Kulis: AK Parti’nin İmamoğlu’nun karşısına çıkartacağı isim Selçuk Bayraktar olabilir mi?

29
Reklam

Eh neyse, AK Parti ile CHP seçime az kala adaylarını açıklamaya başladı.

Önceliği CHP aldı ve genel başkan Özgür Özel, dün, İstanbul’da düzenlenen toplantıda, zaten bilinen İstanbul adayını resmen de açıkladı: Ekrem İmamoğlu

Pazar günü de AK Parti’nin İstanbul adayını açıklaması bekleniyor.

Günlerdir üzerinde spekülasyon yapılan isimler konusunda, siyasi gelişmeleri çok yakından izleyen eski bir tanıdığımla dostane bir görüşme yaptım.

Bana anlattıklarının özeti aşağıda.

Normalde partiler özellikle seçimlerde adaylarını çok önceden açıklamaya bakarlar. Sebebi açık: İlan edilecek aday kamuoyu tarafından pek bilinmeyen bir isimse, oy vermesi istenen kitlelere onu tanıtabilmek için vakit gerekir…

AK Parti cumhurbaşkanlığı seçiminde önceliği ele almıştı. Hatırlayalım; AK Parti sözcüleri her fırsatta, muhalefeti, “Adayınızı açıklayın” diye sıkıştırmaktaydı.

Bu defa İstanbul dahil önemli kentlerin adaylarını açıklamakta epey gecikti AK Parti.

Reklam

İstanbul’daki gecikmenin birden fazla sebebi var.

Yönetim kademesi -özellikle de AK Parti genel başkanı sıfatı da bulunan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan– İstanbul büyükşehir belediye başkanlığına olağanüstü önem atfediyor. Geçen seçimde İstanbul’u CHP’ye kaptırmanın travmasını üzerlerinden atamadı AK Partililer. Bu defa ne yapıp edip kayıplarını geri almak niyetindeler.

Kolay mı bu?

Değil. Kolay olmadığı kamuoyu yoklamalarına da yansıyor.

Gecikmenin ilk sebebi bu. Kamuoyu yoklamalarında deneklere sorulan muhtemel dört adayın isimlerinin oy oranları birbirine çok yakın çıkıyor. Zaten değişik yorumcular aracılığıyla kamuoyuna sunulan ‘muhtemel aday’ isimlerinin her gün değişmesi de bu yüzden… Anlık yoklamalarda bir gün adayın biri önde görünüyor, ertesi gün öteki…

Diğerlerinden önde görünen tek bir aday var: Selçuk Bayraktar

Şaşırdınız mı?

Herhalde şaşırmamışsınızdır.

Reklam

Yılbaşı sonrası büyük başarılarıyla yeniden gündeme gelen Selçuk Bayraktar’a, AK Parti’nin önemli isimleri, yeri ve zamanı geldiğinde partiyi de sırtlayabilecek biri gözüyle bakıyorlar. Tayyip Erdoğan-sonrası için yapılan bütün projeksiyonlarda onun ismi var.

[Dün, CNN-Türk, uzun uzun, Haluk ve Selçuk Bayraktar kardeşlerin başarılarını bir kez daha hatırlattı.]

Pazar günü aday olarak onun ismi açıklanabilir.

Aday ismi açıklanmasında gecikmenin bir sebebi daha var: Kamuoyu yoklamaları her ne kadar Selçuk Bayraktar’ı diğer ismi geçenlerden daha ileride gösterse de, Ekrem İmamoğlu ile gireceği yarışta ipi onun göğüsleyebilmesi yine de biraz zor görünüyor.

Özellikle de, Cumhur İttifakı ortaklarından Yeniden Refah Partisi’nin (YRP), İstanbul’un bir ilçesi belediye başkanlığı için, kendilerinin tavsiye edeceği adayla seçime gidilmesi pazarlığı yönetimi düşündürüyor.

Verilir mi Sultanbeyli veya İstanbul’un bir başka ilçesi YRP’ye?

Üzerinde hayli düşündüren soru bu.

[YRP kararının kesinliğini göstermek için Ankara adayını ilan da etti.]

Fatih Erbakan’ın isteği yerine gelmezse AK Parti’den YRP’ye gidebilecek oylar, İstanbul için gösterilecek adayın şansını, hesaplara göre, zayıflatıyor.

İttifak ortaklarının istekleri tatmin edilir ve seçime AK Parti firesiz girerse göstereceği aday seçilebilir mi?

Dostum bu soruma cevap olarak, “Son kamuoyu yoklamalarına bakmak lazım” demekle yetindi.

Anladığım şu: Yapılacak kamuoyu yoklamaları sonunda Selçuk Bayraktar’ın kazanabileceği işaretini verirse, Pazar günü AK Parti’nin İstanbul büyükşehir belediye başkanı adayı olarak onun ismini işitebiliriz.

Vermezse?

O zaman ismi sürekli telaffuz edilen diğer dört kişiden biri ile seçime gidilir.

İsmini aday olarak telaffuz ederlerse, galiba, AK Parti’nin geleceğinde Selçuk Bayraktar’ın özel bir yeri olduğunu da anlayacağız.

Dostum anlattıklarında iddialı konuştu ama siyaset bu, yine de…

ΩΩΩΩ

Reklam

29 YORUMLAR

 1. İmamoğlu nün çok rakipleri var. Erdoğan, Bahçeli, Akp teşkilatı, Mhp teşkilatı, tüm devlet erkanı ve kamu kaynakları, trol teşkilatı, rant ulkeleri Katar, Bae, Suud, vs, vs. Ayrıca aday göstererek iktidara dolaylı hizmet edecek İyip, Dem, vs. Tüm bunlara karşı Devleşmiş, rakiplerini titreten bir İmamoğlu var. Umarım seçimi çaldirmaz CHP teşkilatı. Malumunuz huy’udur.

  • ….
   Yazık olmaz damada,
   O damat başka damat!
   Üretken HAK yolunda,
   Öbürküsü bürokrat!…

   İspat etsin kendini,
   Ona da oy verelim,
   Desteklesin ehlini,
   Kardeş gibi görelim!
   ….

 2. BU AK PARTİYİ ANLAMAK ZOR ELİNDE HAZIR TEVFİK GÖKSU GİBİ BAŞARILI BİR BELEDİYE BAŞKAN IN VAR NE MACERA ARIYORSUN … ADAMLARIN DİLİNE VERECEN DAMAT DA DAMAT … ALBAYRAK IN SONUNU GÖRDÜK … TEK ADAY TEVFİK GÖKSU …

  • Sedat bey, Teyfik Göksu olmaz. Hatirlarsan Trabzonlular hakkında kötü lafları olmuştu. Ardindanda İmamoğlu 800 bin Karadenizli oyu alarak başkan olmuştu. O gün basireti bağlandı garibimin. Akdenizli unutur ama Karadenizli unutmaz. Hala özür bile dilemedi.

 3. 😂😂valla ne kek iş..chpde siyaset yapmak….ekremin yeri hazır..CHP başkanlığı…seçimi kaybet CHP ye başkan ol…..her seçimde iktidarı kaybet….ama durmadan da aynı kişiler vekil seçilsin..valla kek iş😂😂 CHP önderligindeki siyasetin bir cacık olacağını zannediyorsanız boşuna…..mayıstan sonra marttada büyük hayal kırıklığı yaşayacaklar…sen seyret marttan sonra CHP yi😂yalnız çay ve çekirdeksiz olmaz…

  • Erdoğan muhalifliği insanda akıl mantık bırakmıyor 😂😂😂😂eskinin muhafazakar milliyetçi dediğimiz insanları şimdi CHPli kesildiler(CHP ile ittifak yapan yapana)😂😂😂…en ateşli CHP li oldular😂😂😂onlara bakınca Allahım sonumu hayr eyle diye dua ediyom…..
   CHP ile olmayın….nevi şahsınıza mümhasır parti olun…CHP ile olan kaybeder dedim.ağzımda tüğ bitti…😂😂😂😂😂ama hala ittifak şu bu…..demle HDP ile ittifak yapan bir parti kendi seçmeninden oy alır da ..onlar zaten (tuvalet terliği de olsa veriyor)ama milliyetçi muhafazakar seçmenden oy alabilir mi😂😂anlattım ….dedim… söyledim….
   😂😂😂daha demiyecem😂😂

   • Sizdeki bu kafa bir kac yil icinde ulkeyi parcalayacak. Hdp Kim ? Turkiyenin partisi tc anayasasina gøre kurulmus bir parti chp akp ve digerleri gibi sorun yasalara uymayanlarda akp kirmizi bultenle aranan osman øcalani tv ye cikartip akp ye oy istiyor o suc olmuyor acilim deyip halaylar cekiyor teroris dedigi insanlarla o na mubah siz bøyle dogrulari hakki savunmadikca musubetler basinizdan eksilmez terazisi bozulmus bir millete Allah yardim etmez

    • çolakcığım😂😂😂😂biraz paragraf sorusu çöz.😂😂😂ben HDP bir parti değil…HDP anayasaya göre kurulmuş bir parti değil değil demiyom..ayrıca Osman öcalan TV’ye çıkmadı çözüm süreci. falan da olmadı demiyom ki😂😂😂😂😂ben CHP ve HDP ile olan kendine sağ milliyetçi muhafazakar partilerin kaybedeceğini diyom….duyuandırsent….yani beni anlamaya çalış😂😂tane tane oku….

  • Ne demişti Binali bey. Seçimi kaybetmedik Çaldılar. Çaldılar kelimesi Akp”nin anahtar kelimesidir Chp uyanır birgün caldirmaz inşallah. Yoksa böyle kikir kikir güler trolcuklar.

   • muhaliflerin en beğendigim yanı da bu..kendi gibi düşünmeyen farklı fikire hemen TROL demesi😂😂😂😂…bu onların gerçeği görmelerini engelleyir..acaba gerçek ney diye sakin ve mantıklı bir kafa ile düşünmelerini engelliyor.Trol de kurtul.😂😂😂sen trol deyince ben trol mü oluyom 😂😂😂😂😂sadece sen kendi hayal dünyanda şartlandırmalarında yaşıyon😂😂😂ondan sonrada bütün muhaliflere kendinize güldürttüğünüz gibi kikir kikir güldürtüyonuz.Allah gülmekten ayırtmasın..Amin😂😂😂😂ben trolum ha😂😂😂😂😂😂😂
    bu muhalif kafaların kendi gibi düşünmeyen farklı fikir beyan edenlere hemen TROL yakıştırması yapmalarına hem gülüyom kikir kikir😂😂😂😂😂hemde bunların hala akıllanmadığını gördüğüm için mutlu oluyom yine kikir kikir 😂😂😂😂

   • atakancığım sen bırak trolu mirolu.sen şuna karşı çık..arkadaş nasıl seçim kaybeden biri CHP nin başına geçebilir.bura kaybedenler başkanlık merkezimi..seçim kaybeden CHP başkanligina oynuyo başkan oluyo….bu millete güven verir mi…kaybeden biri umut olurmu😂😂😂😂😂bak bir trol olarak ben bunu düşünüyom..senin hiç aklına gelmiyor mu..bunu deyince trol olurum diye mi korkuyon yoksa😂😂😂😂yani biraz kafayı çalıştırıp sorgulayınca😂😂😂

 4. AKP-MHP ÇATIŞMASI
  Son zamanlarda önem verdiğim yazar ve yorumcular AKP-MHP çatışmasından bahsediyor.
  Aralarında Katolik nikahı gerçeği ve Siyam ikizi benzetmesine teyiden;
  “-Bunlar Siyam ikizinden de öte. Siyam ikizlerinde iki baş tek beden var iken, bunlarda iki beden tek baş var” tesbitime rağmen bu görüşlerin özellikle gerekçelerini takip ediyorum.
  Çatışmanın özellikle seçim öncesi gün yüzüne çıkmamasına çalışıldığı dile getiriliyor.
  Tüm “çıkar” işbirliktelikleri eninde sonunda sorunlu şekilde son bulur.
  Bir de kriminal yöntemler kullanılmışsa mutlaka kriminal bir “final” olur.

 5. Artık genç ve başarılı insanların siyasete girmesi gerekir. İşin aslında gençler geç bile kalmış durumdalar. Ekrem İmamoğlu genç, Sinan Oğan genç, Fatih Erbakan genç. Eh, bunlara ilave olarak bir Selçuk Bayraktar ta bu siyasi devire yakışır. AKP’yi eleştirsem de şahsen yerel seçimlerde Selçuk Bayraktar’a oy veririm. Niye veririm:

  1) İhtiyaç duyulan stratejik bir alanda GİRİŞİMCİlikte LİDER durumunda bir alt yapıya sahip olmuş olması.

  2) İhtisasını M.İ.T. gibi dünyaca en populerler arasında olan bir üniversitede yapmış olması dolayısıyla ABD sempati kaynağı olma potansiyeli ve daha iyi bir İLETİŞİM kurabilecek olması. Daha akıcı bir İNGİLİZCEsi olması.

  3) Yaptığı işte KALİTEye verdiği önemin İHRACAT seviyesinde dünyaca tanınmış olması.

  4) İleri teknoloji ve kontrol aksamlarını geliştirmedeki ÖZGÜVENi ve BAŞARI örneği.

  5) Siyasette başarılı olması halinde yönetim kademelerine ülkede alttan gelecek potansiyel gençlere İLHAM KAYNAĞI/rol model teşkiliyle yol açması.

  6) Önemi büyük ağır projelerin EKONOMİk verimlilik ve karlılıkla başarılabileceğini ispat etmiş olması.

  7) Devletin YERLİ ÜRETİM konusundaki mekanizmalarını daha bir canlandırma ve yaygınlaştırma potansiyeli

  Seçime girmesi halinde kazanır. Bu konuda şüphem yok. Tek çekincem dün de (https://fehmikoru.com/sozun-bittigi-yerden-gazzeden-etrafa-sicrayan-kan-ates-ve-gozyaslarina/ H.B. 5 Ocak 2024 De 23:25 ) ifade ettiğim giibi şirketini çok emin ellere bırakması lazım. Hem öyle ciddi işler, hem siyaset bir arada gitmez. Çevresine çöreklenecek olanlar siyaseten dejenere edebilirler ve şirketine de zarar verebilirler.

  • Sana søyle bir cevap yaziyim selçuk b havuz medya parlatiyor cunki erdoganin yerine hazirliyor. Sb zenginligi guya siha yapmis devletin imkanlarini sonuna kadar kullan aselsanin muhansdisleri ve tasarimi aldigi tesfiklerin hesabi Yok yaptigi motor ukranya durbunler ve foto kameralari kanada Mali oysa yillardir ambargolara maruz kalan Iran bile uretiyor sb parlatiyorlar ben anladim fakat ben bilal oglani bekliyordum rte isi siki tutuyor bilal oglana guvenmiyorum belki kazanir

   • BAYKAR gibi sonuç alan bir firmaya Devlet imkan vermezse çok ayıp olur. O işleri yapan alternatif bir firma var da damad olduğu için imkan veriyorsa ondan haber ver anlayalım. Aselsan da iyi işler yapıyordur mutlaka. Teknoloji konusunda üretken her firmaya özel sektörde de ihtiyaç büyük. Bilal efendi öyle büyük işlere talip mi bilemem, pek zannetmiyorum (muhalefet keşke aday gösterilse diye ellerini ovuşturuyordur, ayrı mesele). Oy alamayacağını herkes biliyor olmalı. Şahsen oy vermem…..

  • Tüm ataerkil toplumlarda Oğullar candan, damatlar yandan sevilir. Yani harcanabilir.

 6. ..yine de kesin konuşmamak gerekir. Her an değişebilir.

  Gerçi siyasette değişeceğine inanılan ihtimaller bir süre sonra aslında birer mecburiyet hali olduğu anlaşılınca değişip değişmemesinin bir önemi kalmıyor.

  Yani isimler ve resimlerin değişmesiyle ne degişiyor veya değişti çevremizde, yaşadığımız yerlerde, kültür hayatımızda, iç dünyamızda?
  İnsana hizmet edilebiliyor mu? insanlığa? dünyaya? kültürel katkı sunabildik mi? hiç ayrım yapmaksızın kucaklayabilir mi adaylar ülke insanını yapıldı mı hiç?

  Belediye seçiminin dışında, anamuhalefet lideri değişti ne değişti kemal vardı da o mu gitti yoksa özgürlük yoktu da özgür mü geldi?

  Bütün bu olanlar yaşananlar sanki bir zorunluluk hali gibi.

  O halde merak etmeyin olacak olan olur!

 7. Bir ancet gördüm. Aym mi haklı Yargıtay mı?
  Konu bir MV seçilip İşyerine sokulmayan! TC vatandaşı.
  Aym haklı diyen çok çıkmış:)) fikir belirtmeyen!!! ise hepsinden fazla!
  Demem şu ki,
  Kurt mu kuşmu? Aga mı marabamı? Tramp mı Biden mi?.. gibi
  Diyemiyor ki hiçkimse:ÇÖZÜM ADALET!
  ÇÖZÜM YERİ:ADLİYE ADRES:MAHKEME.

 8. Amaç üzüm yemek mi?..
  Üzüm kim? Bağ nerede? 🤗..
  -İstanbul’da kazana bilmenin tek yolu, “doğru adayla!” Seçime girmektir.
  -doğru aday kim?
  CeHaPe için:İmamoğlu.
  Akp için:yerlikaya!..
  -bayraktar olursa no’lur?
  Bir sinerji (sinerciiii!!!..) yaratılmış olur😊.
  Birde veliaht kim tartışması başlar!
  Akp den sonra iha siha uçak sanayi TR’de devam edip yeni Koç lar Tosunlar veya tosuncuklar hangisi isteniyorsa yurdum insanı tarafından!☹️..
  Onu arar bulur seçerler🤔.
  Yada koyun kuzu gibi meleye meleye ..
  DEVAM.

  • Özgür Özel, Ekrem İmamoğlu’na “Gel o zaman bu koltukta sen otur” deyip, telefonu yüzüne kapatmış. Parti içinde kriz çıkarmakta CHP’den daha “istikrarlı” bir parti gelmez.

   • Parayı veren düdüğü öalar.
    Birilerinin icazeti işaretiyle bir koltuğa oturuyorsan, gıkını çıkaramazsın. Bir sürü deyiş cardır ülkemizde.
    Herkes Rte değil🤗. Ama fakat o bile ses edemedi batıya uzuuunnn süre:((
    Yiğidi öldür hakkını yeme:
    İmamoğlu nereyi isterse orası onun hakkıdır; (ist.CHP nin onun sayesinde)
    31 Mart akşamına kadar!
    Kazanırsa kartlar yeniden karılır,
    yeni duble yollar çizilir..
    Kazanamazsa parti de dahil hepsi beraber siyaset çöplüğüne bay by👋.

 9. Selçuk Bayraktar ; siyaset
  denilen pisliğe bulaşmayacak ve kendini rezil etmeyecek
  kadar çok akıllı ve çok azimli , çok başarılı , deneyimli bir teknokrattır !
  Halkın kendisine karşı olan sempatisini ve takdir duygularını siyaset pisliği uğruna harcamaz, harcamaması gerekir !
  Gerisini kendisi bilir !

Yoruma kapalı.