Duymayanlara duyuruyorum: AK Parti bugün kongresini yapıyor…

40
Reklam

AK Parti bugün yeni bir olağan kongresini daha gerçekleştiriyor. Bu altıncı olağan kongre. 2000 yılında kurulmuş, 2002 yılında iktidar olmuş, yapılan bütün seçimlerde iktidarını korumuş ve en sonunda ülkeyi ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ ile tanıştırmış bir parti olarak, AK Parti, bu kongresinde yönetimini de yenileyecek.
Böylece yepyeni bir partiye dönüşecek AK Parti…
Partiye yakın kalemlerin de siyaset bilimi literatüründen devşirerek belirttikleri gibi ‘hakim bir parti’ye…
Doğrudur, liderini, devletin bütün kurumlarının başına gelenleri tek başına atayabilen, milletvekili aday listelerine son şeklini bizzat verebilen, hükümetin üyelerini kendisi doğrudan seçip programını kendisi hazırlayabilen, dış politika önceliklerini belirleyebilen bir cumhurbaşkanı yapmayı başardığı gibi anayasayı değiştirerek halka seçtirdiği cumhurbaşkanını da genel başkan haline getirmiş bir parti için o sıfat yerindedir.
Hakim bir partidir bugün AK Parti.

Sistemin özellikleri

Türkiye Cumhuriyeti’nin yüz yıla yaklaşan tarihinde bugünküne benzer dönemler yok mu?
Var.
O dönemlerde de ülkemiz dünyanın gidişi istikametinde özellikleri yansıtan bir sisteme sahipti, bugünün dünyası da ‘kuvvetli liderler’ önderliğinde kalkınma modeline prim verir gözüküyor.
Durumumuz global genel trende uygun.
Ancak böylesine dönüşüm süreçlerinde ülkeler ve yönetimleri risklerle karşılaşabiliyor. Çözüm kolaylığı sağlayacağı umulan sistem özellikleri öyle durumlarda işe yaramadığı gibi bazen aleyhte sonuçlar da verebiliyor.
En son örneğini ‘kuvvetli lider’ tanımına uygun yönetimlere sahip Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerde görüyoruz. Biz bölgede karşı karşıya kaldığımız bazı sorunlarda ABD’den anlayış bekliyoruz ve bunu ABD başkanı Donald Trump‘ın şahsen gerçekleştirebileceğine inanıyor ve bunu kendisinden bekliyoruz; ABD’de Trump da iç politikasında işine yarayabileceği düşüncesiyle bizde yargılanan bir papazın iadesinde ısrar ediyor ve bunu sağlamasını Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan‘dan bekliyor.
Trump “Pentagon” Cumhurbaşkanı Erdoğan da “Yargı” yüzünden beklentileri karşılayamıyor ve bu da ikili ilişkileri zora sokuyor.
İki taraf da sonunda kendine yeni müttefikler arayışına girmiş bulunuyor.
Müttefik ilişkisi birbirine zarar vermeyi amaçlayan karşılıklı ataklarla bambaşka bir hal aldı. ABD Türk ekonomisini, Türkiye de ABD’nin ekonomik çıkarlarını hedef alan girişimlerde bulunuyor.

Kongrenin zamanı mükemmel

Böyle bir ortamda toplanıyor bugünkü AK Parti kongresi.
Zamanlaması bu açıdan mükemmel.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önceki kurallara göre oluşmuş siyasi yapılardan neşterini tek başına vurmadığı yalnızca parti teşkilatı kalmıştı; kongreyle o da gerçekleşince AK Parti bütünüyle onun iradesini yansıtan bir yapıya sahip olacak.
AK Parti, iktidarı boyunca ikinci kez (ilki 7 Haziran 2015 seçimi sonrasıydı) Meclis’te çoğunluğa sahip değil bugün; ilk vartayı seçimi yenilemek suretiyle başından savmıştı, bugün ise MHP’nin verdiği açık destek sayesinde herhangi bir zorlukla karşılaşmayacağı görüntüsü veriyor.
MHP desteğinin de bir bedeli var: AK Parti kuruluşunda belirlediği ve kendisine kimlik kazandırmış ilkelerin bir bölümüyle vedalaşmak zorunda. Bunu gönülsüzce yapmadığı, yeni sistemle uyumu daha kolay sağladığı için bu da bir sorun teşkil etmiyor.
Zaten kendisini sorgulayabilecek, icraatlarını engelleyebilecek, yoluna taş koyabilecek çapta bir muhalefet de yok bugün.
Anamuhalefet partisi (CHP) iç sorunlarıyla çalkalanıyor. İYİ Parti kendisi ile MHP arasına bir mesafe koyamadığı için iktidarın etki alanından fazla uzakta değil. İç dayanışması en sağlam görüntüsü vermiş HDP bile çekişme ve çatışmaların dışa vurduğu bir parti görünümünde.
Geçmişte hiçbir iktidar böyle bir şansa sahip olmamıştı.
Parasının değeri bir yılda Dolar karşısında yarı yarıya erimesine ve değerlendirme kuruluşları Standard&Poor’s ile Moody’s daha dün Türkiye’nin notunu kırmasına rağmen insanlar yine de iktidara küsmüyor.
Küserlerse kötü.
Muhalefet partileri iç sorunlarını çözüp ülke gündemine kendilerini verirlerse kötü.
İç ve dış politika öncelikleri birbirine karışır ve riskler büyüyerek biri diğerine zarar vermeye başlarsa kötü.
En önemlisi de ekonomideki olumsuz gidiş dizginlenemezse çok kötü.
AK Parti bugüne kadar pek çok badireden güçlenerek çıktığı için bugünkü sorunları da önemsemiyor.
Bize de AK Parti’ye “Nice yıllara” demek düşüyor.
ΩΩΩΩ

Reklam

40 YORUMLAR

 1. “Trump “Pentagon” Cumhurbaşkanı Erdoğan da “Yargı” yüzünden beklentileri karşılayamıyor ve bu da ikili ilişkileri zora sokuyor.” derken ciddi misiniz! Yani Erdoğan Papaz Brunson’un serbest bırakılmasını arzu ediyor ama “bağımsız” yargı bu arzuyu görmezden geliyor öyle mi! Bence Cumhurbaşkanımız “Göçmen kuşlar keşke 3 ay fazla kalsa Türkiye’de diye arzusunu ifade etse, ertesi gün Türkiye’de kalış süresini 3 ay uzatmayan göçmen kuşlara, mahkemeler tarafından ceza verilir. (Tabi ki teşbihte hata olmaz toleransına sığınarak bu örneği verdim). Hele bir de Dış Politika’da Devlet Politikasını akamete uğratacak, sıkıntıya sokacak bir yargı kararını bu güne kadar hangi hakimler vermiş ki Papaz’ı yargılayan hakimler de verebilsin!
  Yazınızın bir bölümüne katılsam da yukarıda alıntıladığım bölüme katılmam mümkün değil. Bence o bölüme siz de katılmıyorsunuz?

 2. Sayın Koru gri renkli makaleleriniz artık tat vermiyor. Aman Zülfü yare dokunmayayim ya da aman yandaş gözükmeyeyim endişesi taşıyan,malum u ilan cümleleriyle dolu bir yazı daha..siz de herkes gibi ülkede işlerin iyi gitmediğini net görüyorsunuz ama sözgelimi bir Karar yazarları kadar bile cesareriniz yok. Neymis parti baştan aşağı yenilenmiş. Bir kaç isim dışında yeni olan nedir. Ya da tek adam rejiminde isimlerin ve kadroların yenilenmesi ne anlam taşır. Bu ülkede Erdoğan’ı ya da Ak partiyi eleştirmek neredeyse vatan hainliği mesabesinde.. neyse söyleyecek çok şey var ama yazacak kimse yok maalesef

 3. akpyi akpliler bile ciddiye almıyor artık.
  çünkü akp yok rte’nin oyuncağı var ve kurşun askerleri ya da piyonları var. Herkes de bu durumu bildiği için akp ile ilgili hiçbir gelişme, akpliler de dahil hiçkimsede merak uyandırmıyor. Olayın özü bu.
  – hiçkimsenin umurunda olmayan bir parti ya da daha doğrusu kişi, ülkeyi de hiçkimsenin umurunda olmayan bir ülke durumuna düşürdü. abd bile türkiyeyi kolaylıkla ypg ile ya da herhangi bir grup ile eş tutabiliyor.
  – “dünya lideri” bu duruma şaşırıyor. “bir papazı bize tercih ediyor” diyor. Kendi düştükleri durumdan vazgeçtim, ülkeyi düşürdükleri durumu bile anlayamayan bir “dünya lideri”miz var. artık akplilerin bile umursamadığı bir “dünya lideri”. akplilerin bile, ne söyliyeceğini, ne yapacağını merak etmediği bir “dünya lideri”. akpliler bile “dünya lideri”nin konuşmasını dinlemek yerine, başka proğramları izliyorlar.

 4. *******
  ……
  Halk “küserse kötü” denmiş
  Küsen yok mu; hakkı yenmiş?
  Dargınlar var, görmek lazım
  Pek çoğumuz küskün bizim…
  Bir tek gönül dargın ise
  Aldırmayıp kırdın ise
  Şu kıldığın namaz değil
  İslam dini HAK DİNİ, bil
  Ezber ise bu iş olmaz,
  Hakka karşı, dik durulmaz!
  Ne ikidir, ne de bir üç,
  Birdir Allah, yegane güç!
  Tek güç olmak O’na mahsus
  Taklid etmek riskli husus
  Güç hırsıyla taklid eden
  Et kemikten aciz beden
  Bencil olma, paylaş gücü
  Yoksa olur, alır öcü…
  Tasarrufta vahit Allah
  Nicesine şahit Allah!
  Ne güçlüler geldi geçti
  Ne ektiyse onu biçti!
  Tek kişiye verilirse
  Güç istismar edilirse
  Her geçen gün güçten düşer
  Her bir yönden çullanır şer
  Paylaşınca daha güzel
  Bakıp bakıp imrensin el
  Şeffaf eyle herkes görsün
  Güven duysun, içi sinsin
  Paylaş gücü, herkes görsün
  Çeşit çeşit, fikir versin
  ……..
  *******

 5. Ümüt misin nesin? Bu duyacağın lafları birdaha isitmek istemiyorsa. Şunlari iyice O kafana sok ve zihninede kazı.
  Bir kerece ummetine Allah CC tarafindan gönderilmiş Nebiler nebisi iki ciha güneşi olan bir peygaberin ümmetiyim ve kendimede onu rehber edinmişim, Cebrail AS vaditasi ile Peyber efendimiz tarafinda her nek getirilip haber verildi ise ben onlarin cümlesine inanmiş iman getirmişimim bunuda dilimle itraf kalbimlede tastik etmişim.
  Allah yolunda hizmet edenleride her zaman taktir etmekle birlikte duva ederim.
  Öğle Turkiyedeki Seyhi olmayanin şeyhi “ŞEYTANDIR DIYENLERE” inanacak kadarda ne din cahilim nede aptalim.
  Birisi bir şey konusuncada önce o insanin KALITESINE bakip ona göre hareket ederim.
  Sizin gibilerinin birilerinin “TERÖRIST” ilan ettiklerinedi Terörist olarak kabul edecek kadarda hem dünya hemde Dini bilgilerinden noksan olmadiğım gibide cok şükür yeterince hem aileme hemde etrafima örnek olacak kadar bilincliyim.
  Şimdi kim terorist ona bir bakalim. Onlarin okullarinda okuyup yurt dişinda gene ayni sekilde onlarin maddi manevi bütün
  Imkanlarıni kullanarak bu günlere gelip ve arkadanda kuyularini kazanlarin TAAA kendileri ve onlarin trolleridir.

 6. Görünüşte hala gazeteci kimliğine uygun gibi görünen ancak incelediğinde denileni kaleme alan son zamanlar da türeyen gazetecilere taş çıkartır makale yazan yazarken de enfes kelimeler ile makalesini süsleyen haksızlık karşısında da susmayan yılların usta gazatecisi kimdir.?
  a: Fehmi KORU
  b:hepsi

  • Mehmet bey bence
   A: Şıkı.
   Peki sizce hangi şık?Sari çizmeli Mehmet ağa mi? “YALNIŞ ANLAŞİLMASIN” HESAP ÖDIYECEK olan MEHMET ağa , soruyu soran Mehmt ağa değil. ☺.
   Sahi sizcede birilerine kol kanat olacak sarı çizmeli Mehmet ağalar çıkarmı?

 7. Meçhule doğru
  Erdoğan ve AK Parti Türkiye’yi eski haşmetine getirecek iç ve dış imkânlara sahiptir. Ne var ki AK Parti bu seviyeye gelmesinde Allah’ın kimleri, neleri ona ihsan ettiğinin farkında olmak bile istemiyor.
  1960 Müdahalesi olmasaydı, İzmir’de Kur’an merkezli Akevler kooperatifi kurulmayacaktı. Erbakan Odalar Birliği’nden kovulmasaydı, Akevler’in önerisini kabul edip de bağımsız adaylıklar koymasaydı Milli Görüş olmazdı. Milli Görüş olmasaydı AK Parti olmazdı.
  Allah bu partiye ve Erdoğan’a neden bu kadar imkanlar bahşetti? İslami cihattan dolayı hala İslam aleminden destek görüyor. Kadroyu yenilemek İslamiyet’te yoktur. Aksine eskilerin sıratı mustakımı içinde eskilerin anlattıklarını geliştirmektir. Yeni milletvekilleri ne yapacaklarını bilemeyen kadro. Yeni bakanlar da öyle.
  Bazı gerçekleri bilmek gerekir. Ahmet Davutoğlu AK Parti’nin ilk kuruluşundan bu yana bir bürokrat olarak AK Parti’nin dış siyasetini yönetmiş biridir. Onu ve kadrosunu devre dışı edenlerin dış siyasetinin anlamı, AK Parti’nin meçhule doğru ilerlemesidir, karanlıklar içine gitmesidir.
  Endişeliyiz ama korkmuyoruz. Kafirler istese de istemese de Allah nurunu tamamlayacaktır. Bize düşen Adil Düzen üzerinde çalışmaktan ibarettir.

 8. Sizin amansiz benimle ugraşma hastaliginiza çevabi aşağids
  Ümüt
  16 Ağustos 2018 at 17:03
  sayın yorumcular Ak partinin ülkemize milletimize 16 yılda maddi manevi neler kazandırdığını milli olmayanlar (FETÖ, PKK ve diğer dış güçlerin maşası olmuş oluşumlar ) anlayamazlar, göremezler . çünkü onlar gelişen, güçlenen Türkiye den rahatsız olan parazitlerdir. Ülkemizi kim kalkındırmış sa onun karşısında olmuşlardır. İç muhalefete gelince kimileri istemezükcüler (şu yapılmasın bu yapılmasın) kimileri, Ak partiden önce adam yerine konmazken devlet tarafından itilip kakılırken Ak parti bütün vatandaşları devlet katında itibarlı yaptı. ama bazıları bunu kıskandıkları için eski günlerini unutup onlar da müzmin muhalif oldular. FETÖ ye gelince onlar içinde yetiştikleri toplumu kandırmış devleti ele geçirmek için her türlü alçaklığı yapmakta bir beis görmemiş dış güçlerin maşası olmuş alçaklar milletimiz tarafından mahşeri vicdanda
  ümüt
  17 Ağustos 2018 at 08:50
  Sayin Akyol gercekler canını cook acıtıyor galiba işi kisilestirme Nurdan ve siz insanlara tepeden bakmayın küçük ve hor görmeyin siz Akçalir küçük gordukleriniz

 9. .Aldatan ve Kandiranlar Partisine yorum yapmak için harciyacak zamanimia yazik edemem
  Yalniz Dengesiz ve seviyesiz bazi yorumculara birkaç soru sorup onların hakkimda ileri geri yazdiklarinada kendi anliyacaklari bir dellede cevap vermek istiyorum.
  Ümüt siz gerçekte insanmisiniz! yoksa Erdoğan tarafindan işinlanmiş her hangi bir varlikmsıniz?
  Sizin kadar terbiyeden dinden imandan noksan Allahi birakip kula tapan birilerine ben hayat boyu rastlamadım,İşin garip tarafi sizin gibi birisi çıkipta başkalarina alçak diye hitap ediyor.Siz o yazilari yazarken aynanin karşısinami geçip yüzünüze bakarakmi yaziyorsunuz?
  Madem Erdoğana bu kadar tapmiyorsaniz o zaman ona söyleyin politikayi biraksin.
  Harmana gire oorsuk dirgene dayanır…
  Politikacide eleştirilere dayanmak zoruundadir madem elestirlere bu kadar kiziipta ,sizin kadar okuduğunu dahi anlaymiyan trolleri devletin ve melletin.
  Parasini vererek ortaliğa saliyor. Sizlerin Küfürler,ve hakaretlerinizden medet umuyor. “AMA” Bu tip insanların sonunun ne olacaği Adaletin ve Kainatın Gerçek sahibi tarafinda gönderilen Kuran-i Kerimde açik açk bizleri bildiriliyor.
  Peki sizin Dünya lideriniz o kadar üstün zeklı ve başarili kos koca bir ülkeyi tek başina idare edecek donanıma sahip idi ise parti kurmadan önce neden Gülenin Ayağına gidrek ondan yardim idstedi? Yoksa ondan yardim istiyen Erdoğan deyilde, Hamaza Akyol ile benmi idik?
  Madem 16 senedir hep aldatilarak ve mağdrlari oynayıp devletin tepe noktasina gelip kendini dunya ve ümmetin lideri olarak Sultanliğini ilan etmiş çoook zekali birisi idiyse neden Gülenin öncülüğünde halkin parasi ile kurulmuş kurumlari önce tepe tepe kullanıp. sonrada mallarınin üstüne çöreklenerek suçsuz, günahsız, bebekleri,kadinlari, bilim adamalarni, gazetecileri, doktorlari,mühendisleri, zindanlara tıkıp OHAL ile apar topar seçime gitme gereği duydu?
  Siz gerçekten nasil zekanin ürunüsünüz’ki DÜNYA Markasi olmuş 17/25 Araliği halen daha Erdoğana yapılmış bir darbe olarak kabul etmeye devam ediyorsunuz.
  Zaraf verdiği RÜŞVETLERI anlatmasını 15 gunde dahi bitiremedi.
  Bunun yani sirada TC Avukatlari gene TC tarafindan HAYIR SEVER IŞ ADAMINA KURBAN verilen H Atillanin cezasini 5 yıl olsun diye mahkemeye muracaat edilid.
  Şimide Halkbankin cezasini azalttirmak için Zavalli bir din adami Ikizlerin oyunçagi oldu.Trump içerde yolsuzluklari ile sikiştimı Türkiyey Parmak salliyor ve o parmağin yarattığı ekonomo depreminden 16 yillik Dünya ve Ummet liderinin yaptiği çuruk ekonomi sarayları tuzla buz oliyor.
  Ümmetin Lideride kendi beceriksizliklerini gülen ve günah keçileri olan diş düşmanlar palavlaranini ısiti isitip mayaliyor.
  Şimdi ümüt gibileri bunu yutuyor ve şırf kendi menfaatlarına dokunulmasın diğe bizleri alçak ve vatan haini ilan edecek kadar da vahşilesiyorlar.

  • Evet Sayın Nurdan hanim bendeniz geçmişin hizmet hareketi iken onlara bunlar cemaat degil bunlar sinav sorularini caliyorlar devleti ele gecirmek icin her turlu naneyi yiyorlar diyenlere karsi onlari savunur onlar dindar yapmazlar derdim. darbe ile birlikte cemaat in cemaat olmadigini teror örgütü FETO olduğunu bütün alem ogrendik bu nedenle FETO culere karşı sifir tolerans. 15 Temmuz şehirlerinden gezilerinden hiç bahsetmiyorsunuz. Zaten FETO cu oldugunuzu itiraf ettiniz.Türk milletinin FETO culerle işi olmaz onlarla ortak yanlarimiz kalmadı onlar bizim ülkemizin can düşmanları oldukları için bulundukları yerlerde Türkiye aleyhine çalışmalar yapiyorlar.bendeniz sade bir vatandaş olarak gecmiste hem cemaate hemde iktidara yakındım. Darbe talimatının FETO tarafından verildiği konusunda toplumun ekseriyetinin şüphesi yoktur.sadece FETO culer inanmıyor aslında onlarda biliyorlar ama herseyi inkar ediyorlar

  • asagilik varlik
   kim kimden para almis.
   devletin parasini kim dagitmis ? iftira atma
   elestiri baska iftira baska birsey
   salaklik is bambaska
   aq kancigi erdoganin adini abdestsiz agzina almaman gerekir senin
   yorumlarindan kultur seviyen ortada

 10. Kongrenin tarihini ve bugün olduğundan Fehmi abinin siteye gelince haberdar oldum. haberdar olmasam da birşey kaybetmezdim . Siyaset artık gazı kaçmış gazoz gibi . Tat ermiyor.

 11. Seçimlerden sonra bakanlar açıklandığı gün aklıma bir komplo teorisi üşüşüverdi.
  Dün YouTube da dolanırken rastladım komplo teorimin biraz geliştirilmiş haline.
  Memduh Bayraktaroğlu, sempatik üslubuyla ve ” Amman haaaa! Sakkkinnna ciddiye almayin, anlattığım tammmaaaamen bir kommmplo teorisi” uyarısını sık sık yaparak anlatıyordu.
  Memduh Bayraktaroğlu nu dinledikten sonra sabaha kadar uyuyamadım.
  Muhalefet yok, Akp eski akp değil, ya Reis de tek teğilse, ya da küçük ortak MHP nin dışında bir üçüncü ortak varsa….!
  En önemlisi de, bugün siyasi iradenin hukuka müdahalesi diye eleştirilen müdahaleler yapilamazsa, ya günün birinde adalet mekanizmaları Reisi dinlemese……!
  Komplo teorileri keyiflidir derler de hiç de keyifli değil. Aksine ürkütücü ve mide bulandırıcı.
  Allah’a şükürler olsun güneş doğunca aklımı komplo teorilerinden arindirabildim.

  • Sizin komplo teorilerinize yetişemiyoruz artık, lakin o bahsedilen duruma biz kuwetler ayrılığı diyoruz:)

   • Senin bulunduğun noktadan kuvvetler ayrılığı gibi mi görünüyor bilemem ama benim durduğum noktadan kuvvetlerin sarmaş- dolaş hali gibi görünüyor. Üstelik kuvvetlerin tek elde toplandığı eleştirilerine de aldanmayin. Olan, sarmaş-dolaş kuvvetlerin etkisinin tek elden servis edilmesi gibi duruyor.
    Sarmaş-dolaş hale gelen kuvvetlerin Türkiye’nin rotasını degistirmesinin dayandığı düşünce, kurtlar sofrasında ki yerimizi almak olsada, kurtlar sofrasına yem olmak gibi kötü bir sonuç da doğurabilir.
    İşte benim korkum bu.
    Kurtlar sofrasına yem olmasakta çok zarar göreceğimizden korkuyorum.
    Aklımızı başımıza alıp yol yakınken Türkiyemizin rotasını tekrar gözden geçirip evrensel ilkeler merkezine oturtmak en akıllı yol olsa gerek.

 12. Bin Ali deyince binen, in Ali deyince inenlerin partisi kongre yapsa ne olur yapmasa ne olur?
  Bugün CHP nin kongresinin AKP nin kongresinden daha fazla konuşuluyor ve tartışılıyor olmasının tek nedeni, CHP nin daha demokratik bir parti olmasıdır.
  Neyse bunlar bir tarafa…
  Sayın Koru’nun şu cümlesindeki hüküm dikkatimi çekti.
  “Trump “Pentagon” Cumhurbaşkanı Erdoğan da “Yargı” yüzünden beklentileri karşılayamıyor ve bu da ikili ilişkileri zora sokuyor.”
  Yargı Erdoğan’ın elini kolunu mu bağlıyor Sayın Koru?
  İnsanı güldürmeyin…
  Erdoğan isteyince karşı duracak bir yargı mensubu mu var bu ülkede?
  Bugün Papazı salın dese salmayacaklar mı?
  Deniz Yücel nasıl bırakıldı?
  Amerika ve Trump da bunu biliyor ve bastırıyorlar.
  Erdoğan da Türk milletinin hamasi duygularını kullanarak milleti birleştirmenin keyfini yaşıyor.
  Yoksa onun için dolar inmiş çıkmış o kadar da önemli değil.
  Bakalım hamaset nereye kadar karın doyuracak göreceğiz.
  Ne diyor ünlü şair Orhan Veli:
  Neler yapmadık şu vatan için; kimimiz öldük, kimimiz nutuk söyledik.

  • Chp kurultayı hakkında çok mu konuşuluyor bilmiyorum ama henüz ortada bi kurultay kararı bile yok, hatta yapmıyoruz dediler:) demek demokratik partilerde kurultay böyle oluyormuş:) konuş konuş bitmez artık, haksız mıyım saadetli vatandaş?

  • Bence siz Sayin Korunun ne demek istedigini biraz tersden anlamissiniz gibime geldi.
   Zaten F Koru da onu demek istiyeor.
   Yani sizin dediğinizi.
   İşi Yargiya biraksidi bu gün kinseler kalkip te Erdoğandan arahibi istiyezedi.

 13. ”Cumhurbaşkanı Erdoğan da “Yargı” yüzünden beklentileri karşılayamıyor”..bunu siz mi söylüyorsunuz sn. Koru? Enteresan! Okur da, çoğunlukla bu söylediğinize inanıp bu yazdığınızın doğruluğunu kabul ederse ‘ülkemizde Yargı tam bağımsızdır, darısı Yasama erkinin başına’ diye dua ederiz. Hükumetin tam bağımsız olduğundan kimselerin bir şüphesi de yoktur zaten.
  Sistemin özelliklerine gelince; dünyanın gidişatına uygun olarak ‘kuvvetli liderler’ önderliğinde kalkınma modeline prim verir bir yapı ortaya çıkıyor ya, biz de, bunu ABD ve Rusya’dan sonra başaran üçüncü ülke oluyoruz gibi. Bir de Suud ve Mısır bu kategoriye dahil edilebilir. Orta doğu ülkelerini saymazsak AB’de ”kuvvetli lider” ihtiyacı henüz ortaya çıkmamış gözükmüyor.
  Böyle değerlendirdiğimizde, durumumuz ”global genel trende” uygun ve bu gerçekleşenin, ne bizde ne de diğerlerinde, demokratik kurallar içerisinde vuku bulduğunu söylemek fazlasıyla naiflik olur. Öyleyse bu olanlar, seçilmiş hükumetlerin değil, ülkelerinde ”devlet erkinin” kotardığı icraatlardır diyebiliriz.
  Global genel trend bu.
  Biz de bunu -kuvvetli lider- dünyada gerçekleştiren üçüncü ülke olmakla övünebiliriz.

  • cümlede: ”…AB’de ”kuvvetli lider” ihtiyacı henüz ortaya çıkmamış gözüküyor.” olacak.

  • Hasan can, yazarın ifadesine neden şaşırıyorsun ki? Biz ona kuvvetler ayrılığı diyoruz! Başkanlık sistemini çözemediniz gitti:)

 14. Ak Parti kongresinin hem ülkemiz hem de ümmet i muhammed için hayirlara vesile olsun inseallah .daha guzel daha az hataların yapıldığı mumkunse sıfır hatali ,daha adaletli, daha guvenligin oldugu nice hizmet yılları diliyorum

  • Hayir ola sizin bütun ölüler de dahil ettiginiz hakaretler ve attiğiniz ftiralarini Hamza bey ve benmi yazip de burada yayinlatin diye elinize veriyoruz.
   Hem size ne oliyor?
   Erdoğanin avukatimisiniz?
   Hay Allah bir an trol oldugunuzu unuttum.
   Bakin baş yargiciniz nasil caresiz kaldi.
   Rehin tuttugu Rahibin beratini veremiyor verse ABD sen benim sucsuz gunahsiz vatandasimi 2 sene zindana attin diyerek TC yi mahkemeye veriri ve Halkbankin cezasina birde Rahibinkini eklerse diye korkuyor.
   Bakiniz ismimi yazarak bana durmadan hakaret ediyorsunuz ben cevap vermedikce de iyice saldirganlasiyorsunuz Bu siteyi okumasini anlamayanlardan tutunda bir kişinin bir kac isim kullanarak yazdiklari kadin ismi ile yazanlar, kendi kendilerini ele vardiklerinin dahi farkina varmayacak kadarda çok bilmisler.
   Size tavsiyem H Gayret ve onun Orjinallarini okuyun bizim yazilarimizi okumayin.be nasil sizin yazilarinizi (bugunku gibi istisnalar hariç) okumuyorsam sizde benimkini okumayin.

   • Nurdan: benim yorumlarımı okumalarını tavsiye ettiğiniz için teşekürler! İnşallah faydalı oluruz…

  • Ne yılları kardeşim daha fen liselerine yerleştirme kargaşasını halledemediler…Eğitimi hallaç pamuğuna çevirdiler %4′ lük dilime giren öğrenci fen lisesine yerleşemiyor…Siz neyin kafasını yaşıyorsunuz..

 15. Sayin Akyol ve Nurdan hanim konuyu kisisellestirmek istemem ama sizin boyle üsten, tepeden, kibirli bakış acılarınız diğer yorumculari kucumsemeniz sizin nasıl bir karaktere sahip olduğunuzu gösteriyor bu bakış hastalıklı bir bakıştir.Allah sizi bu hastalıktan kurtarsin amiin. Bu hastalıklı durum bu yorum alanını zehirliyor tadimizi kaciriyor

  • Amen. Yüce Tanrı kibirli olanları sevmez. Ama kibirlilerin en kibirlisi Ümüt senin tarafta . Artık kimse kibirli düşünsün. İncilde de , Kuranda da kibirden bahseder ve çok kötü bahseder hem de kibirlenenler için . Tanrı kibirlileri de bu kötü huydan arındırsın. Vaftiz babasının da günahlarını affetsin ,

   • İsa bey sen hala bu nickini değiştirmedin mi? Bak sağdan soldan akıllı olsun falan diyenler var, benden söylemesi: dini değerlerimizi bu türden ortamlarda sulandırmasak iyi olur! Yarın biri çıkar “kainat imamı” diye nick alır, öbürü yok “mahrem imam” derken cılkı çıkar yani:) en azından azizler birinin adını kullan, ya da neydi o 7 uyurların itinin adı; kıtmir! Onu kullanabilirsin; ne de olsa cennete girecek olan tek hayvandır, sana uyar yani…

    • Sayın H. Gayret, sana olan özgürlük dindar olana yok öyle mi? O aba altından sopa göstermek de ne oluyor yakışıyor mu size. % 99 u müslüman! Olan bu memlekette % de 1 e tahammül edemiyor mu sunuz?

     • Estağfirullah baransu, ister musevi olsun ister isevi; başım gözüm üstüne! Ben de aynı görüşteyim ve o yüzden diyorum ki hem isevilerin hem bizim kutsalımız olan bir peygamberin adıyla(rumuz olarak) ileri geri ifadelerde bulunmak bizlere yakışmaz diyorum:) kutsal üçlüden birini alıp papanın gıyabında abuk sabuk beyanlarda bulunmak sizce yakışık alıyor mu? İsa bey durumun inceliğini kavramaktan uzak görünüyor; bir de siz körüklemeseydiniz… Yani ayıptır günahtır, o kadar melek var azizler var; bula bula peygamberimizin abisi konumunda olan jezus christus’u mu buldunuz rumuz diye? Çarpılırsınız kardeşim! İsterseniz şu bizim şair bozuntusu h.k. ya da bi sorun…

     • Kaç defa dedim H.Gayret, gibi yorumunu yap kimsenin rumuzunu payanda yapmadan, diline dolamadan yap. Efendilik budur. h.k. bozuntuysa H. Gayret bunun da ötesinde. Niye laftan anlamıyorsun, böyle mi devam edelim?

    • H.Gayret , it dediğin hayvanın bile bir kıymeti ve değeri var . Hatta cennete gireceği rivayet edilir kutsal kitaplarda. Ama ;
     2 ayaklı İT’ler de var ki iflah olmazlar .
     Cennete girmişiz , giremememişiz , kime ne ?
     Tanrının işlerine karışmak hangi ahmakın haddine ?
     Ey gafil insan , mahşer gününün dehşetinde , belki de KITMİR olsam keşke diye bağıracaksın habrin yok .

     • Bizim yorumculardan sn.bernar arkadaş vardı; kırklara karıştı, kaç gündür yazdığı yok. Bi aralar arayüz kullanıyordu: “hayret!” rumuzuyla. Şimdi de beklenen salih zat formunda döndü de biz mi anlıyamadık bilmiyorum ki? Hayır kendisi dinsizdir diye biliyoruz, böyle peygamber kisvesiyle geri dönmüşse eğer hayatta bir mürit bulamaz. Özeleştiri vermeden yok öyle kabuk değiştirmek senbernar! Ahmet hamdi çıkıp şöyle sunturlusundan iki kelam etse senin aklını başını getirir de nasip artık:)

   • Merhaba Jesus bey! kusurumu bağışlayın size kafama takılan bir kaç sorum olacak.
    Şimdiye kadar neden burada hiç yazmadınız?.
    Yoksa benim bildiğim kadari ile ( bu konuda belki yanıliyor olabilirim) Türkiyede ki Hıristiyan dinine bağli vede çok az bir cemaata sahip olan Katolik Meshebindensiniz. Yazmamamnizın sebebi,Din ayriliğindanmi kaynaklaniyor ? Yoksa bu siteyi yenimi keşf ettiniz?
    Eğer din ayriliğindan dolayi yazmadi iseniz bu konuda hiç çekinmeden her ortamda kendinizi tanitarak milletin siz ve sizin gibilerine karşı nasıl davranacaklarina yardımci olacağınıza inaniyorum. Kim ne derse desin KUR-AN i Kerimde Sosyal hatatı anlatan çok sayıda Ayetler mevcüt.
    Eğer size karşi cahiller tarafından inancınisdan dolayı her hangi bir saygısızlık okursa sizden önce biz onları susturmasını iyi biliriz.
    Yorum yazmaya drvam etmeniz dileklerimle Allaha emanet olunuz.
    Not:Allahın isminin Türkçe maanası Tanrı olsa dahı bizim farz ibadrtlerimizdeki kullandığimiz Arapça orjinalinin kulkanilmasi gereklidir.
    Örnek,Euzbillahimineşşeytannirracim.
    Mealen şöyle Lanetlenmiş şeytandan Allaha sigıniriz burda bile Tanri olarak kullanılmiyor.
    Onun ıçin ben size Tanri Yerine Allaha emanet olun diye yaziyorum.

  • Ücretini aldıkları takdirde böyle bi hastalık onlar açısından pek sorun olmaz gibi duruyor:)

 16. Ak partiye kongresi hayırlı olsun.Umarım sn Erdoğan bu kongrenin onun son şansı olduğunu hatırlamalıdır.yoksa 16 yıldan beri kendisine destek veren bu halk onu yerle yeksan etmesini de bilir. Şuan muhalefetin olmamasından , dış güçlerin saldırısı nedeniyle ülkenin bir bekaa sorunu yaşamasından
  istemeyerek de olsa ona destek verdiğini bilmelidir. Ancak iş oyle bir noktaya giderki bu yüce milletin gözü hiçbirşeyi görmez ve kendi içersinden bir şahlanış için yeni bir kadro ve lider çıkarır. Tam tükendik dediğimiz anlarda nasıl yukselişe geçtiğimizi tarih bilir.
  Burada dikkat etmesi gereken kişi sn erdoğandır.Yapacak bir çok işi vardır.
  Bunların içinde en önceliklisi ister kendi içinden isterse dışarıdan gelen eleştiri ve uyarıları dikkate almasıdır. daha sonra ise hukuk sistemini dış etkenlerden koruyacak gerçek bir reform yapmalıdır. Bu ikisinden sonra taşa toprağa değil üretime öncelik veren bir ekonomi modeliyle yoluna devam etmesidir.
  etmezse ne olur onu da ilk yerel seçimde herhalde görürüz. Okadar uzun bir zamana ihtiyacımız yok çünkü.

  • Gerçek anlamda kalkınma konusunda ellerindeki şansları 15 yıldır kullanmasını bilemediler bundan sonrası için ümitli olabilir miyiz? Hadi inşallah diyelim! Yaş kemale ermeden birkaç akrabasını daha bir yerlere getirmez, bir inşallah da buna! Üretim konusunda eksiklikleri görenler her geçen yıl artarken onların bunu görememesi büyük eksiklik/şaşkınlık. Bu yeni dönemde ekonomiye direkt katkısı olacak ve ülkeye know-how getirecek üretim konularına öncelik verilmesi şart. Fırsatlar da yok değil:
   1) Çin Avrupa’ya açılmak istiyor. Bu bizim için de bir fırsat olabilir. Onlarla ortak işbirliğine giderek ülke ihtiyacına ve ihracata yönelik konularda üretime geçilebilir. Ancak bu incik-boncuk türü işler olmamalı. Bir de ülkeyi Çinli işçilerle doldurmamalı. Onlar biraz fazla açıkgözdürler….
   2) Almanlar ve Fransızlar Trump’a karşı Türkiye’yi NATO’dan kaybetmek istemiyor. Avrupa’nın yardım eli uzatmasının bir nedeni kendi menfaatlerine yönelik. Bunlar arasında, mazallah “Suriyeli Araplardan sonra akın akın bir de Türkler sınırlarımıza dayanırsa n’olur” türü endişeler de var.
   FIRSAT BU FIRSAT, Turgut Özal’ın isteyip de başamadığını yapalım. Ülkeyi Avrupanın ucuz iş gücü haline getirelim… Çin bunu yaparak 20 yılda ihya oldu. İşsizliği azaldığı gibi üretim konusunda dünya standartlarını çabucak yakaladılar.

Yoruma kapalı.