ABD Türkiye'ye resmen savaş açtı.. Bu noktaya nasıl gelindiğine dair ayrıntılar…

47
Reklam

ABD’nin aldığı Türkiye’yi zor duruma düşürmeyi amaçlayan ‘yaptırım’ kararına ülkemizden yükselen tepkiler hiç kuşkusuz yerinde. Dışişleri bakanlığına ek olarak AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti’nin Meclis grupları da ortak açıklama yaparak Washington’un kararını kınadılar.
Partiler tek ses halinde “ABD’nin tehditlerine halkımızın ortak dayanışması ve kararlılığı ile ‘hayır’ diyoruz. Türkiye hükümetinin iki bakanına yönelik ABD’nin yaptırım kararını şiddetle protesto ediyoruz” derken, dışişleri bakanlığı da “Hiçbir amaca hizmet etmeyecek sözkonusu saldırgan tutumun karşılığı gecikmeksizin aynıyla verilecektir” uyarısında bulundu.

Bir papaz uğruna…

ABD, daha doğrusu Beyaz Saray, FETÖ ile PKK irtibatı ve ‘casusluk’ iddiası ile ev hapsinde tutulan ve yurtdışı yasağı kaldırılması talebi önceki gün mahkeme tarafından reddedilen papaz Andrew Craig Brunson serbest bırakılmadığı için Türkiye’ye yaptırım uygulama kararı almış ve kararını ilk olarak içişleri ve adalet bakanlarına yöneltmişti.
Listeye başka isimlerin de ekleneceğini uluslararası medyadan öğreniyoruz.
Haksız ve anlamsız bir karar bu. Bir tür savaş kararı…
Beklenmeyen bir şey mi? Hayır.
ABD başkanı Donald Trump ve yardımcısı Mike Pence haftalardır “Papazı bırakın, yoksa yaptırımlar geliyor” açıklaması yapıp duruyorlardı.
Daha da önemlisi, bu günlerin geleceğini aylar öncesinden duyurmuşlardı da.
Hürriyet‘in Washington temsilcisi Cansu Çamlıbel, önce bu yılın Nisan ayında (28 Nisan) “Türkiye’ye yaptırımlar mevsimi başlıyor”, sonra da Mayıs ayında (26 Mayıs) “Türklere karşı Magnitsky yaptırım listesi Kongre’de biçimleniyor” başlıklı İngilizce makaleleriyle geleceği aylar öncesinden duyurmuş oldu.
Sergei Magnitsky ülkesindeki yolsuzluk iddialarını dile getirdiği için cezaevinde zor şartlar altında tutulmuş ve orada hayatını kaybetmiş bir Rus muhasebeciydi; ABD 2012 yılında onun adını taşıyan bir yasa çıkararak Rusya’ya ve yolsuzluklara adlarının karıştığını ileri sürdüğü Ruslara karşı ciddi yaptırımlar uygulamıştı. ABD, 2016 yılında da, insan haklarını çiğnediğine inanılan dünyanın her yerindeki yabancı devlet görevlilerine karşı uygulanmak üzere bu defa ‘global Magnitsky yasası’ çıkardı.
İngiltere ve Kanada da, ABD’den sonra benzer yasalar çıkardılar.

Göstere göstere geldi

Yasayla hedef seçilen yabancı devlet adamlarının kendi ülkelerine gelmelerini yasakladıkları gibi, eğer ülkelerindeki finans kurumlarında hesapları varsa, onlara da el koyabiliyorlar. Şirketlerin ABD’deki şirketlerle iş yapması da engelleniyor.
Cansu Çamlıbel iki yazısında da listenin Kongre tarafından hazırlandığını belirtiyordu. Beyaz Saray yolu kısaltmış oldu. Listede iki eski politikacının ismi bulunduğunu, ancak Brunson‘a ‘terörist’ damgası vurulmasına sebep olduklarını düşündükleri ve adil yargılanmasını engelledikleri bir-iki başka ismin daha listeye eklenebileceğini de yazmıştı Hürriyet Washington temsilcisi.
Göstere göstere geldi ABD’nin saldırgan yaptırımları…
Amerikalılar bir şey daha yaptılar: Beyaz Saray’ın yaptırım kararını açıklamasından hemen önce, bir iş dünyası kanalı olan Bloomberg’e, bunun haberini yaptırdılar. Benjamin Harvey imzalı haberde gelecek yaptırımların yalnızca Brunson‘la ilgili olmadığını, biri NASA çalışanı (Serkan Gölge) diğer üçü de ABD konsolosluğunda çalışan Türkler olmak üzere dört kişiyi daha kapsadığı da kayda geçiriliyor. (Habere göre, ABD dışişleri bakanlığında onlardan ‘rehineler’ diye söz ediliyormuş…)
Haberde Halk Bankası‘na ağır bir ceza verilmesinin düşünüldüğü ayrıntısı da var.
Yaptırımların ‘global Magnitsky yasası’ kapsamında alınacağı da duyuruluyor.
Kaynaklarını açıklamadığı için doğruluğundan emin olamadığımız bir bilgi daha sunuyor muhabir: ABD ile Türkiye bu konuyu müzakere ediyormuş; tutukluların serbest bırakılması ve Brunson‘un ABD’ye dönmesi karşılığında Halk Bank‘a az bir ceza ve cezasını çekmesi için Mehmet Hakan Atilla‘yı Türkiye’ye gönderme pazarlığı… İsrail’de tutulan bir Türk’ün serbest bırakılması için Trump‘ın İsrail nezdinde devreye girmesi de bir jest olarak düşünülmüş… Halk Bank‘la ilgili hiçbir işlem yapılmaması şartı Türkiye tarafından son anda ileri sürülünce müzakere kesilmiş…
Doğru olabilir mi?
Böyle bir müzakerenin söz konusu olduğunu, hatta Amerikalıların 18 Haziran günü mahkemeden yurtdışına çıkma serbestisi kararı çıkacağı beklentisiyle İzmir’de özel bir uçak beklettiklerini yazan (Cumhuriyet‘te Aslı Aydıntaşbaş) da olmuştu.

Türkiye’nin yaptırımları

Magnitsky yasası Rusya’ya uygulandığında (2013 yılında 18 Rus’a yaptırım getirilmişti) Ruslar da bazı Amerikalı devlet görevlilerinin ülkelerine gelmelerini yasaklamış, Amerikalıların Rus çocuklarını evlat edinmelerine sınır getirmişlerdi.
Tek ses haline dönüşen Türkiye’de de yetkililer ABD’ye yaptırımlarla karşılık verileceğini duyurdular.
ABD’nin kararı doğrudan ülke ekonomisini zor durumda bırakacağı için, Türkiye’nin alacağı karşı-yaptırımların da benzer bir amaca hizmet etmesi beklenir.
Rusya’nın ilan ettiği karşı-yaptırımların fazla bir işe yaramadığı biliniyor.
Yaptırım kararını sözcüleri aracılığıyla duyurdukları sırada, Trump-Pence ikilisi, Beyaz Saray’da Evanjelik papazları ağırlamaktaymış…
İkili ABD’yi ‘teokratik yapıya dönüştürmeye’ kararlı görünüyor. Dünyaya, Haçlılar gibi, “Hıristiyanlar ve düşmanları” gözüyle baktıkları belli.
ΩΩΩΩ

Reklam

47 YORUMLAR

 1. ABD ye giden heyete bakın sonuç ne olabilir? Bu heyet niçin gidiyor acaba? 2-3 gün sonra hazırlanacaktı. Ne oldu da apar topar çıktı? Hem papaz bizdeyken biz niçin gidiyoruz? Madem öyle papazı da götürseydik bari.

 2. Musa isimli yorumcu besbelliki
  benim yorumumun sonunda yazdığım şu cumleleri anlamamış.
  (“Demekki rahmetlinin İslam ile değil İslami satanlarla sorunlari varmiş.”)
  Evet Rahmetli o günku o hamleyi yapmasaidi bugün o hanim sülalece devletin tepe noktasına islami satarak veya kullanarak gelemezdiler Bu konuda iyi yapmamiş olmasina rağmen.
  Genede Terörist ilan ettikleri Hüda Kyalar, Nazlı Ilicaklar, hamile kadinlar, ve bebekleri hapishaneler tikacak kadar zalim insanların da varliğinıdan habedar olmazdık.
  Hayert ki ne hayret ona o gun kol kanat geren Naizli Ilıcak hapislerde çürüyor Türkiyede adam yokmuş gibi ömrü ABD de Türkiye aleyhine çalişarak geçmiş Türk vatndaşlığinı yeni almiş bir ABD vatandaşi olan hanim ve sülalesini TC devletinin tepe noktalarina getirenler ve bunlar hakkındaki düşüncelerim bunda ibarettir.
  Eğer Ecevit öğle yapmasaidi biz bunlari kendmiz gibi hep mahsun olarak tanirdik.

 3. Türkiye zam dolusuna tutulmuş Papaz 2 senedir hapisede ABD nin pek sesi çıkmazken,Ne olduda aniden iki tarafda birden karşılıklı atağa kalktilar? “NATO toplantisindan sonra???”
  Trump ABD de cebeleniyor bizdede mualefetin eline tarihi bir fırsat geçmiş 17/25 Araliğin uluslararasi Türkiyeye bir bomba gibi düşecek büyük faturasi ve diğer yolsuzluklarin gün yüzüne çıkmamasi için oynanan oyunun fügüranliklarını de Maalesef Muhalefete yaptıriyorlar çünkü in iyi becerdikleri işlerden biride muhalefeti uyutmak…
  Yahu bizim muhalefet partilerinin içinde birtane gerçek politikaci yokmu?
  Bu olay Trump ve Erdoğani kurtarma operesyonundan başka birşey değil.
  ABD de seçim var Türkiyedede yakinda yerel seçimler var!!!!!
  Bir düşünelim, ABD Putinin ilişkileri açiklanma arifesi.
  Bizim kıymetli Rızamızda aba altında sakladığı esas sopasini yavaş yavaş göstereceği korkularini etrafa salarken.
  Zaten TC diye bir sorunlari olmayan TC BÜYÜK MİLLET MECLISININ ÇOOOOOK DEĞERLI ÜYELERI VATAN MILLET EDABIYETI YAPARAK, resmen halkla oyun oyniyorlar. Olan halka oliyor nasil olsa faizle alinan borçlar ile Devletullah yazlik, kişlik,ilk bahar ve sonbaharlik saraylarda MUHTARLARLA aylik toolantılarını aksatmadan hayatlarını devam ettiriller.
  Millet başini kaldıracak olursada ellerindeki uyuşturucularla senelerdir yaptiklarini tekrarlamaları yeterde artar bile.
  Neyise yorumu tamamlamak istemiyorum.
  Türkiyede Medya öleli seneler olduğundan haberimiz olmasına rağmen muhalafetin öldüğünüde Trump vasıtası ile öğrenmiş olduk.
  Neyiseki ABD medyasi görevini her zaman yaptiği gibi bu olaydada iyi yapiyor.
  Onların oapazdan çok Trumpin oynadığı oyunla ilgileniyirlar.

  • Kendi aralarında kavgalı olan aileden birine dışardan bir saldırı gelince iç kavgalarını bir kenara bırakıp haklı haksız demeden bütün ailenin karşı atağa geçme geleneği olan bir toplumuz biz. Dış müdahalelere karşı kenetlenmesini iyi biliriz.
   Katilsaktakta katilmasakta epey bir süredir belirlenen hedefe yönelik politikalar uygulayan bir ülkeyiz ve gelinen noktada bundan geriye dönüşte mümkün görünmüyor. En azından devleti idare edenlerin planında bir dönüş sezilmiyor.
   Makûs talihimiz neyse onu yasiyacagiz madem, bari kenetlenmeyi basaralim.

   • Bunun son derece tehlikeli bir yaklaşım ve önerme olduğunu düşünüyorum. Sizin önerdiğiniz kenetlenme, iktidarın “Ben doğru da yapsak yanlış da yapsam, eğer mesele diğer bir ülke ile anlaşmazlık veya çatışmaya düşmek ise, Türkiye ve ‘milli duruş’ adına benim yanımda saf tutmanız gerekir” argümanının tartışılmaz hale gelmesine yol açar. Ne yani, bir siyasal iktidar sadece iç politika konusunda eleştirilecek, ama mesele dış politika ile ilgili ise, tüm toplum, tüm muhalefet iktidarın arkasında saf tutup kenetlenecek! Çarpık bir yaklaşım bu. Doğru olan, “Gayr-ı milli”, “Dış güçlerle işbirliği yapan Türk ve Türkiye düşmanı” yaygaralarına pirim vermeden doğru düşündüğümüzü dile getirmektir.
    Rahibi tutukladılar. Çok ciddi suçlamalar ileri sürdüler. Sonra, iddianameyi bile 18 ay sonra yazdılar. Bütün o suçları işlediğinin kanıtı var idiyse, niçin 18 ay beklediniz? Hadi, bunu da sorun etmeyelim, şöyle soralım: Kardeşim, eğer elinizde o suçları işlediğine ilişkin ciddiye alınır kanıtlar varsa gerçekten, hakkında 35 yıl ceza istediğiniz bu adamı bir başka devler başkanının attığı iki tehditkar twit üzerine neden üç günde serbest bırakıp ev hapsine alıyorsunuz? Türkiye bir muz cumhuriyeti mi? Yok eğer bütün o suçlamalar ciddiye alınır kanıtlara dayanmıyorsa, neden 2 yıl bu adamı cezaevinde tutunuz? Erdoğan şu iki şeyi de söyledi: (1) “Türkiye bir hukuk devleti, yargının işlerine karışamayız.” (2) “Ver papazı, al papazı! Bunu yapın, biz de yargının şeyini şery yaparak meseleyi çözeriz.” Sormazlar mı adama bu ne perhiz, ne lahana turşusu!” diye?
    Ortada kenetlenecek bir durum yok. Akılsızlık ve beceriksizlikle dolu bir süreçtir rahip Buronson süreci. Devlet ciddiyetinden uzak, gerçekçilikten tamamen uzak bir yaklaşım örneğidir. İç politikada pirim yapmak uğruna yine hamasetle olmayan bir gücün gösterisine girişilmiştir, dış siyasette düş dünyasında yaşayaıp öyle davranmaya yer olmadığı görülmüştür. Türkiye, Merkel’in bir açıklamasının ertesi günü cezaevinden adam alıp çıkaran, Trump’ın iki twiti ile hakkında 35 yıl ceza istediği bir casusu, bir PKK ve FETÖ destekçisini apar topar cezaevinden alıp ev hapsine alıp muhtemelen de birkaç hafta sonra bırakacak bir ülke durumna düşürmüştür. Türkiye’de evrensel hukukun işleediği şekilndeki Gülen propagandasının değirmenine su taşımıştır. Bunun arkasında mı kenetleneceğiz?

    • kesinlikle. kenetlenmek deyimi kadar yapılan yanlışları meşrulaştırıcı bir başka deyim daha bulunamazdı. Öncelikle yapılan hukuksuzluk aklanıyor. sonra da ülkenin zararına olan (amerika değil, öncelikle kendi ülkemiz) bir tavrın kayıtsız şartsız desteklenmesi isteniyor.
     – bu cevap yazılmalıydı bernar bey. bu nedenle sizi tebrik ederim.

   • Tarihini tam hatitlamiyorum ABD bir eyalette seri bir katil vardi öldürüp arkasindan polisi ariyordu bunu bir türlu bulamadar ve evlere tek tek giderek onun sesini dinlettiler.
    Bir kişi tanidi ve aninda oğlunun sesi olduğunu söyledi.
    Adam çeversinde sayilan ve sevilen bir insan hiç kimse ondan şüphlenmek şöyle dursun şuçunu itiraf etmesine rağmen çevresi onun yaptığina bir türlü inanamadi.
    Geçen kiş onun annesi TV programinda aiğliyarak şöyle dedi ” benim oğlum öldürdüklerinin annesini nasil ağlati bende evadimin hak ettiği ölüm cezasinin yerine getirilmiş yani oğlumun ölümüde bir anne olarak beni ağlatti, fakat benim vijdanim her ne kadar öldürdüklerini geri getirmese dahi cezasinini bedelini ödediği için rahat yaptiğma pişman değilim bir katilin annesi olduğum için üzüntülüyüm.”
    Aile milleti suçsuz yere hüriyetini elinden alsin iki sene iddanemesi hazirlanmasın, daha sonra dişariya karşı hava atsin.
    Böyle aile düşman başina.
    Trumpla Erdoğanin oyunçaklari.
    Birde ABD medysını okuyun ne diyiyorlar biliyormusunuz?
    ” sadece Rahip değil, diğer iftira ile içerde tutulan Türk vatandaşi US elçiliklerinde ve nasada görevlileri konusunda baski yapılsin fakat bu yaptiğı yalniş ve uluslar arasi ilişkilerde bu gibi yaptırımlar kanunsuz ve hatalıdır böyle bir yaptırım iki taraf içinde iyi sonuç vermez.”Nurdan
    Bu gazeteciler bizde olsalardı şimdi hangi konaklarda ağirlanirdilar?

 4. Dolar 5 TL yi aştı.
  Euro da 6 yı aşmaya yakın. Eli kulağında.
  Doğalgaza %50 zam geldi.
  Şimdiden konutta %9 sanayide %14 olarak elektrik fiyatlarına yansıtıldı.
  Diğer petrol ürünlerine de her an zam gelebilir.
  Herşeye zam yağıyor.
  Süt ve süt ürünlerinin fiyatları seçimden bu yana sürekli artıyor.
  Domates bile 3 TL nin altına hiç inmedi.
  Gidişat hiç iyi değil.
  Bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete.
  Ama korkumuz yok.
  Reis var direksiyonda…
  O nereye sürerse oraya…
  İktidarıyla muhalefetiyle tek yürek tek yumruk.
  Durmak yok yola devam.
  Az kaldı dayanın uşaklar….

  • Hocam daha iyi bir yönetim için çözüm önerin ne ? Sizce kim iktidar olsun ? Türkiye’yi şu parti veya partiler daha iyi yönetir diye bir önermede bulun , irdeleyelim .

   • Bu soruyu mevcut yönetim iyi , daha iyisi yok diye sormadım . Nasıl bir çözüm olabilir? Hep birlikte bir çözüm ortaya koymaya çalışalım. Mesela CHP bu işi çözebilir mi ? CHP’den de ümit yoksa ne yapmalı . Eleştirelim , eleştirmek en kolayı ama bu işten nasıl kurtuluruz ? Sonuçta hepimiz bu gemideyiz . Doğru önermeler nelerdir ? Problem sistemse , sistemde neler eksik?

    • musa bey, sadece vatandaş değilim ama ben biraz yardımcı olayım. daha iyi bir yönetim senin alınan kararlara daha fazla katılabildiğin yönetimdir.
     Yönetilenlerin, alınan kararlara daha fazla katılımının sağlanması, daha doğru kararlar alınmasını, alınan kararların daha doğru uygulanmasını, yöneticilerin daha fazla denetlenerek, “devlet malının deniz” olmasının daha zorlaşması, yönetilenler aleyhine, yönetenler lehine kararların azalması anlamına gelir.
     – Fakat iş daha iyi yönetimle de bitmiyor. Daha iyi bir ülke, daha iyi bir yaşam için başka unsurların da olması gerekiyor.
     – Mesela adalet gibi, hukukun üstünlüğü gibi, insan hakları gibi, düşünce, inanç ve eylem özgürlüğü gibi, insan hakları gibi.
     – Yani balığın yaşaması için nasıl suya ihtiyaç varsa, iyi bir yönetimin olabilmesi için olması gereken şeyler var.
     – bunlar olmazsa, sadece yönetilenlerin yönetime daha fazla katılması daha iyi yönetimi getirmiyor. onun için, “A ya da B partisi daha iyi” diye düşünmek yanlıştır.
     – Özgürlüğün olmadığı yerde ahlak olmaz, doğrular bulunamaz. özgürlüğün olmadığı yerde düşünce üretilemez.
     – hukukun olmadığı ülkede haklar korunamadığı için, haksızlık yaygınlaşır, ahlaksızlık yaygınlaşır. böyle bir ortamda iyi yönetim olmaz. adaletin olmadığı, hakların korunamadığı yerlerde hiçbir şekilde iyi yönetim olamaz. vb.
     – Bir kişi size gelip, “kılıçdaroğlu bu ülkeye demokrasiyi getirecektir” diyorsa. aslında erdoğanı destekliyordur. çünkü ülkede iyi şeylerin olmasını, birilerinin keyfiyetine bırakan sistemi savunuyordur. bu sistemde de keyfiyet sahibinin tc numarasının hiçbir önemi yoktur.

    • İyi yönetim için aklıma gelmeyen başka unsurlar da gerekli ama 2 tane çok önemli unsuru unutmuştum. en az özgürlükler ve hukuk kadar önemli.
     3- kuvvetler ayrılığının olması lazım. yani yasama, yargı ve yürütmenin birbirinden bağımsız olması lazım.
     4- demetleme ve kontrol mekanizmalarının olması lazım. denetleme ve kontrol mekanizmaları olmayan bir yerde iyi yönetim olmaz.
     Bunların olduğu ülkeye de zaten demokrasinin olduğu ülke deniliyor. zaten bu nedenle de varolanlar içinde en iyi yönetim modelinin demokrasi olduğu söyleniyor.
     – önceki ve şimdiki yazdıklarımın mevcut olduğu bir ülkede, istiyorsan recep tayyip erdoğana, istiyorsan devlet bahçeliye, istiyorsan kemal kılıçdaroğluna oy ver. dolar o zaman 5 tl olmayacaktır. enflasyon %14 (açıklanan. gerçeği zaten daha yüksek), faizler %20 olmayacaktır.
     – Ayrıca, iyiniyetli sorun ile bunları açıklama fırsatı verdiğin için de teşekkür ederim.

     • Hamza bey , ben de size çok teşekkür ederim. Çözümler üzerine tartışmak faydalı olacaktır. Milletvekillerini ,Sn. Kemal Kılıçdaroğlu veya Sn.Tayyip Erdoğan’ın , Sn.Bahçelinin belirlediği bir sistemle zaten beklenen /özlenen neticeleri almak mümkün olamadı maalesef . Seçime girecek adayları da halkın belirlemesi gerekiyor , ancak o sisteme geçemedik maalesef . Türkiye’de maalesef halkın belirlediği vekilleri henüz yönetime katamadık . Bu durumda her vekil kendisini vekil olarak üst sıralardan gösteren lidere vefa duymak zorunda / yanlışlarına da eyvallah demek gibi kötü bir duruma düşmek zorunda kalabiliyor . Nasıl ki üniversite sınavı bir sıralama sınavı , halkın önüne seçimde konacak vekiller de partilerin seçmenleri/ genel tüm seçmenlerin belirleyeceği aday adaylarından oluşmalı. Yoksa ahbap – çavuş ilişkisiyle demokrasicilik oyunu oynayarak yollar gelip geçiyor .

     • İyi de bütün bunların daha iyi bi çözüm önerisi olduğunu nerden çıkardın? Haksız mıyım musa bey?

    • A.Gül’ün Cumhurbaşkanlığinda Milli hükimet kurulsun.Tüm partilerden katılim olmalı.Yeni secim yapilmış her kesimden temsilci de oluşur yenide kurucu meclis işbaşı yapsın. ve Parlementer disteme tekrar gećilsin iki sene tamir hükumeti sonra adil ahlaklı bir sećim kurulsun.

 5. Amerikaya karşı tek ses olan 4 parti de 18 ay sonra iddianame yazılmasının ve iddianamedeki delillerin adil, hakkaniyetli, hukuka uygun olduğunu mu düşünüyorlar?
  – Yoksa 18 ay sonra iddiane yazılmasının ve iddianamenin hukuki tartışılırlığını yani adalet, hakkaniyet ve hukuka uygun olmadığını düşünüyorlar fakat buna rağmen, “siz bize karışamazsınız. biz ister 30 ay sonra ister 1 ay sonra iddianame düzenleriz. istersek gizli tanık, istersek, isimsiz mektupla tutuklarız. hatta tanığa bile gerek yok” mu diyorlar?
  – 4 partinin neyi savunduğunu bilemiyorum. Belki de benim aklıma gelmeyen haklı yönleri vardır.
  onun için ben kafamdaki soruları uzatmayıp işi Allaha havale edeyim: İnşallah onlar da doğru olduğunu düşündükleri şekilde muamele görürler.

 6. Bu saate kadar yazılan yorumlar, yorum yazan okurların, hergun takip ettikleri yazarı ne kadar anladıklarını ortaya koyması açısından çok ilginç.

 7. Türkiye’nin durumu tam olarak, denize düşen yılana sarılır misali papaza sarilmakti ama görüldüğü gibi daha büyük sıkıntılara sebep oldu.

  • kimden ve niçin korktuğu devlet sırrı değil. herkesi kim tehdit ediyorsa ondan ya da onlardan korkuyor, niçin korktuğu da devlet sırrı değil, fetönün icadı sayılabilecek ve akpnin en az fetöcüler kadar başarıyla uyguladığı yöntemler ile ömrünün kalan kısmını cezaevinde geçirebilir, mallarına el konulabilir, gözaltında devleti zor durumda bırakmak için kendi kendine işkence yapmaktan korkuyor tabii ki.
   her normal insan için geçerli nedenler yani.

 8. YENİ TREND BU HERHALDE.
  Sahnede esip kükremek.
  Sahne gerisinde koklaşmak.
  Seçim kazandiran yeni yöntem.
  Herkes elde etmek istediğine ulaşınca kuçaklaşmak.
  Halk lar bu durumlarda kendini iyi hissediyor,gururlanıyor,mutlu oluyor demek.
  Bernar beyin söylediği gibi sonuç alıcı en ucuz yöntem.
  K.Kore nükler antlaşmasi önce konuşulanlar, sonra yapılanlara bakın.
  One munite .Mavı marmara,Merkel , gazze ,Macron v.b. hatırlamadığımız nice hamaset söylemleri bizi nasılda mutlu etmiştir.
  Sonra yapılan icraatlar ve uygulamalar aklın yolu bu deyip bunuda alkışlamadık mı?
  Bunlarda geçer mavi marmara gibi tazminati alırsin,ticarete devam,aklın yolu,şikayeti olan var mı?
  Bunlarda geçer.
  Aklın yolu ne zaman fiiliyata geçer.?
  Arkasi yarin ,seçimler bitsin iki yerdede herkes alsın alacağını,halklar biraz stres atsin.
  Seçimlerden sonra kuçaklaşma olur merak etmeyin.
  AKLİN YOLU BİRDİR.
  ‘(‘Bu arada filler ve çimenler ‘.durumunda biz çimenler faturayı ödeyeceğiz öyle görünüyor).

  • İstersen doğrudan perdenin önünde eletek öpelim ecevit gibi ya da varıp kucaklarına oturalım pensilvanya taraflarında 400dönümlük bi malikane veya çilehane açıp? Himmet paralarıyla da kah o senatörün gönlüne kah bu senatörün koynuna girsek daha iyi olmaz mıydı?

   • Ecevit derken besmele çek ! Rahmetli ABD ambargolarına karşı Kıbrış Barış harekatını başlatmış ve dünyaya meydan okumuştu. ABD üslerine el koymuş Türkiye kendi sınırları içerisinde tam bir denetim saglamıştı. Bu olaylardan dolayı ABD ambargosu ile yağ ve ekmek kuyrukları oluşmuş dinci ya da muhafazakar denen camia yıllarca bu kuyruk edebiyatı ile seçim kazanmıştır. Biraz dürüst olun.

    • Kıbrıs Barış Harekatında , koalisyon ortağı Rahmetli Necmettin Erbakan’ın da hakkını yemeyelim. Birileri , ABD acep ne der korkusundan harekat için ayak sürürken ( 1964 lerde yapılması gereken harekat 10 yıl gecikmeli olarak 1974’te yapılabildi.) Erbakan Hoca bu işin yapılması yönünde en büyük iradeyi ortaya koymuştur. Hatta adanın tamamının işgalden kurtarılmasını istemiş ancak içerdeki bazı güçler buna engel olmuşlardır.

    • Rahmetli Ecevit bir yüzükle işe başlayip, sülaleyi ve sülalenin arkadaşlari ile birlikte Türkiyeyi gasp edip 30 yaşindaki hayir severin önündede kirk takla atarak Tük halkınıda dünyaya rüşvet sever olarak tanitip rezil etmemişti.
     Oranda bir daire ile gelmiş o dairedede hayata veda etmişti.
     Demekki rahmetlinin İslam ile değil İslami satanlarla sorunlari varmiş.

     • Rahmetli Evevit’in , mecliste bir kadın vekilin başı örtülü diye O kadına yaptığı kötü muameleyi , kötü muameleye uğrayan da bir kadın iken , en azından bir hemcinsiniz olduğu için eleştirir misiniz? Yoksa , Ecevit hükümeti güya APO yu yakalayınca ( ! ) oluşturulan suni rüzgarda sizde cemaatle birlikte DSP’ye mi oy vermiştiniz ? Hemcinsinize yazık etmişsiniz. Ha sahi ne çabuk unuttuk ” Başörtüsü füruattır ” diyen Din Zalimi vardı bir zamanlar değil mi ?

    • Biz chp nin amerikan ambargosu yokkenki ekonomi yönetimini de, kıtlık yıllarını da biliriz! Tüsiad ın bi gazete ilanıyla da kuyruğu kıstırıp hükümetten sıvışıvermişti:)

     • Hala dürüst ve tarafsızlıktan uzaksınız. Rahmetli Ecevit vefatından önce CNN Türk de yayınlanan bir belgeselde Merve Kavakçı olayı sorulması üzerine şöyle bir cevap verdi: Ben o gün muhtemel bir darbeyi önledim!
      Diger mevzuya gelince. Türk siyasi tarihine baktığımda ülkeyi CHP den çok sağ partilerin yönettiğini görüyorum. Nasıl oluyor da bu sorunların tamamını CHP üzerine yıkıyorsunuz. Bakın kredi muslukları kesildi hadi savunduğunuz zihniyet aynı büyüme hızı ile devam etsin. Yok öyle elden milyarlarca dolar borç alıp şunu başardık bunu başardık palavraları. Yerli ve milli ideası ile yapılan ihalelerin kaç yıl vadeli peşkeş çekildiğini bilmeyen yok. Bir sonraki nesile CHP nin bıraktıklarını bırakacaksınız.

 9. sayın yorumculara bakıyorum da gayri milli yorumlar yapıyorlar. ülkelerini değil ülkelerine saldıranlara hak veriyorlar. biz yanlış yaptığımız için bize saldırıyorlar demeye getiriyorlar hiç mi hırsızın suçu yok sizce bütün suçu ev sahibine yüklüyorsunuz el insaf diyorum birazcık vicdanlı olun milli olun. ne yapmış ev sahibi camı pencereyi açık bırakmış kapıyı kilitlememiş vs. yorumcunun biri 2016 yılından beri T.C battıkça batıyormuş darbeciler başarılı olsaydı FETÖ ülkeyi yönetse idi batmazmışız demeye getiriyor doğru darbe başarılı olsa idi ülkemiz Amerikanın bir eyaleti olacaktı dolarlar oluk oluk akacaktı çünkü darbeciler ABD nin gayri meşru çocuklarıdır (piçleridir). diğer yorumcunun bütün suçlular salınıversin önerisi de doğru değil.Amerika FETÖ konusunda ne yaptı ki biz suçluları salıverelim

 10. Adil Yargı
  Sermaye’nin; üçüncü cihan savaşını çıkarmak, ülkelerin ekonomik gelişmelerini engellemek, Müslümanlarla Hristiyanların arasını açmak, devletleri birbirlerinin iç işlerine karıştırtmak amacıyla kurduğu tezgahların çalışmasından başka bir şey olmayan bu oyunlarını aleyhlerine çevirmek için yapılması gerekenler:
  a) Türkiye, tek taraflı olarak suç işlemiş olsalar bile karşı tarafın tutuklularını serbest bırakmalıdır. Onlar hakkındaki davaları askıya almalıdır.
  b) Türkiye OHAL ve benzer uygulamaları derhal sonlandırmalıdır.
  c) Türkiye adil yargı sistemini kurmalıdır. Hakemlerden oluşan yargı sitemi ile kimseye itiraz etme imkanını bırakmamalıdır.
  d) Türkiye, altın senedini çıkarmalı, tüm Dolar borç ve alacakları o günkü tarihte altın senedine çevrilmeli. Türk mahkemeleri ödemelerin cari devlet nakitleri ile yapılmasını meşru saymalı. Bütün borçlanmaları altın senedi ile yapmalıdır.
  ABD’nin dolarları Türk mahkemelerince para olarak kabul edilmemeli.
  Bunun için dış borçlar ödenmelidir. Enflasyonun etkileri önlenmelidir. Bunlar biliniyor. Akevler 50 senedir bunlar üzerinde araştırmalar yapmaktadır. AK Parti bu eczaneden ilaç almıyor. Kendi bilir! kKnser vücuda yayılıyor.

 11. BAZI ÜLKELER DURDUK YERE NEDEN GERİLİMLERE İTİLİRLER.
  Eğer bir yerde bir tikanmişlik başlamıssa orada hiç beklenmedik gerilimler her zaman olur.
  İşin esası ve gerçek kaynağı gizlenmeye çalışılır.
  Kimi gücünün fevkınde işlere kalkarak ülkeyi kritik badırelere uğratmaya sebep olurki; büyük sıkıntılara duçar olan halk olur.
  Kimisi devasa gücüne güvenerek herkesi hızaya getirmeye çalışır.
  Her ülkenin yönetimleri uluslararası ilişkiler siyaseten işlerine yaradığı ölçüde gerilimden yana olurlar.
  Politik olarak siyasiler gerilimden beslendıkleri ölçüde bunu teşvik etmenin yollarını ararlar.
  Ülkeler arası diplomasıde problemler en çetin durumda dahı(savaş halı dahıl)kapalı kapılar arkasında müzakere edilir.En sert tartışmalar ve tehditler dahı orada kalır dışarıya sizdırılmazdı.
  Şimdi ise tam tersi yapılıyor, neden?
  Eğer ülkelerin kamuoyu bu yöntemle siyasi tercihlerinde etkili olunduğu sürece bu restleşmeler(kamuoyu önünde)devam edecektir.
  KAMUOYU BÖYLE OLMASINI İSTİYOR.
  Bu kötü durum birçok ülkeye de sirayet edebilir.
  Özellikle başkanlik sistemini benimsemiş ülkelerde kendine en uygun ortamları bulmaktadır.
  Bir kişiyi çok fazla yetkilerle donattığınızda beklenen sonuç farklı olamaz.
  Bazı ülkelerde çok güçlü kurumların olması başkanları gerektiğinde frenleyebilirken ,diğerlerı frensiz araç gibi yoluna devam eder.(yolcuların heyacanına göre aracı kullanır)
  Ülkeler dış siyaseti iç siyasete alet etmeye çalıştıkça açıktan olmaması gereken söylemler herkes işitsin diye uluorta söylenir ve yapılır.
  Sanki bizi eksen kaymasına zorlar gibi görünüyor.Belkı yeni oyun bu mu?
  Yoksa ekonomik olarak en zayif halımızde bizi diz çökertip ibreti alem olmamızı mı göstermeye çalışıyorlar.
  İşte gördünüz biz mütefikimizden vazgeçmedikçe,müttefiklerimizden hiçbirisi vazgeçmeyı aklından dahı geçirmesin.
  Benim anladığım seçilmişler yeniden seçim kazanabilmek için kamuoyunda prim yapacak işlerden vazgeçmezler.
  Devlet aklı perde arkasında icraatini akılcı bir şekilde yapar.Seçim zamanlarında liderlerin bu tavırları süpriz değil artık.
  Bir ülkede seçim var ,dalaşacak ülke arar.
  Sonrada herşey biter kuçaklaşırlar.
  HANGİ KONUDA OLURSA OLSUN ZORA GİREN ÜLKELER KAMUOYUNDA PRİM YAPACAK ÜLKELERLE AÇIKTAN DALAŞMAKTAN ÇEKİNMEZLER……………………
  RAHIP OLAYI BU MEYANDA DEĞERLENDİREBİLİRİZ.
  (Sağlik nedeniyle ev hapsı dediğin zaman ,karşı taraf demekki suç bulamadılar ,yada bizden çekindiler anlar)
  İşin çözümünü zorlaştırmak iki tarafında işlerine geliyor demek.

  • Avram, otoriteye saygılı olunsun, hır çıkmasın diyor ama bitek güneydeki sevdiğimiz ülkenin otoritesini kabul ediyor! Tc nin otoritesini de pek beğenemiyor tabi: Bak biz türküz, yahudi değiliz / ya özgürüz ya ölürüz!

   • h.gayret! Sana baktığımda niye sadece köle ruhu görüyorum?
    – Kendi beyni, kendi doğruları, kendi ahlakı olmayan, ruhunu birilerine kota etmiş, sıradanın sıradanı bir köle. herhangi bir fetöcüden daha özgür olmayan bir köle. bir x. x’lerden bir x. hem de en sıradanından. gerçi x’lerin sıradışısı olsa ne olur. en fazla kar tanelerinin aralarındaki fark kadar fark vardır.
    – zavallı köle. köleliğinin bile farkında olmayacak kadar zavallı.
    – H.Gayret! sana bir hikaye anlatacağım. Biliyorsundur mutlaka, dünyanın ilk tarihçisi heredottur. Hikaye herodotun kitabından aklımda kalan bir bölüm:
    – Persler anadoluda bir krallığa saldırmak ister. bunun üzerinde o ülkenin insanları, perslere karşı ne yapabileceklerini düşünürler. perslerin daha önce işgal ettiği ülkelerdeki insanlara danışmaya karar verirler. perslerin işgali altındaki birkaç ülkenin halkına (belki de yöneticisidir) danışırlar. Onlar, perslere karşı çıkmamalarını, karşı çıkarlarsa perslerin onları mahvedeceğini vb. salık verirler.
    Ööütleri dinleyen ve perslerin işgali altındaki halkın yaşantısını da gözlemleyen kırallığın elçileri, ööütleri dinledikten sonra onlara şu cevabı verirler: “sizler köle insanlarsınız. sizler özgürlüğün değerini bilmiyorsunuz. Biz özgürlüğümüz için perslerle savaşacağız”.
    – Sen özgürlüğün ne demek olduğunu bilemiyorsun. senin bütün bildiğin, efendiyim yaptıklarını tasdiklemek. özgürlük dediğin bundan ibaret, özgürlüğün de bundan ibaret.

   • AVRAM DEĞİL AVAM(CAHİL) DÜZELTEYİM.EĞER MAKSATLI DEĞİLSE BİRAZ OKURKEN DİKKAT ETSENİZ İYİ OLUR.
    BİLİYORSUNUZ BİR HARF KELIMENİN MANASINI ÇOK DEĞİTİREBİLİR.
    GÜNEYDEKİ ÜLKEYİ DERKEN NE KASDETTİĞİNİ ANLIYORUM.
    KULLANDIĞIMIZ KREDİ KARTLARINDA HER ALIŞVERİŞTE KİMLERE KOMİSYON ÖDÜYORUZ.SEVDİĞİMİZDENMİ ÖDÜYORSUN KOMİSYONLARI.
    SÖZLE KONUŞURSUNDA EVİNİ KİRAYA İSTESELER KİME VERİRSİN.
    SÖZ BAŞKA EYLEM BAŞKADİR.BİR ŞEYE AKŞAMA KADAR KÜFRETMEKLE O ŞEY ZARAR GÖRMEZ.İCRAATLARINLA GAYRET EDERSEN ,ÇOK ÇALIŞIRSAN, KİMSENİN YAPAMADIĞINI YAPARSAN O ZAMAN HALKINA HİZMET ETMİŞ OLURSUN.
    SAĞA SOLA AKŞAMA KADAR KÜFRETMEKLE NE DÜŞMANLARINA ZARAR VEREBİLİRSİN NEDE DOSTLARINA BİR FAYDAN DOKUNUR.
    ELEŞTİRİLERİMİZİ SEVİYELİ YAPARSAK HEPİMİZ İÇİN DAHA İYİ OLUR.

  • Bilek güreşi dedinizde aklıma geldi geçenlerde bir toplantıda Cumhurbaşkanımız Erdoğanla ABD Başkanı bilek güreşi yapar gibi bir poz vermişlerdi demekki oradan verilmiş mesaj
   Malesef bazıları Cumhurbaşkanımız Erdoğan üzerinden yürüdüğünü zannediyor bu savaşın eğer mesele Cumhurbaşkanımız Erdoğan olsaydı bir suikastle ortadan kaldırırlardı.mesele bir millet.
   Dünkü terör saldırısının sebebide bu masum bir bebeği ve annesini katletmek bir mesajdı.
   Abd nin gayri meşru çocukları yani picleri çok. bir bakarsın fetö bir bakarsın pkk bunlar bitmez ve bunlarda acıma duygusu yoktur iki kuruş menfaat için herşeyi yaparlar ve yapiyorlarda.
   Hal bu iken hala olanlari bir nefis savaşına sokanlar var.
   Malesef birilerinin içi kin ve nefretle dolmuş bir şey görmüyorlar ülke menfaati ülke onuru onlarda yok gibi.
   Allah bu milletin düşmanlarına. zalime.haine. menfatciya. fırsat ermesin.

 12. Erdoğan, kapıya dayanacağı aylardır bilinen ekonomik çöküşe bahane uydurup aradan sıyrılmak için iyi kullanıyor rahip meselesini. Gerilimi azaltarak da olsa bir müddet sürdürürse, yerel seçimler çantada keklik. Yoksullaşan insanlarımız da artık “Bakın nasıl kafa tuttuk, boyun eğmedik ABD’ye!” duygusuyla avunsunlar.

 13. Trumpun kavga etmediği ülke kaldımıki?
  İsrail ve Rusya hariç.
  Trump ne Türkleri nede Türkiyeyi seviyor.
  Elinden gelse bir kaşik suda boğacak.
  Daha seçilir seçilmez Chobani Yoğurtlarını boykot edin diye emir vermişti.
  Yalnız Erdoğani çok seviyor, çünkü şu an bu Papaz meselesi Trumpa can simidi gibi oldu.
  Bugün Rusyanin seçimlere mudahalesinden Trumpin habari olduğu hemen hemen kesinleşti,
  madem papazı bu kadar düşüniyorduda niye şimdiye kadar bekledi?
  Burdakiler Trumpin çevirdiği dolaplari iyi bildikleri için diyer tutuklularide gündeme getiriyorlar.
  Türkiye hakkinda bu gün bir haber okudum eğer o haberdeki iddalar gerçek ise 17/25 Aralik olayını enie boyuna analiz etmiş ve konuyu Riza Zarafa getirmiş. Zarafin bazi çok önemli bilgileride açıkliyacağndan bahs ediyordu.
  Kos kocaman bir ülke bir kişini hirs ve kinine kurban ediliyor.
  2016 dan bu tarafa TC çırpındıkca batiyor.
  Yakinda PKK da terör listesinden çıkarilirsa şaşırmamak gerek.
  Zannedersem şu an Trump o papazın serbest bırakilmasını istiyenlerin arasında en sonunucusu bile değildır.
  Neyse nasıl olsa bizim denizler küçük lafla kendi peynir gemilermizi rahatlikla
  YÜRÜTÜRÜZ .
  Esip gürledikçede denizlerin su seviyeside normala dönerer.
  Fahmi bey burada Trumpun çok tehlikeli birisi olduğunu yazınca o gün nerde ise bu siteyi çökertyorlardı .

Yoruma kapalı.