‘Üşütükler ülkesi’ üzerine bir ön çalışma…

38
Reklam

Korona günlerinde insanları en sağlıklı davranış tarzı sergileyen ülkeler arasında ilk sıralarda hiç tereddütsüz Türkiye bulunuyor. Tavsiyelerin bütününe uymayanlarımız çıksa da sonuçta salgından korunmak için bizden beklenen tedbirlerin çoğuna genellikle uyuyoruz.

Maske takıyoruz, sosyal mesafeye dikkat ediyoruz.

Böyle ortamlarda yalnızca bünyeler hastalanmaz akıl sağlığı da yara alır.

Amerika’da insanlar resmen üşütüyor. 

Yoksa “Amerikan halkı sıyırtmış” mı demeliydim?

Washington Post gazetesi yazarı Dana Milbank bunu tereddütsüz söylüyor. “Çıldırdık, üşütükler ülkesi olduk” diyor

Gerçi o bunu korona sürecine bağlamıyor, sorunun Donald Trump’tan kaynaklandığını söylüyor. “Trump’ın piyasaya sürdüğü komplo teorileri taraftarları arasında Kovid-19’dan daha hızlı yayılıyor” iddiasının sahibi de o.

Şimdi size ABD’de bile pek az kişinin haberdar olduğu, ancak Trump’tan etkilenen Cumhuriyetçi Parti taraftarları arasında inananı hayli fazla olan bir ‘komplo teorisi’ni faş edeceğim.

Reklam

İtibarlı Pew araştırma kuruluşu Mart ayında yaptığı bir ankette, benim ayrıntısını vereceğim komplocu inanış hakkında Amerikalıların yüzde 70’inin hiç bilgi sahibi olmadığını, yüzde 20’nin kulaktan dolma bilgileri olduğunu tespit etmiş; aynı ankette konu hakkında çok şey bilenlerin oranı yalnızca yüzde 3 çıkmış…

Yüzde 3, fakat çoğu Cumhuriyetçi Parti tabanından insanlar bunlar…

Neyse, sizler de ABD’de bile pek az kişinin bildiği ‘komplocu’ yaklaşımı benden öğreneceksiniz.

QAnon’u takdimimdir

Bu yazının girişinde yer alan fotoğrafa dikkatle bakmanızı istiyorum. Bu 2018’den bir fotoğraf karesi. Fotoğraftakiler Philadelphia’daki Trump taraftarları. Gördüğünüz üzere, en öndeki genç, elinde kocaman bir ‘Q’ harfi tutuyor. 

‘Q’ komplocu yaklaşımın simgesi. O genç ve çevresindekiler, Q pankartı açarak, teoriyi gerçek saydıklarını ifade etmiş oluyorlar.

İnandıkları şu: ABD, hatta bütün dünya, sayıları pek az olan bir grup insan tarafından yönetiliyor… O grubun içerisinde Clinton’lar, Obama’lar, Bush’lar gibi siyaset içinden aileler, George Soros ve Bill Gates gibi zenginler, Oprah Winfrey ve Tom Hanks gibi TV şahsiyetleri ve artistler bulunuyor.

Bunlar Q inanışına sahip olanların ‘Şeytani’ diye andıkları isimler.

Reklam

[Geçen hafta, Trump, federal yasaları çiğnediği gerekçesiyle hapse düşmüş bir danışmanını yetkisini kullanarak hapisten çıkardı. Roger Stone, hapisten çıkar çıkmaz, kendisinin ve Trump’ın muhalifleri için “Şeytani onlar” suçlamasını yaptı.]

Trump dışarlıklı ve ‘Şeytanilerin’ düşmanı. ‘Derin devlete’ karşı ciddi mücadele veren biri o. Bütün amacı, az kişiden oluşan ‘Şeytani’ grubu adaletin önüne çıkartmak, bir biçimde temizlemek…

Zaman zaman Trump da kendisine karşı çıkanları ‘derin devlet’in adamları olmakla suçlayan Twitler atıyor.

[İnternet ansiklopedisi Wikipedia’da, ‘Deep State’ (Derin Devlet) başlığı altında verilen bilgilerde, bu kavramın yaygın kullanıma ilk kez Türkiye’de girdiği özellikle vurgulanıyor. Konu yabancımız değil yani.

İşte ‘Q’ dünya için tehlikeli ‘bu gerçeği’ ortaya çıkarmaya ve yok etmeye çalışan bir kahraman. 

Peki kim bu ‘Q’?

Belki de birden fazla kişi var ‘Q’  kimliğinin arkasında. Teoriye inananlar, ‘Q’ olarak kendini gizleyen/ler/in üst düzey komutan/lar olduğu görüşündeler.

Zamanla eski ‘Q’ emekli edilse, görevinden ayrılması gerekse veya ölse bile, inanışa göre, onun yerini bir başka komutan alıyor.

Maske karşıtı göstericiler..

Kasım ayında yapılacak seçimde partiler adına kimlerin aday olacağına dair önseçimler şu günlerde yapılıyor. Cumhuriyetçi Parti’den Temsilciler Meclisi ve Senato’ya girmek için aday olanların bazısı da var ‘Q’  (veya ‘QAnon’ diye de anılıyor) ile ifade edilen teorinin gerçek olduğuna inananlar arasında. Önemli iki Q taraftarının Kongre’ye seçilme şansları da var. 

Buna karşılık Demokrat Parti’de eski siyasilerden bazıları yerlerini genç ve solda yer alan isimlere terk edecek görünüyor.

Q taraftarları yerleşik düzene, ‘derin devlete’ karşı mücadelelerini sokaklara da taşımış durumdalar.  Kullandıkları vesile de koronadan korunmak için tavsiye edilen ‘maske’. ABD’nin ‘Q’ teorisine inananların yoğun olduğu eyaletlerinde ‘maske karşıtı’ protesto gösterileri yapılıyor.

Akıl sağlığı önemli

Hiç değilse bizde ‘maske’ itirazı gösterilere kadar vardırılmadı; beğenmeyen takmıyor sadece. Vaktiyle ‘fuatavni’ diye gaipten haber verdiğini iddia eden bir Twitter hesabı vardı çok konuşulan, şimdilerde ‘Q’  benzeri teoriler bizde pek alıcı bulmuyor. 

[Yoksa var da ben mi bilmiyorum.]

En başta dedim ya, aklından zoru olanlar, kafayı sıyırtanlar Amerika’da…

‘Üşütükler ülkesi’ denilmeyi ABD hak ediyor.

Trump yüzünden…

Rahmetli annem, sıklıkla “Allah akıl sağlığımızı korusun oğlum” diye dua ederdi.

O duanın kıymetini şimdilerde daha iyi anlıyorum.

ΩΩΩΩ

Reklam

38 YORUMLAR

 1. Mısır Parlamentosu, Cumhurbaşkanı Sisi ve Mısır Silahlı Kuvvetleri’nin Libya’ya askeri olarak müdahale etmesine izin veren tezkereyi onaylamış.

  Türkiye ve Mısır, ABD’nin Libya’yı ikiye bölme planı için kendilerine verilen görevleri yerine getiriyorlar. Ama bilerek, ama bilmeyerek.

  ABD kafayı üşütmüş falan değil, ne istediğini biliyor. Fakat Türkiye ve Mısır için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Bu arada şunu da hatırlatmak gerekir. Eğer akılsızca ‘Rabia politikası’ uygulanmasaydı, Mısır bu kararı almakta oldukça zorlanırdı, muhtemelen alamazdı.

 2. Fatih bey,Merhaba! Öncelikle siz kendi görüşlerinizi ve bilgilerinizi kibarca açıkladığınız için size teşekür ederek, benim tepkimi çeken konuda anlatılanların yalan ve iftiradan ibaret olduğu Rahmetli Kasım Gülek, hakkında eminim bilmeyerek yazilanları buraya aktarmanızın yalnış olduğunu sizde kabul edersiniz.
  Birkerece Kasım Gülek Türkiyede gelmiş geçmiş politikacıların içerisinde n tahsil vb 7 lisan bilen CHP de siyaset yapan ve ölene kadar eğitime devam eden hatta hasta yatağında Çinceyi öğreniyor olması gibi her konuda en ehliyetli ve ayni zamandada kendiside Haciidi!
  Onun Hacı olduğunu bütûn Dünya biliyor. Çünkü Rahmetli Malcom X kitabında Hacada onunla tanıştığını bahs ediyor.
  Gel gelelim cenaze Namazına! Önce cenaze Namazına katılan siyasetçilerden bir kaçını yazayım. Ölenlere Allah Rahmet eylesin kalanlarda sağlık versin.Alparslan Türkeş, Necmettin Erbakan,Süleyman Demirel,Bûlent Ecevit, ve şu an hatırlayamadığįm her partiden bir çok politikacı katılmıştı.
  Şimdi sizeden şu sorularıma kendi kendinize cevap verip daha sonra ben haklımıyım haksıszmiyim
  Kararı size ait.
  1-Gülek’in Mason olduğunu hangi belgelerde okudunuz.
  2- Erbakan hoca Mason olan Birinin cenaze namazını neden kıldı
  3- Mason birisi neden Haca gitsin?
  4- Cenaze namazı kılanlar Mason birisinin namazını kıldıra Fetullah Gülenin arkasında nasıl olurda saf tutarlar?
  Benim ve Baranın Cemaat sempatızani olduğumuzdan bahs ediyorsun.
  Benim yazılarından Tanidiğim Baran çok zeki,vijdanlı ve dürüst birisi.
  Bu özellikleri olanlar. Yalanlar ve iftiralar karşısında haksısızlik yapilanlari ikaz ederler yani o haksizliğı bana değmeyen yılan bin yaşasın demezler ve susmazlar gerekeni sölerler.
  Ben bu sitede yüzlerce kez yazdım benim kişiliğim gereğ hem ben cemaat ve tarikatlar ile yapamam hemde onlar çok soru soranlara ve yalnışlarını eleştirenleri aralarına almazlaaar.
  Bir Haksızlık ve yalan karşisinda susanlar dilsiz şeytandır.
  Allaha emanet olun.

  • Rahmetli Kasım Gülek dindar ve laik CHP’li bir siyasetçi ve çok güzel bir insandı. Ona mason diyenler çapsız dincilerdir. Esas fason siyasetçi kim onu tartışmak lazım.

 3. Bizm Qler ile ABD Qlerini karşılaştırdığımız zaman onlar bizimkilerin ellerine su dökemezler..
  Ben dünkü yorumum’da İranli ve Çinli gazetecilerden bahs etmiştim ve onları ülkelerının gizledikleri Korona kurbanlarını günlük açıkladıklarına dair bilgiler vermiştim.
  Korona bizim burnumuzun dibindeki İrani ve en sadık dostumuz Çini
  kasip kavururken…. Biz oralardan gelen turistleri ağirlamakla meşgülduk…
  Çünkü bizim ülkrmizde korona diye bir derdimiz yoktu… tek kelime ile ülkemiz günlük güneşlikti…
  TAAKİ DSÖ Koronadan etkilenen ülkelere para yardımı yapacağını açıklayıncaya kadar…
  D Sağlik Örgutunun açıklamasının ardından bizde Korona bombası patladı.
  Arkasından yasaklar sıralandı…
  Kari koca ayni yatakta yatabilir AMAA arabada yan yana oturamasi,YASAK.
  65 yaş ve üzeri evdeki çoluk çocukla otura bilir fakat sokağa çıkamaz,YASAK.
  Halk hafta içı istediği yere gider hafta sonu sokağa çıkamasıYASAK.
  Dedim ya abd Qleri BIZIM QLERIN ELLERINE SU DÖKEMEZLER DIYE…
  ABD Qleri elleri mahküm halka güç yetiremedikleri icin enayice devletin bütcesinden, 1. Nisanda 2. Şimdi olmak üzere 1200 toplam 2400 dolar para verdiler ve verecekler.
  Bizim Qler birinciyi,aldilar fakat ikincisine henüz başlamadıkları HALKTAN “SIZ BIZE” AYIH PARDON BIZ BIZE YETERIZ YARDIMLARI TOPLADILAR.
  ABD Qleri Yolsuzluğu yapanları kanunların musade ettiği yetkisini kullanarak af ederler.
  Bizim Qler hirsizlari ve rüşvetcileri HAYIR SEVER OLARAK ILAN EDER.. onlari yakalayanları ve Ülkelerinin anasini ağlatırlar.
  Fehmi bey! siz ne derseniz deyin ABD Qleri önemli Qler şöyle dursun, bizdeki sıradan Qlerin ellerine dahi su dökemezler..
  Bana inanmiyorsanız ABDde bugün açiklana ankete bakın
  Trump %34
  Biden %55

  • “Kari koca ayni yatakta yatabilir AMAA arabada yan yana oturamasi,YASAK.”

   Boyle bir yasak oldu mu hakkikaten? Olmussa sacmaligina aynen katiliyorum.
   Ayrica bunun disindaki yazdiginiz onlem ve yasaklarda hicbir problem yok, hepsi bilimin ve istatistik denen bilimin verileriyle uyumlu. Varmaya calistiginiz sonuca ulasirken kullandiginiz veriler ve iddialar gercekleri yansitmali. Aksi halde sabit fikirli oldugunuz dusunulmeye baslanir, ve ciddiye alinmazsiniz.

 4. Sayin Koru’nun son iki yazisindan dolayi tebrik ederim. Niye tebrik ederim, ulkeler uzerine degerlendirmeler yaparken, herhangi bir ulkeyi dunyadan izole edersek yanlis sonuclara variriz. Bir ulkenin durumu her zaman izafidir.

  ABD halkinin hakikaten ruh sagligi kotu durumda. COVID-19’nin gercek olmadigina ve gripten daha tehlikeli olmadigina inananlar da var. Demek ki

  – Bazilarinin ileri demokrasi ulkesi zannettigi ulkelerin uzerine de psikolojik savas uygulaninca ne hale geldigi goruluyor. Yani Turkiye bu konuda istisna degilmis. ABD’de Black lives matter ve Blue lives matter (polisler icin) sloganlarinin orijini Rusya. Bu sloganlarin ortaya cikisi benim hatirladigim en az 4-5 sene once.
  (Inanmayanlar icin https://www.haaretz.com/world-news/.premium-russia-s-disinformation-campaign-takes-racist-aim-at-black-lives-matter-1.8929385)

  – Bazilarinin gene mahkemelerinin cok adil oldugunu zannettigi ABD’de mahkemelerin beyaz ve siyahlara nasil farkli davrandigina dair
  https://nonprofitquarterly.org/courts-speak-out-against-racism-in-the-justice-system/

  – Son ornek te ABD’de egitim sisteminden gelsin. Sayin Koru’nun da sanirim Master derecesi olan Harvard’dan.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Students_for_Fair_Admissions_v._Harvard

  Asyali ogrenciler universite ile ilgili testlerde daha basarili olmasina ragmen yuzyuze mulakatlarda ilginc bir sekilde ciddi olarak eleniyorlar. Buna karsi dava acildi, ve mahkeme Asyalilarin aleyhine karar verdi. Hakimin karari:
  “In her ruling, Judge Burroughs states that there are “no quotas” in place at Harvard, despite acknowledging that the school “uses the racial makeup of admitted students to help determine how many students it should admit overall”

  • Gelişmiş ülkelerin zaaflı taraflarını örnek verip de rahatlamak moda oldu. Sanki bizde zaaf veya yanlış işler yokmuş veya pek azmış gibi bir algı yaratılmaya çalışılıyor. Son paragrafınıza örnek vereyim. Bizde de mülakat sistemi var ve dincinin AKP’lisi ülkücünün MHP’lisi işe alınıyor. Liyakat diye bir şey kalmadı. Yalan mı?

   • “bunlar yerel değil genel geneeel” demek istiyor sanırım sayın mim! küresel yeni hal bu.

   • Liyakat matematigi:

    Toplumun su an ki toplam liyakatsizlik miktarindan akla ziyan sistematik liyakatsizligi cikaralim (FETO’nun tum sinavlarda caldigi sorular, askeri okullardaki FETO’cu olmayanlara iskenceler ve daha niceleri), diger artan liyakatsizlikleri ekleyelim, sonuc gene 7-8 yil onceki liyakatsizlikdan daha az olur.

     • haklısınız derken insanlığın yüzü daima ileriye dönüktür, bu günün kadroları görev başında olduklarından her tür gelişmeyi takip etme özgürlüğüne sahipler. tasfiye edilen kadrolar hapiste mesleki gelişmelerden habersiz kalmış olabilir manasında söyledim. yoksa ortada liyakat bahsine konu olabilecek bir durum görmüyorum ben. Bu konularda düşüncelerim net. fırsat bulursam tam olarak düşündüğümü yazarım.

     • durumun iyi olduğunu kim söyleyebilir, her şey ortada. liyakat bakımından bu günün kadrolarında (bana göre)hiç olmayan bir şeyi konuşmak anlamsız. özel hakikatin çok özel yetişmiş biriminin bu gün olmaması bunun ispatı. aceleyle tersini anlamışım zaten. yani sayın MM kesinlikle haklı.

 5. Bir ülkedeki marjinal grupları baz alarak o ülke değerlendirilemez. ABD’nin üşüttüğü falan yok, kovboy halleri devam ediyor. Bir de Sovyetler Birliği yıkıldıktan sonra bir şımarma hali var ki bu önemli.

  ABD Afganistan’da Sovyet işgaline karşı Müslüman militanları (El Kaide) desteklerken Müslümanlar memnundu. Kaddafi’yi devirirken bizden kimlerin de bunda rol aldığını görmedik mi? ABD’nin Suriye’yi bölme harekatına kim gönüllü olmuştu, şimdi kaybolan otorite yüzünden peydahlanan PYD/YPG ile uğraşıyoruz da birileri buna ‘Beka meselesi’ de demişti. ABD oyunu açık oynuyor, gizlisi saklısı yok, sadece bunu bağırarak söylemiyor bizden bazıları gibi, (Trump istisna bir örnek oldu). BOP projesini açıkça anlatmıştı da bizden İslamcı bir siyasi lider BOP Eşbaşkanı da olarak T.C. Başbakanı olmuştu.

  ABD günahsız değil, hatta günahları çok. Fakat bu günahlara ortak olmak isteyen de çok.

  Eskiden her mahallenin ve her işhanının bir delisi olurdu … Bunu nereye bağlayacaktım birden aklımdan gitti. Hatırlarsam yazarım.

  • Sayın fkt, aklınızdan giden bitek bu olsa balkaymakla besleriz sizi; yukarda da sovyet işgaline karşı direnen elkaide militanlarından filan bahsediyorsunuz; bahsettiğiniz örgüt sovyetler dağıldıktan yıllar sonra ortaya çıkmıştı!
   Ondan önce afganistanda taliban vardı desek; ama sovyet işgaline direnmiş parti veya hizipler arasında yine taliban diye bir örgüt ya da grup da yok!
   Bu bahsettiğiniz örgüt ise deaş/daeş/isis in bir önceki sürümü filandı heralde?
   Hani şu ikiz kulelere yolcu çaklarını saplayan arkadaşları diyorum…
   Yani sovyetler birliği dağıldıktan çok sonra peyda olmuş bir örgüt nasıl oluyor da afgan cihadında desteklenmiş oluyor, biraz açar mısınız?

   • El Kaide 1988’de kurulmuş (kurucular arasında Usame bin Ladin de var). Kurucular Sovyet işgaline direnen savaşçı liderlerden oluşuyor.

 6. Fehmi bey yazısının sonunda Q ve benzerlerine hitaben;
  “Vaktiyle ‘fuatavni’ diye gaipten haber verdiğini iddia eden bir Twitter hesabı vardı çok konuşulan, şimdilerde ‘Q’ benzeri teoriler bizde pek alıcı bulmuyor.” hatırlatması bana İkna için gelen dersane öğretmenini hatırlattı. O kadar inanıyorduki FuatAvni ye,kendisinin Fuatavni nin hocanın iyi huylu cinleri olabileceğini dahi, düşündüğünü belirttiğinde gülümsemiştim. Bana Chp ye niye oy vermeliyiz diye iknaya gelmişti. Zannedersem sade bir öğretmen değildi kendisi O ilin serrehber dedikleri konumda olan bir abisiydi. Samimi biriydi şimdilerde istinaftan gelecek kararı bekliyor. Hayırlısı olur hakkında inşallah.

  • :))))
   Fatih bey bu ibretlik paylaşımınız ve özenli anlatımınız için çok teşekürler!

   evet, hayırlısı olsun diyelim yine de…

   • Semih Tufan Gülaltay’ın da çok ibretlik paylaşımları var. Başka kimleeer kimler çok ibretlik paylaşımlarda bulunuyorlar H.Gayret! ilgini çeker diye hani…

   • ak deniz, suriye, ırak, libya şimdi bir de kafkasya ya asker göndermeye zorliyorlar. MSB bakanı da dünden razı görünüyor. sırada açılacak hangi cephe var? içerde de her yönden yalan yanlış yıpratma harekatı tam gaz. sen burada gül. baka işi sağmamda galiba güldüğüne göre. yakında ıngiliz ve amerika askerini gelin koruyun bizi diye çağırmazsınız inşallah.

  • Cemaat vaktiyle AKP’ye oy verilmesi için ikna çalışmaları yaparken iyiydi ama! Fena halde samimiyet eksikliği var. Çalıyorlar ama çalışıyorlar diyen bir ahlak! ile ilk defa karşılaştık. Cemaat dinciydi, AKP=Erdoğan ise dinbaz.

   • Sizce Irak’ta kaç milyon. İnsan öldürüldü ? Sizce kaç milyon insan deri rengi yüzünden katledildi .Latin Amerika’da kaç milyonun kanına girdi ABD .kimden bahsediyor olacağız Gayret bey.

   • Siyasete bulasip da çalmayan veya caldirmayan bir tane lider gösterebilir misiniz.En durustu en dindar i bile ihaleden gelen paranın ( yedi kat yetimin parasının ) mubah olduğunu söyleyen alan liderler gortuk.Sag sol dindar ateist hiç farketmiyor.

 7. Yazının göründüğünden daha derin olduğuna aslında neler dönmekte olduğu hakkında fikri olanlar vakıftır sanıyorum. O nedenle kadim hikaye Q meselesine hiç girmeyeyim.
  Maydanoz ekersen ordan dereotu çıkmaz. Ne ekersen onu biçersin. Çok uzun zamandır ABD yönetimi acı ve kan ekiyor, dünyanın her yerinde, halkı da seyirci. Noluyor diyen yok özgürlükler ülkesinde ne basında, ne sivil kuruluşlarda, ne de dini cemaatlerde…her yerde ABD parmağı olan bir darbe, her yerde aynı parmağın hazırladığı bir iç savaş, her yerde iç karışıklık…kimse içeride ve dışarıda olanlara ses çıkarmadı koca ülkede güya özgür güya adaletli, güya medeni idiler, mesela içeride siyahlar göz göre göre öldürülüyordu hiç büyük bir duruş sergilenmedi ne zaman corona morana bahane oldu ekonomi sıkıntıya girdi ki çok uzun zamandır zaten sıkıntılıydı o zaman milletin aklına floyd geldi. Kendi bunalmışlıklarına tepki gösterdiler yine, yanlışa değil, floyda hiç değil. Durulmuş gibi görünen bu hareketler bu üşütmüşlük çok daha ağır durumlara gebe bana kalırsa. Çok değil bir kaç yıl içinde hep beraber izleyeceğiz ektiklerini nasıl biçeceklerini. O nedenle ABD de yaşayan yakınlarımız dönüşe hazırlanıyor, iki yıl içinde pek çoğu dönecek. Olayları okuyamayanları zor günler bekliyor bence…

  • Didem hn yazdiklariniza sonuna kadar katılıyorum.ihali adalet Ergenç gerçekleşecektir.tum dünyayı kana bulayan darbe okullarında darbeci yetiştiren milyonlarca yerli ve müslümanın kanini akıtan bu ulus herhalde cezasız kalmayacaktır.İmrumuz yeterli bilmem ancak çocuklarımızın goreceginden eminim.

   • ABD darbeci yetiştiren okullara subayları zorla mı almış? Böyle bir askeri okul olamaz, sadece siyasi derslerden birinde bu tür konulara da giriliyordur. Bu tür abartmalar gerçeği görmede engel teşkil ediyor. Örneğin Türkiye’de Harp Okulların’da darbe dersi mi var?

    • ABD ordusunun Latin Amerika ülkelerinin askeri liderleri için eğitim enstitüsü olarak işletilen Amerikalar Okulu (SOA), ABD’nin bölgeye yönelik politikalarını yürütmede önemli bir işleve sahip. 1946 yılında kurulan Okul, 63 yılda 60 binin üzerinde Latin Amerikalı asker yetiştirmiş durumda. Son 63 yılda bölgedeki darbeler, uyuşturucu trafiği, yerli halklara yönelik her türlü şiddet, katliamlar ve suikastların bire bir sorumlularının bu okuldan çıkan askerler olduğu görüldü.

     “Latin Amerika’yı istikrarsızlığa kavuşturan”, “Diktatörler Okulu” ya da “Suikastçılar Okulu” olarak da adlandırılan bu kurumda eğitim alanlar bölgenin yakın tarihini şekillendiren ABD politikalarının yürütücüleri arasında yer aldı. Kurumun faaliyet yürütme amacı ise yetkililer tarafından demokrasi ve insan haklarının korunması olarak tanımlanıyor.

     Bu yıl Mayıs ayı içerisinde The Nation dergisinde yayınlanan bir habere göre, iki Kolombiyalı generalin, Kolombiyalı yetkililer tarafından narkotik ticareti, kara para aklanması ile paramiliter gruplarla işbirliği halinde olduklarını açıklaması ile bu kurumun askerlerinin bölgedeki uyuşturucu ticaretinde de önemli bir rol oynadığı bir kez daha belgelenmiş oldu. Sadece bu örnek kurumun nasıl bir işleve sahip olduğunu özetlemeye yetiyor.

     1946 yılında Panama’da faaliyet yürütmeye başlayan okulun faaliyetine Panama Kanalı Anlaşması ile son verildi. 1984 yılında ABD’nin Georgia eyaletinde Fort Benning Piyade Okulu’na taşınan okul 2001 yılında adını Batı Yarımküre Güvenlik İşbirliği Kurumu olarak değiştirdi. Okulun adının değiştirilmesinin başlıca nedeni kuruma yönelik kamuoyunda oluşan kötü sicile yönelik müdahale oldu. Temsilciler Kurulunda sadece 10 oy farkla adı değiştirilen kurum buna rağmen sicilini temizlemede başarısız oluyor.

   • Hangi ulustan bahsettiğinizi sorabilir miyim ahmet bey? Bir de kimin kanını akıtmıştır onu da bi söylerseniz, o zaman belki didem hanımın yazdıklarına neden sonuna kadar katıldığınızı da anlayabilirim…

    • Sizce Irak’ta kaç milyon. İnsan öldürüldü ? Sizce kaç milyon insan deri rengi yüzünden katledildi .Latin Amerika’da kaç milyonun kanına girdi ABD .kimden bahsediyor olacağız Gayret bey.

     • Abd toplumunu katliamcılıkla suçluyorsanız bu haksızlık olur ahmet bey! Karahalkı bu şekilde itham etmek ayıptır, nefret söylemidir, kınıyorum…

  • Suriye iç savaşını ABD tetikledi. Fakat savaşçıların ailelerini “ne kadar varsa gönderin biz bakarız, siz yeter ki savaşıp devirin şunu” diyerek fitili ateşleyen (mezhepçi) kimdi?

 8. ABD toplumu üşütük değil,sıyırtmadı(deli olmadı).Ancak çakma başkan Trump, üşütük.Üstelik zırdeli.Onun da zaten sonu geldi.Başkanlığa seçilme şansı yok.Tıpkı Erdoğan gibi gidici.Trump a yatırım yapan Erdoğan düşünsün.3 Kasım 2020 seçimi Trump un sonu,25 Haziran 2023 seçiminin de Erdoğan ın sonu olacağı aşükar hale geldi.

 9. Hüseyin bey, bizim yorumculardan hasan günay da benzer bi duayı sürekli sayın yazar için ediyordu: “allah akıl sağlığı versin!” diye; ne diyelim amin!

  “Peki kim bu ‘Q’?
  Belki de birden fazla kişi var ‘Q’ kimliğinin arkasında. Teoriye inananlar, ‘Q’ olarak kendini gizleyen/ler/in üst düzey komutan/lar olduğu görüşündeler.”
  Üstdüzey komutanlar kısmını okuyunca aldı beni bir gülmek:)))
  Gavurun ahmağı da ahmakmış haa!
  Yahu, bir general parçası allamei cihan olsa ne yazar? Yüz tanesinin yerine bini daha geçse ne olur?
  Takozoğlu takoz, yine takoz yine takozdur!
  Geçen günlerde sayın koru yazdıydı, bi savcı mı ne varmış amerikada, müteveffa maxwellin gece hayatını mı araştırıyormuş neymiş, bi Q falan lazımsa o savcı kadın gibileri bi anda adalet savaşçısına dönüştürüveren banka hesap hareketlerine bakmak gerekir?
  Hangi üstdüzey komutan maxwellin kirli çamaşırlarını ne yapsın ki?
  Ama aynı çamaşırlardan birini ters çevirip trampın kafasına geçirmeyi falan düşündülerse o iş yaş, adam o çamaşırı alıp rahatlıkla sakız gibi ağzına atabilecek bi yapıya sahip:)
  “Amerikan gotiği”ni yeni farkettiniz?
  Şifzofrenler bir bizde değil her yerdeler yani…

 10. ergenekon’un bir numarası kim tartışmaları esnasında derin devlet ve onun liderliğini kim yapıyor konusunda zihnimde bir kaç defa simülasyon yapma fırsatım oldu. her defasında da lider çıkıyordu. fakat bazı cumhurbaşkanları bunun farkında olmayabiliyordu. ( bende de ne cevher varmış:))

Comments are closed.