Vatandaş suskun.. Etraf sessiz.. Bu ne anlama geliyor?

85
Reklam

Ben de Taha Akyol’un Karar‘da çıkan bugünkü yazısından öğrendim. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan pazar günü İstanbul Çengelköy’de bir çay bahçesinde sohbet etme imkanı bulduğu vatandaşların hallerinden memnun olduğu kanaatine varmış ve bunu da sonradan yaptığı konuşmasında kendisini dinleyenlerle paylaşmış.

En iyisi konuşmasının o bölümünü aktarayım:

“Çınaraltı’ndaydım. Kimsenin baktım ki çarşıdan pazardan bahsettiği yok, herkes halinden memnun. Şikayetiniz nedir falan dediğim zaman, ‘marketlere biraz daha bağırın’ diyorlar. Gerekirse fiyatlara ayarı biz çekeceğiz. Ucuz ürün vermek zorundayız.”

Belli ki, vatandaşın hayat pahalılığından şikayetçi olmasını beklemiş Cumhurbaşkanı…

Haklı bir beklenti bu. Resmi rakamlar bile özellikle gıda maddelerinde fiyat artışlarının ciddi boyutlara ulaştığını gösteriyor. TÜİK’in son verilerine göre, TÜFE’de yıllık artış yüzde 20.35. Bu yılın Ocak ayında gıda fiyatları bir önceki aya göre yüzde 6.43 artmış…

Önceki ay da öyleydi, ondan önceki ay da… Hep artıyor fiyatlar…

Peki de, vatandaş, AK Parti genel başkanı sıfatı da bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ı karşısında bulmuşken, ekonomide yaşanan sıkıntılardan hissesine düşeni aktararak içini boşaltmayı neden düşünmemiş?

Belli ki, Cumhurbaşkanı bunu özellikle beklemiş…

Reklam

Neden?

Taha Akyol, bunu çekingenliğe bağlıyor ve onu da ‘saygı’ ile açıklıyor…

Acaba?

Fotoğraflara bakarak da bu soruya cevap vermek mümkün aslında.

Cumhurbaşkanının çay bahçesi sohbetinden edindiği izlenimi bir gün sonra konuşmasında paylaşmasını, beklediğini alamamasıyla yorumlamak mümkün.

Sessizliğin iyi bir şey olmadığını en iyi siyasetle uğraşanlar bilir. Vatandaş suskunsa içinde fırtınalar kopuyor olabilir.

Lafın burasında, herkesin bildiğini sandığım, birbiri ardına vergi artışına maruz bırakılmış halkın her seferinde homurdanmasına aldırmayan devlet yöneticisinin, son yüksek zammı takiben kendisine iletilen “Halk gülüp oynamaya başladı” haberine verdiği “Eyvah” tepkisiyle ilgili fıkrayı hatırlatmanın zamanı.

Ancak kimseyi rencide etmek istemediğim için fıkranın yukarıdaki kısa özetiyle yetineyim.

Reklam

Karar yazarı, Atatürk‘ün 1930’da Yalova’da vatandaşlarla konuşurken karşılaştığı suskunluğu bozmak için sorduğu “Çekinmeden söyleyin, halk hükümetten memnun mu, değil mi?” sorusunu da aktarıyor.

[Atatürk, aynı günlerde (tarih 6 Mart 1930’dur), yakını Hasan Rıza Soyak’a, yine bir Anadolu gezisi sırasında uğradığı Antalya’da, ülkedeki ekonomik durumun vahametinden haberdar olduğunu şu sözlerle belirtmekteydi:

Bunalıyorum çocuk, büyük bir ıstırap içinde bunalıyorum’ dedi, ‘görüyorsun ya, her gittiğimiz yerde mütemadiyen dert, şikayet dinliyoruz. Her taraf derin bir yokluk, maddi, manevi perişanlık içinde. Ferahlatıcı pek az şeye rastlıyoruz; maatteessüf memleketin hakiki durumu bu işte.”]

Bazen insanlar konuşmaları gerektiği yerde susarlar da…

‘Gönül belediyeciliği’ ilgi görmedi

Geçen hafta, Cumhurbaşkanı Erdoğan, günümüzde ‘yerel yönetim’ konusunda söylenebilecek en ileri mesajları ihtiva eden, yapılabilecek en güzel projeleri birbiri ardına sıralayan bir sunum yaptı partisi adına. Bir tür ‘manifesto’ idi sunduğu…

‘Gönül belediyeciliği’ adını verdiği bir genel çerçeve içerisinde sunduğu projeler gerçekten çok parlaktı.

Aradan geçen günlerde ‘manifesto’ diye adlandırmayı hak eden sunumun etkilerini ölçmeye çalıştım. Gördüğüm şu: AK Parti’nin her yaptığına onay veren, iyi bir icraat gördüğünde onu büyütmeyi görev bilen kişi ve çevreler bile sunumda yer alan vaatleri ve ileri belediyecilik anlayışını fazla önemsemiş görünmediler.

Çay bahçesinde sohbet edilen kişilerin suskunluğundan daha önemli olan bence bu durum.

Seçime sayılı haftalar kaldı, ancak iktidar partisi adına yapılan vaatler ilgi uyandırmıyor.

Garipsediğim konulardan biri de, AK Parti’nin itibar ettiği kalemlerin seçim öncesi yazdıklarından, memnuniyetsizliğin onların satırlarına da yansıdığının anlaşılması… Biraz da bu sebeple olsa gerek, ‘gönül belediyesi’ vaatlerini açarak halktan oy talep etmek yerine, muhalefeti eleştirmeyi daha fazla yeğliyorlar.

Hatta var olan muhalefet eleştirisiyle de yetinmeyip ortalıkta en küçük emaresi bile görünmeyen AK Parti’de varsaydıkları rahatsızlığa muhtemel parti oluşumu senaryoları bina ederek oradan sonuç çıkarmaya çalışıyorlar.

En fazla dillendirdikleri ‘Beka sorunu’ kavramını da iktidarın yerelde kaybedilmesi olarak gördüklerini açık ediyorlar.

Ağır bir sözcüğü bu kadar hafif bir muhtemel gelişmeye bağlamak o sözcüğü de hafifleştiriyor.

Seçimden olağanüstü sonuçlar bekleyenler var. Yukarıda işaret ettiğim gibi, bu beklenti en fazla iktidar partisinin itibar ettiği medyada. Ben o beklenti içerisinde olanlardan değilim.

Rahat olabilir iktidar ve iktidar partisi çevresi.

Serbest piyasaya müdahale edilirse

Esas sorun, seçimde verilen vaatler seçim sonrasında yerine getirilemez duruma düşülürse ve hayat pahalılığının şiddeti azalmazsa yaşanmaya başlanacak.

Sürekli olağanüstü görüntü, sürekli beka endişesi ekonomik sıkıntıları azaltmaz; tersine sıkıntıların daha fazla hissedilmesine de yol açabilir. Hele bir de adı ‘serbest piyasa ekonomisi’ olan bir sistemde piyasalara müdahale edilmeye kalkışılırsa…

Çengelköy’de kendisiyle sohbet ederken Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ın beklemesine rağmen ona herhangi bir şikayet iletmeyenler fazla önemli değil bence; esas önemli olan, onunla ast-üst ilişkisi içerisinde bulunanların kendisine gerçekleri aktarıp aktarmadıklardır.

Herhalde aktarıyorlardır.

ΩΩΩΩ

Reklam

85 YORUMLAR

 1. Yanılmadım
  Aydın’da bağımsız aday olarak seçimdeyiz. Prof. Ahmet Tahir Satoğlu da katıldı. Orada “Demirel başbakanlık yapamaz.” dedim. Sonra başbakan oldu ve çok güzel bir şekilde yürüttü. Satoğlu bana “Sen öyle dedin ama bak ne kadar iyi şekilde götürüyor.” dedi. Yanılmışım dedim. Bir veya iki hafta sonra muhtıra verildi ve Nihat Erim getirildi.
  Özal cumhurbaşkanı oldu. “Yapamaz” dedim. Çok başarılı başkanlık yaptı. “Yanıldım” dedim. Sonunda yaraladılar, olmadı zehirlediler.
  “Gül cumhurbaşkanı olmasın.” dedim. Oldu. “Çok iyi başkanlık yaptı” deniyor. AK Parti’yi onlar kurdu. Şimdi başka kadronun elinde sıkıntılar içinde.
  Erbakan’a “Biz 7 bakanlığı yönetemeyiz.” dedim. Biraz sonra koalisyon bitti. 80 müdahalesini bağıra bağıra yazdım.
  Yanıldım dediğim yerde bile yanılmadım. Şimdi de diyorum. Yarayı kaşıdığınızda rahat edersiniz ama tüm vücudu zehirlersiniz. Bugün Dolar ve altın, değerlerini koruyor gibi görünüyor. Bu, ilerdeki patlamanın bir habercisidir. Dünyada denge yok. Türkiye yap-işlet modeli ile çıkmazda.
  Aşırı yatırım, yeterli işçi ile yapılırsa enflasyon olur. Dolaysıyla faiz yükselir. İhracat patlaması olur. Ülkenin ihtiyacı olan malları ihraç ederseniz, Dolar’la borç öderseniz bunun sonucu enflasyon olur. Bunlar bunu benden iyi biliyorlar. Konuşmuyorlar.
  Çözüm, altın bonosudur. Ödemeler TL ile yapılacak, borçlanmalar altın bonosu ile yapılacak. Bunun üzerinde durulması gerekirken beka sorunu üzerinde duruluyor. Böylece uyutuluyor.

 2. Taha Akyol yazmaya başlamış. Haberim olmamış. Kaçırdığım yazıları okudum hemen. Karar, nihayet doğru bir karar verdi.

 3. Bu millet 17 yıldır her gerektiğinde konuştu, bu sefer de konuşacak. Farklı şeyler söyleyeceğini bekleyenler yine yanılacaklar çünkü milletimiz gerektiğinde sıkıntıyı da çekip iradesinin arkasında duruyor ve canını bile veriyor iradesini korumak için. Varsınlar farklı davranmasını bekleyenler 2 ay daha oyalansınlar ama sonuca şimdiden kılıf hazırlamayı da unutmasınlar.

 4. Vatandaş susmasın da ne yapsın?
  Sosyal medyada sürekli olarak birşeyler söylemek isteyip de söyleyemeyenler için “Şimdi Silivri soğuktur” cümlesi dolaşıyor.
  Fazla söze hacet yok.
  Buradaki slogancı trolleri de acıyarak “bazen” izliyorum.

 5. Aslında herkes olanların farkında.sadece olayları biraz öteleme gayreti var hükümette.bir devlet aile şirketi gibi yönetilemez diyor herkes ama kimse aykırı bir söz söyleme cesareti göstermiyor.memlekette herkes üç maymunu oynuyor.krizin sebeplerini hükümet de biliyor sonuçlarını da biliyor.krizin teğet geçmesi duasıyla seçime gidiyoruz.millet bahçesinde sebze yetiştirirsek hep beraber 17 tl olan biber fiyatı kendiliğinden düşer sayın troller.biber yemeyin dersem tarım bakanı bile olabiliyorum ne de olsa bu memlekette.ya da sel basan seralara baskın yapalım.hakikatin kelamını yapanlar hakikatin kendisinden daha kıymetli olduğu için ithal bir arpa boyu yol alamıyoruz.herkes at gözlüğünü çıkarsın bir günlüğüne belki o zaman farklı bir Türkiye olabilir.seçim bir oy demek ver gitsin ama yitip gidenleri unutmadan ve olacakların mesuliyetini kabullenecek reyinizi verin

 6. Gönül Belediyeciliğini Kim yapacak, Bu kadar gönül kırıldıktan sonra. Buna kim inanır.Adalet, Hak,hukuk,ehliyet ,liyakat,olmayınca Zulüm,Torpil,adam kayırma,yandaşlık,yağcılık yağma,toplumun normali olmuşsa yan ağla dön ağla,Anadolu’daki küçük bir ildeki Torpil,Yağmayı,israfı,beceriksizliğidemi Fetö,Dış Güçler,Üst Akıl ,Haçlılar yapıyor ,işinizi düzgün yapın kardeşim o zaman kimse karışamaz ,zabıta memurunun yapacağı işi Cumhurbaşkanı yapıyor bu ne yahu

 7. İngilizcede “one picture is worth a thousand words”, türkçe anlamıyla “Bir resim bin sözcüğe bedeldir” şeklinde bir ifade vardır. İngilizler sahip çıkar, Çinliler ve başkaları bu deyim aslında bizim der, ayrı mesele…
  Buradaki fotoğraflar da öyle bir şey, ama izleyiciye “gördüğünü anlat ula!” desen, herkes gördüğünü anlatırken biraz da görmek istediği şekilde anlatır; yorumlar.
  *******
  İnsan-oğlu işte böyle kardeşim; İzafi!
  Resme bakıp şu kadarını söylesek kafi:
  Siyasi liderler halk arasına hep karışır,
  Rakipleriyle böylece daha iyi yarışır…
  Bugünkü liderlerin çoğu “kötü gopyacı”
  Çevresi dalkavuk dolu, katmer katmer yağcı!
  Çok eskilere kadar gider bu kültür; vitrin!
  Padişahlar bunun doğrusunu yapardı lakin!
  Hali nedir ölçmek isterken, umumi efkarın,
  Siyasi rakibi falan da yoktu bu Başkanların!
  ……
  Bu resimde eksik olan şey; Tebdil-i Kıyafet,
  İşte o zaman görürdük, asıl neymiş şikayet!
  Belki kaçar giderdi gerçekten, düşerken dara,
  Tebdili Kıyafetle de yapmalı bu işi, ara sıra!
  ……
  *******

 8. fehmi beyin yazılarına yorum yazan yeni isimler görüyorum. muhtemelen ülkenin içinde bulunduğu durum, bununla birlikte insanların gittikçe daha zor durumlarda olması nedeniyle yazma ihtiyacı hissetmesi buna neden oldu.
  Bu ülkede iyi birşeyler olacaksa, halk ile olacak. yoksa şu ya da bu siyasi partinin seçilmesi ile değil. bu nedenle, olaylar karşısında düşüncesini açıklayan insanların çoğalması, ülkenin normalleşmesi açısından çok çok önemli.
  – Herşeyin en temeli özgürlüktür.
  – Özgürlük de birilerinin hediyesi değil, insanların kendi çabaları ile elde edildiğinde değerlidir.
  – ne kadar çok kişi konuşursa, yasaklar, kısıtlamalar, korku ortamı o kadar çok geriletilebilir. özgürlük o kadar çok sağlanır ve sağlanan özgürlük gerçekten de herşeyin gittikçe daha iyi olmasına temel oluşturur.
  – birilerinin hediyesi olan özgürlükten hiçbirşey çıkmaz, çıkmıyor, çıkmadı da… nitekim kadınlara oy hakkı pekçok avrupa ülkesinden daha önce verilmesine rağmen kadınların sosyal yaşama katılımı gittikçe geriye gitti. bu nedenle, bu sitede yeni isimler görmekten memnun oldum.

 9. Karşıtlık üzerine politika yapan hiçbir parti, siyasette alternatif iktidar olarak görülmez. O parti, karşıtı olan parti var oldukça hayatta kalabilir, muhalefet edebilir. Ancak asla onun yerine geçemez.
  Bir tez değil de antitez olan fikirler de hiçbir zaman uzun ömürlü olamaz. Bu fikirler de karşıtı olduğu fikir ortadan kalktığında yok olurlar.Dünyada ve Türkiye’de muhalefet etmenin en büyük sorunu karşıtlık tuzağıdır. Oysa ki alternatif olmak için bir tez üretmek gerekir.
  Bir fikri olmaya kişinin, her gün bir başka fikre itiraz etmesi, eleştirmesi ve polemiğe girmesinin sebebi de budur.
  Karşıtlık üzerine kendini var etmiş bir insanın, söyleyecek yeni bir sözü yok demektir. Bu yüzden yok olmaya mahkumdur..

  • Bu sitede geçen mart ayına kadar sadece fikir sahipleri yorum yapar ve birbirinden güzel fikirler okurduk. Sonra bir iki derken seçim tarihi yaklaştıkça trollerin ‘seçim çalışması’ sahasına döndü. Bu durumdan rahatsızım, hayatımda kimseye mesaj bile yazmayan ben bile trollerin anlamsız tahriklerine kendimi kaptırmış oldum aylarca. Fikir sahiplerine hayat hakkı tanımayan hiç bir siyaset figürü benden oy alamaz.

 10. Herkes her şeyi çok iyi biliyor..
  Birileri yine hummalı hazırlık içinde..
  Umutları bu kez 31 Mart…
  Bütün planlar Erdoğan’ın tökezlemesi üzerine kurgulanıyor..
  Geziden beri hep aynı hep aynı..

  • Sayın Erdoğan kaldığı sürecede hep hatalı ekonomik politikalar üzerine yönetildik ne yapacağız o zaman.Sizin savunmanız sıtmayı gösterip ölüme razı etmek zerine kurulu…

   • HDP ,PKK ve ABD olmadan da iktidar olmaya aday olunur.
    Erkek gibi çıkıp Çatı matı demeden şunları hatalı yapıyorsunuz der ihtiyaç varsa iktidar olursunuz.Tıpkı 2002 olduğu gibi
    Yoksa iş güç algı operasyonu ise eninde sonunda Erdoğan karşısında duvara toslar.

    • Tamam işte ortaya çıkan partiler var İyi parti ama iftira aynı, fetocu .Akşener ısrarla ispat diyor ses yok.Başka bir siyasi oluşum çıksa gene fetocu denilecek nasıl olsa halk inanıyor. Akp’nin 2002’de ortaya çıktığı zaman onun çıkışını engelleyecek,algı operasyonu yapacak, akp gibi bir parti yoktu.Onun için ortaya çıkabildi.Demokrasi bu zamanki gibi sığ değildi.Umarım açıklayıcı olmuştur.

  • Hiç kimsenin plan yaptığı yok .İktidara 17 yılın muhasebesi yaptırılacak.
   Herşeyi unutun Demokrat mısınız ? O zaman şu soruyu lütfen cevaplandırın:
   Halkın seçtiği belediye başkanları ( İstanbul , Ankara balıkesir. vs. ) neden
   görevden alındı ? Hangi demokrasi kitabında yazıyor. Benim oyum nerede
   nasıl yok yasarsın onu ? Suçlu mu ? Ozaman neden yargılamıyorsun ?
   Hatalı mı ? Bir sonraki seçim de aday yapmazsın .
   BENİM OYUM NEDEN YOK SAYILDI
   Bunu açıklayın gerisi teferruat zaten

   • Türkiyede parti içi demokrasi ne zaman süper oldu ne zaman sizde bunun peşinde oldunuz ki bugun darbe tehdidi olduğu gün bunun peşine düştünüz.
    Bu sizin için çok öenmli idiyse bunlar aday yapılırken ki süreci hiç mi görmediniz ki istifayaya zorlanmalarını bu kadar dert ediyorsunuz.Aday yapılırken de sen dayasın denildi o zorunuza gitmedi bizimle deyilsin deyince mi zorunuza gitti anlamadım.
    Siz ta aday yapılırken iki dudak arasında aday yapılan adamlarla işim olmaz diyecektiniz ki bütün partiler böyle maalesef.
    Suçları birinin FETÖ ile istenilen düzeyde mücadele etmemesi (damaadı ortada).
    Diğeri ise artık çıkışları partiye zarar verir bir duruma gelmesi.
    İkisi de suç değil ama partitnin bu dönemde(ABD darbesisin devam ettiği dönem) istediği birşey değil.
    Türkiye de bu zamana kadar yolsuzluğun alası olurdu.Mesut Yılmaz kumarhane de banka satılması nedeniyle mafya tarafından yumruklandı.Bugün algı operasyonu yapanlar o gün “Siyaset şeytan ” karışmayız diyorlardı Şimdi birden hepsi siyasetde yolsuzluk yolsuzluk deyip duruyorlar.
    Eskiden de siyaset liderin iki dudağı arasında idi.Aynı tayfa alttan alta ecevit le bile ittifak yapıp en ufak siyasete karışmazken bugün parti içöi demokrasi ,parti içi demokrasi deyip duruyor.
    İş güç algı,twitleri 20 ye çıkarmak.
    Arkadaş verme oy .ki zaten 2011 den beri vermiyorsun.
    Bak CHP var
    iyi parti var
    HDP var
    Şeriatçı dedeniz var.
    Var oğlu var
    çatı aday var.olmadı Gülü ikna edin istemem ama yan cebime koysun desin.

    • Son. sistem. degisimine. kadar her secimde oy verdim hicbirzamanda gocunmadim ve arkasinda durdum . sistem degisim referandumunda ise hayir dedim mahsurlarini bugun degilse de ileriki zamanlarda herkesin gorecegi asikar oldugundan.
     Turkiyedeki sıkınti. maalesef eleştiri kulturumuzun olmamasindan kaynaklanmaktadir.FETONUN. teror orgutu oldugu. nezaman anlasildi : 17. 25. darbesinden. sonra. peki. bu donem. oncesi cemaat e uye olanlar iliskilerini kesmis olsalar bile neden ceza aliyorlar?.Neden. siyasetçi. yargilanmiyor. ? neden. milli. istihbarat. birimlerinin Fetonun. sakincali olduguna. dair verdiği. raporlari sumen alti. edildi bunlar. suçun. daniskasıni. işlemedi. mi ? Sayin. arkadaşim. yanlişa. yanĺış. demezsen. aynı. yanlişa. ortak. olur. vebalini çekersin.

   • Ak parti çıktığınca çok daha fazlası vardı hergün televizyonlar full Tayyip karşıtı idi
    Bugün CHP iyi parti hdp Saadet var ve ağzına geleni söylüyor
    İyi partiye gelince meral Akşener
    Özellikle içeri alınan danışmanları yardımı ile yönlendirilip fetöcü savcılar yardımı ile de illegal kongre düzenlenmesi sağlanıyordu hatırlayın yurtta sulh deyip geziyordu ne tesadüf
    Yeni bir parti ihtiyacı MHP de ak partiye destek vermişken maalesef su an zor
    Olsa Sn koru nun da parlattığı çatı aday Gül meydana çıkardı
    Çıkan adayı muhakkak FETÖ Tayyip den kurtulmak için destekleyecektir iyi parti de olduğu gibi. Kendileri FETÖ çü olmasa bile bu desteği Tayyipten daha sert bir şekilde karşı çıkıp FETÖ yü karşılarına almadıkları sürece de FETÖ çü olma damgasını yerler
    Zaten b

    • Kim. kimi. destekler. bilmem. ancak. doğru. yoldan ayrılmayan müspet. işler. yapan. her daim. destek. görür.Nasıl ki uğursuz. 15. temmuzda. tum. dunya. müslümanlari bu. devlete ve Reis. i cumhur a dua. etti. ise yarinda. destek. ve dua eksilmez yeterki hak yolundan ayrilmayip yetimin hakkini. yedirmesinler.

 11. Ak Partini, cumhur ittifakın oluşumundan bu tarafa süregelen, 24 Haziran öncesi Gül’ün bahçesine indirilen kuvvetlerden sonra devam eden “uzatmalar süreci”nde sona gelindiği kendini iyiden iyiye hissettirmeye başladı ve insanlar bunu açıkça konuşuyorlar.
  Bu sona yaklaşma histerisi siyasi dilde de kendini gösteriyor.
  Muhalefetin yetersizliği ve alternatif üretemeyişi yeni parti kurulmasını da gündeme soktu.
  Bu yine, Ak Partide kümelenen sağ cenahı saflarına akıtacak bir kadro ile mümkün olacak ve sanırım bunun hazırlıkları başladı bile.
  Yerel seçim sonrası oluşacak tabloya bakilmaksizin bu oluşum ivme kazanacak çünkü, gidişat göründüğünden de öte vahim bir durumda ve insanlar hem siyasi, hem ekonomik olarak bunu iliklerine kadar hissediyor.
  Ülkemiz demokratik sisteminde her zaman sıkışılan noktadan bir çıkış gerçekleşmiştir. Buna, öncesinde olduğu gibi 3 Kasım 2002’de de şahit olmuşumdur.

 12. tebrikler fehmi bey.son dönemde objektif ve sağduyulu yazılarını okuyorum,fakat biraz geç olmadımı…?

 13. Fehmi beyin beka sorunu yoktur yazısından sonra, ekonomi kötü gidiyor pasını atıp biraz ortamı alevlendirip boş alana kaçıp,yarın başka bir konuda yazmasını bekliyoruz doğal olarak… Bence açık yüreklilikle yazsın yazılarını…acaba istanbul veya ankara düşerse bizimkiler yeni parti kurma fırsatı yakalarmı acaba diye düşünmesine gerek yok… kursunlar tabi yeni parti çeşitlilik güzeldir…sağ gösterip sol vurmaya gerek yok, net olmak lazım…

  • Yeni parti kurma hevesinde olanların pkk ve fetö ile mücadelede hangi mevzide bulunduklarına dikkat çekmek isterim. Bulundukları cepheyi belli etmekte artık çekinmeseler de bu mücadelede performanslarını sorgulamak gerekir. Nasıl performans sergilediler?Ne mücadele verdiler. Siyasi hayatları boyunca bulundukları mevki ve makamları başkasına borçlu olanlar kendilerinden önce davrananlar gibi nal toplamaya mahkumdurlar .Parti kursunlar ve boylarının ölçüsünü alsınlar. Bu aziz Millet kendi bekası için elini taşın altına koyup kellesini koltuğunun altına alarak mücadele edenleri hiç yalnız bırakmamıştır.

   • Hadi ya ülkede her şey güllük gülistanlık yeni partiye sanki ihtiyaç yokmuş bilgi yazmışsınız. ülkenin bekası =akp’nin bekasına indirgemeyi bırakın zira halk yutmuyor artık.

 14. Düşüncelerini saklamak, özgür düşüncenin egemen olduğu ülkelerde bir kusur, keyfî yönetimlerde ise bir erdem sayılır. Keyfî yönetimlerde erdem parlaklığı ile çevreyi rahatsız etmemek adına gölgede kalmak zorundadır.

 15. Başka ülkeler karşısında milletimizi ezik bir duruma düşürmesinler de (ecevitin yaptığı gibi) ben razıyım yokluğa… Giyene helal olsun pembe incili kaftan, yeter ki düşmanın önünde dik dursun milletin adamı!!!

  • Dik durmak derken Rahip Andrew Brunson’ı bırakmayacağız diyerek iki gün sonra uçakla gönderdiğimiz gibi mi???

   • Önce yüce türk yargısına ve milli iradenin otoritesine saygılı olmayı öğren ondan sonra konuş. Dünya 5ten büyüktür!

    • Yüce yargı ne alaka.Mağdem buna yargı karar verecekti Erdoğan ” ben görevde olduğum sürece rahip çıkamaz ” niye dedi 🙂

 16. Sn koru her gün bu operasyonlar neyin nesi bu insanlar ne yapmışlar o malum gecede devletın silahını kullanan kimse ver cezasını, üç yıl gelmiş hala insanların evine baskın ,mahremine baskın ,hele seçım öncesi algıyla milletin öfkesinin harekete geçirmek neyin nesi bu nasıl adalet ,bu nasıl öfke. Birilerine olan öfke bizi adaletten ayırmayacaktı… Kimse bir şey yaxamıyor aman yarabi ne günler …

  • Ah bu bukelumunları tespit edebilsen.
   Ajan gibi çalışırlar.
   Tedbir için bütün günahları işlerler
   Herkesten önce Atatürkçüdürler.
   Herkesten önce Reisci
   Bir bakarsın Sosyalist
   Bir bakarsın HDP li, Bir bakarsın MHP li ama oy kullanmayacak
   Bir bakarsın Taraf diye bir gazete çıkarmışlar içine tüm ataistleri doldurmuşlar.
   Bir bakarsın Türk solunda bitmişler.
   Elinde silahla ateş ederken yakalanır ben değilim der.
   Milleti Fetö cü diye ihbar eder sonra mağdurlar var diye bağırır.
   Etrafımda FETÖ cü olduğunu gayet iyi bildiğim kişiler 17/25 den sonra bile aktif çalışan,gece beddua seansları düzenleyen ajanlar yüzüme baka baka bizim ne suçumuz var biz mi Fetöcümüyüz der
   Allahım sen sabır ver.Bu toprakların çocuklarından “tedbir,diyalog,ağlama senasları ile ” dinle alakası olmayan bu yalancı ajan ordusu nasıl kuruldu aklım almıyor.
   Şimdi hepsi vatan dan da ortdağudan da müslüman da nefret eden ,herhangi bir batı ülkesinde yaşamaya dünden razı Mankurt lar haline geldiler.
   Bu ajanları bulup, temizlemekle görevlilere Allah gayret kuvvet versin.

   • Küfür tek millettir serdar bey, ırkı yoktur. Her şey aslına rücu ediyor; itse it, kurtsa kurt! Uyuşturucu bağımlısı ne bulursa satar; kendini, sılarahimini… Ne yana kaçarlarsa kaçsınlar, en sonuncusunun da boynu vurulana kadar durmak yok yola devam! Allah devlete millete zeval vermesin…

 17. ABD alalen ekonomimizi yıkmakla tehit ederken ve ataklar yaparken,
  FETÖ ABD kucağında tehditler savunurken,
  PKK resmen ABD müttefiki haline gelmiş ve gözümüzün içine baka baka ordu haline gelirken
  Kim takar pazarı,marketi,açlığı, tokluğu
  Biz bu vatanı dolar için sevmedik.
  Bir dolarlık adamlar çoktan tüydü ABD ye oradan twitleri 10 katına çıkarıyor.
  Doğru tarafı bulmak içinde düşmenın oklarını takip edeceğiz.
  PKK nın hedef gösterdiği kişi doğru kişdiir.
  FETÖ nün hedef yaptığı kişi doğru kişidir.
  ABD nin AB nin düşman bellediği kişi doğru kişidir.
  Kısaca Biz Reisi yalnız bırakmayacağız.

  • “Kim takar pazarı,marketi,açlığı, tokluğu”
   Pazarda bu dediklerinizi halka sorun bakalım ne cevap alacaksınız.Ekonomik kriz sizin beka senaryonuzun arkasına sığmayacak kadar büyüdü artık.Millet vatan,millet,Sakarya muhebettine, tek parti arkasında toplanma politikalarını yutmuyor artık.Millet ciddi ciddi sıkıntıda.

   • Millet sıkıntoda değil diyen mi var?
    ABD zaten açıkca tehdit ediyor ve uyguluyor.
    ama CHP,PKK,FETÖ ittifakını millet yemez.
    canı acısa da sandığa gidince gereğini yapar korkma sen

    • Vallaha beka muhabbetine ülke elden gidiyor diye oy isteyenlerinde millet yemez…Sonuçta, dış güçler hedef gösterilip ısrarla hata üstüne hata yapılıyor artık millet yemiyor.

     • Dış güçler hedef göstermiyor değil mi
      Pence videolarını Trump twitlerini de yok
      Darbe de yok
      PKK ABD ile müttefiklik değil
      Yaw he he aklımızla dalga geçmeyin darbede tiyatro

     • Eee ne yapalım dış güçler var diye aynı iktidarı hataları ile kabullenip açlıktan ölelim mi???

 18. Hep hükümete alternatifsizlikten yakınılıyor ama yeni mevcut hükümet yeni parti kurulmasına da izin vermediği gibi halkın demoktratik tercihine set çekiyor. Şu durumda yeni,güçlü iddialı bir parti kurulsa ilk başta atılacak iftira fetö’nun yönlendirmesi ile kurulduğu olacak.Sorsanız ellerinde delil yok.İyi partide olduğu gibi. Akp’nin elinde bir fetö silahı ve buna inan halk olduğu sürece Akp’den şikayet eden ama desteğini esirgemeyen seçmen profilini sürekli göreceğiz demektir.

  • Ha şunu bileydin teolog arkadaş, arkasına fetöyü almış her hareket milletimizin gözünde itibarsızdır! Kaç kere söyledik, meraklıysanız parti kurun diye; bi de utanmadan hükümet izin vermedi diyorsun!

   • Verdimi ki örnek iyi parti ,fetocuysa ispat. Alternatif yok oylar Akp’ye alternatif kurulur yok onlar fetocu oylar gene Akp’ye 🙂 sonra soğanın kilosu 7 tl olunca sorumulusu dış güçler 🙂

 19. Dolar düşerken market pazar fiyatları düşmeli denmekte. Peki dolar düşerken benzin fiyatları neden hala yükselmekte. Bunu aklım hiç almıyor. Bir de poşetten para alınmasını hiç ama hiç içime sindiremiyorum. Bedava poşetler çevreyi kirletiyorsa paralı poşetler kirletmiyor mu? Cebimde iki poşet taşıyorum. Markete gidince hemen onları kullanıyorum. Market sahibinden de biraz utanıyorum. Vatandaş…

  • Ee tamam işte, uygulama başarıya ulaşmış:) şimdi o eski poşetlerin yerine bi tane de file veya şile bezinden organik kumaşlı alışveriş torbası aldın mı tamam vatandaş! Naylona son! Marketçiyi de o kadar kafana takma; kullanılmış elbiseyle geziyor değilsin ya:)

  • Vatandaş! utanmana hiç luzum yok. Marketçi utandırıyorsa bu cahilliğindendir. Doğru olanı yapıyorsun. Yurtdısşında da bu uygulama var ve çevre açısından en güzeli de bu. Annelerimizin alışverişe çarşıya gittiği dönemlerde eskiyip yırtılasaya kadar devamlı kullanılan file-çanta usulü vardı. Poşet uygulaması sonradan getirilen, çevreye zararlı zaten yanlış bir uygulamaydı. Bu yanlıştan dönülmüş oluyor. Poşetlerin parayla satılma uygulaması kar amaçlı değil. Kullanımında caydırıcılık olsun, çevreyi kitletme oranı düşürülsün diye (çünkü uzun vadede bile olsa poşetin çürümesi-toprak olması çok zor. Karıştığı toprağa zarar da veriyor). Kesilen poşet ücreti marketçinin cebine değil aslında direkt olarak Çevre Bakanlığına kesilmeli, bir nevi ilave vergi ödenmiş olur.

 20. Evet iktidardaki kötü kokular artıyor (özellikle iç politikada ve ve ve de BELEDİYELERDEKİ RANTÇILIK)! Ancak canım Türkiyemin bahtsız kaderine bakın ki vatandaş başka yöne dönemiyor, elle tutulur siyasi alternatif göremiyor:
  En yakın alternatif ana muhalefet Türkiyemizin başına bela olmuş yüzlerce şehidimizin kanı eline bulaşmış olan TERÖR ÖRGÜTÜNE TERÖRİST DİYEMEYEN parti ile el ele kol kola, hatta öylesine ilerletmişler ki aradaki bağı “HER EVDEN BİR OY HDP YE” kampanyasını bile uyguladılar. Bunu kendileri de dillendirdi açık açık CHP liler! Önümüzdeki yerel seçimler için belirlenen (ORTAK) ADAYLAR dan da anlaşılacağı üzere işbirliği tam gaz devam ediyor!
  Diğer taraftan; apar topar Türkiye’nin siyasi gündemine giren ve de her yerinden yüzlerce vatandaşımızın kanına girildiği alçak darbe girişimi olan 15 Temmuz un faili “ABD MERKEZLİ FETÖ” FIŞKIRAN İYİ PARTİ çıkıyor karşımıza.
  İşin en ilginç yanı da AK PARTİ-MHP koalisyonuna karşı, ne hikmetse CHP-HDP-İYİ PARTİ koalisyonu/birlikteliği her seçimde ortaya çıkıveriyor!
  Zamlar, rantlar… derken, iktidarın dillendirdiği “BEKA” SORUNU yabana atılacak türden ve de gerçek dışı bir iddia değil!

  • Çok pardon hocam.Ülkeyi yöneten iktidar alternatif partilerin kendilerini ifade etmelerine yada kurulmalarına izin veriyor mu peki? Akp’nin alternatifi yok derken bu durumu da lütfen göz önüne alın.İyi partili değilim ama dediğiniz gibiyse sizin bildiğinizi MİT bilmiyor mu?Neden işlem yapılmıyor. Hükümetin oluşturduğu kısır döngünün içinde savrulup gitmektesiniz. HPD ile kapalı kapılar arkasında, İstanbul il örgütü çerçevesinde görüşen CHP değil Akp partiydi bikginize.

   • Dünkü Kılıçdaroğlu konuşmsına bak.
    Diktatör de diktatör deyip durmuş.
    Ayrıca Şu görüşmenin detyalarını bir göndersen.
    HDP aday çıkamıyor,Kandil açıkca talimat gönderiyor ama siz algı yapın CHP değil AK parti görüşüyor diye twitleri 20 ye çıkarın neme lazım

   • Teo sen yeni parti kurulmasını istediğinden emin misin? İyi parti örneği ortada; ilk seçimde %10 fena değil… Mit ne yapsın senin operasyon partini engelleyip! “Kendilerini ifade edemeyen partiler” iddianız da pek hoş.

    • Mit’e gerek yok zira siyasiler laf atmasın yeter.Bu arada 6 aylı İYİ parti yüzde 10 güzel oy aldı.Zira 50 yıllık Mhp’nin Akp küskünleri ile anca % 15 aldığını görünce başarısı daha bir perçinleniyor. 🙂

  • Aynen katılıyorum. İlaveten en küçük pozisyonda 6 aylık bir işçi alımında bile Akparti yönetiminden getirilmesi gereken referansın belirleyici olması ve maalesef referans olunan kişilerin ise kişisel yakınlıklarla seçilmesi, bunların içinde Akparti muhaliflerinin bulunması Akparti seçmeninde büyük bir tepki oluşturmakta. Bu da seçimlerde Akpartiye olumsuz olarak yansıyacaktır.

  • Her parti HDP konusunda hemfikirdir. HDP Eşittir Terör…. O zaman 31 Martta HDP Oylarını sayın Kaç milyon kişi varsa hepsini hapse atın…. En az 6 milyon oy var hepsi mi terör?… Ya da direkt seçimlere ilave etmeyin gitsin. Bu mu çare? Kısacası iktidar Güneydoğuyu terörist bölge mi? sayacak seçimden sonra….

   • Hdp seçmeninden kim ne istiyor da siz avukatlık yapıyorsunuz? Sandıktan çıkan her tercih saygıya değerdir; kişiler teröre bulaşmadıysa sorun yok…

    • Yasal. bir. partiye. teror orgutu demek. ne. akla. ne de vicdana. siğar. . Teror. orgutu. mu. ozaman. yargila. suçlu. ise kapat.
     Dun. muhafazakar lari. şeriatçı olarak suçluyorlardı ne cabuk unuttun. ayni yanlişi şimdi siz yapiyorsunuz.El. insaf

  • Mesut bey 15 temmuzun baş aktörkerinden olduğu söylenen hatta darbe gerçekkeşse başbakan olacağı söylenen Akşener ne ifaye çağrildi nede hakkında bir soruşturma yapıldı.Oysaki fetö ile en ufak bağlantısı olanlar hapishanelere atıldi.Toplumun yarısi ayrıştirilir zillet ilan edilir bunlarda kendi arasinda pkk fetö isid olsrak birdaha bölüßtürülse elde kalan yarıdan en ufak farklı düşünen bu üc terör orgütünün birine veya bikaçına yamanmakka tehtit edilirse burdan huzur refah barış ve müreffeh bir ülke çikmaz

 21. Vatandas sikayetini nasil dile getirsin? Isin ucunda tokat yemek var, tekmelenmek var, hatta hapse girmek bile var.

  • Bizim yorumcu vatandaştan söz ediyorsan yukarda biyerde ağzına geleni yazıp çiziyor! Sen de burda tekme tokattan bahsediyorsun memeet:)

 22. FEHMİ KORUNUN İSTİKAMETİ BELLİ.. ALTERNATİFİ YOK. ÜLKENİN BEKA PROBLEMİ VAR. CİDDİ BİR EKONOMİK SIKINTI İÇİNDEN GEÇİYORUZ. İNŞAATLA BAŞLAYIP EKONOMİ ÜRETEN EKONOMİYE DÖNÜŞÜMÜNÜ SAĞLAMALIYDIK. SANAYİCİ HALA ÖRSELENİYOR. SANAYİCİ MUTSUZ. TÜKETİCİYE TEŞVİK SANAYİCİYE YOK. MAALESEF LİYAKATLI İNSANLAR KÜSTÜRÜLDÜ. BU YANLIŞLAR OLMASA CHP BARAJİN ALTINDA KALIR. SELEM VE DUA İLE

  • Hocam bir çok sanayici fabrikasını Bulgaristan veya Romanyaya taşıyor. Karadağda şirket kuran Türklerin sayısı hiç de az değil. Karadağda vergi %9 civarında o yöne bir yönelme var maalesef.

   • Üsküdar da Hilmi Türkmene , İstanbul BşB. de Binali beye oy vermek istemiyorum . CHP nin adayları da hoşuma gitmiyor. MHP aday gösterseydi , % 5 oy alacağını bildiğim halde gidip MHP ye oy verirdim. Ne yapayım ? Pas geçecez mecburen .
    Rakı fabrikası sayısını 2 den 16 ya çıkarmayla övünen siyasilerle işimiz olmuyor.

    • Oyunu binali beye ver, hilmi türkmene de ver ve sürücüsüz metroya binmeyi hak et! Yoksa utanmaz derler sana:) Marmarayı da kullan, 10martta yeni banliyö seferleri de başlıyor, tadını çıkarmaya bak! Anten kulesi ve çamlıca camisi de yakında biter… Üsküdar meydanın çevresinde bi de kokoreç ısmarla kendine tamam:)

     • Sürücülü olanlar kaza yapıyor hocam , ben 20011 de Japonya’da sürücüsüz metroya KENSAI havalimanında bindim. Ama bizdeki uygulama nasıl olur bilemem . KAza maza Allah muhafaza. Sinyalizasyon olmadan da tren çalışır diyen bakanlar var , alimallah duman olmayalım . Bilemedim yani . İlk seferler bi savuşsun H. Gayret

     • H.Gayret , ÇAMLICA camii ni yapan müteahhit firma bile iflas etmiş. Bu ne iş yav. Bu kadar önemli bir eseri yapan adamlar neden iflas eder ?

 23. İş yerimin sokağında her pazartesi semt pazarı kuruluyor. Bu pazar, birkaç aydır en tenha günlerini yaşıyor bunu hemen fark edebiliyorsunuz.Artık aracıma park yeri bulabiliyorum ara sokaklarda! Sayın Cumhurbaşkanımın kahveye gitmek yerine tebdili kıyafet buraları gözlemlemesinde/gözlemletmesinde fayda görüyorum. Halka sebze meyveyi de devlet satacakmış gibi haberler de duyuyoruz. Soğan depoları ve marketlere ültimatom faciasından sonra bunu da duymak cidden üzücü. Piyasanın devlet eliyle yönetilemeyeceğini artık muz cumhuriyetleri bile kavramışken bu haller bize yakışmıyor vesselam.

  • Piyasanın devlet eliyle düzenlenebileceğini bi öğrenebilselerdi belki muz cumhuriyeti olmaktan da kurtulurlardı! Tabii şoparı eleştirmek kolay; sömürgeciler bi rahat bıraksaydı belki onu da öğrenirlerdi:(((

 24. Erdoğan’ın vatandaşın tüm şikayetlerinden haberdar olduğundan eminim.Kendisi iyi
  giden işleri bildiği gibi,istenilen ölçüde başarılı olunamayan konuların da farkında.Örneğin bir kaç ay önce eğitimde
  arzu edilen nokta olmadığımızı,bu
  konuda bazı eksikliklerin olduğunu söylemişti.Zaten vatandaşın şikayetçi olduğu konuları bilmeyen bir siyasetçi
  16 yıl iktidarda kalamazdı.Erdoğan kendisine ulaşılamayan bir insan değil.
  Bu sebeple Fehmi Bey’in anlattığı fıkra ve
  Taha Akyol’un verdiği örnekler Erdoğan’a
  uymaz.
  Öte yandan vatandaş muhalefetin durumunu da biliyor.Bizde muhalefet
  umutsuz vak’a.Keşke ülkeyi yönetebileceğine halkı inandırabilen,
  iktidara alternatif olalabilecek bir muhalefetimiz de olsa. Ne gezer.
  Yapacağımız yerel seçim sonuçlarının da muhalefet partilerini ve muhalif medya mensuplarını sevindirmeyeceğini şimdiden söylemek kehanet olmayacaktır.

 25. Hükumetin yaptığı en iyi şey hataları-suçu hep başkasına atmaktır. Seçmenlerini inandırmakta da oldukça başarılılar. Fiyatlar pahalanıyor e peki sen üreticiye destek oldun mu? gerekli teşvik vergi indirimleri sağladın mı? Aracılık yapmak isteyen yeni girişimcilere kolaylık sağladın mı? Nakliye yakıt giderlerine destek oldun mu? Serbest piyasaya doğrudan fiyat kontrol ederek müdahale kısa vadede işe yarar ama uzun vadede o işi o fiyatlarla yapmak istemeyenler olacağı için eskisinden daha kötü olur bu kez her şey karaborsa veya karne ile alım söz konusu olur. o zaman suçlu kim mi olur? tabii ki dış güçler..

 26. Ben geçen sene nisan ayında taşerondan belediye şirketine geçen 450 bin kişiden biriyim enflasyon bu kadar yükselmişken bize sadece yüzde 4 zam yaptılar. Zaten kıt kanaat geçinen insanlarız.Seçim öncesi bizi enflasyon altında niye ezdirdiler hâla anlamış değilim.

 27. Ak Parti ….teşkilatı bölgesinin vekili ve bakanı olan kişiye diyor ki sn başbakanımıza söyleyin kendisi ile bir fotoğraf çektirelim.Bakan çekiniyor ve öyle bir şey söyleyemeyeceğini belirtiyor. Yaşanmış bu olayı hatırladım sonra belki de bakan çok korkaktı dedim. Siz ne dersiniz bu kadar basit bir şeyi dahi söyleyememeye?

 28. Rahmetli Ecevit zamanındaki kriz bugünkünün onda biri bile değildi ama medyada yer yerinden oynadı.Şimdi ortama bakıyorsun çıt yok.Bu ortamda en büyük hatayı MHP yaptı bence çünkü muhafazakar seçmen CHP ye oy atmaz,İYİ partiye güvenmiyor MHP bu ortamda iyi bir sonuç elde edebilirdi.

  • Aynen katılıyorum . Ben MHP liyim ve bu seçimde oy kullanmayı düşünmüyorum . Çünkü CHP ye oy vermek gibi bir geleneğimiz bugüne kadar hiç olmadı . Bundan sonra da olmaz. Bekleyeceğiz. Ne yanlışa pirim veririz , ne yanlışın karşısındaki diğer yanlışa .

 29. Türkiye ekonomisini aklıselim dahilinde yorumlayanlar Türkiye’de ani bir ekonomik çöküş beklemiyorlar ama ufukta da yavaş yavaş gelen bir çöküşün göründüğünü ısrarla söylüyorlar. Biri bu çöküşü ‘likidite krizi zirveye ulaştığında vatandaş ATM nin kapalı olduğunu bankanın içersine girip görevlilere sebebini sorduğunda likidite krizinden dolayı hiçbir işlem yapamıyoruz üzgünüz cevabını aldığında ve internet üzerinden hiçbir bankacılık işlemlerini yapamadiginda anlayacak’ dedi. Cumhurbaskaninin ” fiyat ayarlaması yapacağız gerekirse ürünleri biz satacağız, fiyatları düşürmek zorundayız” açıklaması yavaş yavaş varacagimiz çöküş sürecini hızlandırmaz mı?

 30. Herkes Kral çıplak demeye korkuyorsa bu kralın çıplak olmadığı anlamına gelmez, memleket yangın yerine dönmüş beceriksiz idareciler yüzünden. Fehmi bey gerçekten güzel bir yazı olmuş.

 31. Vatandaşta öncelikle saygı ön plana çıkıyor. Saygıdan sonra da korku ön plana çıkıyor. Çünkü yanlış bir şey söylemiş olacaklarından suskunlar. Resimde gördüğüm kadarıyla çoğu emekli insanlar ve eminim ay başını getiremiyorlar ama susuyorlar. Türkiye’de durum ortada; ciddi bir ekonomik sorun vardır. marketler ateş pahası ve bu market fiyatları semt pazarları da etkilemiş ki, semt pazarlarının önünden geçilmiyor. Halk düşünceli ve kararsız… Bir an önce iktidar bu duruma el atması lazım. Sonuçta Türkiye Çengel-köydeki bir kafeden ibaret değildir. Görünen köy kılavuz istemez.
  SAYGILAR SEVGİLER

 32. Yeni Şafak’tan Özlem Albayrak bugünkü köşe yazısını şöyle sona erdirmiş:
  Öte yandan tüm bu standartlaşmayla çelişkili gibi görünse de aynı İstanbul giderek daha da içinde yaşanmaz hale geliyor. Ne ilginçtir ki, bunun da en büyük sebeplerinden biri belediyeler. Sadece İstanbul’un kalbine bıçak gibi saplanmış bulunan gökdelenler değil, şehrin her yerine yayılmış olan dikey mimari konusu şimdiye dek bin kere filan söylendi… Tarihi alanların tarumar kelimesinin karşılayacağı derecede bozulması, kullanılacak yeşil alanların hızla tüketilmesi de ana başlıklardan bazıları…
  Bunları da tartışalım, ama yerimiz bitti. Nasipse Cumaya…
  İstanbul’a neler oldu?

 33. Ak Parti kendi ayağına sıkan kovoy gibi. Vatandaşlar ak partiden bıktı. Bıkmasına bıktı da ne yazık ki alyernatifi yok. Seçmenin gidebileceği bir mecra olsa emin olun Ak Parti buz dağları gibi eriyecek. Şu fetö ile mücadelede öyle büyük hatalar yapıldı ki zulüm arş- ı alâ ya ulaştı.
  İntihar edenlerin sayısı yüzlü rakamlara ulaştı, kimsenin haberi yok.
  Yasadışı yollardan yurt dışına çıkarken derme çatma sandallarla şişme botlarla kendilerini egenin sularına bırakan, yolda boğulan insanlar..
  Parçalanmış aileler…
  Halbuki fetö nün bir ibadet eden kesimi vardı ve onlar Ak Partinin tabanı idi.
  Halbuki garibanlara çullanmayacaktı devletimiz.
  Maalesef devletimiz hain darbecilerle garibanları birbirine karıştıdı ve büyük zülümler yaşattı, yaşanıyor.

 34. Fehmi beyin, bu yazısıni okuyunca, tek adam REJIM’inin vatandaşlara epeyce faydalarının olduğu ve bayağıde işe yaradığıni öğrenmiş olduk. Yeter ki
  Eyy Marketler demiye ğörsün, dedimi o iş tamamdır.
  Nasıl bati ve ABDye, EYYY Batı Eyyy Amerka diye bağırıp hizaya getirdi ise Marketleri de en kısa zamanda halleder.
  Zaten millete musallat ettikleri troller de onun yolundan gidiyorlar, ve bu tip işleride birlikte başariyorlar.
  Şımdi hep birlikte yeni bir Terör örgütü piyasaya sürduler! Çiçeği burnundaki terör örgütünün ismide bayaği ilğinç. Marketler Terör Örgütü MTÖ.
  Şimdi sira inlerine girmeye geldi,
  ve şü sözleri ile de o işi “Gerekirse fiyatlara ayarı biz çekeceğiz. Ucuz ürün vermek zorundayız.” diyerek bu ışide igarantiya almışoluyor.
  Bunun adina Devlet eli ile BARIŞ?estiriliyor derler.

  • Allah akıl fikir ve vicdan versin
   Batının kölesi olup onların dediğini yapmak istiyorsunuz. olmayınca günah keçisi lazım ona çamur atarsınız.
   merak etmeyin Allah bu aziz milleti idare edecek nice müstekil liderler ihsan edecektir.
   papaların elini öpmeyen
   batının kölesi olmayan
   Allahın emri doğrultusunda dosdoğru ilerleyen Aziz ve Müstekil bir Millet olacak.
   Rabbim Kalbinde iman olan
   dilinde şehadet olan her T.C vatandaşına dosdoğru yolu idrak edip artık müstekil olma inancını yaşamayı ihsan etsin

   • Batının KÖLESI ben değilim!
    Batili çoluk cocukları tapenize danışman olarak dikenlerı Dünya lideri ilan edenler ve onu savunanlardan başkası değil bakın, siz BATININ icadi ile beni KÖLE ederkende onlara kölelik ettiğinizin farkına varmayacak kadar köleliğe devam ediyorsunuz… oysaki ben çalistiğimin karşiligini fazlasi ile aliyorum. Batiya Köle ariyorsaniz F Korunun yazilarindaki trollere bakin.
    Bakıniz o çocuklari sizinde benimde vergilerimizi onlara maaş olarak ödetiyorlar.
    Benim Allaha Şükür acinacak bir halim yok. Siz kendi halinize aciyin benim halime değil

 35. ÇENGELKÖY…
  ÇENGELGÖY ÇINARALTI…
  VE İKİ RESİMDEKİ ARKADAŞLAR…
  *
  RESİMLERDE ARKADAŞLARIM VE TANIDIK YÜZLER VAR…
  O KİŞİLERİN OLDUĞU ORTAMDA CUMHURBAŞKANINA ELEŞTİRİ ULAŞMAZ!
  NİTEKİM ULAŞMAMIŞ Kİ MUHTEREM CUMHURBAŞKANIMIZ FARKLI BİR “SONUÇ” DİLLENDİRMİŞ…
  *
  GERİSİ…
  GERİSİ FEHMİ KORU YAZISINDA…
  AYNEN ÖYLE; “Vatandaş suskun.. Etraf sessiz..” AMA…
  *
  VATANDAŞIN FERASETİ SEÇİME YANSIR MI?
  BEKLEYİP GÖRECEĞİZ…
  VE’S-SELAM…

Yoruma kapalı.