Afganistan: Patlama ABD’ye “kal”, Taliban’a “Ortağınım, bunu unutma” mesajıdır

22
Reklam

Askerlerini ve bir miktar işbirlikçilerini Taliban’la anlaşılan son gün olan 31 Ağustos’a kadar Afganistan’dan çekmeye çabalayan ABD’ye,“Gitme, burada kal” mesajı yerine de geçecek büyük patlama hangi aklın eseridir?

Kabil Havalimanı yakınlarında patlayan bombalı saldırıda 13’ü Amerikan askeri, 60’ı Afgan olmak üzere 73 kişi hayatını kaybetti. Çok sayıda da yaralı var.

Saldırıyı ‘ISIS-K’  örgütünün gerçekleştirdiği sanılıyor. Örgüt eylemi üstlendi.

‘ISIS-K’ Irak merkezli fakat Pakistan ve Afganistan’da da yerleşik IŞİD/DEAŞ örgütünün bölgedeki adı. ‘K’  Türkçesi ‘Horasan’ olan sözcüğün İngilizce isminin ilk harfi.

Ortadoğu’yu kasıp kavuran IŞİD/DEAŞ, kolları başka ülkelere de uzanan bir örgüt. Afganistan’ı merkez seçmiş el-Kaide örgütünün bir türeviydi IŞİD/DEAŞ; onun ‘K’ uzantısı, kendisini Taliban ve el-Kaide’den ayrıştırmak için edindiği bir isim.

Bu son eylemiyle “Burada ben de varım” mesajı verdiği kesin.

Mesajın muhatabı olan ABD ve öteki Batı ülkeleri IŞİD/DEAŞ’ın Horasan kolunun o bölgedeki varlığından zaten haberli.

Habersiz olanlar da şimdi bilgi sahibi oldular.

Reklam

Sorum ve cevabı

İyi de, kendisini ‘İslam Devleti’ olarak tanımlayan bir örgüt, yerleşik olduğu bölgede işgalci güç ilan ettiği yabancı askerlerin çekilmeye başladığı bir ortamda, çekilme işleminin yürütüldüğü havalimanı önünde çokça can alan bir eylemi neden gerçekleştirir?

Eylem yapılması kararını veren IŞİD/DEAŞ liderleri, eylemlerinin, muhataplarında, “Gitmekle hata mı yapıyorum?” hissini uyandıracağını ve intikamcı bir tavırla cevap vermeye kalkacaklarını düşünmez mi?   

Elbette düşünür.

[Askerlerini çekme kararının altında imzası bulunan ABD başkanı Joe Biden, dünkü eylemin ardından çok sert açıklamalar yaptı. Kendisinin ‘müthiş öfkeli ve kızgın’ olduğunu söyledikten sonra şu sözleri sarf etti: “Affetmeyeceğiz. Unutmayacağız. Peşinize düşecek ve yaptığınızı size ödeteceğiz.”]

‘Terör örgütü’ diye bilinen yapıların da kendilerine göre bir rasyoneli bulunur. Varlıklarının ve icraatlarının kendi tabanlarına makul görünecek yönleri vardır. İstihbarat örgütleri o rasyoneli keşfedip karşı mücadeleyi ona göre yürütür.

O zaman en baştaki sorumu bir kez daha tekrarlayayım: IŞİD/DEAŞ neden tam da şu sırada ABD ve müttefiklerine “Gitme, burada kal” mesajı verdi? 

Bilinenlerin tekrarı olacak, ama başka çare yok.

Reklam

Şiddete bulaşmış ve bunu ideolojilerinin bir parçası ve propaganda aracı olarak kullanmakta olan örgütler ‘düşman’ belledikleri gruplar, örgütler, milletler ve devletleri hedef alan eylemlerle varlıklarını sürdürürler.

Eylemler onların can suyudur.

Ne kadar kanlı ve dehşetengiz olursa o kadar ses getiren eylemler…

IŞİD/DEAŞ’ın Irak’ta ilk baş gösterdiği dönemde ellerinde rehin tuttukları gazeteciler ile sivil toplum örgütü mensuplarını canlı yayında infaz etmelerinin sebebi de buydu. Acımasız olduklarını dünya-aleme -daha çok da etkileyip yanlarına çekmek istedikleri kitlelere- ispat etmiş oldular.  

Horasan’da -yani Afganistan’da- yerleşik olduğunu isminin önüne koyduğu harfle ilan eden örgüt de, bir yandan ABD’ye “Gitme, kal” mesajı verir ve onu yine bölgede tutmaya çalışırken, bir yandan da ABD’nin olmayacağı bir ortamda kendisinin varlığının da tanınması gerektiğini ülkenin yeni yöneticilerine hatırlatıyor.

IŞİD/DAEŞ-K bu eylemiyle Taliban’dan yönetimde ortaklık talep etmiş oldu.

Gerçekten yumuşama, eski tavırlarından vazgeçme niyetleri var olsa bile -ki ben bu kanaatte değilim- IŞİD-K’nın rahatlıkla terör eylemi sahneye koyabildiği ülkede Taliban bu niyetini hayata geçiremez.

Biden’in son haftalarda verdiği beyanatlardan ve askerlerini bir an önce oradan çekme çabasından patlamanın tam olduğu yerde ABD’nin bir eylem beklediği anlaşılıyor. Eylem Amerikalılar için sürpriz değil. Biliyorlardı engelleyemediler. Veya biliyorlardı, olmasına izin verdiler. 

20 yıl boyunca beşbine yakın askerinin cenazesinin kalktığı ülkeden aniden çekilmesinin sebebini anlatmakta zorlanıyordu Joe Biden; bu eylem ona güçlü bir gerekçe sağlamış oldu.

Bizler de eylemin meydana geldiği yerin güvenliğini Türk askerlerinin üstlenmesinin yanlışlığını bu vesileyle öğrenmiş olduk. 

Afganistan bundan sonra nasıl bir ülke olur?

Dünya bu sorunun cevabını merak ediyordu. Olumsuz senaryolar çoğunlukta olsa bile, bizde ve dışarıda olumlu gelişmeler bekleyenler de az değildi. Taliban’ı ‘özgürlük savaşçıları’, eylemlerini ‘milli mücadele’, ülkenin bütününe hakim hale gelmesini ‘zafer’ olarak değerlendirenler yalnız Türkiye’de yok; buna benzer yaklaşım sergileyenler her yerde var.

Onların yaşadıkları ilk hayal kırıklığı olacak bu eylem.

Arkası da gelecektir.

[“Amerikalılar 300 bin Afgan’ı eğitti, onlardan bir ordu meydana getirdi; Taliban’a hiç direnemediler” diyenler ve bundan kendilerine göre sonuçlar çıkaranlar da bulunuyor. Ne yapsaydı yani Afgan askerleri? Amerikalıların kendilerine öğrettikleri savaş taktiklerini karşılarına çıkacak Amerikan silahlarıyla mücehhez kendi milletinden insanları öldürmek için mi kullansalardı? Kardeş kanı mı dökülseydi? Herhalde askerlerini oradan çekme çabasında olanların beklediği buydu. İyi ki öyle olmadı.]

Türkiye hala Afganistan’da kendisine iş düşmesini bekliyor.

En doğru yaklaşım, oradan mümkün olduğu kadar uzak durmak.

Hiç değilse bir süreliğine.

ΩΩΩΩ

Reklam

22 YORUMLAR

 1. Sayın Koru, tam bir gazeteci. Bu günlerde heleko son 5 yılda Türkiye’de gazetecilik yapabiliyor olmasí tam bir uzman oluşun’un delilidir.
  Aşağıdaki linkte CNN’in Türk’ün düştüğü durumu anlatıyor. Aslında ismini HNN reis olarak değıştırse iyi olur

  https://twitter.com/elityurttas/status/1430926974470471683?t=ayQhfdbBgh_lSjt0kDt_cw&s=19

  https://twitter.com/elityurttas/status/1430926974470471683?t=4KbSVz6jj6OR8rGHybTkiQ&s=09

  • Fehmi Koru tarzı gazetecilik yapanlara kim ne diyecek ki, muhafazakar siyasi camiadan oluşu ve devlet yönetimine daima dost kalabilen birine kim ne diyecekki.

 2. Kendisi’ne, Müslüman’ım Diyen! Fakat,
  Müslümanlık ile uzaktan yakından alakası olmayan.
  Bireyler ve devletlerín toplam nüfusu Bir, buçuk milyar…
  ABD’nín nüfusu 335, miliyon.
  Son seçimlerde 155.4 miliyon seçmen oy verdi. , Trump’a oy verenler’in sayısı. 74. 2 miliyon,
  Biden’a oy nerenlerin sayısí 81.2 miliyon.

  Dünya’daki idarecileri şeytan lardan oluşan.
  Müslüman olan bizlerin sayımız bir bucuk milyar, fakat 74.2 Avrupa’daki ırklarí toplasan 15 miliyonu geçmez
  Dünyadaki toplam sayları 100 miliyonu civarında. Diğer beyazlar (örnek lady Diana gibi) bu ırkı şeytan olarak kabul ederler. Trupa göre iyi insanlardan uşan Beyazlar.

  Bunlar Widespread’ ler kendilerine göre gerçek insanlar (Ayrıcalıklı)
  Hani zencileri diri diri yakan beyazların torunları.

  ABD halkı tarafından şeytan olarak kabul edilen bunlara’ Trump çok iyi insanlar diğe öviyor.

  İşte Dünyayı karış’tíranlar bunlar ve bunların Avrupa’daki giderek azalan ırkları.
  Ne zaman CUMHURRİYETÇİ’LERİN ABD Senetösün’de sayıları 40 ve aşağısına düşerse, o zaman dünya düzelır.
  Yoksa BİR DEĞİL BİN SARAYA SAHİP OLSALAR DAHİ KARÍNLARI DOLMAYAN! İSLAM DİNİNİ ALET OLARAK KULLANAN İFTİRACİ, HIRSIZ, KAN İLE BESLENEN, ABD’NİN CUMHURRİYETÇİLERİ İLE YATİP KALKAN İSLAM ALEMİ’NİN CANAVAR LİDERLERİ, daha çoook kullanacak gençleri cennet ile kandırırlar. Bunları yaparken de esas vazifeleri olan çocuklarını eğitecek anaları cahilleştırerek yaparlar..

  Sayıları gittikçe azalan Widespread’lerin azalması batılı anaların sayesinde oluyor.
  Çünkü onlar çocukları hata yaptığı zaman babana söylerim diye kotkutmiyorlar kendileri Hall ediyorlar.

  Fehmi beyın yazılarını okumayı çok sevmeme rağmen, troller olsun muhalefet olsun yorumlarında iftira atıp yalan söyleyerek hep birilerini suçlamaları onların her birisini birer cahalet abidesi yapıyor.
  Buda çok mide bulandırıcı.
  Suçu başkalarına atarak bir adım dahí ilerliyenesiniz! Fakat on adım geri gidersiniz.
  Bakın, Trump’ín seçimi kazana pilani gereğı bir sene önce Amerkalılarí öldürmemsi için Taliban ile 1,Mayis 2021 de ABD askerlerinin hepsini boşaltıp afganistanı ona bırkma antlaşması yapmış. 1 Mayıstan sonra 1 asker dahi kalırsa can güvenliği sıfır.
  Joe Biden, başkan olunca mejburen buna uymak zorunda fakat hem zaman çok kısa çok kısa hemde Trumpın imkansız olan pisliğini temizlenmesi yıllar alçak.
  Dün basın toplantısında Trumpın kanalı baydina bir soru sordu. Baden nerdeyse Uçacaktí o sorudan sonra biden bunları açıkladı.
  Bü günkü olanlardan Bush ve Trump sorumlu.
  Buşh’un iş ortağı kimdi? Hüsam bunların! Peki Binladın terörist olunca mal varlığı kime kaldı?

  Havalanına bombali saldırı olmadan 1 gün önce Taliban’ın 11 Eylülú Hüsam Binladinin, yaptırdiğina dair en ufak bir delil yok diye açıklama yaptı ve arkasından bomba patlatıldı

  • Türkiye bu cahillere daha fazla dayanamaz.
   Fehmi Bey’in sayesinde,Türkiye +Mafya + Widespread + AB’ni şamar oğlanı, yasakladığı, ve şirk saydığí herşeyı şeyi İslam adına yapanların ülkeyi nasıl yol geçen hanı yaptıklarını ve batırdıklarını öğreniyoruz.
   Yosa Muhalefet İhtidarın ne kadar çiğneyip attığı yer sakızı varasa onları çiğnemekten başka bir marifeti yok ve (yangelip yatarak para almaktan) hiç bir işte ellerinden gelmiyor.

 3. Biden ve dostları zorda .
  Hani bir Biden gelcekti.Dostlarına yardım edecekti.
  Halk bank davasnı tekrar açacaktı.s400 leri kafamıza geçirecekti.
  Bize ambargo koyacaktı.
  RTE ye gününü gösterecekti .
  cekti caktı.
  Biden in dostları opek bir hayal kırıklığına uğramış.
  Neyse bir sonraki bahara kesin gidecek çözülmeyin

 4. Muhalif yazarların görüşü:

  [“Amerikalılar 300 bin Afgan’ı eğitti, onlardan bir ordu meydana getirdi; Taliban’a hiç direnemediler” diyenler ve bundan kendilerine göre sonuçlar çıkaranlar da bulunuyor. Ne yapsaydı yani Afgan askerleri? Amerikalıların kendilerine öğrettikleri savaş taktiklerini karşılarına çıkacak Amerikan silahlarıyla mücehhez kendi milletinden insanları öldürmek için mi kullansalardı? Kardeş kanı mı dökülseydi? Herhalde askerlerini oradan çekme çabasında olanların beklediği buydu. İyi ki öyle olmadı.]

  Ayet:
  “Eğer müminlerden iki grup birbirleriyle vuruşurlarsa aralarını düzeltin. Şayet biri ötekine saldırırsa Allah’ın buyruğuna dönünceye kadar saldıran tarafla savaşın. Eğer dönerse aralarını adaletle düzeltin ve adaletli davranın. Şüphesiz ki Allah adil davrananları sever.
  Müminler ancak kardeştirler. Öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah’tan korkun ki rahmete eresiniz.”

  Taliban ve İşid gayrimeşru ve Terörist. Uyarı yapılır teslim ol denir teslim olmazsa savaşılır.

  • Ekseri İslam alimleri “artık kılıç kınına girdi” diyorlar. Bundan kasıtları ise sıcak savaş artık dinen yasak diye açıklanıyor. Mücadele meşru yollarla yapılmalı savaş ile değil deniyor.

 5. Konu Başlığı:

  Afganistan: Patlama ABD’ye “kal”, Taliban’a “Ortağınım, bunu unutma” mesajıdır.

  Başlık anladığımız, IŞİD/DEAŞ liderleri ABD devletine diyor ki sen burda kal sen olmazsan biz yaşamayız. varlığımızı sürdüremiyoruz, biz dış kuvvetler sizi ele geçirecek, sizin Ananızı ağlatacak diye maval okuyoruz saf halkımızda bu hikayeye inanarak bizim güçümüz yerinde kalıyor. siz giderseniz biz kendi içimizden bir zararlı güç çıkarmamız gerekir.

  IŞİD/DEAŞ liderleri Talibana diyor ki senin “Ortağınım, bunu unutma” Pastadan bizede ver diyerek hatırlatma yapıyor.

  Yazıdan Alıntı:

  “Bilinenlerin tekrarı olacak, ama başka çare yok.

  Şiddete bulaşmış ve bunu ideolojilerinin bir parçası ve propaganda aracı olarak kullanmakta olan örgütler ‘düşman’ belledikleri gruplar, örgütler, milletler ve devletleri hedef alan eylemlerle varlıklarını sürdürürler.

  Eylemler onların can suyudur.

  Ne kadar kanlı ve dehşetengiz olursa o kadar ses getiren eylemler…

  IŞİD/DEAŞ’ın Irak’ta ilk baş gösterdiği dönemde ellerinde rehin tuttukları gazeteciler ile sivil toplum örgütü mensuplarını canlı yayında infaz etmelerinin sebebi de buydu. Acımasız olduklarını dünya-aleme -daha çok da etkileyip yanlarına çekmek istedikleri kitlelere- ispat etmiş oldular. “

  • Osman bey epeyce bi emek harcamışsınız ama maalesef başlıktan ben de bişey anlamadım:)
   Afganistan kime ne demiş, bişeyler olmuş ama tam bi mesaj da yok yani ortada, öylesine bişey işte…

 6. cui bono/kim karlı çıktı…

  erdoğan ve biden anlaştı mı???
  abd inkar etti iktidar da.
  görüşme her zaman kullanılan dışişleri tercümanları aracılığıyla olmadı, “aileden biri” olması istendi eleştirileri vardı, ne alaka? iki ülkenin devlet başkanları düzeyinde bir görüşmede tercüme yapmak için ille dışişleri terminolojisini iyi bilen, tecrübeli tercüman olmak zorunda mı? ingilizce bilmek yeterli değil mi yani? öküz altında buzağı arıyorlar. bir anlaşmanın olup olmadığını anlamak için sonrasında olanlara bakmak gerekir, buzağı aramak değil.
  görüşmenin ardından cumhurbaşkanımız kabil havaalanını biz işletelim dedi. dünyadan pek çok uçuşların yapıldığı bir havaalanı değil sonuçta, daha çok özel uçaklar gelip, gidiyor. bu arada sınırdan genç-erkek afganlar ülkemize akmaya başladı, yine cumhurbaşkanımız finansı ayarlayalım daha çok göçmen alacağız dedi, ardından talibanla inancımızda fark yok dedi, ardından afganistanda kalmalıyız dedi. hatta sayın bahçeli askeri unsurlarımızın Afganistan’ı terki düşünülemeyecektir” dedi. hatta askerlerimizin çekilmesi milli çıkarlarımıza hatta milli güvenliğimize tehdit olur dedi…şimdi görüşmenin ardından olanlara bakınca afganistan üstünden batıyla bazı ilişkilerin sürdürülmek istendiği yönünde bir izlenim sonucu çıkarabiliyor muyuz? bazı sözlerin verilmiş olabileceğini elbette gayri resmi bir anlaşma olduğunu okuyabilir miyiz?
  muhalefet burada böyle bir okuma yapmış gibi, üstelik afganistanın gittikçe tehlikeli bir hal alabileceğini de ön görmüş olabilir ki askerlerimizin çekilmesi gerektiğini söyledi. nitekim olayların geldiği yer de tam böyle bir yer işte…
  her şeyden çok öngörüye ihtiyacımız olduğu bir coğrafya da yaşıyoruz.

  afganistan da bir iç savaşa sürükleniyor olabilir.
  çekilme sürecinde kabilde olan patlamalar birilerinin bir takım terör aparatlarını ortaya çıkarmasıyla durumu farklı bir iklime taşımak istediğini ortaya koyuyor. eylemi deaş üstlenmiş, bilmem ne kolu… yolsuzluğun, fakirliğin, işsizliğin, uyuşturucu trafiğinin olduğu yer ne üretir? terörist üretir…kollar boyu terörist üretir. bir küçük yönetici grubun bütün pastayı aldığı, insanları sefalete, dini kutuplaşmalara sürüklediği yerlerde ne olabilir ki? kimin işine yarar konusu biraz komplike, basitten gidelim, bizim işimize yaramadığı çok açık. iktidarın kalmak için bir hayli çaba sarf ettiği ama başaramadığı afganistandan askerlerimizi kurtarıyor olmak son derece iyi bir şeyken-umarım sevinmek için acele etmiyorumdur- bu patlamalar aynı zamanda zaten gelmekte olan büyük bir göçün daha da büyük bir göç olacağının da işaret fişekleri, bu her şeyden çok batıya karşı elinde bir kart olması açısından göç almak konusunda fazla istekli olan iktidarımız için son derece can sıkıcı olacaktır. türkiye iş düşmesini bekliyor olabilir. askerin yurt dışında olması bunun milli çıkarlar açısından tartışılmaz bir öneme sahip olması ülkeler için inkar edilemez bir gerçeklik lakin siyasi bir rant için kullanılması manipüle edilmesi başka bir durumdur, “işin” karıştırılmaması gerekir.
  afganistanı büyük belirsizlik bekliyor, coğrafyamızı, hepimizi.
  bu sert coğrafya da ayakta kalmanın tek yolu üretime dayalı güçlü bir ekonomi, kardeşliğe dayalı bir sosyal paylaşım. buradaki her ülke gibi her türlü zenginliğe sahibiz ama ülkemiz ciddi ekonomik bir krizle, çok yüksek bir işsizlikle, akıl almaz israflarla, bir kısım çıkar grubunun zengin edildiği paylaşımlarla, yüksek kur ve faizle, her geçen gün yükselen enflasyonla, taşınmaz boyutlara gelen iç ve dış borçlarla ve kuruyan göllerden akarsulardan, depreme hazırlıksız olmaya kadar daha pek çok sorunla mücadele ediyor.
  hayal kırıklığı bu coğrafyanın kaderi mi?
  dış güçlerin oyunu mu?
  cui bono? kim karlı çıkıyor???

  • “bu sert coğrafya da ayakta kalmanın tek yolu üretime dayalı güçlü bir ekonomi, kardeşliğe dayalı bir sosyal paylaşım.”
   İbb nin okuryazarlık kursları hanımefendiye yaramış gibi;
   hayır, ifade kabiliyeti açısından değil,
   artan zihin açıklığınızdan sözediyorum…
   Yukardaki ifadelerinize katılıyorum ve bunun bilfiil uygulayıcısı da cumhurittifakıdır;
   yaptırmam ettirmem siyasetiyle kim nerede ve nasıl ayakta kalabilir ki?
   Kanalistanbula karşı çıkmak cehalettir!
   Açılışını, beş yıl sonra türkmenlerin yap boyunda(türkçesi: kanal boyunca) adlı şarkısıyla yaparız inşallah:)

 7. Afganistan konusu tam bir muammadır, hatta kelimenin tam anlamıyla bir gayya kuyusudur.
  Bundan sonra da ben Afganistan’da bir istikrar sağlanacağına asla inanmıyorum ; etnik ve mezhep kavgaları, aşiretler arasındaki husumet ve çatışmalar , terör örgütlerinin orada cirit atması ve en kötüsü de yolsuzluklar vs. buna imkan vermeyecektir .
  İnşallah tersi olur !
  Bu son patlamaların nedenini , sebebini, amacını Fehmi Bey zaten kendisi açıklamış oluyor ; terör örgütleri şiddetten beslenir, onunla ayakta durur , şiddet onların varlık sebebidir vs.
  Bana göre Afganistan meselesinin en önemli, en şayanı hayret en ahlaksız , hatta en şerefsiz tarafı ; son 40 seneden beri burada at oynatan , açık kapalı her türlü sahtekarlığın içinde yer alan , irili ufaklı bir çok devletin , yıllar içinde birbirlerine karşı durmadan yer değiştirmeleri, sürekli olarak sahtekarca ve riyakarca davranmaları yani envai çeşit ayak oyunlarıdır !
  Bu devletler bütün hain ve ahlaksız emellerini burada ortaya koymuşlar ve Afganistan da ne yazık ki bütün bunlara bilerek bilmeyerek alet olmuştur!
  Bu arada islam alemi de zil takıp oynayabilir , kına yakabilir ; bir kısmı zaten işin içinde oynuyorlar !
  Herkese selamlar, saygılar

 8. Terör örgütlerini kuran, besleyen, ellerindeki soykırım kanı hiç kurumayan iki yüzlü Batıdır. Buna çanak tutan, fırsat veren çoğu Müslüman devletlerle, “Benim teröristim iyidir” mantığı ile hareket eden devletlerdir. Özetle kimsenin bir birinden farkı yoktur. Küresel ısınmaya ve teröre engel olmayanlar, zarar görecek insanlar arasında kendileri yok sanıyorlar. Güle oynaya kıyamet bu olsa gerek…

 9. Merhaba Fehmi Koru ben yillardir yazilarini beğenerek okurum. Afganistan rus isgaliile başlayan ve türkiyeye kadar olan koridora bırakalım bu koridorda neler olmuş. Afganistani ruslar işgal etti iranda humeyni rejimi oldu Pakistan’da darbe oldu Başbakan idam edildi türkiyede darbe oldu Irak İran savaşı ırakin Kuveyt işgali amarikanin Irak’a yerlesmesi ne zaman Afganistan’da bir hareket olsa bu koridorda mutlaka değişik hareketler oluyor abd lehine

 10. bircok siyasi liderler problemin oldugu yerde olup sonucta oluscak cikardan faydalanmak isterler. cozum ve proje odakli olmadiklarindan sorunlardan beslenirler. masumlara ne oldugunun pek bi onemi yoktur. insan odakli olan bircok lider bilge liderler olarak adlandiriliyor. yakin tarihte cok bilinen iki ornek var biri aliya izzet begovic digeri de nur sultan nazarbayev. dunya nin ve turkiye nin boyle liderlere ihtiyaci var. yoksa sorunun kendisi olan liderlerden cozum beklemek beyhude…

  • Dur yolcu!
   “insan odakli olan bircok lider bilge liderler olarak adlandiriliyor.”
   demişsiniz de; elhak öyledir!
   Kendi adını ülkesinin başkentine verecek kadar
   “insan odakli” olduğu için mi(astana/nursultan) nazarbaewi de “bilge lider” olarak andınız,
   yoksa “lider kültü” diyecektiniz de henüz bu kavramdan bihaber olduğunuz için öylesine salladınız mı yine?

 11. Haydut devlet girdiği her yeri tarumar edip binlerin onbinlerin ölümüne neden oluyor.Birde dönüp yok insan haklarından demokrasiden yok hukuktan bahsedip ülkeleri katagorilere ayiriyorlar.En diptesiniz en dip.İyiki böyle bir ülkenin vatandaşı değilim.Canim memleketim seninle ne kadar gurur duysak yeridir.

  • Osmanlı zamanında ingilizler diyordu ki:
   Bu şerefsiz adamlar ve gelecekte torunu Ahmet bu irlandalılara yani teröristlere yardım etmezse işimiz çok kolay diyorlardı.

   • O irlandalılar’n kaliteleri iyileşti teröristlikten Widespread’e yükseldi(Ayricalık üstün insan irki)
    Şimdilerde İngilizleri değil Müslüman ve Türkiyeyi batırıyorlar.
    Trump ve Rahip Brunson. Olayi.
    Fanatık Dindarlar.

YORUM YAP

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı yazınız