ABD’de FBI Türkiye’ye yakın diye New York’un belediye başkanını terletiyor…

20
Başkan Eric Adams Manhattan'daki Turken binasının temel atma töreninde..
Reklam

ABD’deki konu önemli ama önce daha yakından bir olaya bakalım.

Hrant Dink’in katili Ogün Samast cezaevinden salıverildi. Halkın arasında olacak bundan böyle. 16 yıldan biraz daha fazla hapis yattıktan sonra ‘iyi hali görüldüğü için’ serbest kalması gerekiyormuş. İnfaz yasası böyleymiş.

İnanılacak gibi değil, ama gerçek.

Cinayet tek bir kişinin eylemi olarak görüldüğü ve o kişinin yaşı da o sırada küçük olduğu için yargılamanın sınırlı tutulduğu düşünülerek böyle bir sonuç her an beklenmeliydi.

İçeride bir gardiyanı yaraladığı için serbest kalması biraz gecikmiş, yoksa daha erken çıkacakmış…

Bir kere daha tekrarlayacağım: İnanılır gibi değil, ama gerçek.

Örgütlerin cinayet türü eylemleri küçük yaştaki tiplere işlettikleri bilinir. Yargı, en baştan örgüt bağlantıları üzerine gitmeliydi. O bağlantılar çok belirgindi aslında. Yakalandığında Türk bayrağıyla hatıra fotoğrafı çektiren devlet görevlileri bile vardı.

Türkiye’de onca yıldır en önemli sorunlarından birinin çözümünde gönüllü çaba gösteren Hrant Dink’in bıraktığı boşluk doldurulamadı. Katilinin serbest bırakılması o boşluğu umarım daha fazla büyütmez.

Reklam

Bu konuda yazılacak ve konuşulacak daha çok ayrıntı var, ancak bugün taze bir gelişmeden de söz etmem gerekiyor.

……..

FBI New York Belediye Başkanı üzerinden Türkiye’ye mesaj (mı) gönderiyor

Gazze konusunda dünyada ciddi bir ayrışma yaşanıyor; 7 Ekim öncesine kadar aynı safta davranan ülkelerde İsrail ile ilgili tavırlarda ciddi değişiklikler görülüyor.

En ciddi farklı tavır sergileyen ülkelerin başında da Türkiye geliyor.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Gazze konusunda belirlediği Hamas-yanlısı politikaya paralel olarak halkta da İsrail’e ve İsrail’i destekleyen ülkelere karşı tepkiler, başka ülkelerin resmi politikaları ve halklarının tepkisinden hayli ileride.

İsrail yanlısı olmada en ileride görünen ülke ise ABD.

ABD başkanı Joe Biden İsrail’i savunmak için yalan olduğu kesinleşmiş konuları bile gerçekmiş gibi tekrarlamaya devam ediyor. Dün de öyle yaptı; Hamas’ın çocukların başlarını kestiğini bir kez daha tekrarladı.

Reklam

Geçmişte de Türkiye ile ABD’nin birbirlerine ters düştüğü konular olmuştu, ancak Gazze konusundaki ayrışma daha önceki ihtilaflara hiç benzemiyor. Arada konuya yaklaşımda uçurum var.

Her zamanki kuşkuculuğumla, bu ayrışmanın ABD’den nasıl bir tepki göreceğini merakla beklemekteydim. İsrail’in kadın-çocuk ayırmadan yürüttüğü topyekün savaşını en başından bugüne en hararetle destekleyen gazete olan Wall Street Journal, beklentime cevap teşkil edebilecek ilk olayı iki gündür duyuruyor.

New York Belediye Başkanı Eric Adams’ın Türkiye ile, AK Parti, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesi fertleri ile yakınlığı araştırma konusu.

FBI, Başkan Adams’ın evinde, ofisinde aramalar yapmış, elektronik cihazlarına el koymuş.

Başkanın bazı yakın mesai arkadaşlarının evleri de FBI tarafından basılmış.

Şimdiye kadar araştırmaya konu olan, ABD’de kayıtlı olarak faaliyet gösteren Turken Vakfı’nın ve vakıf yöneticilerinin Başkan Adams’a seçim kampanyası sırasında yaptıkları bağışlar…   

Başkan Adams vakıf üyesi üç kişiden toplam 6 bin dolar bağış kabul etmiş…

Evet, yanlış okumadınız, yalnızca altı bin dolar…

Kaldı ki, ABD’de bu tür siyasi bağışlarda 2 bin 200 dolar limiti olduğu ve bağış yapanlardan biri de kampanyaya bu limitin üzerinde bir miktar gönderdiği için, başkan adına işleri çekip çevirenler, bağışın bin dolarını gelir gelmez o kişiye iade edivermiş.

Turken Vakfı ABD’de kayıtlı. Konuyu ele alan gazeteler ve haber siteleri vakfın Bilal Erdoğan ile ilişkili olduğunu, mütevelli heyetinde de Esra Albayrak’ın bulunduğunu özellikle belirtiyorlar.

Daha önce varlığından haberdar olmadığım bir başka Türkiye irtibatlı kuruluşun adı da bu arada geçiyor: Turkish American Steering Committee (TASC)… Bu kuruluşun üç üyesi de Eric Adams’ın seçim kampanyasına bağışta bulunmuş. Toplam 12.600 dolar…

Wall Street Journal gazetesi başka medya organlarında da yer alan bu ayrıntılara ek olarak doğrudan Ankara’yı ve devleti de işin içine karıştırıyor.

New York’ta Birleşmiş Milletler karşısında uzun yıllar hizmet vermiş Türkevi yıkılmış, onun yerine daha işlevsel bir bina yapılmıştı. O bina inşaatının yapımını kolaylaştırmada Adams’ın rolü olmuş iddiaya göre.

Türkiye’nin New York Başkonsolosu Reyhan Özgür 2021 yılı Eylül ayı başlarında Başkan Adams’a ulaşmış ve kendisinden yardımcı olmasını istemiş…

Adams, bu konuyu soran gazetecilere, “Tamam da, seçimle işbaşına gelenlerin her zaman yaptığı bir şey bu: Seçim bölgesinde bulunanlar yardımcı olunması için bizlere ulaşırlar, biz de ilgili yere” açıklamasını yapmış.

Bu arada, WSJ, Türk Hava Yolları’nın adını da olaya karıştırıyor.

Haberleri okudukça, nedense bunlar bana Biden yönetiminin Türkiye’ye mesajı imiş gibi geliyor.   

Acaba yanılıyor olabilir miyim?

[Bu arada Eric Adams da Joe Biden gibi Demokrat Partili.]

Arkası gelmezse yanıldığımı düşünebilirsiniz.

ΩΩΩΩ

Reklam

20 YORUMLAR

 1. DOKUNULMAZLAR
  Yıllar önce Hindistan’da kast sistemini anlatan biri “DOKUNULMAZLAR” sınıfının olduğunu söylediğinde ilk anda en korunaklı en üst sınıf olduğunu sanmıştım.
  Halbuki en alt tabaka imiş.
  O kadar ki onlara dokunmak bile sakıncalı kabul ediliyormuş.
  Dokunanın başına büyük belâ ve musibet geleceğine inanılıyormuş.
  Bizde de böyle bir güruh var.
  Dokunanın başına anında musibet bitiyor.
  Ama yerden, ama gökten.
  Dokunup da başına belâ gelmeyen var mı?

 2. Amerika denilen yalan imparatorluğu göçmek üzere, fetö de israilde altında kalacak, demedi demeyin, ondan sonra hepsinin…

 3. “DİDEM
  17 Kasım 2023 De 07:06
  mart seçimlerinde, seçim kazanmanın bir başka parametrelere bağlı olduğunu anlamış olmamız lazım, en azından kendi adıma söyleyebilirim.

  2024 sonuna kadar belli olur, şubat-haziran arası önemli.”
  Didem hanım her ne “anladınız” bilmiyorum ama bakıyorum yine şarkılardan fal tutmuşsunuz, olursa kasıma kadar olmazsa yılbaşına kadar yolu var diyerek…
  Önceki kehanetlerinizin daha kırkı çıkmadı,
  bu ne cüret, yeni yeni siyaset mühendislikleri, biraz ayıp olmuyor mu?
  Politik öngörüş size çinde bir köy kadar uzak, hem de doğu çinin yüksek bölgelerindeki bir dağ köyü kadar:)

  • Uzak doğuda gitmediğim yer kalmadı, dağ köyleri dahil. senin için uzak olabilir ama bir çoğumuz için değil. öngörü konusunda hakkımı yeme bence, ekonomi ile ilgili olanların tamamı tuttu, siyasi olanlarda biraz fire var doğal olarak hanımefendi bizi üzdü biraz, resmi de değiştirdi, lakin opsiyon da bırakmıştım hatırlarsan, siyasi öngörüm 2024 için tutmazsa ekonomi ile sınırlı tutarım artık.

   • Kim gelse bunlardan daha iyi yönetir ülkeyi diyerek yere göğe sığdıramıyordunuz. maazallah memleket sizin de pek bir hasretle beklediğiniz şekilde bu muhalfetin eline geçseydi, kendi partilerini yönettikleri gibi mi yöneteceklerdi bizi de?
    Birisi sırtımda hançerlerle seçime gittim derken diğeri hala elinde birkaç hançer, saplayacak adam arıyor!
    Siz de bize bunları mı layık görüyordunuz?
    Yazıklar olsun…

    • Kim gelse hala bunlardan iyi yönetir diyorum, rakamlar ortada değil mi yoksa? çini uzak sanan dar ufkunla uğraştığım yetmez gibi bir de ülkenin geldiği yeri mi ayrıntılı açıklayayım? mesmenyada mı yaşıyorsun?
     kaybedenlerin sonrasında hesaplaşması bazılarının ayrılması hatta bölünmesi doğal bir süreçtir. kazanan kenetlenir, kaybeden dağılır. mhp nin oyu düştüğünde benzer şeyler olmadı mı? iyi parti mesmenyadaki bir partiden mi bölünüp geldi? mayıs seçimini cumhur kaybetseydi benzer bir hançer muhabbeti orada olmayacak mıydı? daha önce hem akp hem mhp partilere bölündüğü gibi yine bölünecekti. kazandıkları halde ülkenin hali ortada, geçmişte beğenmediklerin ülkeyi dünyada 17. sıraya getirdiler şimdi 22. sıradayız hatta 23 ve son hızla gerilemeye devam ediyoruz sadece ekonomide değil her alanda. bize bunu mu layık görüyorsun? yazıklar olsun diyeceğim lakin geç kaldım yazık oldu zaten.

 4. “ABD’de FBI Türkiye’ye yakın diye New York’un belediye başkanını terletiyor…”
  FBI mı Türkiye’ye yakın ve o yüzden New York’un belediye başkanını terletiyor, yoksa başkan Türkiye’ye yakın diye mi terlemiş, başlıktan tam bir şey anlaşılmıyor ama neyse…
  Bizim ibb imamı da ingiliz elçisiyle çok yakın, acaba ondan mı bazen boncuk boncuk terliyor?
  Hatay belediye başkanı da son seçimlerden önce dış güçler onaylamadan çivi bile çakmayız filan diyordu!
  Sayın korunun düşündüğü şeye bak, yani şimdi allahın şoparı türkiyeye yakın olsa noolur uzak olsa ne yazar?

 5. !!!ABD başkanı Joe Biden İsrail’i savunmak için yalan olduğu kesinleşmiş konuları bile gerçekmiş gibi tekrarlamaya devam ediyor. Dün de öyle yaptı; Hamas’ın çocukların başlarını kestiğini bir kez daha tekrarladı.!!!
  ABD nin yaptığı bunlar ilk mi sistem yalan talan ve dolan üzerine kurulmuş ne bekliyorsunuz ki.Adamlar filmlerden görüntü alıp Saddamı yakmadılar mı .Bunları sadece ABD mi yapıyor
  tescilli itirafcı TONY blair ingilizler adına bu yalanları atmadı mı .
  Bunlarla ancak bunların dilinden konuşmak lazım .
  Fakat durum oki artık MEDENİYETLER ÇATIŞMASI başlamış durumda , herkes gardını buna göre almalı.

 6. BENİ İLGİLENDİREN KISMI:
  -“..ABD’de bu tür siyasi bağışlarda 2 bin …üzerinde bir miktar gönderdiği için, başkan adına işleri çekip çevirenler, bağışın bin dolarını gelir gelmez o kişiye iade edivermiş.”😊😊😊
  Ortadoğu taraflarında olsa böylesi şeyler olur muydu? Olsada kova kasa nasıl doldurulur? Nasıl boşaltılırdı???😡😡😡
  -“.. Turken Vakfı ABD’de kayıtlı…….vakfın Bilal Erdoğan ile ilişkili olduğunu, mütevelli heyetinde de Esra Albayrak’ın bulunduğunu özellikle belirtiyorlar.” (ÖZELLİKLE!!!🤔)
  “Daha önce varlığından haberdar olmadığım bir başka Türkiye irtibatlı kuruluşun adı da bu arada geçiyor: Turkish American Steering Committee (TASC)…”🤔🤔
  -“ Bu arada, WSJ, Türk Hava Yolları’nın adını da olaya karıştırıyor.”😯😯😯
  Hımmmmmmmmmmm!….!….!….!
  Yazarın son tahmini:
  “ Arkası gelmezse yanıldığımı düşünebilirsiniz.”

 7. NEREDE O ESKİ GAZETECİLER?

  Türkiyede muhalif basın acayip, yüzyıldır uygulanan ve hemen hemen hiç değişmeyen şeyler bile ooo aaaa diye değişik bir şey olmuş gibi tavırlara giriyorlar. Sanki şahıs norma yüzyıllık hapsini çekerken akparti adamı salmış gibi. Halbuki 17 yıl önce bu cezayı aldığında hırantın avukatı yahut şimdi vay beeee diyen gazetelerin avukatına sorsanız üç aşağı beş yukarı bu gün hapisten çıkacağını daha o gün size söylerdi. Eee ne şimdi garip garip iktidara laf çakma yarışı. Yakında kar yağarsa ona da pörtlek gözlerle bakarsınız vay be bu soğuk şey nasıl yağdı, akparti başımıza neler getirdi diye.
  Ayrıca şahsın birey olarak yargılandığı da doğru değil. Hrantın avukatı dün açıklama yaptı. İçeride 2-3 kişi daha var onların bu aşamada çıkması söz konusu değil. Bu kişinin de çıkması normal diye. Adamın avukatı normal diyor, bunlar vay be akparti saldı falan imaları. Gerçekten muhalifleri cahillikle suçluyorum ama bu kadar cahillik ancak yurtdışında eğitim ile olur.

 8. Başkan Biden zaten konu mankeni. ABD’de siyonist-evanjelik karışımı sistem Türkiye’yi nasıl yönetmek istediğini gösterdi. 15 Temmuz darbe haydutluğu ABD-NATO operasyonu idi. Bunu en fazla FETÖ’cüler biliyor. ABD 15 Temmuz sonrası haydut-münafık başı Fetulla’yı taziz ederek Türkiye’ye mesajını verdi. F-35’te verdi. S-400’de verdi. Bizi kendileri gibi salak mı sanıyorlar nedir; oysa biz leb demeden dudağa bakarız. Ağızlarını eğe eğe ürettikleri herzelerden niyetlerini gayet iyi biliyoruz. Ama onlar Türkiye’yi anlamamakta domuzuna bir inat gösteriyorlar. Türkiye dünyada herhangi bir ülkeden talimat almaz. Gazze için, Filistin için, Filistin’in tek taşı için, bir avuç toprağı için dünyaya meydan okuruz.

  • Kimse kusura bakmasın İngiltere’de Gazze katliamı için var olan şuur, çaba halk olarak bizde var mı diye sormak içimden gelmiyor, niye mi diyeceksiniz ya cevabım hayır olursa…
   Ne yazık ki bizim toplumumuzda rehavet, nasıl olsa Erdoğan yapar rahatlığı artık hakim. Evet Erdoğan yapar, peki sen ne yaparsın?

 9. ABD.deki işlere bizim küçük aklımız ermez , buna Rufailer karışır !
  Dün tahliye konusunda adalet bakanlığının iki md. numarası belirterek kısa bir açıklaması oldu, işlem filanca md.ye göre yapılmış , filanca md.ye göre yapılmamış!
  Vallahi helal olsun !
  Gülsem mi ağlasam mı , bilemedim !

 10. “Türkiye’de onca yıldır en önemli sorunlarından birinin çözümünde gönüllü çaba gösteren Hrant Dink’in bıraktığı boşluk doldurulamadı.”
  sorunların çözümlerinde çaba gösterenlerin etkin olmasına izin verilmiyor, ömürleri de uzun olmuyor maalesef, pek çok örneğimiz var. dünde yazdığım gibi, sistem başarısız olanları koltuklarında tutmaya yönelik çalışıyor. ne kadar başarısız o kadar uzun kalabiliyorlar. yine biz pek çok davada katillerin, suistimalcilerin, dolandırıcıların ya ceza almadığına ya da az bir cezayla yırttıklarına şahit oluyoruz. infaz yasası böyleyse kim ne diyebilir zaten?

  israilden bahsettiğimiz zaman, her ne kadar eli kanlı, haydut bir ülke yönetiminden bahsediyor olsak ta, israil dediğimiz zaman pek çok ülkenin başta abd parasını elinde çeviren, dünya ticaretini çeviren aynı zamanda ezoterik birikimi olan bir güçten bahsediyoruz aynı zamanda.
  belediye başkanına yapılan yardımın araştırılması, turken vakfı üzerinden bir mesaj elbette, özellikle vakfın yöneticilerinin bilal erdoğan ve esra albayrak adlarının altı çizilerek telaffuz edilmesi keza güçlü bir mesaj tabi ki. daha önce de benzer şekilde mal varlığı açıklamaları ile trump da mesaj göndermemiş miydi?
  devletlerin düştükleri hallere bak.
  filistin için çok şey yapabilirdik, geçmişte de, şimdi de. geçmiştede bir şey yapamadık şimdi de bir şey yapabilecek gibi görünmüyoruz hamas yanlısı olmak ayrıca elimizi kolumuzu bağlayacaktır, karşımızda sadece abd ya da batı yok israilin yanında olan, müslüman ülkelerde var ve pek çoğu haması batıdan daha çok terör örgütü olarak tanımlıyorlar üstelik kendi varlıklarına bir tehdit olarak görüyorlar. böyle bir coğrafya da ne yapabilirsiniz ki zaten? türk devletleri toplantısından bir şey çıkmadı kaldı ki gözlemci statüsündeki KKTC lideri tatarı bile ev sahibi kazakistan kabul etmedi. gürcistan fransız silahlarının ermenistana geçişine izin verdi mesela. neler oluyor değil mi? riyad zırvasından pardon zirvesinden bir şey çıkmaz dedik, israile yaptırım teklifi ret edildi, suud, bae, ürdün, mısır kabul etmedi açıkça israilin ve vahşetinin yanında yer aldılar. harita yine değişiyor. filistin hiç olmadığı kadar acı çekiyor. hamasın eyleminin sonuçları kimin işine yarıyor?
  ceketi başta yanlış iliklerseniz sonra düzeltmek mümkün olmaz.

 11. “Norveç’te en uzun hapis cezası olan 21 yıla mahkum olan Breivik’in 10 yılın ardından şartlı tahliye başvurusu yapma hakkı bulunuyor. Breivik, reddedilmesi halinde bu başvuruyu her yıl tekrarlayabilir.” eunews
  77 kişiyi öldüreni norweç salıversin, bir kişiyi öldüreni çürütelim mi?

  • Norveç bizi ne ilgilendirir, Breivik bizi ne ilgilendirir …
   Bizim adalet sistemimiz bizi ilgilendirir öldürülen kendi sevdiğimiz yada yakınımız biri olsa aynı tepkiyi mi verirdik… ( Ki; Hrant dink Karabağ mevzusunda çok yapıcı bir insandı)ki olmasa bile
   insan, teröre bulaşmamış güzel ülkemi oluşturan güzel renklerden biri,( sadıka i millettendi)
   yazık toleransımızı kaybettik, hoşgörümüzü kaybettik, birlik olmayı kaybettik.
   ama…adalet duygusunu ve olgusunu kaybetmememiz lazım… saygılar

   • Norveç bizi ne ilgilendirir ne ya! Ceza yasası yüzyıldır italyadan alınmış, dünyada suçlar nasıl cezalandırılıyorsa bizde de üç aşağı beş yukarı aynı demek istemiş beyefendi. Okuyup bir şey öğreneceğinize saçma saçma itirazlar. Yani az sevilen biri öldürülünce az çok sevilen biri öldürülünce çok ceza mı verilsin, nediyorsunuz. İnfaz yasasını beğenmeyen muhalefet kaç defa bu konuda yasa önerisi vermiş.

   • Yavuz bey ilgili ilgisiz her konuda ülkemizi iskandinav ülkeleriyle karşılaştırmıyor muyuz? Özellikle de bizim aleyhimize görünebilecek rakamlar varsa, ballandıra ballandıra buralarda paylaşmıyor musunuz? Norweçteki infaz kanunu sizi neden bu kadar gerdi ki?

    • yorumunuzda ”Özellikle de bizim aleyhimize görünebilecek rakamlar varsa, ballandıra ballandıra buralarda paylaşmıyor musunuz?” demişsiniz
     ben paylaşmıyorum beyefendi… paylaşanlarda kendi hissiyat ve düşünce dünyasında ne yaşıyor bilemem…
     Hatta hatta bizim coğrafyamızda bizim yaşadıklarımızı İskandinav yada Avrupa devletlerinden hangisi yaşasa ayakta kalamayacaklarını düşünüyorum… Avrupa devletlerinin ve ABD nin demokrasisi ve hukuku sadece kendi çıkarları söz konusu olduğunda işler…
     Siz ve bir üstteki yorumcu ne söylediğimi ve bağlamını dahi anlamamış… Mevlana’mı demişti ” Ne anlatırsan anlat anlattığın karşındakinin anladığı kadardır…” saygılar

 12. Yankiler 1,5 milyar dolarlık f35 projemizin üstüne yattılar, şimdi de 5-6 bin dolarlık bağışlara kadar düşmüşler mi?
  Ee, düşmez kalkmaz bir allah!

Yoruma kapalı.