Kemal Kılıçdaroğlu veya Mansur Yavaş’ın adaylığı seçim tarihini erkene çeker

33
Reklam

Geçenlerde katıldığım bir programda, bana, “Erken seçim olur mu” sorusu da yöneltildi, her zaman olduğu gibi, bir baskın seçim beklediğimi belirttim.

Dün, buna bir adım daha yaklaşıldığını bana düşündüren üç açıklamayla karşılaştım.

CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin bir etkinliği için bulunduğu İzmir’de yaptığı kapsamlı konuşmada, partisi yöneticilerine, “Artık bilmek zorundayım, sizler gerçekten benimle birlikte misiniz?” sorusunu yöneltti.

İYİ Parti genel başkanlığı danışmanı, kısa Twit mesajıyla, “Son noktayı Akşener koyar” çıkışında bulundu. 

Bir dönem AK Parti’den milletvekilliği de yapmış yorumcu Emin Şirin de, katıldığı bir radyo programında, “Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığı açıklanırsa Tayyip Erdoğan hemen erken seçime gider” görüşünü paylaştı.

Özellikle seçimin erken mi zamanında mı olacağı konusuna açıklık getirebilmeyi sağlayacak önemli çıkışlar bunlar…

Akşener son noktayı koymaya hazır görünüyor

Muhalefetin en büyük bölümü ‘6’lı masa’ olarak bilinen Millet İttifakı içerisinde ve rakip Cumhur İttifakı’nın adayı karşısına çıkacak kişi o masada yer alan altı liderin onayıyla belirlenecek. Bilinen bu. Ancak İYİ Parti danışmanının çıkışı da yabana atılamaz. 

Reklam

Sebebi şu: 2018 yılında yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin sonucunu Meral Akşener belirlemişti. Onun aday olmaktaki ısrarı muhalefet cephesini Cumhur İttifakı adayı karşısına birden fazla aday çıkarmak zorunda bırakmıştı. Tayyip Erdoğan, o seçimde, son noktayı Meral Akşener’in koyması sayesinde ilk turda cumhurbaşkanı seçilebildi.

Hem de kolayca ve açık farkla.

Meral Akşener şimdi de aynı tavrını sürdürüyor. Daha henüz ne olacağı belirsizken, “Ben aday değilim, başbakan olacağım” çıkışıyla ön aldı. Böyle bir çıkışa gerek var mıydı? Sanmıyorum. Siyasete ilk adımı attığı partinin kurucu lideri Süleyman Demirel’in “Doğmamış çocuğa don biçilmez” veciz sözü böyle durumlar için söylenmiştir. 

Muhalefetin adayı belirleneceği zaman da, Meral Akşener’in son noktayı koymaya şimdiden hazırlandığına hiç kuşkum yok.

AK Parti’nin itibar ettiği yazarlardan, İYİ Parti liderinin, aday olarak ismi dolaşanlardan Mansur Yavaş’ı bu niyetinden caydırmak için gayret sarf ettiğini ileri sürenler çıksa da, İYİ Parti’de genel başkana en yakın olanlardan gönülde yatan adayın CHP’den Ankara’ya belediye başkanı seçilmiş ülkücü kökenli Mansur Yavaş olduğu yolunda görüşler sıklaşmaya başladı.  

Gelelim Kılıçdaroğlu’nun İzmir’deki çıkışına…

CHP lideri Kılıçdaroğlu çoktandır muhalefetin cumhurbaşkanı adayı gibi konuşuyor ve öyle de davranıyor. Önünde konuştuğu kitleler de ona adaymış gibi tepki veriyorlar. İktidar değişikliği gerçekleşir ve cumhurbaşkanı da muhalefetten olursa neler yapılacağı konusunda vaat içeren açıklamaları da hep onun ağzından öğreniyoruz.

Partisinin kurmayları da ne zaman adaylık konusu açılsa, lafı eğip bükmeden, Kemal Kılıçdaroğlu’nun adını telaffuz ediyorlar.

Reklam

Görünürde Kılıçdaroğlu kendisi ve partisi kurmaylarının adayı…

Adaylığı önünde en büyük engel, bazılarının sandığı gibi, hiçbir zaman saklamadığı Alevi kimliği değil Kılıçdaroğlu’nun; esas sorun, kendisinin aday olacakmış gibi davranırken iktidar değişikliği sonrasına dönük olarak kitlelere verdiği vaatler…

Çok iddialı ve büyük bölümünün hemen veya kısa sürede yerine getirilmesi mümkün görünmeyen vaatler, aday olur ve kazanırsa önüne çıkarılacaktır.

Vaatlerine bakarak, adaymış gibi davranmasına ve konuşmasına rağmen, günü geldiğinde, Kılıçdaroğlu’nun bir başkasını aday olarak öne çıkartacağını düşünüyorum.

Dün İzmir’de partili kitle önünde sorduğu “Artık bilmek zorundayım, sizler gerçekten benimle birlikte misiniz?” sorusunu da, o gün gelip bir başka ismi öne çıkardığında kendisine itiraz edilmemesini sağlamak amaçlı bir çıkış olarak yorumluyorum.

Zaten CHP en büyük sınavdan o günlerde geçecek. Parti tabanı ve ileri gelenleri kendisini aday görmek istedikleri ve olacağından da emin oldukları halde, ‘6’lı masa’dan bir başka isme onay çıktığını Kılıçdaroğlu kendilerine ilettiğinde, CHP’liler nasıl bir tepki verecekler?

Bu soruyu herhangi bir bilgiye -hatta duyuma- dayanarak sormuyorum. Gri beyin hücrelerimi zorladığımda vardığım bir sonuç bu. Kişisel bir akıl yürütme. 

Yani?

‘6’lı masa’ denilen liderlerden Kılıçdaroğlu ismi de pekala adaylık onayı alabileceği halde, yine Kılıçdaroğlu‘nun teklif edeceği farklı bir isme de onay çıkabilir.

Seçim tarihini adayın kim olduğu belirler

Emin Şirin’in Kılıçdaroğlu’nun adaylığının açıklanması durumunda AK Parti’nin erken seçime gitmek isteyeceği yorumu bu kronoloji içerisinde önem taşıyor.

Mansur Yavaş aday olduğunda da yine seçim tarihini erkene almak ister AK Parti.

AK Parti’nin başarılı çıkabilmesi için, sözcülerinin her vesileyle belirttiklerinin aksine, seçimin zamanında değil daha erken yapılması şart.

Zamanında, yani 2023 yılının ortalarında gidilecek bir seçim, birkaç yönden AK Parti açısından sorunlu.

Hem ekonomik şartlar hem de dış politikadaki tercihler için uygun bir zaman olmaz dokuz ay sonrası.

Bunu en iyi AK Parti lideri de olan Cumhurbaşkanı Erdoğan bilir.

Ayrıca, Erdoğan’ın önündeki anayasal engeli şartları zorlayarak aşmaya çalışması yerine, TBMM’ye erken seçim kararı aldırarak adaylığını gerçekleştirmesinin daha doğru olacağı da ortada.

Karşısında kimi -doğrusu kimleri- aday olarak görmek ister Tayyip Erdoğan?

Tercih edeceği aday isimlerini de yine kişisel akıl yürütmeme dayanarak paylaşabilirim: Kemal Kılıçdaroğlu veya Mansur Yavaş

Tayyip Erdoğan’ın, Millet İttifakı tarafından hangisi aday gösterilirse gösterilsin, bu iki ismin, fazla zorlanmadan yenebileceğini düşüneceği adaylar olduğunu sanıyorum.

İster CHP ileri gelenlerinin arzusu olan Kemal Kılıçdaroğlu veya isterse İYİ Partililer ve özellikle Meral Akşener’in son anda öne süreceğini düşündüğüm isim olan Mansur Yavaş aday ilan edilsin, Tayyip Erdoğan fazla vakit geçirilmeden seçime gitmek isteyebilecektir.

Lafı fazla uzatmayayım; galiba en keskin dönemece yaklaşıyoruz.

ΩΩΩΩ

Reklam

33 YORUMLAR

 1. poposundan belli olur derler.
  deniz Zeyrek bugün kü yazısında sıkmaç yapıp yediğini anlatmış.
  allah bunu bulamayanlara da nasip etsin.
  ortaokula giderken bir elimi kitapları ceket cebime dayayarak tutmaya çalıştım. tam gidiyorum, rahmetli anam ocakta ekmek yapıyor.
  oğlum yemek yemedenmi gidiyon dedi
  ortaokula giderken yemek yeniyormu ki diye sordum hayretle😯
  yenir tabi ilkokulda nasılsa aynı öyleymiş meğer
  bir avuç kırma zeytin al şu bidondan, çayda (tek demlik) hazır, sen çayı koyuncağa ekmek te çıkar ocaktan dedi anam😓
  karnımı duyurdum sadece bir tabak zeytin!
  şimdiki çocuklara serpme kahvaltı hazırla, yemiyorlar!!!
  *CB adayı olacak siyasetçi nasıl belli edecek ki kendini acaba?
  siyasetçi olması şartmıdır ki?
  egonomist olmasa da olurmu olmazmı?
  herkes aylığına %40 zam aldı diyelim,
  domatesi geçen yıl bu zamanlar 2,5 ₺ya almıştık
  bu yıl 6,5 – 9,5 !
  %kaç artmış hesap etmek gerek🤗
  bu hesabı yapmak yetmez!
  (Ayşe teyze ile Mehmet emmi pazarda bu hesabı yapar zaten senden iyi)
  eeeeee??
  aşı bulan, en iyi tespih çeken, bir kova suyla bir otobos yıkayabilen, musluk suyu ile domates biber patlıcan 🍆 yetiştirebilen…
  biri olsa CB adayı no’lur ki???

 2. FAİZ LOBİSİ
  Politika faiz malumunuz geçen hafta %12’ye indirildi.
  Bankalar, Merkez Bankasından %12’den aldıkları parayı, özellikle tüketici kredilerinde %60’a varan faizle veriyorlarmış.
  Sizce faiz lobisi var mı?
  Varsa nerede?

  • daha sonra iyileştirme yaparlar,
   yada zarar yazarlar 😠😠
   faiz lobisinin cebinden yine bişey çıkmaz!
   (sadece cebine giren azalır o kadar!)

 3. fehmi koru hocam tam 30 yıl sizi samimiyetle takip ederim.özellik le bu gün ki yazınıza yorum yapmak için hazırlandım fakat sonra vaz geçtim.Son 5 yıldır sıcak yatağında uykusunu bile bölmeyenler için kulis yapma derdinde olmak ne büyük bir zahmet olsa gerek. hele ki Mansur yavaş gibi sokakta güçlü karşılığı olan bir siyasetçiyi chp genel başkanıyla aynı kefeye koyup (bu iki isim açıklanırsa erken seçim ilan edilir) itibarsızlaştırmaya çalışmak gerçekten büyük bir zahmet ve özveri ister

  • Aynı kefeye koymuyor. Erdoğan bu ikisinide yenerim diye düşünüyor. Gün geçtikçe ekonomide bozulma derinleştikçe Erdoğandan Kitleler uzaklaşıyor bunun için erken seçim kararı alabilir.

  • Sayın Koru da Kılıçdaroğlu ile Yavaş’ın kolay lokma olduğunu söyleyerek Abdullah Gül’ü salıklamaya çalışıyor zaten… Akşener’e olan bitmeyen kızgınlığı da bundan… Ama bu yöntem hiç ikna edici değil.

 4. Millet İttifakı, cumhurbaşkanı adayı olarak, “Kılıçtaroğlu ya da Yavaş’ın adı(nı) açıkladığında Erdoğan erken seçime gider” akıl yürütmesinden çıkıp, şöyle bir soru sormuş olalım: Erdoğan, hangi durumda -cumhurbaşkanı adayı olarak hangi isim karşına çıkartılırsa- seçimin zamanında yapılmasını ister? Erdoğan’ın asıl rakibi ekonomi ve hayat pahalılığı olduğu için öncelikle bu duruma bir çözüm bulması gerekir. Eğer kısa zamanda bunu becerirse, karşısına kim çıkarılmış olsa da, bu onun için bir sorun teşkil etmeyecek ve Erdoğan seçimi rahatlıkla kazanacaktır…

  Rakibinin kim olacağı merakı herkesi sarmış olsa da aslında bu merakı körükleyen ekonomik zorluklar ve geçim sıkıntısıdır; bu durum biraz da millet ittifakı adayının açıklanmasını cazip kılıyor. Ekonomi biraz rahatlamış olsa rakip ittifakın adayı merak konusu olur mu sizce de?

  Benim asıl üzerinde akıl yürüttüğüm Akşener’in ne yapmak istediğidir. Malum, Akşener 2018 seçimini Erdoğan’a bir nevi altın tepside sundu; -Kılıçtaroğlu için- “kazanacak bir adayla seçime gitmeliyiz” demiş olsa da, Erdoğan’a yeniden rahat bir seçim kazancı sunmak için son kertede Kılıçtaroğlu’nu ittifakın adayı olarak gösterebilir de. 2018 seçimindeki tecrübeyle sabit.

  Seçimlerin, her ne kadar halka dönük yüzü, demokratik sistem içerisinde sandığa gidilerek halkın iradesinin gerçekleştiği gerçeğini ortaya koymak gibi bir özelliği olmuş olsa da, halkın seçimine gelinceye kadarki olan süreçte “mutfakta” başka şeylerde pişirildiği çok saklı olan bir şey değildir. Adına “siyaset mühendisliği” denen bu yemeği halka beğendirmek hayli zor olsa gerek. Bu önümüzdeki seçimde zorluk artarak devam etmektedir mutfaktakiler için. Zorluk, bir önceki seçimde de ortaya çıkmıştı, neyse ki mutfakta bir kadın eli vardı -Akşener-, bu seçimde de mutfağa o “kadın eli”nin dokunacağı kanısındayım.

  Bana bu kanaatimi oluşturan saikler, çok uzak gerilere gitmeden yakın geçmişte yaşanan olaylar silsilesinden en başta gelenleri 15 Temmuz hain darbesi ile sonrasında değişik siyasi fraksiyonların acul oluşan ittifakları neticesinde gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adı altındaki sistem değişikliğidir. Halkın seçimler vasıtasıyla katılmış ve rızasının alınmış olduğu sistem değişikliği…

  MHP ve genel başkanı Cumhur İttifakı içerisinde neye karşılık geliyorsa, Akşener’de Millet İttifakı içerisinde “odur” gibi bir zanna kapılıyorum. Her ikisinden biri sistem değişikliğinin gerçekleşmesini, diğeri de devamını sağlamada ana aktör konumundalar.

  Mutfakta Erdoğan ile devam kararı alınmışsa eğer, Akşener’den 2018’deki tavrından başka bir tavır beklemek naiflik olur diye düşünüyorum. Millet İttifakının adayı artık Kılıçtaroğlu mu olur, Yavaş mı fark etmez.

  Türkiye’de Alparslan Türkeş’in partileri -BBP de dahil- iktidarda!

  Mutfakta daha iyisi pişirilene kadar en iyisi bu; zımni MHP iktidarları.

  Siyaset/iktidar mühendisliğinin -en ilkleri, öncekilerde dahil- kendi şartlarında, devletimizden daha iyi işler kılındığı bir başka ülke yoktur sanırım.

  Yine de hayırlara vesile olsun dilerim.

  • yüzde seksen oranda sağ iktidar yada siyaset çoğunluğu olan bir yerde ,
   cehape zihniyeti ! aday çıkarırsa ne olur?
   sağ zihniyet acaba ne der?
   şıklar:
   -kih kih kih
   -sol kazanacağına..
   -teröristlere mi oy vereceemm..
   -bu varya bu, eee.. bunun taaa soyu sopu..
   -bunlar varya diiş güçler paralel…
   -yaa bunlar vatan haini vatanı satar elde yok mangırlar uçar..
   valla daha ne cümleler kurulur benim bilgi tecrübe dağarcığım bu kadar!
   onünçin bu isimlere bu kadar takılmayın derim.

 5. ister o masa ister bu masa.
  hangi masa kazanırsa kazansın, hep kazanır kasa😊. bu değişmez kuraldır.
  meclis çoğunluğu (300-350) kimin elindeyse!..
  CB ‘nın kim olacağının bir önemi yok bence.
  ✓cb adayının kim olacağına göre, meclis çoğunluğu, MV sayısı yeri tarafında bir değişiklik olurmu asıl mesele bu bence!
  ✓eğerki bir değişiklik olması bekleniyor ise,
  k.oğlu 🌷🌹bile getirir koyar masaya..
  ona göre!
  not: sayın RTE ye göre onu yenecek vesaire bir hesapla CB adayı belirlenir sananlar yanılacak!
  bana göre!

 6. GÜL OLMADI, BABACAN VERELİM
  Sayın KORU’nun, KILIÇDAROĞLU’nun CHP’ lilerden “biat tazaleme ritüeli”ndeki asıl amacının kendi adaylığı halinde arkasında durmalarını sağlamak değil, başka bir aday öne sürdüğünde desteği garantilemek olduğu ana fikrine aynen katılıyorum.
  KILIÇDAROĞLU’nun kendi adaylığına CHP tabanının neredeyse tamamı destek oluyor.
  Mansur YAVAŞ için de öyle.
  Deklare edildiğinde, özellikle parti içinde ciddi tepki geleceği hesap edilen bir isim düşünülüyor ki, biat tazeleme çalışması yapılıyor.
  Aslında her alanda bir fiyasko olmakla birlikte ekonomi çok daha ön planda.
  Bu durumda ekonomist bir kişi daha avantajlı.
  Ukrayna savaşında bir süre sonra Rusya da çıkmaza girince dış politika da sıkıntı daha belirgin hale gelecek.
  Bu iki faktör BABACAN ismini öne çıkarıyor.
  Yada İlhan KESİCİ.
  Aslında İlhan KESİCİ bir süre parti sözcüsü yapılarak parti tabanının tanıması sağlanabilirdi.

 7. -bir önceki seçimde iyi parti ye mv transferi ile..
  -bir önceki CB seçiminde M.A.in reddiyeti ..
  -daha dün, ben BB’ım diye olmayan makama aday olduğunu açıklayan bir siyasinin,
  son sözü söyleme lüksü..
  “bu seçimi almak başarmak zorundayız”
  🙁😯🙂
  muhalefetin temennisi bu🤗.

 8. Seçime 9 ay kaldı erken seçim iddianızdan vazgeçmediniz.Gül adaylıktan vazgeçti siz onu Cumhurbaşkanı yapma sevdanızdan vaz geçmediniz.Allah herkese sizin gibi dost versin. Sözkonusu gönlünün olunca siyaseti tamamen yanlış okuyorsunuz.

 9. Sizin gibi birine böyle sallamalar yakışmıyor!,Yok erken seçim yok baskın seçim.Son dönemlerde hiç bir öngörünüz doğru çıkmadı.

  • Nezaketiniz ve kibarlığınizdan dolayı ben de bir okuyucu olarak teşekkür ederim beyefendi !
   Iyi günler

  • Yazar değerlendiriyor durumu biz de takip ediyoruz. Gündemi değiştirdiğini de söyleyebiliriz. Örneğin Erdoğan’ın adaylığını açıklamadığını ve aday olamayacağını işledi. Sonunda MHP atladı adayımız diye ve Erdoğan da açıklamak zorunda kaldı. Ama hala aday olabileceği belli değil. YSK susuyor. Mevcut anayasaya göre aday olamıyor. Çok açık. Uzun suskunluklar da bunu gösterdi.

 10. 6+1 yeraltının adayının açıklanması yetmez,
  seçmenin beklediği umudu gözlerinde👀 görebileceği bir aday çıkars ortaya,
  3 +0 vakte kadar seçim ufukta😊.
  inanmazlarsa açıklasınlarda görelim.

 11. ŞİO zirvesi Central park’daki PR çalışması iletişim Başkanlığı marifetiyle Amerikan televizyonundan market raflarının boş olduğunun Amerikalılara söylenmesi. En önemlisi de Biden ile yanyana fotoğraf çektirebilmesi…

  Döviz bürolarında doların 19 lira
  ya alıcı bulması

  Erdoğan şu sıralar aralıktan önce yapılacak seçimden başka bir şey düşündüğünü hiç sanmıyorum.

  Erdoğan’ın millet ittifakının adayı meselesinin en kolay iş olduğunu düşündüğü ihtimal dışı olmasa gerek.

  Aralık asgari ücret zammı ve EYT meselesini müjde olarak sunabileceği bir çerçeveye bağlar bağlamaz seçim tarihini de açıklar galiba.

  Bu da benim akıl yürütmem.

  Millet ittifakında CB adayı meselesinde yürütebileceğim bir aklım yok maalesef. Aday olabilecek muhtemel isimlerle beraber tüm ittifak üyelerinde müzmin ‘Erdoğan hastalığı’ olduğu ihtimali akıl yürütmeme de engel oluyor zaten.

  Kastettiğim Erdoğan hastalığı şöyle bir şey; ülke en kritik tarihi günlerden geçerken herkesin kendi zihninde pişirdiği bir akıl vardır muhakkak. Bazıları da o pişirdiği aklın olmazsa olmaz kutsallığına kendini kaptırmış ve o kutsal aklın kapsama alanı dışında kalan her şeyi göze alınamaz risk görme durumu. Bana göre bu çok ağır bir hastalık ve bu hastalık herkeste biraz vardır.

  Millet ittifakı da bu hastalığı kolay aşamaz. Güvensizlik sarmışsa her bir yanı…. Kimse kuşku hislerine teslim olmak istemez. Zaten en ağır mağlubiyetler de böyle durumlarda yaşanır!

 12. Kılıçdaroğlu ve CeHaPe , önce bir normal seçimi kazansınlar bakalım hatta kazanmasalar bile bir çıta yükseltsinler, o da yeter ; ondan sonra da CB seçimine girerler !
  Ve bu gidişle en iyisi Sarı Çizmeli Memet Ağa da aday olsun , cümbüş tamam olsun !!!

  • şu kadar olumsuzluk ların içinde, bu kadar kötü bir durumun görüldüğü durumda bile..
   bir robin huud
   bir tarkan
   bir Malkoçoğlu
   bir yunus
   bir hacı bektaş
   biir Atatürk!!!
   çıkaramayan partiler!…
   yarın kimin neresine merhem sürecekler?

  • Belediye Seçimlerinde bunu yaşadık . Büyükşehir belediyeleri CHP aldı.

   CHP belediyeleride bütün engellemelere rağmen çok iyi çalışıyor Ekrem imamoğlu kendi sitesi ve İBB TV’de çalışmalar görünüyor çok iyi çalışıyor.

   Kendi bulunduğum Şehri AKP kazandı 20 senede. Adamlar hiç alt yapıya çalışmadı Bir şehirde Gerçek çalışma alt yapı ile olur bu alt yapı yatırımları halk görmediği için AKP’liler hep kaldırım, bina yaparak şehri ihmal etmiştir.

   Ekrem imamoğlu 150 proje ile Alt yapı yatırımları tamamlamak üzere Şehre getirdiği Dev metrobüsle ve Şehirde bulduğu boş alanlara bina deği yeşil alan yapması ile halkın sevgisini almıştır.

   %56 istanbullu Ekrem imamıoğlundan memnun.

   • Ekrem imamoğlu işin ehlidir bir örnek verelim.

    Ekrem imamoğlu iki kabinli Metrobüs yerli otokar şirketinden 100 metrobüs almıştır.
    Üç kabinli Metrobüs yerli Akai firmasından 50 Adet almıştır.

    Bu Metrobüsleri almadan evvel içine Kum torbaları koyarak 3-5 ay Test yapmıştır testi geçince Metrobüsleri almıştır. AK parti test yapmadan hollanda menşeili Metrobüsleri almıştır hepsi istanbul çöplüğünde yatmakta çünkü hepsi istanbulun yokuşlarına dayanamamıştır.

    Metrobüsler en az 200 yolcusu ile çok ağırlar Asfalt yolları 2-3 senede yıpratıyorlar. İmamoğlu Beyaz yol yapmakta yani beton yol, tam 25 yıl bakım istemiyor.

   • Ekrem imamoğlu 16 milyon istanbulun parasını israf yapmadan harcıyor.
    Erdoğanın bir veciz sözüne hatırlayalım.

    “İstanbulu alan Türkiyeyi alır”
    CHP geliyor hemde gümbür gümbür geliyor. Trollerde Erdoğanın sözünü yemezler bu görüşe katılırlar.

    • o kadar da sallama Malkoçoğlu.
     otoboslar altın kaplamada olsa otobos otobostur.
     ayakta duranın geçtim koridordaki oturanın kafasına kafasına üflüyor soğuk hava.
     50-60 ile gitse nolurki işe mi geç kalır yolcular…
     daha bir sürü hikaye var!
     ama fakat,
     aslolan metrodur METRO!!!!!!!
     YAPAMADIN MI, YAP TRAMVAY!
     BEYLİKDÜZÜNE YAP RİNG TRAMVAY !
     ELLERİNDE SKOTIR YOLLARDA GENÇ ÇOCUKLAR!!
     DOLMUŞLAR MI???
     HER KÖŞE BAŞINDA DAATTT DAATT ZURNA ÇALMALAR😠
     (FİYATINA HİÇ DOKUNMADIM BAK!!)
     (İNSAAFFF)

     • Sen şunlara cevap ver.
      Senin lider “istanbula ihanet ettik” dedimi?
      imamoğlunun Metro için bulduğu kaynağı imzalamadı. Bunlara cevap ver.

      20 senedir ne yaptınız Hiç bir altyapı çalışması yapmamışınız Her yağmur yağında istanbul sel oluyor.

      İmamoğlu Altyapı çalışmaları ile sel baskınını engellemeye başladı.

      İmamoğlu metroda yapıyor öncelikler var metro dediğin uzun soluklu çalışma ama istanbulun sorunları devem adiyor ona Metrobüsle önlem alıyor.

      Senin getirdiğin önerilere gör değil Mühendislik çalışmayla getirisine götürüsüne bakılıyor.

    • İmamoğlu İstanbul un parasını israf etmeden harcıyor diyorsunuz. pardon sizin litareturunuzde neye israf deniyor. İstanbul’un içine etti. üç kuruşluk maskeyi 26 liraya almak, 700 liralık arabalari 17 bin liraya kiralamak ne oluyor hayır hasenatmi

 13. Evlere şenlik muhalefet daha iktidar olmadan kavgalar güvensizlikler rest cekmeler.Dusunun bir de iktidar olmuşlar.?
  Hangi ihaleyi kime verecekler kimi bakan yapacaklar?Aman Allahım düşünemiyorum.
  Bir kere yanlışın basi su onumuzdeki dönem başkanlık sistemi ile yürüyecek çünkü muhalefet hiçbir şekilde sistemi değiştirecek çoğunluğa sahip değil .
  Peki başkan kim olacak 6 li benzemezlerin emir eri mi yoksa kendi bildigi gibi mi yönetecek ülkeyi.
  Daha başkan isminde anlasamayanlar ülkeyi nasıl yönetecek.Hele vaatllere gelince;Kılıç bey iktidar olduğunda bir haftada tüm bankalardaki faizleri silecekmis .Sokaktaki 5 yaşındaki çocuğa anlatsan inanmaz.Yani …..özel bank sevgili kardeşim senden faiz almıyorum diyecek.Hadi şimdiki başkan ekonomi bilmiyor da bu Beyefendi herhalde hiç matematik okumamış.
  beri tarafta imam efendi Kiptas ile 5 yılda 100 bin konut yapacakmış 567 (adet) de kalmış.
  İşte bizi 5 yıl yönetmeye aday muhalifler .
  önümüzdeki seçimin sonucunu belirleyecek kıstaslar isteyen isteği gibi değerlendirecek.

 14. Kemal Kılıçdaroğlu ölene kadar CHP başkanlığı varken, cumhurbaşkanlığı gibi zor bir işi seçmez. Bence de mantıklı bir insan bunu yapmaz. Siyasi partiler düzeni bir kere seçilen parti başkanının ne kadar seçim kaybedersen kaybetsin hep orada oturmasını garanti ediyor. Çünkü sizi seçece delegeleri siz seçiyorsunuz. Son derece kıralcı bir yaklaşım ve tüm partiler bu düzeni devam ettiriyor. Erdoğan’ın karşısına bir tane aday çıktığını hatırlıyor musunuz? Yok tabii ki. Tek aday. Seçim de göstermelik. Ebedi Başkan. Yada Bahçeli. Ölecek öyle değişecek. Akşener karşısına aday olarak çıktı, mahkeme kararıyla attılar partiden. Rezaletin daniskası. Bunlara parti denmez, derebeylik denir. Böyle düzenden de demokrasi çıkmaz.

  • Yok yok Ender Bey , ölünce de değişmesin ; bence ruhu devam etsin !
   Malûm demokrasilerde çare tükenmez !

  • niyet buysa yani ben muhalefette kalayım ülke yönetmek neyime diyorsa
   kaza ile aday olursa ona oy verecek insanlara acırim.Bu ne kandirilmislik bune biçim adam satma diye.
   Başlarken niyet buysa kazala bir de seçim kazanilirsa yandı gülüm keten helvasi Allah yardımcımız olsun

   • Problem muhalefetin değil tüm ülkenin demokrasi problemi. Akp’yi ve diğer partileri kendi malı gibi gören başkanlar var. Halk demokrasiye ve yönetime uzak. Denetime de uzak. Bu sefil sistemi demokrasi diye satamayacağınız için demokrasiden toptan çark ettiniz. Otokrat ve diktatör yönetimler ilelebet gitmez. Ancak ülkemizde olduğu gibi bir otokrat gider bir başkası gelir. Bu sistemi değiştirmek ve tek adam sistemini toptan çöpe atmak elimizde. Halk bu iradeyi gösterecek.

 15. Öyle veya böyle iktidardan gidecek olanlar, elbette gidecekler, fakat endişelenmemeliler ve korkmamalılar. Demokrasi rövanşist bir rejim değil ve olmamalı. Demokrasi insanlığın icat ettiği ve iktidarı barışçı bir şekilde göndermenin tek yöntemi. Bunu becermek zorundayız. Etrafımızda bunu beceremeyen bir sürü ülke var. Rusya, Azerbeycan, İran, Çin, tüm Kafkaslar ve Ortadoğu. Biz ülke olarak yönümüzü yüzyıllardır batıya döndük. Arkamızda bıraktık despotları, barbarları, faşistleri. Şimdi tekrar geri dönemeyiz. Dönmek isteyenlere derslerini verip tekrar demokrasiye dönmemiz gerekiyor. Refahın, barışın, hukukun tek güvencesi bu. 15 Temmuzu fırsat bilen iktidar demokrasiyi terketti, tek adam rejimine geçti ve şu anda başta ekonomi olmak üzere her alanda çuvallamış durumda ve iktidardan inmemek için her türlü antidemokratik yönteme başvurabilir. Buna izin veremeyiz. İktidarı barışçı bir şekilde indireceğiz. Tek çare bu.

Yoruma kapalı.