Selçuk Bayraktar değil de Murat Kurum aday ilan edilirse bu ne anlama gelir?

23
Reklam

Benim siyasi hayatı çok yakından izleyen bir tanıdığıma dayanarak yazdığım “AK Parti’nin İmamoğlu karşısına çıkartacağı isim Selçuk Bayraktar olabilir mi?” kulis yazımın çıktığı dün, son yılların ismi parlayan gazetecisi İsmail Saymaz’ın verdiği kulis haberi yayıldı: “AK Parti’den İstanbul adaylarının Murat Kurum olacağı duyurulmuş.”

Kulis bilgisidir, gerçeği yansıtıyor olabilir de olmayabilir de…

Adayın kim olacağını bugün, Ak Parti’nin genel başkanı sıfatı da bulunan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan açıklayınca öğreneceğiz.

Kulis haberleri, dün de yazdım, anlık bir gerçeğin yansımasıdır. Kulis yazarının kaynağına sorduğu soruya, muhatabı, o anki durumu bildirir.

O da doğru bildirmek isterse…

Çünkü, partiler bir çok başka sebeple birlikte, bazen gazetecinin itibarını zedelemek maksadıyla da gerçekle ilgisiz bir haberi onun aracılığıyla ortalığa yayabilirler.

Her neyse.

Adayın bu kadar önem taşıması, kazanırsa başına geçeceği ilin İstanbul oluşu sebebiyle…

Reklam

İstanbul Avrupa’nın bir çok ülkesinden daha geniş bir alana yayılan, nüfusu da pek çok ülkeden daha fazla olan bir il.

Türkiye için de gözbebeği mesabesinde.

Devlet en yüksek gelir vergisini İstanbul’dan topluyor.

AK Parti’nin iktidara geldiği 2002 yılında İstanbul’un nüfusu 10 milyon 18 bin 735’ti. 20 yılda nüfusu neredeyse ikiye katlanan başka büyük metropol dünyada yok.

Sebebi açık: “Taşı toprağı altın” gözüyle bakıldığı için, yaşadığı köy, kasaba ve küçük ilde beklediklerini bulamayan herkes, tasını tarağını toplayıp İstanbul’a taşınıyor.

[Bu eğilim son yıllarda değişmiş, İstanbul’da aradıklarını bulamayanlar, geçim sıkıntısı çekmeye başlayanlar köy, kasaba ve illerine dönüyor olabilir.]

İstanbul siyaset açısından da çok önemli. İstanbul büyükşehir belediye başkanı olan, başbakan, hatta cumhurbaşkanı olabiliyor. Tayyip Erdoğan bunu ispatladı, Ekrem İmamoğlu da aynı yolda.

[Fransa’da da, birçok siyasetçi belediye başkanlığından sonra cumhurbaşkanı da oldu, oluyor. Valery Giscard d’Estaing, Françoise Mitterand, Jacques Chirac, Nicolas Sarkozy, Françoise Hollande.. Hepsi belediye başkanlığından cumhurbaşkanlığına yükseldi.]

Reklam

Yeni seçilecek başkana da -tabii İmamoğlu olamaz ve AK Partili biri seçilirse- aynı gözle bakılacak.

Ara sorum var: Murat Kurum sizce seçilirse aynı yolun yolcusu olabilecek biri mi? 

Dünkü yazımda, tanıdığımın tezini aktararak, “Selçuk Bayraktar olabilir mi?” sorusunu sorduğumda, bunu o dostum gibi, AK Parti’nin geleceğine ve Tayyip Erdoğan sonrası siyasete dayandırarak ileri sürdüm.

Bir ayrıntı daha vardı yazımda: Adayın adını açıklamakta gecikilmesinin sebebi, kamuoyu yoklamalarının beklenen sonucu bir türlü vermemesiydi. İstanbul’un kazanılacağından iyice emin olunduğunda çıkartılacak adaydır Selçuk Bayraktar dostuma göre; eğer yoklamalar o sonucu vermekten uzaksa, el altında tutulan muhtemel adaylardandı Murat Kurum.

Önceki yerel seçimde aday gösterilen Binali Yıldırım’ın kazanamayacağı ufukta görülünce, Tayyip Erdoğan mesaisini İstanbul’da geçirmeye ve ilçelerde düzenlenen her mitingde “Oyu bana vereceksiniz” demeye başlamıştı.

Murat Kurum aday olursa yine aynı söylem devreye girecektir.

AK Parti’nin geleceği?

Bu sorunun cevabını da Murat Kurum aday gösterilirse ona ve kendisini aday gösterenlere soracağız.

ΩΩΩΩ

Reklam

23 YORUMLAR

 1. DEPREM DENİNCE AKLA..
  Şu anda İstanbul’un en büyük riski maalesef deprem.
  Ülkemizin de.
  Son yaşanan Kahramanmaraş-Hatay depreminde sorumlu yetkilileri sayın desem Şehircilik bakanını kaçıncı sırada sayarsınız?
  Yaşanan olaylar nedeniyle gelişmiş ülkelerde yaptırımlara muhatap olanlar, bizde terfi ettirilip taltif ediliyor.

 2. Rejimi degistirdiler, seçim sistemini değiştirdiler, Seçimde bağımsız olması gereken İçişleri Ulaşım ve Adalet bakanlari gibi unsurlari kaldirdilar. Tarafsız kıdemli seçim hakim düzeni kaldirildi. Yurttaşlık kanunu bozuldu. Sonrada CHP her seçimi kaybetti diyorlar. Ama yinede korkuyorlar, devlet imkanları, 5 li çete sermayesi, trol ordusu, medyanın %95’i yinede korkuyorlar. Bu şiddet bu celal ondan. Bir İmamoğlu korkusu bile onların kağıttan kaplan olduğunu gösteriyor. Kağıt bu her an yırtılabilir.

 3. 😂muhalifler zannediyorlar ki CHP haricindeki bütün muhalif parti seçmeni hepsi kendi adaylarına vermeyecekler hepsi ekreme oy verecekler 😂😂 ne mecburiyetleri varsa😂😂😂hep böyle emredici üstten bakmacı kafa.😂😂diğer partiler kendi adaylarına değilde CHP adayına oy verecek..bundan çok eminler 😂😂😂😂 bunu göreceğiz Mart’ta….ekremin yaptığı en güzel şey polemik ve kutuplaştırma…bu şekilde birliktelik sağlamaya çalışacak ..muhalefeti konsilode etmek..bakalım bu sefer işe yarayacak mı😂😂….

 4. Yazarın yazısına katkı yapacağım. Ekrem İmamoğlu ve Damat bey kapışması CB secimleri yani 2028’e kaldı. Ama bu kapışmaya yargısal bir engel çıkarmı bilemem. Malum, Akp seçim oyunlarının partisi.

 5. Çok şaşırtıcı bir aday oldu. Damat varken. Soylu varken, Göksu varken neden Murat bey. Belliki kaybetmeyi kabul etmiş AKP. Sonun başlangıcımı scaba. Sonuç %70 olur Ekrem bey için. Yolu açık, hadi hayırlısı.

 6. M. Kurum doğru aday. Yenilse bile çok zayıf adaydı denilip geçilir. Damat aday olup yenilseydi Bizzat R.T.Erdoğan yenilmiş olurdu. Erken seçim bile gündeme gelirdi.

 7. Murat Kurum doğru bir tercih; İstanbul üzerine planlar kuran bir parti-siyasetçi kafası bakımından.
  Filan memleketli fiştan tarikat cemaattan yada g.tü tenekeli bizden biri edebiyatı İstanbul’da sökmez bu seçimde!!!
  Saflar belirginleşmiş, hatta CeHaPe zihniyetinin bile aklı başına gelmiş te geçiyor bile😂😂😂.
  İBB meclisinin 50+1 iktidarda olduğu bir yerde, milliyetçi ve hatta muhafazakar seçmenin çoğunun iktidar yanlısı tarafgir davranacağı gerçeğini göremeyip,
  birde birbirine düşerlerse (eski millet ituifakı ve artçı kolları!)
  Allah bildiği gibi yapsın derim onları😡.
  Not:seçmenin büyük çoğunluğu iktidar ve yanlamalarından gayet memnun vaziyette.
  Muhalefet mi dedin?
  Hangi muhalefet?????

 8. ben dünden başlayayım.
  sayın cumhurbaşkanının sonrasına bir hazırlık yapılması zamanıdır. dolayısıyla sayın korunun tezi makul sebeplere dayanıyor. selçuk bey pek çok açıdan yanlış bir aday da olmayabilir akp için ama bazı noktalarda var ki, üzerinde iyi düşünmek gerekir.
  hazine de diğer damada teslim edilmişti. ne kadar yanlış bir karar olduğunu bizzat damadın kendisi göstermişti hepimize değil mi? piyasaların bu denli hassas olduğu bir ülkede hiç bir şeyi önemsemeden hassas işini bir notla, bir sosyal medya notuyla üstelik Allah sonunuzu hayr etsin diyerek bırakıp gitmişti. ekonomiyi toparlamak hala mümkün olmadı yakın gelecekte de mümkün görünmüyor.
  böyle büyük bir skandaldan sonra şimdi bir diğer damadını ortaya sürmek ne kadar akıllıca?
  üstelik babadan oğula geçen saltanat misali damada geçen bir iktidar izlenimi vermek ne kadar akıllıca?
  murat kurum aday olur mu?
  şahsen ben adayın önemli olduğunu kabul etmekle beraber bugün o noktada olmadığımızı düşünüyorum. istanbul da geçim her yerden daha zor artık, biliyorsunuz merkez bankası başkanımız bile ev tutamamış, annesinin yanına taşınmak zorunda kalmıştı ve ne oldu? artık yardım alıyor, kira yardımı.
  istanbulu almak isteyen yardımların kesesini açacak artık. ve yeni sosyolojik gerçeğimiz ortadoğululuk tadında ne kadar yoksulluk o kadar oy. milyonlar yardımlarla geçiniyor değll mi? daha sonra burnumuzdan gelecek olsa da ki olan halka olacağından ne gam, iktidar bu kesenin ağzını sonuna kadar açacaktır.
  bu dönemde muhalefetin de birbirinden gereksiz hatalar yapacağını tahmin etmekte zor değil. gerçi buna rağmen genel seçimlerde iki kişiden birinin oyunu muhalefet almayı başarmıştı. ve seçim sonucunu dışarıdan gelen oylar belirlemişti daha çok.
  15 ülkede yeni sandık kurulmuştu hatırlarsanız.
  yurt dışı sandıkları da arttırılabilir bakarsınız.
  ben bu durumda bu seçimde istanbulu yeniden akp nin alabileceğini düşünüyorum hatta izmir bile bu durumda benzer bir sonuç verebilir.
  coğrafyamızda seçimlerin galiplerinin kimler olduğu ortada.
  sonuçları da.

  • Seçim sonuçlarını İstanbullu kaybettiği 4 yilla anladı.
   Seçilecek aday Kentine açık olacak makam ve mevkiye değil.İki eli kanda olsa şehrini düşünecek tatilini değil.Burada particilik yapmiyorum aslında ondan önceki de çapsız ve liyakatsizdi.
   Çıkmıyor işte bagimsiz şehrine aşık milyonlarin oyunu alacak biri.Parti demek rant demek , siyaset demek avanta ve hortumlamak demek.Akp yide gördük akpsizleri de gördük.
   Yokmu bağımsız bir aday kendine güvenen hem iktidara hem muhalefete ders verelim.

   • farklı düşündüğümüz noktalar var.
    imamoğlunu pek çok açıdan eleştirebiliriz elbette ama istanbulluya kaybettiren o değil. seçildiği günden itibaren kendisini çalıştırmamak adına ne varsa yapıldı. bütçesi yeterli ödenmediği için kredi bulmak zorunda kalmıştı ve şehre iktidarın bulduğunun çok altında faizlerle kredi sağlayabilmişti. elini arkada tuttun diye hakkında incelemeye yapmaya çalışmaktan tut, binlerce terörist çalıştırılıyor diye itham edilmeye, yeterli ödenek vermemekten tut, istanbulun gelirlerini elinden almaya kadar kendisinin çalışmaması için her yola başvuruldu değil mi? ne kadar başarılı tartışırken adaletli olmak gerekir.
    pkur ve yazar bir yorumcu da istanbulun imamoğluna 1 numara büyük geldiğini yazmış, yaşadığımız içler acısı hallere bakarsak ülkede oturduğu koltuk kendisine 5XL yani 5 numara büyük gelmeyen mi var? dolayısıyla imamoğluna itiraz edemiyoruz.
    yoksa bazı konularda sizinle hem fikirim.
    bütün zamanların en kötü muhalefetine ve
    bütün zamanların en kötü iktidarına sahibiz. bu zihniyetlerin ülkeyi götürdüğü yer belli.
    ahlaklı, dürüst, adalet duygusunu ve vicdanını kaybetmemiş, vizyoner ve eğitimli yeni siyasilere ve oluşumlara ihtiyacımız var. lakin dersi önce kendimiz almalıyız. bakınız bu halkın bir adalet talebi yok. bir yolsuzlukla mücadele talebi yok. sadece daha çok maaş artışı beklentisi var. o da gelmeyecek. her zaman için makyajlı enflasyon rakamlarının bile altında zam alınacak.
    geçenlerde sosyal medya röportajlarından birinde adamın biri bir yıldır et yemedim diyordu.
    yememelisin. yiyemezsin.
    azınlığın her gün et yemesi için çoğunluğun et yememesi gerekiyor.
    anlamak neden zor???

 9. Teknoloji olarak aklı fikri göklerde olan Selçuk damad için neticede ofiste oturarak yukardan talimat alıp siyaseten bunları yerel yöneticilere yetiştirmek pek cazip birşey gelmemiş olabilir. Dolayısıyla Selçuk damad bu görev kabulüne pek sıcak bakmadıysa alternatif bir aday düşünmüş olmaları mümkündür. İstanbul’un sorunlarına cevap arama açısından Murat Kurum belki de daha uygun gelmiş olabilir. Ancak, Belediyecilikten gelen klasik tür siyasi kişiliklerden TR marka CB çıkarmak pek iyi sonuçlar vermez. Vermedi de nitekim. CB olarak yurtdışında yetişmiş, dünyayı bilen, Y.Dili iyi derecede bilen ve kafası çalışan ve etik standardı yüksek seviyede birisi daha uygun olur. Bu açıdan bakılırsa Selçuk damad çok daha uygun. (yazıyla da NOKTA). Murat Kurum veya Ekrem İmamoğlu’ndan uzun vadede bir CB olmaz. Olursa dünya standarlarının gerisinde kalır. (Nokta!)

 10. Acaba diyorum seçimlerin sonuçlarını belirleyen en büyük etmen nedir?

  Halkın iradesini külli irade olarak teşbih edersek, (teşbihte hata olmazmış) önceki seçimlerin sonuçlarını da göz önünde bulundurduğumuzda cüzi irade ne kadar etkili?

  Bu durumda İmamoğlu’nun karşısına kim çıkarsa çıksın kazanması muhtemel aday İmamoğlu’dur.
  (İstanbul Belediye Başkanının gelecekte olası Cumhurbaşkanı olacağı tezine dayanarak)

  Çünkü O, hem Cumhurbaşkanı adayı hemde parti başkanı adayıdır.

 11. İstanbul imamoğluna bir numara büyük geldi, bunun herkes farkında. Sayın yazar siz de akp ile ilgili yazmayın isterseniz, zira bu camia size mesafeli ve soğuk. bir de yazınızda İsmail saymaz ın adını geçiriyorsunuz , kendisi Muharrem İnce nin deyimiyle CHP sözcüsü olur, bunları bilmiyor musunuz veya çok mu yaşlandınız bilemedim.

  • İmamoğlu ilçe Belediye başkanlığından gelmiş, iki defa İstanbul’u kazanmış, Cumhurbaşkanı olmasın diye önüne siyasi yasak oyunlari konulmuş bir adaydan öte bir lider. Efsanelesmis bir isim. M. Kurum kim. Atamalarla var olan birisi. Binali Yıldırım gibi AKP’de 2. adam olmuş Başbakanlık yapmış birisinin.yaninda esamesi bile okunmaz. E.İmamoglu için siyaseten küçük lokma. Ona Akp propaganda makinesi bile yetmez. Şimdiden İstanbul BŞB başkanlığı ve yakın zamanda CB’lığı hayırlı olsun.

   • 😂😂😂😂😂😂😂mayıs seçimlerinden öncede neler duymuştuk.yuzde 60 lar😂😂😂😂😂😂falan fian….yine kekliyolar sizleri..suç sizde keklenmeyin…9 seçim kaybetmiş adama yine oy verdirttiler..hemde yüzde 60 dediler….şimdi yine hayal….ama işte olan size oluyor😂😂😂hayal kırıklığı….depresyon…..
    hayata küsme..😂
    demedi demeyin….yerinizde olsam mayıs öncesini hatırlarım.😂😂😂😂

 12. İstanbul İstanbul olalı böyle zulüm görmedi.
  39 ilçenin enaz27’si mütahit oğluortağı iltisaklısı yada çevre düzenlemeci🤔!!!
  Acaba neden? Tesadüfen diyenin!…
  (Bunlar sadece muhalefet yada iktidar değil! Kümülesinin toplamı çıkan piskevit).
  Şu İmamoğlu işi 5 yıl geciktirdi!!!😡
  (Hangi işler acaba?).
  Yazarın es geçtiği bir başka durum:
  Aday SAYISI!
  Akp CHP İYİ birde Erbakan!!!
  Olursa mesela!……
  %25 ile bir adayın,
  İSTANBUL ŞEHREMİNİ
  olmasını kim engelleye bilir?

 13. Cumhurbaşkanı bu seçimlerde Murat Karum’u aday göstererek bizzat kendisi İstanbul’da adaymış gibi çalışacak .Çünku CHP’deki değişim bir sonraki seçimlerde Ekrem İmamoğlu’ nun rakip olarak karşısına çikacağını biliyor .Yılan küçük ve güç kendisindeyken başının ezilmesini istiyor olabilir.Yada bildiğimiz Rusya’daki doğu bloku ülkelerinde muhalefetin başına gelenin, Ekrem İmamoğlu nün başına gelmemesi kaçınılmazdır.İktidar şerik istemez.Osmanlı padişahları beşikteki kardeşlerini fetvayla (bu fetvaya hazır bir çok ulema vardır)öldürtmüş.

 14. Cumhurbaşkanı yaptırdığı anket ve araştırmalarda İstanbul’u kazanamıyacağını gördüğü için damadın karizması çizilmesin diye yedek aday Murat Karum’u aday gösteriyor.İstanbulu kazanacağına inansaydı kesinlikle damadını(son dönem Osmanlı padişahlarının damatlarını sadrazam yapması gibi) aday yapardı..Tabiii bu bilgi doğru ise…..

 15. AKP BİTKİSEL HAYATTADIR
  Yada Erdoğan AKP’den büyüktür.
  AKP artık bir şahıs partisidir.
  Sayın KORU, bu nedenle İstanbul’a kim seçilirse seçilsin AKP’nin de başına geçmeyecektir.
  İktidarın yada iktidardaki bir partinin hayat belirtisi sorun çözme yeteneğidir.
  AKP bırakın sorun çözmeyi, artık sorunların menbaıdır.
  Artık bir olaydan bir sorun bile kesmiyor.
  Olabilecek en fazla ve en büyük sorun çıkartabilme becerisi geliştirmiş.
  Örneğin Can Atalay olayı.
  Bu olayı 10 yıl düşünsem bu noktaya getiremezdim.
  İçlerine zor duruma düşürecek özel görevli olarak gönderilsem, bu kadarını yapamazdım.
  Daha önce burada “Hz Süleyman Kanunu” başlıklı onaylanmayan yazımda belirttiğim bir husus var.
  AKPnin de bu tarihi ve sosyolojik kanundan kaçışı mümkün değil.
  AKP’nin sahip olduğu çok büyük güç nedeniyle bitişi ve tükenişi derhal değil, daha sonra anlaşılacak.
  Tıpkı Hz Süleyman gibi.
  AKP’yi şu anda uzun vadeli ümitler değil, kısa vadeli beklentiler ayakta tutuyor.
  AKP hayat fonksiyonlarını geri döndürülemiyecek şekilde ve derecede yitirmiştir.
  AKP maddi ve manevi her şeyi tüketerek oluşmuş bir kara delik haline geldiğinden, öyle bir girdap oluşturarak gidecek ki, muhitinde bile bulunan her şeyi de yanında götürecektir.

  • Akp kısa vadeli bir kumar mı oynadı ki dersiniz?
   Ve kazanan Cumhur masası:)))
   Bol keseden harcayıp başkasının cebinden bas basparaları savur havaya gibii..
   Emekli desen 7500 -10-15 alırken kendisi,
   çalışan masabaşı oturan arkadaşı alıyor 22-25-50 diyelim.
   Bir terslik görünüyor bu işte ama ne?
   Veriyor oyunu taparcasına sevdiğ!! birine!..
   Kimse çözemiyor bu işi.

   • Ben bu yazıyı M.Kurum , aday olarak açıklandıktan sonra okudum , ayrıca biyografisini de okudum , uygun görünüyor, kazanırsa hayırlı olsun.
    Bu arada S.Bayraktar’in aday olmamasına da sevindim .
    Gelelim Istanbul’a; ben 1963 – 66 arasında Kuleli’de okudum, bizim okulun , Kandilli’nin ve
    Çamlıca”nın arka tarafında , Şile’ye kadar devam eden
    yemyeşil zümrüt gibi bağlar bahçeler uzanırdı.
    Bizler Alemdag’a eğitime ve atışa giderdik.
    O zamanlar , galiba nüfus bir milyon kadardı.
    zO günden beri gelmiş geçmiş bütün iktidarlar , yöneticiler o güzelim Istanbul’u tam anlamıyla katlettiler .
    Dünyanın bu en güzel şehrine yazık oldu , şimdi cenazesini kaldırmaya uğraşıyorlar!

Yoruma kapalı.