İsveç ve Finlandiya’ya itiraz 12 yıl önce NATO’da yine Türkiye’nin yaşattığı olayı bana hatırlattı

40
Reklam

Ukrayna’ya Rusya’nın saldırısının daha ilk günden beklediğim sonucu, İkinci Dünya Savaşı sonrası oluşmuş ve bazen bozulma emareleri gösterse bile bugüne kadar etkisini sürdürmüş ‘yeni dünya düzeni’ne son vermesidir.

Yeni bir ‘yeni dünya düzeni’ beklentisi bu.

Fazla beklemem gerekmedi, artık eskimeye yüz tutmuş düzenin en belirgin özelliklerinden ‘tarafsız’ olmakla övünen Avrupa ülkelerinden ikisi, İsveç ile Finlandiya, bu statülerinden vazgeçmeye ve NATO’ya üye olmaya karar verdi.

Her iki ülke konuyu karar alma mekanizmalarından geçirdi; bugün “Bizi üye kaydedin” talebiyle NATO’nun kapısını çalacaklar.

Napoleon’un Avrupa’yı Fransa boyunduruğu altına sokma girişimi olarak başlattığı savaşlar (1803-1815) sonrasında, İsveç, kendisini çıkabilecek ihtilaflarda ‘tarafsız’ kalmaya adamış, o dönemden sonra herhangi bir savaşa katılmamıştı.

Finlandiya da öyle.

İkinci Dünya Savaşı’nı takiben kurulan iki bloklu yeni düzende de bu tercihlerini sürdürmüştü iki ülke ve davet edilmelerine rağmen NATO’ya üye olmamışlardı.  

Türkiye kendine özgü sebeplerle İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine karşı çıkacağı izlenimini veriyor, bu konuda en yetkili ağızlardan da açıklamalar yapılıyor; NATO’da kararların ittifakla alınması gerektiği için, itiraz konu oylanana kadar sürerse onları aralarında görmek isteyen üye ülkelerin hevesleri kursaklarında kalabilir.

Reklam

Ancak yine de böyle bir sonuçla karşılaşmayı kimse beklemiyor.

Konuyla ilgili pazarlıkları sürdürme görevi dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na bırakılmış gibi.

Çavuşoğlu ABD’de. New York’a Birleşmiş Milletler’de yapılacak ‘göç’ konulu toplantıya katılmak üzere geldi ama programında ABD dışişleri bakanı Anthony Blinken’le görüşme de var. İkili Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine itirazlarını da görüşecek.

İsveç ve Finlandiya’yı ilgilendiren bir konunun ABD ile görüşülecek olması tuhaf gelebilir. Gelmesin. Konu NATO ile ilgili ve NATO’nun patronu da ABD. 

Rusya’nın başlattığı savaş, ABD’nin Baltık bölgesindeki ‘tarafsız’ ülkeleri NATO’da üye görme arzusunu depreştirdi; Putin’in komşularına saldığı dehşet, İsveç ve Finlandiya politikacılarının kimyalarını bozdu.

Muhalefetleri de büyük çapta iktidar partilerini destekledi ve iki ülkeden NATO üyeliği kararı öyle çıktı.

Türkiye’nin Avrupa’nın kuzeyindeki ülkelerle NATO zemininde yaşadığı ilk sorun değil bu. 

ABD’nin o zamanki başkanı Barack Obama, NATO’ya genel sekreter aranırken, Danimarka başbakanı (2001-2009) olarak tanıdığı Anders Fogh Rasmussen’in o göreve getirilmesini istemişti. Türkiye o zaman bu isteğe karşı çıktı.

Reklam

Danimarka’yı İslam dünyasında ‘en İslam karşıtı ülke’ durumuna getiren karikatür krizi (2005) yüzünden…

Bir Danimarka gazetesi İslam Peygamberi’ni karikatürize eden bir yayın yapmış, uluslararası bir krize yol açan bu yayın, Rasmussen’in başında bulunduğu hükümet tarafından ‘basın özgürlüğü’ kapsamında değerlendirilmişti.  

Danimarkalı politikacının NATO genel sekreterliği Türkiye’nin itirazı yüzünden çıkmaza girdi.

ABD –Obama– yine de isteğine erişti, Rasmussen NATO genel sekreteri oldu (2009-2014).

Obama başkanlıktan ayrıldıktan sonra kaleme aldığı ‘A Promised Land’ (Bir Vaat Edilmiş Toprak) adıyla yayımlanan anılarında (14. Bölüm) o günlerde yaşananları etraflıca anlatıyor. 

Bir zihin kaymasıyla…

Rasmussen’in genel sekreterlik oylamasının yapıldığı NATO zirvesinde o zaman başbakan olan Tayyip Erdoğan ile görüşerek sonuç aldığını yazıyor. Oysa, o NATO zirvesinde Türkiye’yi o zaman cumhurbaşkanı olan Abdullah Gül temsil etmişti. 

Obama, Türkiye’nin genel sekreter yardımcılarından birinin bir Türk diplomatı olması ile ittifakın komuta kademesinde Türk generallerin de yer alması taleplerini kabul ederek konunun tatlıya bağlanmasını getiren pazarlığı, zirveden önce yaptıkları özel görüşmede Gül’le yürütmüştü.

Nedense görüştüğü kişinin Cumhurbaşkanı Gül değil Başbakan Erdoğan olduğunu sanıyor Obama.

Zihin kayması besbelli.

Sanıyorum, Obama’yı yanıltan, anılarını yazarken göz attığı gazete kupürleri olmuş. İki liderin ülkeleri adına yürüttükleri görüşmede vardıkları mutabakatı dünyayla paylaşan o sırada Türkiye’de bulunan Tayyip Erdoğan olmuştu çünkü. 

Ajanslar ve onlardan da medya, varılan mutabakatı Başbakan Tayyip Erdoğan’ın sözleriyle duyurmuşlardı.

Obama, anılarında, Türk tarafına “Engellemede ısrarcı olunursa Türkiye’ye yapacağım gezi de etkilenir” dediğini de aktarıyor.

Kitaptan, tanıdığı ve bir ara ‘en beğendiği beş dünya liderinden biri’ olduğunu duyurduğu Tayyip Erdoğan ile ilgili görüşlerini de öğreniyoruz ABD başkanının. 

Okuyalım: 

“Başbakanı samimi ve ricalarım konusunda genellikle olumlu buldum. Yine de o konuşur ve değişik konulardaki rahatsızlıklar ile dikkat çekmek istediği kaymalardan söz ederken uzun boyunun öne doğru eğildiği, sesinin bir oktav yükseldiği oluyordu ve ben ondan demokrasi ile hukuk devleti ilkelerine ancak kendi gücünü korumaya yaradıkları müddetçe bağlılık göstereceği yolunda güçlü bir izlenim alıyordum.”

Türkiye adına şimdi ABD ile yürütülecek müzakere masasında bu kez, ‘terörist’ tanımına açıklık getirilmesi ve NATO’ya üye ülkelerin -bunu ABD diye anlamalıyız- uyguladıkları yaptırım kararlarının kaldırılması konuları gündemde. 

Gerçi pazarlığı Çavuşoğlu mevkidaşı Blinken ile yapacak ama herkes esas müzakerecilerin Tayyip Erdoğan ile Joe Biden olduğunu biliyor.

Joe Biden sekiz yıl boyunca (2009-2017) Obama’nın başkan yardımcısıydı.

Müzakereden çıkacak sonucu bu kez kim duyurur?

Türkiye yeni ‘yeni dünya düzeni’ni engelleyen ülke olur mu?

Ne karar çıkarsa çıksın, o karar yeni ‘yeni dünya düzeni’nin ilk yapı taşı olacak.

ΩΩΩΩ

Reklam

40 YORUMLAR

 1. Sam amca veya tom amca karşılarında ecevit gibi süklüm püklüm elpençe divan duran hamamoğlanlarını görmeye çok alışmışlar anlaşılan ama yok öyle yağma, onlar eski türkiyede kaldı…
  Rusyayı göstererek almanı, fini, isveçi korkutabilirsiniz, süpermen de gelip herkesi kurtarabilir,
  ama biz tokuz bilader, natonu da al git!

 2. İktidar, ne SADAT’la ne yöneticileriyle alakam yok demiş. Kılıçdaroğlu resimle cevap vermiş, saray toplantısında karşınızdaki istihbarat şefinin yanında oturan kişi SADAT’ın kurucusu olur. Ben buradan yakında SADAT’ın kapatılacağı mesajı aldım. İlgili kişiyi de danışmanlıktan atmıştı ilk iddalar seslendirildiğinde. SADAT kapanır, ama biter mi? Zor, zihniyet değişmedikçe zor.

  • Fetö’nün ve türevlerinin bitmediği hatta daha da yeşerdiği gibi. Zihniyet bozuk olunca doğru sonuç beklemek imkansız. Hep yanlış yapacak artık. Obama’nın tespiti tam oturmuş.

   • Endercim daha ne gibi türevleri çıkmış ki? Şimdi de tepemize f16 değil de f35 ile filan mı bomba yağdıracaklarmış, neymiş?

    • Anladın sen onu. Sağım solum önüm arkam bak görürsün türevleri. Cübbeli komutanları da gördük daha bu yıl içinde. Daha ne türevler var ne türevler. Pandora’nın kutusu açılır yakında.

 3. Türkiye’nin pazarlık şartları belli olmuş. F-35 projesine geri alın, F-16’ların modernizasyonu yapılsın, CAATSA yaptırımları kalksın, PKK’yı terörist ilan edin. Eh fena değil. Bence biz çıkmadan onlar bizi NATO’dan atacaklar. Sahi oylama yapsalar Türkiye’nin atılmasına itiraz eden ülke olur mu merak ediyorum. Putin belki 🙂

 4. Natonun Rusyanın burnunun dibine kadar girmesinin, kışkırtmasının sebebi nedir? Bu kadar üs açılması, bu kadar askeri harcama yapılması neden? Bunların sonu nereye varır bilinmez ama İslam ülkeleri ve Müslümanları görüş ayrılıklarını bir kenara bırakarak birlik olmalı ve askeri olarak çok daha güçlü olmaları lazım. Çıkabilecek fırtınaya hazırlıklı olmak lazım. 1. dünya savaşında Osmanlıyı yediler. 2. dünya savaşında ülkeyi yönetenlerin aklıselimi sayesinde savaşa girmedik. 3.sü çıkarsa birlik olmalı, tarafsız kalmalı ve askeri olarak çok çok güç olmalıyız. yoksa fırtınada savrulmak işten bile olmaz.

  • NATO kışkırtmıyor. Rusya ve Putin çarlık hayalleri kurduğu için sağa sola saldırıyor. Buna karşı ülkeler demokratik şemsiye altında toplanıyorlar. Faşistlere karşı tek başına bağımsız mücadele diye bir şey yok. Bunu denedi Türkiye ve olmayacağını görünce NATO’ya kapağı zor attı. Yoksa Kars, Ardahan, Boğazlar derken Rusya’nın altına gidiyorduk. Şimdi aklı evvel yeni Rusçular, Putin’ciler, Maocular, otokrat ve diktatör severler bize Rusya’yla arayı bozmayalım, NATO’ya da posta koyalım dersi veriyorlar. Sizin dersinizi verecekler yakında. Az kaldı.

   • Anlaşılan amerikan sevicisi altılı cenahtansin. Ortalığı karıştırmaktan başka işiniz yok. Sizin dersinizi de seçimde bu millet verecek.

 5. KELLİM KELLİM LA KEKLİK

  Yazar ukrayna savaşının başında bir kısım eski maocu gibi Rusyanın kışkırtıldığını, burnunun dibine nato silahları gelmesi tehlikesinin rusyanın işgalini haklı kılacağı gibi fikirleri savunuyordu ama erken bıraktı.
  Uçsuz bucaksızı rusyanın nereden nasıl kuşatılacağı zırva olduğu gibi günümüz savaş teknolojisinde birkaç yüz veya bin km mesafenin bir anlamı kalmadığı bilinmektedir. Açgözlülük ve kibir karadenize hakim olma isteği rusyanın işgal nedeni, bu açık. Bunu son olaylarda yeniden gösterdi. Yine rusyanın burnunun dibindeki finlandiye ve isveç hakkında yaptığı açıklamada bu ülkeleri natoya girmesine bir sözünün olmadığı gibi bir beyanda bulundu.
  Havaalanı meselesinde chp trolleri akla hayale gelmedik yazılar yazdılar, bin dereden su getirdiler fakat dikkat ettiniz mi? Hiç biri kılıçdaroğlunun “havaalanını park yepmak bizim fikrimizdi, telefonlarımızı dinleyip çaldılar” dediğini yazmadı. Bunu trollük turnusolu olarak kullanabilirsiniz.
  Not: Bu fikrin çalınacağına inanmakta liyakat turnusolunuz olsun.

 6. Yazarımıza psikolojik baskı yapılıyor şöyleydi böyle oldu gibi .
  A.selvi yazarımızdan daha koyu (tarafgir) bir yazı yazmış bugün ama, güzel. (Sonuna türban geçirmiş başına yazının🙂)
  *Kimi CB görmek istiyoruz? İşte soru!
  *Halk soldan birini “CB olarak ne kadar” görmek istiyor?
  (Aday olmak isteyenleri geri bas geri bas diye geriletme!..
  Seçilmesini istediğin birini günbegün üstüne oy sayısı ekletme!..
  İkilemini çok net görüyorsunuz yazıda!🤗)
  Ben şu kanatteyim: Tramp yada ing kraliçesi😂.

  • İktidarımızın devamı için Kraliçe vazgeçilmezimizdir, neticede bölgemizin patroniçesidir kendisi. Ancak İsmail Hakkı Pekin komutanımın da dediği gibi “biz Amerika’ya da mahkumuz”

 7. Türkiye’den Güncel Gazete Haberleri:
  1. Türkiye’de kürtçe etkinliklere yasak, Aynur Doğan konseri yasaklandı.
  2. Erdoğan: İskandinav ülkeleri terör örgütlerinin misafirhanesi gibi.

  Biz buradaki iliṣkiyi/ҫeliṣkiyi görmeyebiliriz ama, dünya kamuoyu halimizi trajikkomik bulmaya baṣladı.

  • Almancı arkadaş ilişki/çelişki demişken rus/ukrayna savaşı dolayısıyla almanyanın sergilediği ikircikli dışpolitikaya ne diyorsunuz?
   Yani ukraynaya silah ambargosuna devam mı yoksa tamam mı?
   Efendim?
   Neyyy?

   • H.Gayret arkadaṣ,
    Almanya bir türkҫe konseri yasaklasa beraberce kıyamet koparırız, değil mi…

    Iҫimizden bazıları Almanya sokaklarında bayraklarla protestoya katılır.

    Ama Türkiye’de kürtҫe bir etkinlik, bir konser yasaklanınca, sizin gibilerden ҫıt yok.

    Siz de nasıl bir vicdan var…

    Biraz anlatır mısınız?

 8. “…ve ben ondan demokrasi ile hukuk devleti ilkelerine ancak kendi gücünü korumaya yaradıkları müddetçe bağlılık göstereceği yolunda güçlü bir izlenim alıyordum.”
  bence son 20 yılımızın özeti.
  yapılan her bir işin,
  atılan her bir adımın ardında olan saik.
  ülkenin içinde bulunduğu içler acısı durumun nedeni.
  halk fakirleşirken, zenginleşen küçük azınlık zümrenin hikayesi…

 9. Sadece başlığı okuyarak ve resme bakarak;
  Türkiye, adam yerine konmadığı gibi bir hisse kapıldığı için oyun bozan, mızıkçı bir çocuk manzarası arzediyor. Diğer taraftan kendisini anlıyormuş gibi yapan başka bir tayfanın etkisi altında kendini büyük adam hissetme gayreti içersinde. İşin gerçeğinde farklı tayfalar arasına sıkışmış tam bir arayüz ülkemiz. Deprem bölgesi olmak kolay değil! Osmanlı taktiklerinin geçerli olduğu dönemlerde yaşamıyoruz ama yaşadığını sananlar olsa gerek…

 10. Dünya 5ten büyüktür!
  Bir türk dünyaya bedeldir!
  Ülkücü hareket engellenemez!
  Kızılelmaya!
  Kızılelmaya!
  Kızılelmaya!

  • kızılelma masalınız sizi eninde sonunda Rusya ile çatışmaya götürecek gibi ama siz Rusları havada Karada yener, üstüne bir de suda boğarsınız. ne de olsa sizin gün yüzü görmemiş ‘kızılelma’nız (dron)var.

  • Mehmet ağar da arkadaşlarıyla tahsilat işlerinden fırsat bulduğu boş zamanlarında da savaş jetleri imalatı yapıyordur şimdi. Ethem sancağın üretip Ordu’ya teslim ettiği gizli görünmez silahlarla dünyaya meydan okuyabilirsiniz artık.

 11. Umarım yeni bir dünya kurulur ve bizde hakettiğimiz yerde yerimizi alırız.
  -Coğrafi konumumuzu engel olarak görmek yerine,
  sende kazan biz de kazanalım!
  -Siz olmasanız var ya.. yerine,
  Siz bizim güvencemiz güvenlik duvarımızsınız. Yani bizim için siz! Önemlisiniz. İnsanlarınız bizim kardeşlerimiz!😯.!.
  *Ama, fakat..
  Batılı bunu diyebilmek için “i.e de korku gerek” hissiyatında olması gerek😠
  Ya putinden korkacak,
  Yada çocuklaına Türkler gelir korkusu salacak.
  Kim ne halt yerse yesin, bundan sonra TR’nin olmazsa olmazlarının başında:
  Vatan toprağım…
  TC kimliği taşıyan insanlarım..
  Suyum..
  Bir tabak aşım.
  Gelecektir ve taşı gediğine koyacaktır.
  Bu da benim inandığım.🤗

 12. Fehmi bey! Bence Obama unutmamıştır. Erdoğan ona “ben Cumhur başkanına emir verdim o halleder demıştır.
  Baksanız ya! 11. C Başkaní Gül’ün sayesinde hem içerde hemde dışarda tanındı. Gül’ü o partiye yalvararak almasaydılar, Erdoğan’ı kimseler tanımazdí. Şimdi özeliklede troller “Efendim Gül’ü Erdoğan Cumhurbaşkanı yapmış diyuyorlar. 2014 de kadar Adalet ve Kalkınma partisi’idi Gül’ün görev süresi biter bitmez Aldatan ve Kandıranlar Partisi oldu.
  Şu anki durumulari daha vahım fakat yazmak istemiyorum çünkü yazarsam yorumum yayınlanmaz.

  Erdoğan Abdüllatif Şenere Ali Babacanın bacanağına bir ihale vermesi için dosya vermış Şenere 1veya 2 sene onaylatamayınca Ali Babacan, Abdullatif Şener ve kendisi eşleri ile birlikte bunları Dubai’ye gezmeye götürüyor ordanda İngiltere’ye gidiyorlar ve Babacanın bacanağına misafir oluyorlar.
  Aradan zaman geçiyor Erdoğan Şenere onayladın’mı diye soruyor oda Onaylamadım ve dosyayı iptal ettim diyince “Erdoğan “hiç değilse başbakan kabul etmedi deseydin.” demiş. Torpil yaptıramayınca kendisine pay çıkartmak istiyor.

  Çavuşoğluna bu görevi vermesinin nedenleri bellı çünkü kimseye şantaj yapamaz Heleki ABD ye. Rahip olayı’nın henüz mürekkebi kurumadı.
  Kuzu kuzu kabul ederler.hatta etmişlerdır
  Túrkiyede Külhanbeylik iyi para ediyor.
  Bunlarda fake kahramanlık satışı yapıyorlar.

  • masalın adını da “iki sene onaylanmayan ihale koyun” Gerçi reise saldırırken babacanı gömdün ya, 6 lıya halel gelmesin:))

  • İşte şimdi buldum neden latif abi CHP ye geçti
   Beton Ekrem in ajanslara verdiği kıyaklara engel olmak için 19 yol sonra açıklayacaktır
   Ah latif abi ah bizde nasıl bir anda 40 yıllık CHP Li oldu dedik
   Varmış bir sebebi

 13. 18,75 TL
  Az önce 60 gramlık limon tuzu aldım.
  En fazla 5-6 lira olduğunu düşünüyordum.
  Alırken etiketi kontrol etmemiştim.
  Kasada fiyatı öğrenince şok oldum.
  Kasiyere ” bir yanlışlık olmasın, 8,75 TL olmasın”dedim
  Kasiyer “fiyat doğru reyondan kotrol edebilirsiniz” dedi
  Giidip reyondan etiketine baktım. Maalesef fiyat doğru idi.
  Acilen gerektiği için almak zorunda kaldım.
  Doğru olan bu etikete göre limon tuzunun kliosu 312,50 TL ye geliyor.
  Fiyat etiketi değil, pimi çekilmeye hazır bomba.
  Sayın KORU’nun kosusuna gelince;
  Finlandiya başbakanının açıklamalarını gördünüz mü?
  “Bize NATOya üye olmamızı insiyatif alarak söyleyen…., Sonra da itiraz eden yine…..”
  Boşluktaki isim sizce kim olabilir?

  • Kim olacak TC Devleti. Türkiye’ede iş yapan değil ikili oyniyanlar rağbet görüyor.

   Bu arada Putine’de şirin gözükmek zorundalar.
   Daha doğrusu mecburlar.
   Zaten kahramanlık oynamaları de bundan dolayı
   Putin her an elindeki videoları servis yapabilir.

 14. Dünya düzeni değişiyor bizim 6 isbilmez muhalefetten ses çıkmıyor veya ben mi duymadım.
  Bir iki cümle edip ülke menfaatine hangisi bir aciklayiverseler.
  İş olup bittikten sonra sallamak kolay .Aslolan olayların öncesinde müdahil olmak.

 15. Böyle bir masalı biz , 2019 Aralık ayında da dinlemiştik; Baltık ülkeleri ile Polonya’nin savunma planlarına , YPG nin terör örgütü olarak tanimlanmasi icin veto koymuştuk, sonra da kuzu kuzu ve sessizce onaylamak zorunda kalmıştık!
  Heeeyyt bre !

 16. “Zihin kayması ” değil bunama, bunama.
  Sen bir ülkenin cumhurbaşkanıyla görüşme yap sonra oradan binlerce km. ve yıl uzaktaki başka biriyle görüştüm ve anlaştım, de.
  Acaba kitabın başka yerlerinde de böyle Zihin kaymaları var mıydı, merak ettim şimdi.
  Ne dersiniz Sayın Koru?

 17. Çıkacak sonuç belli değil mi. Ortadoğu’da Türkiye’den başka NATO’ya üye devlet yok. NATO Ortadoğu’yu Türkiye’nin NATO’da görevli subayları eliyle düzenliyor. Suriye’ye komşu bir NATO ülkesi olması önemlidir herhalde. Türkiye’nin NATO’dan çıkması söz konusu olamaz yani.

  Erdoğan’ın ise Amerika’dan beklentisi belli. Amerika’nın Erdoğan ve ekibine açtığı davalar soruşturmalar kapatılacak Zarrabın ak bank davası, Sezgin Baran Korkmaz’ın Türkiye’ye iade edilmesi, bir de Erdoğan’ın uluslararası mahkemelerde yargılanmaması garantisi hepsi bu kadar.

  Erdoğan da ne dedilerse yapmadı mı komşu ülkelerle küs dediler küstü şimdi de barış diyorlar o da kendi sözlerini yutup barışmıyor mu. Ne istediler de yapmadı ki.

  Amerika Erdoğan’a boyun eğdi görüntüsü oluşursa da şovlar ne güne duruyor Johnny Dep-Amber Heard davası şovu gibi…

  “Make Amerika Great Again” Trump’ın başkanlığı devam ediyor.

  Neyse şu saçmalıklar dönemi bir bitsin de nasıl bitiyorsa bitsin kim yırtıyorsa yırtsın.

 18. Madem öyle gel böyle! Türkiye’siz bir oyun kurulamaz. Yavaş yavaş hizaya gelecekler. Türkiye’nin isteklerini kabul edecekler. Başka bir yol yok.

  • Helal sana
   Konuyu çözmüşsün
   Derin anlayış ve bilinç seviyenden dolayı tebrik ediyorum

  • hede geç muzaffer, eskide kaldı o zaferler
   burada var senin gibi çok aklı evveller
   utanılacak halinizi zannedersiniz severler

  • Maşallah. Çok iyi analız etmışsınız! Yerden göğe kadar haklısınız!!!!
   İsterseniz 2016dan bu tarafa olan önemsız bir kaç olayı hatırlayalım. Milli damat Hayır Sever iş adamı Riza Zaraf için 2 defa ABD ye nota verdi. ABD “Mrs Erdoğan biz ettik sen etme özür dileriz büyür al vatandaşını ve bizi affet dediler. Kaşíkçının katilleride şu an TC yargıçlarına teslim edildi. Rahib Baronson’da 20 yılık çezasını çekiyor. Mavi Marmarayı ben gönderdım, Giderken Babamı Sordunuz. ABD nın mahkemelerinden ve Avukatlaríndanda miliyarlarca dolar aldılar ve almayada devam ediyorlar.
   Muhammed Ali’nin Cenazesine 1 geceliğine ABD ye geldi 4,5 saat sonra apar topar Türkiye’de dönmedi.
   Göstericileri döven Korumalarını de ABD ye rahatlıkla getiriyor…Cuma Namazlarını de Emevi Camisinde kılıyor.
   Joe Biden da korkusundan her gún telefon ediyor.
   Şimdilik yoruldum diğerlerinde siz yazın.

Yoruma kapalı.