MHP lideri Bahçeli grup toplantısında bugün erken seçime yol verir mi? Hesap ne?

22
Reklam

Seçim sonunda bir hesap işidir.

İktidara gelebilmek veya zaten iktidarda bulunuluyorsa orada kalabilmek için Meclis çoğunluğunu elde edebilmek, aday gösterilen kişiyi cumhurbaşkanı seçtirebilmek gerekir; bunun için de rakip partilerden daha fazla oy almaktan başka bir yol yoktur.

Bakmayın işlerine gelmediği zaman kamuoyu yoklamalarını önemsiz veya taraflı göstermelerine, partilerin istisnasız hepsi hem güvendikleri şirketlere araştırma yaptırırlar, hem de başkalarının yaptırdığı araştırmalara göz atmaktan kendilerini alamazlar.

Nihai karar halk tarafından sandığa yansıtılacaktır, ancak sandığa yansıyacak kararı -üç aşağı beş yukarı- önceden öğrenebilmenin kamuoyu yoklamaları dışında başka bir yöntemi yoktur.

Günümüz kamuoyu yoklamaları iktidar cephesinin işinin zor olduğunu gösteriyor.

En iyimser hesapla, 1 Haziran 2015’te yapılan ve AK Parti’nin Meclis çoğunluğunu kaybettiği seçimin sonucuna benzer bir tablo iktidarı bekliyor. 

İktidar cephesinin -AK Parti ile MHP’nin- daha kötümser olması için de işaretler az değil. AK Parti kendisini iktidara taşıyan 2002 seçimi oy oranının altında kalabilir, MHP de yine aynı seçimde yaşadığı gibi seçim barajına takılabilir.

Bütün belirtiler, zamanında yapılacak seçim tarihi olarak belirlenmiş Haziran 2023’te, durumun, iktidar cephesi açısından, bugünkü durumdan daha iyi olmayacağına işaret ediyor. Çok daha kötü olabilir.

Reklam

Muhalefet cephesini oluşturan partilerin bütün sakarlıklarına rağmen durum bu.

Bu hesaba bakarak, iktidar cephesinin tutacağı en akıllıca yol, vakit geçirmeden seçime gidilmesidir.

Seçim tarihi yaklaştıkça karşılarına başka sorunlar da çıkabileceğini hesaplarına katması gerekiyor iktidar cephesinin.

Bir örnek, HDP konusu…

Anayasa Mahkemesi önünde HDP’nin kapatılmasıyla sonuçlanabilecek bir dava var. Seçime az kala kapatma kararının çıkması, HDP’ye oy veren seçmen kitlesini ne yapacağını bilemez hale getirebilir. Yedek bir partiyle yola devam edilse bile, kafa karışıklığı yüzünden, seçimde baraja takılınabilir. Ya da, baraja takılma ihtimalinin büyüdüğünü gören seçmen farklı bir adres arayışına girebilir.

AK Parti’nin başörtüsü için destek arama amacıyla HDP’nin kapısına gitmesinin arkasında seçimle ilgili hesaplar da yatıyor. 

[Hatta, AK Parti genel başkanı da olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, düne kadar açıkça savunduğu referandum için, dün, “Prensip olarak temel hak ve özgürlüklerle ilgili konuların halk oylamasına götürülmesini doğru bulmuyoruz” açıklamasını yapması da, o hesabın AK Parti’de yapıldığını akla getiriyor.]

MHP ise, HDP’nin kapatılmasını savunduğu gibi, onu doğrudan PKK ile irtibatlamayı hesaplarına daha uygun gördüğü için, iktidar ortağı AK Parti’nin HDP’nin kapısına heyet göndermesinden rahatsız.

Reklam

Nitekim, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin, bu son gelişmeye bakıp, bugünkü grup toplantısında, erken seçim talebinde bulunmasını bekleyenler var.

Orada da ciddi bir sorun söz konusu.

MHP’nin kendisini daha rahat hissetmesi amacıyla seçim yasası değiştirildi ve %10 olan baraj %7’ye indirildi. Anayasaya göre, seçimle ilgili yasa değişiklikleri, bir yıldan daha kısa süre içerisinde yapılacak ilk seçimde uygulanamıyor. Baraj indirimini de içeren yasa değişikliği bu yılın Nisan ayı sonlarında gerçekleşti; bu durumda yasada öngörülen değişiklikler 2023 Mayıs ayından önce yapılacak bir seçimde uygulanamayacak.

Hemen seçime gidilirse %10 olan baraj geçerli olacak ve kamuoyu yoklamalarına göre MHP’nin o orana ulaşması bayağı zor.

Buna rağmen seçim tarihinin erkene alınmasını göze alabilir mi MHP lideri Bahçeli?

AK Parti’yi iktidara taşıyan 3 Kasım 2002 seçimi tarihi erkene çekilmiş bir seçimdi ve onu sağlayan o sırada DSP ve ANAP ile hükümet ortağı olan MHP’ydi. Devlet Bahçeli, aylar öncesinden, hatta 3 Kasım tarihini de bizzat kendisi zikrederek, seçime gidilmesini isteyebilmişti.

Ortaklarına haber vermeden hem de… 

Baraja takılmayı da göze alarak…

AK Parti’yi iktidara taşımayla sonuçlanan süreci başlatan MHP, şu günlerde, AK Parti’yi iktidardan edecek sürece geçit verebilir mi?

Hesaba bakmak lazım.

İki dönem arasında önemli bir fark olduğu açık.

Vaktiyle MHP içerisinde önemli görevlerde bulunmuş siyasilerin kurucu kadrosunu teşkil ettiği iki yeni parti var bugün: İYİ Parti ve Zafer Partisi… MHP baraja takılıp seçim sonrasında Meclis’te temsil edilemez hale gelse bile, MHP’de temsil edilen siyasi ideoloji yeni dönemde de Meclis’te varlığını sürdürebilecek.

İYİ Parti’nin, içinde yer aldığı ‘6’lı masa’ya ismini aday olarak getirmeye hazırlandığı izlenimi alınan -hiç değilse bende öyle bir izlenim var- CHP’den Ankara’ya belediye başkanı seçilmiş eski MHP’li Mansur Yavaş’ın cumhurbaşkanı seçildiğini de hesaba katın…

Devlet Bahçeli ve MHP’nin yönetici kadrosu açısından kaybedilme ihtimali bulunan seçim, başka bir yönden kazanılmış bir seçim haline dönüşmez mi?

O hesapla, AK Parti ile iktidar ortaklığı sayesinde elde edilmiş ne varsa hepsi devam edeceği gibi, cumhurbaşkanlığı makamını da fazlasıyla kendilerine sıcak birisi dolduracak…

Fena bir hesaba benzemiyor.

Hangi hesap sonunda günü belirler?

Hiç de kolay olmayan bir kararla ilgili olduğu için cevaplandırılması hayli zor bir soru bu.

Zaten biraz da bu yüzden içinde bulunduğumuz süreç, izleyenler açısından, fazlasıyla merak uyandırıcı.

Merakla izlemeye devam.

ΩΩΩΩ

Reklam

22 YORUMLAR

 1. HDP eş başkanı Mithat Sancar bu benim aklıma neden gelmedi dediğim bir soru sormuş; “akparti hdp’ye görüşmek üzere bir heyet gönderiyor, akpartili iç işleri bakanı bize hakaret ediyor. Sizi hangisi temsil ediyor, Süleyman soylu mu, yoksa gönderdiğiniz heyet mi?

  Bence çok mantıklı bu soruya devlet Bahçeli cevap versin, akparti veremez çünkü.

 2. TV lerin gediklileri (artık bıkkınlık verdiler) aylardır aynı konuda gevezelik ediyorlar.
  “Muhalefet cephesini oluşturan partilerin bütün sakarlıklarına rağmen durum bu.” güzel saptamasında ilk iki sözcük yerine şu iki sözcük konulmalı; Türkiye siyasetini…

 3. Ah Sn Koru yine beklentiniz önseziniz gerçekleşmedi.Sn bahçeli hersey normal dedi.
  Bakalım yarın nasıl bir düşünce ile karşımıza çıkıp Ana muhalifliginizi yapacaksınız.Mslum ortada muhalefet yok,sizde boşluk dolduruyorsunuz.

 4. cümlesi başlı başına bir büyük problem!
  mesela “bir örnek mhp … ” cümlesi kurulmuş mudur hiç?
  HDP olmadan CB seçilemiyorsun!
  kanun çıkarmaya sayın yetmiyor!
  karşı rakibini yenemiyorsun!..
  dağdaki meşruiyet kazanamıyor, bu partiyi maşa olarak mı kullanıyor?
  dağa çıkacak gençleri gönderecek turizm (pardon eşkiya) acentesi mi dir ki burası?
  batının bu koca ülkeyi bölüp parçalayabilmek için bir oyuncağı mıdır mesela?
  ya şunun şurasında masa yanında bir sandalye koyup, el uzatılamacak cüzzamlılar mı bunlar?
  demoklesin kılıcı gibi siyssetin tepesine mi konulmuştur?
  son söz:
  HDP konusu,
  parti yada mensuplarının durumu değildir!
  bu partiye oy veren seçmen TC vatandaşı mı, kimliği varmı? var evet.
  mhp ye oy vermek istemeyen, iyi p, zafer p. vatan p, bbpartisi vb daha birçok partiye (hatta başta AKP ‘ye) oy verebiliyormu? bir gocunma hissediyor mu ?
  hdp partisi ne oy vermek istemeyen var mı?
  “onu burda bulamazsın evladım”
  daha tohumunu getirtmemişler diş tohum satıcılarından🌽😠
  Hem en möhimi,
  HDP kapatılırsa!..
  batı şimdi bu katda kışta gıda d.gaz kıtlığında ,
  toplantı yapacaakkk..
  karar alacaak…
  pkk ile hdpyi eş başkan yapıp terör listesinden çıkaracaakk..
  silah satışı gideri duracaakk!…

 5. Sayın Koru; Yine yönlendirme yazılarına devam diyorsunuz. 1988 den beri sizin yazı üslubunuzu bilmesem bunları yazan siz misiniz? diye sorardım.
  Sürekli dezenformasyon yasasını işlediniz (size göre sansür) = TSK’ya kimyasal silah iftirası geldi
  EGM’ye, İçişleri Bakanlığına uyuşturucu kaçakçılığı iftirası yapıldı. = Merkez Bankasına nereden geldiği belli olmayan bir para girdiği anlaşılıyor dediniz.
  Şimdi de Devlet Bahçeli’yi MHP’yi/leri yönlendirme çabası.
  Keşke! “Sana yazıklar olsun” sözüne verdiğiniz cevap bilgeliğinde kalabilseydiniz.

  • İç işleri bakanlığı haftada 5000 uyuşturucuya karşı operasyon yaptıklarını açıkladı. 5000*52=260000/yıl operasyon demek. İkiyüz altmış bin operasyonun hepsi de tek bir kişiye yapılmış olamayacağına göre milyonlarca tutuklu olması lazım ama uyuşturucudan tutuklu sayısı 100 bin ya var ya yok. İç işleri bakanlığı uyuşturucu bulundurmayan kimselere operasyon yapmış olmadığına göre operasyonlarda ele geçen uyuşturucuları toplayıp şüphelileri serbest bırakmış olmadı lazım😂😂😂
   İç işleri bakanı da yalan açıklama yapmayacağına göre😂 öyle değil mi? Hadi şüphelileri bıraktın da topladığın tonlarca uyuşturucuyu ne yaptın diye sormazlar mı adama:))

 6. “SEÇİM YAPILACAKMIŞ GİBİ” YAPMAK
  Daha önce buradan yazdım.
  Muhalefetin görev tanımındaki birinci madde sosyal ve toplumsal muhalefeti kontrol etmek.
  Bu bağlamda şunu yaptılar;
  2019 31 Mart mahalli seçimler öncesi “seçimi kazansak dahi hemen erken seçim istemiyeceğiz” dediler.
  Niye bu taahhütte bulundular anlamak öükün değil.
  Bazı muhalefet partileri kuruluşları için bu seçimleri beklediler.
  Neymiş davaya zarar vermemek iş.
  Davanın! gerçek tesilcisi ise neden ayrıldın?
  Değilse gerekçen yanlış?
  Daha sonra da 2020 ilk baharında son baharda erken seçim, son baharda 2021’in ilk baharı için erken seçim, 2021 ilk baharında son baharda, bu şekilde bir sonraki ilk-son baharda derken seçim “empoze” ederek seçmenin gazını aldılar.
  Yani seçmene “sakın olay çıkartarak iktidarı zor durumda bırakmayın” mesajı ince ince verildi.
  Tabii ki, iktidar da benzer mesajları verdi.
  Önümüzdeki yılbaşında da başta maaş artışları olmak üzere sanki seçim olacakmış gibi hamleler yapacaklar.
  Bundan sonra erken de, zamanında da seçim olmaz.
  Pekâlâ ne olacak?
  En iyi bildikleri iş ne?
  “–Kaos.”

  • Erdoğan Devlet Bahçeli’nin eskiden beri icra ettiği misyonu Bahçeli’den alıp Erol mütercimler ve bir takım halk tv konuşmacıları gibi yorumculara vermiş olabilir.

   Ben devlet Bahçeli’nin Erdoğan’dan izin onay almadan hiç bir görüş açıklayamayacağına inananlardanım. Üç senedir buna inanıyorum. Devlet Bahçeli Erdoğan’ın siyasi yaveri, bu çok açık ortada. Böyle düşünmemi sağlayanlardan biri de M.Ali Çelebi’nin açıklamaları. Ergenekon davalarının ünlü sanıkları “bunlarla ancak Erdoğan mücadele edebilir” diyerek Erdoğan’ın liderliğini kabullenmemişler miydi. Ergenekon davaları sanıklarının yeni Atatürk’ü Erdoğan işte:😂 tek sorun hepsi bunu kabullenemiyor.

   Erdoğan’ın CHP’yi halka linç ettirme gibi bir intikam hayali olduğunu tahmin ediyorum. Bunun olması için de seçimleri bir kez daha kazanması gerekiyor.

   CHP ise üzerindeki bu baskıdan o kadar etkilenmiş olmalı ki güven sorunu yaşadığı Kılıçdaroğlu’nun İngiltere ve Amerika gezilerinde toplantılara gazetecileri almamasından belli.

   Yani seçimlerin bir kez daha Erdoğan’a kaybedecek Millet ittifakı bir daha bir araya gelemeyecek şekilde dağılabilir. Cumhur ittifakının büyük hesabı bu olmalı.

   Hesap kitap işleri beni aşar. Zaten ne demişler; “keser döner sap döner bir gün olur hesap döner”😂

  • “Y.K.
   8 Kasım 2022 At 12:55
   “SEÇİM YAPILACAKMIŞ GİBİ” YAPMAK

   Bundan sonra erken de, zamanında da seçim olmaz.”
   BU İDDİANIZI NEYE DAYANARAK YAZIYORSUNUZ?
   YİNE BİR YURTTA SULH KONSEYİ KALKIŞMASI MÜJDESİ Mİ VAR YOKSA?

   “Y.K.
   8 Kasım 2022 At 12:31
   SİYASET VE EVLİLİK PROGRAMLARI
   En çok reyting alan evlilik programları ve siyaset birbirlerinin neredeyse fotokopileri:”
   SAYIN YK, SAVINIZ HER NE KADAR HAVADA KALMIŞSA DA TV KÜLTÜRÜNÜZ BAYAA İYİ SAYILIR, HELE DE FLAŞ TV YAYINLARININ ESASLI BİR TAKİPÇİSİ OLDUĞUNUZ ANLAŞILIYOR…

 7. Devlet Bahçeli istese bile AKP istemedikçe muhalefetin oyu yetmiyor. Hem bu saatten sonra erken seçim nasıl olacak? Yılbaşında kar altında sandığa mı gidilecek? 2023’te Hazirandan 1-2 ay öne alınacak bir seçim artık erken sayılmaz ve zamanında yapılacak seçimde Tayyip Erdoğan 3. kez aday olamıyor diye biliyoruz. Muhalefet birkaç hafta öne çekilmiş bir seçimi neden kabul etsin? Ne zaman yapılırsa yapılsın bu 1876’dan günümüze öyle olağanüstü bir seçim olacak ki 14 Mayıs 1950 sınıf başkanı oylaması gibi kalacak.

 8. SİYASET VE EVLİLİK PROGRAMLARI
  En çok reyting alan evlilik programları ve siyaset birbirlerinin neredeyse fotokopileri:
  1–İkisinde de herşey senaryo:
  Bu senaryonun ana teması seyirci ve seçmeni “gergin” tutup bir dahaki bölümü ve seçimi takip etmelerini sağlamak.
  Bu ndenle yapay tartışma konuları ile gündem oluşturmak.
  2–İkisinde de aldatmak normal:
  Evlilik programlarında aldatmayı, siyasette seçmeni kandırmayı rutine bindirdiler.
  3–İkisinde de aktörler bu kadar da olmaz dedirtecek cinsten:
  Evlilik programlarında kadın olsun erkek olsun bin yıl kadınsız-erkeksiz kalsan yüzüne bakılmayacak tipler.
  Bu tipleri gören karşı cins bir dakikada hadım olur.
  Bu kadar malları bulabilmek için ne kadar arıyorlar bilemiyorum.
  Maalesef siyaset de böyle.
  En kifayetsiz muhterisler vitrinde.

 9. mayıstan önce seçim olması seçim kanunlarında yapılan değişikliklerin geçerliliğinden dolayı olası değil. zira akp tüm seçim işlerini değişikliklere göre düzenlemiş durumda. o nedenle mayıstan önce yapılması tüm prosedürlerin değişmesine neden olacak. Bahçelinin de işini daha da zora sokar. Mantık kurallarına göre hareket ederlerse mayıstan sonra yaparlar.

 10. Hayaller ve gerçekler, Sayın yazar da seçimden sonra gerçekleri görüp amma da hayal perest mişim diye belki daha gerçekçi yazılar yazar.

 11. Böyyük devlet adamı Devlet Bahçeli ; koalisyon masasına tekmeyi vurup devirmiş 2002
  erken seçiminde de baraj gölünde boğulmuştu !
  Yani bu konuda tecrübelidir , erenlerin sağı solu belli olmaz !

 12. havuz problemi gibi mübarek.
  MHP mayıstan önce seçim diye tutturdu diyelim,
  %10 barajı geçerli oluyor!
  10 barajı da ne ki diyebilecek! D.Bahçeli,
  resti çekecek yine Ecevit zamanındaki gibi😊.
  (o zaman alınan kararlar Ecevit’in partisine yaramadı ama bugün görülüyor ki MHP ye yaramış! çünkü iktidar gibi🤗).
  -Milliyetçi lerden oy almak sadece bir kesim den mi oy almaktır sizce?
  sağ milliyetçi varsa karşı rakip milliyetçi yok mudur mesela?
  ondan da oy alamazmı işi bilen hükmeden?
  -Mansur Yavaş ın milliyetçi lerden oy alacağı böylece iktidara gelinebileceği!..
  -imamoğlunun sazcı kardeşten de oy alabileceği ve CB olabileceği!..
  -sayın RTE’nin ceketini koysa
  🤔geçin bu oyalama taktiklerini artık. bakın bizim yazar gibi gerçek ihtimalleri yazın.
  😊 Kılıçdaroğlu gibi belgeli konuşun.
  NOT: kapunın önüne konacak bavuldaki sahte belge olmasın dikkat!

  • havuzda hep iki musluk olur!!!!
   iki değil üç musluk ta su doldursa havuzu,
   bir musluk iki musluktan daha fazla su boşaltır!
   bu hesabı bilmeyen piskevit hesabında da şaşırır
   (eskiden kuru fasulye ile hesap öğrenmiş, hayatı bellemiş insanlar -köy enstitülüler gibi- piskevitle hesap öğrenmiş çocuklar gibi- hesapta şaşırmazlar dikkat!!!)

 13. bu günkü yazı olmuş 😊. birgün de şunları yazarmı sayın yazar:
  M partisinin varlığı mı H partisini besliyor,yoksa tam tersimi
  M partisimi hükümeti ayakta tutuyor, yoksa hükümet mi M partisini var ediyor?
  H partisi dağdakilere “gelin gari” deyip indirebilirmi, yoksa dağdakiler mi H partisini isterse siler bir günde?
  V partisi indirir dağdan H partisin yapamayacağını o yapar belkide 🤗!
  🇹🇷 böyle gerçek sorular sorulmasın millet oyalansın diye…
  kayıkçı kavgası yapıyorlar sanki.. hissi var bende
  ama fakat..
  seçmenin gözünden kaçmayanlarda var.
  M partisi için seçim barajını indiren düşünür,
  H seçmeni içinde bir kıyak yapar niye olmasın?
  bayram tebriğine gider gibi kapısına iki tık tık!
  biz geldik can komşuu huuu🤗
  ayaklarımı yoruldu😆, altlarında beleş araba😂
  lakin …
  “AK Parti’yi iktidara taşımayla sonuçlanan süreci başlatan MHP, şu günlerde, AK Parti’yi iktidardan edecek sürece geçit verebilir mi?”
  sanırım yazarın bu günkü en önemli en möhim en hakiki merak uyandıran sorusu bu!🤔

  • onu da yazmış şu bizim yazar.
   “mayıstan önce, mayıstan sonra!”
   mayıs ayı mart karı mı yağdıracak birilerinin üstüne üstüne??
   mayıs ayı çicekler açtırıp çiçeklerden taç mı taktıracak birilerinin başına??
   bir söz vardı
   Allah sonumuzu hayreyleye 🤗

  • M.Balbay bugün kü yazısında Hdp konusunu güzel yazmış.
   okunmaya değer.

 14. ARTIK BARAJ FİLAN YOK, YENİ SİSTEMDE BARAJ YOK, HERKES MECLİSTE, BUNU DA BAŞKANLIK SİSTEMİNE BORÇLUSUNUZ:)

Yoruma kapalı.