Seçime beklenenden az bir vakit kaldığını sanıyorum, yanılıyor olabilir miyim?

22
Reklam

Hemen herkes hesabını seçimin gelecek yılın haziran ayı ortalarında yapılacağına göre yapıyor; tek istisna iktidardaki AK Parti…

Biraz önce sabah gazete okuma maratonumu bitirdim. Okuduğum yazarlardan ikisinin yazılarında “Seçime henüz yedi ay varken” kalıbını görünce şaşırdığımı itiraf edeyim. Belli ki, siyaseti çok yakından izleyenler bile, AK Parti’nin bir yandan “Seçim zamanında yapılacak” der ve bunda ısrar ederken, diğer yandan seçim tarihinin erkene alınacağına işaret eden hesaplarını fark etmiyorlar.

Muhalefet adına konuşup yazanlar da öyle. Kimi parti sözcüsünün ağzında da aynı söz kalıbının kullanıldığını işittim.

Onların bu durumu ‘baskın seçim’ ihtimalini büyütüyor.

İktidarlar günümüze benzer ortamlarda seçim tarihini erkene alacaklarsa, yeni tarihi aylar öncesinden açıklamaz, rakiplerini apansız ve hazırlıksız yakalamanın yolu olarak en kısa zamanda ülkeyi seçime götürürler…

‘Baskın seçim’ buna deniyor.

Şu haberi birlikte okuyalım:

“Genel Merkezden AK Parti teşkilatlarına bir yazı gönderilmiş. Bu yazıda, milletvekili adayı olmak isteyen belediye başkanları ve il başkanlarının aralık ayı sonuna kadar istifalarını vermeleri isteniyor. Parti teşkilatları bunu, seçimin bir iki ay öne alınabileceği şeklinde yorumluyor.”

Reklam

Demek ki neymiş?

AK Parti, normalde tarihinin belli olmasından sonra ve seçime az bir süre kala için Yüksek Seçim Kurulu tarafından ilan edilecek zorunlu uygulamalar arasında yer alan istifa şartının yerine getirilmesini, kendi teşkilatlarından şimdi istemiş…

İlan edilmiş seçim tarihinden yedi ay önce…

Bu arada, ÖSYM başkanlığı da, seçimgünü diye bildirilen 18 Haziran 2023 tarihini bir sınava ayırdığını ilan etmiş…

Neden acaba?

Muhalefet adına konuşan ve yazanlar, iktidarın attığı her beklenmedik adımı seçimle irtibatladıkları halde seçim tarihinin erkene alınabileceğini hesaba katmıyorlar.

İstanbul’da, İstiklal Caddesi üzerinde canlar alan bir terör olayı meydana geliyor; iktidarın olayın üzerine gidiş şekline bakıp “Seçim için bunu yapıyorlar” diyenler çıkabiliyor…

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yakını olan Katar Emiri’nin davetini kıramayıp gittiği Doha’da, dünya kupası maçı öncesinde karşısına çıkan Mısır devlet başkanı Abdülfettah el-Sisi ile el sıkıştı ve ardından Mısır’la ilişkileri buzdolabından çıkarma niyetini belli etti ya, çok bilen yorumcular, “Seçim için” demekte hiç gecikmediler… 

Reklam

Suriye’ye dönük on yıllık politikayı da değiştirmek niyetinde iktidar, bunun yolu için bu defa Beşşar Esad ile yine tesadüfi görünümlü bir vesile arayışı var. Hemen, birileri, buna da “Seçim öncesinin işi” etiketini yapıştırdılar…

En son, Pençe-Kılıç adı verilen sınır-ötesi askeri operasyona da benzer teşhislerde bulunan siyaset doktorları çıktı.

Doğru olabilir mi, bütün bu yakıştırmalar?

Bana fazla akıllıca gibi gelmiyor. Bunların hepsi, içinde büyük riskler barındıran ciddiyette adımlar…

İktidarlar böyle adımlar atarken bin düşünür.

“Seçimin tarihi erkene alınacak” demek için bu tür girişimler üzerinde yoğunlaşmak gerekmiyor ki…

Ekonomiye bakarak, birbiri ardına alınan ve alınacak kararlardan aynı sonuca daha kestirmeden ulaşmak mümkün.

Bir partinin gözü kapalı seçmeni durumunda olmayan vatandaşlar, terörle mücadeleye, askeri müdahaleye, siyasilerin kimlerle el sıkıştığına bakarak değil, en başta cepleri ve midelerine, evlerini ısıtıp ısıtamadıklarına, çoluk-çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayıp karşılayamadıklarına bakarak oylarını kullanırlar.

Tam bu konuda iktidar ne durumda?

Kötü durumda.

Enflasyon tarihi rekorlar kırıyor. Hayat her zamankinden pahalı hale geldi. Elektrik, doğalgaz faturaları her ay bir önceki aya göre katlanıyor. Sofraların değişmez katıklarının fiyatları el yakıyor.

[Geçen gün, burada benzer bir konuya değinirken “Zeytinin fiyatı 100 TL’ye yaklaştı” notunu düşmüştüm. Dün uğradığım bir esnaftan aldığım zeytinin kilosunun fiyatı 145 TL’ydi.]

Bu pazar günü seçim olsa böyle bir tablodan iktidara iktidar çıkmaz.

Haziran geldiğinde bugünkü durumu bile arayabiliriz.

İktidar bu sebeple yılbaşını gözlüyor. Dar gelirliye hayatın pahalılığını hissettirmeyecek iyileştirmeler yolda. EYT’lileri bile sonunda emekli etmek için ciddi ciddi formül aranıyor. Memur maaşlarına zam, asgari ücrete zam, emeklilere zam sırada. 

Vaatler için de yine hazirana varmadan gerçekleşme tarihleri kondu. Yerli ve milli otomobil, hayalet jet gibi projeler gelecek yılın ilk üç ayında görücüye çıkacak.

Ne dersiniz, bu tabloya bakıp seçimin muhtemel tarihini tahmin edebilir miyiz?

En geç mart 2023 benim tahminim.

Seçim tarihinin öngördüğüm gibi erkene alınması fiiliyatta iktidarı -özellikle de AK Parti genel başkanı da olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı- rahatlatacak.

Tayyip Erdoğan’ın önünde -bir-iki hukukçunun mahzuru olmadığı mütalaasına rağmen- aşılması güç, hatta imkansız bir anayasal engel var. Cumhurbaşkanı olarak iki kez seçilmiş birinin yeniden aynı göreve aday olamayacağına dair anayasa hükmünü aşmanı tek yolu, TBMM tarafından seçim tarihinin erkene alınmasıdır.

Yukarıda aktardığım bütün gerekçeler bir yana, bu son gerekçe tek başına, seçim tarihinin erkene çekilmesini zorunlu hale getiriyor.

Muhalefetin de bu gerçeği fark etmeye başladığının emarelerini yakında almaya başlarız.

Fark etmeliler.

ΩΩΩΩ

Reklam

22 YORUMLAR

 1. Katar 10 milyar dolar gönderiyormuş. 3 ordan 5 burdan durumu idare ediyor yolsuz iktidar. Ama yolun sonuna gelindi artık. Milletin de nefesi tıkandı yüksek enflasyon ve pahalılık altında. Durumu kurtaracak kadar bir rahatlama sağlayıp seçime gidecekler acil. Hazirana dayanmaz bu enkaz.

 2. Hiç yanılır mısın,daha önce de bu tür lafları çok ettin,mesela 2022 son baharında diye!!!

  • Sırf yazarı boşa çıkarmak için seçim yapmadılar. Bu da gir başarıdır elbette. Helal olsun yazara.

 3. Her ay erken seçim deyip durdurdunuz.
  Sizi kırmayıp seçimi kurban bayramı ve LGS,YKS sınavlarını da göz önğne alarak (en önemisi Fehmi Bey sizin erkenibaskın seçim öngürülerinizi boşa çıkarmamak için ) öne alacakladır.
  Hadi yine sizi boşa düşürüp Mayıs a alacaklar.

  Sadece yazı puntusunda anlaşan ,RTE düşmanlığı konusunda hiçbir konuda anlaşamayan, İktidara gelmek için HDP ye muhtaç, yetkilerini masaya devredecek bir kukla henüz ortada yok.

  seçim öne alınırsa bu koro bak baskın seçim yaptı der mi?
  der vallahi .
  Bu muhalifleri izlemek çok komik ,çok.
  Algılarla bütün gerçekleri örtüp süreci yöneteceklerini zannediyorlar.

 4. YILBAŞI MAAŞ ZAMLARI İYİCE ERİMEDEN
  Matbaayı full çalıştırıp “benden sonra tufan” anlayışı ile yılbaşında memur emekli ve asgari ücretliye verebildikleri kadar güya zam verecekler.
  Güya diyorum, daha önce de dile getirdim. Geçen yıl asgari ücret 2825 TL iken bir markanın en iyi peynirinden 77 kg alabilir iken, bugün asgari ücretli 5500 TL ile 32 kg peynir alabiliyor.
  Yani 45 kg peynir eridi. Daha doğrusu çalındı.
  Yılbaşı zamları da öyle olacak.
  Zira tarımsal girdi enflasyonu yıllık %138.
  Bu durumu gören üretici ayakta kalabilmek için ürünlerine zam için yılbaşını beklemeyip önden yüklemeli zam yapmak zorunda.
  Yılbaşı maaş artışının erimesi için değil Haziran, Mayıs bile çok geç.
  Normal seçim tarihi olan 18 Hazirana ÖSYM bile üniversite sınavı koymuş.
  Bana göre seçim-meçim yok.
  Ancak ” seçim yapacakmış gibi” yapacaklar.
  Yakıp yıkmadan gitmezler. Gidemezler.

 5. Seçim kanunlarında yapılan değişikliklerden dolayı mayıstan önce yapılmaz. bir de karda kışta insanlar oy vermeye nasıl gidecek? siz şehir merkezindesiniz sizin için hava hoş ama Anadolu’nun ücra köylerinde karda kışta sandığa gitmek oy vermek kolay mı? hem seçim görevlilerinin ulaşımı hem de seçmin güvenliğinin aksamaması için mayıstan sonra yapılması en doğrusu

  • Necati bey kar kış var diye oy vermeyeni bırak bizim firari seçmenler sandıkbaşında gözaltına alınacağını bile bile gelip yine de oyunu kullanır, enseyi karartmayın siz:)

 6. Yani seçim tarihinde bile alavere dalavere yapmaktan vazgeçmiyoruz , ruhumuza işlemiş bir kere , neylersin !
  Bu arada epistemolojik kopuş devam ediyor ; kağıt üzerindeki faiz 9 a indi , enflasyon ise üçlü rakamlarda dans ediyor !
  Gözünü sevdiğim nöro-ekonomisi !
  Haydaaa bree , kim tutar bizi !

  • Seçim tarihine ne olmuş mucib bey? Ysk seçim tarihini belirler ki belli zaten, ve herkes de ona uyar, şimdi burda sorun nedir?

 7. Seçime zaten az zaman kaldı. 6 ay hoop geçivermiş zaten.
  Esas, komedi masasında olaylar durulmuyor. Kılıçtaroğlunun benimlemisiniz değilmisiniz bir karar verin dediğinde İmamoğlu ve Yavaş “başkanım seninleyiz” twetlerini 10 saniye içinde atmışlardı. Kulislere göre İmamoğlu tekrar atağa geçmiş. Yavaş mı İmamoğlu mu derken Hatay belediye başkanı da atağa geçmiş bu aralar.
  Chp de işler karşık, adamların tek derdi Chp nin başına kim geçecek. Cumhurbaşkanlığı seçiminden 9 ay sonra Belediye seçimleri var chp de esas gümbürtü orda yaşanacak. Anlaşılan Chp 2028 e odaklı bu aralar.

 8. “yokluk ve sefaleti yenmek için önce cehaleti yenmek gerekir”
  diyor atatürk.
  halk bilinçlenmedikçe, doğru yanlış temyiz edemedikçe, ahlaki değerleri benimsemedikçe, adalet, hak, hukuk ana yaratıcı prensipler haline gelmedikçe
  yoksulluk ve yolsuzluk girdabında debelenmek dışında bir seçenek yok yazık ki.
  dünya enflasyon şampiyonluğuna koşarken,
  dünya sefalet liginde de 1. sıraya yükselirsin.
  çünkü ne ekersen, onu biçersin.

  • Didem hanım herkesi okutup profesör edersek bütün sorunlar kendiliğinden çözülür mü diyorsunuz? Dünyanın başındaki en büyük dertleri en yüksek eğitimliler yaratıyor öyle değil mi? Karahalk kimseye sorun çıkartamadığı için zaten karahalktır, eğitimsiz olmak suçlanmak için yeterli midir yani?

   • ben, bilinçten, temyizden, ahlaki değerlerden, hak, hukuk, adaletten söz ediyorum,
    sen, eğitimle öğretimi bile karıştırıyorsun.
    geometriden anlamayabilirsin ve ben de bunu hoş görebilirim ama,
    temel insani değerlerle ne sorunun olabilir?

 9. Fehmi bey in 3 senedir erken seçim öngörüsü bir türlü tutmadı. Yine tutmayacağa benziyor. Geçen seneki seçim kanununun yürürlüğe girmesi için Mart ayının bitmesi gerek.
  Fehmi bey Nisan -Mayıs deyin de slz de kurtulun biz de kurtulalım. Seçime 6-7 ay kalmış 1 ay öne çekilmesi de herhalde baskın seçim olmasa gerek.
  Millet ittifakı için sorun yok. Onlara göre seçim çantada keklik, Erdoğan gidici, terliği koysan seçilir, aday sorunu yok, gelmekte olan geliyor. Niye dert etsinler ki.

 10. Farkı farketmek için marifet mi gerek?herşeyin farkında olmak zorunda değil mi muhalefet?
  “….aşılması güç, hatta imkansız bir anayasal engel var. Cumhurbaşkanı olarak iki kez seçilmiş birinin yeniden aynı göreve aday olamayacağına dair anayasa hükmünü aşmanı tek yolu,…”
  yazarın dert ettiği şeye bak!👀😂😂😂
  yaa.. en kolayı bu😭😭😭
  Muhalefete birşey söylemek yanlış bence!
  mevcut yönetmenlerden daha kabiliyetli iseler!!!!
  yönetime aday olarak çıkarlar ortaya🤗.
  Asıl mesele iktidara laf geçirmek;
  Faiz ya 9,ya 19’dur dedim aylarca, şimdi:9!!!
  Enflasyon durursa!! dedik onlarca insan!
  bu ay sonu bakılacak bence duruma!!!!!!!!!!!🌟
  son bir gelişme:
  seçmen artık kimle el sıkıştığına da bakıyor👀,
  hele birde Esad Ankara’ya gelse!…
  Mısır Putin bir iki ziyaret!…
  🤗🤗🤗. yeme de yanında yat👍
  eşarptı kitap göstermeydi cami cemeviydi!!!
  bunlardan halkın bir korkusu da, derdide yok!
  kendimiz çözüyoruz bunları biz milletçe🤗.
  “halkın derdi, çoluk çocuğunun geleceği!”👀
  bunu gözlüyor millet, çocuklar ölmesin, dağa çıkmasın, fabrikada işte çalışsın, düğününü belediye düğün salonunda ücretsiz yapabilsin, pazardan filesi dolu gelsin!!!
  İstanbul Ankara İzmir Adana Diyarbakır Urfa Erzurum gibi büyük şehirler metro bekliyor!!!
  güney sınırı sorununun bir an önce 50km etki alanının çözülmesini (masada!) bekliyor!!!
  son söz:
  seçim Ertelensin, bu dediklerim yapılsın!!!!
  bak bu da üçüncü bir beklenti !!!🤗😊🤗
  (muhalefet biraz daha marifetini göstersin🤔)

   • Bir tek o alabiliyordu zaten, yeni mi öğrendiniz? Yalnız devletbaşkanı şimdi meclisi erken seçime götürürse artık kendisi de aday olamaz demektir:)

  • hükümet erken seçim diyecek!!!
   muhalefet du bi bakeemmm düşüniimmmm
   deyecek!!!😂😂😂😂😂😂😂😂😭😭😭😭

 11. yeni seçim yasası ile gelecek avantaları pay edip kullanmak için mart ayı değilse bile nisan ayının ikinci pazar günü ve sonrası uygun gibi görünüyor. en kıdemli hakimleri il seçim kurulları başkanlıklarından iskat edip yeni doldurma, avukatlıktan tornistan, yandaş, kıdemsiz, toraman muskat cevizi hakimlerin seçim kurullarına gireceği, baraj korkusu yaşayan devletin partisinin rahatlatılıp, seçim yasaklarından reyisi cumhuru muaf tutan yasanın alicenap hükümlerinden elbette faydalanmak için ihdas eden cumhur ittifakı, yasanın yürürlük tarihinden sonra bir yıllık iddet süresini bekleyerek, o tarihten sonra ivedi seçimi bu nimetler çerçevesinde yapmak isteyecektir. son söz “beyhude yorulma, kapılar sürmelidir”

Yoruma kapalı.