Can sıkılınca çekilmez olur insan.. Canının sıkılmasını istemeyen bu yazıyı okumasın…

29
Reklam

Uzun sefere çıkacak gemiye tayfa yazılmak için kaptanın karşısına çıkan üç adamdan biri gözünün herkesten daha uzağı gördüğünü, diğeri kulağının başkalarının işitemediklerini işitecek keskinlikte olduğunu söyler. Sıra kendisine gelen üçüncü “Benim de bunların haline baktıkça canım sıkılır” der ya fıkrada, benim şimdiki havam yine o üçüncü kişi gibi…

Yine canım sıkılıyor.

Koronaya değil, başka olaylara…

Sözgelimi, İsrail’de patlak veren Filistinli çocukların da kanlarının döküldüğü olaylara baktıkça sıkılıyor canım…

Hep aynı şablon: Kaybedenler ve kazananlar baştan belli…

İsrail 1948 yılında kurulurken kendisine şimdikinden çok daha az olan sınırlar belirlemişti. Ardından birleşik Arap ordularının başlattığı savaşlarda topraklarına yeni topraklar kattı, genişledi. Yenildi sayıldığı 1973 savaşından sonra Mısır ve Ürdün’le anlaşarak işgal ettiği yerlerin çoğunun sahipliğini pekiştirdi. Sonrasında çıkan her saldırıda ise, uluslararası camianın Filistinlilere ait olduğunu kabul ettiği yerlerin bazısını en radikal yerleşimcilerin yerleşmesini sağlayarak hakimiyet alanlarını genişletmeyi de başardı.

Bir şeyi daha becerdi İsrail: İşgalci ve acımasız olduğu halde kendisini mağdur ve mazlum olarak göstermeyi…

Arap-İslam dünyaları ne yaptı?

Reklam

Hep kınadı. Hep yüksek perdeden attı tuttu. 

Yanılmayı ne kadar çok isterim, ama şimdi olacak olan da bu: İsrail yine kendisini mağdur ve mazlum göstermeyi becerecek, karşı cephe ise, kendi kitleleri gözünde haklı davayı savunduğu izlenimi yaratmayı hedef alarak atıp tutacak…

Daha önce bu şablonun her tekrarlanışında olduğu gibi, benim yine canım sıkılacak…

Olan daima İsrail ile çatışan cephe görüntüsündeki Filistinlilere oluyor.

En uzun süreyle İsrail’de başbakanlık koltuğunu işgal eden Benjamin Netanyahu, siyaseten başı ne zaman sıkışsa, karşı cepheyi kışkırtacak bir davranış sergileyerek ortamı kızıştırmayı ve meydana gelen gelişmeleri makûs talihini değiştirmek için kullanmayı biliyor.

Herhalde bu yüzden olacak, bu son olayı takiben, Netanyahu’nun yandaş medyası, “Bu kez krizi o çıkarmadı” yalancı şahitliğine başvurdu.

Oysa biliyoruz, Ramazan bayramına hazırlanan Kudüs halkının Kadir Gecesi’ni kana bulayan askerleri Mescid-i Aksa’ya ondan başkası göndermiş olamaz.

Filistin ne zaman kanlı olaylara sahne olsa hep aynı düşünce aklıma gelir: İsrail devleti adına düşünenlerin, en geniş haliyle karşı tarafı zaman içerisinde deneyimleyerek ve her türlü ihtimali göz önünde tutarak belirlediği çok alternatifli planları olmalı. 

Reklam

Her türlü karşı girişim öngörüldüğü gibi, mutlaka meydana gelmesi gerektiği halde öyle bir girişim kendiliğinden ortaya çıkmadığında, isteneni yapay olarak başlatmanın yöntemlerini de hesaba katan planlar… 

Çok yanlış bir düşünce mi bu? Hiç sanmıyorum. 

Şimdi yaşanan kanlı gelişmeler yerini sakin ortama bıraktığında ortaya çıkacak tablo ne demek istediğimi gözler önüne bir kez daha serecektir.

O tabloda Filistinliler ve yaşananlarda Filistinliler yanında yer alanlar, test ettikleri güçlerinin fazla olmadığını görerek hiçbir şey elde edemeyecekler, buna karşılık kan döken, hakları gasp eden cephe yaşananlardan bu kez de kazançlı çıkacaktır.

Bu öngörüm yüzünden canım sıkılmasın da ne olsun?

Zaman içinde olanlar

Filistin karşıtı taraf 1950’lerden 1970’lerin başına kadar tek cephe halindeydi. Bu gün o görüntü yerini çıkarlar temelinde bölünmüşlüğe bıraktı. Filistin ve Filistinliler Arap ve Müslüman kardeşlerinin hepsinden aynı sempatiyi görmüyorlar.

Halklar davalarına -eskisi kadar olmasa da- sahip çıksalar bile devletlerin çoğu için öyle bir dava kalmadı.

Mısır ve Ürdün 1970’lerde İsrail ile savaşmazlık anlaşmaları imzaladılar, onun bozulmasını istemezler. Sürekli savaş halinin yeniden kendini dayatması işlerine gelmiyor çünkü. Yakın zamanda İsrail ile ilişkileri normalleştirme sürecini (İbrahim İttifakı – Abraham Accords) başlatan Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Fas ve Sudan ile onlara katılması beklenen Suudi Arabistan ve Umman’ın gözleri, kurdukları veya kurmayı arzuladıkları İsrail ile ikili ilişkilerin kendilerine kazandıracaklarının cazibesi etkisiyle kamaşmış durumda…     

BAE/Abu Dabi’nin Etihad havayolları İsrail’e doğrudan uçak seferlerini daha birkaç hafta önce başlattı. İsrail’in El/Al havayolları uçakları birkaç aydır Mekke ve Medine’nin üstünden de uçabiliyor artık.

İsrail devleti kurulurken çıkan savaşta (1948) toprakları işgal altına düşünce Filistin’i terk edip kendilerine yakın bildikleri ülkelere sığınan Filistinlilere evlerine dönüş yolu kapalı. Bir bölümü o gün bugündür komşu ülkelerdeki kamplarda ilkel şartlarda hayatlarını sürdürüyorlar. Bir bölümü de yerleştikleri Arap ülkelerinde günlük hayatlarını sürdürüyor, fakat evlerine dönecekleri umudunu her gün biraz daha yitiriyorlar.

Arap ülkelerinde 70 küsur yıldır ‘misafir’ olarak yaşamakta olan Filistinlilerin hayatı, İsrail’de patlak veren her kanlı olayda, biraz daha zorlaşıyor.  

Filistin-İsrail denkleminde böyle olayların yaşandığı ilk bayram olmamasına rağmen, koronanın insanların üzerine boca ettiği asap bozukluğu üzerine bu sevimsiz düşünceleri katarak iyice moral bozmak istemem. 

En iyisi bu yazıyı burada noktalayayım.

Benim canım sıkılıyor, ama benden başkalarının canını sıkmak hiç hoşuma gitmiyor.

ΩΩΩΩ 

Reklam

29 YORUMLAR

 1. Herkes tutturmuş bir Filistin de Filistin. Afganistan’da bir okulu bombaladı “müslümanlar” ve çoğu kız öğrenciler olmak üzere en az 85 kişi öldü. Filistinden daha ağır bir sonuç. Buna neden dini bütün müslümanlar bir kelime etmiyorlar, kınamıyorlar, bir şey yapmıyorlar. Müslümanın müslümana yaptığı normal mi?

  Ayrıca Filistinden atılan roketler de açık bir savaş ilanı. Masumların üzerine roket atmak da bir savaş suçu. İsrail de aynısını yapıyor diyeceksiniz. İki yanlış bir doğru yapmıyor işte. Bunu da not edelim.

 2. Yakın gelecekte Suriyede pyd-israil devleti ile komşu olacağız.
  Türkiye devlet olarak bu siyonit tehdide karşı hazırlıklarını yapmalı .Perşenbenin gelişi çarşambadan nasıl belli ise arzı mevud komşumuz israil olacaktır.HDP li Temelli ““Bugün Türkiye’nin en bereketli toprakları burası. Buralar vaat edilmiş topraklar. Musa, bütün ömrünü bu toprakları arayarak geçirdi. Geldiler bu toprakları da kuruttular!
  Siyonizm araplardan çok Türkiyenini
  beka sorunudur.içimizdeki siyonistlere dikkat…

 3. Bir basın haberi:Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Sıkıntıya düşen insanlarımız, esnafımız çalışanımız olduysa, hepsinden helallik istiyoruz” dedi. Önce İYİ Parti lideri Meral Akşener, sonra da CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, cevap verdi. Akşener, “Madem helalleşmek istiyorsun, korkma, getir sandığı helalleşelim” dedi. Kılıçdaroğlu da “Helalleşelim kesinlikle. Türkiye için erken seçim çağrısı yapıyorum” dedi.Kaynak:internethaber. Soru:Erdoğan ile helalleşmek bu kadar kolay mı?Sizler erken seçimle helalleşiyorsunuz ama kendilerine haksızlık ve zulüm yatığı yığınla kişi hakkını helal eder mi dersiniz? Erdoğan,aveneleri,ortakları,destekçileri,dostları birlik olsa ve hepbirlikte ağzıyla kuş tutsalar dahi ;şahsen asla hakkımı helal etmiyorum.Saygılar.

 4. Maalesef Araplar hiçbir zaman tek cephe olmadı.her zaman her devlet kendi durumuna göre Filistin davasını kullandı

 5. Bir devlet kendi içerisinde adaleti sağlarsa! O devlet komşularını ne kadar karıştırırsa karıştırsın vede savaşışrsa savaşsın kimseler o devleti yenemez ve o devlet ilalebet gelişır yayılır tıpkı Osmanlı devleti gibi! Taaki Îran gibi bir devlet çıkıp ilk kin ve nefret tohumu olan Alevi Sünnü ayrımcılik bağını yetiştirerek makam mevki ve güçten başka birşey düşünmeyen Padışahın kendi vatandaşlarına soy kırım yaparak sindirmek istediğı an tepetakla gitmeye başlar ve 3 kita hükümdanlığı ufak bir kara parçası ve böl parçala yöntemi ile yönetilerek bir gün dahı huzur bulamayan bir ülke çıkar.

  Bu durumda Îsrai kendi iç adaletini sağladıktan sonra kimseler onların bileğini bükemez. Kendi vatandaşı olan Araplar için en ufak bir ayrımcılık yapmadan sürekli savaş halindeki ordusunun emniyetinin içinde Araplardan ve Hırıstıyanlardan Generalker’de dahil her kademesinde görev yapanlar var.
  Israilin başarısı iç işlerinde adaleti ayakta tutması. Îsrail vatandaşı olan Araplardan olsun Hırıstiyanlardan olsun şimdiye kadar! Hiç birisi ülkesinde can güvenliğinin olmadığına dair dış devlere iltic etmemişler ve ülkelerinden’ de mennular.
  Pasaportları her yerde geçiyor ve saygı gösteriliyor.
  Düşümiyen, okumayi araştırmayı sevmeyen bizim gibi özde değil sözde müslüman olan ülkelerde kendi gözümüzdeki çöpü görmeyiz başkalarının gözündeki dikeni görürüz.
  Îsraili en so kınıyacak devletler Türkiyede dahi bütün müslüman ve Arap ülkelridır.

  • Peki, Joe Biden ne yapmak istiyor?
   Bekleyip göreceğiz Trump’ın ortadoğu ve Dünya diktatörleri ile birlikte kendi ülkeside dahil Adaleti ortadan kaldırarak böl parçala tak taktiği ile ektiği tohumları kurutabilmek için 50 senelik siyasi tecrübesi ile cehennemeye çevrilmiş dünyayi az bir zararla düzeltmek istiyor.
   Okumayi ve olaylari iyi takip edenler Biden’in ne yapacağını iyi bilirler.

   Hatırlamakta fayda var! Obama ve Biden Abi Kardeş gibiler!
   Obama Netanyahu ile hiçbir zaman iyi ilişkiler kurmad! Hatta Obayi aşağılamak için Çoğunluğu ellerinde tutan Cumhuruyeçi senetörlet netenyahuyu senetõde konuşturdular. ABD tarihinde olmamiş bir olay başka devlet başkanı ABD senetesunda konuşma yapiyor ve ABD başkaninı eleştiriyor.

   O zaman Obama olsun Biden olsun Erdoğanın gerçek yüzünü bilmiyordular.
   Obama sırf Erdoğan ve Türkiye için ısraile gittmişti ve Netenyahuya Türkiyeden özür diletmmıştı.

   Umarım bu son olayda Trump ve dünyadaki onu ekibi deşifre olur.
   Bunuda ancak Biden gibi sakin barış yanlısı ve akılli birisi başara bilir tabii ömrü yeterse.
   Biraz kabuğunuzdan çıkın ve azda olsa bir dünya turu attın.
   Saraylarda yaşayanlara değil kendi gözlerinize inanın. Türkiye Oldu bitti filistin gibi bır gün dahi insanlarda huzur yok. Aramızdaki tek fark onlar arap ve yahud biz ise kendi kendimizi yiyiyoruz.

 6. Kahrolsun israil kahrolsun siyonizm ümmet nerede islam dünyası nerede gibi slogan ve çağırmalar etkili değil.
  Filistin bizzat ve aynen islam dünyası tarafından satıldı.
  İslam dünyası ütopik bir masal.
  Binbirgece masalları bile daha gerçekçidir.
  En azından orada anlatan şehrazat dinleyende şah şehriyar gerçek kişi.
  One minute den bana mı sordunuz da gittinize evrilip 20 milyon dolarla sonuçlandı filistin davası.
  Uluslararası sularda katledilen vatandaşlarımız katledildi.
  Birileri mehmetçik filistine diye slogan atıyor.
  Bence gitmesi gerekenler kefen niyetine püsküllü çarşaflar giyip siyasi lider karşılayanlardır.
  Yalnız kefen çıplak vücuda giyilir altına iç çamaşırı giyilmez.

 7. Çin çok uzak olduğu için bizim siyasal islamcıların gözleri orayı göremiyor. Dibimizde hazır siyaseten gösteri yapacak Arap Filistin varken ne gerek Türk Uygur’a. Sonra Çin aşı falan vermez.

  Savaş ve şiddet yolunu daima İsrail kazanacaktır. Araplara aktif Sovyet desteği varken de böyle oldu… Üstelik İsrail savaş ve şiddeti “savunma hakkı” bahanesi için kullanmaktadır. Hitler’in “hayat sahası” bahanesi gibi…

  ABD’de ve Avrupa’da İsrail’e karşı insan haklarını savunan geniş çevreler vardır. Onları harekete geçirmenin zamanı gelmiştir. Ama bizde kaliteli bürokratlarda kalmadı.

  Bürokratlar kandırmaca, şaşırtmaca yolunu tutduğu için itibar edilmiyor.

 8. CANLI YAYIN

  GÜNDEM
  ALMANYA
  Reklam

  Almanya Cumhurbaşkanı: Yahudilere karşı nefrete müsamaha göstermeyeceğiz
  2 saat önce
  Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier
  Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, İsrail ile Filistinliler arasında şiddetin tırmanmasının ardından Almanya’da düzenlenen eylemlerdeki antisemitist tutumu kınadı.
  İsrail’in Gazze Şeridi’ne saldırılarına tepki gösterenler tarafından Almanya’nın farklı kentlerindeki sinagogların önünde İsrail bayraklarının yakılması ve antisemitizm içeren sloganların atılmasını Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier kınadı.

  POLİTİKA | 13.05.2021
  Netanyahu: Gazze’ye operasyon bir süre daha sürecek
  İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik hava saldırılarında bazı binalar yıkıldı
  Bild gazetesine bir makale yazan Alman Cumhurbaşkanı, “Kim tarafından olursa olsun Yahudilere karşı nefrete ülkemizde müsamaha göstermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

  “Anayasamız ifade ve gösteri özgürlüğünü garanti altına alıyor” diyen Steinmeier, “Davut Yıldızı’nın yer aldığı bayrağı kim sokaklarımızda yakar ve antisemitist sloganlarla bağırırsa, sadece bizim gösteri özgürlüğümüzü suistimal etmekle kalmaz, işlem yapılması gereken bir suç işler” ifadelerine vurgu yaptı.

  Steinmeier, Almanya’da “Yahudilere yönelik tehditlerin hiçbir haklı gerekçesinin olamayacağının” da altını çizdi.
  İşte siz busunuz Türkiye bayrağı takılınca

 9. Karadeniz’de damadın birisi , kayınvalidesini dövmekten dolayı mahkemede yargılanıyormuş .Hakim şahit olan Temel ile Dursun’a sormuş,
  – Siz ; bu adamın , kayınvalidesini dövmesine şahit oldunuz mu ?
  Şahitler cevap vermiş,
  – He , haçim bey töverken piz da oradayduk daa.. , cözlerumuzla cördük !
  Hakim , şahitlerin adeta övünür gibi konuşmalarına biraz içerlemiş , kaşlarını çatarak ve biraz da kızgın bir şekilde tekrar sormuş,
  – E peki , madem oradaydınız ve gördünüz , neden yardım etmediniz !
  Temel ile Dursun yine gayet rahat bir şekilde ve biraz da şaşırarak cevap vermiş,
  – Haçim bey, herif çok rahat idi , pizden yardum mardum istemedi ki !
  Evet.İsrail kimseden yardım istemiyor ki dünya niye müdahale etsin !
  Herkese selamlar ,iyi günler

 10. BAYRAM NAMAZI

  Temel’in birgün annesi vefat etmiş. Herkes saf tutarken cemaatin arkasında bekliyormuş. İçlerinden biri sormuş:

  -Temel! Ananin cenaze namazini kilmican mi?

  Temel

  -Haçen pen çenaze namazi kilmayi bilmiyom! demiş.

  Aradan bir hafta geçmiş, bu sefer Temel’in kaynanası ölmüş. Bakmışlar ki, Temel en ön safta. Bunu gören cemaat merak edip sormuş:

  -Ula Temel! Hani sen cenaze namazi kılmayi bilmeyidun?

  Temel cevap vermiş:

  -Haçen bu çenaze namazi değil ki, payram namazidur da!Can sıkıntınız biraz hafifledi mi?saygılar.

 11. Herkes film çeviremez. bir diğeri seyirci olacak. herkes herşeyi yapamaz. ötekiler kendine yapılanlar kısmısında yer alacak.
  mesela güney sınırımızın dışında adamlar fink atıyor. yerüstündekini temizle, fare gibi deliğe kaçıp saklanıyor.
  Saddam niçin gayrimeşru mücadele yapmış, italyan fransız niçin afrikada alaman gaz odalarında insanları katletmiş?
  En günceli, veba salgını, geçtim ispayol sagınını bile okuyup belletememişiz çocuklarımıza!
  Fakat, lakin.. tik demeden tok, wat demeden sap rap, demeden sinyali teledramdan gençlere boca etmelerine seyirci kaldığımız gibi!..
  Ozaman da seyretmiş insanlık, şimdide seyrediyor, yarın da seyredecek vesselam.
  NOT: asıl canımızın sıkılması, sorunu da çözümü de, hatta nereden başlamamız gerektiği ni düşünmemiz gereken yer yazarın belirttiği tam burası dır belkide:
  ”..toprakları işgal altına düşünce Filistin’i terk edip kendilerine yakın bildikleri ülkelere sığınan Filistinlilere evlerine dönüş yolu kapalı. Bir bölümü o gün bugündür komşu ülkelerdeki kamplarda ilkel şartlarda hayatlarını sürdürüyorlar. Bir bölümü de yerleştikleri Arap ülkelerinde günlük hayatlarını sürdürüyor, fakat evlerine dönecekleri umudunu her gün biraz daha yitiriyorlar.”
  (bunlar geri dönecek mi? dönebilecek mi? yoksa denizden geçerken botları delinecek mi? o birileri ne diyecek? yanımıza gelin mi?
  yoksa evinize dönün mü?)

 12. Bu nasıl çaresizliktir.
  Söz konusu israil olunca dünya sus pus.
  Hani dünyayı boşverin müslüman dünyası sus pus. Rahmetli Erbakanın meşhur bir sözü vardı;

  “8 milyonluk İsrail için, 1.5 milyar Müslüman Ebabil bekliyorsa; Ebabiller gelse İsrail’i değil, bizi taşlar! 

  Dünyanın ses çıkarmadığı saldırılarda şu ana kadar 28’i çocuk, 15’i kadın olmak üzere 119 kişi şehit olurken, yaralı sayısının 630’a çıktı.

  Bizler de birbirimizi yiyip duralım.

  • Demek itiraf ediyon, bizde bunu diyoruz Yönetim iki yüzlü, Bunlarla bir köy olmaz gel bizi kandırmayan, popülüst davranmayan yöneticiler seçelim.

  • Sus pus değilller
   ABD İsrail in katliamlarına
   batının ikiyüzlülüğüne. Değil
   Onların karşılarında duran tek lidere çamur atmak işin takka atlıyor
   Haçlılar ve Haçlıların namusuna dokunmayan. Biden in muhalifleri
   Birde görünmeyen ama tam göbeğinde olan brütüsler var ki pusuda değme gitsin

 13. Guterres açıklaması
  “Sanatın, ortak insanlığımızı ifade etmenin insanlar ve kültürler arasında köprüler kurmanın en güçlü yollarından biri olduğuna kuvvetle inanıyorum.”
  Filistin de çoçuklar öldürülürken ortak insanlığımız böyle katlediliyor.

 14. Kimse canı sıkılmasın, keyfi bozulmasın diye kendisini de ileride olumsuz etkileyecek bu kangren soruna, gerçekleri göz ardı ederek, başını kuma sokarak umarsız kaldığı için olsa gerek İsrail, yayılmacılığını sürdürüyor ve her attığı adımda da başarılı oluyor.

  Bugün İslam dünyası ve bölge ülkeleri, devlet ve kamuoyları eskiden olduğu kadar konuya duyarlı değiller; öyle ki, Filistin’in arkasında ilk sırada yer alan, reddiyelerini açıkça dünyaya izhar eden Türkiye bile, içerisinde Filistin davasına duyarlı olan kamuoyunu yıllardır bitirdi; ta ki, Kadir gecesinde yapılan son saldırıya kadar..Kaldı ki, meydanda toplanan kalabalıklar bir siyasi partinin mitingi izlenimini vermekten öteye geçmedi.

  Diğer Müslüman ülkeler hakeza; devletleri, İsrail ile anlaşma yolunu seçtiler. Perde arkası olan ilişkiler ise hiç birimizin malumu değil. Yani eskiden olduğu kadar Filistin konusunda ne Müslüman kamuoyları ne de İslam dünyası ülkeleri güçlüler. Daha bir eli kolu bağlı hale geldi İslam dünyası.

  İsrail artık Kudüs başkent ilan edildikten bu tarafa Mescid-i Aksa’ya dair eylemlerine daha bir hızlı girişecektir. Bu şunu habercisidir: Bazı Arap ülkeleri ile yapılan anlaşma ve ilişkilerin geliştirilmesi çabaları sonrası İsrail, İslam dünyasına, sınırlarını aşan, ekonomik, siyasi ve fiziksel müdahalerde bulunacağı, megaloideasına bir adım daha yaklaştığı görüntüsünü verecektir.

  Bütün bunlar, konuya canımız fazla, gerektiği kadar sıkılmadığı için oluyor olmasın. Biz, İslam dünyası kendi canımızı sıkmadığımız sürece İsrail ümüğüzü sıkmaya başlayacak.

  Yazarımız kimsenin canını sıkmak istemedi, ben okuyanların canını sıkmış oldum galiba.

  Ramazan Bayramınız kutlu olsun(!)

 15. Sayın Koru, Arap/İslam dünyasından ne Filistin için ne de yoksul geri bırakılmış İslam alemi halkları için işe yarar bir şey çıkmaz. Geçmişşte olduğu gibi bugün de yarın da olacak olan budur. Bir şeyler çıkması için İslamın üzerine sinmiş olan Emevi (Muaviye) toprağını silkelemesi Asr-ı saadet dönemindeki haline ulaşması gerekiyor. Bunun olması da imkansıza yakın. İslam ülkelerinin diktatörleri üç maymunu oynamaya ve kasalarını doldurmaya devam ettikçe ki daha yıllarca edecekler gibi gözüküyor sizin de bizlerin de -ne yazık ki- canları daha çoook sıkılır…

 16. Garip bir dervişin yolu çölden geçecektir ama tek başına yola çıkmaya cesaret edememektedir. Yolun kenarında bekleyip çölden geçecek olan bir kervanın kervancı başından kendisini de çölü geçinceye kadar kervana kabul etmesini rica eder.
  Kervancı başının müsaadesiyle çöl yolunu yarılamışken eşkıya baskınına uğrarlar.
  Şakiler kervanda ne var ne yok hepsini alıp giderken garip derviş arkalarından bağırır: “Kervancı başının üstündeki yelek çok kıymetlidir, onu da alın.” Şakiler dönüp onu da alırlar…
  Çölün ortasında bütün varlığını eşkiyaya kaptıran kervancı başı dervişe dönerek: “Eşkiyanın yaptığı senin yaptığın kadar bana ağır gelmedi. Seni yolda gördük, aldık; yedirdik, içirdik. Bizden ne kötülük gördün de yeleğimi bile eşkıyaya aldırdın?!” der.
  Derviş: “Efendim, onların zulüm ve eziyetleri ve haddi aşmışlıkları o kadar çoğalmıştı ki, gayretullaha dokunmaya dört parmak kalmıştı. Senin yelek o dört parmağı da kapatır inşallah.” der.
  Bir müddet sonra devriye görevinde olan askerler eşkıyayı yakalar ve malları sahiplerine iade ederler.
  Az kaldı !!!!!!!

 17. Canınız sıkılmıyorsa aklınızdan vicdanınızdan şüphe etmek gerekir.Şöyle bir düşünmek lazım .Bu terörist ,bu vahşi bu şeytani ülkeye kim karşı çıkabilir di. Kimden çekiniyordu .
  Irak , suriye , libya vs vs hepsi yerle yeksan oldu .Türkiye yi denediler geziyi organide ettiler olmadı .15 temmuz u denediler olmadı.Tek karşı çıkabilecek türkiyeyi saf dışı bırakamadılar. Son 10 yılda yaşananları birde bu gözle değerlendirmek lazım.
  Şimdi her yıl yayınlanan insan hakları , hukuk , basın vs gibi ülkeler sıralamasına bir bakalım. Türkiye diplerde neden ??? Algı yönetimi mevcut iktidarı ortadan kaldırmak.
  Baktılar olmuyor bu sefer muhalefeti satın almaya çalışıyorlar.
  Peki bu vahşeti destekleyen , yapılanları normal gören meşru mudafa olarak gören ülkelerde sizce insan hakları var mı ? sizce hukuk var mı ? sizce basın özgürlüğü var mı. İnsanları katledeceksin. Cocukları öldüreceksin sonra insan haklarından bahsedeceksin . İşte buna isyan ediyorum , bunlara inanalara isyan ediyorum .Camiyi bombalayacaksın sonra meşru mudafa diyeceksin bu mu insanlık bu mu basın özgürlüğü neden basın yayın hayır İsrail katliam yapıyor diyemiyorlar ?? Neden Neden ?
  Çünkü tıyniyetleri bu onlardan olmayanlar insan değil onlardan olmayanların yaşamaya hakkı yok . Sorarım size Vatikan a bir saldırı yapılsaydı ne olurdu acaba ? Bunu düşünelim.
  Peki bu böylemi gidecek asla göreceğiz bir gün bu kana susamış canavarlar bedelini nasıl ödeyecekler . geçmişte ödediler ama ders almamışlar . Herkesin bir hesabı var ama yüce yaradanın da bir hesabı var gayretullaha dokunmaya az kaldı ….

   • Neden coca kola içiyorsun ? Neden boing e biniyorsun ? neden ariel deterjan kullanıyorsun ? Vs vs
    Neden sabahtan akşama Filisti in tek yardım edeni yöneticisine saldırıyorsun.tankla tüfekle mi saldıralım .İntihar etmek olmaz mı ?
    57 müslüman ülke arasında Kudüs başkent ilan edilirken kim BM den karar çıkart tı .Kim BM yi toplantıya çağırıyor. ?
    Bırakalım hamaseti birbirimize saldırmayı ne yapabiliriz. Neden Mısır ile
    , Suudi Arabistan ile alınacak tedbirleri konuşamıyoruz. Neden alternatif çözümler üretemiyoruz. Neden sadece yönetime saldıralım kendimizi rahatlatalım .Deşarj olalım bu yeterli mi ? Milli ve insani davalarda biraz akıllı olalım . Yeterince arkadan vuranlar var zaten . Lütfen insanlık adına birlik olup çözüm sunalım .Neden bir twıter bombardımanı yapmıyoruz .Neden bedevi şeyhlerine mesaj iletmiyoruz. Neden Biden denen yahudi kölesine gerçekleri anlatmıyoruz. neden ABD Almanya da yayınlanan gazetelere insanlık dramı için reklam vermiyoruz. ? Neden Neden ??

    • çünkü dinlemiyorlar, senin askerin neden libyada ırakta suriyede savaşıyor, irak suriye libya hangisi sana saldırdı diyorlar. sen diyorsun ki kendi güvenliğimiz için savaşıyoruz onlar da israil de kendi güvenliği için saldırıyor diyorlar.

     Filistinliler de Erdoğan bize destek olmasın, onun tavrı bizim durumumuzu daha da kötüleştiriyor diye şikayet ediyorlar.

     şimdi buyur ne anlatacaktınız?

  • Dünyadaki tüm liderlerin bindikleri uçaklar ya Boeingtir ya da Airbus. Bu uçaklar da yazılımları sayesinde uçarlar. Bu yazılımları da F16’larda olduğu gibi kimseye vermezler. Küçük bir yazılım hatası mesela irtifa değerleriyle oynama v.b. bu uçakların düşmesine neden olur. Herhangi bir lidere ve kadrosuna bir şey yapmak isterlerse 15 temmuz veya gezi gibi olaylara ihtiyaçları olduğunu düşünmüyorum.

 18. İsrailde barış için mucadele edenler! Netanyahunun savaş çıkaracığın’önceden haberdar olmuşlar ve Haması karşılık vermemesi için uyarmişlar. Şımdide Hamasa adeta yalvarıyorlar yapma diye fakat hamas netenyahu ile birlikte hareket ettiği için Filistinlilerin yerlerini ellerinden alıncaya kadar füzeleri atmaya devam edecekler.
  Hamas Hizbullah Netenyahu gibileri’ne çalişiyorlar.
  Yasir Arafat İsrai’lle barış imzalmak üzere iken kendi kabinesi onu zehirleyip, öldürdüler.
  Filistin idarecilerin parası bira, azaldımı hemen bir tane fakır çocuğu kandirip canli bomb’baci yapiyorlar ve işlerini hallediyorlar.

Yoruma kapalı.