Bir filmden hareketle devletler oyunu.. Rusya ve Putin oyuna mı getirildi? Ya Türkiye?

23
Reklam

Rusya devlet başkanı Vladimir Putin ülkesinin Ulusal Güvenlik Konseyi’ni toplantıya çağırmış. Gazeteler, bunu, Finlandiya ile İsveç’in NATO’ya katılma aşamasında bulunduğu haberine bağlıyor.  

Nükleer silahları kullanma tehdidinde bulunmuştu Putin; herhalde toplantıda o konuyu açacaktır.  

Tesadüf bu ya, birbiriyle irtibatlı bu iki gelişmeyi hazmetmeye çalışırken, Avrupa Konseyi’nin başkanı Charles Michel de, İkinci Dünya Savaşı’nda nükleer bombayla yerle bir edilmiş, 100 binden fazla insanın hayatını kaybettiği Japonya’nın Hiroşima kentindeydi.

Michel oradan, Putin’e, nükleer silahlara başvurursa bunun çılgınlık olacağı mesajını vermekteydi.  

Belki Hiroşima’dan sonra nükleer saldırıda 80 bin Japon’un öldüğü Nagasaki’ye de gider Michel

İlginç haberlerin dünyaya ulaştığı sırada, dün akşam, ben de Netflix’te, yeni çevrilmiş ve birkaç gün önce izlemeye açılmış İkinci Dünya Savaşı’nın kaderini değiştiren bir olayla ilgili ‘Operation Mincemeat’ (Kıyma Operasyonu) filmini izliyor ve kendime, “Putin de böyle bir oyuna getirilmiş olabilir mi?” sorusunu soruyordum…  

Filme konu olan tarihi istihbarat oyunu şu: Adolf Hitler, Avrupa’yı Almanya’nın arka bahçesi haline getirmek üzere askerlerini dört bir tarafa yolladığı ve bir çok ülkeyi işgal ederek sonuç da almaya başladığı sırada, bir sonraki hedefi olan İngiltere de, onun hevesini kursağında bırakmak için planlar yapmaktadır.

İngilizler Hitler’e bir tuzak kurarlar.

Reklam

Hitler’in Avrupa’nın güneyindeki askeri yığınağını doğuya kaydırmasıyla sonuçlanacak bir tuzak…  

Almanlar İngiliz ordusunun Sicilya’ya çıkarma yapmasını beklemekte, İngilizler ise Hitler’i bu beklentisinin yanlış olduğuna, ilk saldıracakları yerin Sicilya değil Yunanistan olduğuna inandırmayı hedeflemektedir.

Operasyon bayağı ince ince hesaplanmıştır. [‘Kıyma’ adı konulmasının sebebi bu olsa gerek.] Bir ceset bulunacak, asker rütbeli ölünün yanında bulunacak çantasına özel mektuplar yanında çıkartmanın Yunanistan’a yapılacağına dair bir rapor da konulacaktır. Belgelerin gerçek olduğuna inanılması için bütün tedbirler alınmıştır. 

İspanya’da bir kıyı kasabasına vuracak şekilde bir denizaltıdan denize bırakılacaktır ceset.

Bulunduğunda çantanın Madrid’e ulaşması ve orada faal bir Alman casusunun belgeleri çalması sağlanacak; onun aracılığıyla Berlin’e ulaştığında Hitler’in görüşlerine kulak verdiği nadir kişilerden bir istihbarat örgütü yetkilisinin eline geçmesi beklenecektir.

Tuzak, yetkili belgelerin gerçek olduğuna inanırsa Hitler’i de inandırabilir, o inanırsa askerlerini Yunanistan cephesine kaydırabilir hesabıyla kurulmuştur.

Gerçekten inceden inceye kurulmuş bir tuzak…

Ve Hitler tuzağa düşer ve operasyon başarıya ulaşınca savaşın çehresi değişir.

Reklam

Filmin sonunda verilen bilgilerden olayın gerçek olduğunu, ancak İngilizler’in kurdukları bu oyunu uzun yıllar saklayıp neden sonra ifşa etmeye karar verdiklerini öğreniriz.

Rusya –Putin– Ukrayna’ya saldırmakla benzer bir tuzağa düşürülmüş olabilir mi?

Böyle bir kuşku duymak için pek çok sebep var.

Putin ve toplantıya çağırdığı Ulusal Güvenlik Konseyi’nin üyeleri Ukrayna’yı işgallerinde bugün gelinen noktayı toplantılarında değerlendirirken konunun bu yönünü de gündeme getirebilirler.

Tabii Konsey üyeleri cesaretlerini toplayabilirlerse…

[İşgalin ilk günlerinde Konsey’i yine toplantıya çağırmış, beklediğinden farklı görüşte olduğunu fark ettiği istihbarat yetkilisini diğer üyeler önünde azarlamış, o görüntüyü de Rusya Today kanalında yayınlatmıştı Putin. O sebeple, cesaretleri kırılmış olabilir Konsey üyelerinin…]

Kıyma Operasyonu ile ilgili bilgiler tarih kitaplarında ve hatta internet ansiklopedisi Wikipedia’da da yer alıyor. Yalnız Putin ve Rus yetkililerin değil, hemen her ülkenin siyasetinde etkili insanların kendilerini benzer operasyonlara muhatap olup olmadıkları konusunda sorgulamalarında yarar var.

Hatta kararlar verirken “Yoksa oyuna mı geliyoruz?” sorusunu da sormalıdırlar.

Nihai yetkili konumundaki kişiler, kararlarına temel teşkil eden bilgi ve istihbarat kendilerine sunulduğunda da, onların ne derece gerçek olduğunu sorgulasalar akıllıca davranmış olurlar.

“Özellikle de bizim ülkemizde karar vericiler dikkatli olmalı” da demek isterdim, ancak böyle bir temenniyi hak edecek gelişmelerle karşılaşılsa bile, bu tür oyunların bize işlemeyeceği kanaatinin varlığından da haberdarım.

“Böyle oyunlar bize işlemez” görüşü herkese hakim.

O halde yaşananlara biraz yakından bakalım.

Ekonomide kendini belli eden sıkıntılar yalnız bizim ülkemizin derdi değil; ABD’de de, Avrupa ülkelerinde de enflasyon var, temel gıda maddeleri fiyatları arttı, enerji faturaları oralarda da el yakıyor.

Ancak oralarda ciddi bir enflasyonla mücadele var, bizde ise fiyatları durdurmak için alınan tedbirler sorunları daha da büyütüyor.

Her yeni tedbir devreye sokulduğunda, “Acaba oyuna mı getiriliyor” diye düşünmeden edemiyorum.

Yargıda birbiri ardına yaşanan olayları da hayırlı gelişmeler olarak göremiyorum.

Osman KavalaSelahattin Demirtaş… Şimdi Canan Kaftancıoğlu… Her konuda iddiaya girmeyi seven birileri “Bir sonraki hedef kişi Ekrem İmamoğlu” demeye başladılar bile…

Kendime “Kimin yararına bunlar?” sorusunu her sorduğumda vardığım sonuç, bu gelişmelerin arkasında bulunduğuna inanılan kişi ve örgütlerin aslında yaşananlardan zarar görebilecekleri oluyor ve “Acaba oyuna mı geliniyor?” kuşkuculuğum beni yeniden etkisi altına alıyor.

Dış politikayı unuttuğumu sanmanızı istemem. 

Ukrayna savaşında tarafsız tavrıyla dikkat çeken Türkiye, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üye olmasıyla sonuçlanacak sürece karşı çıkacağını açıkladı.

Türkiye NATO üyesi ve NATO’da kararlar bütün üyelerin onayıyla alınabiliyor. Türkiye bu açıklamayla ihtilafta taraf haline geliyor.

Acaba ince bir oyun mu?

Biz mi oyun kuruyoruz, yoksa bize kurulan bir oyuna mı muhatap oluyoruz?

Daha fazla önceliği bulunan ve daha önemli konu, Rusya’da Putin’in vereceği nükleer opsiyonla ilgili karar…    

İleride bugünlerin filmini de çekerlerse başkalarıyla birlikte bizler de neler yaşandığını o zaman öğreniriz.

ΩΩΩΩ 

NOT: Site birkaç saatliğine devre dışı kaldı. Bizden kaynaklanan bu durum için okurlardan özür dileriz.

Reklam

23 YORUMLAR

 1. Haçlı server haşhaşi trol ordusu kara propaganda ve akıl vermeye devam ediyor. Yön vermeye ABD den gelen ilk emirle rota çizmeye başlamış.
  Madem Nato yu sevmiyorsunuz çıkın. Yokya 70 yıl boyunca sovyetlerin ileri karalloğunu yap.
  ağzına bir parça bal çalınıp son 10 yıla kadar bütün silah sistemleri üretiminden uzak tutup sadece savaşta ilk zaiyet verilecek ülke ol. Sözde eşit ortaklıklığı elinin resi ile it.
  Madem benim güvenliğimi tehlikeye atacak hareketleri yapıyorsun o vakit sizin güvenliğinizde benim umurumda olmaz. Madem eşit ortaklık var o vakit beğenmeyen Nato dan çıkar.
  Trol arkadaş Nato dan kovulma olmadığını ancak Nato çıkmak olduğunu gayet iyi biliyor da ana vatanı ABD ye bu resti çekmemiz zoruna gidiyor anlaşılan

  ABD , PKK FETO gibi örgütleri koçbaşı olarak kullanır ama kullanım ömrü bitince veya fiyatı edince de satar. Nitekim o vakit geliyor.

  Fillandiya ve isveç NAto üyeliği karşlığında suriye nin kuzeyine yeni operasyon ve haşhaşi ordusunun uçak körüğünde gönderilme işlemi geliyor hazır olun.

  Birde aklınca yön veriyor Rusya da büro açıyor ona neden rest yok.Üzülme haçlı dostu Rusya ile de al ver yapacağımız konular tabii ki var.
  Bir bakarsın Kırım tanınmış.karşılığında Kıbrıs tanınarak Kuzey suriye türkiye ye bırakılmış.
  Birde aklıyla cami avlusunda cemaatle mi karar verdin.Türkiye nin haline bak diyor.
  Türkiye nin hiçbir konuda Batıya hayır diyemediği müstemleke memleketi olduğu dönemler zoruna gitmiyor. ABD ye büyük bir hadi oradan denmesi cami avlusunda olması zoruna gidiyor.Reis e sormuşlar oda cevaplamış yerinin önemsizliği nereden geliyor.
  Bu işe camide karar verildiğini nasıl zırvalıyorsun .Bu tür kara algılar sizi uçak körüğünden kurtaracak mı?.

 2. İngilizler, bizim oynadığımız oyun yüz yıl sonra anlaşılırsa erken anlaşıldı derler, gerisini sizi düşünün artık.
  Maalesef ekonomide yaşanan gelişmeler düzeltme niyetini göremiyorum ben, bilerek ve isteyerek halkın fakirleştirmesine göz yumuluyor. Tıpkı yargıda davaların bilerek uzatıldığı gibi, amaç çaydırıcı olacağı düşüncesi, aslında haksız satılmazlar. Bir çok dava uzun sürmesi nedeniyle takip edilemiyor ve bir sonuca varılamayacağı kanısıyla çeliyorlar.

 3. -Türk’ün Türk’ten başka dostu yok, ihtiyacı da yok!

  Veya;

  -Türk’ün Türk’ten başka düşmanı yok, ihtiyacı da yok!

  Veyahut da;

  -bize kimse tuzak kuramaz! kendi tuzağımızı da kendimiz kurarız icabında:))

  Türkiye yönetiminin akıl hocalarından Rahim Er İsveç Finlandiya üyelikleriyle ilgili 22.4.22 tarihli “bir koz olarak NATO!…” başlıklı yazısında Erdoğan’ın dünkü sözleri aynen bulunuyor.

  Bu gün de “don dönemeç” başlıklı yazısında şöyle diyerek tüm güvenlik birimlerini teyakkuz haline çağırıyor. Önümüzdeki bir yıl 20 yıla bedel bir yıl olacakmış rahim amcaya göre;

  “Yakın veya uzağımızda Türkiye muhalifi, rakibi ve düşmanı ne kadar lobi, şirket, medya unsuru, terör örgütü devlet varsa ellerinden geleni yapacaklardır. Fitne ve bozgunun her çeşidi çıkartılabilir. Toplumun en uç noktalarda sinir uçları kaşınabilir. Sosyal medya zift olup akar. Kitleleri sokağa dökecek her türlü yola gidilebilir. Kalemimizden yel alsın, telaffuz bile etmek istemiyoruz ama suikast ve sabotajlar olabilir. Büyük ölümler olabilir…”

  İyiki telaffuz etmedin rahim amca:)) kaleminden de bal damlıyor emi!

  Bütün anketler Erdoğan’ın asla bir seçim daha kazanamayacağını gösteriyor. Son aylarda yapılan büyün anketlerde Erdoğan’ın oyu en fazla yüzde 36 çıkıyor. Bu oy oranıyla Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olması imkansız.

  Zaten gidecek olan kambere hangi akılsız tuzak kurar.

  Ukrayna savaşı belirsizliği ve NATO

  Zaten 20 senedir NATO dan çıkmak için uğraşmıyor musunuz. AB’ye girmekten kaçtığınız için AB kurumlarını hiçe saymıyor musunuz?

  Şimdi AB ve NATO madem istemiyorsunuz çıkın gidin derse bu bir tuzak mı olur.

 4. buradan bazi trol arkadaslar😭🤤😂😎😂😎 dis politikamiza ve ic poltikamiza yon vermeye baslamislar.
  okumayip trol mu olsaydik🤣🤣🤣🤣😎😎

 5. Cami avlusundan Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğini veto edeceğini ilan etmiş. Herhalde cami cemaatiyle karar aldı. Kafadan kararlar. Ulu orta ilanlar. Ülkenin geldiği hazin durum.

  Bahane olarak da onlar PKK’yı besliyor ya demiş. İyi de, sevgili Putin’in PKK/YPG’ye Moskova’da büro açmış, kucağını açmış her gün görüşüyorlar. Ona niye laf yok.

  İçimizdeki matruşkaları öğrendik artık. Maskelerini nerede görsek tanırız.

 6. Ankara ve istanbul belediyeleri acilen kayyuma devredilmelidir, ulusal güvenlik ihmal ediliyor…
  Eğer ab tüm vatandaşlarımıza serbest dolaşım imkanı tanırsa finlandiyanın işi kolay,
  ama rusyayı avrupa konseyinden atıp türkiyeden de gerçek bir özür dilenmediği müddetçe isveç işi yaş, ona göre…

  • Ben de Mansur Başkan’ın geçmiş döneme ait yolsuzluklardan bahsederken, sıra kapaklarını tokatlayan, eski din öğretmeni ve İ.Melih Gökçek’in 12 yıllık belediye meclisi başkan vekilinin neden bu kadar ha gayretli “ben bu adamı konuşturmam” demesinin merakındayım.

  • Elinizi tutan yok. Bir gece yarısı kararına bakar kayyumunuz. Ama yemiyor galiba bu sefer. Ulusal güvenlik tehdidi bugünkü iktidarın kendisidir. Türkiye’yi batı bloğunda ve NATO’da Rus matruşkası rolüne dönüştürerek ülkeyi tehlikeye atıyor. Ukrayna gibi yapmak istiyor. Ukrayna’nın bu savaşta kaybettiği kadar parayı damat arka kapıdan sattı daha az sürede. Başka nasıl bir güvenlik tehdidi bekliyorsunuz. Tehlike yakın ve içimizde.

  • Ülkemiz maalesef pazarlık gücü olmayan zayıf liderlerin elinde böyle paralandı hep. Milyonlarca göçmeni üç kuruşa aldılar AB’den, bir de resmen utanmadan finansı iyi yönettiklerini iddia ediyorlar (sen önce damadına sahip çık, hazineyi boşaltmış arka kapıdan), şimdi de Hayret birisi çıkmış şöyle pazarlık yapsın böyle pazarlık etsin. Başka? Çok sevdiğiniz otoritenin kapasitesi bu.

 7. ABD kş vakvaklar hemen kara propagndaya başlamış.ABD sözünden çıkarsanız tuzağa düşersiniz.
  Hele avrupda terör örügütünü kınamamak bşle suçken bütün olanakları ile PKK yı destekleyen hendekler kazdıran,makinalarını tahsis eden HDP Binlarını askere alma bürosu gibi kullanan Deirtaşı hapse atmak ne demek.

  Bakın ABD den fonlanan,beslenen,orada namusunuza dokunmadan itinai ile beslenen FETÖ ve PKK lı güzeller.
  12 yıldır Türkiye diş geçiremeyeince silah ambargoları bir bir kaldırılıyor.
  Türkiye (Reis) diyorki eskiden sözünüzden çıkmayan Türkiye nin Yunanistan ı eliyle Nato ya soktuğu gibi sokmayacağım.şartım var.
  PKK ve FETÖ den arınacaksınız.
  Kısaca bu yaz Suriye nin kuzeyi bummm olacak.Bir gecede satıp çıkacak ABD .
  Uzun sürecek bir Rusya-Ukranya savasşında da Rusya Türkiye nin Suriye nin kuzeyindeki egemenliğine çok ses çıkarmayacak
  FETÖŞ cülerde uçak körüğünde buraya postalanacak.
  ama korkmayın bir büyükbaşın buyurduğı gibi Haçlılar namusunuza dokunmayacak ama zamanı gelince ederine satacak.
  Benden söylemesi

 8. KONSEY, KONTROL, TAKİP
  Bizde de hatırlayabildiğim kadarıyla “Fiyat İstikrar Komitesi” kurulmuştu.
  Bir sürü bakanlık, Merkez Bankası vs var iken.
  Bu komitenin adını bilen var mı?
  O zaman bunun yetersiz olduğunu komiteyi takip, takibin kontrolü gibi yeni kurullar kurulmasını tavsiye
  etmiştik!
  Sadece yeni kadro,makam araçları olduğunu, yeni masraf kapısı olduğunu, kamu harcaması olup bu tür uygulamaların fiyatları daha da patlatacağını söylemiştik. Daha doğrusu yazmıştık.
  Sonuç hepimizin malumu.
  Putin vb.nin konseylerine gelince:
  Tüm konseyler “Damardan Giriş Konseyi”dir.
  Sözde liderleri ne duymak istiyorlarsa onu söylerler.
  Ve bu konseylerin üyeleri de kriminal tiplerdir.
  Nu nedenle bu konseylerden çıkacak kararların da bir tek özelliği vardır:
  “En yanlış”

 9. Johnny Depp’in Amber Heard’a açtığı dava da bu konularla ilintili olabilir.

  Beni ne ilgilendirir Johnny-Amber meselesi ama mahkeme canlı yayınlanıyormuş, benim de günde en az 10 defa karşıma çıkıyor. Hiç de ilgilenmiyorum sinema dünyasıyla, televizyonu unutalı 10 sene oluyor. Ziyaretlerde görüyorum ancak.

 10. Batılı duvarları örürken kendini güvende hissetmek için mi yoksa siper olarak kullanmayı mı hesap etti acaba?
  Yarın birliklerinin içine putin gibileride alıp, iyi ve kötüler oyunu sergilerse şaşırmalımıyız?
  Ortadoğu’nun Karadeniz’in doğu kıyılarına göz dikmiş çıkartma yapmış batı, ortada TR var yandan geç ayakları yaparmı ki?
  Karadeniz’in kendi gölü olmasını mı planlıyor batı? Öyleyse Ege de hesabı ne?
  İhtiyacının Yarısını aldığın d.gaz gıda gibi ihtiyaç maddeleri nin ülkelerini niye tarumar eder batı?
  Sen bu denklemin neresinde olduğunu biliyorsan oyunu anlamışsan mesele yok🤗
  Yok iki gemi geçip boğazdan…
  Yada ukryn bizim dron sattığımız buğday aldığımız yazın bize gelip Antalya’da tatil yapıyor döviz bırakıyorlar …
  Deyip senide hedefliyorlarsa netçez?

 11. Putin elbette oyuna geldi. Kırıma ses çıkarılmayınca yemi aldı ve Ukrayna bataklığına bodoslama daldı. Sonrası malum, diğer diktatörler gibi tarihin çöplüğü.

  Saddam’a da aynı oyunu yaptılar. Kuveyt’e yürümek istediğini açık açık Amerikan elçisine sorunca, tabii tabii yürüyün sorun olmaz cevabını aldı. Salak bir şekilde Kuveyt’e girdi ve sonrası malum. Irak diye bir ülke var mı kimsenin umurunda değil artık.

  Oyun kuranlar var. Oyuna gelenler var. Arası olduğunu düşünmüyorum.

  • Ukrayna’ya girmeseydi bizim göreceğimiz Kırım’dan çekilmesi ..
   Göremeyeceğimiz kim bilir daha nereler/ neler/ neresi orasının deresi geleceğini gördü potinin mavi😨 gözleri.🙃

 12. İsveç finlandiye olayın da bizim rusya cı olduğumuz planlanıyor olabilir. Uye olup olmamaları bizim vereceğimiz kararda Rusyanın tavrı önemli olacak. Bunu da siyaset bilimcilerin dış politika uzmanlarının cevap vermesi gerekir. Soru batı ne der değil Rusya ne der bunun üzerinde çalışılmalı.Zaten batı ya ağzınla kuş tutsan yaranamıyacaksın ve sen hep kötüsün .
  soruyu böyle değerlendirmeli.

  • Rusya’nın ne diyeceği belli. Verin Kırım’ı verin Ukrayna’yı verin Kars’ı Ardahan’ı boğazları. Bence de verin verin. Bu hesapla daha çok verirsiniz. Türkiye, NATO içindeki Rus matruşkası rolünü uzun süre oynayamaz. Biletini keserler.

  • Orada bir mantık yok. Karanlıkta ıslık çalmak o sadece. Biz sürekli oyuna ve tongaya getiriliriz. Ruhumuz da duymaz. Üstelik aynı oyuna on kere getiriliriz yine ruhumuz duymaz. Çünkü okumayız, yazmayız, ders almayız, okutmaz ve yazdırmayız. Medeni ölü yaparız adamı. Nokta.

  • Tüm dolandırıcılar “Kendilerinin en akıllı en zeki olduğunu sananları” dolandırır.
   Pekâlâ ortalamanın da altında olup, kendini böyle sananlara ne denir?
   Aptal mı?
   Embesil mi?

Yoruma kapalı.