Putin’e “Bugünün dünyasında savaşa yer yok” denilmiş, peki Cumhurbaşkanı Erdoğan ne demiş?

20
Reklam

Kendim görmedim ama Yıldıray Oğur bugün Karar’da yazmış, ondan okudum: Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Birleşmiş Milletler (BM) yıllık toplantısı için bulunduğu New York’ta ilk gününü Amerikan halkıyla bire bir sohbet amacıyla kullanmış. 

Central Park’ta oturup yanına gelenlerle görüşmüş, birlikte fotoğraf çektirmiş.

Şangay İşbirliği Örgütü toplantısı vesilesiyle gittiği Özbekistan’da, daha şimdiden unutulmayacaklar arasına giren o ünlü fotoğrafta, toplantıya katılanlarla sohbeti sırasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı dünyanın öndegelen liderlerinin ne kadar dikkatle dinledikleri görülüyordu.

New York halkı da tanımış Cumhurbaşkanı Erdoğan‘ı, dikkatle dinlemişler de. Elinde sigara gördüğü bir Amerikalı’ya “Bırak onu” tavsiyesinde de bulunmuş.

Özbekistan’daki sohbet sırasında, Ukrayna toprağı olan Kırım’ı işgal ederek ülkesine katmış ve ardından aynı ülkenin bir başka bölümünü daha koparmak amacıyla savaş başlatmış Rusya’nın devlet başkanı Vladimir Putin’e, yaptığının yanlış olduğunu acaba söylemiş midir Cumhurbaşkanı Erdoğan?

Gerçekten merak ediyorum.

O fotoğrafta yer alan liderden ikisinin Putin’i eleştirdikleri biliniyor da merakım o yüzden…

Çin Devlet başkanı Xi Jinping’in kendisiyle Ukrayna savaşı konusunda duyduğu kaygıları paylaştığını bizzat Putin açıkladı. Özbekistan’daki toplantının hemen ardından. Rusya ile Çin’in bölgede istikrar için çaba gösterdiklerini söyledikten sonra, Rusya’nın Çin’in savaşla ilgili kaygılarını anlayışla karşıladığını sözlerine ekledi Putin.

Reklam

Rusya’nın resmi TASS ajansı duyurdu bunu.

Toplantıya katılanlardan Hindistan başbakanı Narendra Modi ise, Putin’e, “Bugünün dünyasında savaşa yer yok, bunu sana telefonda da söyledim” dediğini kendisi açıkladı.

“Diğer liderlerden herhangi bir eleştiri geldi mi?” sorusuna cevap teşkil edecek bir bilgiyle herhangi bir yayında karşılaşmadım.

Azerbaycan devlet başkanı İlham Aliyev o ünlü fotoğrafta en neşeli görünen lider. Neşesinin sebebi belli: Rusya’nın Ukrayna’da yürüttüğü savaşta karşılaştığı zorlukları en iyi kullanan ülke Azerbaycan. Ermenistan’la yarım kalmış sorununu bütünüyle kapatmak için savaşı fırsat olarak değerlendirdi Azerbaycan ve karşılığını da aldı. Aliyev, Ermenistan’ın Moskova’dan isteyeceği yardımın gelmeyeceğini de biliyordu çünkü.

Ermenistan başbakanı Nikol Paşinyan, üyesi oldukları Ortak Güvenlik Antlaşması Organizasyonu (CSTO) örgütünün lideri konumundaki Rusya’dan, Azerbaycan’la sıcak savaşa dönüşen ihtilafları konusunda yardımcı olmasını istedi geçen hafta, ama cevap bile alamadı.

CSTO’da Rusya ve Ermenistan dışında Belarus, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan da üye.

Üyelerden Kazakistan, yine geçen hafta, BM’de, Rusya’nın konuşmasını engellemeye çalıştığı Ukrayna devlet başkanı Volodymyr Zelensky’in görüşlerini açıklamasına destek çıkacak şekilde oy kullandı. İlk defa oldu Kazakistan’dan Rusya karşıtı bu çıkış.   

Ortak Güvenlik Antlaşması (CSTO) ile bölgede istikrarı sağlamayı amaçlayan Rusya, örgütün iki üyesinin -Kırgızistan ile Tacikistan’ın- sınır çatışmalarını sadece seyredebiliyor. Geçen hafta -14-16 Eylül günleri- iki ülke arasında çıkan çatışmalarda tam 71 kişi hayatını kaybetti.

Reklam

Bu gelişmeleri ardı ardına sıralamamın bir sebebi var: Ukrayna’ya askeri müdahalede bulunmaya kalkarken etrafa güç gösterisi yapmayı planlayan ve kısa süreceğini düşündüğü savaş sonrasında ülkesine ‘süpergüç’ statüsü kazandırmayı uman Putin’in hesapları tutmadı. 

Putin’in beklediğinin tam tersi oluyor: Rusya’nın saldırgan ve başka ülkelerin egemenlik haklarını haksızca çiğneyebilecek bir ülke olduğu açık seçik görüldüğü gibi ordusunun da öyle matah bir güç olmadığı ortaya çıktı.

Ukrayna ordusu işgal altına düşen topraklarını geri almaya başladı ve savaş Rus sınırına dayandı.

Rusya’nın Ukrayna sınırındaki yerleşim yerlerinde yaşayanlar tedirginlik içerisindeler. Sınır bölgelerinde yaşayanlar başka bölgelere kaydırılıyor. 

Üzerlerine sıklıkla Rus ordusunu Rusya içerisinde de hedef alan füzeler düşüyor da ondan.  

Gelen haberlere göre, yenilgi görüntüsü Rus askerlerinin morallerini bozmuş. Çoğu genç ve yeterince eğitilmemiş askerlerde sorunlar yaşanmaya başlamış. Ukrayna’nın kendi ürettiklerine ek olarak kullanabildiği Batı’nın gelişmiş silah ve teçhizatı karşısında Rus ordusunun yerli yapım silahları yetersiz kalmaktaymış. Rus ordusu cephane ve mühimmat sıkıntısı da çekmekteymiş.

Cephede ölen Rus askerlerinin evlerinden ülkeye yayılan feryatlar da dayanılmaz boyutlarda, yine haberlere göre.

Şi̇mdi korkulan şu: Rusya’nın müttefik bildiği CSTO üyesi ülkelerde karşılaşmaya başladığı karşı çıkışlar ile Şangay örgütü üyesi Çin ve Hindistan’ın liderlerinden geldiği görülen aleni eleştiriler Putin’i daha çılgınca girişimlere sevk edebilir.

Ukrayna’ya savaşa hazırlanırken niyetinin ciddiyetini göstermek amacıyla Kremlin’de düzenlediği güvenlik toplantısını resmi Russia Today TV kanalında canlı yayınlatmıştı Putin ve orada istihbarattan sorumlu görevlinin uyarı anlamına gelen sözlerine gösterdiği tepki dikkat çekmişti.

Orada dile getirilen Putin’in hiddetle karşıladığı uyarıların yerinde olduğu artık anlaşılıyor.

Putin bu duruma tahammül edebilecek mi?

Yoksa, Ukrayna’yı dize getirmek için elindeki son kozu –ülkesinin nükleer gücünü– devreye mi sokacak?

Rusya ile Ukrayna arasındaki bölgesel çatışma, Moskova’nın böyle bir yola başvurması ile, yeni bir dünya savaşına dönüşebilir.

Ciddi bir endişe bu.

Şahsen, dünya medyasını okur ve izlerken edindiğim bu bilgilerle donanmış olarak o ünlü fotoğrafa bakarken zihnimden geçen temenni, hazır Özbekistan’a kadar gitmişken, Türkiye’nin cumhurbaşkanının da, Xi Jinping ve Modi gibi, Putin’i uyarmasıydı.

Fotoğrafta diğer liderlerden daha görkemli bir koltukta oturduğu fark ediliyordu Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın; o koltuğu kendisine Azerbaycan devlet başkanı Aliyev’in ikram ettiğini New York’a giderken yaptığı açıklamalardan öğrendik.

O fotoğrafta görülen liderler arasında Putin de var.

Herhalde gereken uyarı yapılmıştır.

ΩΩΩΩ 

Reklam

20 YORUMLAR

 1. Kraliçenin cenazesine Çin devlet başkanı davet edilmiş. Gelemeyeceğim heyet gönderiyorum demiş. Birleşik Krallık istemeyiz gelmesinler, zaten Uygurlara yaptığınız soykırımdan dolayı onlara yaptırım var parlementoya giremiyorlar yasaklılar demişler. Acaba Erdoğan’a davet gitti mi merak ettim, yerine kimi gönderdi acaba. Bizimkilere de yaptırım yok muydu?

 2. Erdoğan artık halkın arasına giremeyen bir lider. Ama halkı da özlemiş. O yüzden kendini Amerikan halkının kucağına atmış. Anlaşılır bir durum elbette.

  • Evet, “Yeni bir dünya kuruluyor”, fakat günümüz CHP’sinin dünyası hiç değişmiyor.
   Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak ve Suriye’de terör örgütlerine destek veren ABD’yi eleştiriyor, Yunanistan’daki ABD üslerini sorguluyor; bunlar da eşzamanlı Erdoğan’ı eleştiriyor!
   İzmir’in kurtuluşu kutlanıyor, bunlar İzmir’i işgal eden Yunan’a değil, ihsas yöntemiyle yine Erdoğan’a saldırıyorlar.
   Bunların Özgür Özel adındaki Grup Başkanvekilleri de “Siz Damat Ferit hükümetisiniz…” dedi, iyi mi!..
   Rahmetli Erbakan hocamız olsaydı, “Evladım siz Biden’ın gelini olmuşsunuz, hâlâ damattan gidiyorsunuz!” derdi.
   Biz ne desek bilmem ki.

 3. “Baran
  18 Eylül 2022 At 15:16
  Ben Türkiye’nin silah üretmesine karşı değilim, üretilen silahların kullanılma biçimini eleştiriyorum ve silahların ateşlenmek için değil caydırmak için sahip olunması gereğini savunuyorum

  Yorumu Cevapla”
  BARANCIM SİLAHLARI ZATEN BİR TÜRLÜ CAYMAYANLARA KARŞI KULLANIYORUZ!
  SİHA ROKETİNİ YEDİKTEN SONRA DA CAYMANIN BİR FAYDASI YOK TABİİ:)

 4. “H. Gayret
  18 Eylül 2022 At 17:27
  Baran bey “Türkiye’nin ürettiği silahların ağırlıklı olarak orta doğu ve asya ülkelerine gittiği ve…” demişsin de;
  ukrayna, polonya, litvanya… gibi ülkeler sence nerede bulunuyor, ortadoğuda mı asyada mı?
  Yoksa bu ülkelerin pakistan kadar ağırlığı mı yoktur?

  Yorumu Cevapla”

  • Başkan Erdoğan’ın jeopolitik hamlelerle Türkiye’nin rolünü artırırken, CHP-Kemal Kılıçdaroğlu omurgasında kurgulanan ALTI ARTI HDP MASASI ne yapıyor? Birbirini yiyor. Bunlar mı Türkiye’yi idare edecekler? Azız Milletimiz 2023 yılında, BÜYÜK TÜRKİYE yolunda yürüyen Başkan Erdoğan’la, GÖZÜNÜ ABD-AVRUPA-NATO’dan ayıramayan Kemal Kılıçdaroğlu ve parçaları arasında tercih yapacaktır.
   TÜRK MİLLETİ YANILMAZ. BÜYÜK TÜRKİYE YOLUNDA YÜRÜYENLERİ MUHAKKAK YALNIZ BIRAKMAYACAKTIR.

 5. RTE , düşürülen savaş uçağı
  krizi hariç tutulursa , Putin ile yıllardan beri devam eden bir yakın ilişki ve samimiyete sahiptir.
  Sıksık telefonla ve gerektikce de yüzyüze görüşüyorlar ; bence Ukrayna ile savaşın yanlış olduğunu söylemesi , kadar doğal bir şey olamaz .
  Önemli olan , bu uyarıların etkili olup olmamasıdır ki göründüğü kadarıyla Putin’in yavaş yavaş galiba aklı başına gelmeye başladı !
  Tabii ki aklı başına gelse ne olacak ; ‘ Bade harab_ul Basra’
  Bu konuda bir de ABD ‘nin hiç dürüst ve samimi davranmadığını hatta ahlaksızca davrandığını da söylemeden gecmek olmaz ; hiç yapıcı ve yatıştırıcı olmadı, sürekli olarak tahrik siyasetini güttü !
  Belli ki bu güne kadar insanoğlunun , insanlık tarihi boyunca sadece savaşlarda 7 milyar ınsanın hayatını kaybetmiş olması , aklını başına almasına yetmiyor !
  Çünkü savaşı krallar çıkarır, ama askerler ölür !

  • Aylardır avrupaya füze yığmaktan, kıta ağırlığı yüzünden batacak koca kıta yerin dibine somon ve godore gibi Ali bey.
   bundan anlamayacak ne var? gidiyorlar doğunun kuzeyin üstüne topla tüfekle yetmedi füzeyle!
   havadan olmazsa kanaldan! deniyorlar😠.
   odamı olmadı bir suni deprem!!!
   putin kendi mıçını kurtarmaya çalışıyor bence.
   iyide ediyor.
   biz gidecek tik g.t altına Ukrayna olmasaydı belkide🤗.
   bak batı bizi koruyor!🙃😊🙃

  • Ukrayna’ya yaptığının aynısını Yunanistan’a yapmıyor mu şimdi sıra Rum kesiminde .Kiskirt silah sat insanlar ölsun
   sonra medeniyet de , insan hakları de .Birde ülkeleri maaşlı emir erlerin katogoriye sokup siniflandirsin.
   insan haklarında , demokraside bilmem kacincisin diye.
   Bunları yargilasan Bosna kasabindan daha ağır suclaňirlar ama yargılayacak adam yok.

   • Ahmet bey “Kiskirt silah sat insanlar ölsun” filan demişsin de;
    sizi duyan da önce ukrayna rusyaya saldırmış filan zannedecek!?
    Ulusal bağımsızlığını korumak için savaşmak, vatan sevgisi imandandır!
    Milli mücadelesini yürüten bir halkla dayanışmak, güçlüye karşı zayıfa, zalime karşı mazluma omuz vermek ne zamandan beri kışkırtıcılık olmuş!?

 6. savaşma seviş benim sloganım ise🤗.
  savaşmayacaksın da net’ceksin?
  gelip senin toprağından seni kovsun, sen yerini yurdunu terket! sonrası rezalet😠.
  orda doğmuş, orda sevmiş, orda anılarını koymuşsun sepetine😍.
  Aliyev toprağını almış, Ukrayna toprağını kaybetmiş! belki yarın esad da birşeylerini kaybeder mi mesela? ya ırak?
  pekiii… Yunan?..😂😂😂
  herkim neresini kaybetmişse arasın bulsun,
  biz toprağımızı,
  insanımızı kaybetmeyelim!
  önemli olan budur.
  “….evlerinden ülkeye yayılan feryatlar da dayanılmaz boyutlarda,…”
  işte üzerinde durulması gereken!
  günlerce düşünülmesi gereken!
  aklına geldikçe için kan ağlaması gereken!
  sadece ve sadece budur bence 😔🙁☹️
  uyandırma servisi mi:
  halkın sandığa attığı zarfı tutan eller✋✋🖐️🖐️

 7. liderlerlerin zeki insanlar oldugu soylenir. yaptiklari hatalara bakilirsa zekalari guclerini olcemeyecek duzeyde oldugu goruluyor…

 8. YURTTA AYRIŞMA, DÜNYADA ÇATIŞMA
  Şiarı “Yurtta ayrışma Dünyada çatışma” olanlar ne diyebilir ki?

  • bu bölgede yumuşak karın etnisite, mezhep inanç. olmadımı; sağdan mı verelim kısmetini, soldan mı dürelim defterini!..
   herşey gözünün önünde cereyan ediyor insanların.
   “gözleri var görmezler…”
   yönetenler göremiyor mu!!!
   senin elin armut mu topluyor?
   mıkrıs tut elini, atarken sandığa oy’unu.
   ırak iran İsrail Suriye ABD Avrupa Rusya çevrene bak! kısaca!!!👀.
   (adam aylardır bas bas bağırıyor gözlerime bak gözlerime bak’ da..
   sendeki gözler perdelenmişse ne fayda!😠)
   (sayın yk’nın şahsına hitaben değil bu konuşma?).

  • kimlerin hangi zihniyetin ayristirdigini çok iyi biliriz.İkinci sınıf insan katogorisine sokaňlar bayanları entemel eğitim hakkından mahrum edenleri kastediyorsunuz herhalde.Ayni zihniyet bugün iktidar olmaya çalışıyor.Nerde kalmıştık demek için.

 9. Bu kadar ön yargılı olunmaz.Tayyip bey, Rusya Kırım’ı işgal ettiği günden beri Ukrayna’nın toprak bütünlüğü diyor. Bu savaştada bunu defalarca söyledi.Çin ve Hindistan devlet başkanları basın önünde ilk kez söylüyor. Rusya ve Beyaz Rusya ile Ukrayna’nın çok uzun sınırı var.toplam 3300 km den fazla. Ayrıca halen 100 bin km den fazla Ukrayna toprağı Rus işgali altında.Nasıl nükleer silah kullanacak? Kullanırsa kendi halkının ve askerlerinin zarar görmesini nasıl engelleyecek? Ayrıca 3. Ülkeler var.Bu silahı kullanmasını onlara nasıl izah edecek? Kiev’e atsa Brusya ve Rusya etkilenir.Odessa’ya atsa Kırım, Romanya,Moldova ve Türkiye zarar görür? Bu olmaz. Rusya, Ukrayna’nın su,gaz, elektrik gibi alt yapısını yok ederek masaya oturtmaya çalışacak.

  • Tamam işte Hindistan ve Çin devlet başkanları söylemiş hem de basın önünde Erdoğan bir kez daha söylemesi için bulunmaz bir fırsat değil mi? Fırsatçılığıyla ünlü Erdoğan Modi’yle xi’den cesaretle Putin’e güzel bir nutuk çekseydi Türkiye’de değil sadece bütün dünyada yer yerinden oynar tüm dünya Erdoğan’ı konuşurdu. Bence tam da Modi ve xi’nin ardından sözü alıp Putin’e Van minüt demenin zamanıydı. Eğer orda Van minüt deseydi tam yerinde konuşmuş olmaz mıydı? Erdoğan dünya liderliğini tüm dünyaya gösterebileceği bu fıraatı neden kullanamadı acaba?

   Zaten biz de buna şaşırıyoruz Muzaffer abi:))

   • Şaka yaptığım zannedilebilir ama aslında gayet ciddiyim. Erdoğan Modi ve Xi’nin Putin’i uyaran konuşmalarından sonra ortaya bir Van minüt çekip büyüklerin yanında küçükler konuşmaz, hop ben varken size söz düşmez dercesine Modi ve Xi’nin gözlerine sert bir bakış fırlattıktan sonra Putin’e dönüp tarihi bir ders verseydi benim de göğsüm kabarır heyecanla işte yiğit adam olay budur abi diyerek havalara gırlayabilirdim. Ama maalesef olmadı.

    Umudumu da kaybetmiş değilim. Belki de Erdoğan ŞİO organizasyonu bunun için uygun bir yer olmadığını düşünmüştür. BM genel kurulu bunun için en uygun yer değil mi? Belki de Erdoğan bütün heyecanını İki hafta süreceği söylenen BM toplantılarında kürsüye çıkıp tüm dünya kamuoyuna hitaben yapacağı konuşmada değerlendirecektir. Ben heyecanla bekliyorum şahsen! Hem illa da Putin’i azarlaması gerekmez nasıl olsa azarlayacak birini bulur. Ama Amerika ve batıyı azarlamazsa türkiyedeki hayranları her cümlesinden memnun olsalar da coşkuda zirveyi yakalayamayabilirler. Coşku önemli, düşük kalırsa seçimleri de etkiler çünkü.

Yoruma kapalı.