Zelensky’e “Teslim oluyoruz” dedirtenlerin saldırılarına seçim yolunda bizler de maruz kalabiliriz…

51
Reklam

Geçen yıl bu zamanlarda, Rusya’nın ülkesini istila harekatı henüz yeni başlamışken, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky’nin askerlerine hitaben, “Silahlarınızı bırakın, teslim oluyoruz” dediği bir dakikadan az süren bir video, bazı sosyal medya sitelerinden dünyaya yayıldı.

Her haliyle Zelensky görünümündeki o kişi bir bilgisayar uygulaması ürünüydü. Gerçek değildi.

Bu tür gerçeğe benzeyen yalan görüntülere ‘deepfake’ (derin çakma)  adı veriliyor. 

Önceki gün, İYİ Parti lideri Meral Akşener’in siyasi tarihimize geçecek konuşmasını dostlarla birlikte izlerken, ilk aklıma gelen, kısa süre önce New York Times (NYT) gazetesinde karşıma çıkan ‘deepfake’ ile neler yapılabildiğine dair bir haber oldu.

Ne yalan söyleyeyim, o şaşkınlıkla, hiç değilse bir an, Akşener yerine çakmasının konuşturuluyor olabileceğini düşündüm…

Zelensky’e yapılan gibi…

Uzun aylar boyunca, her ay en az bir kere aynı masayı paylaşmış, arada ikili-üçlü görüşmelerle dostluklarını pekiştirmiş, ‘pazara kadar değil mezara kadar’ beraberlikten ayrılmayacağı güvencesini her fırsatta tekrarlamış, sadece 24 saat önce “Tamam, aday konusunda anlaştık” diyen bir metne imza atmış İYİ Parti lideri, izlediğim videoda, zihnimde tazeliğini koruyan bu imajına taban tabana ters şeyler söylemekteydi.

Dediğim gibi, görüntülerin ‘deepfake’ ürünü olduğunu düşünmeden edemedim.

Reklam

NYT, Londra’da, zemininde bir giyim mağazasının bulunduğu bir binanın üst katında yerleşik Synthesia adlı bir firmadan söz ediyor. Ayda 30 Dolar ödeyenlere ürettiği uygulamayı kullanma izni veriyormuş bu firma. Aboneler firmanın gerçek erkek-kadın modellerle canlandırdığı 85 değişik tipleme ve 120 ayrı dilde konuşma özelliğini işlerine geldiği gibi kullanabiliyorlarmış.

Modeller, uygulamada istendiği zaman kendi görüntüleriyle birer haber sunucusu kimliği ediniyor ve hedef ülkenin diliyle konuşturularak gerçek olmayan -daha doğrusu yalan- haberler aktarıyormuş…

O tiplere bilgisayar dilinde ‘avatar’ deniliyor. 

Anna adı verilen bir kadın avatar, haber sunucusu kimliğiyle, Burkina Faso’ya dönük bir yalan haber bombardımanında kullanılmış. Aslında gerçek biri olmayan avatar sunucu, ülke halkına, “Bu ortak mücadelede hepimiz Burkinabe halkının yanında yer alalım” dedikten sonra haberini “Ya vatan ya ölüm, biz bunun üstesinden mutlaka geleceğiz” cümlesiyle tamamlamış.

Meral Akşener’in önceki günkü şaşırtıcı açıklamasında da Burkina Faso halkına avatar Anna’nın hitap ettiği metindekine benzer cümleler vardı; zaten onu dinlerken gerçek-dışı bir videoyu izliyormuşum hissine kapılmamın sebebi de bu benzerlikti.

Synthasia Londra merkezli bir firma ve ürettiği uygulama şimdiye kadar bilinen aynı amaçlı başka programlardan daha gerçeğe yakın bir yalan görüntü sunabiliyor. Ancak, bu işe ilk başlayanlar ve dünyayı gerçekmiş hissi uyandıran yalan görüntülerle ilk tanıştıranlar Çinliler.

Çin firması iFlyke, 2017 yılında düzenlediği basın toplantısında, dönemin ABD başkanı Donald Trump’ı Çince konuşturma başarısını herkesle paylaşmıştı.

O firmanın sattığı bilgisayar uygulaması ürünü videolar Twitter başta olmak üzere pek çok sosyal medya platformundan dünyaya yayılma imkanı bulabilmişti.

Reklam

Teknoloji o yıldan sonra çok daha gelişti.

Zelinsky’e “Teslim oluyoruz” dedirtilen çakma video ilk yayına verildiğinde Ukrayna halkı şaşkınlığa uğramıştı.

Benim önceki gün Meral Akşener’i izlerken uğradığım şaşkınlık gibi…

Haber sunucunuz Anna.. Aslında bir avatar o, gerçek değil..

Konuya ilişkin haberine, Syntasia’nın avatarlarından George ve Anna tarafından sunulan haber programlarından örnekler de eklemiş NYT. Uyduruk bir televizyon kanalı –Wolf News– sunucuları görüntüsündeki bu iki avatar, gerçeklerle ilgisi bulunmayan uydurma bilgilerle dolu birer bülten sunmaktalar.      

Gerçekmiş gibi.

Anna ya da avatar, uluslararası bir zirvede Çin’in oynadığı jeostratejik rolü öve öve bitiremiyor.

Zaten videoların Çin’de yerleşik trollar tarafından yaygınlaştırıldığı tespit edilmiş.

Graphika adlı bu tür çakma videoların peşine düşen, yalan haberleri ortaya çıkarmak üzere faaliyet gösteren bir kuruluş tarafından…

Bir anlık tereddütten sonra, Meral Akşener’in görüntüsünün bir ay önce NYT’ta çıkan haberden öğrendiğim türden bir çakma görüntü olmadığını, zaten İYİ Parti liderinin konuşmayı basın mensupları önünde yaptığını anladım.

Ancak yine de böyle bir teknolojinin varlığının kötü ellerde nelere yol açabileceğini düşünmeden edemedim.

Çinliler bunu yıllardır yapıyor.

Londra’daki firmaya ödeyecek ayda 30 doları bulunan herkes teknolojik uygulamayı kullanabiliyor.

Herhalde daha önce ABD, Almanya ve İskandinav ülkeleri seçimlerini etkilemek üzere çaba gösterdiği bilinen Rusya’daki trolcü yapıların da elleri armut toplamıyor.

Peki ya ABD ve Avrupa ülkelerindeki bazı örgütler?

Yarın, yarın olmazsa seçime beş kala, YouTube üzerinden gerçekmiş görüntülü bir haber-yorum videosundan evlere-ofislere ulaşan ‘derin çakma’ ürünü Türkçe konuşan avatarlarla tanışmayacağımızı, onların aktardığı gerçek olmayan bilgilerden etkilenmeyeceğimizi kim garanti edebilir?

Sadece kişiler değil, parti liderleri, kamuoyu önderleri, gazeteciler, hatta ve hatta devleti yönetenler bile ‘derin çakma’ videolara maruz kalabilir ve kanaatlerini onlardan etkilenerek oluşturabilirler…

Trollerin yıllardan beri sosyal medya platformları üzerinden yağdırdıkları sahte bilgiler, muhataplarını sindirmeye, korkutmaya çalışan küfürlü mesajlar gibi…

Zor olacak seçime kadar geçecek 70 günlük süre…

Hazır mıyız?

ΩΩΩΩ

Reklam

51 YORUMLAR

 1. Para kimdeyse güç ondadır. Azınlığı beslemek kolaydır. Ama çoğunluk hakkını istedimi işte kavga orada başlar. Sonuç her 20-25 yılda bir kavga kaçınılmazdır.

 2. SAĞIN EN CESARETLİ PARTİ ÜYELERİ,
  İYİ PARTİ ÜYELERİDİR.
  Bu konuya daha sonra devam edeceğim.

 3. YA ARKADAŞ KÖKLÜ BİR FİKİR PARTİSİ DİYE DEVA VE GELECEK PARTİSİ DİYOR BARAN BEY…FİKİR PARTİLERİNE BAK BERİ GEL ..

 4. -Ecevit’i andırdınız, (rahmetli Erbakan dahil) koalisyonlarda 99=1’dir.
  -sürüden ayrılanı kurt kapar.
  -müneş motel vesair modellemeler eskide kaldı artık.
  -sen tutarsız davranışlar gösterirsen eğer, başka partinin seçmeni seni üzer (ben niye bunlara geleyimki? der)
  -bir masaya oturmuşsan, ne için oturulduğunu bilip, kesin kararlar ile..
  örneğin,
  1)mevcudu mu yenmek için?
  2)ülkeyimi kurtarmak için?
  3)partinimi yüceltmek genişletmek için?
  4)suyun başına bir de ben geçsem aahhh! mı demek için?
  5)olmayan hükümete baş olabilmek için?
  6’lı masayı ne için kurdunuz? Bu masaya ne için oturdunuz??
  Dönelim başa bir bakalım, başımız dönmeden önce!!!

 5. Bu işin en olumsuz tarafı vatandaşa yansıyacak. Akpli yöneticiler zaten burunlarından kıl aldırmıyorlardı bundan sonra havaları ikiye katlanır, kibirlerinden geçilmez artık seçimden sonra tabi 🤣

 6. Ender bey dün “Demokratlar bu kadarını söyleyecekler. Ellerinde detaylı bir program da var. Dünyada başarılı olan her demokrasinin uyguladığı bir program bu.” dediğiniz program nedir biraz açar mısınız?
  İtalya, ispanya, israil ve yunanistan gibi demokrasilerde de başarılı olmuş mu yoksa öylesine sallıyor musunuz?

  • Dünyada en mutlu ülkeler demokrasi ile yönetilen ülkeler. Bu ülkeler sadece kendi insanlarını mutlu etmiyor, dünyanın her yerinden insanlar akın akın ölümü göze alarak demokrasilere kaçıyor. Demokratik ülkelerin kuralları aşağı yukarı aynı ve temel ilkeler değişmiyor. Şeffaflık, hesap verebilir bir yönetim, katılımcı demokrasi, bağımsız kurumlar ve diğer pek çok kural. Bunları tekrarlamak bile zor geliyor. Ancak halkımız maalesef bu ilkelerden uzak ve anlamıyor bile. Tek adam rejiminin onları aya dört şerit uçuracağını falan zannediyor. Halbuki dünyada tek adam rejimi ile uçan kaçan bir ülke yok. Ayrıca demokrasinin batının zorla bize empoze ettiği bir yönetim tarzı olduğunu zannediyor. Demokrasi talep edecek bir yerde de değil. Siz de belli ki bunları bilmiyorsunuz ve bir gayretiniz de yok. Bana soruyorsunuz. Elbette anlatırız elden geldiğince ama biraz da siz gayret etseniz öğrenmek için.

 7. CUMHURBAŞKANI ATAYAN BAŞBAKAN
  Böyle bir sistem gören var mı?
  Mevcut zırva sistem için, “Kabile Reisliği Hükümet Sistemi” vasıflandırmasını yapan biri olarak,
  bu zırvanın da zırvası sistem için, münasip bir isim bulamadım.
  Kamu hukuku alanında lisansüstü eğitim alıp, kamuda 30 çalışmış biri olarak, böyle bir ucûbe sistem görmedim, duymadım.
  Akşener diyor ki;
  “1–Başbakan ben olacağım;
  2–Cumhurbaşkanını da ben tayin edeceğim.”
  Bir yalan var mı?
  Bir eksik var mı?
  Bir fazla var mı?
  Size şunu diyeyim:
  –Mevcut sistem daha iyi.
  Herhalde hanımefendi”-Ölümü gösterip sıtmaya razı etmek” derken bunu kastediyordu.

 8. Birileri sürekli beşli çete beşli çete diyordu. Adamın bir bildiği varmış, kendilerini tarif ediyormuş.

 9. Avatar ve rasyonalizm;

  Geçti Bor’un pazarı sür eşşeğini Niğde’ye.

  ir-rasyonel..

 10. Troller gece gündüz hırsız ve çeteler için iftira ve yalan üretiyorlat.
  İyi parti seçmeni Erdoğana ve Bahçeliye oy vereceğini Düşünüyorlar.
  Bunların işi gücü cahalet ve iftira. Sanki millet aptal hıç bir şey bilmiyor.
  İyi Partiden istifa eden üyelerden haberleri yok.
  Şu an İYİ partililer bütün güçleri ile tekrar Millet itifakına dahil olmak için seferber oldular. Nedenide
  Erdoğanin ıçlerine Yerleştirdiği Troller.
  Zaten Ekrem Imamoğlu 2. Erdoğan.
  Sadece farkı zengin olmasi ve 5 biryerdeler ile değil kendi mutahitlik firmasını Akşeneri oğlu ile birlikte soygunculuğa devam etme pilanlarını herkesin bilmesi.
  Kılıçtaroğlu 428 miliyar dolarin hesabını soracak olmasi Merali çıldırttı.
  Türkiye batmış, sizde en ufuk vijdan
  varsa Hırsızların yutdışına yaptıkları yatırımları araştırın. Google girin İngilizcesinde herşeyi açık açık yaziyor.
  Daha 2022 son aylarında Türkiyeden Türkev vakfına şu an kaç miliyar TL olduğunu unuttum. Yalnız ABD vergi dairesinin makbuzunda 48.3 miliyon dolar yaziyor. Türkiye Cumhuriyeti devletinden gönderilmış.
  Ey troller siz By Krmali bırakın Türkiyeyi soyup dişariya yatırım yapanlara bakın.
  Ha son olayada fazla kafanızı takmayı.
  İYİ parti seçmeni dönen dolapları iyi biliyor. Akşenerin kim olduğunu ve kime hizmetettiğinide.
  Benim yakınlarım o partideler. Hemde yönetim kadrosundalar.

 11. DEPREM ORTAMINDA BİLE
  Son depremde, deprem bölgesindeki bu kadar da olmaz-olamaz dedirtecek tabloları anlatmaya ansiklopediler yetmez.
  Hazırlandıkları İstanbul’a bakarmısınız!
  Kahramanmaraş depremi olmasa İstanbulda 93 tane depreme dayanıksız okulda eğitime devam edilecekti.
  Hala 1999 depreminde hasar görmüş hastane binası kullanılıyor.
  1999 depreminden sonra yapılmış hastane binaları depreme dayanıksız çıkıyor.
  Son örnek 2005 yılında inşa edilmiş Kağıthane Devlet hastanesi.
  Tam ve bağımsız bir denetim olsa onlarca hastane, yüzlerce okul binasının depreme dayanıksız çıkacağından hiç bir şüphem yok.
  Her neyse.
  Gelelim sayın KORU’nun da herkes gibi, gözlerine inanamadığı Akşenerin hamlesine.
  Bu sitede de dile getirdim:
  “-6’lı masanın en zayıf halkası Akşenerdir”
  Çevremde de en çok tanıklık ettiğim hüküm cümlesi budur.
  6’lı masayı devirirse Akşener devirir diyordum.
  Ancak bu saatten sonra beklemiyordum.
  Onlaca kez toplanılmış, yüzlerce sayfa, binlerce medde mutabakata imza atılmış, bir de iktidarın işbilmezliğini deprem kör gözlere bile göstermişler bu hamleyi yapabileceğine zerre ihtimal vermiyordum.
  2019 Mahalli seçimlerini muhalefet kazanmadı, “iktidar kaybetti”
  Akşener bunu göremiyor.
  Görmesi mümkün de değil.
  2019dan sonra koşullar ” tam bin kat” kötüleşti.
  Düşünün 2019 yılında emekli maaşınızın yarısını ev kirasına verip yarısı ile de geçiriyordunuz.Şu an maaşınız ev kiranızın yarısına yetiyor. Fark bin kat mı, yoksa milyon kat mı?
  Bu iktidarı Akşener de, Kızılelma da kurtaramaz.

 12. “Öve öve bitirdiniz adamı.
  4 Mart 2023 At 19:10
  Ne yapsak ilah değiştirip, silah tüccarlarına mı tapmaya başlasak. O kadar çok övülüyor ki. Adam sıradan işini bilen bir silah tüccarı.

  Yorumu Cevapla”
  Adamım sen bunu bir de bayraktarın uğruna şarkılar marşlar yazıp besteleyen kahraman ukraynalılara söyle istersen:)

  • Deprem bölgesinde soğuk havaya dirençli olmadığı için uçuramadıklarını söyleyen mühendisler var, Bayraktar projesinde çalışan mühendisler bunlar. Bu yüzden de Bayraktar ihaların yerine tusaş marka ihaların deprem bölgesine gönderildiği anlatılıyor.

   Her neyse bak ne diycem, madem Ukraynalıların marşlar yazdığı bu Bayraktar ihalarına bu kadar güveniyorsunuz, o zaman bu siyasi kapışmalarınızı bu insansız hava araçlarıyla yapsanıza, hem insan zayiatı olmaz, hem de teknolojilerinizi kapıştırarak daha da gelişmelerini sağlamış olursunuz.

   Böylece stadyum tribünlerine de ihtiyaç duymazsınız, sporseverler de keyifli maçlar seyreder.

   İnsanları kapıştırmaktansa insansız aletleri kapıştırmanız daha akıllıca olmaz mı?

   Ama sizin akılla ne işiniz olur değil mi Gayrettin bey!

 13. Bu platformdaki trolleri böyle yazılar hiç etkilemiyor gibi.

  Ahlaki ve dini değerleri bile istismar etmek dahil her ṣeyi mübah görerek kazanılan bir çoğunluğun diktatörlüğünü yaṣıyoruz.

  Kendileriyle ilgili en ağır suçlamaları bile görmezden gelirken, seçmeni kutuplaṣtıran, siyasi rakipleri devamlı hakaretlerle seçmen önünde küçük düṣürmeye çalıṣan bir rejim.

  Rejimin bütün çabası siyasi rakiplerin bir araya gelebilmesini önleyerek koltukta kalabilmek.

  Muhalefetin yapması gereken çoğunluk diktasının oyun kurallarını bozmak. Tabuları yıkarak seçmen önünde ṣeffaf, demokrasi kurallarına göre bir seçim kampanyası yapmak.

  Rejimin oyun kuralları geçerli olduğu sürece seçim kazanılsa bile zihniyet değiṣmiyor.

  7 Haziran 2015 seçimleri sonunda olduğu gibi.

  • Almancı arkadaş “çoğunluk diktasını” biraz açar mısınız? Yani yüzde kaç oy alınırsa ideal bir yönetim olur?
   “Rejimin oyun kuralları geçerli olduğu sürece seçim kazanılsa bile zihniyet değiṣmiyor.” diyorsun ama almanyada yeşil-sosyalist hükümetiniz anında nükleer santralleri ve kömür santrallerini açıverdi, değişim mümkünmüş, öyle değil mi?

   • H.Gayret arkadaṣ, çoğunluk diktası yüzde kaç çoğunlukla mümkün onu en iyi Tek adam bilir.

    Siz, ṣu trol maaṣları kimin cebinden çıkıyor, biraz açar mısınız?

   • Alınan yüzde oy önemli değil. İktidara gelen hep bana hep bana yontmaması gerekiyor. Yani sandık demokrasisi değil, gerçek demokrasi diyoruz. Devletin herkese eşit olduğu, hükümetin hesap verdiği ve denetlendiği bir demokrasi. Bunları biraz okumanızda fayda var diye görüyorum.

 14. “Hazır mıyız?”
  Sonuna kadar!!!!
  Yalnız bu çakma videoların gerçeği bizde o kadar bol ki şerbetlendik artık:)
  Bakın y.okuyanın şantajlı dosyası hemen rafa kalktı bile, güya madam masayı devirirse açıklarım diyordu, tıssss…
  Bu türden manipülasyon amaçlı yayınlar/içerikler ancak kendini tatmin sağlar.

 15. Akşener küçük düşündü büyük oynadı. Kumar masası diyordu ya aslında kumarı kendisi oynadı. Elindeki 5 benzemezle rest çekti. Tutsaydı Ekremi ve Mansuru yanına alacak CHP yi bölmüş Muzaffer komutan edasıyla Cumhurdanda oy devşirecek kahraman olacak tek başına iktidarın yollarını yapacaktı. Ama Ekrem ile Mansur aday olmadıklarını Kılıçdaroğlu nu desteklediklerini açıklayınca boşluğa düştü. İki gündür çırpınıyor. Siyaset böylemi yapılır?
  Sonra konuşmasında hem Ekremi hem Mansuru davet ediyor. Diyelim ikisi birden istifa ettiler geldiler. Hangisini aday yapacak? Böyle bir siyasetçi kafası olamaz. Anket yapalım demiş. Aklın başına yenimi geldi? Kılıçdaroğlu bir senedir adaylık yollarının taşlarını döşüyordu. Sen ne yaptın? 11 kez toplanmışsın ve konuyu gündeme getirmemişsin. Yumurta kapıya dayanınca mı anket yapalım denir yahu?

 16. AVATAR TV ve SOKAK RÖPORTAJLARI
  Bizde Çin’den de önce vardı.
  Sokak röportajlarında bol bol avatarımız zaten yandaş rolüyle çoktan faaliyette.
  30 dolar çok büyük bir meblağ.
  Hatta büyük israf sayılır.
  Bizde ortalama 0,5 dolar.
  En iyisi 1 dolar.
  Bizim avatarlar için 1 paket makarna yeterli.
  Bir de uzun süredir yayında olan yandaş özel ve kamunun “avatar tv”leri var.
  Avatar tv lerimiz ise çok masraflı.
  Çinliler ve İngilizler bizi taklit etmiş.
  Çinlilerin işi taklit. Çinlileri anladık da, İngilizler vallahi ayıp etmiş.

 17. Bu acayip sisteme “hızlı karar” alabilme bahanesiyle geçmişti bu koalisyon hükümeti. Ancak depremde ve daha önceki afetlerde de gördük ki, hızlıyı bırak karar dahi alamıyor iktidar. İlk iki gün hareket edemediler ve binlerce insan öldü enkazlar altında. Bundan hiç bir utanma hissi de duymadılar ve Allah affetsin deyip kadere bağladılar işi ve Allah’a yüklediler suçu. Sokaklardaki köpekleri alıp arama kurtarma eğitimi vermek de akıllarına gelmemişti hiç on yıllardır. Ne de olsa eğitime karşılar, köpeklerin eğitimine de toptan karşılar demek ki.

  Bakın geçen hafta Yunanistan’da bir tren kazası oldu ve 50 kişi öldü. Ulaştırma bakanı hiç beklemeden istifa etti, affedilmeyi beklemedi, onurlu bir iş yaptı. Burada 50 BİN kişi öldü, bir tane istifa olmadı, herkes sorumsuz burada, hiçbiri de affedilmedi nasılsa. Ama millet de asla affetmeyecek. Hepsi cezasını illa bulacak.

 18. Meral Akşener Büyük çıkardan, Küçük çıkarı seçmiştir. Yeni birşeyler üretemediğinden partisinin oyu Düşmekteydi; Bunu engellemek için ilk fırsatta Millet partisinden ayrılmayı düşünüyordu.

  Değişen Bir şey olmadı Reise kayıt şartsız Bir tapan kısım olduğu halde %55 Hiç sevmeyen kesim var. Depremle bu oran arttı.

  Millet partisinde İYİ partinin yerini Babacan Dolduracağı benziyor.
  Beden dillerine bakın Millet partisinde, İYİ partinin Ayrılışına Hiç üzülmemişler. Ülkesi yerine partisini düşünenden kurtulduk diye oynayacaklar nerdeyse.

 19. İYİ Parti’nin ayrılması, o masanın kimyasını değiştirecek; millet nezdinde marjinalleştirecektir. Çünkü Kılıçdaroğlu, artık o masayı tam anlamıyla bir “şer” cephesine dönüştürecektir. HDP ve kıyıda köşede kalmış ne kadar solcu ve Marksist enfeksiyonlar varsa bu masada toplanacaktır. Bu cephe, milletten tamamen uzaklaşacak ve PKK’ya daha da yaklaşacaktır.

  “Muhafazakâr” denilen 4 partinin o masada yer alması, aklıselim insanları çok şaşırtıyordu. Ancak İYİ Parti’nin de orada olması, bu 4 partinin yanlışını gölgeliyordu. Ama şimdi durum çok değişti.
  Bakalım yine kendine milliyetci muhafazakar adil düzen din diyenler yine bu ucube ittifakı destekleyecekler mi…

 20. Sadece kişiler değil, parti liderleri, kamuoyu önderleri, gazeteciler, hatta ve hatta devleti yönetenler bile ‘derin çakma’ videolara maruz kalabilir ve kanaatlerini onlardan etkilenerek oluşturabilirler…
  Siz merak etmeyin erdoğan MAFYA İFTİRALARI ,AYAKKABI KUTULARINDAN ,……SIFIRLADIN MI? gibi dediginiz algı operasyonlarından bu güne geldi…
  Bu millet AYASOFYAYI açan erdogana güveniyor..bu muhalifler bunu hala anlamadı.yoksa ekonomik krizin oldugu ve enson da depremle sarsılan ülkede muhalefet aday bulamiyorsa ve depremin enkazında kalmışsa sebep erdogana duyulan güvendir.

 21. bu kadar zengin bir kültürel mirasa, bu kadar zengin doğal kaynaklara, insan gücüne, yüzyıllar süren imparatorluk tecrübesine bakıp içinde yaşadığımız yolsuzluktan yoksulluğa, kutuplaşmaya, gerilemeye derin çakma diyebilir miyiz acaba?
  iyi yönetilsek dünyada hangi sıralarda olurduk acaba?
  erdoğan ve akp den çok şey beklemiştik.
  ama elimize daha derin geri kalmışlık kaldı.
  muhalefette bir türlü bütünlük sağlayamadı.
  yakında seçimler var.
  hepimiz kırk katır mı, kırk satır mı tercihi ile karşı karşıyayız yine ve yeniden.
  bir yanda bütün zamanların en başarısız iktidarı
  bir yanda bir türlü toparlanamayan muhalefet.
  seçimlerin olacağı konusunda da şüphelerimi koruyorum.
  olursa, seçimlere yakın bu günlerimizi de çok arayacağız galiba ve ne yazık ki.
  önümüzdeki hafta gelişmelere bakalım.

  • 6 lı masayı kimler oluşturuyordu :
   1 Ölene kadar liderinin arkasında olacağını belirtip yeminler eden davutoğlu
   2 Yüzüne gülüp arkadan iş çeviren Liderim sensin deyip Sn gülü ileri süren arkandayım diyen Babacan
   3 Çoluk çocuğu vasiyet edip parlemontaya girmesine vesile olan partiye ve bundan önce
   diğer liderlerine ihanet eden Meral hn
   Şu 3 profile baktığınız zaman bile masanın ne kadar karaktersiz insanlardan oluştuğunu görmeliydiniz. Yazılan 2.500 sayfa yol haritasına ne oldu , Hani demokrasi , hani liyakat hani şahsi çıkarlar yoktu. Bugün AKP ye kızdığımız herşeyin fazlası mevcut tu ve ileride bin beteri olacak idi. 1.5 yıl ne konuştunuz , insanları neden ümitlendirdiniz, şuan halktaki kaygıları hissedebiliyormusunuz. Olmuyor bunlarla olmuyor olmayacak.
   Muhalefet ümit verir muhalefet demokrasının garantisidir, muhalefet adalaetin teminatıdır, muhalefet bekaa nın garantisidir, muhalefet tünelin çıkış ışığıdır.
   6 benzemeze bakın hiçbir ümit var mı , sadece temenniden başka .

   • bir liderler güzellemesi yapacak değilim, eleştireceğimiz, beğenmeyeceğimiz yanları illa ki vardır. davutoğlu mesela, liderinin arkasında durma sözü vermiş-miş, hem de ölene kadar. böyle bir söz verilebilir mi? lider bugün onaylayacağınız işler yapar yarın onaylamayacağınız işler yapar? ölene kadar diye bir söz olmaz.
    böyle bir söz verdiyse ki verilemez yanlış diyebiliriz ama karaktersiz diyemeyiz,
    sayın erdoğan da sayın erbakanı bırakmıştı.
    sayın erdoğan da bir parti içindeyken projeleşip, partiden insanlarla ayrılıp, yeni parti kurmuştu şimdi buna karaktersizlik diyorsunuz ama 20 yıldır buna oy veriyorsunuz.
    sayın babacan akp nin görece en başarılı dönemine üstelik bugünle kıyaslanamayacak başarılı ekonomi politikalarına imza atmış bir isim ondan sonrası tam bir felaket süre geldi değil mi?
    ihanet ağır bir sözcük ise de meral hanımın yaptığı kabul edilebilir değil.

    masa için dağıldı demek henüz erken.
    hatta belki önü açıldı diyeceğiz, belki dağılmasını konuşacağız, şimdilik önümüzdeki hafta gelişmeleri önemli. anlaşamaya chp ve iyi parti idi ve bu sorun bir şekilde çözüldü.
    sizi bilmem ama ben bütün muhalif oylarda olduğu gibi ü
    bunlarla olacak diyorum. iskandinav ülkelerde yaşamıyoruz, bu coğrafyanın bir kumaşı var. muhalefetin nasıl şekil aldığına bakacağız,
    daha iyi seçeneklere açığız elbette ama iktidar yani akp yani erdoğan seçeneklerden biri değil.
    20 yıldır bu iktidarla olmayacağını gördük, anladık.
    muhalif oylar kendi bloğunda kaldığı sürece, iktidarın işine yaramaz ve “bunlarla olacak” anlayışımızda bir değişiklik olmaz. aday belirlemek ve bir araya gelmek sancılı ve zor süreçlerdir. akp içinde benzer süreçler yaşanmadı mı, bahçeli ile, perinçekle, kendi partilileri ile, ayrılanlarla… seçim sonrası meclisteki sandalye sayısı değişince seyreyle olacakları…
    muhalefette ümit yoksa,
    nerede var?
    sizin seçtikleriniz de mi?
    😊

  • Didem hanım “muhalefette bir türlü bütünlük sağlayamadı.” diyerek karalar bağlamış ama bir de bardağın dolu tarafına bakın:
   Tek tek hiçbir işe yaramayan eften püften partileri üstüste koyunca da bir işe yaramadıklarını görmüş olduk, öyle değil mi?
   Bize lokomotif lazım, ahı gitmiş vahı kalmış vagonlar değil!
   Türkiyenin ilerici gücü cumhur ittifakındadır, yorulan düşer…
   Evet seçimden dönenin kaşığı kırılsın,
   hatta her seçim 2 turlu olmalıdır,
   yerel, genel, cb, hepsi…
   Fakat bu depremin üzerine seçim yapmak yerine 1yıl erteleyip yerel seçimlerle birlikte yapılsa daha güzel olurdu,
   bu seçim için devletin bütçesinden partilere ayrılan paralar da depremzedelere harcansın.
   Erteleme için savaş çıkarmaya gerek yok, doğal afet yaşandı ve muhalefet partileri de seçimin 1yıl ertelenmesini kabul ederler,
   en azından yeteri kadar mebus sayısı bulunur…

   • karalar bağlamasam da bir parça neşemin kaçtığı doğrudur.
    bardak görene gıpta etmek lazım,
    benim tek gördüğüm enkaz bu aralar.
    size lazım olan nasıl bir lokomotifse, sefalet şampiyonluğuna gidiyor,
    ilerici güç cumhur sadece gerilemeyi başarıyor,
    aman kalsın. ben almayayım, senin olsun.

    ilginç bir şekilde, normal şartlar altında olsaydı, seçimin ertelenmesi konusunda seninle aynı fikirde olabilirdim. 1 yıl değilse de mesela ekime kadar bir kaç ay ertelenmesi doğru olur diyebilirdim ama bir gün için bile ne kadar ağır bedeller ödüyoruz o nedenle ertelenmemesini umuyorum.
    ama endişelerim var tabii.😔

 22. Var! Kötününde daha kötüsü:o’da var!
  Meral yada Kemal isimlerinin biri faşizmi sever (çünkü öyle yetişmiş), diğeri gomonizmi. Faşiste gel seninle beraber bir berber dükkanı açalım dersen ilk seni traş eder. Keçi traşı😂😂😂
  Gomonist gomonistliği köyağasının yanında öğrenmişse eğer, tahta geçtiğinde ilk işi ağayı taklit eder!
  Kişiler üzerinden siyasetin neticesine katlanmak zorunda BUNLARA OY VEREN HERKES!
  Meclisi sağ seçmenden oluşan bir parti başındaki kişiye çav bella dinletmez!
  Hesap cetveli şöyle:
  seçmenin yüzde sekseni sağ muhafazakar yetişmiş yaşamış vesaire…
  kalan yüzde onu (bazılarına göre 48’i) vatan haini davaya ihanet eden …
  kaldımı 10: benim senin gibi gariban🤗
  Eeeeyyy Kılıçtaroğlu ve avanesi,
  ne bekliyordunuz bu tablodan?
  (%25’in arkasına yetiştirdin mi bir 25’ te seni destekleyecek arkandan?????)
  Not:partiden kovduklarınızı toplasanız,
  torba kanun pardon parti çıkarırsınız vesselam😊

 23. Hayal kırıklığınızı anlıyorum ama gerçek bu. Meral akıllı bir iş yaptı ve CHP nin olası iktidarına karşı çıktı. Abdullah Gül için de hayal kırıklığı.Kılıçdaroğlu kazanma ihtimali varsa bunu kimseye yedirmiyor. Arkasına aldığı küsürlü partilerle bu iş zor, bir de solcu hdp var. Kürtler chp’ye oy verir mi.Dindarlar vermez sanırım.

 24. Deepfake , avatar şaşkınlığından biz esas konumuza geçelim .
  Şimdi , Meral Paşanın dünkü Ankara meydan savaşından ! sonra tam da zurnanın zırt dediği yere geldik , iyi mi !
  Yahu arkadaş, siz aylarca bir araya gelip Kılıçdaroğlu’nun adaylığını mı konuştunuz!
  CB. adaylığı için büyük parti olmanın dışında başka kriter bulamadınız mı !
  Hem büyük partiye bak, on seçim geçti bir arpa boyu büyümedi , bunun neresi büyük!
  Buna cüce derler cüce!
  Kılıçdaroğlu mademki bu kadar hevesli idi ” ekmek için Ekmelettin ” ile ” Gel bakalım Muharrem ” aday gösterirken aklı neredeydi !
  O zaman ne kadar oy aldıki şimdi alacak !
  Ben hep dağ fare doğuracak diyordum , nitekim öyle de oldu !
  Adamlar ölümü gösterip bizi sıtmaya razı ediyorlar !

 25. İki ay önce Temel Karamollaoğlu’nun yaptığı, “Mansur Yavaş veya Ekrem İmamoğlu cumhurbaşkanı adayı olursa, Tayyip Erdoğan ikisini de buldozer gibi ezer geçer” açıklamasını unutmadık.
  “Bayram değil seyran değil, adayı ismini hiç konuşmayan altılı masada bu iki isim Temel Bey tarafından niye dinlendirilerek aday olmamaları önerildi ki” demiştik.
  Şimdi arka plandaki tartışmaları öğrenmiş olduk
  “Adayın ismi hiç konuşulmadı, altılı masa her konuda ittifak ederek yoluna devam ediyor” diyorlardı ama..
  Meral Akşener de şimdi, Kemal Kılıçdaroğlu’nun ismi ilk defa masaya gelmiş gibi bir hava estiriyor ama..
  Gerçekte hepsinin açıklamaları, yalan dolanla dolu.
  İki ay önce Meral Akşener bu iki ismi dinlendirmiş ki… CHP’nin vermesi gereken cevabı, ipler kopmasın diye, Temel Karamollaoğlu vermiş.
  Bugün altılı masanın üzerine oturduğu çamuru daha iyi görüyoruz, daha iyi anlıyoruz.
  O gün çevrilen dolapları, bugün daha iyi fark ediyoruz.
  Bugünden sonra ne olur?
  İyi Parti’nin boşalttığı yeri, benzer oy oranına sahip HDP doldurur.
  Ama “Erdoğan düşmanlığı” üzerinden kurulan ittifak bozulmaz.
  PKK’ya alan açmak için, FETÖ’cüleri kurtarmak için yapılan planlar değişmez.

 26. Hatırlanacağı gibi bu sistemin kurulmasının sebeplerinden bir tanesi bulunduğumuz karışık coğrafyada “hızlı kararlar alınabilmesi”ydi. Koalisyon hükümetlerinden bıkmış olan Türk halkı tercihini kullanıp bu sistemi seçti. Şimdi bu sistem hem Türk seçmeni hem de Türk siyasetçileri için büyük bir fırsat.
  Adil biçimde, özgür iradesiyle yarışacak siyasetçiler Türkiye’de önümüzdeki dönem siyasetini şekillendirecektir. Şike yapmadan, dış odaklardan icazet almadan ne kadar çok siyasetçi bu seçimde yarışırsa Türkiye o kadar kazançlı çıkar.
  Çünkü bu seçim 2023’ün olduğu kadar 2028’in de seçimi. Kim ana muhalefet olacak, kim yavru muhalefet olacak, kimler tasfiye olacak, kimler parlayacak, hepsi bu seçimde ortaya çıkacak. Özetle Altılı Masa’nın dağılması, tüm Türk siyaseti için bir fırsattır. Umarım iyi değerlendirilir.

 27. Önümde Optimar Araştırma’nın “Yüzyılın Felaketi” diye nitelenen depremin yaşandığı 19-23 Şubat tarihleri arasında 26 ilde 2 bin kişiyle yüz yüze yaptığı bir anket var.
  O ankette, “Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna verilen cevaplar şöyle:
  AK Parti: Yüzde 40, CHP: Yüzde 25.7, İP: yüzde 10.1, HDP: Yüzde 9.6, MHP yüzde 7.1, Memleket Partisi: Yüzde 1.7, Yeniden Refah Partisi: Yüzde 1.2. Saadet Partisi: Yüzde 1.2.
  Diğer partilerin oranları 1’in altında…
  Cumhurbaşkanı adayları arasında da durum farklı değil:
  Recep Tayyip Erdoğan: Yüzde 43.2, Kemal Kılıçdaroğlu: Yüzde 13.5, Mansur Yavaş: Yüzde 11.8, Ekrem İmamoğlu: Yüzde 7.4.
  Akşener’in kavga çıkardığı İmamoğlu, Demirtaş’ın bile gerisinde kalıyor. Gördüğünüz gibi HDP destek verse de bu sonuç değişmiyor.
  Bu tablodan Başkan Erdoğan’ın dediği, “Oturdular, konuştular, dağıldılar” gibi bir sonuç çıkması şaşırtıcı değil. Akşener partisini kurtarma derdine düştü, o kadar.

  • deprem bölgesine gidilmiş insanlar evlat, yakın derdindeyken evlerini, işlerini kaybetmişken bir şirket kime oy vereceksiniz diye sormuşl
   akp % 40 çıkmış, CB % 43 çıkmış, öyle mi?

   bu verileri bulan şirket optimar-mış “iktidara yakın optimar” olarak tanınan bir şirket.
   iktidar medyasında iktidar için konuşan optimar.

   Mustafa Veli Nazif 3 Mart 2023 At 09:21
   paylaşmadığınız bilgiler için
   “büyük ihtimalle “oylarımız depremden etkilenmedi” telaşındaki iktidara yakın şirketlerin çırpınışları bu anketler.
   ciddiye almamızı beklemeyin lütfen.” demiştim.
   nitekim çıka çıka optimar çıktı. şaşırmadık doğal olarak.
   bu sonuçlara bakıp vardığınız her akıl yürütme gerçeklere değil, birisinin hayaline dayalı olacaktır.
   nitekim verdiğiniz verileri toplasanız bile
   CHP: Yüzde 25.7, İP: yüzde 10.1, HDP: Yüzde 9.6, Memleket Partisi: Yüzde 1.7, Yeniden Refah Partisi: Yüzde 1.2. Saadet Partisi: Yüzde 1.2.
   % 49.5 yapıyor burada deva, gelecek, zafer, sol oylar yokken onları da eklersek
   bu nispeten düşük gösterilmiş verilerle bile % 50 nin üstünde bir muhalif oy var.
   mesela yön eylem muhalif oyları % 50.7 ölçerken erdoğana asla oy vermem diyenlerin oranını % 55. 8 ölçmüştü. başkanların bırak geride kalmayı açık farkla erdoğanı geçtiklerini duymayan bir siz kaldınız herhalde. bütün kıyamet kolayca geçecek adaylar varken niçin kemal beyi seçelim aday yapalım kavgasından kopmuyor mu zaten sayın nazif? o nedenle bir küfür bahane edilerek siyasi yasak getirilmeye çalışılmıyor mu? erdoğan kolayca yenileceğini bildiği için kurumları zorlamıyor mu?
   şimdi her şeye rağmen bu veriler depremden ve iyi partinin ayrılışından sonra çöp oldu, onun için anket, yer, zaman, kişi sayısı paylaşmıyorum
   insanlar biraz onurlu davranıp deprem bölgesine gidip bu acılar üzerinde ölçüm yapamayacakları yapsalar bile kızgınlık ve öfke taze iken iktidar aleyhine yanlış sonuçlar çıkacağını bildiğinden yeni verilerimiz henüz yok.
   bir kaç iyi şirketin sonuçlarını karşılaştırmak lazım,
   kimsenin verisi tek başına güvenilir olmayabilir.
   yanlız arada hakan bayrakçı, ibarahim uslu gibi bazı kişilerin yorumlarını değerli bulup dinliyorum.
   her şekilde meclis çoğunluğu muhalefete geçecek.
   başkanlığı kimin alacağını tartışacağız ama kim alırsa burun farkı alacak.
   erdoğanın aldığını farz edelim meclis çoğunluğu elinde olmayan bir iktidarda uzun kalamayacak.

   • Altılı Masa denilen siyasi ucubenin dağılmasıyla birlikte Türk siyaseti için yeni bir fırsat doğdu. Dış dinamiklerin baskısıyla bir araya gelmiş yapay bir oluşum olan Altılı Masa, birbirine hiç benzemeyen, hatta düşman olan kişilerden oluşuyordu.
    Hepsinin ortak özelliği “Erdoğan nefreti” gibi görünse de bunların asıl amacı “Türkiye’yi girdiği bağımsız ve özgün yoldan çıkarmak”tı. Çünkü Türkiye’nin egemenliğini sonuna kadar kullanıyor olması, küresel odakların canını sıkıyor. Bu durum, Türkiye’nin Ukrayna’daki savaşta aldığı tutumla birlikte daha da belirgin hale geldi.

    • odağımızı anketlerde tutamayacağız anlaşılan,
     sorun değil,
     rahat olacağınız, güvende kalacağınız bir alan yok.
     altılı masa bir ucubeyse bugün ekonomik, siyasi, psikolojik yaşadığımız bunca enkazın mimarı iktidar ne?
     daha büyük bir ucube değil mi?

     altılı masa birbirine benzemeyen hatta düşman olan kişilerden oluşuyor-muş.
     belki.
     siyasette insanların birbirini çok sevdiğini iddia edecek değilim,
     muhalefet güzellemesi yapmakta mesafali olduğum bir tutum öte yandan sayın erdoğan ve bahçelinin de hayli düşman bir ilişkiden bugünlere evrildiklerini hatırlayalım,
     bazen bir araya gelirken süreçte krizler yaşanabilir,
     ayrılıklar olabilir.
     ama sonra işler değişir.

     erdoğan nefreti demeyelim de karşıtlığı dersek ülkenin haline bakınca anlaşılabilir bir ifade değil mi?
     mesela depremde başına evi yıkılan, yakınlarını kaybeden biri sorumlu olan mütaahhide sempati mi duymalı?
     her şey ülkede harika gidiyor da millet erdoğanın tipini mi beğenmiyor yani?

     hepsinin asıl amacı türkiyeyi girdiği bağımsız ve özgün yoldan çıkarmak-mış.
     kim diyor?
     iktidar mı?
     medyası mı?
     yandaşları mı?
     https://www.youtube.com/watch?v=3cZM8-kvXcY
     bir ülkenin parası o ülkenin ülkenin itibarıdır ve bağımsızlığını simgeler. bütün zamanların en ciddi krizini yaşıyor paramız, cumhuriyet tarihinde olmayan bir kırılma. paranız güçlüyse, ekonominiz güçlüyse düşmanlarınızla mücadele edebilirsiniz
     aksi halde,
     göndermem dediğiniz dosyaları yollarsınız,
     onlar da size para yollayacaklarını açıklarlar.
     küresel odaklar dediğiniz sermayedir.
     bunun karşısında da paranızın gücü miktarı konuşursunuz,
     gücü miktarı durursunuz. gerisi müşterisine goy goy…
     ukrayna savaşı asıl bu gerçeği belirgin hale getirdi.

 28. Uzun zamandır tüm konuşmalarını karşıdaki ekrana bakarak yapanları izliyoruz televizyonda, acaba?

  • Meral hn meclisi ne derse onu yapıyor, doğrusu bu. KK herşeyin doğrusunu biliyor, “ama, bildikleri başarmaya yetmiyor!” bu da doğru🤗. Ne’tcez şimdi???
   HALKA SORACAZ 14 Mayıs’ta.
   şimdilik, mevcut partinizdeki vekillere, bir de ÖNCEKİ! vekillerinize sormayı deneyebilirsiniz mesela!!! SIRAYI ŞAŞMA!
   1)xyz illerinde 20 vekil …. (annadınııızz)
   2)KK.,İ.oğlu,Yavaş, hatta İnce, belkide Gül sarı pembe😂😂😂.. (bu da gelmez işinize)
   3)esas oğlan pardon soru şu: PROMPTERDEN BAKMADAN KONUŞABİLECEK BİR ADAY VAR MI İÇİNİZDE, içimizde!!!!😡😡😡😡😡😡

 29. Sn Koru aylardan beri burada yazılanlar söylenenleri hiç dikkate almadınız,Hep burnunuzun dikine hayaller kurarak yorum yaptınız .Gözlerinizi kapatıp bu 6 beňzemezin hiçbir şeyi beceremiyecegini, iktidara geldiklerinde ülkeyi kaosa surukleyecegini anlattık.onlarda samimiyet yok,beceri yok,liyakat yok vatan sevgisi yok TEK VAROLAn Erdoğan nefreti .
  Şunlara bakın hani çoluk çocuğu vasiyet etmişti,hani ölünceye kadar minnettardi ne oldu.

  • Ahmet bey ne güzel yazmışsın, tebrik ediyorum.Fehmi bey aday hazır toplantı bitiyor, dışarı çıkmıyorlar, uzun sürdü desinler diye yazdı, hatta Alparslan Türkeş’i örnek veriyordu.Demirel dün dündür diyor diye kızıyordum, artık kızmıyorum.

  • Bu ucube sisteme Reis getirdi. %50+1 sistemi Reis getirdi.
   AKP %50+1 alabiliyormu Hayır Onun için MHP ile Koalisyon yapıyor.
   Bu iki parti %50+1 alabiliyormu hayır. Destici ile koalisyan yapıyor.
   Bu üç parti %50+1 alabilyormu hayır. Perinçek , vatan partisi ile koalisyon yapıyor.
   Bu dört parti %50+1 Alıyormu hayır. Sadettin içinde Lideri derecesiyle işbirliği yaptı oda ölünce planı bozuldu.

   %50+1 almak için Hadepe kadar gittiniz. MHP lideri izin vermedi.
   Senin Reis%50+1 alamıyor Reise bir tüyo ver. sen siyaseti çok biliyorsun ya 🙂

   Hani bu sistem Koalisyonu Siliyordu önceki sistemde tek parti oylari ile gelemiyorsa Seçim sonu Koalisyon kuruluyordu Senin Reisin sisteminde önceden koalisyon kuruluyor onun için bu sisteme UCUBE sistemi deniyor.

   • sistem mistem hikaye bak 2.500 sayfa yol haritası çizildi ne oldu 3 günde çöpe gitti kişisel hırslar ağır bastı. SİSTEM DEĞİL İNSAN ÖNEMLİ YÜRÜTECEK ADAMLAR HERŞEYİ BELİRLİYOR SAAKIN UNUTMAYIN BUNU
    EN GERÇEKÇİ ÖRNEK MERAL HN VE KILIÇBEY

    • Siyaset senin anlayabileceğin açıklıkta yürümüyor, siyaseti anlamak için gözleri kulakları dört açıp bütün seslere kulak verip bütün olayları görmekle mümkün. O yayınlanan anketlerin hiç birine inanma. On kişinin arasına bir mit mensubu görevlendiren hükümet anket şirketlerini kendi başlarına bırakacağını mı sanıyorsun? Milletin alay konusu olan M.incenin partisi nasıl oluyorda köklü fikir partisi olan Deva veya gelecek partisinden daha fazla oy alabilir, hiç mi kafana takılmıyor? Seçimler bir algı olayı, algıyı kontrol edip seçimi götürmeye! çalışıyorlar, anlamıyor musun?

Yoruma kapalı.