ABD’de seçimde Trump kaybeder, Türkiye’de AK Parti yerel seçimde kazanır deniliyor… Acaba?

19
Reklam

ABD’de ve Türkiye’de birkaç ay arayla seçimler var.
Kasım ayının 6. günü yapılacak seçimde Amerikan halkının Donald Trump’ın partisine tepki göstererek dışarıdan bakanlara ‘deli saçması’ görüntüsü veren yönetimine ciddi bir şamar indirmesi, Trump hakkında derin bir soruşturma yürüten özel savcının da derhal devreye girerek başkanlıktaki süresini kısaltması bekleniyor.
Öyle bekleniyor değil mi?
Türkiye’de Mart ayının sonunda yapılacak yerel seçimde ise, özellikle kendi iç çelişkileriyle baş etmeye çabalayan muhalefetin kaybedeceği, MHP ile ittifakını tazeleme sürecine girmiş AK Parti’nin büyükşehirler başta olmak üzere zaten elinde bulunan belediyeleri yeniden kazanacağı düşünülüyor. CHP’nin geleneksel olarak kazanması beklenen bazı belediye başkanlıklarının bile iktidar partisinin eline geçeceğini ileri sürenler de var.
Hiç değilse medyanın büyük bir bölümünde beklenti bu yönde.
Biri Hürriyet’te diğeri Türkiye gazetesinde yayınlanan iki yazıyı okuyanlar AK Parti’nin bu seçimi de alacağını düşünmeden edemeyecekler.
İşin özeti şu: ABD’de Trump gidiyor, Türkiye’de AK Parti yerel seçimden de başarılı çıkıyor…
Acaba öyle mi?
Seçimler bazen sürpriz sonuçlar da doğurabilir; bu sebeple biri ülkemizde diğeri uzak komşumuzda yapılacak seçimlere biraz daha yakından bakmakta yarar var.

ABD’de durum ne?

Hayatının önemli bir bölümünü orada yaşamış bir yakınım ABD’den beklentilerden farklı izlenimlerle daha yeni döndü. Amerikan medyasının dışarıya verdiği Trump aleyhine havanın aksine, aynı zamanda seçmen de olan sıradan vatandaşların yönetimlerinden büyük rahatsızlık duymadıkları izlenimiyle…
Ekonomik açıdan memnuniyet içerisinde olduklarını farketmiş Amerikalıların… Kısa süre önce işini kaybetmiş bir Amerikalı okul arkadaşı fazla gecikmeden bulduğu yeni işine başlamaya hazırlanıyormuş… Görüştüğü, konuştuğu Amerikalılar medyanın aleyhte yayınlarından hemen hiç etkilenmemiş görünüyormuş…
Veriler de yakınımın bu izlenimini doğruluyor. ABD ekonomisi Trump döneminde yukarıya doğru istikrarlı bir yol izliyor. Neredeyse bütün ekonomik göstergeler olumlu. Trump’ın ‘çılgınca’ görünen bazı ülkelere ve bazı emtiaya uygulamaya başladığı ek vergiler ABD için yeni işgücü anlamına geliyor. Doların başka para birimleri karşısındaki durumunun giderek güçlendiği görülüyor.
Amerikan sanayici ve teknoloji üreticileri üzerinde uygulanan ‘ülkende üret’ baskısı da sonuç verecek ve bu sayede Amerikalılara yeni iş alanları açılacak gibi.
İki aydan az bir süre sonra Senato‘nun üçte biri (35 sandalye) ve Temsilciler Meclisi’nin bütün üyeleri (435 sandalye) ile 39 vali için yapılacak seçimde, dışarıdan bakanların beklediği gibi, Cumhuriyetçiler ağır bir yenilgiye uğramayabilir de.
Trump’ın yakın çevresi daha şimdiden 2020’de yapılacak başkanlık seçimine hazırlanıyor.

[Dünya için Trump’lı bir 4 yıl daha korkunç sonuçlar getirebilir.]

Ekonomi bozuksa ABD’de yönetimler değişiyor; Birinci Körfez Savaşı’ndan zaferle çıktığı için bir dönem daha ülkesinin başında kalacağı umudundaki George ‘Baba’ Bush, 1992 seçiminde Bill Clinton gibi tanınmamış bir aday karşısında ağır bir yenilgi tatmıştı. Ancak ekonomi iyiye doğru gittiği sinyalleri veriyorsa yönetimde bulunan başkan yeniden seçilebiliyor…
Clinton ve Obama o sayede ikinci kez seçilebildiler.
ABD ekonomisi şimdilerde olumlu sinyaller veriyor.

Türkiye’de durum ne?

Hürriyet’ten Abdülkadir Selvi bugün OPTİMAR adlı bir kuruluşun yapılacak seçimle ilgili anketinin sonuçlarını paylaştı. ‘‘Ekonomi ilk sırada çıkıyor’’ (yüzde 47.1) bilgisini alıyoruz, neyin ilk sırasında olduğunu öğrenemesek de. AK Partililerin üzülmesine gerek yok; verilen diğer bilgilere bakıldığında yerel seçimden iktidar partisinin bir kez daha başarıyla çıkması neredeyse çantada keklik.
Muhalefetin ‘‘Yerel seçimin sonucunu tamamen ekonomik gidişatın belirleyeceği algısı ya da beklentisi, eksik bir çıkarım’’ olduğu görüşünü Türkiye gazetesinden Nebi Miş seslendiriyor, yine bugün. Ona göre, seçmen sandığa gittiğinde muhalefetin daha iyi bir alternatif sunma kapasitesi olup olmadığına baktığı gibi partilerin ekonomiye dair geçmiş duruşunu ve gelecek perspektifini de mukayese ediyor.
‘‘Ekonomi kötü olsa da sandıktan yine AK Partili -ve tabii ittifak ettiği MHP’li- belediye başkanları çıkacaktır’’ sonucu elde ediliyor bu yazıdan…
Çok keskin bir değerlendirme.
Trump’ın yaşattıklarına bakarak Amerikan seçmeninin yönetimin değişmesi yönünde bir iradeyi sandığa yansıtacağını bekleyenlerinkine paralel bir değerlendirme bu.
Ben yine yukarıdaki sorumu tekrarlayıp aradan çekileyim: Acaba?
ΩΩΩΩ

Reklam

19 YORUMLAR

 1. İnsanlarımızın genelde partiye oy verdiğini düşünüyorum.iyi aday felan hikaye.adayın yakın çevresi veriyordur.yada bir çıkarı olanlar.ak parti kurulduğu günden,girdiği bütün seçimlerde sandığa giderek oyumu ak partiye kullanmış biri olarak,bu ekonomik kirizde oy kullanmayı düşünmüyorum.kendimi ne diye rahatsız edeyim ki.sabah erkenden kalk okula git.yok sıra bekle.ne için ak yalakaların devlet kurumlarında iyi koltuklara oturup iyi para kazanmaları için.bunları okuyunca duyunca zoruma gidiyor.her şey torpil olmuş.

 2. Adı üstünde yerel seçim.
  Kuvvetli aday çıkaran parti kazanır demek gerekiyor ancak bu her zaman geçerli olmuyor.
  Salt AK Parti olarak düşünürsek millet bu güne kadar hep lideri için oy verdi.
  Bu güven devam ederse yine AK Parti adayları kazanır (İzmir ve benzeri iller hariç).
  Güvenilirlik azalırsa ve rakip partilerden de dişe dokunur adaylar ortaya çıkarsa AK Parti kaybeder.

 3. İlk andan bu yana yazılırınızı takip ederken ümidim hep bir haykırış duymak ve haykırışınıza yüzbinlerin ortak olması idi. Ne güçlü haykırışınız oldu ne de yüzbinler böyle bir talepte bulundu. Niye mi çünkü siz, ben ve o yüzbinler korkuyoruz

 4. Demirel olsaydı hayatta , ” MUTFAKTA YANGIN VAR ” derdi.
  Erdal İnönü olsaydı hayatta ” Vatandaşı limon gibi sıkıyorlar ” derdi.
  Demek ki fakir yine fakir , zengin yine zengin . Aynı tas aynı hamam gidiyor.
  Açıkça altını olan vatandaştan , yastık altındaki altınları istiyor hükümet ama vatandaş son atımlık kefen parasını vermek istemiyor herhalde . Bu akşam eve gidelim ne var acaba menüde ?
  A- Ejder suyu
  B- Avokado
  C- Hıyar

 5. Bizde hiç kimse oy vermeye gitmese dahi Erdoğan kazanir! Ölülerin oyu éşliğinde,Tarapolara kedileri sokarak, işlerini kolayca hallederler.
  Herzaman heryerde bencil insanlar milleti kandirmasini iyi bilirler.
  AKP nin (Erdoğan akpsi) en başarili olduğu konulardan biride,Cemaatleri ve Tarıkatlari iyi kullanmasi nabza göre şerbet vermesi birbirlerine karşi düşman ettirmesi gibi.
  Cübeli’yi hapise attirip Gülen mal ettiği gibi buna benzer hamlelerde hep kazandı. Buda TC ye pahaliya patladi!! diktatorlüğü getirerek!!!
  Gelecek olan Belediye seçimleri içinde Adnan Oktar gurubunu şeytanlaştirdi. Ondan öncede zaten Haydar Başi halletmişti.
  Anyway, AKP için herşey mubah.
  Bizde yildizlarin sayisi kadar tarikat olduğu mudetçe, Erdoğan ve benzerleri Dini kullanarak DAHA ÇOOK Saray fetvacisi araciliği ile milletin tepesinde valiyoz gibi iner orda taht kurarak otururlar.
  Sonrada o tarikatlarin beyinlerini yikadiklari gençler birer birer ATEIST olarak onlarin amel defterlerindeki odunlarin sayısını artırırlar.
  Trumpı genelde ırkçı beyazlar desdekliyor.
  Şahsen ben ona oy vermedım ve vermemde, buna rağmen icraatlerindan bazilarini desekliyorum.
  Kendisi üşkagatçi olduğu için onlarla mucadele etmesini iyi biliyor.
  Buralarda muthiş derecede parazit gibi mesleklerini kullanan insanlar var ve hem milleti hemde devleti iyi soyuyorlar.
  İşte Trump bunlar ile iyi uğraşiyor.
  Gelecek seçimleri kazanirmi kazanmazmi bilemem fakat o uğraştiği parazitlerin devlete maliyetinin on kati kendisi ve çevresindekiler harciyorlar.
  Örnek: Her hafta devlete 5/6 miliyona mal olan fakat kendisinin cebine giren golf oyunu, İş yerleri ve çocuklarinin korumaliğina harcananlar vb.vb gibi extıra masraflar.
  Eğer Amerkalilar bunlari göz önune alarak oy verirseler Trump kayip eder.
  Bizm Turkler gibi onun yalanlarina inanip oy verirseler,kazanir.
  İşte o zaman ABD ve halkı KAYIP etmiş olur ki buda USA in eski SSCB sonuna benzer.
  Benim tanidiğim ABD halki buna pek izin vermez.
  İnsanlar çığ süt emmişlerdır, bakarsiniz ABD lilerde birden bire TURKIYELEŞIRLER.

 6. Ekonomi
  Parti başkanı partinin yönetimine Numan Kurtulmuş ile Hayati Yazıcı’yı getirdi. İkisi de faizci değildir. Sermaye ile bir ortaklıkları yoktur. Başkan adaylarını bunlar seçecektir. Dolayısıyla iyi bir kadro ile çıkacağı açıktır. MHP ile ittifakta da fazla sorun yaşanmayacaktır. İki partinin adayları da faizci olma durumunda değildirler. Beklenen sonuç cumhur ittifakının seçimleri kazanmasıdır.
  Asıl sorun sonra başlayacak. Hükümet faizci, belediyeler faizci değil. Bunlar nasıl uyumlu çalışacaklar? MHP hükümette yok ama belediyelerde olacak. Bu, sorun oluşturacak mı? Bir başka soru, ekonomi ne olacak? Şimdilik hükümet çıkmazda. Belediyeler ne yapacaklar? Şimdilik halk etkilenmiş değil, firmalar sıkıntıda am işçi çıkarmıyor. Kimse bayrağını çekmedi.
  Trump’a gelinirse tüm ters yayın kanaatine rağmen Trump sonunda Pentagon tarafı olacak ve yerini koruyacak. Türkiye de Sermaye tarafında değil, ABD tarafında olmalıdır. İngiltere ve Aile silinmek üzeredir. Türkiye onun yanında siyaset yapmamalıdır.
  Son sözüm; Dünya ancak Kur’an düzenini kabul ederse durulur yoksa hiçbir zaman sonuç alamaz.

  • Süleyman bey on ayda 2,5 trilyon tl. Faiz kullanılıyor memlekette. Bankaya para yatırmaya filan gitmiyorsun herhalde. Bireyselde sıra kapanlara bakarsan anlarsın. Faizci değil dediklerinden emin misin. Selamlar.

 7. İktidar partisi aya 4 şeritli yol yapacağım dese bu halk inanır dedi milli enişte. Halkın canına tak etmedikçe tam gaz desteğe devam eder bence. Devalüasyondan bile oy devşirip ABD ve papaz üzerinden halkın desteğini almayı başarmış ender bir durum söz konusu.

 8. Ekonomiyle beraber İdlib meselesi de genel seçim olmamasına rağmen bu yerel secimi etkiler.
  Mevcut koşullarda Cumhur ittifakının bir kaç kayıpla seçimi tamamlaması ittifak adına bir başarı sayılabilir.
  Seçim kimin lehine sonuçlanırsa sonuclansin bizi bol gerilimli günler bekliyor diye düşünüyorum.
  Belli mi olur belkide Putin kıyak yapmak isteyip Beşşar Esad’a Türkiye seçimini yapana kadar biz işi ağırdan alalım diyebilir(mi?)

  • Bu İdlibden şu anda yazmayan bir yorumcumuz da çok bahsederdi. Eylül de neredeyse geçecek. Siz de durumun bilerek yavaştan alındığını söylemeye başladınız. Demek İdlipte kıyameti kopartması beklenen beklentiler olmadı. Bu durumda birilerine de başarı notu vermek gerekmez mi o zaman?:)

 9. Halka seçim zamani bol para dağitma gücü olan iktidarlar seçimleri herzaman alır.
  Bu para velev ki borç veya iktidarin parasi olsun farketmez.aynı sonucu doğurur.

 10. Halk cebine bakar Lamia Çimi yok.
  Herkesin oyu Eşit olduğu bir yerde halkın ekserıyetı yapı gercegi yakın gelecekten başka birşey düşünmez.
  Ver millete bol ikramiye ilerde ne Başımıza gelecek hesap etmez.
  Avam yapı Gereği hep kısa vadelı hesaplar Peşinde olduğu için avamdır zaten.
  Seçim kazanmanın en kesın kısa yolu halka Rüşvet dağitmaktan geçer.
  Iyi Rüşvet dağitma başarisini Gösteren iktidarlar heryerde seçimlerin kesin galibidir.

 11. Fehmi bey , eski bir takipcinizim, bütün yazılarınızı okuyorum. 2015 yılından beri ak partinin seçim sonuçları ile ilgili yaptığınız öngörüler doğru çıkmadı. Korkarım bu seferde aynısı olacak.

 12. Önümüzdeki yerel seçimlerde seçmenin kafasını bu soru kemirecek: İktidar partisine oy vermeyi düşünmüyorum da peki, oyumu kime (muhalefetin adayına) ne diye vereceğim? Çünkü; gerçek muhalefet yapan bir ‘baba muhalefet’ yok ki karşımda? Diye…
  Şaka maka, bu seçimler de çantada keklik ittifak cenahı için..ittifak deyince AK Parti ve MHP’yi anlamalıyız ya; önümüzdeki yerel seçimlere dair ilk yazısında değindiği gibi Koru’nun, ana muhalefet partisi CHP’nin artık (HDP’li) bir ittifak şansı veya gerekçesi kalamadı artık.
  O yazısına yorumumun bir kısmı şöyle olmuştu: ”Referandumda, 17 büyükşehirde ‘Hayır’ oyları ‘Evet’ oylarından önde çıkmıştı. 24 Haziran seçiminde ise o illerin büyük bölümü ‘cumhur ittifakı’ yönünde oy kullandı” diyorsunuz ya Sn. Koru, evet, aynı tablo yerel seçimler için de artarak devam edeceğe benzer. Yani Cumhuritifak, önümüzdeki yerel seçimlerde de ittifak yapacaksa eğer, bu seçime öncekinden daha rahat ve avantajlı girmiş olacak.
  Bunda:
  1. Yeterli ve etkin olamayan, zayıf; dürüst davranmayan ve umut vaat etmeyen bir muhalefetin varlığı;
  2. Giderek üzerimize boca edilen dış baskılar ve beka meselesinin, seçmen davranışında iktidar ile ‘devletleşmiş’ bir AK Parti-MHP ittifakı lehine bir rol oynayacağı olgusu etkin olacaktır.
  Uzun bir aradan sonra konjonktürün dayattığı şartlar nedeniyle, AK Parti daha rahat bir seçim sath-ı mailine giriyor..bence.
  Bir farkla aynı fikirdeyim: Büyükşehirlerde değil belki, irili ufaklı il ve ilçelerde, toplumca bilinen ve sevilen kişilikli ”bağımsız adaylar” bir ivme yakalar da bu AK Partinin zoru olur diyebilirim.
  ABD’nin ekonomisi yükseliş trendinde ve halk bundan memnun, (deli) Trump’a yeni bir zafer hediye edecekler gibi gözüküyor; Türkiye’de ekonomik göstergeler dibe vurmuş ve halk bundan memnun değil, Erdoğan’a ‘altın tepside’ yeni bir zafer daha sunulacak gibi…
  Ben de sorumu sorayım: Şaşılacak ne var bunda? Acaba?

 13. Amerika’da kim kazanir bilmem ama turkiye de akp nin kaybedecegi cok acik.Bu millet son avansini baskanlik seciminde verdi ancak bunu yonetim anlamadi.Eski tas eski hamam devam ediyor.
  Sonucta bu yuce millet kendinden gecenlere gerektiginde herseyini kaybedecek olsa da dersini vermistir.
  Zaman bakalim kimi hakli cikaracak gorecegiz.

  • Katılıyorum. Bence de son genel seçimler halkın iktidara verdiği son krediydi. Ekonomiden canı yanan millet bu kez öyle kolay oy vermeyecektir. Seçim teşvikleri (!)de bu kez etkili olmaz çünkü bunun adı yerel seçim.Ak Parti çok güçlü olduğu bazı şehirler (Konya, Kayseri, Bayburt, Erzurum,Rize vb.) dışında ciddi oy kaybedecektir.

 14. Fehmi Bey acaba diye sormana Allah bilir gerek yok. Yerel seçimde iktidar partisinin adayına oy veriliyor günümüzde. o yüzden yerel seçim çantada keklik.

Yoruma kapalı.