Keyser Söze’nin dolmuşuna binmek istemiyorsak.. Doğru sorulara gerçek cevaplar bulmamız gerekir..

30
Usual Suspects, ya da Olağan Şüpheliler..
Reklam

 

‘Olağan Şüpheliler’ (Usual Suspects) sinema tarihinin en önemli 100 filmi arasında 35. sırayı işgal ediyor. 1995 tarihli film, polis sorgulamasında ifadesi alınan birlerinin anlatımı üzerine geçmişte yaşanmışlıkları birbiri ardına gösteriyor…

Gözü kara bir katilin peşindedir polis ve anlatımlarla ona ulaşmayı ummaktadır.

Sorun şu: Sorguda ifadesi alınanlar arasında en açık sözlüsü ve engelli olduğu için en zavallı görünümlüsü, baştan itibaren her şeyi olduğundan farklı anlatmaktadır…

Yalancı adamın aslında engelli olmadığını da filmin sonunda anlarız…

Kendi çoluğu ve çocuğuyla birlikte pek çok kişinin kanını dökmüş olan aranan katil de odur…

Filmin bizim için de önemli bir özelliği var…

Keyser Söze.. Memleketlimiz olur..
Keyser Söze bir Türk..

Yalancı tanıklık yapan kişinin filmdeki lâkabı ‘Verbal’ Türkçede ‘Sözel’in karşılığıdır ve adamın gerçek ismi de ‘Keyser Söze’dir…

Bir Türk’tür herkesin kendisinden korktuğu adam…

Reklam

Henüz izlemeyenlere bu mütevazı bütçeli, ama senaryosu, oyuncuların harika performansı ve yönetmenin ustalığıyla çok beğenilmiş filmi hararetle tavsiye ederim.

Suçlular kadar polisler de vardır filmde ve onların da bir bölümü en az sorguladıkları insanlar kadar suçludur.

En ilginç yönlerinden biri filmin, ‘olağan şüpheliler’ kabul edilen 5 kişiyi oynayan artistlere, çekim boyunca, hangisinin ‘Keyser Söze’ olduğunun söylenmemesidir. Nitekim, filmde o rolün kendisine oynattırıldığını sanan bir artist, ilk izlenim günü, son sahnede gerçek ortaya çıkar çıkmaz, sinema salonunu terk edecektir.

Protesto ederek…

İzlerseniz, görünen veya anlatılan ile gerçek arasında hiçbir ilgi bulunmayan durumların söz konusu olabildiğini anlayacaksınız…

Gelelim Bay MM Altıntaş’a

Ankara’da, iyi hazırlanmış bir tetikçinin, hemen her şeyin planladığı gibi gittiği bir ortamda işlediği cinayet, öldürülen bir büyükelçi olduğu için buna rahatlıkla ‘suikast’ diyebiliyoruz, bana nedense ‘Olağan Şüpheliler’ filmini ve son sahneye kadar kendini saklamayı bilmiş ‘Keyser Söze’ tipini hatırlattı.

Muhtemelen Mevlüt Mert Altıntaş’ın (MM Altıntaş) da böyle bir işi becerebilecek biri olduğunu, etrafı, tetikçinin kimliği açıklanana kadar bilememiştir.

Ailenin ve tanıdıklarının verdikleri bilgilerden öyle olduğu anlaşılıyor.

Reklam

Hedefini vurması sırasında ve hemen sonrasında, eylemini Arapça cümleler ile Halep’te yaşananlara bağlayarak ne yapmaya çalışıyor olabilir MM Altıntaş?

Kimliğini açıklamaya mı çalışıyordur, yoksa gizlemeye mi?

Bu tür sorular sorulmasından hoşlanmayan, ‘olağan şüpheli’yi ‘olağan suçlu’ örgüt ile irtibat dışında değerlendirenleri derhal karalama çabasına girenler var…

Oysa MM Altıntaş eylemini ‘FETÖ’ adına veya ‘FETÖ’cü’ olduğu için yapmış olsa.. FETÖ’ye 15 Temmuz uğursuz darbesiyle biçilmiş kalıpta bir değişiklik mi olacak?

Veya tersi.. MM Altıntaş ‘FETÖ’ ile irtibatsız biri ise, eylemi daha makul mü görülecek? Ya da ‘FETÖ’cü’ oldukları iddiasıyla gözaltına alınan, tutuklananlara bakışlarda değişiklik mi olacak?

“FETÖ’cü’ olmayabilir” denildiğinde eksilen nedir?

Gerçekten anlamakta zorlanıyorum.

Şahsen benim için MM Altıntaş’ın ‘FETÖ’cü’ olması ile olmaması arasında bir fark yok…

Ancak Ankara’da işlenen cinayet –suikast– açısından ikisi arasında çok fark olabilir…

Filmin sonunda Kevin Spacey’in canlandırdığı Söze karakteri, polislerin bir anlık şaşkınlığından yararlanarak sırra kadem basmayı başarıyordu…

Yanlış teşhis ve o teşhiste ısrarcılık, doğrunun ve gerçeğin öğrenilmesinin önünü kesecekse, evet tetikçi bir tür ‘intihar komandosu’ olarak kendisini de öldürtecek biçimde davrandığı için hesaba çekilemiyor, ama.. yine de.. kendisini eyleme gönderenler varsa.. onların hesaba çekilmesini de imkânsız hale getirecektir…

Bunu ancak açık bir zihinle önleyebiliriz.

Ayrıca MM Altıntaş’a ‘FETÖ’cü’ sıfatı takıldığında, neredeyse bir tek ‘ByLock’ kullanıcılığı ile tanımlanır hale gelmiş ‘FETÖ’cü’ olma kriterine de zarar verilmiş olmuyor mu?

MM Altıntaş’ın telefonunda ByLock programı kurulu değilmiş çünkü..

Düşünün: Suikasta kadar ‘FETÖ’cü’ denilebilecek şartları üzerinde bulundurmadığı için hakkında hukuki işlem yapmadığınız biri.. cinayet işleyince birdenbire ‘FETÖ’cü’ ilân edilirse.. haklarında işlem yapılmış 100 bini aşkın kişiye kendilerini temize çıkarma malzemesi vermiş olmaz mısınız?

Benim bütün istediğim, böylesine önemli ve önemli sonuçları olabileceği şimdiden belli bir eylem üzerinde durulurken, tetikçiye “FETÖ’cü” damgası vurmakta acele edilmemesi..

Hepimiz istemeliyiz

Tetikçinin hayatını didik didik ederek.. onu Çağdaş Sanatlar Merkezi’ne götüren sâikin.. ve varsa azmettiricilerin ortaya çıkartılmasını hepimiz istemeliyiz.

Eğer eylem Pensilvanya kökenli bir talimatla ilgiliyse.. bunu ‘hiçbir kuşkuya mahal vermeyecek şekilde’ ortaya koyabilmiş isek.. işte o zaman ‘FETÖ’cü’ der ve suçlayan parmaklarımızı ilgili yere çevirebiliriz..

Herkes, ‘FETÖ’ konusunun bu ülkede ciddiye alındığını o zaman görmüş olur.

“Önceliği ‘kim’ sorusuna değil ‘neden’ sorusuna verelim” derken bunu kast ediyorum işte…

Serinkanlı olduğunu fotoğraflarından gördüğümüz bir tetikçi.. genç bir polis memuru.. veya kendisine bu eylemi gerçekleştirmesi talimatını verenler.. bunu NEDEN yapmış olabilir?

Rusya ile bir ilişkisi olmalı bulmaya çalışacağımız cevabın.. öldürülen büyükelçi olduğuna göre diplomatik bir yönü de.. ve tabii Ankara’da işlendi cinayet, siyasetin merkezi, Türkiye’nin kalbinde…

Zamanlama olarak da.. dünyada Trump’la birlikte değişeceği anlaşılan dengelerin Türkiye’yi Rusya tarafına savurduğu bir dönemde…

Ne işe yaradı suikast?

Daha fazla yakınlaşmaya değil mi? Geçen haftaya kadar “Esas gayemiz Esad’ı devirmek” diye özetlenen Suriye politikamızı kökünden değiştirmede de bir etkisi olmadı mı?

Eğer bu ve buna benzer sorulara cevap aramaz, ya da arar ve bulamaz isek.. diğer temel kabullerimizi sarsacak başka oldu-bittilerle karşılaşabiliriz.

Keyser Söze’ler hep bizi dolmuşa bindirir.

ΩΩΩΩ

Reklam

30 YORUMLAR

 1. Bu cinayeti FETÖ ve CIA yaptırmışsa ve amaç Rusya ile Türkiye arasımda çatışması yaratmaksa katil niye dikkatleri El-Nusra üzerine çekmek istesin, C.Başkanın korumalığına yaptığına göre bunu devlet adına telafuz ederek yapardı; El-Nusra’ya yönlendirmedeki amaç bu örgütün TC kontrolünde olduğunu mu belirtmek iştemiştir? Sorular sorular hiçbir zaman gerçek cevabın bulunamayacağı sorular çünki TR hiçbir zaman açık toplum olamamıştır….

 2. Sizin “kusku” (doubt) dediginize ‘süphe’; “suspect”e ise ‘zanli’ demek lazim.
  Kusku, korkuyla karisik baska bir heyecan…

 3. Bu isi planlayanlar katilin sag olarak yakalanacagini hesap etmislerse ve sorguda : Bana bu isi MIT verdi yada herhangi bir devlet buyugu verdi israrli suclamasi ile devleti zor durumda birakarak rusya ile turkiyenin arasinin acilmasini planlamislarsa, devlette bu kisiyi olu elegecirip bu oyunu bozmussa buna ne demeli?

 4. Suikastin ilk hedefi rus-türk ilişkilerini baltalamaktı, bu oluşmayınca da verecekleri mesajı zaten yine de vermiş oldular. Yani “bizi devre dışı bırakırmaya çalışırsanız, sonuçlarına katlanırsınız, buna gücümüz ve cüretimiz var” demiş oldular. Taşeron olarak kullandıkları örgüt onlar için zaten önemsiz. Türkiyede böyle bir suikastı organize edebilecek istihbarat örgütlerinin sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Fetö, pkk, dhkpc, daeş gibi taşeronları kontrol eden üç ülke abd, ingiltere, almanya. Bu ülkelerin istihbaratlarının bilgisi ve onayı olmadan böyle bir fiil gerçekleşemez. Çünkü sonuçları kendilerini direkt olarak etkileyecektir.
  Buradan yola çıkarsak, fetöyü, bu olayda masum göstermenin, asıl fail olan arkasındaki güçleri masum göstermekle eşdeğer olduğu dikkate alınmalıdır, ya da tersinden bakarak, arkasındaki güçlerin bu olayda etkinliği varsa, ki var, fetö gibi kullanışlı bir örgütü olayın biryerinde kullanmamış olmaları düşünülemez. “Bu olayı rusyanın kendisi yaptı, amacı türkiyeyi kendine mecbur bırakmaktı” iddiası da, fetönün ve arkasındakilerin “darbeyi Erdoğan yaptırdı, bu tiyatro” hezeyanı, aynı frekansta ve kalibrede olması da not edilmelidir.
  ElNusra yaptı iddiası yalnızca bir algı çalışması ürünü. Bunun üzerine çok kalem oynatmakta, bu algının değirmenine su taşımaktan başka bir hedef güdemez. Fetö olmasın, nusra olsun beklentisi ve hedefi içinde olanlar, asıl fail olan ülke veya ülkeleri bilerek veya bilmeyerek görmezden geliyorlar.
  Bir örgüt ismi söyleyin ki , hem solcu, hem sağcı, hem alevi, hem sünni, hem şeriatçı, hem atatürkçü, hem vatansever, hem globalist olabilsin. Adam öldürmeye, içki ve zinaya hedefleri için fetva veya onay verebilsin. Böyle bir örgütü keyser söze görseydi utancından evinden çıkamazdı veya üstad diye başındaki insanın elini öpüp hemen tabi olurdu.

 5. Kellim Kellim la yenfah derdi eskiler !! Filmin sonunda Kayzer Söze tek başına karakolu terkedip , köşeyi döndükten sonra toparlamayı da bırakarak uzaklaşmıştı. Baştan beri yalnız hareket etmişti.

 6. Şimdiye kadar bu eylemle ilgili neden yapildiğına dair tatmin edici bir yazı okumadım kimin yaptırdıgina dairde tatmin edici bir yazı okumadım buda aklıma bir soru getiriyo acaba bu eylem daha sonra yapilacakların ilk hamlesimiydi planın sadece bir parçasimiydi.
  Not: şahsi kanatim fetönün yaptırmış oldugu

 7. Keşke filmi anlatmasaydınız. Sizin de söylediğiniz gibi 35. sırada olan bir film. Böyle bir filmi herkes seyretmek isteyebilir. Ve henüz seyretmemiş olabilir. Ama sayenizde artık bir anlamı kalmadı. Hiç olmazsa yazının başına bir uyarı ekleseniz.

 8. Fehmi Bey keşke bu kadar önemli bir filmin konusun, hem de filmin en büyük güzelliği olan final sahnesiyle beraber anlatmasaydı. Veya en azından spoiler içerdiğinde dair uyarsaydı. Filmi henüz izlemeden yazıyı okuyanlar hakkında üzüldüm.

 9. Dua edin de suikastçi ‘Fetö’cü çıksın. Eğer Rusya çıkar bu bir El-Nusra eylemi derse bütün ‘Fetö’ iddiaları çökecek. Ve Türkiye ciddiyeti olmayan bir ülke olarak takdim edilecek. El-Nusra olduğu Rusya tarafından teyit edilirse Trump-Putin işbirliği ile AKP’nin ve de Türkiye’nin fişini çekerler. Bu olayda hükümet aceleci davranmakla çok büyük hata yaptı ve Türkiye’yi adeta ateşe attı.
  Bunun üstüne eğer iki Türk askerinin yakılması olayı gerçek ise hükümet için tam bir fiyasko.
  Cenab-ı Allah hepimize akıl fikir ihsan eylesin.

 10. Birkaç gündür komplo teorilerini izliyorum. hem yazarlardan hem de yorumculardan. Herkes bir ucundan yaklaşıp olayı hemen çözüyor. Çorbada benim de tuzum olsun istedim. ama ben biraz farklı yaklaşacağım.
  O fark da şu ki; komplo teorilerinin mantıksal analizini yapmaya çalışacağım.

  1.- Bir kısım, Mahir kaynağı dünyanın bütün komplolarının çözümcüsü kabul etmiş “kime yarıyorsa olayın arkasında o vardır” diyor. Eylemin kime yaradığı sorusu önemli olsa da bu soru, sihirli soru değil maalesef. Her olayı şıppadan çözmüyor. Yanlışlıkla kendisini ya da arkadaşını vuran avcının eylemi geyiğe yarar ama kimse geyiğin kazanın sorumlusu olduğunu iddia edemez. “kime yarar” sorusunu herşeyin açıklayıcısı anahtar olarak kullanmaktan vazgeçmek lazım. tabii ki bu soruyu soracağız. Ancak hem bu soruya verilecek cevap doğru olmayabilir hem de bu soruya verilen cevap suçluya götürmeyebilir. Şöyle ki, “kime yaradı?” dediğimizde “rusyaya yaradı” diye soruyu cevaplandırabiliriz ama gerçekte yorum hatası olabilir bu tam tersine, bir başka unsura yaramış olabilir. Ayrıca da kime yaradığı eylemin kimin planladığını da açıklamayabilir. Bu gözden kaçıyor.
  2.- Genelde bu işin rusyaya yaradığı yorumları yapılarak, olağan suçlu olarak (bazıları gülencileri işaret etse de) rusya işaret ediliyor. Burda, olayın yaşamın doğal akışına uygunluğu gözardı ediliyor. Şöyle ki, Eğer eylemcinin bir sol geçmişi, solla bağlantısı olsaydı rusyanın bu işin planlayıcısı olduğuna inanma için sebebimiz olabilirdi. Ancak rusyanın, sağ geçmişi olan birisini bu iş için örgütlemesi zor bir ihtimal. abdnin, iranın, suriyenin, el nusranın, fetullah gülenin, ışıd’ın vb. böyle bir gücü var ancak rusyanın yok. Bunu söylerken rusyanın bu işin arkasında olmadığını söylemiyorum. Sadece rusyanın sağ görüşlü bir geçmişi olan polisi böyle bir eyleme direk yönlendiremiyeceğini söylüyorum. Fakat rusya böyle bir eylemi, iran üzerinden, esad üzerinden ve dahası ülkemizdeki derinler üzerinden yapabilir. Yapabilirinin yaptığı anlamına gelmediğini tekrarlamam gerekmez umarım.
  3- Fetullah gülen grubu suçlanıyor. Gülenciler, istedikleri zaman, istedikleri eylemi yapabileceklerini göstermek için böyle bir eylem planlayabilrler. yani burda rusya ile türkiye ilişkileri değil de bir başka amaç güdülmüş olabilir. Gülencilerin bu işin arkasında olma ihtimali, görünen amaç dışında, bir amaç çerçevesinde mümkün olabilir. Rusya türkiye ilişkileri şu anlamda gülenciler için bir amaç olur; rusya ile türkiye yaklaşırsa, türkiye ile amerikanın arası açılır. bu da gülencilerin abddeki, dolayısı ile rusya etkisi dışındaki dünyadaki konumunu güçlendirebilir.
  4- Esad ya da iran bu işin arkasında olabilir. Bunlardan iran ihtimali geçmişte olsaydı biraz daha muhtemeldi. çünkü sunni islamcı kesimin iran devrimine bakışı çok olumlu idi geçmişte ve hatta pekçok islamcı irana gidip eğitim gördü. fakat günümüzde mezhep farklılıkları çok öne çıkarıldı. bu nedenle iranın da esadın da bu işin arkasında olma ihtimalli daha düşük diye düşünüyorum.
  5.- Söylendiği gibi el nusra, ışıd gibi örgütler yapmış olabilir. Bu ihtimal de yüksek ihtimaller arasında diye düşünüyorum. hem bu örgütlenmelerin türkiyede ideolojik tabanının güçlü olması, hem de devlet içindeki ilişkilerinin güçlü olması nedeniyle bu örgütler bu işi yaptırabilecek güce daha çok sahipler. Özellikle ışıd, türkiyenin son dönem mecburi olarak ışıda karşı yürüttüğü savaş nedeniyle, türkiye ilişkilerinde bozulmadan dolayı, türkiyeye ders vermek istemiş olabilirler. Rusya ile türkiyenin arasını açmak istemiş olabilirler. Birileri “tam tersine türkiye ile rusya yakınlaştı” diye itiraz edebilir. Ancak bu durum aynı zamanda türkiyenin, türkiye ile rusyanın arasını açmak isteyen örgütlenmeye karşı zaafiyetini de ortaya çıkarıyor. yani türkiye o örgütten daha fazla korkmaya başlıyor. Eğer rusyaya yönelik bir saldırı daha olursa türkiye ne yapacak?. bu da bu olaya yaklaşımda önemli bir soru olmalı. bu gülenciler için de geçerli. gülenciler de bu şekilde bir eylem daha yaparsa akp’nin durunu nice olur? sokaktaki masum vatandaşın ölmesine benzemiyor. Sokaktakileri akp, “keşke biz de şehit olsak” diye kandırır ama rusyayı ya da bir başka ülkeyi kandıramaz.
  6.- devlet içindeki derinler olabilir. yine aynı nedenle. iktdara “bizim dediklerimizi yapmazsan zor durumda kalırsın” mesajı vermek istemiş olabilirler.
  Bütün mantık yürütmeden sonra benim vardığım sonuç: 1.- Eylem; türkiye ile rusya arasında yakınlaşmaya neden olmuştur. 2- Eylem; türkiye üzerinde bir baskı oluşturmuştur. Bu yönüyle türkiye, eylemcinin tehdidi altında ve tehdidini dikkate almak zorundadır. Yani eylemin arkasındaki eğer rusya değilse, türkiyenin bu tür ilişkilerinin bozulmasını sağlayabilecek bir güç vardır. ve türkiye bu gücü dikkate almak zorunda kalacaktır. Türkiye hem eylemi planlayana hem de rusyaya taviz vermek zorunda kalacaktır. Eylemcinin polis olarak seçilmesi de zaten bir rus büyükelçinin öldürülmesinden ziyade, bir rus büyükelçinin bir türk polisi tarafından öldürülmesinin istendiğini akla getiriyor. Yani eylem, rusyadan daha çok türkiyeye yöneliktir.
  Buna göre, öne çıkan şüpheliler: ışıd, el nusra, gülenciler ve devletteki derinler. Bunların birkaçı işbirliği yapmış da olabilir.

 11. Katil polis, davetli misafirlerin olduğu bir salona, orada görevli olmadığı halde silahı ve 4 şarjörüyle kontrol edilmeden girebiliyor. Ülke için çok kötü sonuçlar doğurabilecek bir suikast söz konusu. Çok acılara sebep olmuş ve çıkmaza girmiş yanlış Suriye politikasında yaşanan U-dönüşü. Iktidar ve yandaşları bu durumda kendileri yönünden en doğrusunu yapıyorlar. Dikkatleri başka tarafa çevirmek. Katil fetöcü de olsa iktidarın sorumluluğu aynı ama önemli olan dikkatler iktidardan fötücülere çevrilmiş durumda.

 12. suikastı fetönün yaptırmış olması başka, suikastçının fetö bağlantılı olması başka şeyler. şimdilik fetö bağlantısı olduğu yapılan açıklamalardan biliyoruz. zaten o nedenle bağlantı açıklaması var. bu suikastı onların yaptırdığı anlamına gelmeyeceği gibi yaptırmadığı anlamına da gelmez. bu kadar açık kanıt kullanılmasının tuhaf olduğunu düşünebileceğimiz gibi bunu tuhaf bulacağımızın üzerinden de düşünülmüş olabilir. yani false flag asıl false flag olabilir. bu kadar açık olamaz üzerinden bu kadar açık olabilir. bence herşey olabilir. altından başka bir örgüt kişi kişiler de çıkabilir. el nusra çıktı diye sevinmek ne kadar saçmaysa fetö yapmıştır demek o kadar gereksiz. zira henüz bilmiyoruz.

  Suikasta kadar ‘FETÖ’cü’ denilebilecek şartları üzerinde bulundurmadığı için hakkında hukuki işlem yapmadığınız biri.. cinayet işleyince birdenbire ‘FETÖ’cü’ ilân edilirse.. haklarında işlem yapılmış 100 bini aşkın kişiye kendilerini temize çıkarma malzemesi vermiş olmaz mısınız?

  böyle bir sonuç çıkarmak mümkün olamaz tam tersi buradan çıkacak sonuç demek ki her bağlantısı olan hakkında işlem yapılmıyor işlem yapılabilmesi için çok daha ciddi sebebler aranıyor anlamasıdır. iddia edilen mağduriyetlerin çok fazla olmadığı anlamasıdır. olanlarında acilen giderilmesi gerekir elbette. buradan bağlantıların da daha ciddi incelenmesi gerektiği de anlaşılmalıdır.

  bu suikastın rus larla ilişkimizi bozmak amaçlı olduğunu sanmıyorum. daha derin bir şeyler olsa gerek…kim sorusu neden sorusunun cevabı da olabilir, birinin diğerini öncelemesi gerekmez…

  • Her bağlantısı olan hakkında işlem yapıldı hatta eşinden dolayı dolaylı bağlantısı olanlara bile işlem yapıldı.Dün bir tartışma programında duyduğuma göre Mert Altıntaş ın telefon görüşmelerinde by lock kullanan 8-9 kişiyle ilgili iletişim kurduğu önceden tespit edilmiş sadece soruşturma geçirmiş ama tanıdığım bir öğretmenin bank Asya’da hesabı var diye polis eşi ihraç oldu.Bu nedenle ihraçlardaki kriterleri biraz daha araştırmanızı rica ediyorum.

  • Didem Hanım ın analizi Fehmi beyin yaklaşımından daha sağlıklı mantıklı. Fehmi bey nedense kendi yanılgıya düştüğü mesele de ısrar ediyor. 17/25 sonrası bu işi fetö yapmamış olabileceğini yazmıştı. Bazen gerçekleşen hadiselere göründüğü gibi okunması daha sağlıklı olacaktır. Suikast olayında olduğu gibi.

  • Didem Hanım ne işle meşgul sunuz bilmiyorum. .Ama olağan üstü sezileriniz veya güçleriniz var gibi. Yoksa onbinlerce insanın söz konusu olduğu bir olayda hepsini yakinen tanıyor hayatları ni biliyor gibi net konuşmaz diniz herhalde….Ayrıca ongorulerinizin nekadar isabetli olduğunu bir yorumunuz da yazdığınız gibi pkk ile ne kadar başarılı yol alındığını son olaylarla görmüş olduk

   • suçlu ve suçsuzları ayırmak için gerekli her şeye bu milletin çoğu gibi bende sahip olduğumu düşünüyorum. yine bu milletin çoğu gibi asker ve polisimizin pkk ve diğer terör örgütleriyle sınırlarımızın içinde ve dışında son derece başarılı mücadele verdiğini düşünüyorum. burayı doğru anlamışsınız.

  • görüşlerinize katılıyorum ayrıca burda verilen başka mesajlarda var mesela katilin cumhur başkanının koruma polisi olar ak dokuz defa yanında bulun ması verilmek istenen mezajın rusyaya deyilde hükümete olduğu gibi ayrıca ertesi gün yapılacak rus iran ve türkiyenin katılacaği toplantı ve anlaşmanın geçiktirilmesinede hizmet edeceği düşünülmüş olmalı ayrıca yeni amerikan başkanın işini zorlaştıran bir oluşum ayağı olamazmı

 13. Tarihimiz hain ve hain zannedilenlerle mücadele içerisinde geçti. Geri dönüp baktığımızda ne yazıkki hep cambaza bakmışız. Ötekileştirmekten vazgeçebilirsek ancak ozaman objektif gerçekliği yakalayabiliriz. Maalesef hiçbir alanda sınavda başarılı olmıyoruz. Çünki yeterli altyapımız yok. Var zannetmemiz de cabası…

 14. Özenle yazılmış bir yazı. Ancak yazı, her şeyin cinayeti planlayanların istediği istikamette gelişeceğine, milim sapma olmayacağı varsayımına dayanmış. Bir cinayet işlenecektir, cinayeti organize edenler cinayetten sonra neyin olmasını istemişlerse mutlaka o olacaktır! Yazı, bu varsayım üzerine
  oturuyor.

  İşte buna katılmıyorum. Bazan planlananın tam tersi de olabilir. Bu olayla hedeflenenin Rusya ile Türkiye’nin arasını açmak olduğu hususu en kuvvetli ihtimaldir. Fakat tersi oldu.

  Bunu böyle kabul etmek, diğer ihtimallerin göz ardı edilmesini gerektirmez. Burada amaç cinayetin bağlantılarına ulaşmaktır. Yoksa bunu yapsa yapsa falan örgüt yapmıştır ön kabulünden hareketle o yönde deliller bulmaya çalışmak değildir.

  Yazıda katilin gittiği dersaneye, dersane ücretini karşılayan iş adamına, anne babasının falan kişi ile çok samimiydi dediği kişinin kim olduğuna, kısaca yakın ilişkide olduğu çevreye hiç değinilmemiş. İşin bu yönü değerlendirme dışı tutulmuş.

  Elbette FETÖ’nün üzerine gitmek için bir de bu olayın olması gerekmiyordu. Onun cürmünün büyüklüğü az değildi. Bu olay ise hedefi daha da büyüttüğünü gösteriyor.

  FETÖ’nün daha neler olacak neler? şeklinde tehditler savurarak bağlılarına mesajlar verip durması gözden uzak tutulmamalı. Bu bağlamda devlet büyüklerine suikastler düzenlenebileceğine dair ihtimaller üzerinde de duruluyor medyada.

  FETÖ liderinin ABD’de bulunması ve ABD ve CIA ile arasının iyi olması durumu Fehmi Bey’in yazılarında değerlendirme dışı tutuluyor.

  • Bekir bey katilin gittiği dershaneden filan bahsetmişsiniz. Annesinin verdiği ifadede dershaneye gitmediği anlaşılıyor.( link : http://www.yenicaggazetesi.com.tr/mobi/iste-mevlut-mert-altintasin-annesinin-ifadesi-153423h.htm )

   Devlet adamı olmak soğuk kanlılığı gerektirir aceleci davranıp konuşmamak gerekir. Bakın rusyadan herhangi bir açıklama yapılıyormu. Yorum yapmak için erken araştırmalar birtiğinde gerekli açıklamaları sizlerle paylaşacağız diyor kremlin sözcüsü.

   Bizde ise malesef tersi oluyor. Araştırma bitmeden açıklama yapılıyor. Katilin farklı bi yerle bağlantısı çıksa nasıl açıklanacak.

   Acaba hukuk yapılan açıklamalar doğrultusunda karar vermek zorundamı kalacak yoksa olanı açıklayıp devlet adamları zor durumamı düşecek.

   Ayrıca 2 gündür yorumlarınızda suikastin Turkiye ile rusyanin arasini açılmak icin yapıldığını söylüyorsunuz. Ne iş yaptığınızı bilmiyorum. Bi bilgiye dayanarakmı söylüyorsunuz yoksa kendi yorumunuzmu.

   Yorumunuzsa bende zorlayarak rusya türkiyeyi kendine yaklaştırmak için kendi yaptıda derim. Dün ocakmedya da amerikadan suikast haberlerinin yorumu adlı haberde amerikalı bir yazarın bu olaylar 1 sene evvel olsaydı rusya ile savaş çıkardı fakat şuan daha çok yakınlaşıyor tarzı bir yorumu vardı. Ayrıca almanya ukrayna vb. ülkelerin rusya tarafından kendilerine siber saldırılarla politikalarını yonlendirdiginden şikayet ettikleri haberi vardı yine ocakmedya da. Bunlara dayanarak rusya Türkiyenin kendi yanında olmasını bir büyük elciden daha kıymetli görmüştür ve öldürmüştür derim. Tabiki bunlar sizin yorum yaptiginizi varsayarak benim oluşturduğum komplo teorisi.

   Amaç komplo teorisi olmamalı gerçekler olmalı. O yuzden Fehmi beyinde dediği gibi gerçekler olduğu gibi araştırılmalı ve oyle açıklama yapılmalı. Devlet adamlarimiz her daim doğruyu bize söylemeli ki. Onlara sonuna kadar güvenebilelim.

   • rusyadan açıklama yapılıyor mu derken pek çok açıklama yapıldı. fetö bağlantısını onlar da dile getirdiler. üstünde uzun durmadılar. el nusra dediler onun da üstünde durmadılar. bizdeki açıklamalar da suikastçının bağlatiları yönünde. nitekim bağlantılar açık. suikastın rusyayla türkiye nin arasını açmak amaçlı olduğu bekir beyin orijinal yorumu olmasa gerek. hem üst düzey türk hem rus yetkililer de aynı yorumu defalardır yapıyorlar. hatta hem Erdoğan hem putin yine defalardır ilişkiler bozulmayacak demeci veriyorlar… sizin zorlama tanımlı yorumunuzda yine orijinal değil benzeri yorumlar her yerde yapılıyor. bu sitede bile defalarca çeşitli yorumcular bu ve benzeri yorumları yaptılar…komplo teorilerine bir amaçtan ziyade beyin fırtınası şeklinde yaklaşsak sakıncalı bulur musunuz…

    • Disembhanim rusyadan yorumdan kastim medyanin degil. Sizin dedikleriniz medya tarafindan dile getirildi. Kremlin sözcüsü en yetkili ağızlardan biridir ve o “bir şey söylemek için henüz erken, araştırmalar sürüyor bittiğinde gerekli açıklamalar yapılacaktır” diyor.

     Bağlantilar yönünde açıklama yapılıyor demişsiniz. Bu tarz insan dışı varlıkların her yer ile bağlantısı vardır. Bi yerlere girip çıkar. Ona bakarak yorum yapmak doğru değil. İşi hukuka bırakmak gerekir. Açıklamalar en son yapılmalı. Özellikle devlet adamları tarafından.

     Komplo teorisini beyin firtinasi olarak değerlendirmem. Kulakda asmam açıkçası. Komplo teorilerine insanlar gerçekmiş gibi yaklaşıyor ve bütün düşüncelerini ona göre şekillendiriyor. Fetönün de yıllardır kendi içinde kullandığı komplo teoriler yüzünden insanlar hala uyanamiyor bence. Samimi insanları bu sayede kandırdılar. Hukuki bi zemine dayanmayan sözler ortalığı karıştırmaktan başka işe yaramaz. Bunların hepsi şahsi düşüncem.

     Benim düşüncemin zorlama olduğunu söylemişsiniz. Haklısınız. Zaten amacım bununda bi komplo teorisi olduğunu ve bu tarz düşünceleri dile getirmemek için söylemiştim. Gerçekleri yorumla değil araştırma ve hukukla ortaya çıkarabiliriz.

   • Bende,Rusya’nin bu suikast işinde bilgisi veya parmagi oldugunu duşunuyorum.
    Şu sebeplerden dolayi:
    Suikastin işlenişine kimler zemin hazirladi? Neden programda gorevi olmayan polis silahiyla iceri alindi? Neden b.elci korunmadi? Sukastciyi kimler oldurttu? Şuan polis- guvenlik kimin kontrolunde? Icişleri Bakani’nin kokeni- baglari M. AGAR’a cikmiyormu? M.Agar derin devletin- istihbaratin vede Ergenekon’un oyuncusu degil mi?
    Ergenekon’un Avrasya’ci cizgisinin akil hocasi Perincek.
    Sizce, Ergenekon yda derin devlet yada Perincek, Rusya’dan habersiz-Rusya’ya karşi operasyon yapar mi?
    En cok kărli çikan da Rusya.
    Turkiye’nin elini zayiflatti. Daha onceki “darbe” kumpanyasi ile hem ordu ve savunmada ipleri ellerine aldilar. Hemde, Erdgn’in da ofkesini; kinini kullanarak kabul edilemez hukuk cinayetleri işlettiler. Boylece Turkiye’yi Avrupa ve dunya’dan kopardilar.
    Şimdi de, bu suikastin kazanimlariyla, Turkiye’ye istedikleri forma sokacaklar. Suriye gibi..

  • Bekir bey annesi dersaneye gitmedi demiş siz gitti diyorsunuz..bir topluluğa olan kin her olayda önyargılı düşünceye sebep olacaktır bu da asıl resmi görmemizi zorlaştıracaktır..15 temmuzda zaten günah keçisi ilan edilmiş bir kitle niçin bu tür bir olayın içinde olsun mesela devlet ricalinin en yakınlarında koruma olarak bu insanlar bulunuyormuş neden bı zamana kadar benzer bir olay görülmemiştir.(Allaha şükür ki).Zannımca Türkiyenin rusya ile çok yakın olmasını isteyenler aslında abd nin ve batının ülkemize operasyon yapmasını isteyen (darbe vs)ve bunun ortamını hazırlayan iktidarda hiç bir zaman olamayacak ve olmakta istemeyen bürokrasi de ciddi örgütlenmiş olanlardır..ülkemizin yakın zamanda yangın yerine döneceğini gülerek tv kanallarında söylemekten bile çekinmemektedirler zira şu an onları engelleyecek korkuracak bir güç yok..israil neden sessiz bu bağlamda çünkü plan tamda onların istediği gibi devam ediyor..Bekir kardeş Dünyada yaşayan her insanın yaptığı her eylem büyük resmi ve gittiğimiz yönü ve olacakları etkiliyor yaptığımız her davranışın düşüncenin filmin final sahnesini etkilediğini düşünürsek çok dikkatli olmalıyız asarken ve keserken dikkat etmeliyiz ..HESAP GÜNÜNÜ aklımızdan çıkarmamalıyız…

 15. Sayın Koru’nun en ince detayına kadar irdelemeye çalıştığı; ilgililer tarafından dikkate alınmak zorunda diye düşünüyorum. Sürekli cambaza bakarak hiçbir sorunu çözemeyiz. Sonuç itibariyle genç bir çocuk birilerinin maşası olarak katil olmuştur. Ülkemiz için içerde ve dışarıda doğuracağı sonuçlar biryana, neden bu coğrafyada bizim çocuklarımız birilerinin maşası oluyor.

  Hukuk, eğitim ve adalet sistemimizi hatta kendimizi yeniden gözden geçırmeliyiz. Birbirimizi katagorize etmekten vazgeçmeliyiz. Hain nekadar hainse suçsuzda okadar masumdur.

 16. Bu olayda aynen 15 Temmuz gibi meçhul.
  Sanki bir sihirli el yoldaki lahveleri ters yöne çeviriyor karşidan gelenlere çarpsın ve yok olsun.
  Türk basınından tarafsız bilgi alamadığımızdan dolayı gerçekleri ister istemez yabancı basın ve yayınlardan öğreniyoruz. Bu gün o katılın annesinin ifadelerini de bunlardan okudum. Ne dayısı idda edildiği gibi onların okulunda müdür ayni zamanda ordada okullari yok. O polisin kendisde dersanaye gitmediğini annasinin ifadesinden öğreniyoruz. Fehmi bey tecrübeli ve bu olay 15 Temmuz gibi iç mesele değil bu cinayeti işliyende sıradan bir terörist değil ve ayni zamanda C Başkanin koruma gurubunda da 9 kez göreve almış bir polis memuru, onun için Fehmi beyin endişesi bizim dışardaki itibarımızi daha fazla zedelenmemsi. Örneğin Rusya neden kendisi araştırmak istedi oysaki daha ilk saatlerde bunu “feto” yaptiğina dair 100℅ garantili açiklamaları en yüksek yetkililerin ağızlarindan duydular. Bunlar çocuk oyuncağı değil bunun için Türkiyenin ve Türr halkının itibarının daha fazla sarsılmaması için çaba gösteriyor. Diğer yazarlarda bu konuda hassas olmalari dileklerimle sağlıcakla kalın.

 17. Kaybettiğimiz şehitlerimize Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı dilerim.
  Sayın koru, yazınız sanki size yöneltilen eleştirilere cevap niteliğinde yazılmış. Bunun yerine sizin olayla ilgili sebep sonuç özne konularında görüşlerinizi bekliyoruz.

  Yazınızda sadece bylock fetö kriteri olarak kaldı derken bu kadar insan nasıl işlerinden atıldı peki? Bylock mu tek kriter?

 18. Değerli hocam siz bildiğiniz doğru yolda emin ilerleyin. bu ülkenin sizin gibi değerli insanlara ihtiyacı var. hakkı bilen hakkı taşıyan insandan zarar gelmez. ağzınıza yüreğinize sağlık olsun

Yoruma kapalı.