AK Parti, CHP, İYİ Parti rahatlayıp sevindi; ülkem adına ben de sevindim

116
Reklam

Oh be, muhalefet cephesinin Abdullah Gül’ü cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olarak destekleyeceği yolundaki beklenti geride kaldı ve ortalık nihayet yatıştı. İsmi AK Parti ile birlikte anılan kalemlerin neler yazdıklarına bugün göz atacak olursanız ne kadar rahatlamış olduklarını hemen fark edeceksiniz.

İYİ Parti de rahatladı.. Hatta CHP de.. Tabii en çok AK Parti ve çevresi rahatladı…

Eğer öyle bir ihtimal ufukta kalmaya devam etseydi şu birkaç gündür gündemi esir alan yüksek gerilim devam edecekti.

Sonuçta bir ismin telaffuzu bile ülkemizi gerebiliyor.

[Shakespeare, Romeo ve Juliet oyununda, ‘Bir isim nedir ki?’ diye sorduktan sonra devam eder: ‘Başka bir ismi olsaydı da gül herhalde yine hoş kokardı.’]

Nihayet maceradan dönüldü diye ülkemiz adına sevinmeliyiz.

Bütün partileri sevinçte birleştiren böyle bir olayı en son ne zaman yaşamıştık, hatırlayanınız var mı?

Beklenmeyeni yapma manevrası, işte bu kadar…

İlk bakışta cesurca görünen CHP’nin ‘beklenmeyeni yapma’ girişimi 15 milletvekili ödünç vererek İYİ Parti’nin seçime girmesini ve lideri Meral Akşener’in -isterse- 20 milletvekili imzasıyla cumhurbaşkanı adayı olmasını sağlamakla sınırlı kalmış oldu.

Reklam

Üç günlük aradan sonra ‘Türkiye normali’ yeniden hakim hale geldi.

CHP’li biri “Yeter artık” diye başlayan bir Twit attı ya, gerçekten onun da dediği gibi, yetti gari…

Şimdi yeniden bildik isimlerden oluşan cumhurbaşkanlığı yarışına kendimizi hazırlayabiliriz.

AK Partililer partilerinin çıkardığı adaya, diğer muhalefet partilerinden birine oy vermeye alışmış olanlar da seçimde kendi partilerinin gösterdiği adaya oy verirler, böylece yanlışlık önlenmiş olur.

Hatta ikinci tura bile kalmadan…

Neme lazım, bizim millet maceralara sürüklenmemeli.

Bir bakmışsınız, ancak ödünç milletvekilleriyle seçime girme hakkını kazanmış, kamuoyu yoklamalarında -o da birkaç diğer partiyle ittifak oluşturabildiği taktirde- barajı aşabileceği izlenimi alınan İYİ Parti’nin adayı kazanıvermiş…

İlk kadın cumhurbaşkanımız oluvermiş…

Reklam

Ya da, son iki seçimde toplam oyların ancak dörtte birini alabilmiş CHP kendi içindeki bir ‘değeri’ aday gösterdiği için, diğer partilerin seçmenlerinden de en az bir o kadar daha destek derleyebilmiş ve adayını cumhurbaşkanı seçtirmeyi başarabilmiş…

İsmet İnönü’den sonra yeniden göğsünde altı oklu bir cumhurbaşkanımız olmuş, fena mı?

Size soruyorum İYİ Partililer, sizlere soruyorum CHP’liler: Fena mı?

Hayali bile cihan değer…

O veya öbürü, bu iki seçenekten biri gerçekleştiği takdirde, İYİ Partili veya CHP’li cumhurbaşkanı partilerinin karşı çıktığı ‘başkanlık sistemi’nden geri dönüşü de hemen başlatırlar herhalde.

Yeniden vurgulayayım: Muhalefet partileri ve onların kadrolarında yer alan ‘akıllı’ insanlar sayesinde maceranın eşiğinden dönmüş oldu ülkemiz.

Az kalsın, beklenmeyen girişimlerle yolumuzu şaşıracaktık.

Ne o, aklınız mı karıştı?

İYİ Parti ile CHP’nin oylarının toplamı bile cumhurbaşkanı çıkarmaya yetmiyor mu?

İkinci tur hayali görülürken, işin daha ilk turda -hatta yarış başlamadan önce, şimdiden- bitme ihtimali mi güçlendi?

Üstelik, cumhurbaşkanı adayı olanın eş-zamanlı yapılacak seçimde milletvekili aday listelerinde yer alması mümkün olmadığı için Meclis dışında kalması yüzünden, İYİ Parti genel başkanı, CHP’de mevcut liderin iddialı rakibi saf dışı kalmış mı olacak?

Tamam da, liderinin kendisi aday olmak istiyor İYİ Parti’nin…“Ben aday olmazsam ortalığı kırar geçiririm” diyen bizzat CHP’nin kıdemli genel başkan adayı; bunu nasıl yorumlayacağız?

Ben bu noktada kalemi elimden bırakıyorum, ama yine de son bir sorum olacak: Adaylığı üzerinde şu son birkaç gündür fırtınalar koparılan Abdullah Gül’ün ağzından o iki sözcüğün,“Ben adayım”iddiasının çıktığını işiteniniz oldu mu?

Çinliler birbirlerine “Tuhaf zamanlarda yaşayasın” diye beddua ederlermiş; bizde dua yerine geçiyor olmalı ki, bizler sürekli tuhaf zamanlarda yaşıyoruz.

ΩΩΩΩ

Reklam

116 YORUMLAR

 1. Sayin koru sizi anliyorum, bende kanatayim. Muhalefet Abdullah Gul le gercekten Ulke Adina cok guzel seyler yapa bilirlerdi. Ama olmadi neden hepimiz biliyoruz .. Sebebini hatirlatmamiz gerekirse Meral akseneri yonlendiren kafa tasci ve ve kinci zumre.bu beraberligi engelediler.. Ben her seye ragmen Abdullah Gul Turkiye cumhuriyetine baskan olabilcegini tahmin ediyorum. Abdullah Gul dedigimiz kisi Turkiy6ede basbakanlik, cumhurbaskanligi yapmis bir insan. Turkiyede herkes taniyor. iyi bir ekonomi kadrosuyla. her kesime hitap eden yardimcilariyla kesinlikle herkesi sasirta bilir. Ama her ne hikmetse o cesareti gosteremiyor… Cok yazik

 2. fehmi bey bayağı uzulmussunuz de son dakika lari da bekleyin derim.Bu kadar istediğinize göre mesele bir arkadaşlığın üstünde bir şey olsa gerek te ne acaba? Türkiye acaba ne kaçiriyor ki?son yüzyıllık Batı’nın kurduğu sistem değil mi değişen?sizleri okadar telaslandiran tiyatral romansal hamasete iten ne sizi? sabır sabır ,telaşlanmayin.eskiden beri tanirim sizide son dönemlerde sizde olmayan bazı duyguları görüyorum.takipteyi(m)z.yayinlarmisimiz bilmem ki duygularınız buna izin verir mi?gorecez kalin saglicakla

  • yine kuşa cevirmissin yazımı..yani senden gazete patronu olmaz.Yorum desem yalan olur.temel,sen ve a.gul ve nicelerin ortak paydası ingiltere olması mi?komplo olmadığını İngiliz kelimesi gecen kelimeleri sansurlemenden anlaşılıyor.ama böyle yaptıkça sakladığı korktuğu ne acaba diye düşünüyor insan… hâlbuki kurana sunnete yani islama donupte tevbe edip bildiklerini bu kadim topraklarin ve insanlarinin yararina sunulabilir.

  • ip partisinden yusuf Halaçoğlu nun msj ni okudunuzmu:hangi derin devletin Abdullah gulun adaylığını istedigini biliyoruz

   • hangi devlet oldugunu bari bildirin bay cok bilen ama hesabina gelmedimi hic bilmiyormuş yapan siz

    • aday olamayacağı kesinlik kazandiktan sonra sizdeki rahatlama ve bununla sağduyu tarafınız geri gelmiş.kurnazca ve derin hesapla yorumlarimi yayinlamaniz bir cesaret değil taktiktir ama yinede güzel bence

 3. Fehmi bey sizin sayin Gül ile ilgili yazılarınız sayesinde Mafiyaların nasıl çalıştıklarını aşağı yukarı öğremiş olduk.
  Sude hanımın siteye aktardığı Ahmet Dönmezın yazısını okuyunca her şey çok iyi anlaşılıyor.
  Yalnız mecliste çoğunluğu olan bir parti kanun teklifini C Başkanı onaylamasada zannedersem ikinci kez mecliste kabul edildiliyor.
  Aslında faleketin haberini A Latifşener verdi ama kimse uyanmadi. İkinci olarakda Fırst lady H N Gül hanım dillendirmek istedi faka oda başarılı olamadí.
  Olamaması nín sebebi Aile fertleri ile tehdit edilmeleri olmasınmi?
  Tıpkı son metal yorgunluk adi altínda eşleri ve çocuklarını rehin alarak istifa ettirdikleri Belediye başkanlari ve diğerleri gibi.
  Gúlün oğlunun hava alanında oy kullandığı sandığı fişliyenler neler yapmazlarkı?
  Bu sitenin okuyuculari olarak Korunun ustaca seçilmış konuları sayesinde (Paralı troller harıç) Türkiyenin uçuruma yovarlandığını teredútsúz öğrenmiş olduk.
  Sayın Koru İyki varsını ve kaleminizede kimselerin dokunmasına izin vermiyorsunuz.

 4. Fehmı bey yazınızdan bayağı üzülüp kahırlandığınız anlaşıyor.
  Benim merak ettiğim Gül ün adaylık fikri sizdenmi yoksa Abdullah Gül denmi çıktı.?Eğer birileri sizi PR
  yapması için öne sürdüyse sizi fena halde kullanmış.

 5. fehmi bey, son haberleri aktarayım. gülün, babacanın, davutoğlunun, arınçın bu ülkeye umut olamayacağına belki siz de ikna olursunuz. davutoğlu adayının erdoğan olduğunu açıkladı. arınçta cumhurbaşkanı ile çok yararlı görüşme yaptığını abdullah gülün adaylığının da konuşulduğunu açıkladı. “ben akpliyim” dedi. daha bu adamlar, abdullah gülü aday olmadan satıyorlarsa, abdullah gül kimin desteğiyle seçim kazanacak. Ülkedeki en önemli sorun ahlak sorunu da değil, en önemli sorun karakter sorunu, omurga sorunu. omurgasız insanların ahlakı da olmaz, doğrusu da olmaz. onun için omurgasızlardan medet ummaktan ve insanlara çare olarak göstermekten vazgeçin. İnanın, omurgası olan hırsızı bunlara tercih ederim. Bu kadar da uç örnek veriyorum.

  • Hamza bey bu saydığınız kişiler Abdullah Gül e bir söz mü vermişler ki onu satmış olsunlar? Bunlar daha önce başka bir partidemiydiki şimdi partiye destek oldular diye omurgasız oldular?
   Basit siyasi sürtürsmeleri bir kenara bırakıp kendilerince doğru bildikleri yola devam dediler. Partilerin Trollere birakip gitmediler. Takdir ediyorum. Davutoğlu saygı duyduğum bir politikacıdır.
   Bir de bu “omurgasız”ne olaki ahlaksızlıktan daha kötü oluyor. Herkes tarif edecek laf bulamayinca bu kelimeye sarılıyor.
   Bu arada asagidaki yorumunuzda bir yol göstermissiniz. Böyle güzel açıklayıcı yorumlara eyvallah. Güzel fikirleriniz var. Kötü söze sarilmadan, çözüm önerileri sunmak takdire değer. İyi bir tartışmaciniz. Tebrikler

   • ayteacher, hakarete uğrayan, toplantıları iptal edilen kişilerin, en ufak bir çağrıda koşa koşa efendilerinin yanına gitmesine omurgasızlık denir. omurgasızlık, insanların bir söylediğinin, bir yaptığının birden anlamsız, mantıksız, açıklamasız şekilde değişmesidir. Söz verme işine gelince, onlar abdullah beye söz vermediler. ama onlar kovuldular. gül gibi, dışlananlardan birileri bunlar. aynı kaderi paylaştılar.dışlanmış adamlar en ufak bir çağrıda koşa koşa gidince, önce kendilerine sonra da kendileri gibi olanlara ihanet etmiş olur.
    ayrıca da abdullah gülün tweetlerini yayınlayıp, birlikte görüntü verenlerin hemen böyle bir açıklama yapması da ihanet olarak adlandırılır. Çünkü bu açıklamalar, abdullah güle karşı yapılan açıklamalar.
    Olay basit siyasi tartışmalar değil. bir tanesi başbakanken istifaettirilen bir insan. diğerinin de toplantıları iptal ettirildi. edilmedik hakaret kalmayan insanlar.
    ahlaksızın anlayışı bellidir. onun ne yapacağını bilirsin. omurgasızın ise ne yapacağını bilemezsin. onun için de yaşamda ahlaksız insan, omurgasızdan daha yeğdir. omurgasızların topluma vereceği zarar, ahlaksızın topluma vereceğinden fazladır. Tabi ki ben bunlar omurgasız niye omurgasız demiyorum. insanların omurgasız olma hakları da var. ancak bunların topluma umut olarak pompalanmasına karşı çıkıyorum ben. çünkü bunlar kendilerini bile savunamayan insanlar. topluma nasıl hizmet edebilirler. Yoksa banane arınçın omurgasından. Sadece bu ülkede son yıllarda yaygınlaşmış bir davranış kalıbı bu omurgasızlık. ülkenin böyle olması üzüntü verici.

 6. Allah şifa versin, Baykal 16 nisan anayasa referandumundan sonra çıktı Chp ye dedi ki; 2019 seçimi hemen gelir veya erkenden seçim olur, adayımızı şimdiden belirleyelim, gerekirse tüm üyeler arasında hatta isteyen tüm vatandaşların oy vereceği bir organizasyon yapıp, milyonlarca insanı katıp bir aday belirleyelim ve ilk başkanlık seçimine çalışmaya başlayalım. Ama kabul edilmedi, sadece kendi aralarında genel başkanlık çekişmeleriyle uğraştılar. Ağustos böceği gibi laylaylom yaptılar, sonra da şikayete başladılar kış erken geldi, baskın seçim oldu diye…Diğer taraf ise safralarını attı, teşkilatını yeniledi, kongrelerini yaptı, hazırlıkları olmadığı halde şımarıklık yaparak işkembe i kübradan atılan erken seçim hodri meydanlarına da dayanamayıp, isteklerini kabul etti onları hazırlıksız yakaladı. Sayın Baykal ekranlara çıkabilse , Erdoğandan önce kendisi hallederdi bu muhalefet partisi yöneticilerini.

 7. Bizim bir fizik öğretmenimiz vardı.” Problemi anlamak, onu yarı yarıya çözmek demektir”, derdi.
  “Af af “diyerek, haramlarla geviş getirerek, duamız hep kabul oluyor ! ki, ALLAH’IN HER GÜNÜ, “tuhaf günler yaşıyoruz”.
  Zorlama demokrasiye alışmış Koru, “kendini arpa ambarında sanıp” iki ay boyu rahatlık hissedecek ; öyle anlaşılıyor.
  Akledip, İyi Parti ve Saadet Partisi – sadece – ikisi birleşirse, belki barajı aşarlar mı ? Kazançları da o olur.
  “Olan’da hayır vardır” ve de müstehaklık.
  Aydınların ömrü, zaten, hep, boş “hayal içinde geçti”. Geçti de, Milleti sukut-u hayale uğratmasalardı. Şu da var ki, gerçeklere, “göz yummakla gece olmaz” .
  Temel Karamollaoğlu Avrupa’da İslam’ı kavramış, düzgün bir Müslüman. Evine ne yatırım yaparsa, o kadar da hayır yapan biri, genelde uzlaşmacı sayılır. Oy vermem belki ama eli-yüzü düzgün bir insandır. Yıllarca Teşvik uygulamaları ile uğraştı, Devlet’te, kimse bir şey demiyor, diyemiyor. Fakat, şu günlerde bakıyorum, İslam mücadelesi (tebiği) ni bırakmış, o askerli-mahkemeli “demokrasi”yi kurtarma peşinde. Anlaşılan o ki, Cennet bu yutturmacanın arkasında sanıyor.
  Dün yazdım, bugün, gene söylüyorum. Bu memlekette, ne zaman Muhalefet olmuş ki, demokrasi olsun. Yarası olanlar gocunabilir olsa da. Demokrasinin BEL KEMİĞİ olan vergisini veren KAÇ demokrat-Cumhuriyetçi var ? Ortaya çıksın. Yonca tarlasında masum halkı-halkları oyalıyorlar.

  Muhalefet ve Koru, galiba yamalı bohça tipi bir iktidar çıkarma sevdasındalar.

  İki kelime de, İslam hakkında konuşmak ihtiyacı doğdu. İslam, Hristiyanlık, Budizm, kofiçyüs dini gibi, mistik, çaputlarla uğraşan, başıma kaza gelmesin diye, fakirleştirdiği, dolandırdığı, sömürdüğü, kanını emdiği masum ve mazlumların cebine 5 kuruş atan veya her haltı çevirmeğe devam edip, “af af” diye aldatan (ve aldanan)ların dini değildir. İslam muamelenin düzgün olduğu doğru-dürüst ve AHİRET inancına, GAYBA (hurafeye değil) can-ı gönülden inanan insanların dinidir. Aldatan (yalancı siyasiler) bizden (İslamdan) değildir. İslam büyük bir dindir, fakat, okuyup öğrenmek, uymak, hasılı büyük emek ister. Cennet o kadar ucuz değil,…

  • Abdurrahman bey, kusura bakmayın yazınızdan birşey anlamadım. Sadece fehmi koruyu eleştirmişiniz ama niye eleştirdiğinizi de anlamadım. “Zorlama demokrasiden cumhur-başkanlık evladır” mı diyorsunuz? mhp-akp iktidarı hukukun üstünlüğünü hedef alan, insan haklarını hedef alan, laikliği hedef alan, parlementer sistemi hedef alan muhalefetin işbirliğinden daha iyidir mi diyorsunuz. Bunları da müslümanlık olarak mı sunuyorsunuz? Müslümanlık ile sizin söylediğinizin bağlantısını da anlamadım. mutlaka kafanızın biryerinde bir bağlantı kurmuşunuzdur da yazınızdan anlaşılmıyor. yazınıza o mantığı yansıtırsanız biz de eleştiririz veya “bravo. çok doğru konuşmuş” diye yorum yazarız. “… af af” diye aldatan ve (aldanan)ların dini değildir” derken kastınız nedir. başka türlü aldatmak islama uyar ama “af af” diye aldatmak islama aykırıdır anlamına mı geliyor? Konuyu acaba ben mi çarpıtıyorum. ama mümkün değil. ortada bir durum var. bir tarafta muhalefet, diğer tarafta iktidar. iktidara sesiniz çıkmadığı, buna rağmen muhalefeti müslüman olmamakla, “af af” diyerek aldatan ve aldanan olarak nitelediğinize göre, akpyi aklıyorsunuz anlamına geliyor. o zaman akpnin insanları kandırmasını islama uiygun ama muhalefetin “af af” diye kandırmasını islama aykırı görüyorsunuz anlamına gelir. Yanlış mı düşünüyorum? Yani müslümanca aldatmak bir de “af af” diyerek islama uymayan aldatma mı var? Bağışlayın kafam karıştı.

  • Hamza Bey
   Son paragrafınızda yazdığınız kriterleri AKP ye bir uygulayın bakalım.
   Sonra da sonucu yazarmısınız?

   • ben abdurrahman beyin ne söylediğini anlamaya çalışıyorum. Sizin neyi akpye uyarlamamı istediğinizi de anlamadım. AKP’nin insanları kandırıp kandırmadıkları hakkındaki düşüncemi soruyorsanız ona kolaylıkla cevap veririm. ama abdurrahman beyin ne söylediğini soruyorsanız ben de anlamadığım için o yorumu yazdım, cevap veremem. fakat sanki abdurrahman bey muhalefetin yaptıklarını onaylamıyormuş gibi yazmış. bunun diğer anlamı iktidarın yaptıklarını onaylamaktır. bunun da müslümanlık ile bir alakası olamaz. Tabi ki bana göre. Ayrıca sadece müslümanlık değil, faşizm gibi bazı ideolojiler hariç, bütün dinler ve düşünceler aslında toplumların iyiliğini hedeflerler. Yani dinlerin özü iyilik üzerinedir. tabii ki uygulaması, dinlerin içinde geçen birtakım ifadeler, geçmiş zamanın özelliklerinden kaynaklı uygulamalar ya da o uygulamaların yanlış değerlendirilmesi kötülüklere kaynak oluşturabilir ama dinlerin temeli, özü iyiliktir. onun için iyi olmayan birisinin ne müslüman, ne hristiyan, ne yahudi, ne putperest, ne budisth olma (tabiki bunların iyi takipçisi olması anlamında) mümkün değildir diye düşünüyorum. Adam ben budistim der ama budizmin reddettiği herşeyi yapabilir (temel değerler anlamında söylüyorum bunu). onlar konumuz haricinde. Bu çerçeveden olmak üzere, eğer birisi müslüman sayılacak veya müslüman değil denilecekse, tek objektif kriter o kişinin iyi olup olmaması olabilir. onun dışındakiler suni ayrımdır. “İslam güzel ahlaktır” sözü de bunu ifade eder. kuşkusuz islam başka şekillerde de tanımlanabilir. ancak ahlakı dışlayan bir din olamaz. ayrıca islamın da hristiyanlığın da özünde barış vardır. Budizmin de temelinde barış vardır. yahudilik konusunda pek bilgim yok. israil devletinin uygulamaları yahudiliğin özünün de ahlak üzerine olduğu, olması gerektiği düşüncesini şüpheli yapıyor ama tahmin ediyorum onun da temelinde barış, kardeşlik, hak, adalet gibi iyilikler vardır. Yani ben, bir dinden bahsediliyorsa, barış, sevgi, iyilik, hak, adalet, insanlık gibi kavramların olması gerektiğini düşünürüm. akpnin bu kavramlarla yakınlığı anlamında düşüncemi soruyorsanız, birisinin böyle bir soru sorması bile abes.

  • Sanırım çok düzgün bir Müslüman olduğu için; Karamollaoğlu; Allah’a oğul isnad edip; o oğulun bile (azgınlıklarında) kendilerine engel olamayacağını televizyonlarda herkese ilan edenlerle Abidik Gubidik ittifakları kurabilmek için 49 buçuk takla atıp; cellatlarına medhiyeler düzüp ödüller verdi.
   Demek ki Allah’a şirk koşanlarla birlikte koşmanın faziletleri yazıyor sizdeki din kitabında…

   Taşların bağlandığı bu köyde yaşayanlar olarak ulu orta sallamaya; ilhad ehline temennalar çakmaya devam. Hem de İslam adına Allah adına…

   Sanırım abidik gubidik ittifakı için can attığınız CHP milletvekilleri gibi; Allah’ın bile size güç yetiremeyeceğini vehmediyorsunuz.

   • Ey şafak! “sanırım” diye başladığın cümleni çeşitli ithamlardan sonra “Demek ki…” kararlılığınla işi şirk koşmaya eşdeğerliyorsun. Senin şu mantığının “eşek öldüren” abidik gubidik cinsi olmaktan çok daha radikal. Biraz sakin ol, kimseye karşı efendiliğini de kaybetme!

    • Eşek Öldüren Vezinli şiirler yazmak için harcadığın zamanın çeyreği kadar bir zamanı günlük gelişmeleri öğrenmeye harcarsan; yazdıklarımın itham değil; Abidik Gubidik İttifakı’nın önder partisi CHP’nin milletvekilinin ağzından çıkmış sözler olduğunu görürsün. Kapalı kapılar ardında falan değil hem; canlı yayında…

     İttifakınızın adı olan “Abidik Gubidik İşler”i ise; bizzat; kuyruğuna takıldığınız nevzuhur partinin genel başkanının; milletvekili borsası kurmayı; kendilerinin asla tenezzül etmeyecekleri Abidik Gubidik İşler olarak tanımlayarak icat ettiğini; transfer borsasında verici taraf olan ve Türkiye’ye katıksız kin ve iftiraları yüzünden kendi cenahının bilim adamları tarafından bile; “DERİN CEHALET” ve”UCUZLUK”la vasıflandırılıp tiiiiiiiiii ye alınan CHP liderinin ; şimdi bizzat yaptığı o işi; iki yıl kadar önce “AHLAKSIZLIK” olarak ilan ettiğini de bilmez gibi yaparsın sen şimdi…
     Tabii ki bilmezden gelirsin…
     Çünki zaman değişti ve sizin cenahta ahlak kuralları da değişti…
     Başkaları yaptığı zaman “ABİDİK GUBİDİK İŞ” ve “AHLAKSIZLIK” olan şeyler; İslam’a ve Türkiye’ye düşmanlık cephesi tarafından yapılmaya başlanınca mekarim-i ahlaktan sayılmaya başlandı…

     Tıpkı tescilli İslam düşmanlarıyla iş tutmayı “SÜNNET-İ SENİYYE” olarak tanımlayan aymazların yaptığı gibi…
     Gördüğün gibi; buradaki kadrolular tarafından Türkiye’ye ve İslam’a yöneltilen yalan ve iftiralar gibi boş vehim ve ithamlar değil yazdıklarım.
     Siz iftira atmaktan araştırmaya ve öğrenmeye vakit ayıramazsınız.
     Bari ben linklerini yazayım da belki birileri faydalanır…
     Tabi Koru’nun en güvendiği ve çok kullandığı o KTK (Koruyucu Tahammülsüzlük Kalkanı) devreye girip yorumum sansür edilmezse…
     1- http://video.haber7.com/video-galeri/118502-chpli-aydogdudan-cirkin-sozler-allahin-oglu-gelse-alamaz

     2- http://video.haber7.com/video-galeri/118382-kilicdaroglu-vekil-transferi-ihanettir
     3- http://www.haberturk.com/yazarlar/murat-bardakci/1933665-kemal-bey-yanlis-biliyor-osmanli-sarayinda-farsca-degil-japonca-konusulurdu

     Efendilik mi dedin…!!!???
     Bunları görünce;
     “Aaaa ! Hakkaten itham değil de var olan gerçeğin zikredilmesinden ibaretmiş ” demektir o…
     Ne yazık ki;
     İslam ve Türkiye düşmanlığına programlanmış zihinlerden beklenesi bir şey değil.

     • Ey şafak! Kime iftira atmışım? Videolara ait linkleri sanki ithamlarından önce vermişsin gibi numara yapman yanlış. Yazdıkların meydanda.. Partizan çekişmelere dair video izlemeğe ne meraklıyım ne de vaktim var. Sen o linklerini verdigin türden videoları sabah-akşam otur izle; ona buna sataşmak için yem olarak malzeme yapadur, ben neye ne kadar zaman ayırmam gerektiğini sana mı soracagım? Ustelik o konuda tamamen yanlışsın. “Sanı”lan bir şeyi “demek ki” diyerek kesinmiş gibi bir sonuca baglamaga çalısmak tutarlı bir mantık mı sizce? Efendilik konusunu o videodaki adamla ilgili sanmışsın, o da yanlış! Bak kaç ta yanlışını saydım!!! Daha önce şurada http://u0i.626.myftpupload.com/gul-aday-olsun-mu-sorunun-adayin-kimligi-olmadigini-ne-zaman-anlayacagiz/ yaptığın yanlışlık belki efe(ndi)liğine uyuyordu ama normalde yanlış idi. Hele hele o son cümlende “İslam ve Türkiye düşmanlığı…”ndan ima ettiklerine dahilsem o tamamen yanlış! Yazılanları tek tek tekrar oku “ha şurada” de diyebilirsen. Hadi göreyim seni, o anlayış kabiliyetini….

 8. Bir yorumcuya cevap.17/25 Aralikta darbeci ilan ettikleri Devletin güvenlik görevlilerine karşı, soykırım yaparak örtúklerini zanettiler
  O zamanki yaptiklari yolsuzluklar hayírsever işadami tarafında ilan edileceğini anlayınca 16 Temmuzla terörist uydurarak örtbas etmek için Türkiyeyi batırip dünyadan soyutularak kendilerini kahraman ilan etmek için bu siteye ve yazarına musallet ettikleri troller gibilerinden dünyayaya ihraç ediyorlar.
  Şimdi esas terörist kimlerin olduğu ortaya çıkmaya başlayınca, bütün trolleri saldíriya geçirdiler.
  Neyse son gülen tam güler, bekleyip göreceğiz, gerçeklerin er geç ortaya çikması gibi bir özelliği var.

  • Yaptıkların; Sayın Koru’nun favorileri arasında olsa gerek ki koruyucu kanatları altında tutuyor seni.

   • Galiba sayin Koruyu sizin liderinizle kariştirdıníz.
    Ben bu yorumları havuzdaki herhangi bir yazarin sitesine yazsam kesinlikle yayınlanmaz.
    Ya siz fanatıklerin yazarín kendisine yaptíğinız hakaretleri dahi yayınliyan birsimi beni kanatlari altında tutuyor.
    Siz bu sitede kanatlı ariyorsaniz o kanatlilar kendinizde dahil sizin gibileri dir
    Gül adi geçen her yazıya “KARGALARİN” nasıl üşütüğünú göriyoruz!

 9. Ahmet Donmez’i okudunuz mu? Soylenecek her seyi soylemis zaten.

  http://www.tr724.com/abdullah-gul-meydanlarda-ne-soyleyecek-insan-gercekten-hayret-ediyor/

  “Ne diyecek mesela?

  “Demokrasi raydan çıktı, beni Cumhurbaşkanı yapın, yeniden rayına oturtayım” mı diyecek?

  İnsanlar sormayacak mı, nasıl rayından çıktı diye?

  Acaba kendisinin imzaladığı kanunlar sayesinde olmuş olabilir mi?

  “Hukukun üstünlüğü kayboldu. Bağımsız yargı sizlere ömür” mü diyecek misal?

  Peki Şubat 2014’te, yargıyı hükümetin emrine veren HSYK Kanunu’nu kim onaylamıştı? Hem de Anayasa’ya açıkça aykırı olmasına rağmen. Üstelik bizatihi kendisi, kanunda 15 ayrı Anayasa ihlali tespit ettiğini açıklamasına rağmen. Hem yurt içi hem yurtdışından gelen onca uyarıya rağmen gitti noter gibi o yasayı onayladı.

  Gazeteler, “Hükümete Gül gibi HSYK” başlığını kim için atıyordu acaba? O gün bağımsız yargının tabutuna çiviyi kendisi çakmadı mı? 17 Aralık yolsuzlukları için hesap vermek istemeyen Erdoğan’ın, adalet mekanizmasının temeline koyduğu dinamiti ateşleyen dönemin Cumhurbaşkanı olarak kendisi değil miydi?

  ***

  Başka ne diyecek?

  “Sokaklarda huzur kalmadı. Kimsenin can güvenliği yok” mu diyecek örneğin? E tabi, MİT güpegündüz başkentten adam kaçırıyor. Aylar sonra kemiklerini kırmış, gözünü morartmış, kafasını yarmış bir vaziyette emniyete teslim ediyor. Hesap soran yok. Hatta konuşan bile yok.

  Sayın Gül otobüslerin üstüne çıkıp MİT’i mi eleştirecek? İstihbarat teşkilatına sınırsız yetki veren yasayı onaylayan kimdi diye sorulmayacak mı o zaman kendisine? “Türkiye Suriye gibi olur” diye uyaranlara rağmen imzalamadı mı yasayı? Şimdi kalkıp “Güzelim ülkemizi muhaberat devletine çevirdiler” mi diyecek?

  ***

  “Wikipedia bile yasak” mı diyecek ya da? İnternet yasaklarını mı eleştirecek? O zaman da önüne kendi onayladığı internet yasakları konulmayacak mı? “Twitter yasağını onaylayıp da VPN’le tweet atan Cumhurbaşkanı sen değil miydin?” diye sorulduğunda ne cevap verecek?

  İnsan gerçekten merak ediyor.

  ***

  İşadamlarına kurulan baskılara, yapılan tehditlere, şirketlere hukuksuzca el konmasına, sermayenin haydutça el değiştirmesine mi tepki koyacak? “Sen daha Kayseri’de sayısız hayrını gördüğün Boydak’lara çökülürken bile sesini çıkaramamış adamsın” dendiğinde bir cevap verebilecek mi? Ne diyecek mesela?

  ***

  “Bu Erdoğan’la bir tek ben baş ederim” mi diyecek? O zaman Mayıs 2014’teki Danıştay toplantısında yaşananlar hatırlatılmayacak mı? Metin Feyzioğlu’nun konuşmasına sinirlenen dönemin başbakanı Erdoğan, ergenler gibi ortalığı birbirine kattıktan sonra yanındaki Cumhurbaşkanı Gül’ü de çanta gibi peşine takıp salondan ayrılmamış mıydı? Protokolde devletin bir numaralı koltuğunu temsil eden şahsiyet, makamını başbakan karşısında mostralık etmemiş miydi?

  Şimdi kalkıp “Türkiye tek adam yönetimine teslim edilemez” mi diyecek?

  ***

  Bütün AK trollerin maskarası yapılarak Köşk’ten indirilen ve bir gün öncesinde parti kongresi toplanarak yeniden başbakan olması engellenen Abdullah Gül, şimdi intifada mı başlatacak? Zamanında kendi hakkını bile savunamamış iken şimdi bütün hakkı yenmişler adına bir adalet yürüyüşü mü ateşleyecek?

  ***

  Yoksa “He, yaptım, ama hele bi sor bakalım niye yaptım” mı diyecek millete?

  Bir gün Bilo, kendisine devamlı bunu söyleyen Maho’ya, “Soruyorum ulan, niye yaptın?” deyivermişti o filmde.

  Şimdi aslında sırf bunu diyebilmek için bile Gül’ün adaylığına destek vermek var da…

  Çıksın hepsini tek tek açıklasın bakalım. Ben de merak ediyorum, acaba ne diyecek?

  Tabii adaylık iddialarını yalanlayıp “fitne” açıklaması yapmazsa…

 10. Sayın Koru seni bilmiyorum ama sayın Gül adına muhafazakar seçmen bu duruma çook sevindi çünkü sevdiklerinin vefasız olamaları onları çook üzüyor sayın Gül’ün CHP(Muhafazakar değerlerle mücadele eden) ile ne işi olur ki emin olun Ak parti nin oyunun azalmasından sayın Gül’ün vefasız olması muhafazakar seçmeni daha çook üzer

 11. fehmi bey merhaba! siz, chp adayı kılıçdaroğlunun ilk turda en fazla ikinci oyu alan aday olacağını ancak ikinci turda yeterli oyu alamıyacağını bu nedenle de akpnin istediği adayın kılıçdaroğlu olduğunu düşünüyorsunuz. Ben de sizin görüşünüze katıldığımı ilave olarak da meral akşener ve sp lideri karamollaoğlunun handikaplarını da yazdım. chpden aday çıkarsa (çıkacak gibi görünüyor. kılıçdaroğlu olmazsa bir başkası olacak gibi), bu durumda, muhafazakar kesimin kabul edebileceği bir aday olmazsa seçimi erdoğanın kazanması garanti gibi. Meral akşenerin hem kendi oy oyarının yüksek olmaması, hem beyaz toroslar ve 15 bin faili mechul handikapları nedeniyle ikinci tura kalsa bile seçilme ihtimali düşük. zaten büyük ihtimal chpnin adayı ikinci en fazla oyu alacak olduğu için akşener ikinci tura da kalamayabilir.
  en sonunda bütün muhalefetin chpnin adayında birleşme ihtimali vardır. Aslında doğrusu, chpnin adayının arkasında demeyim ama birinci tur sonunda en fazla oyu alan adayın arkasında durulması gerekiyor. bu durumda chpnin adayı (kılıçdaroğlu değil ama bir başka aday) az biraz da şansı olur.
  Sizin kafanızdaki düşünce olarak sp, iyi parti ve chp abdullah gülün çatı adaylığı altında seçime girsin, (kılıçdaroğlu, akşener, sp lideri ve abdullah gül ile sınırlı düşünüldüğünde) en mantıklı düşünce. Ancak chp içindeki abdullah güle karşı direnci bir kenara koyuyorum, akp içinden ne kadar oy alabileceği epey muamme. bildiğim kadarıyla abdullah gül memleketine gittiğinde, kayserili akpliler bile gülden uzak durmaya çalıştı. yani akp tabanından ne kadar oy alabileceği tartışmalı. buna chp tabanının direncini bir de muhafazakar muhalif kesime abdullah gülün çankaya noteri halinin güven vermemesi düşünüldüğünde öyle çantada keklik bir sonuç ortaya çıkmıyor.
  kuşkusuz başka çatı daylar çıkabilirdi. mesela abdüllatif şener olabilirdi. bence makamı bırakıp normal yaşama dönmesi ve yapılanlara ortak olmaması bir artısı. babacan ismi telaffuz ediliyor ancak bu enkazda hem babacanın, hem şimşekin, hem arınçın, hem çevikin hem de gülün ciddi katkıları var.
  Daha öncede gerekçelerini yazdım. ben partilerin önseçimle aday belirlemesi ve bağımsız adayların ortaya çıkması taraftarıyım. böylece, ilk turda herkesin düşüncesine göre oy verebileceği adaylar ortaya çıkar, bu durumda ilk turda erdoğanın seçilmesini zora sokar. ikinci tur için birşey diyemem. ancak ülkenin normalleşmesinin, (hernekadar çok önemli olsa da) sadece cumhurbaşkanlığı seçimine indirgenmesini de doğru bulmuyorum. ayrıca erdoğanı kesinlikle gül yenilgiye uğratır diye bir garanti de yok. siz öyle görüyorsunuz ama durumun öyle olmadığı hem mnuhafazakar kesimde, hem de chp tabanındaki yorumlarda görülüyor.
  Ayrıca, sizin söylediğiniz kesinlikle doğru olsa bile, insanların sizin söylediğinizin etrafında birleşme ihtimali, (liderler birleşse bile), çok düşük. o nedenle kendi doğrularınızın değil, her bir bireyin (ya da seçmenin) doğrularının siyaset arenasına yansıması için politika üretmek çok çok önemlidir. demokrasiyi erdoğanın iktidardan inmesine ertelememektir. o riske sokmamaktır. gerçek demokrasi çabası budur.
  Hem sizi, hem de siyaset üzerine kafa yoranları, Siyasetin, seçmenlerin doğrularının siyasi arenaya en iyi şekilde yansımasının sağlanması ilkesini değerlendirmeye davet ediyorum.

   • Nurdan hanım tepkiniz için teşekkür ederim. Yeni ve farklı düşüncelerin anlaşılması bile sıkıntı iken, okunup takdir görmesi hiç ummadığım birşeydi. Demokrasi, günlük yaşam içinde davranışlarla hergün yeniden oluşturulur ya da tersi. bu herşey için geçerli. diktatörlük de öyle. Siyasetin artık parti liderlerinin sultasına değil, halkın doğrularının karşılık bulduğu arenaya dönmesi gerekiyor. bunun da başlangıcının oy verenlerin önseçimle gelen adaylara veya bağımsız adaylara oy vermnesinden geçtiğini düşünüyorum. Çünkü liderlerin sultası ancak bu şekilde kırılır. yoksa birileri birilerini aday gösterir, halka da onların doğrularını oylamak düşer ki bu yöntemle demokrasi mümkün değil gelmez. Zaten kaç yıllık demokrasi çabamızda bir arpa boyu yol alamamamızın en büyük nedeni, aslında günlük kararlarımızda demokrat kültüre uygun davranmamış olmamızdır. ve layık olduğumuz şekilde de yönetiliyoruz. Tepkiniz bana cesaret verdi. tekrar teşekkür ederim.

    • Hamza bey sizin yazilarınız gerçekten tarafsız ve mantikli.
     Ayrıcada bana el parmaklarımı hatírlatiyor.✋ siz yazmaya devam bizde zevkle sizi ve sizin gibilerini okumaya devam.

 12. Dün yaşanan gelişmelerden sonra resmin (ya da puzzle diyelim) eksik kalan parçasının, resimde yer alan diğerleri tarafından tam olarak kabullenilemediğini görmüş olduk. Dolayısıyla hiçbir meselede olmadığı gibi aday çıkarma konusunda da birliktelik gösteremediler. Kılıçtaroğlu’nun “her türlü özveriye hazır” olduğunu öğrendikten bir vakit sonra, kendi partisinin hiçbirşeye hazır olmadığını öğrendik. İttifakı dışarıdan desteklemesi beklenen HDP nin kendi adayını çıkarması da cabası oldu.
  Kendi adaylığını ve partisinin seçime girebilmesini bile CHP ye borçlu olan İYİ partinin genel başkanının Cumhurbaşkanlığı sevdası ile yanmakta olduğunu gördük. Son dönemde yüzde 1-2 arası olduğu söylenen oy oranına rağmen “kilit parti” olduğu ilan edilen Saadet partisi nin kendi manevi liderine 28 Şubat darbesinin yapılmasına zemin hazırlayanlara, onun adını taşıyan ödüller verdiğini gördük. Son tahlilde “siyaset mühendislerinin hayalleri” gerçeğin duvarına çarparak dağılmış oldu. Adına muhalefet dediğimiz bir grup sözde partinin kendi küçük menfaatlerini bile bir kenara bırakarak bir hedefte birleşemedikleri anlaşılmış oldu. Allah sayın Gül’ ün yüzüne baktı da bu çapsızların peşine takılıp kendisini daha fazla rezil etmedi. Sonunda beklenen oldu ve beş benzemez bir aday çıkaramadı.
  Şimdi tüm çapsızlar korosuna buradan bir cümle daha söyleyelim. 15 Temmuz günü cümle alem gördü ki R.Tayyip Erdoğan’a haklı davasında yardım etmek için canından vaz geçmiş bir halkı var. Darbe gecesi makarna depolayanlar, kredi kartı çalışmıyor diye ağlayanlar bilmezler. Kendi amacınız uğruna bir koltuktan bile vazgeçemeyenlerden iseniz daha çok duvarlara toslayacaksınız demektir. Şimdi hadi tekrardan işinize gücünüze dönün. Artık ne bu halk sizin kandırabileceğiniz bir halk, ne de bu ülke sizin gibi beceriksizlere teslim edilecek kadar değersiz.

  • ali yiğit!çok güzel slogan atıyorsun. ama 16 senedir aynı kişiye oy verenlerin artık kandırılmayacağını söylüyorsanız, artık akpye oy vermiyecekleri anlamına gelir. yoksa bu halkın kandırılmaya devam edeceğini söylemeniz gerekirdi. Yani size göre bir kandırılma durumu varsa. Demem o ki, sloganı atarken bile bir mantık gerekiyor

   • Yani kandırma, kandırılma mantığını bile kuramamışken, halkın artık kandırılmayacağı analiziniz biraz afaki kaçmış.

    • Yorum ortada ve açık. 2000 li yıllar öncesinde boş vaadlere oy veren bir kısım halk vardı. O zamanlar bunlar mümkündü. Oysa Kılıçdaroğlu neler vaad etmedi ki. İtibar eden var mı ? Bu süreç tamamlandığında artık samimiyetsiz konuşmalar, anlamsız sözler ne oy şeklinde ne de bir başka şekilde karşılık bulamayacak. Ezberletilmiş cümlelerle halk bunu ister diye konuştuğunuz her şey bir makyaj gibi yüzlerinizden akıyor. Demokrasi havariliğinizde, hak hukuk palavralarınızda, insan hakları güzellemelerinizde asıl niyetinizi gizlemeye yetmiyor. 24 Haziran da bir cevap daha alacaksınız ama yine halkı suçlayıp zeytinyağı misali yüze çıkmayı bilirsiniz. Gemiş ola, biraz da samimiyet üzerine çalışın çünkü milletvekili transferleri yetmiyor.

 13. “Yeniden vurgulayayım: Muhalefet partileri ve onların kadrolarında yer alan ‘akıllı’ insanlar sayesinde maceranın eşiğinden dönmüş oldu ülkemiz.
  Az kalsın, beklenmeyen girişimlerle yolumuzu şaşıracaktık.” diyerek
  ———————–
  iktidar partisinin kadrolarını göreve çağırıyorsunuz diye anlıyorum 🙂

 14. Devlet yönetimi için dürüstlük vazgeçilmez şarttır lakin yeterli değildir. Bunun kadar gerekli olan hususlardan bir diğeri de dirayettir. Görevi esnasında muhterem GÜL Beyefendi.bu dirayeti sergileyememiş, 1inci şahsiyet olmayı becerememiş veya başkalarına tabi olmayı tercih etmiştir. Tavır koymak gerektiğinde değerli refikaları kadar olamamıştır. Cumhurbaşkanlığına ilk adaylığı esnasındaki cesaretini icraatı sırasında asla göstermemiştir.
  Başkan olduğu takdirde Devlet Denetleme Ekibini duraksamadan ve ayrım yapmadan ilgili hedeflere yönlendirebilecekmidir? Bu konuda ciddi şüphelerim vardır. Diğer yandan Partiyi bölen, ayrı parti kuran bir şahsiyetin peşinde koşmasını; son günlerde popülaritesi ve güven katsayısı gerçekten zirve yapmış olan Sayın KARAMOLLAOĞLU’nun bu konu üzerinde yoğunlaşmasını da anlayabilmiş değilim vesselam.

 15. BENİM ADAYIM KARDEŞİM ERDOĞAN deseydi GÜL şuanda AKPARTİNİN ÖLÜMSÜZLERİ ARASINDAYDI..ama şimdi İTİBAR BİTTİ..Hiçbir akpartili gül e oy vermez degerde vermez…HA GÜL HA ABDULLATİF ŞENER..hayat böyledir…BİR AKPARTİLİ SEÇMENE GÖRE ACABA KİM KİMİ ARKADAN HANÇERLEDİ…Kardeşim GÜL diyenmi yoksa ADAY OLMAK için BEŞ BENZEMEZİ bir araya getirmeye çalışanmı???

 16. S Koru şunun altını çizeyim bu sefer çuvalladınız kabul edin 1.2 puanlık sadet partisini göklere çıkarttınız cilalayip boyaladiniz onlarda kendini tabiri caizse himen zannetti ve ülkenin kaderi bizim elimizde gibi duygulara kapıldı o kadar ileri gittilerki son olarak 28 şubatta Rahmetli Erbakana en büyük haksızlığı yapan kişilerle kolkola oldular hemde utanmadan gene Erbakanin adını kullanarak bu işin

  Hüsranla sonuçlanacağı belliydi çünkü s Gül sevilen sayılan birisiydi yalnız dunyanin bu günkü durumu yumuşaklığı götürmüyor biraz hırçın olmak gerekiyor

  S Gül bu sayede jübilesini yaptı yalnız pek akıllarda iyi bir imaj bırakmadı

  Bakıyorumda herkez ülkenin iğliği selameti diye başlıyor yok yok sadece kendi fikri kendi düşüncesi nin işbaşına gelmesi arzulanıyor veya kininden nefretinden kaynaklanıyor bir başkasını uzaklaştırmak işte bizler burada dürüst olamıyoruz

  Allah her hepimize dürüstlük nasip etsin

 17. Nekadar ucuz ve gecekondu siyaseti böyle..sayın fehmi koru bile dürüstce adayım gül diyemedi ama hep istedi ..şimdi kalkmış dıyorki gül ben aday olacagım demediki..peki gül aday değilim dedimi?? işte bütün mesele bu..ABDULLAH GÜL için AKPARTİ artık bitmiştir..KARDEŞİ ERDOĞAN artık kardeşi değildir…SEN NASIL BİR AK PARTİLİSİNKİ AK PARTİ ADAYINA RAKİP OLUYORSUN?? elimde olsa kesinlikle varsa üyeliğini iptal ederim..SİZİ GİDİ TURUVA ATLARI SİZİ..(rahmeti erbakanın repliği)

  • Erdoğan’ın kardeşim dediklerinin başına gelenlere herkes şahid oldu.
   Demekki Gúl “Arkadan”vuran ikili oyniyan kardeşliği kabulenip diğerleri gibi önünde el pençe durmak yerine karşısında onun korkulu ruyasi olark durmayi tercih ediyor.
   Gúlün varliğı dahi onua rahat uyku uyutmiyor ve uyutmayacak da. Bu da son gelişmelerde net olarak ortaya çıktı.
   Gülün değil sesini duymak golgesinden dahi korkan birisi diyer yol arkadaşlarıni düşürdüğü tuzaklara Gúlú düşüremediğinden dolayi olsa gerek.
   Aslında Gúl susmamali bildikleri ve şahit olup engelliyemedikleri yolsuzluklarí millete anlatmasıni bir görev olarak yapması gerek.
   Yapmalída.

 18. Fehmi Koru’nun bu yazısı ve yapılan yorumlardan anlaşıldığı kadarı ile Abdullah Gül’ün adaylığının artık gündemden kalktığı anlaşılmaktadır.
  Eğer Abdullah Gül, yıpranmamak ve kaybetmemek için bu riski almadıysa zaten bitmiştir ve hem de kötü bitmiştir.
  Yok eğer CHP ve İYİ PARTİ Abdullah Gül’ün adaylığını kabul etmemişlerse bu da muhalefetin ve Türkiye’nin bittiğini gösterir.
  Her iki durumda da ülkenin ruhuna el-FATİHA.

 19. Sayın Koru, Abdullah Gül’ün aday olması konusunda ki cabalariniz boşa çıktı,birde Abdullah Gül’ün ağzından adayim diye birşey duydunuz mu diyorsunuz peki değilim niye diyip de gündemi rahatlatmiyor,Ama buz biliyoruz ki Gül o uygun zemini bulduğu anda aday olur.Lakin biz Gül’ün aday olmasından cekindigimiz felan yok sadece bu yapıdan çıkan bir kişinin bu insanların kayığına binmesine üzülüyoruz,yoksa aday ister Gül’en ister kahkaha atan olsun sonuçta ağlayacak degilmi

  • Sayin Gul niye aday degilim demek zorundaymis ki.Akplileri rahatlatmak boynuna borc mu.Gece uykusu tutmayanlari pispislamak ta uzerine borc mu?

 20. Bahçeli Cumhur-ittifakın içerisinde olmamış olsaydı, şimdi neler olurdu?
  Benim de dilimi bal (!) arısı soksun, dönüp dolaşıp Bahçeli’yi dilime pelesenk ediyorum. Ortaya çıkan bu tabloda onun işlettiği sürecin etkisi olmadığını kim de söylerse, ona inanasım gelmez.

  2014 Cumhurbaşkanlığı öncesi Başkanlık sistemi ve hasseten Erdoğan için ağzına geleni ardına koymadan bangır bangır bağıran o, ne oldu, ne değişti de Erdoğan’ın ve getirmek istediği Başkanlık sisteminin yılmaz savunucusu oldu? Şimdiyse muhalefet cephesinin ortak aday üzerinde pozisyon belirlemeye çalıştığı ve belirli bir aşama kaydettiği hengamda, Bahçeli’nin bir tiweetiyle ana muhalefet partisi ile HDP içerisinden çatlak/karşıt sesler gelmeye başladı. Akşener ise adaylıkta ısrar etmek pozisyonundan direnme moduna geçti.

  Müteahhitliğini Bahçeli’nin yaptığı Cumhur ittifakına Akşener ile CHP ve HDP’den birer grubu da taşeron olarak eklemiş olduk..ee, ağır işler bunlar, yükü paylaşmalı… Anlayacağınız Erdoğan’lı Başkanlık sistemini istemiyoruz deyip ama şimdiki tavırları ile buna katkı sunanlar da, Bahçeli’nin çizgisine gelmiş oldular, kabullendiler. Cumhur ittifak görünür yüzüne bir de görünmezi eklendi. Acaba neden?

  Nedeni şu: Devlet aklı.

  Suriye odaklı süreç, ABD’nin Suriye bombardımanını okeylememiz, oradaki iddiamızı ”hiç” ederken, ABD ve Fransa’nın İran üzerindeki tazyikini giderek artırıyor olması devlet aklını pozisyon almaya zorladı. Devlet siyasi yüzünü, hazır bütün siyasi iddialarından vazgeçmiş ve devletçi olmuş Erdoğan ile devam ettirme kararında. Bölge üzerine yoğunlaşan Batı politikalarını uzun süreli seçim süreci ile karşılamak olamazdı. Bu yüzden hem erken (baskın) seçim kararı alındı hem de muhalefet cephesinin oluşumuna rıza gösterilmedi.

  Biz? Bizlerde, sistem ve lider tartışmaları içerisinde siyaset bilgeliği yapıyoruz.

  Allah, devletimizi, milletimizi vatanımızı muhafaza eylesin, siyasetçilerin şerrinden de bizi…

   • ‘…şerrinden de bizi…muhafaza eylesin’ olacak.
    siz, bundan mahrum bırakılmak istemiyorsanız dilediğiniz gibi dua ediniz. heyecanınız da dorukta..hadi, gayretle…

 21. Yeni sisteme göre Türkiyeyi sadece disarda Temsil etmeyecek Cumhurbaskani, bilakis yönetecek, gücü elinde tutacak. Disardan bir Cumhurbaskani belirlemek cok komik degilmi? Hangi partinin programi Hükümet programi olacak? Gül, hangi partiyi temsil edecek? Sirf Erdogan olmasin da ne olursa olsun mantigi ile bir araya gelen bir topluluk, Türkiyeye ne katabilir? Saddami devirmek icin Amerikayi cagiran gerizekalilardan farki ne bu projenin? Siyaset iyi düsünelim iyi olurla olmuyor. Siz En soldan en sag a kadar tüm görüsleri icinde barindiran bir parti gördünüzmü? Bu isin dogasina aykiri. Bu is bal gibi olur diyorsaniz, Buyurun önce Mikro ortamda, Izmir Belediyesinde deneyin bakalim, Birakin Abdullah gül veya Abdüllatif Sener Izmir büyüksehir Belediye Baskani olsun. Iyi Parti, SP, CHP, HDP de il yönetiminde bulunsun, Bir paylasin bakalim basarabiliyormusunuz. Basarirsaniz Türkiyede sizinle olacaktir.

  • Artik parti programi diye birsey kalmadi.Hatta Akp diye birsey de kalmadi ki oarti origrami olsun.Devlet sufleyi veriyor,Ohal khk lari ile sayin Erdogan uyguluyor.Birak Akp yi sayin Erdoganin bile bir programi yok.Bunun en guzel gostergesi en son yaptigi, ” Milli ve yerli parayla birlikte inşallah bu kur oyununu da bozacağız” konusmasidir.Oaradan alti sifir atan,paranin simgesini degistirenler ve bununla ovun

   • 6 sifiri kullanan baska ulkeler var istersen bikac tl verip bi torba alabilirsin, hem sifir ozlemini gidermis olursun:)

 22. Sayın Gül ince hesapları bırakıp yüreğinden geçiyorsa SP nin adayı olmalıdır. Ünlü bir repliği hatırlatayım ; “Sonunu düşünen kahraman olamaz!”

 23. ******
  Bir gün bülbül kaza ile dut yemiş
  Şekspir efendi bakın ne demiş :

  “Başka bir ismi olsaydı da gül”
  (Misal, sayın C.B. Abdullah Gül)

  “Herhalde yine hoş kokardı gül”
  (Ama dikeninden pek korkardı gül)

  Gülü seven Dikenine katlanır,
  Katlansa da bir gün sakatlanır!

  Güzel koku saçtı, mest etti gül,
  Dut yemiş bülbül etti, gitti Gül!

  Sıra sizde, nerdesiniz kediler
  Öne sürdü sizi, şu sizinkiler !…

  Haydi çıkın meydanlara kükreyin,
  Gece gündüz, boşa nefes tüketin!

  ******

 24. SİYASET(YENİDEN DÜZENLENMİŞ YORUM)
  Başarılı olmak ne demektir? Biri çıkar “Ben dinsiz bir Türkiye oluşturacağım.” der de sonunda o Türkiye oluşursa o başarmıştır. Biri çıkar da “Ben dindar bir Türkiye oluşturacağım.” dese o da başarılı olmuş olur. Elbette ki Türkiye’yi bir kişi dinsiz yapamaz. Bir kişi dindar da yapamaz. Hepsini Allah yapar ama kişi onu yapmak istemiş ve o da olmuşsa artık o kişi başarılıdır.

  Şimdi Rothschildler Türkiye’yi dinsizleştirmek istemiş ama başaramamış. Süleyman Karagülle ise Türkiye’yi dindarlaştırmak istemiş, başarmış. Ben Erbakan’ı, Erdoğan’ı, Gül’ü, Özal’ı hep bizden saydım. Onların da benim gibi Türkiye’yi İslamlaştırmak istediklerine inanıyorum. Dolayısıyla hep destekledim. Benim isteğim, çağımızın sorunlarını çözerken Kuran’dan yararlanmayı sağlamaktır. Benim gayem hiçbir zaman ben yapayım olmamıştır, yapabilecek kimseleri bulup, onları desteklemek olmuştur.

  Özal’ın eline çok büyük bir fırsat geçmişti. Evren’i destekleyecek, kendisi başbakan kalacaktı. Cumhurbaşkanlığına oynayacaktı. Şimdi çoktan Kuran düzeni Türkiye’ye gelmişti. Erbakan mevcut düzende devleti yönetmeye kalkışmayacaktı. Adil Düzen’in gelmesi için iktidarda kalmalı idi. Gül Cumhurbaşkanı olmamalı idi. Bir askeri cumhurbaşkanı yapıp Erdoğan’la birlikte Adil Düzen için çalışmalı idiler. Erdoğan cumhurbaşkanı olmamalıdır. Akevler ile Adil Düzen’i getirmelidir.

  Gül, tüm makamları aşmıştır. Başbakan iken ne yapmıştır? Hükümete sorun olmamıştır. Olağan hallerin iyi reisicumhuru olmuştur ama Taksim Gezi olaylarında çok büyük yanlış yapmış, eşkıyalara arka çıkmıştır. Erdoğan ise korkmamış. Türkiye’nin en tehlikeli zamanlarında bile devletine sahip çıkmıştır. O da olağan durumlarda cumhurbaşkanlığını beceremiyor. OHAL’i gereksiz sürdürmek, hem parti başkanı olmak hem devlet başkanı olmak gibi durumlar çok tehlikeli durumlardır.

  Sermaye onu yüceltiyor. Her şeyi ona fatura ediyor. Bu durumda seçimden sonra tehlikeli durumlar vardır. Erdoğan Akevler ile istişare etmemektedir. Temel Bey büyük işler başardığını sanmıştır. Bunlar hep Sermaye’nin oyunlarıdır. Rabbimize güvenerek sabırla bekliyoruz. Biz Yalova’daki ahşap ev denemelerimize devam ediyoruz. Durumumuzdan memnunuz.

  • “dindar bir Türkiye oluşturma” iddiasinda olan insanlari biraz uzaktan takip edip, iman zaafiyeti icinde olduklarini farkedeceksiniz. Mantik: hele soyle herkes dindar olsun, ortam olussun, menfaatleneyim, sonra ben de Allah’a tam iman ederim. Tiksiniyorum.

 25. doğrusunu isterseniz ben Abdullah beyden adayım-değilim gibi bir cevap duymadan durumun netleştiğini sanmıyorum. önümüzdeki bir iki günü daha görmek gerekir.

  bugün bekir beyin yorumunda dediği gibi Abdullah bey bir görev üstlenmek istiyorsa ortaya çıkmalı, görüşlerini ortaya koymalı ,muhalefete çağrı yapmalı değil miydi. iyi parti de aynı görüşte olmalı ki meral hanım onlarca il gezerken Abdullah bey oturuyor yorumu yaptı. hangi konuda ne düşündüğü hakkında bile fazla fikrimiz yok. mesela ısrarla söylenen parlamenter düzene geri dönmek konusunda kendisinin ne düşündüğünü biliyor muyuz, bu konuda net bir hayır demiş miydi. ben hatırlamıyorum. bu arada bu ülkenin % 51 i evet dedi ise geri dönüş te ancak referandum la olabilir. yine 51 in hayır demesi ile geri dönülebilir. birilerinin parlamenter sistem ısrarı var ise çoğunluğun olmadığı gerçeği ortada. bu arada meral hanım adaylıkta ısrar ederse sıkı bir duruş sergilemiş olacak uzun zamandır siyaset sahnesinde muhalefette böyle bir duruş yoktu doğrusu.

  yeni aday kavgacı olmayacak, ekonomiyi bilecekmiş böylece chp de kesin olan tek şey kemal beyin aday olmayacağı. dünkü açıklamalara bakarsak meğer Çankaya noteri diye yıllarca bağırıp çağırdığı gülün adaylığı da zaten hiç söz konusu olmamışmış. bizler boşuna gelin güvey oluyormuşuz kemal bey meral hanımı iknaya gitmemişmiş, güçlü bir CB adayı iken partisini karşısına almak pahasına adaylığından olmak pahasına muharem ince boşuna feryat figanmış meğer. yine bir chp klasiği karşımızda.
  bu arada İsmet İnönü’den sonra yeniden göğsünde altı oklu bir cumhurbaşkanımız olmuş, fena mı?
  sorunuza bir ara uzun bi yorum yazayım ama şimdi kısa bi cevap vereyim;
  fena.

  saadetin adayı hala gül olabilir mi diye aklımdan geçmiyor değil. dediğim gibi bi cuma namazı çıkışını görelim. değilse kim aday olur acaba. bir b planları vardır mutlaka. sivas olayları ayağına dolanabilir bu nedenle temel beyin aday olacağını tahmin etmem…

  hdp nin adayı Demirtaş oldu. barajın altında kalmasını umarım kendi adıma. onun yerine en azından bölünmek parçalanmak dağılmak gibi derdi olmayan, bagajlarında silah taşımayan, hendekleri arkalamayan bir parti olsun, umarım hüdapar daha ılımlı, toparlayıcı, birleştirici, bütünleştirici bir politika izler, kürt halkı da onları meclise taşır. bizde destek veririz. desteği en çok kürtler hakediyor.

  ben çinli değilim asla beddua etmem. Erdoğan kazansın diğerleri kaybetsin diye dua da etmem. Yüce Allah bu aziz millete en hayırlı kim ise onu nasip eylesin, yöneticilerimize hidayet etsin.

  • didem abla, Süperül-muazzam bir yorum olmus…

   Yorumun en güzelide son bölümü:

   “ben çinli değilim asla beddua etmem. Erdoğan kazansın diğerleri kaybetsin diye dua da etmem. Yüce Allah bu aziz millete en hayırlı kim ise onu nasip eylesin, yöneticilerimize hidayet etsin.”

   Amiiiin.

  • dindeki esas ölçülerden biri
   sui misal misal olmaz ölçüsüdür.
   bu dinin sahibinin dinini temsil etmekle mükellef kıldığı bir kitap ve bir peygamber var. bunun dışında hiç bir şey ve kimse bu dini tam olarak temsil edemezler. Müslümanlar kitaba ve peygambere uydukları ölçüde Müslümandırlar ve ancak uydukları ölçüyle misal olabilirler, uymadıkları ölçüyle değil. yanlış yapan Müslümanların yanlışları onların dinine değil, nefsaniyetlerine atfedilir. yanlışta öne çıkarılması gereken dini değil, onun nefs mertebesidir. batının islam saldırısı da zaten yanlışlar kurgulayıp bunun üzerinden rant devşirmek değil mi?

   • Soyledikleriniz dogrudur.Ancak, “Peygamber bile gurur yapti biz yapmadik,Allahin vasiflarini tasiyan lider,Liferimizin dogdugu yer Mekke Medine gibi kutsaldir,Esenyurtu kaybedersek İslami Kudusu Mekkeyi kaybederiz,Erdogana oy vermeyen kafirdir v.s.” siylemler ile din,siyaset ve menfaat icin istismar edilirse,cikip bu istismarlara karsi bir durus ta sergilenmez laf da edilmezse ortaya cikan manzara tamiri kolay bir manzara olmuyor maalesef.

    • Ali Bey,
     Dini argüman kullananın yanlışı Müslümanlık başlığında değerlendirilmesin diyorum, yanlış bir şey eleştirilmesin demiyorum. Yanlış yanlıştır nesini savunalım? Böyle diyen müslümanlar var demek yerine böyle diyen cahiller var desek daha doğru olmaz mı???
     Selamlar.

   • “lâ misâle bi-sui’l-emsâl”

    Mecellenin bir maddesidir. Dinin esas ölçülerinden biri değil yani.

    • Mecelle, 1851 maddeden meydana gelmiş bir kânun olup, İslam devletlerinde ve bu arada Osmanlı Devletinde uygulanmış, bugünkü manasıyla medenî hukûkun ve hukuk usûlünün birçok bölümünü ihtivâ etmektedir. Osmanlı Devleti, kurulduğu târihten îtibâren İslam Hukûku esaslarına bağlı kalınarak idâre olunmuştur. Gerek amme hukûku ve gerekse özel hukuk sahalarında, bunun dışına çıkılmamıştır. İslamiyet’in bildirdiği ilâhî kurallardan hiç ayrılınmamıştır.

     Mecellenin maddeleri islam hukukunun esaslarına dayanır. İslam hukuku islam dininin esas ölçülerine dayanır.

 26. Daha önceki yorumlarımda da yazdım.
  A. Gül mücadele adamı değil.
  C.B. lığı döneminde noter katipliğinden başka bir iş yapmadı.
  Önüne gelen her kanunu onayladı.
  Tek adamlığa giden yolun taşları döşenirken hiç ses etmedi.
  Zaten İYİ parti baştan beri adayım belli diyor.
  CHP de çoğunluk baştan beri karşıydı Gül ün adaylığına…
  T.Karamollaoğlu ndan başka aday yapmak isteyen de yoktu.
  Ha bir de Sayın Koru çok istiyordu.
  Gene de aday olabilir.
  Toplar 100.000 imzayı çıkar ortaya cesurca ben adayım der diyebilir.
  Gülü isteyenleri de mutlu etmiş olur.
  1. turda seçilirse ne ala.
  2. tura kalırsa zaten muhalefet mecburen arkasında toplanır.
  Nasıl bu formül?

 27. Gül; kendi adına konuşmaktan korkup; sizin gibileri sözcü tutunca olacağı buydu zaten…

  2. eklemettin bilem olamadı adam…

 28. Evet Fehmi bey, hepimiz rahatladık, derin bir nefes aldık. Artık stresten uzak bir şekilde, Meral Akşener, Muharrem İnce, Yılmaz Büyükerşen gibi seçenekler arasından bir adayı 24 haziranda hep birlikte yeni cumhurbaşkanımız olarak seçeceğiz.

 29. Allah Sayın Cumhurbaşkanımıza hayırlı uzun ömür versin. Bu muhalefet durdukça AK Parti daha çok seçim kazanır 🙂

 30. Siyaset
  Başarılı olmak ne demektir? Biri çıkar “Ben dinsiz bir Türkiye oluşturacağım.” der de sonunda o Türkiye oluşursa o başarmıştır. Biri çıkar da “Ben dindar bir Türkiye oluşturacağım.” dese o da başarılı olmuş olur. Elbette ki Türkiye’yi bir kişi dinsiz yapamaz. Bir kişi dindar da yapamaz. Hepsini Allah yapar ama kişi onu yapmak istemiş ve o da olmuşsa artık o kişi başarılıdır.
  Şimdi Rothschildler Türkiye’yi dinsizleştirmek istemiş ama başaramamış. Süleyman Karagülle ise Türkiye’yi dindarlaştırmak istemiş, başarmış. Ben Erbakan’ı, Erdoğan’ı, Gül’ü, Özal’ı hep bizden saydım. Onların da benim gibi Türkiye’yi İslamlaştırmak istediklerine inanıyorum. Dolayısıyla hep destekledim. Benim isteğim, çağımızın sorunlarını çözerken Kuran’dan yararlanmayı sağlamaktır. Benim gayem hiçbir zaman ben yapayım olmamıştır, yapabilecek kimseleri bulup, onları desteklemek olmuştur.
  Özal’ın eline çok büyük bir fırsat geçmişti. Evren’i destekleyecek, kendisi başbakan kalacaktı. Cumhurbaşkanlığına oynayacaktı. Şimdi çoktan Kuran düzeni Türkiye’ye gelmişti. Erbakan mevcut düzende devleti yönetmeye kalkışmayacaktı. Adil Düzen’in gelmesi için iktidarda kalmalı idi. Gül Cumhur olmalı idi. Bir askeri cumhurbaşkanı yapıp Erdoğan’la birlikte Adil Düzen için çalışmalı idiler. Erdoğan cumhurbaşkanı olmalıdır. Akevler ile Adil Düzen’i getirmelidir.
  Gül, tüm makamları aşmıştır. Başbakan iken ne yapmıştır? Hükümete sorun olmamıştır. Olağan hallerin iyi reisi cumhuru olmuştur ama Taksim Gezi olaylarında çok büyük yanlış yapmış, eşkıyalara arka çıkmıştır. Erdoğan ise korkmamış. Türkiye’nin en tehlikeli zamanlarında bile devletine sahip çıkmıştır. O da olağan durumlarda cumhurbaşkanlığını beceremiyor. OHAL’i gereksiz sürdürmek, hem parti başkanı olmak hem devlet başkanı olmak gibi durumlar çok tehlikeli durumlardır.
  Sermaye onu yüceltiyor. Her şeyi ona fatura ediyor. Bu durumda seçimden sonra tehlikeli durumlar vardır. Erdoğan Akevler ile istişare etmektedir. Temel Bey büyük işler başardığını sanmıştır. Bunlar hep Sermaye’nin oyunlarıdır. Rabbimize güvenerek sabırla bekliyoruz. Biz Yalova’daki ahşap ev denemelerimize devam ediyoruz. Durumumuzdan memnunuz.

 31. fehmi bey söylemek istediklerinizi neden doğrudan yazmıyor sunuz? lafı bu kadar dolandırmaya ne gerek var. Gül aday olsa bile seçilemeyecek ve tüm geçmişini çöpe atacaktı. bunu gayet iyi biliyorsunuz. sizin de beklentiniz tüm muhalefetin ortak adayı olmasıydı ve böylece belki seçilme şansının olacağıydı. ama olmadı diye kahırdan ne yazdığınızı şaşırmışsınız. yok bayan cbaşkanımız olacakmıi yok altı oklu bir cbaşkanımız olacakmış. allah göstermesin. o art niyetli fikirklerinizi dolandırmadan net yazın da er meydanında sizleri de görelim. yoksa hala Erdoğan’dan beklentileriniz mi var? yada korkuyormusunuz?

 32. İlahi Fehmi abi…
  Bi alemsin vallaha… Sabah sabah yine bizi Gül-dürdün…
  “Ömer” diyeceğini anlamadık sanki, bir de tutup “Abdullah Gül’ün ağzından o iki sözcüğün, “Ben adayım” iddiasının çıktığını işiteniniz oldu mu?” diyorsun.
  Ama galiba bu bir final sorusu… Doğru cevap verenlere sertifika vermelisin.
  Aksi halde yıllarca yazılarını aksatmadan okuyarak adeta Fehmi Koru uzmanı haline gelen okurlarının zekasıyla alay ettiğini düşünecek insanlar.
  Sen de pek-âlâ bilirsin ki, siyaset mühendislik işi değil ustalık işidir. Mühendislik işi olsaydı her defasında yeni formüller üretilir ve bugüne kadar en mükemmel gen bulunmuş olurdu. Halbuki, Roma’dan beri hep gelenekler ve teamüller başarılı olur siyasette.
  Neticede hoş bir denemeydi… Gül gibi koktu… tebrikler…

  • O kadar güzel yazmışsın ki söyleyecek laf bulamıyorum. teşekkürler.

 33. Fehmi bey yazınız hocanın “hırsızın hiç mi suçu yok” fıkrasını hatırlattı. Sayın Gül zamanında (cumhurbaşkanı iken) birkaç olaya bile dik durabilseydi, kendi partisine rağmen adaletin, hakkın , demokrasinin yanında olabilseydi bugün Gül adı çok farklı karşılanırdı. Bu olaylar olurken bile hala sus pus bir köşede oturması da değişmediğini gösteriyor. Derdi gerçekten Türkiye olsaydı beyefendinin kendi adaylığı söz konusu olsun olmasın çıkar bir şeyler söylerdi ama durum ne yazık ki öyle değil.

  • Fehmi bey çok şanslı biri, o kadar güzel ve hakiki yorumlar yapılıyor ki sizden önce Fehmi beye teşekkür etmek lazım. Çünkü uzun yorumlara müsaade etmekle insanlar ne demek istediklerini anlatabiliyorlar. Sizin yazınızı da beğendim. İnşallah Fehmi abi de bu yorumlardan ders alarak artık doğru yazılar yazmaya başlar.

  • Demek ki vaktiyle ortaya cikan telefon dinlemelerinde 11. Cb nin korkmasini da gerektiren bazi tapeler, kasetler varmis demek?

 34. 1) SP’nin ittifaka yanaşmaması takdire şayan bir davranıştır. İdeolojik farklılık deyip geçiştirilemez. CB için Gül’ü aday göstermeleri de doğru bir hamledir, “siyasi mühendisliğe yenik düşmek” ve “savrulma” diye nitelendirilemez.
  2) Gül’ün aday olursa kazanacağını çok iyi biliyorlar. Bu yüzden işi baştan sıkı tuttular. Aba altından sopa gösterdiler. Gül’ün aday olma ihtimali bile paçaları nasıl tutuşturdu. Bülent Arınç apar topar saraya davet edildi ve uyarıldı. Bahçeli tweet attı.
  3) Sosyal medyada Gül için “Fetöcü, İngiliz uşağı vs.” diyorlar. Ama Binali, Kayseri’de konuşurken Gül’ü övüyor. RTE da Kayseri’de konuşurken Gül’ü överdi. Kayseri’de Gül’ü öv, sosyal medyada linç et. Gül eğer Fetöcüyse tutuklarsın, hapse koyarsın. (Eğer idam cezası gelirse asarsın.) Bu kadar basit.
  4) Mehmet Akif’in paltosu yoktu. Ankara’nın kışında üşüyordu. İstiklal Marşı için kendisine verilen ödülü kabul etmedi, kendine palto almadı. Üşümeye devam etti. Sezai Karakoç’a edebiyat dalında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü verildi. Karakoç törene katılmadı, para ödülünü reddetti.
  5) Bir Akif ve Karakoç gibi Müslümanlar var. Bir de bin odalı saraylarda yaşayan Müslümanlar var… Fransa’da terör saldırısında siviller ölünce “Üzüldük mü? Nah üzüldük!” diye tweet atan Müslüman var. “Afrika’da soykırım yapan Fransa’ya az bile!” diye manşet atan İslami gazete var. Gece Kulübü’ne terör saldırısı olunca “Gebersinler, umarım leş çoktur!” diyen Müslüman var.
  6) Bir Müslüman konuşmayı bilmeli. “İçinizde konuşacak olanlar ya hayır konuşsun ya da sussun!” hadisinden bî haber olmamalı Müslüman. Her ağzını açtığında o ağızdan kazurat boşalmamalı. “Yumuşak söz” söylemeyi bilmeli. “Söz, insanın kendini ortaya koyuşu, meydana dikişi, gözler önüne serişidir.” (Karakoç, Gün Saati, 86)
  7) Bağıra çağıra konuşmak İslam ahlakına uygun bir konuşma değildir. Müslüman olmayan güçlü ülkelerin liderleri bağırıp çağırmıyorlar.
  8) CB’na kim aday olursa ona tavsiyemdir: Ey CB adayı… Akif’in “Cehennem olsa gelen göğsümüzde söndürürüz…” mısraını kendine ilke, tasavvuf ahlakını da rehber edin. Fıtratında sadece kin ve öfke olan zat istediği kadar esip gürleyebilir. Sen yumuşak bir dille ve sabırla (tıpkı İbrahim Ethem gibi) o zatın gayz tufanını sinende eritebilirsin.

  • Müslümanlığımızın halini bu geri kalmışlığımızın sebebebini çok güzel yazıya dökmüşsünüz kaleminize yüreğinize sağlık.

   • Suyun elektrigin mi kesik gazin mi eksik? Okulda cocuklarin ders kitabini mi vermediler yoksa tablet mi az gelmis? Ordumuzun ihasi mi eksik sihasi mi yoksa milli piyade tufegi mi? Yorungedeki uydularimiz mi dustu basina yoksa marmaray fobin mi var? Havaalani mi begenmiyorsun asfalt yol kalitesini mi kopruler mi batiyor? Buldum hizli tren?

  • Belaların üzerimize sağnak sağnak yağdığı günlerde yüreğimizi bir nebzede olsun soğutan büyük şairler.
   “Aczin ki, ezilmekti bütün hakkı, dirildi
   Zulmün ki, zeval aklına gelmezdi, geberdi.”
   Ya da Servet-i Fünûn ‘ un büyük şairi Tevfik Fikret’ten ;
   “Zulmün topu var, güllesi var,kal’ası varsa,
   Hakkın da bükülmez kolu dönmez yüzü vardır. “

  • Sevgili kardeşim dediklerine katılmamak elde değil ama burası Türkiye merhum Menderes neden asıldı çook nazik kibar bir beyefendi idi ama astılar sayın cumhurbaşkanı böyle olmasa çoktaan yemişlerdi al aşağı etmişlerdi merhum Erbakan hoca ya 1 yıl dayanabildiler kaldı ki yedi düvel saldırıyor cumhurbaşkanının şahsında ülkemize bu gerçeği de unutmayalım lütfen

 35. Fehmi bey,
  kendinizi ne kadar da gezi görüyorsunuz siz öyle 2 ay öncesine kadar omuz verdiğin Gül ben artık siyasetten çekildim diye nutuklar atıyordu. Bakıyoruz bir haftadır kopan bu kadar fırtına rağmen çıkışta bir kerecik gündeme dair FİKİRLERİNİ beyan eder bit TWEET atmadı. Her zamanki kurnaz siyaseti ile suya sabuna dokunmadan kendi PR yaptırdı. Elini taşın altına koymadan korkak bir siyasetle partilere birleşin gelin adayım ben profili çizdi. Sizin bu yazınızda partiler birleşemediği için öfkenizin dışa vurumudur. Sizde haklısınız adayım demedi. Zaten diyecek bir cesaretinde yok !!!!

 36. Fehmi Bey,
  Siz, Abdullah Gul, Bulent Arinc, hatta Davutoglu… ve sizin gibiler… Kac zamandir haksizliklara ses cikarma imkaniniz fazlasiyla oldu. Bunlarin hicbirine yeterince guclu ses cikarmadiniz. Hatta genelde sustunuz. Belki doganiz geregi, belki istikbal endisesiyle… Simdi alin size istikbal… Kisacasi muhalifler size guvenemiyor. Bir cogu Gul gelip ortam yumusayacagina dibi vuralim sonrasinda nasil olsa bircok insan dindarlardan nefret eder hale gelir biz de baslarini ezeriz gorusunde.

  Kanaatimce bu sessizliklerinizin tevbesi su an Abdullah Gul’un cati desteksiz aday olup gerekirse kendini bir nevi harcamasidir. En azindan ben ve benim gibi yumusama yanlilari istemeden de olsa oy verir merak etmeyin.

 37. Abdullah bey, Akp seçmeninin sevdiği, saydığı bir siyasetçidir. Son birkaç yıldır Akp nin ve liderinin bazı davranışlarına uymaması belki en azından bir kısım Akp li tarafından çok hoş karşılanmasa bile, kendisine karşı duyulan sevgi ve saygı korunmuş, eleştiriler belli bir düşüklükte tutulmuştur. Evet sonradan olma bazı trol ve yazarlar haddi aşan lakırdılar etmişlerdir ama bunlar Akp ye oy veren ortalama seçmen tarafından paylaşılan görüşler değillerdi. Ama eğer Abdullah bey Chp nin doğrudan veya desteklediği bir aday olsaydı, Akp ve muhafazakar çevrede ve kendisini seven sayan kişilerle olan bağını kendisi yıkacaktı. Eğer gerçekten bu iş bitti ise ben kendisi açısından da sevindim. Çünkü hem eski çevresinden hem yeni çevresinden ve ayrıca onu belli amaçlar doğrultusunda araçsallaştıranlar tarafından çok üzüleceği tutumlara muhatap olacaktı. Ben Abdullah beyin vahim bir hatadan son anda dönerek en az hasarla durumu atlattığını düşünüyorum. Ama belki de kibarlığından ve karşı çıkamamasından yararlanarak onu bu işe sevkeden çok yakın çevresine karşı da daha temkinli yaklaşması gerektiğine inanıyorum. Hayırlısı olacaktır sonunda herkes için inşaallah.

  • Zaten sorun secmende degil,troll ordusunun maaslarini secmen vermiyor.Trollerin maaslarini verip sayin Gul’e hakaret ettiren,tehdit ettirenlerde mesele.Mesele sayim Erdoganin sayin Gul’u surekli bir yaylim atesi altinda tutmasi,troller ve medyasi eliyle.Yani kardeslik falan duygu somurusu.

 38. Ne Akşener in ne chp adayının şansı yok.
  Hem AKP den hem Kurtler den oy alabilecek dürüst ve liyakatli bir aday gerekli.
  Buyurun size çözüm;
  Ali Babacan (cumhurbaşkanı ortak adayı)
  İlhan Kesici (solu temsilen CB yardimcısı).
  Ümit Ozdag (milliyetçileri temsilen CB yardımcısı).
  Bakın o zaman ne oluyor!!!.

 39. Fehmi abi,

  Abdullah Gül konusunda siz elinizden geleni yaptiniz. Günlerdir Gül konusunu islediniz… Hatta hic kilit parti olmayan Saadet Partisini bile kilit Parti oldugunu yazdiniz… Fakat gündemi belirleyemediniz.

  … Üzülmeyiniz lütfen.. Yazinizin basliginda dediginiz gibi Ülkeniz adina sevinin…

  Ama iki seye üzülebilirsiniz:

  1. Ülkemizde Muhalefet Partisinin olamamasina.

  2. Abdullah Gülün Zamani ve yeri geldiginde ortaya cikip “benim kararim sudur” diyememesine.

  Hayaller baska bahara kaldi saniyorum.

  @Nurdan abla: Bende AK Partisine yüklendiginiz kadar, biraz da muhalefet partisinin beceriksizliklerine yüklenseniz nasil olur.

  @didem kuz: Sizin yorumlarinizi sabirsizlikla bekliyorum. Bakalim bugün ne yorum yapacaksiniz?

 40. Herkes rahatladıysa. Tekir kediler çıksın ortaya! miyav miyav miyov, şu fakire bi sadaka “oy”…..

 41. Abidik Gubidik Cephesi mensupları yalan söylemeyi neden en temel ilke haline getirmişler acaba?

  • Hakikaten ne kadar vok yalan soyluyorlar.2 hafta incesine kadar secim vaktinde olacak,bu sartlarda erken secim ihanettir falan deyip tak diye super baskin bir secim ilan ettiler.Bunlarin hicbir lafina guvenilmez gercekten de Abidik Gubidik bir ittifak.

 42. Fehmi Bey,yazının başlığındaki ifadenin aksine çok üzülmüşe benziyor.

  Gül’ün garantici olduğunu,risk üstlenemeyeceğini söyleyenler haklı çıktı.

  Doğru,Gül basının karşısına geçip göğsünü gere gere “adayım”demedi.

  Pekiyi,aday olmak istemedi,aday olabilmek için bütün muhalefetin desteğini almak için çalışmalar yapmadı
  diyebilir miyiz?Diyemeyiz.Dersek herkesi
  saf yerine koymuş oluruz.

  Sayın Gül,bir faninin gelebileceği en yüksek makamlara gelmişti.Bundan sonraki her arayış onun için bir macera olurdu.O bu maceraya atıldı.Bu saatten sonra aday olmasa bile kendini yıpratmış oldu.

 43. Adi üstünde muhalefet.O muhalefet partileri esas AKP kadar çıldırip paniklemediler vede AKP liler gibi sayın 11. C Başkanına karşıda terbiye sınırını aşarark hem trolleri hemde devleti idare edenler kadarda ona saygısızlıkta yapmadılar.
  Ya sayın Koruya karşı yapílan linç girişimlerine ne demelı.
  Bir partı düşunünki 16 yılda nelere kadír oldu.
  1.En başta din tacirliği yaparak güç kazanan bazı yöneticiler.
  2.Her yapılan hizmeti kendine mal eden bir kısım yöneticiler.
  3.Kendilerinin reklamını yapmaları için 24 saat devriyeler halınde maaşa bağlanmış 500 kişilik guruplarla halinde dünyanın her yerini konturol altında tutan troller.
  4.Devleti soyduklari az geldiği için çakma terör örgütler uydurarak insanların fabrikalarına ve mallarína çöreklenmek.
  5.Bir yúzúk sermaye ile çocuklarını ABD okutmak.
  6.Ne kadar arkadaş akraba ve eş dost varsa devletin üst makamlarına yerleştirmek, o yerleştırdığı dostlarınin dostlarına devlet ihallerini peşkeş çekmek.
  7. Diğerlerini mesala HAYIR sever iş adamlari, gemicikler, ve bunlar gibi birçoklarını yazacaktım Sinirlerim bozuldu burada keseyim.
  Peki sayın Gülün eşi dostu, kendi ailesinden her hangı birileri yukardakı yazdıklarım menfaatlardan yararlananlar oldumu? Açıkcası Milletin ve devletin mallarını otoriter bir tavırla el koyup sülalesine peşkeş çekip onları zengin ettimi?
  11.Cumhur Başkanımız hem Türkiyede hemde Dünyada saygı duyulup güvenilen bir şahsiyet.
  Partiyi Kuran ve başariya götüren Gül ve onu gibi olanlar şu an metal yorgunlari bahanesi ile birileri tarafından DİKTATÖRLÚKLERİNİ ilan ede bilmek için pasife edilerek devre dişi bırakdıklarının
  keyfini yaşarlarken,
  Milletin Gül demesi dahi onlari çileden çıkardı.
  Yakında birileri tarafından Türkiyede GÜL yetiştirenleri ve alanları “TERÖRİST” ilan edip mallarına muülklerine el koyup sülalece hapise atarlarsalar şaşırmamak gerek.
  Şu meşhur troller e bir çift sözúm olacak.
  11.C Başkanimiza kimse Cumhur Başkanlığını hediye etmedi bilakıs o zaman bile ikili oyniyorladı.
  3 köşe yazarına emir vererek Gül hakkında C Başkanlığına aday olmaması için alehde yazilar yazmalarını istiyene bizde ne derler?
  Şu kardeşim palavlarını bırakın! kardeşim dediklerinin başlarına ne çoraplar ördüklerini gördük.
  Sayın Gül o makama bileğinin hakki,zekasi,bilgisi ve kültürü ile geldi.
  7 sene Ne milleti gerdi nede hem içerde hemde dişarda önce dostum dediklerine daha sonra beni aldatmışlar diyip onlarla kavga etmedi o makamın sorumluluğunu kendisi ve yakın çevresi, dostlari ve ailesine en ufak bir menfat sağlamadan milleti birbirine düşürmeden onurlu ve dürüst bir C Başkani olarak “Huvuzun” pis sularında yíkanmaya hiç mi hıç ihtiyac hissetmeden dürüst ve barışcı bir C B olarak tarihe ismini altın harflerle yazdırdı.
  Bu arada Yazarımızda kalemini kirletmedıği için epeyce troolerin saldırısına maruz kaldı.

  • Mukemmel bir yorum.
   Akp liler sayin A.Gul’un aday olma hakki oldugunu bile kabullenmiyorlar,tam aksine aday olmasin diye acikca tehdit ediyorlar,iktidar havuzu medyada hakaretin,ithamin,tehdidin bini bir para.Elllerinden gelse sayin Erdoganin karsisinda,kazanabilme sansi olan adaylari linc edecekler.Secim olsun ama sayin Erdogan kazanirsa mesrudur mantigindalar,gizli acik.Onlara gore, sayin Erdoganin karsisina cikanlar,meseleler hakkinda farkli fikri ve yaklasimi ol hep hain,isbirlikci falandir,aslinda aday olmamalari ve sayin Erdoganin liderligini tanimalari gerekir.Boyle bir secim mantigi olur mu?İsteyen herkes,sartlari tasiyorsa aday olur,bunu bile kabullenmiyorlar.
   Bir baska ilginc yaklasimlari da muhalafet onlarin gozunfe herseyin suclusu.Ulkeyi 2002 den beri Akp,2010 dan beri sayin Erdogan tek basina idare ediyor,hatta artik meclis falan da olmadan yapmak istedigini Khk haline getirip yasal duzenlemeler de yapiyor,istedigini -atanmis,secilmis farketmiyor,hatta bu basbakan bile olabiliyor-gorevden aliyor,Ortulu ortusuz istedigi gibi harciyor,yani ulkeyi demir yumrukla idare ediyor,bu durum bu iken,Akplilere gore kotu ve olumsuz giden her durumdan dolayi iktidari degil muhalefeti suclamak ve elestirmek gerekiyor.Iktidari elestirince kiziyorlar.Bu yaklasimlari,dini ve kulturel muktesebatlarindan kaynaklanan bir bilincaltinin ortaya dokulusu;Onlar Emeverden bu yana gelen Osmanli ile zirve yapan,iktidarin ilahi ve mutlak yetkisi olduguna ve secilmis gunahsiz olduguna,elestirilemeyecegine elestirenin de hain olduguna hatta belki dinden de cikacacagina yani kafir olacagina inaniyorlar ve bu inanclarini saldirganca herkese jabul ettirmeye calisiyorlar.(Iktidar medyasini okuyun,dini,milli gerekceler ile susleyerek yaygin ve siddetli sekilde bu dediklerimi yaptiklarini gorursunuz.)Onlara gore,Iktidar,ya da daha fogrusu sayin Erdogan hep dogru yapmaktadir,ondan yanlis ve hata sadir olamaz varsa bir yanlis muhaliflerinin,dis guclerin v.s. eseridir.Bu yanlis acikca sayin Erdoganin kararlarindan,yapip ettiklerinden kaynaklaniyorsa ve muhalefet ve dis guclere sorumluluk yuklemek imkansiz oldugu durumlarda da icerden gunah kecisi bulur,onu ucurumdan yuvarlarlar ve sayin Erdogani gunahlardan temizlerler.Cunku srcilmis ve masuma gunah yapismax inanci ki bunun İslam inanci ile hicbir ilgisi olmadigi eski İran inancindan kaynaklandigi ve İran krallarinin mutlak iktidarini percinlemek icin kullanildigi bilinen bir srydir.nlarin olnafiyapmisetsin,yesin ama hic hesap odemesin,hesabi muhalefete sorulsun.

   • Topunuz birlikte gelin! Birlesin ey ehli fitne! Adi ustunde, nasil birlessin? Gorelim ust akil neyler, neylerse millet durer buker eline verir insallah!

    • Sende bir sorun var galiba,bir psikologa gorunmelisin.Yorumlarinda belalti imalar var surekli.Daha onceki bir yorumunda da televizyon kulesinden falan bahsediyordun.Bu belalti imalar,soykirim,oldurme, yoketme imalari falan ciddi bir psikolojik probleme isaret ediyor olabilir.Cunku bu tur bir kisilik yapisinin beslendigi bir sorun vardir altlarda.Ihmal etme.

  • Mukemmel bir yorum.
   Akp liler sayin A.Gul’un aday olma hakki oldugunu bile kabullenmiyorlar,tam aksine aday olmasin diye acikca tehdit ediyorlar,iktidar havuzu medyada hakaretin,ithamin,tehdidin bini bir para.Elllerinden gelse sayin Erdoganin karsisinda,kazanabilme sansi olan adaylari linc edecekler.Secim olsun ama sayin Erdogan kazanirsa mesrudur mantigindalar,gizli acik.Onlara gore, sayin Erdoganin karsisina cikanlar,meseleler hakkinda farkli fikri ve yaklasimi olanlar hep hain,isbirlikci falandir,aslinda aday olmamalari ve sayin Erdoganin liderligini tanimalari gerekir.Boyle bir secim mantigi olur mu?İsteyen herkes,sartlari tasiyorsa aday olur,bunu bile kabullenmiyorlar.
   Bir baska ilginc yaklasimlari da muhalefet onlarin gozunde herseyin suclusu.Ulkeyi 2002 den beri Akp,2010 dan beri sayin Erdogan tek basina idare ediyor,hatta artik meclis falan da olmadan yapmak istedigini Khk haline getirip yasal duzenlemeler de yapiyor,istedigini -atanmis,secilmis farketmiyor,hatta bu basbakan bile olabiliyor-gorevden aliyor,Ortulu ortusuz istedigi gibi harciyor,yani ulkeyi demir yumrukla idare ediyor,bu durum bu iken,Akplilere gore kotu ve olumsuz giden her durumdan dolayi iktidari degil muhalefeti suclamak ve elestirmek gerekiyor.Iktidari elestirince kiziyorlar.Bu yaklasimlari,dini ve kulturel muktesebatlarindan kaynaklanan bir bilincaltinin ortaya dokulusu;Onlar Emevilerden bu yana gelen Osmanli ile zirve yapan,iktidarin ilahi ve mutlak yetkisi olduguna ve secilmis gunahsiz olduguna,elestirilemeyecegine elestirenin de hain olduguna hatta belki dinden de cikacacagina yani kafir olacagina inaniyorlar ve bu inanclarini saldirganca herkese kabul ettirmeye calisiyorlar.(Iktidar medyasini okuyun,dini,milli gerekceler ile susleyerek yaygin ve siddetli sekilde bu dediklerimi yaptiklarini gorursunuz.)Onlara gore,Iktidar,ya da daha dogrusu sayin Erdogan hep dogru yapmaktadir,ondan yanlis ve hata sadir olamaz varsa bir yanlis muhaliflerinin,dis guclerin v.s. eseridir.Bu yanlis acikca sayin Erdoganin kararlarindan,yapip ettiklerinden kaynaklaniyorsa ve muhalefet ve dis guclere sorumluluk yuklemek imkansiz oldugu durumlarda da icerden gunah kecisi bulur,onu ucurumdan yuvarlarlar ve sayin Erdogani gunahlardan temizlerler.Cunku secilmis ve masuma gunah yapismaz inanci bu muktesebatta onemli yer tutar,bunun İslamdam kaynaklandigina da inanirlar,Osmanli oafisahlarina atfedilen bu ayni ozellik folayisiyla ve dogru gelir bu mantik kendilerine.Oysa ki bunun İslam inanci ile hicbir ilgisi olmadigi eski İran inancindan kaynaklandigi ve İran krallarinin mutlak iktidarini percinlemek icin kullanildigi bilinen bir seydir.
   Butun bunlarin sonucunda,iktidar yapsin,etsin,yesin ama hic hesap odemesin,hesabi sorulamasin,ekestirilemesin ve secenek de sunulamasin istiyorlar.Istemekle kalmiyor bunu baski ile de topluma kabul ettirmeye calisiyorlar.Demokrasi ve kurumlari,hersey hatta din bile yerine gore ve kullanisli oldugu muddetce bir anlam ifade ediyor bu mantikta.Bu mantikla mantik cervevesinde uzlasabilmek cok zor.Zaten guclu ve kalabalik degilseniz sizi dikkate de almiyor.

  • 11:47 tarihli cevabi yorumumu siler misiniz.Mukerrer,hem de eksiktir.Tam olani da onaylanmis zaten.

   • Edebinle yazdiktan sonra sirun yok tabii.Sorun,asmali kesmeli,tehditli,hain kafir ilan etmeli,belalti vurmali kusmalarda.Itirazim da bunlara dikkat edersen.Ya da okudugunu anlamiyorsun diyecegim.Halbuki epeyi zekisin.

  • Sayın Nurdan hanım uydurma terör örgütü yoktur. FETÖ Cemaat kisvesi altında bütün dünyayı kandırmış kutsal değerleri istismar eden bir terör örgütüdür. Amacına ulaşmak için her kötülüğü mübah görmüş soru çalmalar insanların yatak odalarına kamera koymalar daha neler neler saymakla bitmez ama siz bunları kabullenmekten çook uzaksınız. Darbeden yargılanan bir tane FETÖ mensubu doğru söylemiyor gerçekleri görmedim duymadım bilmiyorum diyerek örtmeye çalışıyorlar yani hepsi NAMERT çünkü FETÖ öyle istiyor. FETÖ nün kumpas kurup hapse attıkları MERT çıktılar gelip ülkelerinde hapiste yattılar yıllarca ama FETÖ cüler vatanlarını yakıp yıkıp kaçtılar hala onları savunuyorsun ya Allah hidayet versin diyorum

 44. Fehmi bey yine buram buram gül kokan bir yazı yazmışsınız.güle olan hissiyatınız objektifliğinizi tamamen bitiriyor.muhalefetin seçimleri kazanması çok zor bu doğru.düşününki 2014 te MHP karşısındayken ilk turda % 52 aldı Tayyip bey bugün hem MHP hemde BBP yanında.anlamak istemediğiniz şu Gül eleştirdiğiniz mevcut adaylardan çok daha kötüydü.madem oyu var seviliyor çıksın aday olsun % 5 oy alsın kesinlikle alamaz.ben aday olurum ama CHP iyiparti sp bana destek verecek yaklaşımı biraz komik olmuyor mu? Sadece gül mü akıllı? Bu partiler gülü cb yapmak için mi siyaset yapıyor? CHP ye yada iyi partiye oy veren kitleler için gülün Tayyip beyden üstünlüğü nedir?
  Gül aday olsaydı akpartiden %2-3 oy bölebilirdi ama CHP li iyipartili ciddi sayıda seçmen sandığa gitmezdi bir kısmıda Tayyip beye oy verirdi.neticede Tayyip bey milli.

  • Neyin millisi?
   Milleti bölerek, bebekleri zindanlarda çürüterek, dünyaya meydan okuyarak, önüne gelen herkes tarafından kandırılarak ümmül müslümanların ortak analarında biri olan Ayşe validemiz ve çocuk sahibi olamiyanlara yarım kadın olarak dünyaya ilan ederek ,her önüne çikanla kavga ederek, milletin vekillerine haddini bildirerek, önce hayır sever iş adami ilan edip devlet madalyasi ve ABD ye onun için notalar verip ertesi gün vatan haini ve sahtekar ilan ederek,
   , v.b bunlardan dolayımi milli oliyor?
   Milli lafı TC vatandaşlarına aittir onları bölüp birbirine düşman edenlere değil.

   • Imf ye derwish in borclarini odedigi icin ve imf recetelerine bizleri mahkum etmedigi icin milli! Okyanus otesin de onun bunun koynuna girmeye ugrasmadigi icin milli! Millet onu yuru biz yanindayiz dedigi icin milli? Afrikada somalide yoksul cocuklari asilattigi icin, suriyelimilyonlarca garibani olumden kurtardigi icin milli!

    • Imf nin 23 milyari borc ta , 438 milyar borc degil mi?
     Ya da soyle sorayim;23 milyar imf ye borc yapanlar milli degilse,ulkeyi 438 milyar borca sokan,bu borcu donduremeyecegiz korkusuyla da daha 2 hafta once erken secim istemeyi ihanet sayarken simdi de apar topar baskin secime gitmeyi millilim diye yutturmaya calisanlar nasil milli olabiliyor anlamadim.
     Ayrica Suriye meselesinde kafanin karisik oldugunu dusunuyorum.Suriyedeki olumlerde,goclerde,parayla alinip satilan insanlarda,milyonlarca insanin ulkesinden kacmak zirunda kalmasinda,Emevi camisinde 1 haftaya namaz kilacagiz deyip simdi seytan dedikleri Amerikanin pesine dusup Suriyedeki savasi korukleyenlerin de vebali vardir diye dusunuyorum ben.Hatta sirf bu gerekce ile bu yanlis politikanin mimari diye gunah kecisi olarak ilan edip basbakani bir gecede gorevden aldilar.Tabii bunu gorebilmek icin balik hafizali olmamak lazim.Arada bir yanip sonen zeka yetmez bunu gormeye.Vicdanli bir mantigi kendine rehber edinmek gerek.

Yoruma kapalı.