Ok yaydan çıktı, seçim kapıda.. Hatta daha erken bir tarih bile mümkün…

57
Reklam

Dün, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin, partisinin grup toplantısı konuşmasında, ‘erken seçim’ çağrısı yapıp üstelik bunun için tarih de vermesi, bazılarına ‘sürpriz’ gelmiş olabilir.

MHP’nin ‘stratejik ortak’ ilişkisi kurduğu AK Parti çevreleri sürekli “Erken seçim yok”deyip duruyordu çünkü.

Aylardan beri, onlar ne zaman “Seçimler zamanında yapılacak” dese, burada, her yeni gelişmeyi ‘erken seçim’ habercisi sayan yazılarla karşıladığım için, dünkü çıkışı derhal değerlendirip zafer çığlıkları atacağımı sananlar olduğunu biliyorum.

İnternet yazarlığı bunu sağlıyor aslında. MHP liderinin öğleden önce 11.00 sularında yaptığı açıklamayı, istesem, ânında burada değerlendirebilir, çoğu dostun beklediği türden bir yazıyla okur karşısına dün çıkabilirdim.

Bunu yapmadım.

Zamanında bir seçim eşyanın doğasına –siz bunu ‘siyasetin’ diye de okuyabilirsiniz- aykırıydı da ondan.

Bahçeli’nin yaptığı malumun ilamından ibarettir.

Tarih daha erkene de çekilebilir

Pek çok yorumcunun, tersini söyleseler ve yazsalar bile, seçimlerin erkene alınacağından en az benim kadar kuşku duymadıklarını biliyorum.

Reklam

Öyle yazmaları gerekiyordu, öyle de yazdılar.

Seçimlerin Bahçeli’nin telaffuz ettiği 26 Ağustos yerine daha erken bir tarihte yapılması yolunda bir karar da gelebilir AK Parti’den….

Temmuz ayında mesela.

İktidar açısından yeni gelişmelerin seçimlerin sonucunu olumsuz etkileme ihtimali var ve o ihtimal her geçen gün biraz daha büyüyor.

Aynı zamanda AK Parti lideri de olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ‘stratejik ortaklık’ kurduğu MHP’nin liderinden gelen teklifi, hazır anamuhalefet partisi sözcüleri “Hodri meydan” tepkisi de vermişken, “Madem öyle, neden Ağustosu bekleyelim ki, en erken tarihi belirleyerek öyle seçimlere gidelim” cevabıyla değerlendirebilir.

Birlikte yapılması mukadder genel ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 3 Kasım 2019 tarihinden ve hatta 2019 yılının Mart ayında yapılması anayasa gereği olan yerel seçim tarihinden önceye alınacağı çok önceden belli olmuştu.

Devlet Bahçeli’nin son gelişmeleri öne sürerek bu teklifte bulunması kimseyi aldatmasın.

MHP lideri devreye girmeseydi AK Parti bir yolunu bulup seçimleri yine erkene alırdı.

Reklam

Aksi halde ilçe ve il kongrelerinin önceden belirlenmiş tarihlerini neden aylar öncesine çekmiş olsun ki AK Parti?

İçte ve dışta birikmiş olan ve her geçen gün varlıklarını daha fazla hissettiren sorunlarla baş etmenin en kestirme yolu, onları unutturacak bir kampanyayı başlatmak olabilirdi.

Kampanyayı ilçelerde yapılan kongrelere bile katılarak çoktan başlatmış oldu AK Parti lideri Erdoğan.

Seçimlerin tarihinin erkene alınması iktidar partileri (AK Parti ve MHP) için yararlı sonuçlar getirebilir.

Tarihle oynamanın riski de vardır

Yararlı sonuçlar vermeyebilir de.

Devlet Bahçeli’nin benzer bir çıkışla zorladığı 3 Kasım 2002 seçimi MHP’nin baraja takılıp milletvekillerini Meclis’e getirememesiyle sonuçlanmıştı. Yeni kurulmuş AK Parti, CHP dışındaki bütün partiler -birkaçı kıl payı farkla- baraja takıldığı için, yüzde 35’i bulmayan bir oyla tek başına iktidarı elde etmeyi o sayede başarmıştı.

O gerçekten hareketle, seçim tarihiyle oynamanın seçmen açısından farklı davranışlara yol açabildiğini de görmemiz gerekiyor.

Vakti zamanı gelmiş olan bir değişimin kapısının seçim tarihinin erkene alınmasıyla açılmış olması mümkündür.

Burada kritik olan cumhurbaşkanlığı seçimidir.

Yerel seçim önce yapılsaydı, onun sonucu sonraki iki seçimi etkilebilecekti; erkene alındığında, cumhurbaşkanlığı seçimi sonradan yapılacak yerel seçimin sonucunu etkileyecektir.

[Üç seçim neden birleştirilmiyor ki? Partiler isterlerse kısa sürede anayasayı rötuşlayarak üç sandığın seçmenin önüne aynı gün getirilmesini de gerçekleştirebilir…]

İktidar partilerinin, gücü tartışmasız Tayyip Erdoğan’ın yeniden seçilmesini sağlaması şimdi daha kolay.

Tabii, muhalefet, denklemi zorlayacak bir aday çıkaramazsa…

Ya da şöyle söyleyeyim: ‘İlkeler platformu’ zemininde buluşmakta zorluk çekmeyen muhalefet, seçmenden kabul görebilecek bir adayla o ilkeleri toplumun önüne sunabilirse, hiç değilse çekişmeli bir cumhurbaşkanlığı seçimi yaşanabilir.

İsimlerin değil de ilkelerin tartışıldığı bir seçim ortamı yaşanabilir.

Kim olabilir o aday?

Ben böyle yazınca bazıları belli bir ismi kast ettiğimi düşünüyorlar; oysa ilkelerle uyumlu her bilinen isim pekala o beklentiyi karşılayabilir. Bugünkünden çok farklı şartlarda gidilmiş bir önceki cumhurbaşkanlığı seçiminde, iki zıt partinin (CHP ile MHP’nin) belirlediği ortak aday (Ekmeleddin İhsanoğlu), kamuoyu tarafından bilinen bir isim olmadığı halde, yüzde 40’a yakın oy alma başarısı gösterebilmişti.

Daha fazla bilinen bir adayın ne yapabileceğini düşünün…

Ok Bahçeli’nin teklifiyle yaydan çıkmış oldu; bakalım iktidar partileri bir dört yılın daha icazetini seçmenden alarak oku hedefe isabet ettirebilecekler mi?

ΩΩΩΩ

Reklam

57 YORUMLAR

 1. sayın Bekir isimli arkadaş,benim ismimde bekir.seni tanımam etmem.kimin nereyi tuttugu benim icin önem arzetmez.ben burada bizzat yaşadıgım bir durumu ve fikrimi acıklamak istedim.sen yanlış anladın.zaten öyle bir durum maalesef toplumun cogunlugunda var.hic bir eleştiriye tahammülleri yok.kendi gibi düşünmeyen,kendi gibi olmayan herkesi ötekileştiriyorlar.gecmiş tarihte böyle bir topluluk vardı.aynen onlar gibi.neyse zaman her şeyin ilacıdır.dogruların ortaya cıkması gibi bir huyu vardır.

 2. Kader geçmiş olaylar için kullanılır ama şu anda ortada ilginç bir durum var. 2002’de iktidar partileri seçimin normal zamanına 15 ay varken seçim yaptılar ve hak ile yeksan oldular, bunlar iktidar oldular. Şimdi de iktidar ve gayr-i resmi ortağı seçimin normal zamanına 15 ay kala seçim yapma kararı aldılar. Her iki erken seçim kararında da makul bir gerekçe gösterilemedi ama belli ki ülkeyi yönetemiyorlardı ve şimdi de yönetemiyorlar. Öncekinde ekonomi iyiye giderken başka sıkıntıları vardı, bunların da Meclis çoğunlukları vs. herşeyleri var ama ekonomi başaşağı gidiyor. Haydi hayırlısı. “Kader gelince gözler kör olur” sözü çok yerinde bir söz. Görelim Mevlam neyler, neylerse güzel eyler.

 3. Fehmi bey bu erken seçimim en erken seçim olma ihtimalini,size Erdoğan’ı çok yakından tanıyan biri yani A.Gül tarafından verildiği anlaşılıyor.Eğer günahınızı alıyorsam,,,,doğru tahmin için tebrik ederim,lakin Erdoğan gibi siyasetin içinde pişmiş biri için akla en uygun tarihte 24.Haziran dır.Dillenmiş bir işi uzatmamak en makul yoldur,bu dövizin ve faizin düşmesinden,borsanında yükselmesinden bellidir,şurasıda belli olmuştur ki piyasa seçimlerde süpriz beklemiyor

 4. Sn. “Roze Ondokuz” ilginç şeylere değinmiş, birkaç misal ve ilgili notlarım):
  ……
  6-İNTERNET VE YAZILIMLAR, HER ŞEYİN ÖNÜNE GEÇTİ. KARARLAR VE TEPKİLER AYNI HIZA ULAŞMIŞTIR.

  (not: Bu konu ülke sevdalı akıllı kişiler tarafından akıllı bir şekilde kullanılırsa aydınlanmamızı ve gelişmemizi de hızlandırır. Yonetime bu işlerden iyi anlayan “besmeleyle doğmuş, helal süt emmiş, iman-akıl sentezini iyi becerebilmiş” kişiler gelirse iş kolaylaşır). Yonetimler bu tür kişilere açık olmalı. Nasıl mı partiler-üstü şeffaf bir şekilde, ilan verirsin mülakatla işe alırsın.

  7-HIZ, ZAMANLI VE SÜRELİ OLDUĞUNDA VERİMLİDİR. (Aynen)
  8-ANLIK ÇIKIŞLAR, BİRİKİMİ KONTROLSÜZLEŞTİRİR. (Aynen- bir örnek aranırsa Sn. C.B.)

  29- AKILLI SİSTEM, YÜCELİĞİN “GÖKTEN” YERE İNDİRİLİP YAŞATILMASIDIR.

  (Aynen, ancak “yücelik” her yerdedir. Biri rüşvete tenezzül ederken diğerinin görüp ses çıkarmadığı veya göremediği yerler buna dahildir!)

  30-SİSTEMSİZLİK, TANIMSIZ SÖMÜRÜDÜR. (Aynen)
  31-AKILLI SİSTEM, ÖLÜMSÜZ LİDERLİKTİR. (Aynen)
  ****

 5. sayın koru yazılarınızı iştahla okuyup,anlamaya calışıyorum.secim olacagını bir ay önceden biliyorduk.şöyleki:
  akp teşkilatında görevli bir arkadaş ziyarete geldi ve bize söyledi.bizde sayın erdoganın ısrarla secimler zamanında yapılacak dedigini belirttik.bize aynen şu cevabı verdi:siz ona bakmayın.teşkilatlar sürekli temayül
  yoklaması yapıyorlar dedi.şimdi bu resmileşti.
  ülkemizin mevcut şartlarda secime gitmesi hic bir proplemi cözmeyecektir.dahada agırlaştıracaktır.
  kişilerin degil devlet sistemimizin güclendirilmesi,ekonominin düzeltilmesi,dış borcun azaltılması,ADALET sistemimizin güclendirilmesi ve calıştırılması her şeyden cok daha önemlidir.
  aksi takdirde bizler toplum olarak cok acılar cekmeye devam ederiz.

  • Nasil bi onceki secimden sonra hicbi sey degismediyse bu secimden sonra da degisen bir sey olmicaa kesin, en iyisi bi sonraki secime odaklanmak:)))

  • Benim adımı kullanarak yorum yazmış bekir.Ne yapalım isim benzerliği diyebilirsin ama inandırıcı olmazsın. Ak Partiyi destekleyen bir seçmen olmakla beraber 15 yıldır herhangi bir Ak Parti teşkilatının eşiğinden,kapısından içeri adım atmadığımı bilmiyorsun.

   Halkın yarısı Ak Partili
   olmasına rağmen bazı kişiler Ak Parti lehine yorum yapmayı bir hak olarak görmüyorlar,trol olarak niteliyorlar,
   maaşla tutulmuş kişiler olduğunu
   zannediyorlar ve tabii ki beni kendilerine güldürüyorlar.

 6. Üretim, ekonomik gelisme beklerken MEMLEKET,
  SEÇİMLER HIZIR, imdada yetişiyor BEREKET !!!

  Hic önemli degil beyler, KİM SEÇİLİRSE SEÇİLSİN
  Şu memleket DOĞRU-DÜRÜST çalışarak YÖNETİLSİN

  MAAŞ artı ALLAH RIZASIna göre çalışmaktır bu!
  İBN-i-SİNA’nın ogrettigi ETiK, YALIN HAKtır bu!

  BATI bunu çoktan ÖĞRENDİ de biz ogrenemedik!
  Bizimkiler sözde müsluman, sisteme atıyor madik!

  ETiK OLMAK neymis, o BATI’nın İCADI deniyor….
  Yanına kar kalanlar yiyor, “YA, bu HARAM” demiyor

  ALLAH RIZASI için yemiyen O KULLAR keriz mi,
  Tertemiz yönetilmek neymiş, şimdi öğrendiniz mi ?
  …..
  Öyle önemli konu ki şu EZBERE MÜSLÜMANLIK,
  Geri kaldık, sollayıp da GEÇTİ BİZİ İNSANLIK !!

  ******

  H.K. 15 Nisan 2018 at 19:56 http://u0i.626.myftpupload.com/gece-suriyeye-fuzeler-yagdi-irakta-yasananlar-yine-tekerrur-ediyor/

 7. Erken secim ile ilgili sozleri,hem de oyle boyle degil, asagida;

  “Şu anda IMF’ye Türkiye’nin borcu var mı? Yok. Neyi konuşuyorsun sen hala, hangi erken seçim? Bunlarla sen halkı aldatamazsın.çalış da 2019’un Mart’ına hazırlan” R.T.Erdogan, 28.10.2017
  “Sen daha neyin erken seçimini istiyorsun ya… Daktilolar Başbakanlığın önüne fırlatılmıyor ki. Böyle bir durum yok” R.T.Erdogan,Kasim 2017
  “Kılıçdaroğlu sabırsızlanıyor diyor ki: ‘Seçimleri öne alalım.’ Sen git 14 ay oyalan.” Binali Yildirim, Ocak 2018
  “Bunu daha kaç defa tekrar edeceğiz. Yok diyoruz, yok diyoruz, yok diyoruz. AK Parti’nin geleneğinde vaktinde seçim vardır. Bu geleneğe alışmayanlar, bu geleneğe alışsalar iyi olur. Seçim vaktinde olacaktır.”
  “Cumhurbaşkanı Erdoğan ne söylediyse onu yapıyor. Erdoğan, vatandaşa ne söylediyse onu yapan bir lider. Şimdiye kadar vatandaşa verdiği sözün tersini yaptığı oldu mu? Biz vatandaşı hiçbir zaman yanıltmadık. Eğer Erdoğan, erken seçim yok diyorsa, seçimler zamanında yapılacak demektir. O kadar.” Bekir Bozdag, 06.03.2018
  “Biz çok büyük bir kurumuz AK Parti olarak. Bugüne kadar 15 yıldan bu yana hiçbir zaman erken seçimden yana olmadık, erken seçime şiddetle karşıyız. Çünkü seçimlerin büyük maliyetleri var. Erken seçimi gerekli kılacak olay olması lazım. Neden yerel seçimden önceye alalım. Yerel seçimin, genel seçimin tarihi belli.”Hayati Yazici, 07.03.2018
  “Yine söylüyorum: Erken seçim diye bir şey yok. ” Mahir Unal,09.03.2018
  “Erken seçim akıl karı değil… Türkiye’nin etrafının ateşle çevrildiği bir ortamda erken seçim kime hizmet edecektir” D Bahceli, Kasim 2017

  Simdi soralim o halde, ne oldu da, oldu?
  Erken secim icin kullandiklari benzetmelere bakilirsa durumlar iyi degil.Bu sizin eseriniz beyler.Utanir misiniz?Hem dediklerinizden hem yaptiklarinizdan.

 8. Sayin Koru, Abdullah Gül’ü ikna edip secime onun da girmesi yönünde bir çağrıda bulunamaz mısınız kendisine? O girse secim ciddi manada renkli geçer eski secimkerin aksine. Hem akp küskünlerine iyi bir alternatif olur.

 9. Secimler yaklasik 15 ay one alindigina gore bir milletvekilinin devlete maliyeti nedir bilemiyorum ama butceden artacak olan bu maaslarla belki de secim masraflari da cikmis olur boylece. Bu durum da oylar devlet hocaya diyorum:)

 10. Birkaç gün önce, ülker ve doğuş grubunun borçlarını yapılandırma çabasının üzerine, bir köşe yazısı vasıtası ile devlet tahvili alan yabancı yatırımcının da zarara uğradığını öğrendiğimde işlerin çok çok kötü olduğunu ve kriz çıkabileceğini yazmıştım. yorumuma kriz çıkması durumunda bizim abd ve yunanistan gibi şanslı olmadığımızı, onların 10 yılda çıktığı krizden bizim çıkışımızın daha uzun sürebileceğini belirtmiştim.
  Erken seçimle ilgili haberleri ilk duyduğumda benzer korkunun mhp ve akpde de olduğunu anladım. Aklıma ikinci gelen düşünce ise, erken seçimin bu süreci hızlandıracağı. Bu nedenle, insanlar, erken seçimde kimin kazanacağı hesaplarını yaparken, ben, erken seçim durumunda doların ve ekonominin ne olabileceğinin hesaplarını yapmaya başladım. Yani erken seçim beni çok kaygılandırdı. Erken seçim nedeniyle ülkenin düşebileceği durum, seçimi kimin kazanabileceğinden çok çok daha önemli.

 11. Sn. Koru’yu tebrik ediyorum. Erken seçim tarihinin Koru’nun tahmini olan temmuz ayı yerine 24 hazirana alınması onun yanıldığını göstermez ve öngörüsü yüzde 100 gerçekleşmiştir. Dışlandığı ortamdan ve itildiği köşesinden hem de yılmadan, kısıtlı imkanlarına rağmen, bir çok konuda kamuoyunu aydınlatan ve okuyucularını tahkim ve memnun eden Koru’yu bir kez daha tebrik ediyorum.

  Bugünkü yorumumda konuyla ilgili: Doğrusu Sn Cumhurbaşkanının, Bahçeli’nin etkisinde kalmayacak bir lider olduğunu ve onun sürekli erken seçim yok sözüne binaen Bahçeli’nin teklifini geri çevireceği beklentim oluştu.
  Oysa siyaset bu ya, merhum Demirel’in ”dün dündür, bugün de bugün” versiyonunun bir yenisini yaşamış olduk.
  (En)Erken seçim, Ülkemize, milletimize, coğrafyamıza hayırlı olsun.

 12. Piyasalar şimdiden Erdoğanın seçim zaferini satın aldı, Dolar-Euro Düştü,Borsa yükseldi.
  Görüyorsunuz.. anlatmaya gerek yok…

  • Zaten iktidarda olan birisi iktidara gelecek diye düşen dolar tezi çok ilgi çekici Düşünüp de mi ileri sürdünüz bu tezi yoksa taraftarlık ile mi?

   • Borsadan pek anlamam ama dovizdeki durum daha yuksek bi oy oraniyla reis tekrar secilecek demek galiba:)

 13. sabah okumadık sanma sn Koru.doğrusu tahmininize olumsuz yaklaşmıştım ama iyi ki Fehmi beyi okuyorum dedim

 14. Fehmi bey,buyuk adamsin,ongorulerini ciddi bir ilgiye,deneyime ve irfana dayali oldugunu bir kere daha gorduk.
  Aynen dedigin cikti.Erken secim daha da erkene alindi.
  Hakkini teslim ediyorum,gercekten buyuk adamsin.
  Aci olan bu bilgi ve birikime ragmen buyuk bir mecrada yazamiyor olusunuz.
  Yalaka olmamak ve kendini satmamanin bedeli bu elbette.Olsun iyi ki kendinizi satmadiniz.
  Size saygi duydum bir kere daha.

 15. Vatana millete hayırlı olsun, 24 haziranda başkanımızı ve meclisimizi seçeceğiz. İstediklerinden mi istemediklerinden mi yazıyordu bilemiyorum ama birçok köşe yazarı erken seçimden bahsediyordu ve dedikleri oldu. Eskiler ”şüyuu vukuundan beterdir” derler bazı durumlar için. Yani söylentisinin çıkması olmasından beterdir anlamında. Erken seçim de böyle bir durumdur ve söylentilerle 1,5 yıl daha geçeceğine bir an evvel millete gitmek evladır. Şimdi herkes adayını, müttefikini seçip ortaya çıksın, kapalı kapılar ardında oyun kurmaya gerek kalmamıştır.

 16. ÇIKARSAMALAR

  “Dün, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin, partisinin grup toplantısı konuşmasında, ‘erken seçim’ çağrısı yapıp üstelik bunun için tarih de vermesi, bazılarına ‘sürpriz’ gelmiş olabilir.
  MHP’nin ‘stratejik ortak’ ilişkisi kurduğu AK Parti çevreleri sürekli “Erken seçim yok”deyip duruyordu çünkü.”
  1-SİYASETTE “SÜPRİZ” YAPMAK, OLUMSUZLUĞA ÖNLEM ALMAK, AÇIK KAPATMAK İÇİNDİR.
  2- “KÜÇÜK YALANLAR”, EN ÇOK VAATLERİ, HEDEFLERİ ÖRSELER.
  3- “RUTİN DIŞINA ÇIKMAK” DEVLETÇİLİKTİR.
  4-CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİNE GEÇİŞ DÖNEMİ ERKEN DOĞUM/SEZERYEN İLE BAŞLAMASI, DOĞACAK OLANIN GELİŞİMİNİ TAMAMLAMASINDAN DEĞİL, DIŞ ETKİLERDENDİR.
  5-DEVLET BAHÇELİ, DEVLETİ İNSANA ÖNCELEYEN PRENSİBİN SEÇKİSİDİR. BU SEÇKİDE, “DEĞERLERİN VARLIĞI, DEVLETE TABİDİR, TUTSAKTIR.

  “Aylardan beri, onlar ne zaman “Seçimler zamanında yapılacak” dese, burada, her yeni gelişmeyi ‘erken seçim’ habercisi sayan yazılarla karşıladığım için, dünkü çıkışı derhal değerlendirip zafer çığlıkları atacağımı sananlar olduğunu biliyorum.
  İnternet yazarlığı bunu sağlıyor aslında. MHP liderinin öğleden önce 11.00 sularında yaptığı açıklamayı, istesem, ânında burada değerlendirebilir, çoğu dostun beklediği türden bir yazıyla okur karşısına dün çıkabilirdim.”

  6-İNTERNET VE YAZILIMLAR, HER ŞEYİN ÖNÜNE GEÇTİ. KARARLAR VE TEPKİLER AYNI HIZA ULAŞMIŞTIR.
  7-HIZ, ZAMANLI VE SÜRELİ OLDUĞUNDA VERİMLİDİR.
  8-ANLIK ÇIKIŞLAR, BİRİKİMİ KONTROLSÜZLEŞTİRİR.

  “Bunu yapmadım.
  Zamanında bir seçim eşyanın doğasına –siz bunu ‘siyasetin’ diye de okuyabilirsiniz- aykırıydı da ondan.
  Bahçeli’nin yaptığı malumun ilamından ibarettir.”

  9-ASIL SÜPRİZ ÖNGÜRÜLERİN İÇİNDE BAKLENMEYENİ SAKLAMAKTIR; KANIKSATMA SÖMÜRÜ ARACIDIR.

  “Tarih daha erkene de çekilebilir
  Pek çok yorumcunun, tersini söyleseler ve yazsalar bile, seçimlerin erkene alınacağından en az benim kadar kuşku duymadıklarını biliyorum.
  Öyle yazmaları gerekiyordu, öyle de yazdılar.
  Seçimlerin Bahçeli’nin telaffuz ettiği 26 Ağustos yerine daha erken bir tarihte yapılması yolunda bir karar da gelebilir AK Parti’den….
  Temmuz ayında mesela.”

  10-SAVUNMA VE STRATEJİDE ALAN, YER, TARİH ÖZGÜN VE “KULLANILMAMIŞ” OLMALIDIR.

  “İktidar açısından yeni gelişmelerin seçimlerin sonucunu olumsuz etkileme ihtimali var ve o ihtimal her geçen gün biraz daha büyüyor.”

  11-EKONOMİ SİYASETİN PATRONUDUR.
  12-HALK, BOŞ VEZNEYE İTİBAR ETMEZ.
  13- “MİLLET” SIKIŞIP UMUTSUZLAŞINCA, HALK’a DÖNÜŞÜR.
  14-YAŞAM, GÜVENLİ, YETERLİ, SÜRDÜRÜLEBİLİR “TAKDİRE” YOLCULUTUR.
  BU ESASLAR CANLININ ANA AKIŞ YATAĞIDIR.

  “Aynı zamanda AK Parti lideri de olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ‘stratejik ortaklık’ kurduğu MHP’nin liderinden gelen teklifi, hazır anamuhalefet partisi sözcüleri “Hodri meydan” tepkisi de vermişken, “Madem öyle, neden Ağustosu bekleyelim ki, en erken tarihi belirleyerek öyle seçimlere gidelim” cevabıyla değerlendirebilir.”

  15- ZITLIK, MEVCUT DURUMU SÜRDÜRMEK İÇİNDİR.
  16- HUKUKA BAĞLI AÇIKLIK GÜVEN ARTIRICI; BUYRUKÇU AÇIKLIK, SİNDİRİCİDİR

  “Birlikte yapılması mukadder genel ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 3 Kasım 2019 tarihinden ve hatta 2019 yılının Mart ayında yapılması anayasa gereği olan yerel seçim tarihinden önceye alınacağı çok önceden belli olmuştu.
  Devlet Bahçeli’nin son gelişmeleri öne sürerek bu teklifte bulunması kimseyi aldatmasın.
  MHP lideri devreye girmeseydi AK Parti bir yolunu bulup seçimleri yine erkene alırdı.
  Aksi halde ilçe ve il kongrelerinin önceden belirlenmiş tarihlerini neden aylar öncesine çekmiş olsun ki AK Parti?

  İçte ve dışta birikmiş olan ve her geçen gün varlıklarını daha fazla hissettiren sorunlarla baş etmenin en kestirme yolu, onları unutturacak bir kampanyayı başlatmak olabilirdi.
  Kampanyayı ilçelerde yapılan kongrelere bile katılarak çoktan başlatmış oldu AK Parti lideri Erdoğan.”

  17-MİTİNGLER, SAFLARI SIKLAŞTIRMAK VE GÜÇ ALGI(la)TMAK İÇİNDİR.

  “Seçimlerin tarihinin erkene alınması iktidar partileri (AK Parti ve MHP) için yararlı sonuçlar getirebilir.”

  18-OLAĞAN ZAMANLI, ERKENLİK OLĞANDIŞIDIR.
  19-OLAĞAN DIŞILIĞIN KATMANI, “ DIŞILIK” ARAYIŞIDIR.

  “Tarihle oynamanın riski de vardır
  Yararlı sonuçlar vermeyebilir de.
  Devlet Bahçeli’nin benzer bir çıkışla zorladığı 3 Kasım 2002 seçimi MHP’nin baraja takılıp milletvekillerini Meclis’e getirememesiyle sonuçlanmıştı. Yeni kurulmuş AK Parti, CHP dışındaki bütün partiler -birkaçı kıl payı farkla- baraja takıldığı için, yüzde 35’i bulmayan bir oyla tek başına iktidarı elde etmeyi o sayede başarmıştı.”

  19-“BAHÇELİ”, SİYASETİN BAHÇESİNDEDİR; İMARSIZDIR.
  20-“BAHÇELİ” KIRSALDIR.

  “O gerçekten hareketle, seçim tarihiyle oynamanın seçmen açısından farklı davranışlara yol açabildiğini de görmemiz gerekiyor.”

  21-SEÇMEN DAVRANIŞI GÜVENSİZDİR; SÜREKLİ GÜVEN ARAR.

  “Vakti zamanı gelmiş olan bir değişimin kapısının seçim tarihinin erkene alınmasıyla açılmış olması mümkündür.”

  21- DEĞİŞİM, KANIKSAMADAN BESLENİR VE GÜÇLENİR.
  22-KANIKSATMA AKLIN İSTİSMARIDIR.

  “Burada kritik olan cumhurbaşkanlığı seçimidir.”

  23- ÜST YAPININ ALT YAPIYI, ALT YAPININ ÜST YAPIYI BELİRLEMESİ DÖNÜŞÜMLÜDÜR.

  “Yerel seçim önce yapılsaydı, onun sonucu sonraki iki seçimi etkilebilecekti; erkene alındığında, cumhurbaşkanlığı seçimi sonradan yapılacak yerel seçimin sonucunu etkileyecektir.”

  24- GELİŞİMİN VE DEĞİŞİMİN GÖSTERGESİ, YEREL İNİSİYATİFTEDİR.
  25-MERKEZİYETÇİLİK BİREYSELİĞE GÜVENSİZLİKTİR.
  26-YERELİN İTİBARI , GENELİN FORKLORÜDÜR.

  “[Üç seçim neden birleştirilmiyor ki? Partiler isterlerse kısa sürede anayasayı rötuşlayarak üç sandığın seçmenin önüne aynı gün getirilmesini de gerçekleştirebilir…]”

  27-SEÇENEKLERİN BİRLEŞTİRTİRMESİ, SUNULANIN KIYMETİNİ BÖLER.
  28-POKER OYUNUNDA REST, KONTROL YİTİMİ VE BELİRSİZLİKTİR.

  “İktidar partilerinin, gücü tartışmasız Tayyip Erdoğan’ın yeniden seçilmesini sağlaması şimdi daha kolay.
  Tabii, muhalefet, denklemi zorlayacak bir aday çıkaramazsa…
  Ya da şöyle söyleyeyim: ‘İlkeler platformu’ zemininde buluşmakta zorluk çekmeyen muhalefet, seçmenden kabul görebilecek bir adayla o ilkeleri toplumun önüne sunabilirse, hiç değilse çekişmeli bir cumhurbaşkanlığı seçimi yaşanabilir.
  İsimlerin değil de ilkelerin tartışıldığı bir seçim ortamı yaşanabilir.”

  29- AKILLI SİSTEM, YÜCELİĞİN “GÖKTEN” YERE İNDİRİLİP YAŞATILMASIDIR.
  30-SİSTEMSİZLİK, TANIMSIZ SÖMÜRÜDÜR.
  31-AKILLI SİSTEM, ÖLÜMSÜZ LİDERLİKTİR.

  “Kim olabilir o aday?
  Ben böyle yazınca bazıları belli bir ismi kast ettiğimi düşünüyorlar; oysa ilkelerle uyumlu her bilinen isim pekala o beklentiyi karşılayabilir. Bugünkünden çok farklı şartlarda gidilmiş bir önceki cumhurbaşkanlığı seçiminde, iki zıt partinin (CHP ile MHP’nin) belirlediği ortak aday (Ekmeleddin İhsanoğlu), kamuoyu tarafından bilinen bir isim olmadığı halde, yüzde 40’a yakın oy alma başarısı gösterebilmişti.
  Daha fazla bilinen bir adayın ne yapabileceğini düşünün…
  Ok Bahçeli’nin teklifiyle yaydan çıkmış oldu; bakalım iktidar partileri bir dört yılın daha icazetini seçmenden alarak oku hedefe isabet ettirebilecekler mi?”

  32-YAYDAKİ OK GERİLİMDEN, TABELADAKİ BARIŞTAN “BESLENİR”.
  33-YAYDAN ÇIKAN OK, SÖYLENEN SÖZE ERİŞEMEZ.

  • Aslinda akp ilk iktidara gelirken de buna benzer bisey yasanmisti, bilmem hatirlar misiniz? Tabi bu kadar aciktan degildi o zamanki ittifak:)

 17. herkes aklından geçeni yazmış,türkiye gerçeklerine kör olmuşlar,erdoğan dünyanın gerçeği devlet tercübesi onun nasıl bir karar alacağını gösterir.biz bu ülkede yaşıyoruz.geçmişi de çok iyi biliyoruz.hiç kimse hava puslanıyor diye hevesı kapılmasın.erdoğan bu meseleyide çözer.

 18. Tuzu kuru AKP liler rahat. Her halukarda kazanacaklarını düşünüyorlar. Eh! Baktıkları yerden öyle görünüyor olabilir. Ama gerçek çok farklı. Her geçen gün AKP den soğuyanların sayısı hızla artıyor ve AKP yönetimi bunun farkında. Ben en geç Kasım diyordum ama Sayın Koru nun yazdığı gibi Ağustosu bile bulmaz Temmuzda erken seçim olur. Çünkü korku dağları bekliyor. Gidişat berbat ve zincirleme iflaslar geliyor.
  Bakalım ekinim diyen harmanına yetişebilecek mi?

 19. KİM YÖNETİYOR?
  Bütün iddialara rağmen ülkeyi Erdoğan yönetmiyor. Bunu bizzat kendisi açıkça ifade etmiştir. Dediklerini yapmıyorlar. Görünürde ülkeyi Bahçeli yönetiyor. O da yönetmiyor. Ülkeyi ya sermaye yönetiyor, ya da Ordu yönetiyor. Daha doğrusu, güvenliği ordu sağlıyor, savaşları o yönetiyor. OHAL’leri ise Sermaye dayatıyor. Şimdilik denge sağlanıyor. Bahçeli de onların sözcülüğünü yapıyor.
  2002’de Ordu’nun istediğini yerine getirdi, Bahçeli. O sayede Türkiye’de 15 seneden beri AK Parti iktidardadır. Sermaye’nin tüm oyununa rağmen 15 seneden fazladır iktidardadır. Bizim varsayımımız Bahçeli’nin yaptıkları Ordu’nun istedikleridir. Başkanlık Sistemi, şimdi erken seçim. Sermaye’nin de isteğine uygundur. Şimdilik Ordu ve Sermaye ortak siyaset içindedirler.
  Ordu dünyadaki gelişmeleri bekliyor. Sermaye mi galip gelecek yoksa siyaset mi? Zaman kazanmak için Sermaye’nin istediklerine de “Evet” diyor Ordu. Dünyada gelişmeler olacak. Sermaye doları ile hakim olacak zannedilir. Faizli sistem çöktüğü için Sermaye’nin başarması mümkün değildir. Devletlerin de galip gelmesi için yeni para sistemini geliştirmeleri gerekir.
  Türkiye buna başlayabilir ve en etkin devlet olabilir. Dünyayı değiştirebilir. Bunun için AK Parti’nin Akevler ile yolunu birleştirmesi gerekir. Bunu yapmıyor. Ordu’nun geçici tutulması yerinde ama ilerlemesi için bu siyaset aydın gözükmüyor. Ordu’nun da Adil Düzen’i değerlendirmesi şarttır. Harp Akademisi, Adil Düzen’i ele almalı ve kurmaylarına değerlendirtmelidir.
  Seçimin erken veya geç yapılması hiç bir şeyi değiştirmez. AK Parti ne zamana kadar Bahçeli’nin emrinde kalacak? Bu doğaya aykırıdır. Bir gün seçmen AK Parti’yi birden terk edebilir çünkü onlar oyu Bahçeli’ye değil Erdoğan’a veriyorlar. Erdoğan da bir gün “Yeter!” diyebilir. Bahçeli’nin ortağı ile görüşmeden, ona danışmadan seçimi ilan etmesi size olağan mı görünüyor?

  • Masallah size gore her isin sahibi tsk ve tusiad. Halk demissin solda sifir, adini anmaya bile gerek duymamissiniz! O devir gecti artik, simdi halkin gonlune girebilmek lazim, onun bunun degil…

  • Hasan Mezarcı’nın yoldaşları için varsa yoksa ordu ve sermaye…
   Bir de herşeyi bilen kendileri…

  • Hocam artik yetti bu Erdogan iyi de cevresi kotu soylemi.16 yildir ulkeyi idare eden,İstedigini aninda gorevden alan,bir sozuyle yuzbinlerce insani terorist ilan edip isinden atan,hayatlarini zindan eden,hapislere sokan,ulkeyi bataktan bataga sokup cikaran,etrafta bir tane dist ulke birakmayan,halkin karakterini bozan buna ragmen gunun sonunda beni aldattilar diye zeytinyagi gibi uste cikan Erdogan’dir.
   Lutfen,Erdogan iyi de su kotu bu kotu demeyi birakin artik.
   Ayrica Erdogan sermaye dediginiz seye ragmen degil onun sayesinde iktidardadir.

 20. Zafer çığlıkları atan yazı yazardım demişsin ama yazmışsın bile! Ama bu çığlıklar belirlenecek seçim tarihine kadar sürecektir. Bu halk 15 Temmuz’da ülkeyi ülkeyi böldürtmeyeceğini gösterdi bundan sonra da gösterecektir.

 21. Ilkeler platformundan kasit ataturk ilke ve inkilaplariysa chp alti okun tartisilmasina katilmaz. Zaten anayasaya gore degistirilmesi teklif dahi edilemez!

 22. Sistem değişti yani eskisi gibi partiler iktidar mücadelesi vermeyecekler zaten bu konuda başarısız olan mhp’nin hiç bir beklentisi yoktu, öyleyse hedef akp’nin de seçimleri kazanamaması olabilir çünkü son dönemlerdeki zamlar,ekonomik çalkantılar hala hafızalarda canlı.bence şu an gidilecek bir seçim kesinlikle eskisi kadar kolay olmayacak. devlet bahçeli ak partiyi bitirmek için bu hamleyi attı ve umarım başarılı olur.

 23. Siz bir süredir bir önceki cumhurbaşkanlığı seçiminde muhalefetin adayı Sayın İhsanoğlu’nun aldığı oy oranının önemsenmesi gerektiğini yazıyorsunuz. Size katılıyorum. Ancak ikinci tura kalınsaydı çatı aday HDP seçmeninin oyunu almakta zorlanacak, Sayın Erdoğan kolay bir seçim zaferi kazanacaktı.

  Bu defa farklı bir sonuç alınmak isteniyorsa, ittifaka gitmesi muhtemel İyi Parti ve Saadet’in hem Ak Parti’den hem diğer muhalefet partilerinden de oy alabilecek bir aday göstermesi gerekiyor. Sizin de ısrarla yazdığınız gibi bu aday 11. Cumhurbaşkanımız olabileceği gibi, bu özellikleri taşıyan başka bir muhafazakar isim de olabilir. Örneğin aklıma Ak Parti kurucularından, ikinci dönem milletvekilliğinden sonra siyasetten ayrılan Prof. Mehmet Aydın geliyor.

  Muhalefetin akıllı davranıp seçmen kitlesinin çok fazla sorgulamadan kabullenebileceği, iktidar partisinden önemli bir grubun da destek verebileceği bir isim üzerinde biran önce çalışma yapması önemli gibi geliyor bana.

 24. Daha fazla bilinen Erdoğan’a en başta mesafe koyabilen Abdüllatif Şener Cumhurbaşkanlığı için en iyi aday olacaktır.

  • Ne oldugu bilinen bi aday her zaman avantajli olmayabilir! Yoksa ilyas salman da cok taninmis biridir…

 25. Devlet Bahçeli herhalde Túrkiye’nin bu hale düşmesinin sorumlusu olarak kendisini affetirebilmesi için iktidara gelmesine vesile olduğu politikacíların gitmesine vesile olarak bağışlatacaktír.
  3 gúndür HAVUZ yazarları epeyce konu sıkıntısı çekiyorlardı malum bir saat içinde eski dostlar dúşman eski düşmanlar da dost oluverdiğı için.
  Bahçeli onlara hızır gibi yetişti.

  • Gorunen o ki hizir bitek onlara yetismemis:) ayrica biz iskencecilerimizi affedeli epeyce oluyor…

 26. Sayın Koru,sürekli Ekmeleddin İhsanoğlu’nun %40 oy almasını başarı olarak gösteriyor.Bence muhalefetin çıkaracağı,adını sanını hiç duymadığımız bir aday da bu kadar oy alırdı. Çünkü CHP’nin sabit bir %25 oyu,MHP’nin de %15 civarında bir oyu vardı.Diğer küçük muhalefet partilerinin oyu var bir de.

  İhsanoğlu yerine daha tanınmış birini
  gösterselerdi de fazla bir şey seğişmezdi.
  Belki olsa olsa %45 oy alabilirdi.O seçimden başka türlü bir sonuç çıkmazdı.

  Seçim ne zaman yapılırsa yapılsın
  Ak Parti- MHP ittifakının seçimleri kazanacağı konusunda hiç tereddüt
  duymuyorum ben.

 27. Bugün Erdoğan ile Bahçeli’nin görüşmesinden çıkacak sonucu beklemeden erken seçim konusunda yapılabilecek olan, Bahçeli’nin neden böyle davrandığının bir çok yönüyle tahlil edilmesi olabilir ancak.

  “Bahçeli yaptı yine yapacağını” başlığı altında, neden şimdi, yine neden yine Bahçeli, Bahçeli kim?, son on beş yılında Türkiye’nin siyasetine yön veren, kapı aralayan Bahçeli, bu siyaseti etkileme ve yönlendirme gücünü nereden alıyor v.b. sorulara verilecek cevaplar ülke yönetiminde siyaset kurumunun ve seçimlerin ne denli etkili olduğunu anlamamıza yardımcı olacaktır..seçmenler olarak ta yönetimi belirlemede, seçimler yoluyla bize müracaat edilmesinin gereği ve gerçek anlamı nedir konularını da kavramış oluruz. Bu bize, ülkemizdeki demokrasi düzeyini ve kalitesini de göstetecektir.

  Hala ülkede güçlü bir iktidar ve güçlü bir lideri var olduğu halde ve seçimlerin normal vaktine bir buçuk yıl kadar zaman varken ve liderinin anketlerde yüzde 55’e varan halk desteği mevcut olduğu bir durumda erken seçim kararını almakta iktidara düşer değil mi? Bir koalisyon ortağı olmadığı halde Bahçeli bunu neden ve nasıl yapar?

  İhtimal, Erdoğan Bahçeli’nin teklifini kabul etmez ise, zaten MHP tabanının sıcak bakmadığı ittifak bozulmuş olacak ve Bahçeli kalemini kendi eliyle kırmış olacak..bu Erdoğan’a halkın nezdinde, Bahçeli’nin de etkisinde olmadığını gösteren liderlik vasfına güç katacaktır..Erdoğan, bunu da yapar mı yapar.

  Muhalefetin, seçmeni ikna edecek ve yığılı iç ve dış sorunları çözebilecek güçlü liderlik, ilke ve politika geliştirmesi halinde çekişmeli ve tadında bir seçim süreci yaşıyor olacağız..erken veya vaktinde.

  Favori hala Erdoğan.

  Muhalefet partileri, sıkletinde bir adayla (ki, bu bana göre Gül’den başkası olamaz) Erdoğan’ın karşına çıkabililerse seçim sonrası varlıklarını devam ertirebilirler ancak, değilse onlar da kalemlerini kendi elleriyle kırmış olacaklar.

  Bu seçim çok şeylere gebe..bir çok şeyin alt-üst olacağı kadar.

  • Is ki bu cok buyuk alt ust oluslar a.altan in dusledigi turden olmasin! Yoksa millet bu sefer mapusanelerden basliicak temizlige…

   • “Kimi kime temizletiyorsun ulan” cevabına mazhar! olacağınız kuru kabadayılığın arkasına saklanacağınıza okuduğunuzu birazıcık anlamaya çalışsanız…yok yok, gerçekten güzel şeyler yazacak, meramınızı ikna edecek kadar ortaya koyabilecek kapasiteye sahipsiniz.Samimi söylüyorum..heder etmemelisiniz.

     • Ağırdan ol biraz, çürük elmanın içindeki ‘kurdun’ demek mi istedin? kurtta yaratık köpek te yaratık. sen kendini ne sanıyon?

  • Hasan bey yine köşe yazısı tadında bir yorum yazmışsınız. Aslında Fehmi bey Ocak Medyada size bir köşe açabilir. Bizlerde farklı fikirlerinizden istifade fırsatı buluruz. Ellerinize sağlık.

 28. Ne OLDU Öyle….. Hani başkanlık sistemi koalisyon hükumetlerinin önüne geçecek, ülkeye istikrar getirecekti. Ne oldu öyle…. Hesabını bilmeyen çiftçinin hikayesine döndü…. % 44 oy alan AKP ve onun lideri , şimdi seçimler yapılsa barajın altında kalma ihtimali olan bir partiye ve liderine teslim oldu.. Koalisyonlar artık TBMM de değil seçim olmadan sandığa gitmeden önce kurulur oldu.. Başkanlık sisteminin bizim gibi demokrasisi gelişmemiş , iktidarı eline geçirmenin ölüm kalım savaşı olarak algılayan toplumlarda geleceği durum. Bu .. Erken seçim olacak dahada erkene alınırsa İYİ parti seçime giremeyecek… Onlarda Saadet Partisi ile ittifak yapacak. sonuç mu : SP+İYİ = %20 ile %35 bandında … MHP+AKP = % 30 ile %40 bandında hareket edecek.

Yoruma kapalı.