İttifak bazı partilere yaramıyor.. Anketler öyle söylüyor…

62
Reklam

Eskiden ‘‘Fala inanma, falsız da kalma’’ diye bir söz vardı; bugün de buna inananlar var ki, pek çok kahvehanede nöbetçi falcılar dolanıyor.

Ben ise ‘‘Anketlere inanma, ama anketsiz de kalma’’ inancında olanlarındanım.

Fal ile işim olmaz, ama anketsiz yapamam.

Anketsiz yapamayanlardan biri de AK Parti genel başkanı da olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dır diye biliyorum.

AK Parti ANAR’la ilişki kesmiş

En başlarda yalnızca ANAR’ın kamuoyu ölçümlerine bakarak yol alırdı AK Parti, dün bir parti sözcüsünün ‘‘Biz ANAR’la çalışmıyoruz ki…’’ dediğini duyunca araştırdım, gerçekten de Dr. İbrahim Uslu’nun başında bulunduğu kurumla ilişkilerini iki yıldan fazla bir süre önce kesmişler…

ANAR’da ustalık derecesine ulaşanların kurduğu MetroPoll ve PolMark ile de AK Parti çalışmıyormuş…

Çok şaşırdığımı ifade edeyim.

Sebebi açık: ‘‘AK Parti pratikte ANAR’da kuruldu’’ desem yeridir.

Reklam

‘Yenilikçi Hareket’in bir ihtiyaç halini aldığı kanaatine, Refah ve Fazilet partilerinde siyaset yapan kadrolar, ilk ANAR’ın anketlerine bakarak varmışlardı. Toplumun nasıl bir parti arzu ettiğinin ayrıntıları da yine ANAR anketlerinden öğrenilmişti.

O dönemlerde yapılan ANAR anketleri seçim sonuçlarını da elifine kadar bilmekteydi.
Kurumun başında sonradan AK Parti hükümetlerinde önemli görevler işgal etmiş Prof. Beşir Atalay bulunmaktaydı o zamanlar…

Şimdilerde Genar, andy-ar ve A&G şirketlerine anket yapma görevi veriliyormuş AK Parti tarafından…

Genar’ın başında İhsan Aktaş, andy-ar’ın Faruk Acar var, A&G ise o harflerin açılımı olan Adil Gür’ün şirketi.

PİAR, ANAR ve MetroPoll anketleri

Konuya girmemin sebebi Cumhuriyet gazetesinde karşıma çıkan PİAR şirketinin yaptığı duyurulan yeni anket oldu.

O vesileyle PİAR’ın hala var ve anket de yaptığını öğrenmiş oldum.

‘‘O da kimin?’’ diyeceklere açıklayayım: PİAR, bu alanın öncü iki kamuoyu araştırma şirketinden biridir. Diğeri başında vaktiyle Tarhan Erdem’in şimdilerde de Bekir Ağırdır’ın bulunduğu KONDA şirketidir. PİAR sonradan CHP’de politika ve birkaç dönem milletvekilliği de yapmış olan Bülent Tanla tarafından kurulmuş, bir ara PİAR-Gallup adını da taşımıştı. Şimdi Hasan Tanla şirketi yeniden yarışa sokma çabasındaymış.

Cumhuriyet gazetesi PİAR’ın 6-18 Mart tarihleri arasında 5620 seçmenle yüz yüze görüşerek yaptığını duyurduğu anketi önemsemiş olmalı ki, ona sayfalarında genişçe yer vermiş…

Reklam

Anket İYİ Parti için müjdeler taşıyor.

‘‘Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?’’ sorusuna kararsız olduklarını açıklayanlar çıkarıldıktan sonra verilen cevaplara göre partilerin oy alabilecekleri tablo şu:

AK Parti 39.6, CHP 22.2, İYİ Parti 16.9, HDP 12.2, MHP 5.8 ve Saadet Partisi 2.5…
İyi Parti ile Saadet Partisi ‘ittifak’ yaptıklarında ise oyları 21.8’e çıkıyor.

Daha ilgi çekici yön ise, Cumhurbaşkanlığı seçiminde ilk turda kime oy verecekleri sorulanların verdikleri cevapların tablosu: Tayyip Erdoğan 30.0, Meral Akşener 19.1, CHP adayı 17.1, HDP adayı 12.2…

ANAR başkanı İbrahim Uslu’nun Yörünge dergisine verdiği mülakatta aktardığı bilgilere pek uymuyor bu son tablo.

Şöyle diyordu Dr. Uslu:

‘‘İYİ Parti barajı aşıyor bizim gördüğümüz. Saadet Partisi gibi partilerle ittifak olursa daha rahat aşacak gibi görünüyor. Kurulduğu günden beri ben hep baraj civarında ölçtüm İYİ Parti’nin oylarını. 9 ile 11 arasında ölçüyorum. Ne bazılarının söylediği gibi öyle %15’ler %20’ler oldu ne de çok aşağılara düştü.’’

PİAR anketi ‘‘İYİ Parti en çok AK Parti’den oy alıyor’’ derken (1 Kasım oylarının yüzde 14’ü), Uslu’ya göre İYİ Parti’ye en az AK Parti’den oy kayıyor.

Biri hariç diğer seçimlerde anketleri sandığa yansıyana çok yakın sonuç vermiş MetroPoll firmasının son (Mart 2018, 9-21 Mart tarihleri arasında, toplam 2036 kişiyle yüz yüze görüşerek yapılmış) anketi de PİAR’dan ayrılıyor.

Kararsızların dağıtılmadığı sonuçlara göre, AK Parti 44.5, CHP 19.2, MHP 5.9, İYİ Parti 8.5 alıyor.

İttifaklar kime yarıyor?

İYİ Parti yüzde 10 barajını muhtemelen yalnız başına da aşabilecek (Kararsızlar dağıtıldığında oyu 9.7’ye çıkıyor; o durumda AK Parti’nin oyu da yüzde 50.9’a ulaşıyor).

İttifaklara gelince: Cumhur İttifakı’nın oyu yüzde 48.0; İYİ-Parti-Saadet İttifakı ise, kararsızlar hesaba katılmadan, yüzde 14.3…

CHP hangi partiyle ittifaka girerse girsin oyları yalnız başına katılacağı bir seçimden daha aşağıya düşüyor…

Anketler ne söylemiş oluyor?

Siz söyleyin.
ΩΩΩΩ

 

Reklam

62 YORUMLAR

 1. Fehmi KORU, sen aklın sıra işaret veriyorsun, inşallah 2019 da seçim zamanına ulaşırız, her seçimden önce AKP hep kaybediyor, seçim oluyor ama hep kazanıyor, Göreceksiniz yine bir şey değişmeyecek.

 2. Gençleri bilmem ama 2000 öncesi hükümetleri hatırlayanlar, yukarıdaki yorumlara aldırış etmeyeceklerdir. İyilerin en iyisini veya en az kötüyü seçmeye çalışacaklardır. Cumhurbaşkanlığında da, milletvekilliğinde de bu böyle olacak.

 3. Bosverin yahu! bakin Sn. Karagülle ne diyor: “…Cumhurbaşkanı’nın bizzat yaptığı açıklamalar bu yönde işaretler içeriyor. Açıkça “beni dinlemiyorlar” diyor. Yakınları büyük tehlike arz ediyor..”

  Bakin İshak (8 Nisan 2018 at 20:10) bey ne diyor: “…Rantcı, cebini dolduran Erdoğandan fazla Erdoğancılar havasını alacak…”

  Birlikte yönetmektir hep ana gaye
  Yönetene musallat, ah şu sermaye!
  Hata yaptıran, hesaba yazdıran o…
  Allah’tan ki etkisi az oy vermeye!

  Onun derdi “oy” sa, bil ki bu rant için
  Yalakalık ta bir hizmet, parası peşin
  Hata yaptıran, hesaba yazdıran o…
  Sen neymişsin sermaye, neydi ki dinin?
  *******

  • Gene mi yağdı yağmur çaktı şimşek…

   İşte bööle havalarda rahmetli oldu bizim yaşlı eşek…

   Ne o? Uymadı mı…?

   Valla uysa daaa Uymasa da…

   • O tekerlemeler çok klasik ve dedenizin zamanından kalma cevdet bey. Siz konuyla ilgili bir nebze de olsa orjinal/yeni birşeyler yazın ki becerinizi herkes görsün.

 4. Ne bu şiddet bu celal!!! Daha öncede ifade ettim. Açıkça söyleyin ben REİS’in başkan olmasını istemiyorum diye… daha inandırıcı olursunuz.

  • kardeş istemezse bu günah mı sen nasıl istiyorsan sayın fehmi bey de belki istemiyordur hem RTE nin başında bulunduğu sistem(tek adam rejimi) değilmi ki fehmi koru gibi bir entellektüel insanı böyle tv ekranlarından uzak tutan yahu ben bu akp’lileri lerini anlayamıyorum

 5. Adalet ve liyakatın olmadığı yerde kazanmaları imkansızdır.Zalim ve rantcılardan bu millet hesap sormaya hazır.Kendi getirdikleri 50+1 de boğulacaklar. Sülalenin 97 oyuna hakimim.
  16 yıldır Akp’ ye atılan oylar, şu durumda başka yerde olacak.
  Rantcı, cebini dolduran Erdoğandan fazla Erdoğancılar havasını alacak.

  • İshak bey bunlar MHP nin oylarını de çantada keklik zannediyorlar.
   O zaman bunlara şunu sormak lazım. Madem bu kadar oyu almayı garantiledi iseniz bu panik niye?
   Nasıl olsa siz kazanacaksınız.
   Türkiye’nin sahipleride(sadece reise biat edenler) sizler olduğunuza göre, bu endişelerınızın sebebi ne?
   Ellerinden gelse Korunun kendi sitesinde yazdığı yazılara ambargo koyacaklar bunu Içinde çok uğraştılar fakat bir türlü beceremediler.

   • panik değil sayın kardeşim , ekonomik bir saldırı var Türkiye’ye karşı. doların euronun borsanın ateşini indirmek amaç bu. niye paniklesinlerki ! Erdoğan’dan başka daha iyi yapabilecek biri varmı şu ülkede!!! hepsi tencere tava..

 6. Fehmi bey politikadan falan anlamaz.
  Bu nedenlerden dolayı şimdiye kadar tahminlerinde 3% veya 5 yanıldı.
  Tahmin ettikleri rakamlar 100% değil de 97% olduğundan dolayı hep yanıldı.
  Gerçi tahminlerini yazarken 10 puan ve üstü yanılma payı bırakıyor olması da önem arz etmiyor….
  Tıpkı ABD seçimlerinden önce Trump hakkında yazdıkları gibi hep yanıldı.
  Geçen o yazılara şöyle bir göz attım tahminlerinde 100% isabet var.
  Sayın Koru “HAVUZA” katılmadığı müddetçe “birilerinin gözünde”iyi bir yazar olması mümkün değil…..
  Çünkü 52 yıllık yazı hayatında ne”hikmetse” bir türlü kalemini satmaya yanaşmıyor?
  Neden acaba yeni modaları da sevmiyor ve Türkiyede sık sık değişen gazetecilik modasınıda uymuyor?
  Bir de benim hakaret ve küfür olmayan eleştirilerime sansür koymuyor?
  Bunun sebebi kendisine yapılan hakaretler.Sitesinde yayınlayıp okurlarına yazılan hakaret ve kültürlere sansür uygulaması mı?

 7. diyelim cumhurbaşkanlığı seçimi 2. tura kaldı. diğer kalan partiler hepsi tek adayda birleşemeyeceği için yine ak parti ve mhp ittifakı yani recep tayyip erdoğan kazanacak.

  • 2. tura kalan seçimde muhalefet CHP adayında birleşerek sürpriz yapabilirler.
   O nedenle Erdoğanın hedefi seçimi 2. tura kalmadan neticelendirmek olmalı.Muhalif cepede ise
   Fehmı Koru, Dalton kardeşleri biraraya getirmek için kamuoyu oluşturmaya çalışıyor fakat muhalefette Kahtı-Rical (adam kıtlığı ) var.Abdullah gülü bir türlü ikna edemiyor Ke mal den sonuç alınamaz, üst akıl alt oldu
   Tarzan zorda….

  • Seçimin ikinci tura kalması ihtimalinde iki hafta gibi kısa bir süre var. Erdoğan gücünün kırılmasını istemiyor. Birinci turda seçimi alamazsa ikinci turda işi çok zor. İkinci tura CHP’nin adayının değil Akşener’in kalması 28 Şubat sürecindeki duruşundan dolayı sol kadar sağın oyunu toparlayabilir. Bizim halk güçlünün yanında durmayı sever.

   • Aksener 28 subatta nerede durmus ki, erbakan hocaya aman hocam dur kuran kurslarini kapatma ihl leri elleme filan mi demis, bizim mi haberimiz yok?

    • sayın akp li trolll biz parlementer sistemi istiyoruz sen ise tek kişi sistemini inan ki algı falan yapmaya çalışıyorsunuz ama insanlar bu sistemden memnun değil ve afrin harekatını seçim kampanyasına kattığını düşünüyor kime sorsam yani insanlar bazı şeylerin farkında tv lerde 5 dakika binali yıldırım 5 dakika rte veriliyor chp 1 dakika bile yer bulamıyor iyi parti yi falan katmıyorum hesaba ve halk bunun özgür iradesinin yönlendirilmesi olarak algılıyor en azından benim sorduğum kişiler ve bizim mahallenin kavehanesindekiler geçen gün ne okey oynamaya gitmiştik orada kulak misafiri olmuştum da….

 8. Türkiye’de Seçmen
  Türkiye’de seçmen kararını seçime yakın bir zamanda verir. Son ay veya bir iki hafta içinde meydana gelen olaylar etkili olur. Öncesinde seçmen tercihlerini belirleyen kriterler var. Türkiye’de seçmen dini önderlerin, yerel ölçekte itibarlı esnafın ve ordunun genel temayülüne bakar. Sonunda da vereceği oyun sonucunu düşünür. Sıkça dile getirilir; insanlar Saadet Partisi’ni beğenseler de iktidar olma şansı olmadığı için oy vermiyorlar. Bu kriterler manipüle edilebilir. Bir merkez oyları iki parti arasında belli oranda olacak şekilde bölüştürmek üzere hareket edebilir.
  Anketler son ana kadar belli ön kabulleri desteklemek için yapılır. Herkes yakın olduğu partiyi birinci gösterir. Seçime az bir zaman kala da gerçek rakamları yayınlarlar. Bu da esasında bir taktiktir. Zayıfı güçlü güçlüyü zayıf göstermek. Örnek olarak bugün İyi Parti’nin barajı geçeceği söyleniyor. Tarikatlar, esnaf, ordu desteklemiyor. Halk da nasıl bir oy alacağını kestiremiyor. Şansı yoktur diyebiliriz.
  Ordu ülke içinde ve dışında başarılı operasyonlar yürütüyor. AK Parti ile de herhangi bir gerginliği yok. Sermaye ise AK Parti aleyhinde çalışıyor gibi görünüyor. AK Parti ittifakı kıl payı ile birinci olabilir.
  Taraflar arasında AK Parti önde de olsa bir denge görünmektedir. Sermaye’nin çıkaracağı çok büyük bir ekonomik kriz bu dengeyi bozabilir. Cumhurbaşkanı’nın bizzat yaptığı açıklamalar bu yönde işaretler içeriyor. Açıkça “beni dinlemiyorlar” diyor. Yakınları büyük tehlike arz ediyor. Bir gün Erdoğan’ın en yakınları ona karşı cephe alabilir, bunu görürseniz şaşırmayın. Bu tehlike kurucu kadronun desteği ile atlatılabilir. Onlar kötü günde Erdoğan’ın yanında olacak ve sorun çözülmüş olacaktır.

  • Halka zorla (yandaş medyadaki payını arttırarak) CHP beyanatları dinletmeye gerek yok. Halk dediğiniz gibi düşünse, en azından bu yönde bir şüphesi varsa, açar halk tv yi vb. lerini, gerçekleri! öğrenir. Buna kimse engel olamaz. Oyunu da değiştirir. AKP yi iktidardan uzaklaştırır. CHP yi tek başına iktidar yapar. Bilmem anlatabiliyor muyum?

 9. Sayın Koru; Hürriye gazetesinin ve bazı ismini zikertmekten imtina ettiğim yazarların ki siz onları ismen ve delilleriyle çok çok iyi biliyorsunuz, bıraktıkları bayrağı siz mi devraldınız ? Eskiden onlar yaparlar dı anket sonuçlarını kendi algılarına göre hiç bir karşılığı olmadan millete enpoze etmeye çalışırlardı. Bahsettiğiniz kurumların şirketlerin son seçimlerdeki başarı oranları biri hariç ortada hepsi çuvalladı. Bu güne kadar seçmenin verdiği tepki her zaman belli olmuştur. Muhalefetin tek dayanağı tek tutar dalı 15 yıllık güçlü iktidardan dolayı birikmiş bıkkınlıklar ve sıkıntılardır. (kişisel görüşüm”çok şükür ki hesapsızca bağırıp çağırmaktan bunu kullanmayı da beceremiyorlar”) Zamannda Demirel ve Çiller ikilisi erken emeklilik ve iki anahtar vaadiyle oy topladı, iki anahtarı veremediler ama zamanın değişimi kendiliğinden oluşturdu, Erken emekliliğin ekonumiye verdiği zarar da ortada. ( bu gün verdiğimiz bütçe açığının bazı yıllar tamamı bazı yıllar bütçe açığından bile fazlası sgk n ın açıklarıdır sgk açıklarının içindeki en büyük kalem de emekli maaşları). Dolayısıyla millet çözüm önerisi olmayanlara da yüz vermiyor. Bence şu gün Ak partinin de sorunları çözme konusundaki başarısı tartışılır ama millet diğerlerine o kadar güvenmiyor ki (güveni hakedecek birşey yapmadıklarından) “gene en iyisi bu” diyerek bu seçimde de oyunu Sayın Cumhurbaşkanına(!) (Ak partiye demiyorum) verecek. Size duyduğum saygıyla ve haddimi zorlayarak birilerinin çaktırmadan reklamını yapmak yerine çünkü ısmarlama tutmuyor direkt bahsettiğiniz kişi parti yada ittifaklara alenen danışmanlık yapmak olacaktır. Siz onlardan defalarca daha iyi strateji biliyor milleti daha iyi tanıyorsunuz. Anketler için daha önce yazdığınız yazılarınız da duruyor arşivinizde. Böylece çok daha bir konumda olursunuz, kişisel olarak bahsettiğinipartilerin gerçekten umut olduğunu düşünüyorsanız tabii. Zira “istemeden yapmak zorunda kalmak” rolünüz üstünüzde eğreti duruyor.

  • O konu ile ilgili haberlere yayın yasağı getirildi.
   O katil bir milletvekiline isimleri veriyormuş o savcı ve polisleri arıyormuş.
   Ucu birilerine dokununca yayın yasağı konur, fakat havuz tv lerin birisinde adam çıkıp bunları kırmaya şuralardan başlamak gerek diyor ve ve sokakların adını veriyor, buna en ufak bir soruşturma dahi yapılmiyor.
   Ben bunları Avrupa’dan yayın yapan İngilizce haberlerde dinledim.

 10. Yenilen pehlivan gurese doymazmis:) Ne de olsa kufur tek millettir: birlesiiin! birlesiiin!

  • Değerli didem kuz siteye katılışınızı ”hoş geldiniz, renk kattınız” diye tanımlamıştı. evet, renk kattınız..olmayan bir rengi, ”gri” olanı. Renginiz o kadar koyulaştı ki, muhalif olan veya aleyhte görüş bildiren yorumculara ”küfüre düşmeyi” isnat ederek kap kara bir renge bürünmüş oldunuz. Artık, şimdilik renginiz bu, umarım aklanırsınız. Hem teessüf ederim, imanın şartlarına bir yenisini mi eklediniz?

    • “Küfür tek millettir! birleşin, birleşin” lafınızı tekrar gözden ve gönlünüzden geçirin. Tavsiye ederim.

     • Tahammülsüzlük demekle oluyor mu azizim öyleyse siz neden tahammül göstermiyorsunuz? Her yoruma cevap yetiştirmek her şeye bir cevabı olmaktır. Haddini bilmek en çok hadsizlikten bahsedene yakışır. Siz de renkli olmaktan çok grinin bir tonunu yakalamışsınız azizim.

    • Kelamın bazısı kafir yapmaz ama bazısı ahmak yapar.
     Bazısı çağırırsın gelir
     Bazısı davetsiz gelir.
     Üstelik biri geldi mi
     Diğeri de gelir.

     • Biri küfr isnat eder diğeri ahmaklık,

      Tahammülsüzlüktür azizim tahammülsüzlük.

      Kendine her yerde öncelik görmek, ağzına her geleni söylemek…

      “Aptallıktır” demiyeyim..hadsizliktir azizim, hadsizlik!

     • Selam:) “ya oldugum gibi gorunmedim ya da icimi disima cevirmedim / ben onlara nasil gorunduysem onlar beni oyle taniyorlar”

    • Biri “hoşgeldin, renk getirdin“ deyince gaza geldin. Rengini merak edenler vardı. `Ne de olsa küfür tek millettir` demekle ne olduğunu belli ettin 🙂 Ama hala “ak“ım demeğe çalışıyorsun. Daha önce yine gaza gelerek “Iri ufak bit, topusu birlikte gelsin!“ demiştin. Aklın sıra pehlivanlık yapıyordun.
     İstediğin şekil biri geldiğinde kaçıp gittin…

     • “Yigit yakadan it pacadan tutarmis!” buyursun hangisi isterse? Kim nerden kacmis ki?

     • mesut yılmaz yoğurt hırsızı fıkrası anlatmıştı ya ben o zaman daha ilkokula gidiyordum ama bayağı gülmüştüm ……………………hani çok şükür bu iştende yüzümün akıyla çıktım dediği

    • Gene ne olduğunu belli ettin ve hala “ak”ım diyebiliyorsun.
     -Nerden mi? cevap vermeyip kaçtığın yerden:) Arkana bakmadan kaçarsan öyle olur:)

   • hasan bey,
    ben siteye katıldığı için değil, yorumlarının sonuna eklediği bazı ibareler için renk kattığını tanımlamıştım.
    siteye katılmasına elbette itirazım yok ve hoşgelmiş.
    yorumunda yorumcuları kast ettiği açık değil. belki ittifak edecek bazı partileri kastetmiş olabilir. bu da açık değil. bazı konularda yazan yazarları ya da başka bir şeyleri de kastetmiş olabilir, yenilen birilerini kastettiğini anlamak dışında kalan tüm anlamalar bizi bağlar onu değil…
    ifadesini eleştirmenize anladığınız üzerinden muhalif ve aleyhte olanları savunmanıza bir diyeceğim yok benim renkli bulmama itiraz etmenize de bir diyeceğim yok ama kendi aramızda geçen yorumların yorumunuzda ne işi var anlamadım.
    onun yorumuna katılmadığınız yönden ona itiraz edersiniz benim yorumuma da katılmadığınız yönden bana itiraz edersiniz.
    o sizi renkli buldu ama aslında siz karasınız mealindeki karman çorman bir yorumda ne oluyor sayın Günay???

    • Didem hanım, ha gayret’in yorumunu bir kez daha okumanızı öneririm..anlaşılan ha gayret’i aklamak gayretindesiniz.

     Onu tanımlarken sizin yorumlarınıza da atıfta bulunmam, yorumlarınıza değer verdiğimden olsa gerek. Yanlış yaptıysam veya izin almam gerekip te bunu yapmadıysam özür dilerim.

     Siz renkli bulmuştunuz, gri ve kara tanımlaması da bana ait..Ben bunu ne karman ne de çorman buldum, gayet yerinde ve net.siz nasıl öyle buldunuz anlamadım.
     Fazla gayret bazen yoruyor işte…

     • Hasan bey
      H.gayret in ifadesi net değil. Kimleri
      kastettiği açık değil. Üstelik aklama niyetim neden olsun. Aklama niyetim olsa neden üstü kapalı olsun.

      İtirazım yorumuma atıf yapmanıza değil. Elbette birbirimizin yorumunu referans alabiliriz. Ama eleştirdiğiniz yorum benim katıldığım bir yorum olabileceği gibi katılmadığım bir yorum da olabilir ama siz beni fikrimi bilmeden olumlamışsınız. Genel bir ifade özel bir niyetle kullanılmamalı değil mi?
      Farklı görüşlere sahip olmamız ortak noktalarımız olmadığı anlamına gelmez öyleyse bizim için de renksizlik bir referans noktası olmaz, olmamalı…

     • Diğer yorumunuzu da da şimdi gördüm.
      Ben sizi doğrudan muhattap alıp cevap yazıyorum Ve size karşı hiç saygısız ifade kullanmadım.
      Tahammülsüz
      Kendini önce görmek
      Ağzına geleni söylemek
      Aptal deme tercihsiz
      Hadsiz olmak

      Bende sizin tekrar gözden ve gönlünüzden geçirmenizi tavsiye edeceğim.

   • Hasan Bey “Grinin Elli Tonu” diye bir kitap vardı. Daha sonra filmi de çekildi. Yazdıklarınızı okuyunca bu geldi aklıma. Kendi görüşünden olmayanlara “küfür” isnat edebilecek kadar bodur ve yoz bir düşünce tarzı. Grinin elli tonu dedik ya. Işte en büyüğünden en küçüğüne kadar grinin farklı tonları. Kimisi biraz daha açık kimisi biraz daha koyu.

    • Safa bey çok iyi niyetlisiniz, bunların bir görüşleri yokki yoz ve bodur olsun yada grinin herhangi bir tonu olsun.

    • Kitabi sanki duymus gibiyim ama sanki siz de sadece filmini izlemis gibisiniz:) milletimizin her bir mensubu basimizin ustundedir, degerlidir, saygindir. ister muhalif ister ulkudas olsun…

   • “Küfür tek millettir” hadisi;
    Müslüman bir idareciye karşı İslam düşmanlığı tescillenmiş varlıklarla birlik ve ittifak parendeleri atan;
    içi başka dışı başka yanar döner takımına suçüstü yapan bir hadis-i nebevidir.

    Bu yüzden nefret ediyorlar o hadisten ve tabii ki o sözün sahibinden…

    Yarası olan gocunur demişler ya hani…

    • “Hiç kimse, bir başkasına fâsık veya kâfir demesin. Şayet itham altında bırakılan kişide bu sıfatlar yoksa, o söz onu söyleyene döner.” (Buhârî, Edeb 44) Bu hadis-i Nebeviyi hatırlamamız da iyi olur sanırım.
     ”Müslüman idareciler” ve ”İslami İdare” ayrı bir mevzunun konusu.
     Saygıyla…

 11. ittifak, gruplar arasında ortak fayda ve karşılıklı çıkarlara dayalı ilişkilerdir. ittifak kurarsanız müttefik olursunuz. bunun ön koşulu ise arada doğal-uyum olmasıdır.
  akp-mhp ve bbp ve belki katılacağı düşünülen diğerleri arasında bu sosyolojik ve ideolojik doğal-uyum var. hangi ankete bakarsanız ve verileri doğru okursanız seçmenin bunu okuduğunu görürsünüz.
  ben de ankete inanma, anketsiz kalma diye düşünenlerdenim. en son konsensusun anket sonuçlarını tv den dinlemiştim, iktidara çok yakın durmayanların anketlerinin sonuçlarını daha fazla önemsiyorum. ister yakın dursun ister uzak sonuçlar zaten şu an aynı şeyi gösteriyor. seçimin kaybedeni chp olacağa benziyor.
  bu yorum köşesinde benden fazla chp yi eleştiren yoktur herhalde. ideolojik kısmı eleştirilerimde devede kulak etmez. asıl partiler üstü meselelerdeki tavrı beni rahatsız ediyor. zira bu meselelerde doğrular duruşlara göre değişmez. yine bu sitedeki muhalif arkadaşlar da konu bu meselelere gelince parti üstü yorum yapmaya çalışıyorlar en azından önemli bir kısmı. kılınçdaroğlu güzellemesi yapanlara ise ne sözümüz olabilir, Allah sevdiklerinden ayırmasın…
  sonuçta chp nin bu ipe sapa gelmez tutumu ciddi sonuçları da beraberinde getirecektir. ana muhalefet partisinin erimesi ortaya öngörülmesi zor rakamlar çıkarabilir. baştan beri iyi parti büyüyecek olursa en fazla oyu chp den alır diyorum. bu tablo ise kararsızların akp ye dönüşüne neden olabilir. nitekim seçimlerin çantada keklik olmaması da en çok kararsızların dönüşünü etkiler zannediyorum. chp kimseyle ittifak yapamaz çünkü madden manen anlaşamaz, yaparsa devamı gelmez, yapmazsa ancak oyları böler. her zaman olduğu gibi şimdi de sorun yumağı…CB için kimi aday gösterirse göstersin karşı tarafın konsolide olmasına neden olacak muhalefet cephesindeki adayları da yine bölecektir. chp akp nin en büyük şansıdır bana sorarsanız.

  2019 seçimleri iktidardan çok muhalefet sahnesinde büyük değişikliklere neden olacağa benziyor. siyaset sahnesinde enteresan bir değişiklik olmazsa şerhimizi koyup, umutlu olalım derim…

 12. Kimin iktidar olmasıyla nelerin değişebileceğini düşünmek varken sonuçlar üzerinde uzun düşünmenin ne faydası var. Medya, halk istedikleri iktidar şeklini partilere dayatmalı. CHP ye yeter yahu sizi sürekli muhalefette tutan ve ülke için de zararından başka bir tesiri olmayan politikalardan vazgeçin.Milletin çok gerisinde fikir yapısına bile sahip olmayan partiler veya patırtılar….

 13. Benim de bir vatandaş olarak gözlemim, eğer Saadet Partisi Lideri Sayın Temel Karamollaoğlu, sağ yanına Kemal Kılıçdaroğlu’nu, sol yanına Meral Akşener’i alır ve üçlü bir basın toplantısı yaparak ortak Cumhurbaşkanı adayımız Abdullah GÜL derlerse; Sayın Abdullah Gül ile Tayyib Erdoğan ikinci tura kalır. İkinci turda ise HDP de Abdullah Gül’ü destekler ve böylece 2. turda Abdullah Gül, %55 alarak Cumhurbaşkanı seçilir.
  Milletvekili dağılımını ise CHP ve HDP yalnız başına girsin. Saadet ve İyi Parti ise ittifak yapsınlar.. Parlamento’nun yine %60 milletvekilliğini oluştururlar..
  Selam ve saygılar.

 14. Siyasette iki artı iki dört etmez. İttifaklarda da bir partinin oylarının tamamı ittifaka gideceğini sanmıyorum. Bence gelecek seçimlerde Ak parti bir sıkıntı yaşayacak. Çünkü bir çok uygulama Ak Partiye oy kaybettiriyor. Mesela Fetö ile mücadelede ilgisiz insanların mağdur edilmesi, Bazı dînî kanaat önderleri ile girilen polemikler ak partiyi toplum nezdinde itibarsızlaştırıyor.

 15. Anket sonucu çok gerçekçi görünüyor . İYİ + SAADET ittifakı parlamentodaki muhalefetin sesinin güçlü olması için şart . CHP , AKŞENER i desteklemesi şart , SAADET de buna mecbur . Akşeneri değil kendi adaylarını ortaya koymalarıyla mevcut durum aynen devam edecektir . Belki de kurgu böyledir . Bugüne kadar CHP genel başkqnı Mılıçdaroğlunun izlediği siyaset hep Ak Partiye yaradı.En son Sn. Kılıçdaroğlu’nun Sn.C.başkanı için sarfettiği “ İşgalci “ çıkışı tamamen CUmhur İttifakına oy kazandıran bir çıkıştır . Sn. Kılıçdatoğlu ‘ nun bazı söylemleri “ PYD terör örgütüdür “ dese de aslında öyle düşünmediği konusunda kendisini ele veriyor . O yüzden PKK / PYD nin terör örgütü olduğu noktasında hala şüpheli bir genel başkanı olan CHP nin seçimlerde %22 bile alması imkansız . Çünkü artık alternatifler var . Sn.Kılıçdaroğlu nun bu kötü performansı artık her alanda başarısız bir yola giren ve toplum nazarında başarısız olduğu görülen Ak Partiye hizmet etmeye devam ediyor . Sn. Cumhurbaşkanı nın Ak partiden daha fazla oy aldığı düşünüldüğünde yine parlamentoda sandalye sayısı azalsa da ipi göğüsleyeceği çok net ortada .

 16. Bazı anketimsi araştırmalara göre hazırlanan bu tür tablolar, bana göre vatandaşın ve partilerin davranışını kendi amaçlarına göre kurulacak bir yapıya dönüştürmek için yapılan bir mühendislik projesinin sunumlarından öteye bir anlam taşımıyor. Öncelikle yerel seçimlere 1 yıl, başkanlık seçimine 1,5 yıl var. Şu andaki yapılan hiçbir çalışma seçim sonucunu tahmin etmeye yönelik değildir ve bu işe yaramaz. Bu araştırmalar doğru düzgün yapılırsa sadece partilerin seçime giden süreçte uyguladıkları taktik ve stratejilerin sonuçlarını ölçmelerine ve bu sonuçlara göre gerekli değişiklikleri yapabilmelerini sağlayabilir. Yazarımızın yaptığı gibi bu sonuçları kesin ve değişmez mutlak durum alıp, bu rakamlara göre toplama çıkarma yapmak sonuç hakkında yanılmayı getirir. Zaten muhtemelen muhalefet ve Chp de her seçimde bu yanlışı yapıyor, seçime giden bir zaman kesitindeki ölçümü mutlak alıp ona göre yürüyor ve sonuçta yanılıyor. Kısaca bu anketlerin mutlak durum olarak kabul edilip vatandaşın ve partilerin davranışını buna göre yönlendirmeye dönük mühendislik planlarıyla kurulmaya çalışılan yapı, bu güne kadar hep sandıkların açılmasıyla yıkılmıştır. Bunu bilmekte fayda var.

 17. Anket firmaları SP+CHP ittifakını gözden kaçırmış oluyor. SP+CHP ittifakı olursa Kıbrıs İttifakı olarak adlandırılacaktır. CHP’nin muhafazakarlardan oy almasını sağlayacaktır. Bu ittifakın potansiyel oyu yüzde 30 diye düşünüyorum.

  • Saadet+CHP ittifakı ile ilgili sorunun ankette yer olmamış olması SP+CHP ittifakının kamuoyundan destek görmeyeceğini anlatmaz. Anket firmalarının ısmarlama anket hazırladığını gösterir. AKP’nin güçlü olduğu yerlerden CHP’nin oy alabilmesi için Saadet Partisine ihtiyacı vardır. CHP’nin Saadet Partisi ile ittifak yapamaması durumunda geriye tek seçenek referandumda hayır kampanyası yapan Demokrat Parti kalmaktadır.

 18. Bu tabloya göre anket sonuçları, CHP’nin eriyeceğini ve bu seçimlerde bir işe yaramayacağını gösteriyor.

  Ama İYİ parti ve SP’ye yaramış olması da bir şeye yaramış olmayacak ki.

  Daha önce de yazmıştım, CHP karşı ittifakın “anahtarı” oldu ..çünkü, ülkede sistem değişiyor ve “iki partili bir siyasi sisteme evriliyoruz” diye. Karşı ittifak ancak CHP’nin içerisinde olmakla veya SP-İYİ Parti ittfakına dışarıdan destek vereceğini deklare etmesiyle olur ancak. Yani CHP kendini “feda” etmeli..

  AK Parti ve MHP bunu sağladı ve yüzde 50+1’in geçekleşmesi karşı bloku oluşturmaktan geçiyor. Yoksa Cumhurbaşkanlığı AK Partiye, çantada keklik…

  Bu tavrını sürdürmeye devam ederse CHP, “CHP AK Parti ile zımni, görünmez, gizli bir ittifak içerisindedir” görüşüm gerçekleşmiş olacak.

  Baksanıza, Cumhurittifak dışında kalan partiler, bütünü, parlamenter sisteme döneceklerini söylüyorlar ama bunun için birşeyler yapmıyorlar..demek kendi söylediklerine kendileri de inanmıyorlar ki, seçmen bunlara nasıl itibar etsin..bencil hesap içerisindeler. Bu hesapta hiç birini bir yere ta-şı-maaaz.

  Geriye Erdoğan’ın zaferini ve siyasi dahasını alkışlamak kalır.

  Gerçekleştiğinde ben öyle yapacağım.

 19. Bence anket şirketlerinin bilgileri doğruları yansıtıyor. OHAL dan çekinenler sorulara yalnış cevap vereme ihtimali ile birlikte 2 milyon 537 bin dirilen rahmetlileri eklenince MetroPol un seçim tahminleri doğru olabilir.
  Piyar in tahminlerinin de gerçek payı muhtemeldir çünkü önceden Bahçeliye mualif olan Milliyetçiler hep AKP yi destekledikleri için IYI parti kurulunca oylarını Erdoğan’in yerine Akşenere verirler.
  Bana göre normal şartlarda seçim yapılsa AKP birinci parti olmasına olurda
  fakat önemlimiktarda oy kayıp eder.
  Şu an hillesiz seçim yapılacağıni zannetmiyorum.

  • Benim oğlum bina okur, döner döner yine okur. Şu dirilen rahmetlilerin listesini bir muhalif parti kağıda döküp inceleyemiyor veya inceletemiyor mu? Bu kadar mı beceriksiz bunlar ki bir usülsüzlüğü biliyorlar ama engelleyecek birşey yapmıyorlar, yapamıyorlar ve hala vatandaştan oy bekliyorlar. Ya da aynı yalanı tekrarlayıp tekrarlayıp herkesin inanmasını umuyor ve seçim sonuçlandığında bu yalana sarılıp patırtı çıkarmayı planlıyorlar. Hangisi acaba sebep?

  • Nurdan Hn., kahin olduğunuzu da öğrenmiş olduk.

   Hilesiz seçim olmayacağı kehanetiniz de yine maaş-Allah moderatörce paylaşılıyor ki yorumunuzu yayınlamakda sakınca görmemiş.

Yoruma kapalı.