vadedilen ortak yönetim ülkeye çağ atlatacak ölçüde ileri seviyede. Bu birlikteliğe herkesin tam destek vermesi ve yardım etmesi gerekiyor. Hepimiz aynı gemideyiz. AKP’ye ve MHP’ye oy veren dürüst namuslu seçmenler de aynı şeyleri istiyor: Liyakat, adalet, eşitlik, özgürlükler. Bu ilkelerle başarılamayacak hiç bir şey yok. Yolsuzlukların, yasakların, yoksulluğun hepsi silinebilir. Herkes bunu ister.

  • Kılıçdaroğlu Tayyipte olmayan bir çok meziyete sahip.Samimi,donanımlı,sabırlı,ülkesini seven,para hırsı olmayan namuslu bir adam.Umarım yanılırım,ama Tayyip sapla samanı ayırdedemeyen beleşçi,çıkarcı,ikiyüzlü,sinsi önemli bir kitle yarattı.

 13. Maşallah yorumcular yine adeta döşenmişler , onları , yorumumu yazdıktan sonra okumak istiyorum .
  Bir kere bizim siyasi tarihimiz boyunca ortaya çıkan hiç bir partinin sicili temiz değildir , her zaman dediğim gibi bizde siyasetin ahlaki alt yapısı çürüktür , bozuktur , seviyesizdir !
  CHP, bir asırlık bir partidir ; onun kendine has elit ve bürokratik , toplumdan uzak bir zihniyeti vardır .Bu zihniyetin bir kaç makyajla , bazı rötuşlarla , sıcak beyanlarla temelden değişmesi , bütün camianın bu değişimi benimsemesi oldukça zordur, zaman ister, ayrıca görmek de gerekir !
  Millet ittifakının oldukça uzun ve 2300 vaadin yer aldığı mutabakat metni hakkında henüz
  çok fazla bilgimiz yok , ancak bunların ne zaman ve nasıl gerçekleştirileceği gayet tabii ki oldukça tartışmalı bir konudur !
  Şu bir gerçek ki ülkemizin şu anda içinde bulunduğu kötü durum , meydana gelen tahribat ,hasar , alt yapıların çökmesi vs. kolay kolay düzelecek , giderilecek gibi görünmüyor , belki de yılları , hatta nesilleri alabilecektir !
  Başta ekonomik ve diğer konulardaki tahribat belki alınacak zecri tedbirlerle kısa zamanda düzeltilebilir ama zihniyetteki tahribatın düzelmesi çok çok zordur , zira zihniyetimiz zaten bozuktu , şimdi ise tamamen tarümar oldu gitti !
  Ülkeye ve millete yazık oldu gerçekten !

 14. Bu ülke onlarca darbe yaşadı gördü
  Kaç tane siyasi partinin birbiriyle didişmekten eriyip yok olduğunu biliyor bu günkü canlı şahit siyasiler.
  İngiltere kraliçesini de getirsen bu ülkeye,
  bitmez bu siyasi kültür (yada kültürsüzlük) uzun bir süre!
  Ay motelde arkasından iş çevirmeyi,
  Bundan istifa edip öbürüne geçmeyi,
  Muktedir zannettiği kişilerle gizliden işbirliği yaptığını zanneden casus satılmış işbirlikçi insan görünümlülerin arsızlaştığı,
  Maşa ile tutulan korun önce maşayı tutanı yakacağı,
  İki parti liderinin nasıl bir zamanlar birbiriyle zıtlaşıp ülkeyi nerdeyse batağa sürüklecek hale getirdiklerini.,
  gören bu gözler, bir masada toplanmayıpta ülkeden mi kaçsınlar?
  Hem kaçarlarsa kim ödeyecek bu yolların köprülerin tünel lerin borçlarını?😊🤔

  • “İngiltere kraliçesini de getirsen bu ülkeye,
   bitmez bu siyasi kültür (yada kültürsüzlük) uzun bir süre!” demişsiniz de;
   şu sıralar ingilterenin hali de pek iç açıcı değil, kraliçeyi getirsen ne olur getirmesen ne olur, adalıların kendilerine bile hayrı yok,
   hintlilerden medet umuyorlar:))))

 15. Bu koalisyon arayışı sonrası bu metin ülkemiz demokrasisi için faydalı olduğunu düşünüyorum
  Bununla birilikte çıkarılacak adayın önemi büyük. Çok parlak bir durum beklemiyorum. Benim tercihim Cumhurbaşkanı AkParti meclis muhalefette olsun dan yana. Fehmi bey bu tür senaryo için yazı yazdı mı ( yazıldıysa link lütfen) bilmiyorum ama yazmadıysa öyle bir yazı bekliyoruz. Saygılar

  • Erdoğan başkanlığında meclisin hiç bir fonksiyonu yok. Erdoğan zararlı politikalara MGK’da kazandırdığı meşruiyet ile KHK’larla yönetiyor ülkeyi, meclisle değil. Meclisin muhalefette olduğu durumda Erdoğan meclisi feshedip devam eder, hiç bir şey de yapamazsınız!

 16. TABAKAT METNİ

  Koskoca adamların saçma sapan seçmen avlama kağıdına “çok iyi olmuş, süper olmuş” tarzı goy goy yapması artık tiksindiriyor. Muhalefetseniz muhalifiz, RTE ı sevmiyoruz deyin anlarız. Nedir bu kişisel kinlerine kılıf bulma çabası. Gerçi 18 milyonluk istanbul’da liyakat sıralaması yapılsa 18 milyonuncu olacak imamoğlunu başımıza çağın mucizesi diye seçenler tabiki saçmalık çuvalına kutsal metin gözüyle bakacaklar.

  Neymiş efendim cumhurbaşkanına tahsis edilecek uçaklar azaltılacakmış. Yahu zaten bütün yetkilerini alıp sembolik hale getireceğiniz c. başkanı 2-3 yılda bir cenazeye gidecek diye uçak mı tahsis edeceksiniz. Hem de azaltılacakmış. Azaltma ne ya. Uçakların tamamı satılacak desenize. Bakanlara cumhurbaşkanına bakıp, bu son model mercedesler israf diyenler başbakanlar ve bakanlar yalnızca yerli araç kullanabilir o da birer tane desenize. Bak bak azaltılacakmış Te be Allahım bunlara fırsat veriyorsun.

  Eksikleri de ben yazayım;

  Tamamen doğa katliamı olan, deniz dibinde ekolojik dengeyi bozan Marmararay ve avrasya tünelleri kapatılacak.
  -Osmangazi ve çanakkale ve yavuz köprüleri kapatılacak
  -Hızı tren rayları sökülerek bulgaristana hurda olarak satılacak
  -İha siha gibi savaş projeleri sonlandırılıp barışçcıl üretim gerçekleşecek, voza, biblo gibi
  -Memleketi bölen 26 bin km bölünmüş yol kazınacak eski 6 bin km dönülecek
  -Doğayı ve kuzey ormanlarını tahrip eden otoyollar kazınacak
  -Havalimanları tamamı kazınacak. Atamızdan bize kaç tane kaldı ise ona dönücek
  -228 Üniversite kapatılacak, eski 48 üniversiteye dönülecek böylece üniversiteli işsiz ve yurt sorunu çözülmüş olacak
  -Hastaneler kapatılacak (pardon bu madde zaten varmış)
  -Milli gemi vs böyle memleketi tehlikeli sulara götürecek projelere son verilecek yapılmışlar hurdaya ayrılacak
  -6 milyondan bilincsizce 26 milyona çıkarılan araç sayısı tekrar eski hale döndürülecek, trafik kemalin kafası gibi pırıl pırıl olacak
  -Yusufeli barajı gibi doğayı tahrip eden 5 li çete tarafından yapılan ne varsa hepsi yıkılacak, ırmaklarımız özgürce akacak.
  -Dağdaki hdp lilerin özgürce sarılmasını engelleyen silvan barajı gibi barajlar yıkılacak
  -Birde köstebek gibi delinen dağlar var onlar sadece doldurulmakla kalmayacak hesap sorulacak, kim delmiş niye delmiş, amacı neymiş
  -Üniversitelerde baş örtüsü yasaklanacak
  -Kamuda baş örtüsü yasaklanacak

  Türkiye’deki müslümanlar ellerini çabuk tutup Ayasofyada bir veda namazı kılsın yakında kapatılacak benden duymuş olmayın.

  • Vallaa hd hiç tıngırımda bile değildi bu altımı 7 kocalı hürmüz hekayesi ama fakat,
   senin bu kadar zırvanı görünce, (okumadım bile lakin anlaşılıyor üstünkörü)
   birde bugün Davitoğlunu gördüm bir tvde (malesef tam dinlemedim! mecburen tv açıkken duydum) ve geçte olsa gördüm akılların başa doğru yürüdüğünü ve..
   hiç sevmediğim kararsızlar listesine yazıldım sayende!!!

  • Bende bıraktım cumhur ittifakını senin bu israfı savunman beni çileden çıkardı.

   Peygamber efendimiz müslüman olanları verdi.

   “komşusu açken tok yatan bizden değildir.” Beşli maaşlar , 13 filo uçaklar, Merrcedes arabalar ne güzel.

   “Bizi aldatan bizden değildir ” İşiniz gücünüz yalan, dolan, kandırmaca

   • Aynı şeyi söylüyorum, uçak filosunun tamamını satsınlar, bakanlar cumhurbaşkanı yerli araba kullansın, yazlık kışlık, saray kulliye ne varsa halka açılsın yazsınlar. Trollük yaparken bimde satılan 15 tl lik ejder meyvesini yaz size gelince azaltılacak, dozu düşürülecek kimi kandırıyorsunuz. Gariban meralde başbakanlı bekliyor, çok bekler. Gitti 80 sene daha

  • Sayın hd !
   Tapındığınız hükümetininizin AİHM’de başörtüsü konusundaki savunmasını siz de öğrenmediniz
   değil mi?
   Sadece şunu söyleyeyim:
   AİHM önünde kutsal kitabımızı yakmaktan aşağı kalmaz.

 17. 6’lı masa, ortak politikalar mutabakatı sunumunu nihayet yaptı. Sunumlarda sık sık kadınlara her alanda daha fazla yer verileceğinden söz edildi. Oysa ittifakın iki büyük partisi, CHP ve İyi Parti’deki kadın milletvekili sayısı AK Parti’nin çok çok gerisinde. Salondaki erkek kalabalığı da bunun göstergesiydi.
  Bir başka gösterge de parti içi demokrasi vaadiydi. Diğerleri bir yana, CHP bu talebi sürekli seslendiriyor ama uygulamayan da kendisi. Kurultayını ertelediği, grup başkanvekillerini atadığı gibi aday belirleme yetkisini de parti meclisinden alıp milletvekillerine verdi. Şimdi kendi uygulamadığını vaat olarak sunuyor. Çok inandırıcı değil mi?

  • karnımızı doyurduk çocukları okulda önce besledik sonra okuttuk eğittik ingilizce fransızca hatta rusça birde arapça bile öğrettik,
   ondan sonra 6 masa yedi kocalı hürmüz meslek lisesi babında 3 yıla çıkardı önlisans eğitimini tüm çocuklar nerdeyse silkilon vadisi kuracak her şehirde yakında!
   Enflasyon kur mur desen elinin kiri yönetenler öyle bir liyakatli elonomıst yetiştirmiş bulmuşlarki düş! deyince düşmüyor! çık demeden çıkıveriyır ((leb leblebi misali- birde lolipop anlama leplebi dedim piskevit değil)
   Bunca işin arasında hangı sıraya koyacan be lgbt+1 sevdalısı yorumcu arkadaş?
   kim okuyacak diyemem vallah billah.

 18. Sende iyi biliyorsun bir köy iki muhtarla,bir ilçe iki kaymakamla,bir il iki valiyle,bir ülke 6 başla yönetilemez

  • Şafak bey dünya ülkeleri 10’arlı 20’şerli 50’şerli 60’arlı ittifaklar kurup yıllardır dünyayı koalisyonla yönetiyorlar, sen de 6 liderin koalisyonunu yadırgıyorsun, ayıp olmuyor mu bu yaptığın?

 19. İLLÂ Kİ, FARKLILIK. ENERJİ Mİ? ANARŞİ Mİ?
  Bir kez daha tekrar ediyorum:
  Hayatımızın en temel dinamiği “farklılık”tır.
  Allah bile hayatımızın başlamasını farklılık üzerine bina etmiş.
  Kadın-erkek farklılığı üzerine.
  İstese annesiz-babasız yaratabilirdi.
  Nitekim Hz Ademi annesiz-babasız, Hz İsa’yı da babasız yaratmış.
  + – kutuptan elektrik elde ediyoruz.
  Dünyamız uzay boşluğunda, “birbirine tamamen zıt yani farklı ve birbirini dengeleyen” kütle çekim ve merkezkaç(savrulma) güçleri nedeniyle duruyor.
  ENERJİ Mİ? ANARŞİ Mİ?
  Asıl sorun bu:
  –Farklılığı doğal va zaruri kabul ederek, farklılıktan enerji ve sinerji mi elde edeceğiz?
  –Yoksa farklı olanı “hain”, farklı düşüneni “düşman” kabul ederek anarşi mi üreteceğiz?
  “Yeni AKP” için benim hükmüm olduğu gibi, tarihin hükmü de şu olacaktır:
  “Kaybetmeye oynadılar ve kaybettiler ve kaybettirdiler”
  Kaybetmeye köleler gibi mecbur ve mahkûmlar.
  Zira hayatın en temel dinamiği(kevnî kanunu) olan farklılığa meydan okuyorlar.
  Sayın KORU yeni ucûbeye haksızlık etmeyelim!
  Kendinden fersah-fersah farklı, ulusalcı ve
  Kızılelma’cılarla düşman çatlatıyorlar.

 20. Milletin hiç bir derdine değinmeden yuvarlak laflarla milleti oyalama metni. Hiç bir sorunun çözümü yok. Eser yok. Olanı muhafaza edebilirlerse o da iyi.icraata değinilmemiş.Demek istiyorlar ki herkes 5 sene maaşını alacak koltuğuna oturacak. Müjdeler olsun 6 lı masa geliyor. Hani bunlar gelirse emekli maaşı asgari ücret olacaktı. Yiyemediler mi. Bu boş işlere millet oy vermez.

  • bu ulke kotu yonetimle batmaz ama herhangi bir ulke adaletin yok edilmesiyle yok edilebilir. adalet devletler icin bağışıklık sistemi gibidir. adalet olmazsa devlet herhangi bir enfeksiyonla yok olur.
   Ayrica kilicdaroglu en dusuk emekli maasi asgari ucret olacak dedi.
   BENCE MILETVEKILI MAASLARI DAHIL TUM MAASLAR ve ek odemeler ASGARI UCRETIN KATLARI SEKLINDE OLMALIDIR. o zaman asgari ucret kendiliginden yukselir ve yukseltilir.

   • Türkiye’nin hala batmamış olmasının tek bir açıklaması var, o da şu; batı dünyası Türkiye’nin batmasına müsade etmiyorlar. Batarsa kendileri bundan zarar göreceği için yardım ediyorlar ücreti mukabili.

 21. İnşAllh ülkemız için hayırlı olur.
  Emeği geçenlerden Allah razı olsun.

  Kılıçtaroğlunun seçmenleri. Daha doğrusu, CHP seçmenleri bir birleri ile dahi uyuşamiyan değişik seçmen gurubu.
  Kılıçtaroğlunun bu davranışı ve çabaları nedeni ile şimdiden İsmi Altın harflerle tarihin sayfalarında yerini aldı bile.

  Bugünkü gibi hatırlıyorum 2011 de Türkiyedeydim. Kılıçtaroğlu Suriyeye girilmemesi için çok uğraştı, fakat o çabasını Esad’ın Alavi oluşundan dolayi lanse ettiler.

  12 sene sonunda Kılıçtaroğlunun ne kadar akıllı ve barışçı olduğuna dünya şahit oldu.
  Helal olsun.
  Hepsinden Allah Razi olsun. İçeride ve dışarıda enkaz devr alacaklar İşleri çok zor.
  Rabbi yardımcıları olsun.
  İnşAllh bu enkazı en az zararla kurtarırlar.

  • CHP önceki genel başkanı Deniz Baykal’ın profesör kızı Aslı Baykal milli olmadığını söyleyerek partisinden istifa etti.
   Daha önce Muharrem İnce ve M. Ali Çelebi de aynı gerekçelerle partilerinden istifa etmişlerdi.
   Ve CHP Genel başkan yardımcılığı yapmış olan Yılmaz Ateş partisinin FETÖ’ye teslim olduğunu canlı yayında açıklayarak duruma teşhisi koymuştu!
   FETÖ’ye teslim olmak demek ABD’ye teslim olmak demektir, emperyalizme boyun eğmek demektir!
   Bir tarafta kendi ülkesi aleyhine söylem geliştiren ve muhalefete liderlik eden siyasi liderlik, diğer tarafta Türk dünyasının 2040 vizyonu temasıyla toplanan Türk Devletleri Teşkilatı’nda, siyaset, ekonomi, gümrük, güvenlik, sağlık, ulaşım, eğitim, enerji ve sporda işbirliğini geliştirmeye odaklanmış Türk Yatırım Formu’nun kurulmasına öncülük etmiş, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Türk Devletleri Teşkilatına gözlemci üye olarak katılmasını sağlamış Başkan Erdoğan.

   Tercih seçmenin!

 22. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz demişler. Evet süslü kelimeler anlamlı ifadeler yazmak söylemek güzel ama iş uygulamaya gelince bakalım ne olur .
  Seçime 3 . 5 ay gibi bir süre var bu süre zarfında bakalım nasıl bir gidişat olacak görelim.
  Toplumun çok büyük kısmı futbol takımı tutar gibi PARTİ tutmaz nasıl DSP ye gereken dersi verdiyse isterse AKP ye de verebilir .3.5 ay ileride uygulama için iyi bir referans olacak
  Karar 14 mayısta verilecek .
  Kim bu yazılanların başarılı olmasını istemez ? Haydi hayırlısı .Bir de uygulayıcının başını görelim.

 23. Aslında muhalefet özellikle chp zihniyeti akp nezninde muhafazakar seçmeni aptal yerine koymaya çalışıyor.siyaset değerler ve ideoloji işidir.her partinin çeşitli ideolijik degerleri vardır.Mesela chp lilere sorsanız cumhuriyeti kuran partidir.vatan , milliyetcilik,bağımsızlık,bayrak, mandaya karşı olma,demokrasi,akıl,bilim …..say..bunları sadece kendilerine yontarlar ve bu degerleri sadece kendilerininmiş gibi özelliklede muhafazakar dindar seçmen üzerinde bunları AŞAĞILAMA unsuru olarak kullanırlar.mesela tarikat veya bir cemaata mensupsan sen gericisin hatta dış bağlantılı hatta cumhuriyet ve devlet düşmanısın.ama kendileri bu degerleri kimseye vermeyip sahiplenirken kendi partileri bunlara zıt tonlarca icraat yaparken hiç sesleri bile çıkmaz.yine yüzde 25 oy kemiktir.chp ne yaparsa yapsın isterse tuvalet terligi koysun yıne TIPIŞ TIPIŞ oyunu verir.ama ayni chp zihniyeti muhafazakar sağ seçmeni yıllarca hayali ve ideolojik değeri olan Ayasofyayı açan başörtüsü sorununu çòzen, 1000 yıl sürecek olan 28 şubata son veren insana bizden vazgeçmemizi istiyor.. ya sen illk önce mandaya karşiyim deyip mandacilik gibi yabanci (RIFKIN) bir ekonomiste karşi çik.milliyetcilik de… türkiye maalesef azarbaycana yardim ediyor diyen insani partinde tutmaya karşı çık…devlete senin devletine katil diyen ermeni katliami savunucusuna karsi ol. Oslo de pkk cenazesine katılan vekiline karsi ol…daha çooook.. bunlara degerlerine karsi olan chp nin icraatlarina karsi ol…sonra bana deki ..bak ben dürüst davraniyorum.ben degerlerim icin yanlış yapani cezalandiriyorum.😂ha illa gel akp ye oy ver demiyom.ince var.oda senin önceki adayindi.oda chp li.sarigül var. sen bunlari göre göre bile bile tıpış tıpıs oyunu ver..sonra bana domates patates de..sen akp den vazgeç de…komedi burası….cunki dürüst değiller…millet bunu görüyor.

 24. Ülkemizi AK Parti öncülüğünde bir koalisyon yönetiyor. Dünya’nın her yanında ve ülkemizde bu tarz birliktelikler uzun pazarlıklar sonucu ortaya çıkar ve bir metin üzerinde taraflar anlaşırlardı. Sonra da bu metin kamuoyunun bilgisine sunulurdu.

  Ancak ülkemizi halihazırda yöneten koalisyonun anlaşmayı nasıl sağladığı; Tarafları hangi gücün anlaştırdığı; Koalisyonun devamının nasıl sağlandığı; Güç paylaşımının nasıl yapıldığı; Tarafların kırmızı çizgilerinin neler olduğu; mutabakat metni ve protokolünün içeriği konusunda kamuoyunun ve hatta taraf milletvekillerinin ve diğer partililerin herhangi bir bilgisi bulunmuyor.

  Bu yönü ile Türkiye dünyanın en garip koalisyonu tarafından yönetiliyor. Ne koalisyonun tam tarafları ne de anlaşma maddeleri kamuoyunun bilgisine açık değil.

  Açıklanan Mutabakat Metni aynı zamanda Türkiye’nin normale dönme yolunda olduğunun da bir işareti.

  • Cumhur ittifakında bir örnek vereyim.
   Erdoğan Süleyman soyluyu görevden almak istiyor bunu bildiği için tv’de erdoğana göz dağı vermek için,
   “azdan az çoktan çok gider” lafı Erdoğan’a tehdit olarak kullanıyor.

   Cumhur ittifakında herkesin açığı var Tehditle ,şantajla işler yürür.

 25. Millet ittifakı önemli bir aşamayı geçti. Birliktelik iradesini çok iyi korudu ve güçlü bir uzlaşmaya imza attı. Bundan sonrası da umarız kolay olur.

  Kemal Kılıçdaroğlu ve yeni CHP bu harcı attı ve ülkemizin geleceği adına çok önemli bir işi başardılar. CHP merkez binasına “Yeter söz milletin!” pankartı astılar. Bu bile tek başına CHP’deki çok önemli ve tarihi bir değişimi ifade ediyor. Tebrik edilmeleri lazım.

  Tüm ülke tek adam iktidarının yol açtığı çürümeyi, yolsuzluğu, fakirleşmeyi ve her alanda çöküşü açıkça gördü. Bu durumun savunulacak bir yanı yok artık. Dünya bizi kıskanmıyor, dünya bizi batırmaya da çalışmıyor. İçinde bulunduğumuz problemlerin tek sebebi sorumsuz, hesap vermeyen, yolsuzluklara boğulmuş kötü yönetim. Tek adam ve etrafındaki yolsuz mafya ekibi. Bu yönetimi en kısa sürede gönderirsek yapılacaklar da çok zor değil. Muhalefet partilerinin hepsinde çok güçlü ekonomistler var. Hepsi dürüst namuslu. İşlerini bilen insanlar. Güçlü bir yönetim kurmak hiç zor değil. Burada bütün iş millete kalıyor. Demokrasi ve hesap verebilir bir yönetim mi istiyorlar, yoksa otokratik tek adam yönetimini. Hesap çok basit.

  • Mutabakat metni diye dün duyurulanlar, her partinin seçim beyannamesine derç edeceği sıradan vaatlerden ibaret.
   Bir tarafta, küçücük belediyelerinde verdiği vaatlerin bile tutulmasını sağlayamayan, batıya teslimiyet bayrağı çekmiş ve terör örgütünün siyasi uzantısına selam çakan CHP lideri, diğer tarafta terörün kökünü kazıyan, verdiği her sözü yerine getiren, emperyalizme karşı dik duran, 50 yıllık siyaset 25 yıllık üst düzey devlet tecrübesi olan, üstelik de dünya meselelerinde hakemlik yapan tecrübe birikim ve yeteneğe sahip Başkan Erdoğan var!
   Karar seçmenin!

   • Yolsuzluklara, adaletsizliğe, yüksek enflasyona, yüksek kur korumalı faize, 100 milyar dolar bütçe açığına, gaz parası çıkıştıramamasına, kaybolan 128 milyar dolara, kaybolan damada ne diyor bu senin başkan?

  • Ender bey “Millet ittifakı önemli bir aşamayı geçti. Birliktelik iradesini çok iyi korudu ve güçlü bir uzlaşmaya imza attı. Bundan sonrası da umarız kolay olur.” diyorsunuz, elhak öyledir!
   Ondan sonrası gerçekten çok kolay;
   Gel bakalım buraya sayın bilmem kim..!
   Adam kazandı..:)

   • Zannediyorum aday masadan çıkacak. Gel bakayım devri geçti. Herkes bir ucundan tutacak bu siyasi mevtayı ortadan kaldırmak için. Özverili bir çalışma yapıyor 6 parti de.

Yoruma kapalı.