‘Tarafsızlık bizim şiarımızdır’ diyor gazete; eğer öyleyse…

51
Reklam

Ben düşündüklerimi genişçe bir okur kitlesiyle her gün paylaşıyorum, adımın önüne bir sıfat konulması gerekirse ‘yazar’ olduğum söylenebilir; ancak ondan önce profesyonel sayılabilecek derecede bir başka sıfatım daha var: Ben bir ‘okurum’ aynı zamanda…

İşte o sıfatımla şu günlerde takip ettiğim bazı gazeteleri anlamakta zorlanıyorum.

Örnek mi istiyorsunuz; işte size örnek:

Ak Parti yerine size CHP verelim 

Hürriyet yazarı Fatih Çekirge gazeteciliğe ilk İzmir’de başladığı için benim doğup büyüdüğüm ilimizi iyi tanır. Seçim kampanyası kapsamında ilk mitinglerden birini İzmir’de yapan AK Parti’nin durumunu ondan izlemeye çalıştım. 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan önce Başbakan Binali Yıldırım’ın ön hazırlıklar için bir gün önce geldiği İzmir’de ilk CHP cephesinden mesajlar verdi; hem de isim de anarak Hürriyet yazarı…

Ozan Uyan CHP il gençlik kolları başkanı imiş; ona bir ara partisinin aday olarak desteklemeyi düşündüğü Abdullah Gül’ü sormuş, olumsuz cevap almış… CHP milletvekili olan ve her tarafa sıcak görünebileceği için adaylığı düşünülen İlhan Kesici’yi sormuş; Ozan kardeşimiz birkaç fırça darbesiyle onu da harcamış. Hatta Muharrem İnce ve Yılmaz Büyükerşen için bile birer kulp bulmuş… 

‘‘İçimizden biri olmalı, genç biri’’ demiş aday namzeti için Ozan Uyan

Fatih Çekirge, ‘‘Sohbet buraya kadar’’ dedikten sonra şu notu onun anlattıklarına ekliyor:

Reklam

‘‘Ozan’la konuşurken bu ‘sağ seçmenden oy olma’ arayışı konusundaki uyarısı dikkatimi çekti. 

Ozan ısrarla bunun yanlış olduğunu, teşkilatı tükettiğini söyledi.

Gerçekten de bir siyasi parti;

Kendini anlatmak için kendisinden uzakta olan kişilerin peşine niye düşer ki..’’

Yani?

CHP kendi seçmeni dışındaki yüzde 75’e ulaşan kesimden oy almayı hiç düşünmeyerek yoluna devam etmeliymiş…

Size de güzel, akıllı, mantıklı bir tavsiye gibi görünüyor mu?

Bu önemli değil, benim esas takıldığım, Hürriyet yazarının, biz okurlara aynı yazıda verdiği vaadi ertesi gün tutmaması…

Reklam

İlk günü AK Parti kongresi için geldiği İzmir’den CHP izlenimi yazarak değerlendiren Fatih Çekirge, o yazısının sonuna şu notu iliştirmişti:

‘‘İZMİR VE AK PARTİ KONGRESİ

Hiç tartışmayın.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İzmir’e gelişi müthiş bir ilgi yarattı.

Milletin merakı…

Kim ne derse desin…

Lider olma ve karizma her zaman etki yaratıyor.

Erdoğan’ın karizması İzmir’e yine böyle yansıdı..

Ve İzmir’de verdiği mesajlar.

Ardından Ticaret Odası’na yaptığı ziyaret ve mesajlar.. 

Bütün bunlara bir de yıllardır İzmir’e hizmet eden gönül veren Başbakan Binali Yıldırım eklenince.

AK Parti İzmir’de hareketleniyor.

AK Parti gençliği İzmir’de ne düşünüyor.

O da yarın…’’

‘Yarın’ dediği bugün.

İzmir yerine size İstanbul verelim

İlk işim merakla bugün yazdıklarını okumak oldu.

Birlikte okuyalım:

‘‘ÖNCEKİ gün İzmir’de CHP gençliğini yazdım.

Dün AK Parti gençliğinden izlenim yazacaktım.

Ama tesadüf…

İstanbul’daki AK Parti gençlik kongresinin enerjisi her şeyi anlattı.

Cumhurbaşkanı, Başbakan konuşurken onlar gönüllerinden slogan patlatıyordu. Ki…

Dün sözünü ettiğim enerji işte budur.

Siyasetin heyecanı o gençlikten geliyor.’’

Ardından da, ‘‘Yalnız AK Parti de değil; tüm partilerin gençlik enerjisi bu defa çok yüksekten geliyor’’ deyip lafı başka yöne çekiyor.

Kendisi İzmir’de, verdiği beklenti, İzmir’deki AK Partili gençleri yazacağı… Ama o İstanbul’un uzaktan keşfettiği ‘enerjisini’ aktarmakla yetiniyor.

Gazetesinin okuru olarak beni hayal kırıklığına uğratmak pahasına…

İzmir’den bir gün önce yapılacağı haftalar öncesinden belirlenmiş olan İstanbul kongresi için ‘tesadüf’ demesini çok hoş buldum. 

Sayfayı çevirip Hürriyet’in okur temsilcisi Faruk Bildirici’nin yazdıklarına göz atınca neye uğradığımı şaşırdığımı itiraf ediyorum.

Bakın gazetesinin siyasete yaklaşımı konusunda neler yazmış okur temsilcisi:

‘‘Tarafsızlık ve bağımsızlık ilkesinin tavizsiz uygulanması yeni seçimler yaklaşırken daha da önem kazanıyor. Biz gazetecilerin görevi, partilerin daha çok oy almasını ve propaganda yapmasını sağlamak değil. Türkiye’nin gelecek rotasını belirleyecek seçimlerde insanların doğru karar verebilmesine yardımcı olmak, toplumu aydınlatmak, bilgilendirmek.’’

Hani bu iki yazı aynı gün (bugün) yayımlanmış olmasa, Bildirici bu satırların da içinde yer aldığı yazısındaki dokundurmaları Çekirge için yazmış diyeceğim…

Öyle olmadığı belli de.. 

Acaba Fatih Çekirge İzmir’deki AK Parti gençliğini yazısına konu edecek kadar ‘enerjik’ mi bulmadı da lâfı İstanbul’a getirip ortalıktan çekildi?

Bir ihtimal de, Başbakan Yıldırım ile birlikte kentten erken ayrılması gerektiği için isim vererek yazabileceği İzmirli bir AK Partili gençle konuşma imkanı bulamaması olabilir.

Yoksa.. burası İzmir.. gençleri beklenen cevapları mı vermedi?

Hangisi acaba?

ΩΩΩΩ

Reklam

51 YORUMLAR

 1. Adı üstünde Çekirge…
  Bir sıçrar iki sıçrar Sayın Koru onu yakalar.
  28 Şubattan beri onu hiç sevemedim nedense.
  Ama birilerinin adamı olmalı ki amiral gemisinde yazabiliyor.
  Gerçi ben hiç okumam onu.
  Ha bu arada gözümüz aydın.
  Sayın Koru bugün Gül ü yazmamış.

 2. Bakıyorum, beni anlıyamıyan tüm Yorumcular DEMOKRASİNİN, partilerin ve partici (bölücü) lerin faziletlerini bir bir ortaya döküyorlar.

 3. CHP ve Sol, dünyaya İzmir’den bakıyor. Onlar için Türkiye sadece İzmir ve Konak sahili..Yazıklar olsun.. Bu kafa ile mi Türkiye’yi yönetmeye talipler..
  Anadolu’nun bütün değerlerine yabancı bu zihniyet..

  • bu eleştiriyi yapmanızın gerekçesini ve solun dünyaya izmirden baktığına dair düşünceye nasıl vardığınızı merak ettim? mutlaka kafanızda bir bağlantı kurmuşunuzdur ama ben kavrıyamadım. açıklarsanız sevinirim.

   • 1. CHP’nin belediye olarak iktidar olduğu en önemli il İzmir.. Diğer illerdeki oy potansiyeli oldukça düşük..
    2. Anadolu ve köyler, oy deposu.. Ama ne yazık ki oradaki vatandaşlar CHP’den üst düzey yöneticileri ile seçim dönemlerinde bile muhatap olamıyor.
    3. CHP’li yönetici, aydın, akademisyen ve politikacılar, ne yazık ki Anadolu’nun değerlerini anlamak yerine değiştirmek gibi yanlış yol ve yöntemlere başvuruyorlar.
    4. Akp, CHP’nin bu zaafını bildiği için sürekli CHP’yi geçmişi ile vuruyor, CHP ne yazık ki bunu yutuyor.

    • anadolunun değerleri dediğiniz şey nedir ve anlamamaktan ve tabii ki anlamaktan kastınız nedir?

     • bu arada hemen chpli beyediyelerle ilgili google’a baktığımda 154 adet belediye başkanlığı olduğunu gördüm. kuşkusuz bunun içinde belde belediyeleri de var. ama durum şu, izmirin dışında epey belediye başkanlıkları var. trabzondan hataya kadar, trakyadan tunceliye kadar farklı bölgelerde. kuşkusuz chpnin yoğunlaştığı yöreler var. gerçekten de akp kadar yaygın değil. belki izmirden bakıyor denilemez ama bir sıkıntı olduğu da aşikar.

     • Ayteachera yazdığınız son yoruma cevap yazacaktım ama sizdeki düz mantığı kırmanın imkansız olduğunu bu yorumunuzda çok net anladım. Şeytanın kör gözünün dediğini bile anlamak istememişsiniz.
      154 adet başkanlık gördünüz demek. 1397 belediyeden mi???
      Chp nin belediye başkanlıklarını harita da bir kırmızı işaretleyin bakın bakalım ne göreceksiniz…
      Aristo mantığı yerine biraz da diyalektik deneyin. O zaman chp nin düştüğü duruma düşmezsiniz. Zira ben bunu bir sıkıntı olarak tanımlamazdım.

 4. SP ve CHP nin elinde Gül den daha fazla oy potansiyeli olan CHP tabanından da olumlu karşılanan Abdüllatif ŞENER ismi var. Adam AKP nin pisliklerini 10 yıl önceden görmüş ve ERgenekon sürecinde Başbakan Yardımcılığındanistifa etmiş.

  • Ee, istifa etmis de memleket ne kaybetmis? Parti mi ne kurduydu, kus mu kondurmus? Tabutu kadar insan…

   • Emin ol O istifa ettiğinde Türkiye hiçbirşey kaybetmedi ama Erdoğan istifa etse Türkiye çok şey kazanır. Herkes rahat bir nefes alır

    • Türkiye A Şener istifa ettikden sonra kayip etmeye başladı ve gelinen nokta ortada.
     İki A,A nin gittikçe mafyalaşan bir partiden istifa etmelerini ve ayrılmaları nın sebepleri bu günlerde bariz bir şekilde ortaya çıkt.
     Değerli “Troller madem kazanacağınızadan eminsiniz de bu saldırganlınızın sebebi ne?
     Düşün artik A Alarin yakalarından.
     Yazar gazetecileri eleştiriyor siz cap diye ortaya atılıp konuyu sizin paniklemenize neden olan sayin C Başkani Gule getiriyorsunuz.

 5. Gerçek olan şu ki İzmir ölüyor. CHP li belediyelerin basiretsizliği midir yoksa insanımız fakirleşiyor mu karar veremedim. Alsancak, Hatay, Güzelyalı gibi geçmişin gözde semtleri can çekişiyor. Ne olursa olsun İzmir bir an önce nefes almalı.

  Gelelim Gül konusuna. YSK takvimi sona ermeden Gül konusu bitmez. Umarım, yedi düvelin yeni BOP eş başkanlığına soyunup kalan üç beş kredisini de bitirmez.

 6. Sn. Koru ”Tarafsızlık bizim şiarımızdır” demekle, hiç kimse ve belki de hiç bir kurum tarafsız olamıyor benim ülkemde..”taraf olmayan bitaraf olur” özdeyişiyle de bu, her zaman kendini gösteriyor.

  Netekim(!) son yaşanan, tarafsız kalmama, taraf olma konusunda bir örnek midir, değil midir..ikisi de değilse Gen. Kur. Başkanı Hulusi Akar’ın, aday olma sürecinde Gül’ün bahçesine helikopterle inmesini ne ile açıklayabiliriz?.
  Siz bir gazetenin tarafsızlık şiarını irdeleyeceğinize, aslında taraf olduğunuz parlamenter sistem ve onun son adayı olabilecek Gül’e yapılan, bu hava indirmeli ziyaretin sebeplerini orta yere koymalı değil miydiniz?
  Devletin bir kurumu olan ve siyasetten ari olması gereken ordumuz, bu siyasi süreçte devlet yönetiminde ve en üst kademesinde görev alan ve almaya da niyetli Gül’ü, hangi konularda bilgilendirdi, bunun gerekliliği neden/nereden kaynaklanıyor? Sn. Akar bunu yapmakla, devletin ali menfaatlerini mi güttü, Gül’ün bilmediklerini ona aktardı ve onu ikna etti yada tarafını mı belli etti?

  Daha önce de yorumlamıştım:Devlet bölgemizde yaşanan gelişmeleri, seçim sürecini 3 Kasım 2019’a sarkıtarak karşılamak istemedi, erken seçim kararı alarak Erdoğan’lı yönetimle devam etmek istedi.. bu benim zannım.
  Eğer, gerçekten de böyleyse biz neden devletimizin yanında değiliz…Gül’ü Akar ile bilgilendiren devlet, halkını da bilgilendirmediği için mi?
  Devletimizin yanında olduğumuzu 24 Haziranda AK Partiye oy vererek mi göstereceğiz?
  Yada seçime gerek var mı?
  Ben de çok soru sordum yani…
  Sincan’da tanklı çıkarma yapmıştı ordumuz, şimdide helikopter ile hava indirme..Bin yıl sürecek denen 28 Şubatın devamı değilse İnşallah hayra alamettir!

  • Doğrusu ben sayın Hulusi akar ve arkadaşının ne söylediğinden çok gizli saklı sessizce ve derince arka kapıdan görünmeden bilinmeden girip çıkmak varken neden göstere göstere gürültülü bir şekilde sayın gülün bahçesine indiklerini merak ediyorum.

   • Hdp li diyarbakir belediyesine ekrem dumanli oyle arka kapidan girip ciktiydi. Bazi pkk li teroristler de karacarsaf giyip kadin kiliginda eyleme gidiyorlar ya… Muhalefetin alistigi usul her zaman merdiven altidir!

   • Çok gürültülü, göstere göstere değildi de, kokusu çıktığından fark edildi sanırım. Sizin dediğiniz gibi de olsa bu ”pervasızca” bir gösteri olmuştur.
    Hayati kamu kurumlarının bu nazik ziyaretlerinin içeriğini ”devlet sırrına(!)” girmiyorsa eğer, bunu kamuoyuyla paylaşmaları gerekir. Her haliyle vahim bir durum.

 7. Bizim burda ” dinime dahleden bari müslüman olsa” derler.

  Belli ki akp nin izmir de bir parça ses getirmesi bazı rahatsızlıklara sebeb olmuş. elbette İzmir chp nin kalesi gibi olabilir, ama burada bile akp ensesindedir.

  2015 Kasım Türkiye
  AKP 49.4
  CHP 25.3

  2015 Kasım izmir
  AKP 31.4
  CHP 46.7

  Bilmem ne demek istediğimi anlatabiliyor muyum???
  Fatih çekirgenin izmir için yazdığına kırk dereden su getirerek taraf aramadan önce rakamlara bakmak gerekir bence. Üstelik araştırmalar kadın ve gençlerde kayıp oylarda ciddi kıpırdanma olduğunu söylüyor. Akp izmir de oyunu yüksetiyor olabilir mi??? Fatih çekirge taraflı bile ise anlaşılabilir ama sizin için aynı şeyi söylemek zor, hele bu ara bi hayli zor. Kendiniz bu denli taraflı yazarken bir başkasını nasıl bu kadar açıktan eleştirebildiniz hayret ettim doğrusu…

  • Sadece sizin orda değil memleketin pek çok yerinde “dinime dahleden bari Müslüman olsa” derler. Bu doğrultuda başka şeyler de derler. Mesela “Gavur İzmir” derler, “İki ayyaş” derler, “Müslüman olmayan cennete giremez” derler, “Camiler ahır ve genelev yapıldı” derler, “Zübeyde genelevde çalışıyordu” derler vs. Velhasıl derler de derler… Müslümanlarda oyun, yalan, dolan çoktur. Allah interneti icat eden gavurlardan razı olsun. Türkiyeli Müslümanlar bu icat sayesinde içlerindeki güzellikleri her yere boşaltıyor, insanların istifadesine sunuyorlar… İl olarak değil İlçe olarak bakarsanız İzmir merkezde AKP güçlü değildir. Muğla’da ikinci partidir AKP ama Muğla’nın ilçesi Bodrum’da zayıftır… Hürriyet gazetesi satıldığı için bundan sonra tarafsız olmayacak. Ben Hürriyet okuru olarak tarafsız olmasını beklemiyorum zaten… İktidar yandaşı olmayan, fikri hür, irfanı hür, cesur yazarları okurum. Nerede yazdıkları fark etmez. Yandaş medyada böyle fikir namusu olan yazar yoktur. O yüzden okumam onları. Fikir namusu olanlar ya kovuldu ya da istifa ettiler. Siz de Fehmi Koru’yu okuyorsunuz. Fehmi beyi objektif bulmuyorsanız okumazsınız. Hanefi Avcı “Ahmet Altan’ın hapiste ne işi var!” dedi. İşte namuslu yazar budur. Fetö’ye boyun eğmeyen, Fetö ile mücadele eden Hanefi Avcı bu sözü ile fikir namusunun ne demek olduğuna dair güzel bir örnek vermiştir. Okumak isteyene böyle yazarlar var.

   • “Müslüman olmayan cennete giremez” hükmü, dinin ve cennetin ve geçmiş-gelecek herşeyin asıl sahibine aittir ve kesindir! Bunu bilmeyen ne kadar okumuş olursa olsun cahildir. Bildiği halde kabul etmeyen, -cennete gitmek istiyorsa- imanını gözden geçirmelidir. Vesselam…

   • İnsan kötülük yapma, günah işleme özelliğinde yaratılmıştır. Mümkündür ki kötülük yapanın bir sıfatı da müsluman olabilir. Ama yaptığı kötülükleri onun müslümanliğına hamledilmez nefsaniyetine atfedilir. Doğrusu böyledir. İster dikkate alırsınız ister umurrsamazsınız.
    Bunun dışında istediğiniz gibi düşünebilirsiniz bence bir sakıncası yok, neden olsun…

   • Gavurlarda hic oyun yalan dolan yok tabi o yuzden interneti icat ettiler zaten. Sen once www. Neyin semboludur onu ogren de sonra bakariz tacmahali insaa ettiren sah cihan ve onun mimarini anlatirim sana! Elcabir, elkimya, cezeri, ibn-sina, haldun kimmis ogretirim istersen…

   • Ergon,”Müslümanlarda yalan dolan çoktur” diyen şahsını cehaletin ve yalanlarından dolayı şiddetle kınıyorum!İsa”nın Allah”ın haşa oglu oldugunu iddia eden haçlılara methiyeler düzen ama çevresindeki sahtekarlardan hareketle müslümanları aşagılayan ve hakaret eden şahsın sanırım haçlı borazanlıgını üstlenmişsin!Haçlıların tarih boyu ve günümüzde yaptıkları katliamlar,yalan dolan oyun dümenin gerçek sahibinin kim oldugunu sizin beyniniz algılayamaıyorsa o beyni degiştirin! Şunu da ekleyeyim, internetin içadı mutlaka önemlidir ama onun hangi amaçlarla kullanıldıgı ve interneti kara propoganadaya alet edenlerin de kimler oldugunu düşünmek de ancak senin gibi önyargılı olanların göremeyecegi önemli bir noktadır !

  • Sözün orijinali “Dahleden dinimize bari
   müselman olsa” şeklinde olacak.
   Tabii buradaki müselman,müslüman
   anlamında.Ama söylenişi müselman şeklinde.

  • Sn Fehmi Koru”nun müslümanlıgından en ufak bir şüphem olmadıgı gibi tarafsız oldugu iddiasından bir okadar şüpheliyim! Daha açık söylemek gerekirse,Fehmi kardeşimize, Pensilvanya”dan mektup getirirken ve çete liderinin daha o havadayken mektubunda yazdıklarıyla çelişen yargı darbesi emrini vermesinden sonra bı tuhaf haller oldu ki anlaşılması çok zor!Fehmi Beyin aynı ekolden geldigi C.B Erdogan muhalifligine evrilmesinden birşey anlayan varsa beri gelsin! Şu konuda hakkını yemeyelim yalnız; bu sayfada kendisine en muhalif kişilerin dahi yorumlarına sansür uygulamaması takdir konusudur ! Kanal 7 ekranlarındaki yorumlarının tiryakisi oldugumuz Fehmi Koru”yu mumla aramaktayız,Vesselam.

 8. Sayın Koru .

  Malumu ilan ediyorsunuz. Hani demiş ya dalkavuk hünkarım ben sizin dalkavugunuzum patlıcanın degil diye. İşte o hesap. Sonra da deniliyor ki Türkiye de gazete okunmuyor. Neyi okusun vatandaş. Aptal yerine konulan vatandaş imar affından servetine servet katmanın hesabında. Dün bir esnaf ki 40 yıldır ülkücü camianın içinde , % 2, 3 olarak öngördü partisinin oylarını. Ya Akşener diyecek oldum . Tugrul Türkeş e ne olduysa ona da o olur diyip kestirip attı. Gerçekten çok enteresan olacak bu seçim. Murat Yetkin in yazdığı her üç alternatif te olası.

 9. Değmez
  Şiddetli muhalif Bahçeli birden AK Parti mücahidi odu. Dine karşı olan CHP alevi başkanı ile önce Ekmeleddin’i sonra Gül’ü tuttu. Başarının sırrı, benimsediğin düşünceye sahip çıkmaktır. Ben oyumu Erdoğan’a vereceğim. Yanlış da olsa söylediklerinde ısrarlı. Ne yapacağını biliyoruz. Diğerlerinin bir günü öbür gününü tutmuyor.
  Ben onları değil bizi okurum.

  • Süleyman Karagülle senin fikrine itimat ettiklerin Biz yaratılanı yaratandan ötürü severiz diyor. Sen kalkmış Chp nin alevi başkanı diye lafa başlıyorsun. Bu ülkede etnik mezhepsel ayrımcılık yapıp, kul hakkına girip ondan sonra kaderinde üstünde kader var dersen kim inanır?

 10. Fehmi bey 11.C Başkanı bu akplilerin kimyasını fena halde bozdu.
  Şu an Gülle yatip Gülle kalkiyorlar.
  Siz siz olunu Havuz yazarlarını ve akpli politikacıları sakın ha gõzünúzün ústünde kaşınız var demeyın.
  Bunun yanisırada yazacağınız yazılarınızın konularınıda onlardan onay alarak seçin.
  Sayın Koru son gúnlerde oklar Güle çevrildıği için diğer düşmanları biraz nefes almış oldular. Yoksa banamı öğle geleyor?
  Belkilede yeni dúşmanlar üreterek
  millete kendilerini kandrılmış ve hakları Gül tarafından gasp edilip arkalarından vurulduklarını dillendírip. mağdurari oynayarak başlarlar “Ey benim CHPli, İpli, ve SPli vatandaşlarım gõrüyorsunuz bu partilerin liderleri bizim içimizdeki hainler ile iş birliğı yapip nasıl bize karşı kulkandıklarına hepiniz şahitsiniz.gelin hep birlikte 24 Hazıranda bu teröristlerin hepisini sandíğa gömelím.” “Onların art niyetlerini alet olmayín.”
  Bunlarda siyaset ahlakı diye birşey yok.

 11. Boşverin böyle abidik gubidik konuları da Fehmi Bey asıl gündemi konuşalım:
  1- İyi Parti’den Ümit Özdağ;
  “Gül bir proje olarak geldi. Bu proje kapsamında Gül’ün paraşütle Erdoğan’a rakip olması için çok boyutlu baskı yapıldı. Hiç tahmin etmediğimiz yerlerden, odaklardan telkin aldık” demiş.

  Özdağ, ”Gül’ün aday olması için size baskı ve telkinde bulunanlar kimdi?” sorusuna ”Birçok değişik güç odağı” diye cevap vermiş.
  Ne diyo bu adam yaaa? Nasıl bi projeydi bu?

  2- Abidik Gubidik Borsası’nda yine rüzgarlar sert esmeye başlamış. Fırıldaklar dönesiymiş.
  Galiba birileri yapması gereken ödemeyi yapmadığı için satılan mal geri alınasıymış. Olur mu böööle oyun bozanlık Fehmi Bey ?

  3- Bugüne kadarki bütün öngörüleriniz doğru çıkmıştı Fehmi Bey…
  Peki sizce şu CHP nin “insansız cumhurbaşkanı adayı” projesi nasıl sonuçlanır?

  Tabii başka konular da var da ben sadece sizin ihtisas alanınıza girenleri yazdım.
  Lütfen bu konularda görüşlerinizi bizimle paylaşır mısınız?

  • ahmet öz, kafan çalışıyor. Tebrik ederim. ama işi biraz daha kurcaladığında türkiye gibi uydu ülkelerde, köprünün başı hep merkez ülkeler tarafından tutulur. yani bu durum sadece abdullah gül için değil, gülen için, akp için, iyi parti için, mhp için, vatan partisi için, hdp için, pkk için, chp için, yani ülkenin kaderinde etkili olan her kesim için geçerlidir. Zaten köprünün başında 3-5 kişinin olduğu, milyonlarca insanın bu 3-5 kişinin ağzından çıkacak sözlere baktığı, mantığını değil, duygularını kullanan, düşünmeyip taraf olan insanların olduğu ülkelerin hepsinde geçerlidir. yani abdullah gül projedir de akp proje değil midir? ya da iyi parti proje değil midir. akp lideri daha başbakan olmadan başbakan gibi karşılandı. kendisi bop eşbaşkanı idi. mesela amerikanın suriyeyi bombalamasını memnuniyetle karşıladı. amerikanın hangi çıkarına “yok olmaz” dediki?. fakat her konuşmada “ey avrupa. ey amerika”” sözünü duyduk. Onun için abdullah gülü proje olarak suçlaman çok birşey ifade etmiyor. Proje değildir demiyorum. Amerikanın bilgisi ve onayı olmadan bizim gibi ülkelerde hiçbirşey olmaz. Sol örgütler de dahil. Mesela 12 eylülden sonra büyük bir sol örgütün ege bölge sorumlusunun mit ajanı olduğunu duymuştum. Türkiye gibi ülkelerde büyük ülkelerin gözetimi ve bilgisi hariç çok fazla birşey olamaz. onlar muhalefeti de iktidarı da kontrol ederler. Hatta senin nasıl düşüneceğini bile merkez ülkeleri belirler. bu konuda istersen bir araştırma yapabilirsin. mesela müslüman ülkelerde islamcı ideolojinin nasıl geliştiğini bir araştırıver. Daha dünyada islamcı düşünceler gelişmeden önce, konuştuğum bir iranlı, “yeşil kuşak projesi” olduğunu ve sovyetlerin etrafının bu proje ile çevrileceğini söylemişti. Onun için, birilerinin adaylığına karşı çıkmak için daha farklı gerekçeler bul. projenin uygulayıcılarından biri olmamak için bağımsız düşünmek, bağımsız davranmak gerekir. yandaş olduğunda, düşünürken, karar verirken, birilerine bakarak karar verirsen birilerinin projesinin sadık bir uygulayısından başka birşey olmazsın. yani sen de proje olursun. yani proje olmaktan kurtulmak için “ilmi hür, irfanı hür, vicdanı hür birey” olmak lazım.

   • Her oyunun kuralları vardır. Elbette akp için proje denebilir aksi halde bir kaç muhafazakâr çok ağır vesayetin işlediği bir ülkenin başına gelebilir miydi…Oyunu kurallarına göre oynamasa oyunda kalabilir miydi???
    Ne istediniz de vermedik derken sayın Erdoğan ne demek istiyordu dersiniz…

    Mürsiye de şöyle diyordu
    Acele etme, önce güçlen……

    • Ne istediniz de vermedik derken sayın Erdoğan ne demek istiyordu dersiniz…
     önemli bir cümle sizce ne demek istedi bir acıklasanızda bizde öğrensek çok iyi olur.

     • sayın emekli! bence bunlar üzerinden bir yere varamayız. bunların bir önemi yok. erdoğan söylese de söylemese de ortada olan bir durum. başka türlü olması mümkün değil. Ben kendimi düşünüyorum. ülkenin kaderini etkileyecek 3-5 kişiden birisi olsam, bu ülkeyi benim üzerimden de yönetirler. burda niyet, kişinin karakteri, ahlakı vb. önemli değil. mekanizma önemli. O mekanizmada herşeyi bu 3-5 kişinin kontrol etmesi. 80 milyon bu 3-5 kişiye göre düşünüp davranınca, 3-5 kişi aracılığıyla 80 milyonu da yönetirsiniz. mesele bu. onun için Bu noktada (proje olma açısından söylüyorum) “erdoğan kötü”, “kılıçdaroğlu iyi” ya da “abdullah gül kötü”, “erdoğan iyi” demenin bir anlamı yok. bu mekanizmayı kırmanın birtek yolu var, mantığımızı, beynimizi güçlendirmek, birey olabilmek, düşünmeyi öğrenebilmek, olayları değerlendirirken yandaş, taraf olmadan değerlendirebilmek. Doğru ile yanlışı ayırdedebilmek. analiz yeteneğimizi geliştirebilmek vs. Eğer gerçekten ülkemizde iyi şeylerin olabilmesini istiyorsak bunu yapmamız lazım. fehmikoru.com sitesinin tartışma ortamı oluşturması bu anlamda bu ülkeye yapılan en önemli hizmetlerden bir tanesi. bence bu imkanı iyi değerlendirmemiz gerekiyor. ama yorumlara bakıyorum, hep tarafgir. yani elimizde böyle bir imkan zaten çok yokken, bu imkandan da çok çok az verim elde ediyoruz. düşünebilmeyi öğrenmek derken, bu da yetmez. başka şeyler de yapmamız lazım. mesela düşmanlıklarımızı azaltmamız, sorunlarımızı şiddet dışında yöntemlerle çözmeye çalışmamız vs de lazım. bu tür değerleri etkin kılmamız gerekiyor. 12 eylül öncesi, “komunistler camiye bomba koydu” diye halk galeyana getirilmişti. bu tür olaylar her yerde sahnelendi. yani insanların düşünceleri çok kolay manüpile edilebiliyor. bu ortamların oluşumuna katkı vermekten uzak durmamız lazım ki birileri çıkıp camiye bomba koyup ya da bomba kondu yaygarasını kopararak insanlarımız arasında çatışma başlatamasın. Bunlar üzerine kafa yormamız lazım diye düşünüyorum.

    • Ben Erdoğan’ın güçlendiğini sanmıyorum, bilakis; temsil ettiği ve iktidarda olduğunu sandığımız muhafazakar yapının -siyasal İslam’da diyebilirsiniz- bitişini ilan eden davranışlar içerisinde yürüyor.

     Baksanıza Bahçeli’nin ‘gel bu taraftan gidelim’ misali hep onun arkasından yürüyor. Son örneğiyle de hem Bahçeli’nin erken seçim kararında hemde Akar’ın Gül’ü ziyaret jestiyle, yeni yol arkadaşlarını bulup asıl trenden inen Erdoğan olmasın..Yani Erdoğan, sizin ifadenizle ”çok ağır işleyen vesayetin” oyun kuralları ile ülkenin başında duruyor.. kendi oyun kuralları ile değil.. yönetimde adından başka, ”muhafazakarlığın” neyini görebiliyoruz.

     Bahçeli bir rest çeksin de görelim..neler olur?

     Bahçeli: yumruklamış ellerini, göğsüne indire kaldıra ”güç bende” diye haykırıyor.

     Bir gazetecinin, Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanı adayı olmayacağına yönelik açıklamalarına ilişkin sorusu üzerine Bahçeli, “Türkiye’yi bir kaosa, kargaşaya, krize, bunalıma sokmayacak bir tavır içerisinde olduğu görülmüştür. Kendilerini tebrik ediyorum”
     ”Kendilerini tebrik ediyorum” ifadesindeki vakara bakın, edaya bakın.
     var mı böyle bir başka ifade, diğer siyasilerden?
     Mursi de, eğer haber alıyorsa Türkiye’den, kim bilir neler düşünüyordur…

   • Bahsettiginiz koprubaslari eskidendi, memleketin yolgecen hani oldugu gunlerde… Simdi turkiye koprusunun iki basinda turnikeler var ve oyle her cani isteyen burada operasyon yapamaz! 15 yil onceydi o yabancilarin turkiye hakkinda “diplomatik cuce” dedikleri gunler… Artik biliyorsunuz uzun adam var:)

   • Her durum için bir projeleri var içinde yer almak zorunda kalıyorsan, projedenmiş gibi görünüp o projeyi bozmak. Erdoğan ın yaptığı gibi. Sırf bu yüzden dolaşıma sokmadiklari proje kalmadı. Her seferde oyun bozuldu. Abdullah gül projemiy di? Bence evet. Tıpkı Ekmeleddin ihsanoglu ve akabinde feto gibi. Artık aksini yapamayacaklarini anlayınca projelerine dindar görünümlü kişiler sunarak Erdoğan ın önüne kesmeye çalışıyorlar.

    • ayteacher, bir takım troller var. herşeyi eğip bükerek zeytinyağı gibi üste çıkıyorlar ya da hacıyatmaz gibiler. her gerçeği kabul ettirme çabasında bir şekilde ayağa kalkıyorlar. bence kendinizi bu noktadan değerlendirin. gerçeklerle hiçbir bağlantınız yok maşallah. akıl ve vicdana da davet etmiyeceğim. çünkü onlar bile hacıyatmazlara işlemiyor.

     • ilave! açık gerçeklerin birşey anlatamadığı insanlara sınırlı yetenekteki ben anlatabilirim ki?onun için geçin bunları.

     • Hepsi proje dedim ya aaabiiii…
      Proje uyarınca bütün akılları size vermişler bize de balık kafalarını…
      Sizden başka akıl; sizden başka akıllı yok bu dünyada…

      Neydi bunun adı yaaaa…?
      Porona mı paranoya mı yoksa projenoya mı…? Bak bilemedim şimdi…
      Ben bi koşu bir kilo daha balık kafası daha yiyiiimde kafam çalışsın.

     • Hamza bey yine sevmediği insanlar örnek verilince beni gerçeklerle bağlantısı olmayan Troll yapmış. Bu günlerde de fikir gömmek için pek moda bu “trolluk ” işine gelmeyince gömüver gitsin. Kendiniz demiyormusunuz herkes bir proje diye. Onca laf döküp anlattıklarıza ters düşen ne demiş olabilirim? (Aslında biliyorum. Niyet okuyup aaa bu falancayı destekliyor galiba dediniz )açık ve net gördüğümü söyledim. Ne yani Erdoğan a alternatif getirilen adaylar dindar kimliğiyle öne çıkmış, muhafazakâr kesimden oy alması umulan insanlar değilmi?neden ekmeledin bey chp nin adayı degilmiydi?
      Lafı bol bol felsefi açıklamalarla suslemeyi biliyorsunuz, o zaman bu bundan dolayı böyle değil diye açıklayın da anlayalim. Sadece sozunu ettigim konu uzerinden ama .siz bir fikir soylediniz bende aklima gelen birseyi dillendirdim .Geçen gün verdiğiniz at ve araba örneğinde olduğu gibi aaa bak bu araba değil at diye tutturuyorsunuz ,karsinizdaki(ler)tamam anladık bizce de bu at diyor. Ama siz ısrarla Hayır ama bu araba değil bu at diye kulaklarinizi tıkamis devam ediyorsunuz. Yorulunca da ” zaten bunları anlayamazsiniz ,sizin gerçeklerle bağlantınız yok sizi gidi troller “diye -sizin tabirinizle -zeytinyağı gibi üste çıkıyorsunuz. Size göre filanca kesimin beyaz dediği, gerçekten beyazsa bile, mutlaka karadir. Fikir doğru ama zihniyet benden değil se yine de gömelim öyle mi?

   • İltifatınız için teşekkür ederim Hamza Bey.
    Öğünmek gibi olmasın ama kafam gerçekten iyi çalışıyor. Ben bunu önce Rabbimin üzerimizdeki lutfuna sonra da O’nun vesile kıldığı balık kafalarına bağlıyorum . Çünkü geçmişimde çok balık kafası yemişliğim vardır… 🙂
    Bilirsiniz o malum hikayeyi… Yıllarca balıklarımızı yiyip bize kafalarını bıraktılar ya hani…
    Size de tavsiye ederim …
    Gerçekten de çok akıllandırıcı ve zihin açıcı bişey bu balık kafası…
    Yersen tabii… Yemezsen işe yaramıyor.

    Dikkat ettim de siz pek balık kafası yememişsiniz; en azından benim kadar yememişsiniz….

    Nereden mi anladım..?
    “Onun için abdullah gülü proje olarak suçlaman çok birşey ifade etmiyor.” demenden…
    Çünki yorumumu okumuşsun ama “balık Kafası Vitamini” zafiyeti nedeniyle yanlış anlamışsın.
    Oysa özellikle tırnak içinde yazmıştım o sözlerin bana ait olmadığı anlaşılsın diye…
    Tekrar okursanız anlayacaksınız o iddianın (neden suçlama olsun ki?); daha düne kadar uğrunda görülmemiş atraksiyonlar sergilediğinen cephenin açtığı (A.G.V.B.) Abidik Gubidik Vekil Borsası’ında alıcı taraf olan partinin milletvekiline ait olduğunu.

    Gelelim “proje” şeyisine…
    Gerçekten de büyük bir sıkıntı bu buralarda abicim…
    Herkes proje abi… İstisnası yok bunun…
    Ben, Sen, O,… Biz, Siz, Onlar…
    Yoldaki kediler, dağdaki kurtlar ve kuşlar… Yerin altındaki doğal olduğu iddia edilen mağaralar, hatta ve hatta gökteki kuşlar ve yıldızlar, takımadalar; karadelikler…
    Hepsi birer “proje”…

    Dediğiniz gibi; “yani proje olmaktan kurtulmak için “ilmi hür, irfanı hür, vicdanı hür birey” olmak lazım. ”
    Bunun yolu da; -benim gibi- bol bol balık kafası yemekten geçer abi…
    Tavsiye ederim efendim… Afiyet olsun…
    Yersen tabiiiiii…

    • ahmet öz! olabilir. Ben yazınızdaki “” (tırnak) bölümlerini göremediğim için yanlış değerlendirip, sizin muhalefeti proje olarak nitelediğiniz sonucuna varmış olabilirim.
     Ama yine de bu benim yorumumu önemsiz yapmaz. çünkü birileri muhalefeti proje olarak niteliyor. (Tabii birileri de iktidarı proje olarak niteliyor o da işin ayrı bölümü.) Yine diğer yazdığım da doğru, çünkü bizim gibi uydu ülkelerde (özellikle de amerikan uydusu olan ülkelerde) cia’e ülkedeki bütün unsurları bir şekilde kontrol eder. Ben okumadım ama yıldıray oğur, türkiyede görev yapmış bir cia ajanının anılarından alıntı yapmıştı. o alıntıda pekçok ilginç şey vardı.
     Balık kafasına gelince. sizde epey işe yaradığı belli. yine de öneriniz için teşekkür ederim.

     • ayteacher! yorumu nereye yazacağımı şaşırdım çünkü sizin yorumunuzun altında “yorumu cevapla” tıkı yok.
      İnanın açık şeyleri tartışmaktan sıkıldım. sizi de bizi de bir yere götürmüyor. Ben özellikle amerikan uydusu olan ülkelerde cia haricinde kuş uçmayacağını söylüyorum. siz ise erdoğanın projeleri bozmak için çabaladığını söylüyorsunuz. Sonra da bana trol diyorsunuz diye sitem ediyorsunuz. Kusura bakmayın ama,. ben önceki yorumumda da yazdım. Erdoğan, amerikanın hangi çıkarını nasıl bozdu bir zahmet açıklayın. Projeyi bozmak dediğiniz abdullah gülün seçime katılmasını engelleme çabası ise, bunun ismi milli iradeye ipotek koymaktı, milli iradeden korkmaktır, proje bozmak değildir. Araba olan bu. siz ise bu açık gerçeği inkar edip ısrarla yok erdoğan projeyi bozdu diyorsunuz. El insaf”
      1. Erdoğan daha başbakan olmadan amerika tarafından başbakan gibi karşılandı.
      2. Bildiğim kadarıyla, erdoğanın en çok ziyaret ettiği ülke amerika.
      3. Erdoğanın bop eş başkanı olduğunu ben söylemedim.
      4. Amerikanın istediği ve erdoğanın amerikaya engel olduğu bir tane şey bilmiyorum. (afrini bahsetmeyin. oranın ne olduğu epey tartışmalı). mesela amerikan üsleri aynen devam ediyor. amerikan tarafından oluşturulan ışıdı destek veren ülkelerden bir tanesi de türkiyeydi. mesela ışıda karşı kürtlerin direnebilmesi için peşmergeler, bizim devletimiz tarafından türkiye üzerinden kobaniye geçirildi. vs.
      Bütün bu gerçeklere rağmen, bana hala proje bozmaktan bahsediyorsunuz.
      Ben erdoğan amerikaya karşı iş yapamıyor diye erdoğanı suçlamadım. yazımı iyi okumamışınız. yazımda özellikle de belirttim. ülkenin kaderinde söz sahibi olan 3-5 kişiden birisi ben bile olsam, cia bu ülkeyi benim aracılığımla da kontrol eder diye. Cia bizim gibi ülkeleri çok kolay kontrol eder çünkü ülkenin kaderi birkaç güç odağının elindedir. milyonlarca kişi, doğru yanlışı bu güç odaklarına göre belirler. Bu akpliler için de, tkpliler için de, hdpliler için de geçerdli bir durumdur. burda akpye negatif ayrımcılık yapmadım. CIA bizim gibi ülkeleri çok kolay kontrol eder çünkü sorunlarımızı kavga ve çatışma yöntemi ile çözmeye çalışıyoruz. Bizim amerikanın projesini bozmamızın birtek yöntemi var. bu sistemin bozulması. yazdığım bu. siz benim bu ifadelerimin üzerine hala erdoğanın proje bozacağını, bozduğunu yazıyorsunuz. Üstelik proje bozdu dediğiniz şey aslında bir haksızlık. yapılan bir haksızlığı savunuyorsunuz. Ne dememi bekliyorsunuz?

     • Kanitin, okumadigin cia ajaninin anilarindan yildiray gibi birinin yaptigi alintilar olunca iste boyle oluyor:) o once firari kardesi turgayin yerini aciklasin sonra cia anilarini yazar nasilsa!!!

Yoruma kapalı.