Abdullah Gül cumhurbaşkanı adayı olur mu? Adı telaffuz edildi de…

25
Reklam

Seçimlere gidilen zeminde her geçen gün şaşırtıcı yeni durumlarla karşılaşılıyor.
Dünün şaşırtıcı gelişmesi cumhurbaşkanı adayı olarak Abdullah Gül’ün adının telaffuz edilmesiydi.

Abdullah Gül AK Parti’nin kurucu kadrosundan; partisi seçimi kazanınca önce başbakan olarak hükümeti o kurdu, sonra dışişleri bakanlığını üstlendi; siyasi hayattaki son yedi yılı boyunca da cumhurbaşkanlığı makamı TBMM’deki AK Parti çoğunluğu tarafından ona tevdi edilmişti.

Yeniden adının cumhurbaşkanı adayı olarak geçmesi bu bakımdan aslında şaşırtıcı sayılmamalı.

Şaşırtıcı olan, Gül’ün adını bir CHP milletvekilinin, hem de gerekirse parti grubundan 20 milletvekilinin onu aday gösterecek imzayı vereceğini de söyleyerek telaffuz edilmesiydi.

Değiştirilen anayasaya göre, cumhurbaşkanlığına en az 20 milletvekili veya 100 binden fazla halk imzası gerekiyor.

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı olarak mı düşünülüyor Gül?

Hayır. Milletvekili, görüşünü açıklarken, Gül’ü Saadet Partisi’nin aday göstermesini temenni ettiklerini de söyledi.

İlginç.

Reklam
CHP oyun mu oynuyor ne…

Teklifin ilginçliğini herhalde hemen fark etmişsinizdir: CHP’li bir milletvekili, CHP’li —hatta Saadet Partili de— olmayan bir ismin Saadet Partisi tarafından cumhurbaşkanı adayı olarak gösterilmesini temenni ediyor ve bunun için gerekli 20 milletvekili imzasını kendi partisinin temin edeceğini kamuoyuna açıklıyor.

Herhalde partisinin yetkili kişilerinin de bilgisi dahilinde yapılmıştır o açıklama…

Oysa, CHP, 2007 yılında Gül’ün cumhurbaşkanlığı adaylığına şiddetle karşı çıkmış, e-muhtıra günlerinde bu gelişmeyi durdurmak için kendisine başvurulmasını bekleyen Anayasa Mahkemesi’nden o meşhur 367 kararını çıkartmış, AK Parti’ye sonradan ‘cumhur-başkanlık sistemi’ yolunda kapıyı aralayan cumhurbaşkanını halka seçtirme amaçlı referanduma gitme zorunluluğunu dayatmıştı.

Ülke o yüzden erken seçime de gitmişti.

Şimdi CHP ‘‘Abdullah Gül yeniden cumhurbaşkanı olsun’’ anlamına da gelen bir temennide bulunuyor.

Temennileri yerine gelirse cumhurbaşkanı adayı olarak Türkiye’nin önüne iki AK Partili isim çıkmış olacak…

Aralarında ‘kardeşlik hukuku’ bulunan iki isim…

Gül’ü AK Parti grubu cumhurbaşkanı seçmişti

Burada hafızalarımızı biraz harekete geçirmek gerekiyor: 2002 yılında AK Parti iktidara geldiği zaman partinin lideri Erdoğan siyasi yasaklı olduğu için başbakanlığı Gül üstlenmiş ve herkesin şaşkın bakışları altında Erdoğan’ın siyasi yasağının kaldırılmasını öncelikli görev bilerek altı ay içerisinde başbakanlık makamını ona teslimde hiç tereddüt etmemişti.

Reklam

İsteseydi ayak sürüyebileceği ve yasağın kaldırılmasını geciktirebileceği halde…

AK Parti iktidarında gerçekleşen ilk cumhurbaşkanlığı seçiminde AK Parti —bir değil hem de tam iki kez— Abdullah Gül’ü aday göstermişti; parti lideri Tayyip Erdoğan’ın ‘‘Adayımız kardeşim Abdullah Gül’’ açıklamasıyla…

Erdoğan isteseydi daha o seçimde (2007) kendisi cumhurbaşkanı adayı olabileceği halde…

Türkiye’nin son 15 yıl içerisinde ne kadar değiştiğine kanıt olarak tek başına bu yeni durum bile yeterli: Türkiye’nin cumhurbaşkanı tercihi, o olmazsa bu, ama galiba illa AK Partili veya o eğilimde biri olacak…

Elbette kişilikler arasında farklılıklar var ve tercih konusunda temenniler o farklılıklar göz önünde tutularak yapılıyor.

Yine de gerçek değişmiyor: Halkın önüne sunulacak adayın halkın kolayca benimseyebileceği bir isim olması şart; o şartı ancak bu iki isim tam karşılayabiliyor. CHP de bunu fark —ve hatta kabul— etmiş görünüyor.

CHP’den gelen bu ‘şaşırtıcı’ çıkış hakkında Abdullah Gül acaba ne düşünür?

Bu sorunun cevabını doğrusu bilmiyorum. Bildiğim, hiç iştahlı görünmediği; şimdiye kadar verdiği izlenim bu…

Öte yandan, gelecek cumhurbaşkanını belirlemede ön planda bulunduğunu konuya yoğunlaşmasından bildiğimiz Saadet Partisi’nin nasıl bir cumhurbaşkanı profili istediğini Temel Karamollaoğlu’nun her seferinde tekrarladığı sıfatlardan biliyoruz; ancak o sıfatlarla kimin kast edildiği açıklanmadığı için o konuda da henüz bir ipucuna sahip değiliz.

Tekrarlanan sıfatlara sahip aday bulmak da kolay görünmüyor.

Şu anda cumhurbaşkanlığı seçiminde banko, MHP’nin desteğini de arkasına almış olan AK Parti’nin aday göstereceği Tayyip Erdoğan’dır…
ΩΩΩΩ

Reklam

25 YORUMLAR

 1. Saadet Partisi’nin temsil ettiği siyaset biçimi, dayandığı ideoloji ve beslediği/beslendiği hayat tarzı ömrüm boyunca bana son derece soğuk gelmişse de, hakikat şu ki, bugün ülkede ilkeli, ahlaklı bir siyaset icra eden tek lider olarak sayın Karamollaoğlu görünmekte. Özellikle, yalanın, talanın, ilkesizliğin, dün tükürdüğünü bugün yalamanın başat siyaset anlayişi halini aldığı günümüzde, Temel Bey’in ve partisinin, bu ilkeli duruşunun hiç de hafifsenmeyecek bir potansiyeli taşidiğina inanmaktayım.

 2. Gül aday olur mu? Evet ,oldururlar mı? tabiki hayır, e olacakmı?
  işte devlet adamlığı liderlik burada başlıyor;ne yapacağı bariz belli bir lideri gizli açık düşmanlar da istediği gibi yönlendirir , yapacağı hamleleri bilir çünkü.İlla ki aday olmaması için politik oyunlar, trol saldırıları,tahrikler,burda ki bazı yorumcuların yaptığı gibi “size düşmez kendinizi yıpratmayın” tarzında etraftan uyarılar baskılar olacaktır. Açık oy gizli tasnif kuralı bile getirebilirler,beklerim bunu güç hastalığına yakalanmışlardan.
  Olursa oyum sayın Güle dir,yakışır.

 3. Abdullah Gül aday olmaz değil olamaz.
  Çünkü onda aday olacak cesaret yoktur.
  Ancak birisi, tabi güçlü birisi (RTE gibi) çıkar da gel kardeşim adayımızsın derse…
  Eh o zaman belki…

 4. Sn Gül siyasi kariyerini; 2. Eklemettin vakasının baş kahramanı olarak noktalamakta çok istekli görünüyor.

 5. Bazi çok bilmiş dengesiz ve terbiyeden noksan olanlara”DUYURULUR”2007 Türkiyesi ile 2014 Türkiyesi arasındaki farkı bilemeyecek kadar cahil troller o günleri bir araştırsa 2014 deki farki iyi görür.” Madem DİPLOMA VARDİİSE” 16 Nisana kadar sorulan diplomayı niye gösteremedı? Hakaretle değıl bilginizle eleştiri yapin!……

 6. CHP ölümlerden ölüm beğenmiye çalışıyor. Bir zamanlar NAMERTLİK edip – MSP ile anlaştıkları halde – sözlerinden DÖNEREK – kendi M.Vekilleri olan Muhsin BATUR’a oy vermemişlerdi. Şimdi kuzu kuzu Saadetin tam istediği adama rıza gösterecekler, muhakkak ama Şartlar artık o şartlar değil. CHP’nin arkasında – emir kulu paşalar da yok, artık. 367 çeşit numara fesatçılığı da mümkün değil.
  Erdoğan’a M.Vekili olma fırsatını kim tanımıştı. Deniz Baykal… Gerçekte yolu açanlar kim ? Deniz Baykal da yok ki, söylesin.
  Millet – Ertuğrul ve Abdülhamid dizilerini İBRETLE – tekrar – seyrederse, Vatan-Millet aşkına ! İnsanoğlunun ne kadar, ” Kan Dökücü ve FESAT ÇIKARICI ” olduğunu İDRAK eder.
  Ne kadar, Mü’mın ve aydın olursa olsun, çiğ süt emmiş insan NEFSİnin – KEMİK PAYLAŞIMINA gelince – ne kadar AZGIN, had-hudud tanımaz, vefasız, vicdansız olabileceğini yaşadığımız hayat boyunca tekrar tekrar görüyoruz.
  Siyaset çok mahdut bir zümre için VATANA_MİLLETE Hizmet yeri ise de, çok ziyade ALÇAK için ŞAHSİ MENFAAT döşürme mahallidir. Bu uğurda din, namus ve aile bile alet edilebilmektedir.
  Şunu diyebiliriz ki, T:Erdoğan’ın vaktiyle, M.Vekili olma sansı, ne kadar (az) idi ise, önümüzdeki seçimde, Erdoğan dışındaki bir adayın şansı da o kadar olabilir.
  Türkiyede hiçbir kişi ehil yakın arkadaşı yükselsin istemiyor. Özal sonrası Anap Başbakan adaylarını gözden geçirin.

 7. Saadet Partisinin yıldızının bu kadar parlamasının nedeni bir takım insanların zannettiği gibi değil. Bilâkis Temel Hocanın sizlerin uzun süredir unuttuğunuz herkes için adalet, özgürlük, insan hakları ve demokrasiyi dile getirmesinden dolayı. Meriç nehrinde iki çocuğu ile birlikte boğulup ölen anneyi Temel Hoca dışında kim dile getirdi. Gördüğü işkenceden dolayı hayatını kaybeden daha sonra da suçsuz olduğu anlaşılıp görevine iade edilen öğretmenin uğradı haksızlığı Temel Hoca dan başka kim dile getirdi. “Hak gelince batıl zail olur.” Hoca konuştukça bir takım devletlularin tek derdinin koltuğunu korumak olduğu anlaşılıyor. Işte bu yüzden Saadet Partisi.

 8. öncelikle şehitlerimize yüce Allahtan rahmet ailelerine sabrı cemil dilerim. dünyanın en zor coğrafyasında ve bütün zamanların en zor zamanında olduğumuz bu zamanda hepimizin başı sağolsun.
  dün putin yeni nükleer silahlarını tanıttı. durdurulamaz yenilemez olarak tanımladığı silahlarını. tanıtım filminde hedef floridaydı…başta amerikaya ama aslında tüm dünyaya ne demek istedi acaba???
  the economistin son sayısı da çok ilginç. şahane kapağı bile çok şey anlatıyor, sıyrılan maskenin altındaki kırmızı yüz ne mesajlar içeriyor acaba???

  şimdi Abdullah gül cumhurbaşkanı adayı olur mu???
  Abdullah gül sayılan sevilen zarif bir isim. başarılı bir süreç geçirdi.
  şimdi niçin erdoğanın karşısına çıksın ve kendini yıpratsın.
  fehmi beyin hatırlattığı gibi sen kimsin bu ülkenin başına cumhurbaşkanı olmaya cüret ediyorsun haddini bil çığlıkları atan chp nin bir kaç yüz oyu olan saadetin dürtmesiyle mi harekete geçecek..chp Abdullah gülün arkasında durabilir mi. seçmeninin ak partiye oy verdiği saadetin sayın gülün arkasında duracak gücü var mi…temel bey seçmeniniz akpartiye oy veriyor denildiğinde bunu değiştireceğiz gibi bir şey demesi gerekirken gülmeyi tercih etti neredeyse iki kişiden birinin oyunu alan parti için aç tavuk ……meselini kullandı. olayları doğru okumakta fayda var diyorum ben de ne diyeyim…iktidarın bu kadar pervasız oluşunu muhalefetin olayları doğru okumamasına bağlıyorum.
  sayın gülle ya da gülsüz şu an yapılan hesapların hiçbiri erdoğana alternatif değil ve fehmi beyin yorumuna katılıyorum çok enteresan bir gelişme yaşanmadığı sürece cumhurbaşkanlığı seçimleri banko erdoğandır…

  insana yatırım yapmamanın bedelinin en ağır ödendiği yerlerden biri siyaset. partilerde çekişmekten başka hiçbir iş üremiyor, insanlar yetiştirilmiyor, parlayan insanlar söndürülmeye çalışılıyor, ayak oyunlarından kimsenin çalışacak enerjisi kalmıyor…sonuç, ortaya çıkaracak doğru dürüst bir aday bile bulmakta çekilen sıkıntı…durum öyle ki geçen sefer aday ithal edilmek zorunda kalınmıştı. oysa bizim dünyayı anlayacak olayları doğru okuyacak gidişatı ön görecek zarif siyasetçiler ve diplomatlar yetiştirecek siyaset okullarına ihtiyacımız var…
  hem iktidarın hem muhalefetin buna çok önem vermesi gerekir…bir an önce kurulmasını umarım.

  • Aynen sizin gibi düşünüyorum. CHP nin saadet ten ittifak arayışı ve Gül ü aday göstermek istemesi çok itici saçma sapan bir durum. Yirmi sekiz Şubat ve akabinde olanlar asla unutulmaz. Bu ittifak farzedelim basarilsa bile sonuçları daha garabet olacak .Bence zaten Chp nin pek iktidarı göğüsleyesi yok böyle bir dönemde.

 9. Şu günlerde Sadet partisine yoğunlaşılmasının sebebi ne aceba şahsen toplumda böyle bir talep böyle bir teveccüh yok benim izlenimim hatta sokağa çıkıp sorulsa Sadet partisinin basinda kim var diye kac kişi bilir aceba
  Bence şu an Sadet partisine bir oyun oynanıyor gibime geliyor ittifakın içinde yer almaması için olduğundan büyük gösterilip oradaki kardeşlerimizi gücünün üstününde güç var zannediyor onlarda bunu
  Bunun altın da gene Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğana olan düşmanlık var onu nasıl saf dışı ederiz hesabını yapıyorlar

  Sayın Temel beyi 90 li yıllarda terörist katıl diye yaftalanıyordu şimdi sadet partisini iktidar yapma peşindeler bunu iyi düşünmek gerek
  Nasıl şu anki Turkiyenin Abd ve Rusyaya tam güven sağlaması yanlışsa Saadetinde biraz düşünmesi gerekir okadar akılları vardır inşallah.

  Rabbim hayirlar getire.

 10. GÜL NE YAPMALI?
  Önce şunu belirtmeliyim ki AK Parti kurucu kadrosu çok asil insanlardan oluşur. Onlar bizimle ve çalışmalarımızla ilgilenmeseler de benim onlara karşı büyük sevgim ve saygım vardır. Bugünkü Türkiye’nin oluşmasında hatta dünyanın değişmesinde çalışmalarının etkisi büyüktür. Benim için Gülen’in yeri de aynıdır. 15 Temmuz’da Gülen son saatlerde haberdar edilmiştir kanaatindeyim. Bunu yeni söylemiyorum, daha ilk günlerde yazdım. Geçen zaman beni hep teyit etti. Sermaye yapıyor, fatura Gülen’e kesiliyor.
  Tekrar ediyorum, bu şartlar altında Abdullah Gül 2019’da cumhurbaşkanlığı görevini yüklenemez. Bugün Erdoğan dışında bir aday yok. Bununla beraber Erdoğan yanlış işler yapıyor. Bunun iki sebebi var. Biri bilmediği için hata yapıyor. Diğeri ise onun da sözü geçmemektedir. Kurucu kadro uzaklaştırıldı. Şimdi boşlukta. Bunda hata yalnız onda değil. Kurucu kadronun da hataları vardır. Bülent Arınç oturum başkanı olduğu bir sempozyumda konuşturulmadı diye siyaseti bıraktı.
  Gül ve diğer kurucu kadro, Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığını benimsemeli başka aday aramamalıdır. Bu kadro Saadet Partisi’ne dönmelidir. Akevler ile iş birliği yaparak meclise girebilir. Burada Saadet Partisi dışlanmış tüm kadroyu kabul etmelidir. Adlarını yeniden sayıyorum: Abdullah Gül, Bülent Arınç, Beşir Atalay, Vecdi Gönül, Cemil Çiçek, Mehmet Ali Şahin, Abdülkadir Aksu, Ahmet Davutoğlu, Hayati Yazıcı. Kemalettin Erbakan da Saadet Partisi’nde yer almalıdır. Akevler de destek vermeli ve Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığında Adil Düzen Anayasası’nı getirmeliyiz.

  • Bahsettiğiniz kişi ki bana göre “Aleni ve apaçık terör örgütü elebaşısıdır bilinçli yada bilinçsiz” Son saatlerde haberdar edilmişse neden bu güne kadar hep destekledi bu hareketi o zaman ? İyi niyetli bulunmuyor yaklaşımınız. Dün Rahmetli ERBAKAN ve kadrosu için “kan emici vampirler” diyip bu gün saadetli olmak ! Yahut 367 garabetini ortaya atıp her türlü kanunsuzlukla yüzbinleri sokaklara dökenler sayın GÜL’ü aday olarak istiyorlarsa ki adamlarının sihniyetinin değişmediğini hala daha halka tepeden baktıklarını bildiğimiz halde iyi niyetli olarak görmek saflığın en has hali olmaz mı ?

 11. Bence rte sonuna kadar götürsün ve ne olacaksa olsun, kim gelirse gelsin, düzen değişmez bence, sn rte na verin adam kafasındaki planları hayata gecirsin 2023 planlarını, ya ucariz ya da yere çakılırız. ayrıca şehitlerimize allahtan rahmet dilerim

 12. Sayın Fehmi Bey;
  CHP “Abdullah Gül yeniden cumhurbaşkanı olsun” anlamına gelecek bir temennide bulunmuyor. Beyanları ve niyetleri o kadar açık ki. Bunu anlamamak mümkün değil. CHP ilk turda başkanlığı kaptırmak istemiyor. Bu işi 2.ci tura taşıyabilirsek belki o zaman alabiliriz hesabını yapıyor. Bunun da yolu cumhur ittifakından eksiltme yapmaktan geçiyor. MHP tabanından oy alabilecek potansiyelde olan Meral Akşener (şayet vazgeçmezse) aday olduğunu açıkladı. Böylece İYİ parti cenahı tamam. Bu yüzden İYİ parti hakkında konuşmalar, spekülasyonlar fazla kalmadı. Diğer yanda AKP tabanından oy alabilecek en iyi aday birinci sırada ancak Abdullah Gül olabilir. Abdullah Gül’ü aday göstermek de en çok SP’ye uyar. SP’de kararını ve niyetini kesin bir şekilde açıklamadığından birden sanki anahtar konumuna geldi. Bütün gözler SP’nin ne yapacağına çevrildi. Bugüne kadar kendilerini hesaba bile almayan ve hatta temelde çok aykırı olanlarda bile bir SP muhabbeti ve sevdası(!) zuhur etti. Neredeyse SP’yi bugüne kadar niçin keşfedemediklerine hayıflanıyorlar. Tabii SP’ de bunun tadını çıkarıyor. İlkeler ittifakı falan deyip tabiri caizse top çeviriyor. Ben SP yöneticilerinin yerinde olsam bu durumu son ana kadar böyle devam ettirip keyfini yaşarım. Meclise girmekten daha zevkli ve eğlenceli olur. Bu davranış biçimi 1980 öncesi dönemde rahmetli Erbakan Hocada da vardı (kadayıfın altı kızardı meselesi) Böylece seleflerinin izinden de gitmiş olurlar. Sayın Abdullah Gül’ün bu konuda ne düşündüğünü bilmediğinizi söylüyorsunuz. Ben ne düşündüğünü biliyorum: Hiç bir şey düşünmüyor. Bu tabloyu ben okuyabiliyorum da Milli Görüş geleneğinin içinden gelen ve bütün ömrü boyunca siyasetin en alt mertebesinden en üstüne kadar bulunmuş olan Abdullah Gül okuyamaz mı?

   • Sayın Murat Bey,
    Galiba beni yanlış anlamışsınız. Niyetim asla herhangi bir kimseyi veya kuruluşu aşağılamak, rencide etmek değil. Kimseye kinim de yoktur. Vurgulamak istediğim şey kısaca: 1-Abdullah Gül aday olmaz.2- SP duruşunu netleştirinceye kadar ilgi odağı olmaya devam edecek ve gündem belirleyici etkisi olacaktır. Bu durumu geçmişte MSP’ nin oynadığı role atıfta bulunarak rahmetli Erbakanın mizah uslubuyla belirttim hepsi bu.
    Üzerinde konuşulan ilkelerde ittifak meselesine (insan hakları, demokrasi,adalet v.b) hangi parti itiraz edebilir ki! Yine de eğer sizi rahatsız etmişsem hakkınızı helal ediniz.

   • Ne demiş büyükler;
    “Kişi başkalarını da kendine bakarak değerlendirir.

    Tabii ki başkalarının ismi arkasına saklanmadan “dobra dobra” konuşmak herkesin harcı değil.

 13. Fehmi bey sizin 11.CB Gül Hakkinda ki tesbitlerinize katılmamak mümkün değil. Fakat CB Erdoğan hakkındaki tespitlerinizde de birçok soru işaretleri var. 2007 de Gülün C Başkanlığına aday olmaması için şu an hapiste ve sürgünde olan yazarlardan yazı yazmalarını isteyen zamanın B Bakani Erdoğanın kendisi değil miydi? Aslında siz bu konuları bizden daha iyi biliyorsunuz.O zaman C Başkanlığına aday olsaidi CHP ondan “DİPLOMA” isterdi. Bu nedenlerden dolayı mecbur kaldı.
  Gül bir kelime yazdı diye kıyamet koptu. “HAVUZ” korosu eşliğinde ona yapmadıkları hakaretler kalmadı.sayın Gül’ün bu tip polemiklere gireceğini tahmin etemiyorum.
  Tabii buna bir de “KARDEŞLER” listesinin başına gelenleri de eklersek! CHP hiç kusura bakmasın, sayın Gül’ün çenesi değil kafası çalışıyor, bugünkú Türkiye’de bu tip insanlara rağbet yoktur.

  • 2007 de Tayyip beyden DİPLOMA isteyecek olan chp 2014 de niye isteyemedi acaba. tayyip beyin diploması olmadığını iddia etmek ve buna inanmak dünyanın en aptal kişisinin dahi kabül edemeyeceği bir olaydır. ama tayyip düşmanlığı fetö aşkı inanmasalar dahi inanmış gibi hareket edebiliyorlar.

   • ali sen kesinlikle çok zeki bir arkadaşa benziyorsun. onun için, korkudan erdoğanın üniversite diploması olduğuna nasıl inandın diye soramıyorum. Aslında sana böyle bir soru sormak ve dünyanın en aptal insanından bile daha aptal olan beni ikna etmeni, böylece zekamın bir miktar daha gelişmesini istiyordum. Mesela üniversite arkadaşları, üniversite yıllarından fotoğraflar, üniversite anıları gibi, dünyanın en aptal insanından bile daha aptal olan benim gibilerin ikna olabileceği basit, çok zeka gerektirmeyen şeyler.

 14. Saadet Partisi düşündüğü adayın ismini açıklamalı. Abdullah Gül, Saadet Partisi’nin adayı olabilir ancak AK Parti bu adaylığı engellemek için elinden geleni yapabilir. Bu durumda Karamollaoğlu ne yapacak Gül’ü sonuna kadar destekleyecek mi? Temel Bey, ya da seçim dolayısıyla yakaladığı gündeme mi oynuyor. Abdullah Gül dışında iyi bir aday göremiyorum ayrıca ülkemizin sağduyu sahibi bir cumhurbaşkanına ihtiyacı var. Yine de sayın Gül parlamenter sisteme geçişi desteklerse oy vermeyi düşünürüm. Parlamenter demokrasiyi desteklemeyen hiçbir aday oyumu alamaz.

  • Abdullah Gül’ün sağduyuyu temsil edeceği kesin ancak toplum sağduyuyu mu yoksa savaşan birisini mi tercih edecek asıl önemli soru budur.

 15. “Olan olmalıydı/Olacak olan olur/O halde olan olur” önermesinden yola çıkarak; Willian Faulkner’in “geçmiş (tarih) geçmiş bile değildir” ifadesini doğru kabul edecek olursak.
  2. Dünya Savaşında Amerika’nın galibiyetine “olan olmalıydı”, Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığına “olacak olan olur” denilebilir mi?
  Ne oldu? Ne oluyor? Ne olacak? suallerinin cevabı “olacak olanın olması lazımdır” diye verilebilir mi?
  Sadede gelelim; İkinci Dünya Savaşından Amerika galip çıkmasaydı Abdullah Gül Cumhurbaşkanı olabilirmiydi? Mesut Barzani referandum yapabilirmiydi?

 16. CHP sevdiği yada takdir ettiği
  İçin Gülün adaylığını istemiyor.Tayyip beyin 1.turda seçilmesini engellemek için piyon olarak kullanacağı bir figüre ihtiyacı var.5 aday çıktığını düşünün.chp ve hdp adayları Tayyip bey meral hanım ve Gül.gül bu tabloda %2-3 oy ile sonuncu olur ama % 3 ü Tayyip beyden alır.dolayısıyla Gül istemediği için değil ona çizilen rollü beğenmediği için bu sürece girmez.gülün CHP nin 20 mv imzasıyla aday gösterilmesi ise tam bir skandal olur.bu gülü şu noktaya getirir.2007 de kendisini cb adayı gösteren Tayyip bey cb olmasın diye CHP ile iş tutan ilkesiz politikacı.gül ile Akparti kitlesi arasında kalan biraz duygudaşlık varsa oda kopar gider.fehmi bey size bir eleştirim var normalde objektif bir yazarsınız fakat Gül sözkonusu olunca hiç böyle değilsiniz.İki Akpartili yarışmayacak.tayyip bey CHP adayı ve meral hanım yarışacak.chp sağdan oy alabilecek bir ismi aday yaparsa adayı 2.tura kalacak.sol bir isim yaparsa meral hanımın 2.tur için şansı artacak.Gül burda aranan özlenen saygı duyulan ve o nedenle gündeme gelen bir isim değil.chp nin seçimin 2.tura kalmasını sağlayacak bir Truva atına ihtiyacı var bu rolede gülü öneriyorlar gülün akpartide çok seveni olduğundan değil %2-3 ne bölersek kardır mantığından

Yoruma kapalı.