Masharipov yakalandı.. “Sıra Adil Öksüz’de” diyebilmeliyiz; o ‘ulusal güvenlik sorunu’ çünkü…

18
Reklam

 

Demek başka bir şey dileseymişim, o da olacakmış…

“Adil Öksüz ve Abdulgadir Masharipov mutlaka bulunmalı, canlı ele geçmeli” tezini işleyen yazımı okumanızın üzerinden ne kadar zaman geçti?

En fazla 48 saat.

Yılbaşı gecesi 39 kişinin canını alan eylemi işlediği belirlenen Özbek asıllı Masharipov, dün gece, İstanbul/Esenyurt’ta yapılan bir operasyonla CANLI olarak ele geçti.

Tam da umutlar sönmek üzereyken…

Önemli bir gelişme bu.

Dr. Kimble.. Hatırladınız mı?
Dr. Kimble artık kaçamaz

Her şeyden önce bir gerçeği hepimize gösterdiği için önemli…

Güvenlik güçleri, araç, gereç ve teknik imkânlar açısından, Türkiye’de de, bu alanda en dikkatli ve ileri ülkenin düzeyinden daha aşağı değildir gerçeğinin…

Reklam

Biraz daha eski bir yazımda (5 Ocak 2017) tek kanallı ve siyah-beyaz televizyon döneminde gecelerimize heyecan katan Amerikan dizisi ‘Kaçak’ı hatırlatmış ve bugünün dünyasında Dr. Kimble’ın öyle haftalar ve aylar boyu yakalanmadan kaçabilmesinin imkânsızlığına dikkat çekmiştim.

Nasıl kaçabilir ki?

Köşe başlarında ‘CCTV’ de denilen sokak kameraları bulunan, uzayda kepçe kulaklı istihbarat uydularının dolaştığı, kullandığımız her türlü cihazla doğrudan temas imkânı yüzünden arkamızda sürekli elektronik iz bıraktığımız bir dünya bu…

Bilgisayarın bir tuşuna basarak her türlü bilgi alınabiliyor.

Devletlerin elinde ortak programlar vasıtasıyla birbirleriyle konuşan bilgisayar altyapısı olduğunu da unutmayalım.

Nereye kaçarsa kaçsın, Dr. Kimble, çok kısa zamanda ele geçerdi bugünlerde…

Masharipov 15 günde geçti işte.

Terör, karşısında ne yapacağını bilmez, çaresiz görüntülü kurumlar bulduğunda, o tür devletleri kendisine hedef olarak seçiyor. Tuhaf gelse de bu da bir gerçek…

Reklam

Kendini feda etmeye hazır, başkalarını öldürürken kendisinin de öleceğini bildiği halde hain saldırılarda görev alabilen insanların çıkması gibi soğuk ve yalın bir gerçek…

Reina eylemcisi yakalanmasaydı, ülkemize yönelik terör eylemleri daha da azacaktı.

Güvenlik güçleri için moral kaynağı

Bu noktada, güvenlik güçlerinin hakkını teslim etmemiz gerekiyor…

Terörle veya teröristle mücadele nankör bir iştir. Ne kadar tedbirli olunursa olunsun, ne kadar önleyici tedbirler alınırsa alınsın, terör eylemlerinden bütünüyle kurtulmak mümkün olmuyor.

Alınan tedbirler sayesinde engellenen, eğer engellenmeseydi çok can alabilecek ve arkasından çok konuşulacak nice eylem.. terörle mücadele öyle gerektirdiği için bilgisi paylaşılmadığından.. kamuoyu tarafından bilinmiyor…

Eylem olduğunda ise.. bütün dikkatler.. görevi dolayısıyla güvenlik güçleri üzerinde yoğunlaşıyor.

Masharipov’un yakalanması bu bakımdan da iyi oldu.

Güvenlik güçleri bu yakalamayla moral bulacağı için…

Adil Öksüz, Akıncı Üssü’nde

Darısı Adil Öksüz’ün başına

Adil Öksüz, biliyorsunuz, Türkiye için yakalanması ‘ulusal güvenlik sorunu’ haline gelen bir kaçak…

15 Temmuz uğursuz darbe girişiminin en önemli ismi.

Önemi, ele geçtiği Akıncı Üssü’ne kadar giderek, gözü dönmüş darbeci askerleri yönlendirdiği darbenin ardından devletin en yetkili ağızları tarafından ifade edilmesinden kaynaklanıyor.

‘Havacıların imamı’ imiş ve Pensilvanya’dan aldığı darbe talimatını askerlere iletme ve üs’te kalarak darbeyi izleme görevi onunmuş…

Bir gazete haberine göre, kendilerinden Gülen’in iadesi talep edilen Amerikalılar, Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği’ndeki muhataplarına, “Adil Öksüz’ü yakalayın.. Darbe talimatını Pensilvanya’dan aldığına dair tanıklık etsin.. Gülen’in iadesi işini hızlandıralım” teklifinde bulunmuş…

Yani, yakalanmasıyla Türkiye’yi rahatlatacak bir isim…

O sebeple de yakalanmasının Türkiye için ‘ulusal güvenlik sorunu’ olduğunu söylüyorum.

Neden yakalanamıyor o halde?

Arsen Lupen mi bu?

Aslında “Yakalanamıyor” demek hatalı. Çünkü, darbe gecesi bulunduğu üs’te yakalandığını biliyoruz. Fotoğrafları var. Önüne çıkarıldığı savcının “Evet, bize geldi, dosyası boştu, ama yine de tutuklanması talebiyle mahkemeye sevk ettik” dediğini, bu sözler TV’de söylendiği için, hepimiz işittik.

Ne olduysa, 30 saate yakın tutulduğu Akıncı Üssü’nden elini kolunu sallayarak çıktı Adil Öksüz

Sanırsınız ki, modern bir Arsen Lupen..

Kendisini gören yok. Neredeyse bütün akrabaları ve yakınları gözaltına alınıp tutuklandığı halde nerede olduğunu bilen de yok.

“Gâiplere karıştı” denirdi eskiden, aynen öyle oldu. Sanki buharlaştı.

Darbe girişiminin üzerinden dolu dolu altı ay geçtiği halde.. Öksüz’ün hâlâ kaçak olması.. yalnızca güvenlik güçleri için bir nakise teşkil etmiyor.. yazıya dökülmese bile etrafta olmadık söylentilerin dolaşmasına da yol açıyor…

Anamuhalefet partisi lideri onun ‘MİT ajanı’ olduğunu iddia etmedi mi?

Reina eylemcisinin yakalanması Adil Öksüz konusunda da bir rahatlama meydana getirmeli ve ilgililer onunla ilgili olarak tek bir müphem nokta bırakmayacak şekilde kamuoyunu bilgilendirmeli.

İlgili bakan, Bekir Bozdağ, “Radara düşmedi, birileri saklıyor olabilir” dedi, ama işte Masharipov’da gördük, birilerinin sakladığı kaçak da bulunabiliyor…

Yurtiçi-yurtdışı fark etmez; bütün kaçaklar bulunur…

Hiç değilse bunun neden bulunamadığını açıklasınlar.

Bakalım Masharipov sorgusunda neler anlatacak?

ΩΩΩΩ

Reklam

18 YORUMLAR

 1. New York Times sizinle aynı fikirde değil. Sayın Erdoğan’ın darbenin arkasında Fethullah Gülen’in olduğuna dair bir delil sunamadı diye yazdı. Herhalde böyle bir yazıyı Türkiye’de kimse yazamazdı. Çünkü Türkiye’de şu anda özgür bir ortam yok ve NY Times’ın yazısında bu da belirtilmiş. NY Times’ın kapısına Türkiye’de olsa çoktan kilit vurulmuştu. Özgürlüğün olmadığı bir yerde ne demokrasi gelişir ne de kalkınma olur.

  https://www.nytimes.com/2017/01/14/opinion/sunday/turkeys-relentless-attack-on-the-press.html?_r=0

 2. Genelde istenilen suçlular şıp yakalanır, istenmeyenler ortadan kaybolur. Benim tahminim Adil Öksüz hiç bulunmayacak. Kaldı ki ona ihtiyaç yok bence. Yanında hava üssünde bulunan diğer siviller yakalandı. Adil Öksüz daha ne verecek, bilinmeyen bir şey mi kaldı? İçerdeki birini öttürsünler (aşağıda açıklaması var), evet emri FETÖ’den aldık desin, ıslak imzalı postalasınlar Vaşingtona.

  Bu yakalanan teröristle ilgili görüntüler ayrı bir vaka. Polis (ayakkabı numarasına bakılırsa herhalde 100 kilodan aşağı değil) teröristin kafasına ayağını basıyor. Adamın boynu kırılsa, gitti canlı şahit. Bu nasıl bir mantık anlaşılır değil. Polis işkence yapmayı ve kendine göre ceza vermeyi hak görüyor. Nitekim sonraki görüntülerde aynı adamın traş edildiği ve bayağı bir dövüldüğü görülüyor. Aynı durum 15 Temmuz’da yakalanan askerlerde de vardı. Erlerin dövülmesi ve vatandaş tarafından öldürülmesi ayrı vakalar. Terörist tabii ki ceza alacak ve çekecek. Ancak bunu hukuk sistemi yapacak. Görevi bu olmayan memur ve vatandaş yapmayacak. Kaldı ki aynı muamelenin suçsuzlara da yapıldığını biliyoruz. Bu yüzden Türkiye’nin insan hakları karnesi bir türlü düzelmiyor. Düzelmesi de mümkün görülmüyor.

  EDİTÖRE ÖNEMLİ NOT:

  Site trafiğiniz güvenli değil, HTTP kullanıyorsunuz, HTTPS kullanmıyorsunuz. Bu sebeple burada müstear isimlerle yazdığımız yazılar polis tarafından izleniyor ve takip ediliyor. Son KHK’larda biri ile polise bu yetki verildi. Editör bu konuda bir önlem almayacaksa bunu bari yazanlara ilan etsin. Masum muhalifler takibe takılmasın 🙂

  • Sayın Erdem Bey,

   Suç unsuru olabilecek şeyleri ya da insanların başını ağrıtabilecek yorumları onaylamıyorum zaten. Böyle birşey yaşanmasını beni çok üzer. Zaten yorumcularımız da gayet bilinçli yapıyorlar yorumlarını.

   Ama Https konusunu gündemime alırım.

   Saygılarımla,

 3. “Adil Öksüz’ü yakalayın.. Darbe talimatını Pensilvanya’dan aldığına dair tanıklık etsin.. Gülen’in iadesi işini hızlandıralım” Kim demiş? ABD.

  Gülen’i bu kadar ısrarla istediğimize göre.. ‘Adil Öksüz’ neden yakalanamıyor o halde? Değil mi, neden yakalanmıyor? Yoksa Adil Öksüz ABD’nin elinde mi? Ya da bizim elimizde de, ortaya çıkması için uygu zamanı mı kolluyoruz.

  Erken seçim tartışmaları saman alevi gibi geldi, geçti.. Anayasa paketinin kazaya uğrama riski kendini göstermeye başlayınca meclisin gazı, ”erken seçim” çıkışıyla alındı.

  Paket üzerindeki görüşmeler tamamlanıp, ikinci tur ”erken seçim sopasıyla” daha da kolay olacağa benzediğinden, bunun üzerine ”Masharipov” şerbeti içilir kabilinden Reina katliamcısını yakalayıverdik.

  15 Temmuz sonrasında ‘başkanlık sistemini’ yeniden gündeme almak MHP’nin sayesinde gerçekleşti ya, bütün iyi yada kötü gelişmeler başkanlığa giden yolu açmaya yarayan bir manivela görevi görür oldu. Masharipov’
  un yakalanması kamuoyunda bırakacağı olumlu etki ile artık referanduma gidilen süreçte kimin hanesine artı olarak yazılacak?.

  İkinci tur görüşmeler sonrası ilkbaharda referanduma gidilecek ülkede.. Meclis ”erken seçim” tehdidi ile geçildi. Sırada halkı ikna etmek var. İlk adım, bir kaç 100 bin dolarlık tetikçi olan Masharipov’un yakalanması ile atılmış oldu. Sonraki adımlardan birinde ”Adil Öksüz’ün” olacağına şaşırmamak lazım. Aslında o da bir taşeron-tetikçi. Nitekim bugün Numan Kurtulmuş, ”Adil Öksüz esas oğlan değil” dedi

  Diğer adımlar.. Ekonomide de önümüzdeki günlerde nispi bir iyileşmeyi görüyor olacağız. Doların ateşi düşer, kredilerle ilgili olumlu gelişmeler de gerçekleşebilir. Halkı iknada önemli mali argümanlar.. Dilim varmıyor ama.. Allah korusun, isteyene de yapana da lanet olsun.. Referanduma gidilen süreçte terör olayları bile ”Milli birlik” duygusu ile halkı ikna işlevi görecektir.

  ‘Cumhur-başkanlık’ hayırlı olsun.

 4. YUNUS EMRE DİYOR Kİ
  Yalan dolan yazıp çizen
  Kutretiyle övgü dizen
  Dün,dinsizim diye gezen
  Bu gün Müslüman olmuştur.

  Korkan varsa konuşmağa
  Anlam yükleyip susmağa
  Gerek kalmadı korkmağa
  Çünkü korkulan olmuştur.

  Kula kulluk etmeyenin
  Vicdanını satmayanın
  Haram lokma yutmayanın
  Mekanı zindan olmuştur.

  Emeksiz zengin olanın
  Kitapsız bilgin olanın
  Sermayesi din olanın
  Rehberi şeytan olmuştur.

  • müsadenizle ilave yapmak için,

   hesap kitapla, zanla yazıp çizen
   kibriyle kötü niyetle sövgü düzen
   dün çulsuz uğursuzum diye gezen
   nimetlerini yer de memleket beğenmez

   geçmişinde haksızlığa sözü yok
   sanırsın ateş gibi yakar közü yok
   ne kadar bakarsa baksın gözü yok
   yedi düvel saysada reisi beğenmez.

   kula kul olma nefsine tapma
   vicdanını satıp haram da yutma
   iftirayla yalanla fitneler sokma
   rüsvay halini sonunda kimse beğenmez

   din-ü diyanet devlet millet için
   çaba gösterenle, uğraşın niçin
   kem sözlünün haline gülün de geçin
   güzel iş yapanı ancak, bedbaht beğenmez

   yalan dolan fitne ile uğraşıp duranı
   dünyada gözü perdesiz pirler beğenmez
   gafletle kibirle lafı atıp tutanı
   güzelin tiryakisi gökte melekler beğenmez

 5. Katili yakalayan polis ekiplerine büyük tebrikler. Yukarda gördüğümüz resimdeki manzara maalesef bu büyük başarıyı gölgeliyor. Yerde yatan elleri bağlı (büyük ihtimalle ayakları da), artık kendisinden bir tehlike gelmeyecek azılı katilin kafasına neden böyle ayakla basıldığının inşallah kabul edilir bir açıklaması vardır.

   • Eziyeti dinimiz, ceza kanunlarımız ve demokrasi reddediyor. Ben her üçünü de ciddiye alıyorum ve vicdanım rahat. Suçluya cezasını bağımsız mahkemeler verir.

  • Belkide öldürmek için. Öldürmek için başka fırsat olmadığı için ayakla basılmıştır.
   Suçun cezası bellidir. Yargılanmadan kimse katledilemez. Katleden veya bu katledenlere kader aynı hükmü kesinlikle verecektir.

 6. 15 TEMMUZ VE
  15 TEMMUZ SONRASI…
  *
  28 ŞUBAT VE
  28 ŞUBAT SONRASI…
  *

  BİR HABER VE
  HABERDEKİ DETAYLAR…
  http://www.milligazete.com.tr/milli_gorus_hareketinin_ucuncu_siyasi_partisi_refah_partisi_iste_boyle_kapatildi/448116
  *
  HABERDE BİR FOTOĞRAF VE
  FOTOĞRAFTAKİ BENİ ETKİLEYEN DETAY/LAR…
  MESELA…
  “ÇARE ADİL DÜZEN”
  VE DAHA NİCE DETAYLAR…
  BU DETAY ALDI DA BENİ GÖTÜRDÜ…
  ONDAN ÖNCEKİ GÜNLERE…
  28 ŞUBAT GÜNLERİNE…
  SONRAKİ GÜNLERE…
  *
  VE
  15 TEMMUZ
  ARADAN GEÇEN ALTI AY…
  VE SORULAR/SORUNLAR/SORULAR…
  *
  28 ŞUBAT VE 15 TEMMUZ “MUSİBETLERİ”
  EN ETKİLİ “NASİHAT” SEVİYESİNDE ETKİLİ OLMADIKÇA
  VE “SONUÇ” OLARAK “YAPILMASI GEREKENLER” YAPILMADIKÇA
  TARİH TEKERRÜR ETMEYE DEVAM EDECEK VE OLMASI GEREKEN OLACAK…
  NE ZAMANA KADAR?
  “O FOTOĞRAFTAKİ DETAY/LAR
  YERİNE GETİRİLİNCEYE KADAR” DESEM…
  *
  SELAM VE DUA İLE
  REŞAD /RNE

 7. Olması gerekenin, kazasız, belasız gerçekleştirilmesi memnuniyet verici.. Özellikle kaatilin sağ yakalanması ayrıca önemli. Temennimiz, bu başarının öteki problemlerde de, özellikle Adil Öksüz bilmecesinde de göstertilmesi beklenir. Teröristin, DEAŞ mensubu olduğu kesinse de, adı geçen terörist örgütün neye mensup olduğu belli değil. Belli olan, “İslami cihatçı” olmadıkları olamayacaklarıdır.

  Yapılanması, yapısı ve asıl önemlisi eylemlerinin asla İslami olmayan böyle bir örgüt nasıl olur da İslamiyetle özdeşleştirilebilir. Sözde İslam adına yaptıkları; özünde İslamın inadınadır.
  Alim olmağa lüzum yok, vasat bir Müslüman bunu teslim eder.
  Sakal uzatmakla, derin Müslümanlık mümkünse ne ala!.. Dünyanın dört bir yanından genç genç adamlar, ölümüne islam fedaisi olup çıkıyorlar.
  Kısa zamanda bu nebilgi, ne sevgi, bune adanmışlık?..
  Paralı asker(gurka)gibi paralı “mücahit”olmasınlar?!.
  İslamiyeti tehdit ve tehlike gören ulus ve uluslar arası güçler bu işin içinde mi-dışında mı?(şeytan bunun neresinde?!)
  Bir gün, Adil Öksüz için ayni haberin verilmesini bekliyoruz.
  —-
  Bunlar da önemli olmakla beraber, “yadsılanamayacak, ötelenemeyecek” meseleler yerli yerinde duruyor.
  Malumu ilama lüzum yok, herşey biliniyor.
  Belirsizlik, nasıl bir sürecin bizi beklediğidir.
  Hayırlısı..

  • NOT. Bir detay gözüme çarptı,tesadüf de olabilir:Teröristin odasındaki Kur”anı kerimler,soldan sağa yazılmış kitap gibi konulmuş,tersi olmalıdır.Arapça bilen ve “islam mücahidi”geçinenlerin bunu bilmesi gerekir elbet.
   “Öküzün altında buzağı aramak” gibi olmasın da, öylesine yazdım.

 8. raina olayı başından beri alışılmadık seyrediyor. bütün güvenlik uzmanları bu işleri terör örgütleri kendi başlarına yapamazlar, arkalarında mutlaka istihbarat örgütleri olmak zorundadır diyorlar ki artık bu işin adı 4. nesil savaş olarak kondu zaten. bu durumda devletlerin arkasında olduğu terör ya da istihbarat örgütleriyle savaştığımız gerçeğini görmeliyiz. elbette bir başarıyı gölgelemek istemem 1000 kişilik bir ekip gece gündüz çalışıyordu ellerinden geleni en ala yaptıklarından eminim ama caninin canlı bırakılmış olması enteresan değil mi…. acaba söyleyecek bir şeyi olmadığından mı yoksa duymamızı istedikleri hedef şaşırtacak bilgiler olduğundan mı. belki de bizim aklımıza gelmeyecek başka sebebler vardır.
  adil öksüz de tam olarak bu nedenle yakalanamıyor olabilir. arkasındaki güçler belli ki sıkı koruyorlar. mit için çalıştığı söylendi ama söyleyen her fırsatta ortalık karıştırmak için doğru yanlış ayrımı gözetmek konusunda umursamaz biri olduğundan ciddiye alınmalı mıdır bilemiyorum.

 9. “Masharipov hemen şimdi yakalansın” diyenler, aslında hiç bir zaman yakalanamayacağını, yakalanmayacağını ima ediyorlardı. Halbuki izine rastlandığında yakalanmaması için hiç bir neden yoktu.
  Onca suçsuz insanı katleden bir katili niçin yakalamasın devlet?

  İlk gazete haberlerine göre 100 bin saatlik kamera kaydı izlenmiş, 1000 kişilik bir ekip oluşturulmuş katili yakalamak için. Kolay iş değil. Ayrıca polisin ulaştığı ip uçlarını açıklaması, sık sık açıklaması yapması yakalama işini zora sokardı. Dolayısı ile kamuoyunun sabırlı olması gerekiyordu.

  Son yıllarda siyasi olmayan cinayetlerde de faillerin yakalanma oranı hemen hemen yüzde yüz. Ama bazı olayların 8-10 yıl sonra çözüldüğü oluyor. Bir sigara izmaritinden katile ulaşıldığını okuyoruz gazetelerde. Güvenlik güçlerimiz bu konularda çok başarılı.

  Şahsen Adil Öksüz’ün de bir şekilde yakalanacağını tahmin ediyorum. Şayet kaçtı ise bir başka ülkede kendisi ortaya çıkacaktır. Yoklara karışacağını hiç zannetmiyorum. O zaman imalı konuşanlar mahcup olacaklardır.

  • benim tahminim bu adil oksuz abd’nin elinde yeni baskanlarinin tavrina gore bize ya sag verecekler yada oldurup bir koseye atacaklar.

 10. “Reina eylemcisi yakalanmasaydı, ülkemize yönelik terör eylemleri daha da azacaktı.”

  artacaktı yazacakken yanlış mı yazıldı acaba??

Yoruma kapalı.