Gül aday değil, ama yine o tartışılıyor, neden? Yarının sürprizi ne olabilir?

61
Reklam

Dananın kuyruğu CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun partisinin cumhurbaşkanı adayını açıklayacağı yarın (Cuma) saat 10.00’da kopacak…

Ser veriyor sırrını kimselerle paylaşmıyor CHP lideri.

Adayın adını açıkladıktan sonra, lider ve adayı, birlikte, Cuma namazı için Hacıbayram Camii’ne giderler mi dersiniz?

Buna imkân vereceği için Cuma günü özel olarak seçilmişse hiç şaşırmam.

AK Parti’nin ve partizan CHP’lilerin CHP için tercihleri aynı

Kimin aday olacağını bilmiyorum, ancak nasıl birinin o siyasi görev için düşünüldüğünü tahminde zorlanmıyorum.

AK Parti CHP’nin adayı olarak Kemal Kılıçdaroğlu veya onun gibi birini görmek istiyor.

Muharrem İnce de olabilir, Faik Öztrak da… AK Parti için, kendi adayları karşısına çıkacak kişi, CHP’li kimliği ağır basan biri olsun da kim olursa olsun…

Kılıçdaroğlu olursa, üstelik iki adaylık birarada olamayacağından milletvekili de seçilemeyeceği için, genel başkanlığı da bırakmak zorunda kalacaktır; o yüzden en ballı aday odur, CHP lideridir.

Reklam

Tabii AK Parti’ye göre.

CHP açısından, daha doğrusu Kemal Kılıçdaroğlu’nun önüne getirildiğinde basit bir muhakeme sonucu ikna olduğu formüle göre, Tayyip Erdoğan’ın karşısına çıkacak adayın, CHP kimliği ağır basmayan –hatta CHP’li de olmayan- biri olması daha iyi.

Sonuçta halktan oy alarak seçilecek cumhurbaşkanı; CHP’li birinin taş çatlasa alacağı oy, partisinin aldığı oy kadar olacaktır.

Her parti kendi adayını çıkarırsa, sonuçlar için seçim gününü bile beklememiz gerekmiyor.

Tayyip Erdoğan’ın bir önceki cumhurbaşkanlığı seçiminde aldığı oy, partisinin son genel seçimde aldığı oydan bir-iki puan daha fazlaydı; kamuoyu yoklamaları her seferinde Erdoğan’ın popülerliğinin partisinden daha ileride olduğunu gösteriyor zaten…

Bu durumda CHP’nin çıkaracağı adayın vasıfları konusunda her iki tarafın –Ak Parti ile Kılıçdaroğlu‘nun- tercihlerinin de doğru olduğunu söyleyebiliriz.

AK Parti açısından adayın CHP’li biri olması tercih edilirken, Kılıçdaroğlu‘na göre CHP açısından Erdoğan’ı zorlayacak biri daha doğru tercihtir.

Abdullah Gül formulü sanıldığı gibi Abdullah Gül tarafından icat edilmiş değildi; içinden zerre kadar “Yeniden cumhurbaşkanı olayım” hevesi geçmeyecek biri o. Formül, muhalif saflarda bir yıldız gibi parlayan Saadet partisi lideri Temel Karamollaoğlu’nun mühendis zekâsının ürünüydü ve Karamollaoğlu onu muhalefetin geri kalanına da kabul ettirmek için sonuna kadar uğraştı.

Reklam

Kılıçdaroğlu da pratik zekasıyla formulü fazla zorlanmadan kabul etmişti.

Gül’ün CHP’li partizanlara ters gelen özellikleri yanında, parlamenter sistemden yana oluşu ve özellikle yeni sisteme geçildiğinde eksikliği iyice hissedilecek demokrasiye ilişkin konulardaki bilinen hassasiyeti yeterli bir kabul sebebi olabilirdi; aritmetik özürlüsü zihinler onu kabulde zorlandı.

Meral Akşener’in “Ben adayım” ısrarı ise o formulü işlevsiz bıraktı.

[Bu seçime özellik katan ve muhtemelen sonucu belirlemede rol oynayacak iki kişi var: Biri, “Seçim tarihi erkene alınmalı” açıklamasıyla ortaya atılan Devlet Bahçeli, diğeri de “Ben adayım” ısrarıyla Meral Akşener. Kayda geçsin.

Gül’ün adaylığı düşünmemesinde evine gelen ziyaretçilerin zorlaması olduğu konusunu öne çıkaranlar var. Gül böyle müdahalelere pabuç bıraksaydı, askeri vesayetin hüküm sürdüğü 2007’de başka bir isim cumhurbaşkanı olurdu. Bu da kayda geçsin isterim.]

“Adayımız Gül” denilseydi, denilse…

AK Parti yönetiminde yer alan bazıları ve AK Parti’nin itibar ettiği kalemler Gül’ün her şeye rağmen pekala “Ben de adayım” diyebileceği halde kendi kendisine koyduğu “Aday olacaksam, bu, kişiler arası bir yarış değil, sistem eleştirisine dayalı bir yarış olmalı” şartının yerine gelmeyişine dayalı son kararının anlamını idrakte zorlanıyorlar.

Zorlandıkları için de, kendisine yönelik gazaplarını her fırsatta sürdürmekten vazgeçmiyorlar.

Tek istisna, Tayyip Erdoğan’ın kendisi.

Abdullah Gül’ü en iyi onun okuduğunu düşünüyorum. Gül’ün AK Parti tabanında, hatta o tabanın ötesindeki kitlelerde karşılığı olduğunu en iyi yine Erdoğan biliyor. Gül’e yönelik hakarete varan eleştirilerin sandığa olumsuz yansıyabileceğini de hesap ediyor olmalı.

Tıpkı, etrafındaki herkesin bir başka ismi telaffuz etmesini beklediği 2007 ortamında, onun, son anda “Adayımız kardeşim Gül” demesi gibi, Kemal Kılıçdaroğlu’nun yarın “Adayımız Abdullah Gül” diyebileceğini bile düşünüyor olabilir.

Böyle bir şey olur mu? Olmaz elbette, ancak siyasiler her ihtimali düşünür.

Aday kim?

Peki, bu durumda, Kemal Kılıçdaroğlu’nun yarın açıklayacağı CHP’nin cumhurbaşkanı adayı kim olabilir?

CHP’liler, liderlerinin opsiyonlarını öylesine daralttılar ki, Kemal Kılıçdaroğlu kamuoyunun karşısına “Aday benim” diye çıkarsa hiç şaşırmayacağım.

ΩΩΩΩ

Reklam

61 YORUMLAR

 1. HAK
  Tüm yorumları okuyunca ne kadar gizli fetö taraftarı varsa korunun yazısıyla kendini ifade edecek alan bulduğu için hiçzaman kaybetmeden yorum yapmış, kimi korunun tv lerde arzı endam edemediğienden, kimi gül ün safiyane sistem ve ülke için can hıraş uğraşma gayretinin dışında başka bir gayesi olmadığından dem vurmuş. Ey ahali siz ya saf sınız yada kasıtlı bir aymazlık var sizde. coğrafamız ve dünya büyük bir savaşa hazırlanıyor.ve bu savaş demokrasi veya parlementer sistem üzerine değil gelecek 100 yılın yeniden dizaynı (veya armagedon denilen batının beklediği savaş) siz kalkmış saçma sapan ihtiraslar üydurulmuş sistemler üzerinden hesaplar yapıyormuş gibi yapıp kafanızı kuma gömmüşünüz. sanki feto gül e şiirlerle subliminal resimlerle mesaj vermedi.sanki hiç biraraya gelmeyecek saadetle chp (ki erbakana darbeyi yapan,menderesi astıran,abdulhamidi indiren ittihatterakki devamı,)partiyle iş tutmanın temelin v k.mal ın fikri olduğuna inanmak istiyorsunuz. başkan olacak kişinin parlementer sisteme ülkeyi dönüştürmesi hiç te kolay değil ki meclisin 3/2 oyunu alacak v o kadar salak olacak ki kemalı dinleyecek. elenideki ülke yönetme yetkisini kullanmayacak.
  siz bunların olacağına inanmak için nasıl bir ruh hali taşıyorsunuz. bütün bu gül adaylığının ülkeyi kaosa v kargaşaya sürükleyerek gelen savaşa hazırlıksız yakalanmasını sağlamanın.ülkeyi bölmek için ön adımların atılmaya çalışıldığını ve bu planların içerdeki satılmış beyinler üzerinden yapılmaya çalışıldıını farketmiyorsanız. ya tarih bilmiyorsunuz yada bilerek yapıyorsunuz.
  ne parlementer sistemi 90 yıldır kullanıyoruz ne getirdi ki savunuyorsunuz. koalisyonlar, enflasyon, kaos kargaşa,istikrarsızlık.
  kabul edin veya etmeyin 15 yılda ülke büyüdü gelişti, yiyen oldu,rantlar elde edildi adam kayrıldı vs. acaba siz yönetseniz her şey güülük gülistanlık mı olacaktı ki saldırıyorsunuz.
  sizi aymazlığınız mehmet akifin aymazlığıyla aynı. ve sonunda koca şair arap çocuklarına türkçe dersi verererk hayatını geçirdi.
  beyler !!!
  eğer satılmış beyinler değilseniz biraz izan, biraz öngörü, biraz feraset, RTE çok iyi değil ama bu durumda ki en iyi….

 2. süpriz olurmu bilmem ama ,Abdullah gül istikametini bozmadığından,onunla yola çıkıpta ,yüz seksen derece yoldan sapma gösterip, aklını kiraya vermiş tipler,ona saldırıyolar.Sanıyolar ki Gül yön değiştirdi,halbuki millet görüyo kimin saptığını.Saldırılar Gül ile sınırlı kalmıyo,ihtiraslarına engel olması muhtemel her yere dişlerini gıcırdatıyolar.Duruşlar, hareket tarzları,saldırma ,hakaret etmeler hep suçluluk ve gemi azıya alma belirtisi.O vekillere de şunu hatırlatalım millet size iradesini aklınızı kiraya verin diye vermedi bilesiniz.
  seçim günü vazifemizi yapıp verdiğimiz yetkiyi geri alıcaz

 3. Şimde ne olacak? Gül ismi yazıldíğı yere kan gõrmüş kurtlar gibi saldıranların halinden bahsediyorun.
  Oy Pusulalarindaki BBPartisinin amblemi olan güle oy verirken kızıp da bütün oy pusulalarını yakmasınlar mi!
  Ústüne üstlük AKP ile yanyana ayni karede.

  • Akpartiyi destekleyenlere troll denince troll mü oluyorlar bekir bey Allasen.
   Söz kişiyi bağlar.
   Aklını izhar eder.
   Eğitimini ortaya koyar.
   İsteyen istediğini söylesin değil mi ama kendi kendine?
   Ne gam…

 4. ? ? Fatih orada neler oluyo? Ekrandakı Bahçeli ile ilgili alt yazıyı derhal yayından kaldırın.
  Birden Aklıma geldi de.
  Fakat o ALO Fatihi hangi ülkeden aradığını unuttum.
  Hani o zaman resmi ziyaret nedeni ile gittíği Úlke.
  Hatırlayan varsa bir zahmet buraya yazsınlar.Şu aralar bir arkadaş Tuvist vidiyosu hazırlıyor da belki bu bilgi onun işine yariya bilir.

 5. Herkesin matematik ogrenmsi gerektigini dusunuyorum. Onerme ve mantik kisacasi. Sonra daha guzel yazilar yorumlar ortaya cikacaktir.

 6. Daha yorumlari okuyamadím, fakat Gül kelimesini gõrenler kan gõrmúş kurtlar gibi hem siteye hem de yorumcularina saldırmíşlar.

  • Trollere helal olsun aldıklarí paralarí tam da reis kalitesi ve onun ağzı ile, yani üslubu ile hareket ediyorlar.

   • ve helalince hakkini vermiş oluyorlar. Yeni bir din mi geldi de bizim haberimiz yok?
    O din rüşveti,yalanı,iftirayi, hırsızlığı ve küfüre onay vererek amel defterine sevap; olarak geçiyor.

 7. Abdullah Gül’ün adaylık macerası kendisi açısından vahim bir hata idi,bir talihsizlikti.
  Fehmi Bey,Gül kendiliğinden yeniden cumhurbaşkanı olayım diye düşünecek biri değil,
  fikir Karamollaoğlu’ndan geldi diyerek olaydaki vahameti azaltmaya çalışmış ama o iş geçti.
  Olay tarih oldu artık.Bu talihsiz girişimin unutulması mümkün değil.

 8. Abdullah GÜL istemem yan cebime koy demiştir, ve Din İman Vatan jargonuna leke sürmüştür eğer bu tezim doğru değilse REİS im o nu görevlendirirp çatıyı çatırdattırmıştır, başka bir şey düşünemiyorum…

  • Başka bir şey düşünmemeniz çok acı ve üzüntü verici. Olaylar sadece SİYAH ve BEYAZ değildir. Gri alanlar çoktur ve bu alanlar çok verimlidir.
   O yüzden de dikkat ederseniz, yorumunuzda “nitelikli düşünme” ürünü yok.
   Fehmi bey aslında sizin için bir üniversite gibidir. Buraya yolunuzun düşmesi sizin adınıza sevindiricidir. Faydalanın derim.

 9. “…… Cuma namazı için Hacıbayram Camii’ne giderler mi dersiniz?….”

  Valla giderlerse fena olmaz! Kemal bey Cuma namazina gitmiyorsa, şeytanın bacağını kırıp gitmesi iyi olur. Öburleri gibi fotografcilar eşliginde ve büyuk bir cami olmasa da, kıyıda köşede kalan bi cami olsa da olur. Hem o ortamda Hakka halkıyla birlikte o manevi yakınlığı hisseder, hem de CHP’nin oylarini artmasina hizmet etmis olur.

  Ayrıca, Sn Erdogan da arasira (bayramdan bayrama olsa da olur) bütun muhalefet liderlerini bir araya getirerek Cuma namazına göturse diyorum…, fena mi olur? Sadece cenaze namazlarında bazen bir araya geliyorlar. Alınlarının aynı secdeye varması olayı ve mesaj “Her ne kadar bazen siyaseten kavgali da olsak, ayni etten ve kemikteniz, Allah rızası icin aynı secdeye varırız, bakın Cumaya da böyle birlikte gideriz, ,” seklinde bir birlik ve beraberlik manzarası nasıl olur? Süper! Bunu millet alkışlayacaktir, eminim. Perincek ve Demirtaşı da unutmasinlar tabii. Bir C.B. partiler üstü ve birlestirici olur, bunu Sn Erdogan gibi dindar bir C.B. basaramayacak ta kim başaracak? Türkiye tarihinde bir “ilk” daha başarilmis olur.

 10. Bu saatten sonra Abdullah Gul meselesinin gundemde olmasinin tek bir anlami var sanirim,o da Erdogan’in,kisiligi ile yapip ettikleri ile, herkese hakaret,tehdit ve siddetle saldiriyor olmasi nedeniyle ortalikta huzur birakmamis olmasi, bunun da toplumu ciddi derecede rahatsiz ediyor olmasidir.
  Dolayisiyla, cikacak adaylarin soylemlerinde toplumu sukunete davet etmesi ve huzur ve guven vaadetmesi cok onemli.
  Ben inaniyorum ki, ismi su olmus ya da bu olmus, farketmez,belirgin bir sekilde saplantili olmayan(Guc,iktidar,parti,ideoloji,inanc,para, v.s.), somut basarilari ile kendini ispatlamis,toplumun her kesimine gerceklestirilebilir anlamda soz hakki taahhut eden(vaat degil),halka esit bir sekilde ve huzur icinde bir gelecek plani sunabilen,arsiz-hirsiz-istismarci-kavgaci-narsist-kibirli olmayan, hukukun ve adaletin degerini bilen ve bunu vaadeden,tek adamliga acikca karsi olan,ulkenin gelecegine dair planlarini acikca izah ve taahhut eden,secilirse saibesiz ve alaninda uzman hangi kisileri hangi gorevlere dusundugunu deklare ve taahhut eden bir insan evladi, iyi bir secim sureci ile halkta karsilik bulur ve secilebilir.
  Boyle bir insan evladi cikar, aday olur ya da yapilirsa ne ala,yoksa gelecek gunler gecmisi de aratir diye dusunuyorum.

  • sayın ali kardeş cumhurbaşkanının uslubunu sert buluyorsun doğrudur. bilmiyorum bilir misin bu ülkede neler gördük neler merhum menderesler neden asıldı suçları neydi? yine merhum demirel’e neler yapmadılar nelerle suçladılar(28 şubat sürecinde kankaları oldu başka ), yine merhum Özal’a neler yaptılar neler cumhurbaşkanı seçilince Takunyalı Cumhurbaşkanı dediler. yine merhum Erbakan’a her türlü kötülüğü, hakareti, aşağılamayı zulmü reva gördiler bu devlet adamlarının kutsal değerlerini aşağıladılar. horlandılar itildiler kakıldılar ama milletin kalbinde yer ettiler. Şimdide sayın Erdoğan’a aynı suçlamalar, bir fark var cemaat kisvesinde bir grup (FETÖ) başı çekiyor olsun buda mukadderattan demektir. ama emin olun isimlerini zikrettiğim devlet adamlarına bu millet hep duacı oldu olmaya da devam edecek Allah devletimize milletimize hizmet edenleri, hizmete devam edenleri korusun yar ve yardımcıları olsun âmiin âmiin

 11. sayın koruya haksızlık ediyorsunuz o abdullah gülü istiyor falan bunlar yalnış yorumlar fehmi koru sistemden kurtulmak için ortak bir aday olsun sonra da sistem değişsin ve kim başbakan olursa olsun istiyor sayın gül gelsin de on yıl başkanlık yapsın veya başbakanlık yapsın demiyor…ayrıca sizin arkadaşınız için böyle şeyler düşünülse siz kendinize hiçbir tv nin hiç bir gazetenin kapısını açmadığı şu durumda aman ha sakın benim arkadaşım falan başkan olmasın baba ben böyle iyiyim dermiydiniz el insaf ama yine tekrarlıyorum sayın koru öyle bir şey dahi (çok çok doğal olmasına rağmen ve nedendir anlayamadığım bir sebeptir)demedi demiyor demeyecek İÇİNİZDEN BİR KİŞİ SAYIN KORU SEN NEDEN TV LERDE DEĞİLSİN DİYOR MU YA HU yeni yetme ekme kafaların doldurduğu tv lerde sana mı yer yok bu ne iştir diyen yok -ah siz var yaaa…

 12. CHP ve Hayır bloğu için muhtemel adaylar arasında en mantıklı olanı Abdüllatif Şener… Zira CHP tabanı Şener e sempati duyuyor. İkinci turda Milli Görüş geleneğinden geldiği için SP tabanından, sağ görüş olması sebebiyle İyi Partiden, Çözüm odaklı görüşleri sebebiyle HDP den oy alır. İkinci tur için belirleyici olacak HDP ve SP seçmeninden oy alabilecek bir aday. O da Abdüllatif Şener

  • Türkiye Cumhurbaşkanı adayı arıyor haftalardır. Bakıyorum da ismi geçen adayların hepsi milli görüşçü. Allah’ın işine bak daha 15 yıl öncesi mürteci, irticacı tehlikeli görülen insanların isimleri dolaşıyor başka aday ismi yok(Abdullah GÜL, Abdullatif ŞENER) Hani bu milli görüşçüler vatanı bölüyordu irticacıydılar ama şimdi hind kumaşı gibi aranıp da bulunamayan kişiler oldular milli görüş dışında biri olarak bu duruma çook seviniyorum milli görüşçüler adına çünkü suçlandıkları horlandıkları dışlandıkları islami yaşantıları idi ama artık sağcısı solcusu onların yaşantılarına başörtülerine karışmıyorlar”Özde Laik ” olacak şartı yok cumhurbaşkanı olacak kişinin. bu da bence bir devrim.

 13. Adaylarla ilgili daha onceki yazilara yapilan yorumlar icinde;muhalefetin secimi kazanmasinin yolunun, oyunun kurallarini degistirmek,Erdoganin soylemlerine cevap yetistirme hatasina dusulmeyerek yeni ve farkli bir acilimda bulunmak,c.baskanligi sistemi denen,gucler ayriliginin olmadigi,seffaflik ve denetlenebilirligin olmadigi, denetimsiz ve keyfi bu tek adam sisteminden,guclendirilmis bir hukuk devleti anlayisina donuleceginin ilan edilmesi,muhalefetin ilk tura tek aday ile gitmemesi gibi oneriler dile getirilmisti.Cok mantikli onerilerdi.
  Bu surecte,iktidarin ezberini bozan bir kisim gelismeler oldu.Ancak yeterli olmadigi ortada.Ezber bozmaya devam etmek lazim.
  Mesela, iktidarin secim stratejisi,getirilmek istenen sistemin tek adam mantiginin sonucu olarak sadece Erdogan ismi uzerine kurulu.Tum secim propagandalari da Erdoganin gucu,kudreti,dis guclere haddini bildirdigi,kodum mu oturttugu v.s. ana ekseninde gerceklesecektir muhtemelen. Muhalefet adaylari icin ise,esasen yeni ve farkli bir secim stratejisi uygulama imkani veriyor bu durum.Yeni donemde bilindigi gibi,iktidarin icracilari olan bakanliklar da olmayacak,c.baskani yardimcilari olacak,eskinin icraci bakanlik islerini bunlar yapacak.Yani tek adami secmekle is bitmiyor,donraki manzarayi da halkin gozunde netlestirmek gerekir.Memleketin cozum bekleyen sorunlari ile ilgili gorevlendirilecek yetkin kisilerin simdiden belirlenip deklare edilmesi hem gerekli hem de secim stratejikerin duzenini bozacak bir yontem olacaktir.Halka da, bakin tek adami secmekle is bitmez,bu isleri yapacak bilgili,uzman insanlara ihtiyac var,bu bir kadro ile olur,iste bizim kadromuz bu deyip, tek adami secmekle herseyin duzelecegini sanan halkin da bakisini degistirmek lazim.Bu basarilabilirse elbette halk, secim sonunda c.baskani yardimcisi olarak ulkenin idaresinde soz sahibi olacak kisilerin, neye gore belirlenecegini bilmedigi,hatta belki de keyfi olarak belirlenebilecek,yetersiz es dost akraba ortak eniste v.s. gibiler yerine kendisine deklare edilmis,usinin uzmani,guvenilir isimleri tercih eder,belirsiz yerine belirliyi tercih eder ve guvenle oyunu kullanir.
  Bu sebeple,muhalefetin secilebilme potansiyeli olan adaylarinin,simdiden,belirli basliklar altinda,meseleyi bilen yetkin ve halkta karsiligi olacak kisilerden bir kadro olusturmasi ve halka deklare etmesinin,iktidarin tek adama dayali secim stratejisini bozacagini dusunuyorum.
  Bence hicbirsey bitmis degildir.Akilci stratejilerle hersey daha iyi olabilir.

   • Hak yolunda olmak ne demektir.
    Mesela hirsizliga,yolsuzluga,rusvete besmele ile baslamak,İnsaallah,Masaallahi da kendine sutre yapmak Hak yolunda olmak midir?
    İsini dogru yapmak,calmamak,yolmamak,oymamak Hak yolunda olmamak midir?

    • Hak yolunda olmak Riza Zarafin õnünde takla atmak ve onun uğruna Türkiye’yi ateşe vermek.1100 odali ormani yok ederek yapilan saraylar.
     Bir de Rizanin sahtekarliğina karşí çikan zavalli bir memuru ABD zindanlarína mahkum ettirmek.
     Sen misin bizim hayirsever iş adaminin işine taş koymaya cesaret eden.105 sene orada çürütúrüz biz búyúk devletiz.

    • İskender Pala SÖZ’ün alt ve üst katmanlarından bahseder. Mesela Söz’ün alt katmanı laf’tır, yani çerdir. Diğer alt katmanları küfür ve lakap takmadır ve hicivdir. Söz’ün üst katmanında ise sırasıyla vecize, şiir, söz ustalarının ve peygamberlerin sözleri ve son olarak da ayet yer alır.

     Hande Köse’nin “söyledikleri” hangi katmanda acaba? Sanki en fazla “laf” olarak nitelendilebilir.

     Söz’e söz gerek. Söz’e laf, irtifa kaybettirir.

     Ah nerede o ‘en düşüğü söz katmanında olacak şekilde’ düşüncelerini yazacak ve söyleyecek insanlarımız… Söz’e aç kaldık.

     Söz’ü yüceltelim ey ademler…

     Vesselam.

 14. Adaylarla ilgili daha onceki yaxxilara yapilan yorumlar icinde;secimi kazanmanin yolunun iyunun kurallarini degistirmek,Erdoganin soylemlerine cevap yetistirme hatasina dusulmeyerek yeni ve farkli bir acilimda bulunmak,c.baskanligi sistemi denen,gucler ayriliginin olmadigi,seffaflik ve denetlebu tek adam

 15. Sn.Kemal KILIÇDAROĞLU ‘ nun C.başkanlığı adaylığı mümkün değildir. Bulduğu her fırsatta Osmanlı Devleti’ne , köklerine saldıran , terör örgütlerine sempati duyan , Terörle ülke içinde ve sınırlarımızın ötesinde canla başla mücadele eden,şehitler veren şanlı ordumuza ” Afrin’in merkezine girmeyin ” tavsiyesinde bulunan bir adamdan cumhurbaşkanı olmaz , olamaz. Aday olsa da Türk halkı gerekeni yapar ve onu seçmez. ” Osmanlı olsaydı ben okuyamazdım ” , hendek kazan teröristler için ”Heyecanlı gençler ” ifadelerini kullanan , devlet geleneğimizle ilgisi olmayan bir adam maalesef Sn.Kılıçdaroğlu. Eğer O’nu birazcık tanıyorsak Muharrem İnce’yi , yani partideki en güçlü rakibini aday gösterebileceğini tahmin etmek zor değil.” Kardeşim İnceyi aday gösteriyorum” diyerek ortaya çıkabilir yarın . Ne de olsa örnek aldığı başarılı ! siyasiler de mevcut. Böylece aday olup seçimi kaybedecek Muharrem İnce vekil de olamayacağından CHP genel başkanlığı iddiasında da bulunamayacak meydan yine Sn. Kılıçdaroğluna kalacak.Ona CHP yeter. , Türkiye derdi bence hala yok , çünkü hiç şansı yok .Sn.Muharrem İnce’ye oyun dışı kalmaması için C.Başkanı adayı olmamasını tavsiye ederim. Çünkü bu millet CHP den çıkmış birini seçmez. Ağzıyla kuş tutsa , 5 vakit namazı hemi de camide kılsa , hatta evvabin namazı kılsa , ve dahi teheccüde kalksa , hatta Kabeyi 100.bin kere tavaf etse yine seçmez. Bu milletin yaşadığı geçmiş travmalar buna müsaade etmez. İşte AKP bu yüzden 15 yıldır iktidarda kaldı. Ama , CHP nin ana muhalefet olmasının kendisine sağladığı alanı kötüye kullandı . Bu milletin teveccühünü bu millet AKP’ye mecbur şeklinde anladı , CHP de buna hizmet eden en büyük argümandı. AKP ve CHP hep birbirini besledi. Günümüzde ise her iki siyasi oluşum tükenmişliği yaşıyor. Hukuk , Ahlak , Etik değerleri olmayan , geçmişine düşman , Cumhuriyete düşman , millete düşman , halkı potansiyel suçlu gören , hiç bir siyasi hareket / yapı bu millete yaramaz.

 16. Sayın Koru ben sizi de halkı iyi analiz eden bi insan olarak görürdüm
  Lakin insanların kendisini Erdoğan düşmanlığına kaptırdıktan sonra bütün yeteneklerini ve gözlerini bile kaybettiklerini gördüm
  Şöyle ki 15 temmuzdan sonra gerek Abdullah Gül gerek Abdüllatif Şener gerekse Ak partiden kopmuş kişiler
  Ak Parti tabanında veya Sağ seçmen gözünde sıfırı tüketmiş durumdalar zaten
  Birincisi Bu isimlerin CHP ‘den aday olması bu kişilerin Ak parti camiasinda Kendilerine olan şüpheleri netlestirir.
  Tayyip Erdoğan in sayfalarını sıklaştirir
  İkincisi Chp nin tabanının en az yarısını dağa çıkarır
  Sonuç Ekmeleddin Felaketini arar olur CHP ki
  Eyvah ki Eyvah
  % 65 Cumhur ittifakı
  Muhalefet gerçekten Bahçeli haberiyle Cümbüş olur.

 17. Fehmi Bey; yazınızdan bir kaç alıntı yapıyorum:

  “Adayın adını açıkladıktan sonra, lider ve adayı, birlikte, Cuma namazı için Hacıbayram Camii’ne giderler mi dersiniz? Buna imkân vereceği için Cuma günü özel olarak seçilmişse hiç şaşırmam”

  “2007 ortamında, onun, son anda “Adayımız kardeşim Gül” demesi gibi, Kemal Kılıçdaroğlu’nun yarın “Adayımız Abdullah Gül” diyebileceğini bile düşünüyor olabilir.”

  “Kılıçdaroğlu‘na göre CHP açısından Erdoğan’ı zorlayacak biri daha doğru tercihtir.”

  “Kemal Kılıçdaroğlu kamuoyunun karşısına “Aday benim” diye çıkarsa hiç şaşırmayacağım.”

  Özetle “beraber hacı bayrama gidilebilecek formatta biri de olabilir, chp den chpli biri de olabilir, gül de olabilir, kendisi de olabilir, hiçbirine şaşırmam” demişsiniz. Zaten 4 seçenek var dördü de olabilir demişsiniz. Acizane kanaatim yazarlık öngörüsü, ihtimaller içinde hangisi kuvvetli onu yazmaktır. Bütün seçenekleri herkes ortaya koyabilir zaten.

  Saygılarımla..

 18. Bizim orada sakla samanı gelir zamanı derler.
  İtalyanların makarnayı çok sevdiği söylenir ama pizza da iyidir.
  Kediler çok oyuncu olurlar…

  • Didem Hanım, az kelime ile çok mânâ ifade etmek Rasulullah aleyhissalatü vesselam efendimizin sünnetidir ve çok da hoş bir özelliktir ama bu yorumunuz biraz açılmaya muhtaç gibi geldi bana.

   • Merhabalar Özer bey
    En güzel hasletler ona has kılınmış cevamiulkelim de öyle…
    Gül öyle mi böyle mi namaza gider mi chp den olur mu olmaz tabii falan diyen fehmi beyi okuyunca kusura bakmasın ama saçmalama hakkını kullandığını düşündüm ben de kullanayım dedim…☺

 19. Eyvah bugün yine troller kırmızı görmüş boğa gibi saldıracaklar, yine Abdullah Gül ismi geçiyor.

 20. ÖNERİ
  Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığında Türk Milleti birleşmiştir. Bu sadece Erdoğan’ın iyi bir lider olmasından kaynaklanmıyor. Bugün Ordu’nun ve halkın desteklediği bir kişidir. Birliğe ihtiyacımız vardır. Bununla beraber bugün fiilen baraj kalkmamıştır. AK Parti’nin Meclis’te ekseriyet alması hemen hemen imkansızdır. Alsa bile Sermaye’nin AK Parti listesine yerleştireceği kadro ile Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı daima tehlikededir.
  Bunun tek çözümü Saadet Partisi’nin güçlü bir kadro ile Meclis’e girmesidir. Bunun için Akevler kurucu kadrosu mutlaka Meclis’te olmalıdır. Bunu bizzat AK Parti sağlamalı yahut Saadet sağlamalıdır. AK Parti’nin dışladığı kurucu kadroyu Saadet Partisi Meclis’e gönderecektir.
  Kimlerdir bunlar?
  1) Abdullah Gül (cumhurbaşkanı değil ama milletvekili olmalı)
  2) Bülent Arınç
  3) Beşir Atalay
  4) Vecdi Gönül
  5) Abdulkadir Aksu
  6) Mehmet Ali Şahin
  7) Cemil Çiçek
  8) Ahmet Davudoğlu
  Bunlar Meclis’te denge unsuru olarak yer almalıdır.
  Gül’ün milletvekili olması çok önemlidir. Erdoğan faizsiz sisteme geçmek istiyor. Sisteme ilimle geçilir. Akevler dışında bu sistemi bilen yeryüzünde kimse yoktur. Bu kadrosuz atacağı her adım arabayı acemi bir şoföre teslim etme olur. Bu hususta da Karamollaoğlu önemli rol oynayabilir.
  Bunlar benim üçüncü bin yıla kansız geçmeyi sağlamak için önerilerimdir. Yoksa Türkiye ve insanlık kanlı veya kansız Kur’an düzenine geçecektir.

 21. Fehmi’nin cümle ve satıraralarına birilerini yağladığı, balladığı ortada .

 22. gül sevdan derinmiş… buna vefakarlık mı diyelim yoksa kurtarıcı arayışı mı diyelim bilemedim. Öfke ve nefret itici bir güçtür sizde bunun izlerini bariz bir şekilde görmek mümkün.. Bitmez tükenmez kavram cambazlığı ile hey aynı kapıya çıkıyorsunuz: Erdoğan’ı yok etmek.. Bu, hep beraber üzerinde olduğumuz geminin su alması demek olsa da!

  • Maalesef bir bitmediler. Abdulhamid zamaninda da hainler hep oldu. Erdogan dusmanligini, vatan dusmanligina donusturduler. Insaallah Erdogan muzaffer olacaktir. Ha oldu ki, tezgahlar, kirli oyunlar basarili oldu, Erdogan kazanamadi. O zaman Allah yardimcimiz olsun. Sacma sapan ittifaklar kurup, hicbirisinin prensibi birbiriyle uyusmadan devletin basina gececekler. Ondan sonra anslasmazliklar, kaos ortami bizi bekleyecektir. Bundan en guzel de FETO faydalanacaktir. Tekrar Turkiye`de palazlanacaktir. Simdi insan dusunmeden edemiyor. Yoksa Fehmi Koru ve sevenleri de mi…

   • hain arıyorsan aynaya ba derim. ama baksan da görebilmek için gözden ziyade akıl lazım. onun için umudum hiç yok.

    • Hayirdir Hamza? Sen cok mu akillisin? Hicbir zaman umudunu yitirme, umitvar ol. Herkes plan yapar, ama unutma, Allah`in da bir plani var. Bu FETO denen musibet neden hemen gocunur ki? Gelen hayir ve serlerin hepsi Allah`tandir. Ona buna camur atacaklarina, neden sorgulamazlar ki, Allah`im biz nerede gunah isledik de tum bunlar basimiza geldi diye.

     • hem okur, hem de ismail için bir ilave daha! vatan hainliği de fetöcülük de size gayet yakışıyor. başkalarını suçlayarak bunlardan kurtulamazsınız.

    • Fetullacı terör örgütü başkanı; çalıntı cevap anahtarlarını sizin gibi sadık kullara vererek; bütün akılları sadece sadık kulların kapmasını sağlamış demek ki…

     • Okur! bir laf var. “istedğini konuşan istemediğini duyar” derler. düşmanlığı seviyorsun. akıllı olsan düşmanlığın herkese zararlı olduğunu bilirsin. Ayrıca da akıllı olsan, bu ülkeye yapılabilecek en büyük ihanetin bu toplumu bölmek olduğunu da kavrarsın. onun için de bu toplumu bölmenin bu ülkeye ihanetin en önemli şekli olduğunu görür, bu ülkeye en büyük ihaneti kendiyin yaptığını bilirsin. Sen de o ahlak da yok, o akıl da yok. senden bunları beklemiyorum. ama düşmanlık bu ülkeye zarar vereceği gibi, sana da bana da zarar verir. en azından bunu kavra.

     • sana gelince ismail! şunu iyi kavra, sen ve sizin avaneniz fetönün ayaklarına kapanırken, yani taaaa reisiniz onların mahkemelerinin savcısı iken, fetö bu ülkedeki gördüğüm en karanlık örgütlenme demişliğim vardır. akpliler şahittir. o zamanlar, eğitimsiz bir imamın böylesine bir örgütlenme yapamıyacağını, arkasında cia’nin olduğunu söylemişliğim de vardır.
      Dün fetöye övgüler düzenler şimdi milleti “fetöcü” diye susturmaya çalışıyor.
      Amcamın oğlunun bir sözü var. “Bir rus ajanı türkiyeye gelse, türkçeyi de iyi bilmese. kendisini gizlemek için sürekli başkalarını suçlar kendisinin de türklüğünü vurgular” derdi. Ben de bu söze uygun bilfiil bir olay yaşadım. bir tanıdığım kendilerine hocazadeler dendiğini anlatırdı sürekli. sonradan öğrendim ki aslen ermeni imiş. hocazadelik de yokmuş.
      Başkalarını suçlarken, (ahlak demiyorum. vicdan demiyorum. çünkü sizde hakgetire) ama şunu unutma, ne olduğunuzu yüzünüze söyleyecek insanlar var bu ülkede.

     • ismail için ilave! aynada ne olduğunuzu görmek istemiyorsanız. canınızın istediğini yazmayın.

    • hem okur, hem ismail, hem de diğer yandaşlara…. Benim aklımla vardığım sonuca, yani gülencilerin türkiye tarihinin en karanlık örgütlenmesi olduğu sonucuna (ben bunu söylediğimde henüz engenekon davaları görülüyordu) ve fetö örgütlenmesinin bir imamın yapamıyacağı kadar organize olduğuna ve arkasında cia olmadan böyle bir örgütlenmenin mümkün olmadığına ilişkin düşünceme, fetö ile birlikte hareket eden akpliler, hem de ellerinde istihbarat teşkilatı da varken, bilemediler mi, yoksa biliyorlardı da önemsemediler mi? Sıradan insanlar bilmeyebilir, ama mesela tayyip erdoğanın bilmemesi mümkün mü? mesela akpnin diğer önemli konumlarındaki akplilerinin bilmemesi mümkün mü? hem birliktelerdi, hem ellerinde polis, mit ve askeriye gibi kurumlar vardı, hem de akıl var izan var. yapılanlara şöyle bir bakan herhangi bir insanın bunları bilmemesi mümkün değil, sadece “ilminin, irfanının, vicdanının” bağlı olması ile olabilir. Onun için, birilerine fetöcü demeden önce gidin tövde edin, temizlenin, ondan sonra gelin. o zamanlar insanlara birlikte zülmettiniz.

     • bir ilave daha yapmam lazım. Kimse ile hesaplaşma gibi bir derdim yok. suçluyu suçsuzu ayıracak olan bağımsız (ama gerçekten bağımsız) mahkemelerdir. hukuka uygun yargılamalar sonucunda kimin suçu varsa mahkemeler yargılar ve hukuka uygun olan (yani suçun niteliğine uygun olan) gerekli cezayı verir. Her insan hata yapar. (suç kısmını ayırıyorum). bu hataların peşine düşmek yerine, birlikte daha iyi yaşıyacağımız bir ülke oluşturma derdindeyim. bunu da birbirimizi “sen fetöcüsün”, “sen komunistsin”, “sen faşistsin” suçlamaları ile yapamayız. karşı çıktığım nokta burası.

 23. Bu kadar zorlama bir yorumu ancak siz yapabilirdiniz…GÜL ü nasıl aklayacagınızı şaşırdınız.Gül 28 şubat felaketini unutup chp ve kuyruk takımının adayı olsaydı sanırım en sevinen siz olurdunuz…Bende sade bir Ak parti vatandaşı olarak söylüyorum keşke olsaydıda sonucu daha doğrusu hüsranı görseydiniz..Ak partide GÜL ün karşılığı yüzde 5 bile değil…Seçimden sonra varsa GÜL ün ak parti üyeliği dahil herşeyi ve bu yaptıkları tartışılacak ve tartışılmalı…

 24. CHP için ey iyi adayın Sayın Kemal KILIÇTAROĞLU olduğunu düşünüyorum. Son bir kaç seçimdir ekonomi alanındaki projelerinin iktidar partisi tarafından hayata geçirilmesi (asgari ücret-emeklilere ikramiye vb.) bunun ispatıdır. Ülkemizde sol ve sağ kavramları halk nezdinde anlamını yitirmiştir. Bunu sadece menfaat icabı kullanmak isteyenler canlı tutmaya çalışıyor. Seçimler ülkemiz için hayırlı olur inşallah.

 25. bir de sayın koru bir şeyi gerçekten merak ediyorum siz bizim yazdığımız bu yorumları okuyor musunuz yoksa biz boşuna mı cevahir harcıyoruz onu da bilmiyorum ama okusanız da okumasanız da sizi gerçekten taktir ediyorum bence gerçekten gazeteci diyince akla gelen üç beş kişiden birisiniz AKİT GAZETESİNİN YAZARLARINDAN BAZILARINA KAÇ KERE HAFİF MUHALİF YAZILAR YAZDIM HİÇ BİRİNİ YAYINLAMADILAR YORUMLARI YAYINLANANLAR HEP KENDİ GÖRÜŞÜNDEN KİŞİLER AMA SİZ HERKESİN YORUMUNU YAYINLIYORSUNUZ ELEŞTİRSE DE ÖVSE DE düşünceye pranga vurmak korunanların işi koru nun değil

  • benzer bir deneyimi ben de dün oda tvde yaşadım. oda tvnin güncel konularla ilgili ne düşündüğünü nerdeyse her önemli olayda merak ettim fakat hiçbirisinde doyurucu yanıt alamamıştım. seçimlere gidilerken de ciddi hiçbir yazı göremedim. Sadece zaman zaman müyesser yıldızın güncelle ilgili yazılarını gördüm. belki yeterince incelememiş olabilirim. Dün de yine böyle baktığımda hiçbir yazı göremedim. nihat genç’in bir yazısı gözüme ilişti. Sabah gazetesinden bir yazar türkiyenin kuruluşunun vatandaş temelli değil, etnik temelli olduğunu yazmış, ona yönelik bir yazı. (yani türkiyenin hiçbir sorunu ile hiçbir bağı olmayanlardan bir tanesi).Nihat genç, cumhuriyetin etnik temelli olmadığını ifade etmek istemiş. istemiş diyorum yazıyı bütünüyle okumadım. yazıyı okumadım çünkü konu zaten okunacak bir konu değil ama yazıyı okumasam da hakaret ve aşağılamalar bir şekilde gözünüze batıyor. Okur yorumları bölümünde 12 yorum vardı. hepsi de yazıyı çok beğendiğini belirtiyor. 10 numara yazı olduğunu belirtenler vardı. Ben de “yazı gerçekten hakaretlerin yer ve zamanında kullanımı açısından 10 numara. aşağılama da profesyonelce. düşüncesine gelince, yazdıklarının hepsi doğru olsa ne önemi var. türkiye yangın yeri, türkiyenin hiçbir sorunu ile alakası yok” mealinde bir yorum yazdım. bir baktım yayınlanmamış. tekrar benzer bir yorum yazdım. o da yayınlanmadı. Yazıyı beğenen okurların düzeyine gelince, onlar da nihat gençten kesinlikle aşağıda değil. pekçoğu 10 numara hakaret ediyor. Ayrıca hem yazarları hem de okurları solcu geçinen ama aslında nasyonal sosyalistler. Akit gazetesine de 1 kez niyetlendim. yazarı ve okur yorumlarını okuyunca gözüm korktu. onun için muhalif yorumları yayınlıyorlar mı bilemiyorum.

 26. metin akpınar ın dediği gibi laikliği savunacağız diye hepimiz allahsız olduk- ben sadece yenilik istiyorum
  only change ne sayın erdoğan la bir sorunumuz var ne laiklikle ne fenerbahçelilerle (beşiktaşlıyım ama yine de yani) sadece yeni şeyler duymak yeni heyecanlı insanlar bu ülke için neler yapabilirim diye düşünen yeni beyinler istiyoruz mikrofon karşısında elleri titreyen kişiler görmek istiyorum ben elbette ki sayın erdoğan bu ülke için iyi şeyler yaptı ama artık değişim istiyoruz son iki seçim akp ye oy veren biri olarak söylüyorum sadece yenilik sayın erdoğan geldiğinde nasıl sevindik ülke artık yeni şeyler duyacak yeni şeyler görecek diye hatta genç parti ye bu yüzden yöneldi insanlar benim o tarihte yaşım tutmuyordu eğer tutsaydı ben de genç partiye vericektim oyumu–neyse yani biz ne sayın erdoğan ülkeyi bitirdi yandık bittik diyoruz ne de çok mükemmel şeyler yaptı bizim sırtımız artık yere gelmez diyoruz sadece bıktık yani babamın partisi olsa aynı şeyleri söylerdim inanın akp de üç dönem kuralı vardı üç dönem bitti artık yeni kişiler yeni vaatler yeni heyecanlar istiyoruz sizce çok mu istiyorum nereden biliyorsunuz yeni gelecek kişinin bu ülkeye daha iyi hizmet etmeyeceğinie saygılarımla

 27. Şu an Muhalefetin başında Kılıçdaroğlunun oluşu bizim için çok onemli bu konuda gerçektend şansliyiz.
  Kemal beyin barışçıl kişiliği sayesinde
  millet birbirine girmiyor, ayrıcada Kemal beyin herkesi kucaklayıcı bir özelliği var.
  SPyi bilemem ama İYİ partinin seçmenlerí fire vermeden CHP adayını destekler hatta MHP lilerdenede oy alir.
  Bende bu vesile ile hayatımda ilk defa sol bir partiye oy vermış olurum hatta benim Bahçeliyi desdekliyen bacım dahı CHP adayına oy verecek.
  İnşAllah seçimler barış ve huzurlu bir ortamda geçer.

Yoruma kapalı.